LOOS ALARM ZATERDAG 29 JANUARI Kasse met fabrieks-auto aan de start in de rallycross Gardina in ruimer jasje Mike Mol heeft zijn Michieltje Haarlemmerolie Stoffenhuis Delta 25 jaar Delta College op bres voor KNRM in De Parel HEERLIJK SNUFFELEN IN DE ZEELANDHALLEN IN GOES de SNUFFELMARKTde gezelligste rommelmarkt van Nederland Loterij-actie huidfonds bij schoonheidsspecialisten 'Alleen het beste van het beste' KLEINE HERS EN PS YCHOLOGIE (3) PSYCHOCONSULT VVV Zeeland op Boot Düsseldorf BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Woensdag 26 januari 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 21 Het overkomt iedereen wel eens, dat je bij het verlaten van een winkel wordt opgeschrikt door toeters en lichtsignalen. Uw lichaam reageert onmid dellijk: uw hartslag versnelt, de ademhaling versnelt en u voelt een lichte spanning in de maagstreek. Als u van de schrik bekomen bent, blijkt er niets aan de hand te zijn. De alarminstallatie die het waren huis beveiligt, ging af. Drs. HenkC.M. Hermans Er is echter sprake van loos alarm. Iets gelijksoortigs over komt mensen die lijden aan angststoornissen. Ook bij hen treedt af en toe een alarmreac tie op en in de regel is er sprake van loos alarm. Evenals de mo derne warenhuizen zijn we zelf namelijk ook uitgerust met een alarmsysteem. Het heeft een duidelijke overlevingsfunctie en moet ons behoeden tegen drei gingen. Het is gelokaliseerd in dat deel van de hersenen, dat we het limbisch systeem noe men. Dat alarmmechanisme kan een aantal vaste reacties in werking zetten. Het kan bij voorbeeld de vecht-reactie ac tiveren, waardoor het lichaam klaar is voor de aanval: er stroomt extra bloed naar de ar men en benen, terwijl het bloed ook dikker wordt. Ook de vluchtreactie kan in werking treden, waarbij extra zuurstof wordt ingenomen om zo hard mogelijk weg te rennen. Naast deze bekende stressreacties zijn ook wat minder alledaagse reacties mogelijk: u kunt ver stijven van angst. Alle spieren trekken tegelijkertijd aan, waar door u lijkt te verstenen. Een vierde alarmreactie is het flauwvallen: de bloeddruk neemt plots af, waardoor uw hersenen korte tijd minder bloed krijgen. Al deze primitie ve reacties hebben een overle vingsfunctie, ook al lijkt dat op het eerste gezicht niet zo voor de hand te liggen. Zo leidt het flauwvallen ertoe, dat even tueel bloedverlies beperkt blijft. Het verstenen moet u verhin deren, om een dreigende situa tie nog dichter te naderen. Maar deze wetenschap maakt "loos-alarmreacties" niet min der hinderlijk, zeker niet als ze enkele keren per dag optreden. Ons alarmmechanisme kan chronisch verstoord raken, waarbij het te scherp is af gesteld. Het gaat af, terwijl er geen enkele reële dreiging bestaat. Uw lichaam reageert (vecht, vlucht, verstijft of valt flauw) terwijl er geen reële aanleiding voor is. Uw reactie is daardoor onaangepast, zo dat we spreken van een angststoornis. De oorzaak van deze onaangepaste reacties moeten we zoeken in de wer king van uw hersenen. Uw her senen bestaan uit verschillende systemen. Het limbisch systeem is een primitief systeem, dat min of meer on bewust en zeer direct reageert. Een ander hersensysteem, de neo-cortex, is een erg complex systeem dat trager reageert en dat we ook bewuster kunnen sturen. Bij een angststoornis is de samenwerking tussen deze twee systemen verstoord. Uw limbisch systeem reageert al, terwijl de neo-cortex nog van niets weet. Dit gegeven stelt ons in staat om beter inzicht te krijgen in verschijnsel fobie. Mensen met een fobie (spinfo- bie, geluidsfobie, ziektefobie) reageren al lichamelijk op be paalde prikkels (spinnen, gelui den, lichamelijke sensaties), vóórdat ze zich van deze prik kels goed en wel bewust zijn. Het limbisch systeem maakt hen al angstig, voordat de neo cortex echt "weet" wat er aan de hand is. Deze onbeheerste angst kan vervolgens weer zo dreigend worden, dat er angst voor de angst bestaat. Laten we onderstaande inzich ten verduidelijken met een voorbeeld. Stel u heeft enige tijd geleden een fors auto ongeval gehad, waarbij u met de schrik vrij kwam. Telkens als u nu in de auto plaatsneemt, reageert uw limbisch systeem onmiddellijk: uw alarmmecha nisme staat op scherp. Bij elke straathoek en bij elke inhaal manoeuvre treedt het in wer king: uw hart versnelt, de ademhaling stokt, het angst zweet breekt u uit. Deze loos- alarmreacties maken het auto rijden voor u zó slopend, dat u besluit om voortaan geen rei zen meer per auto te maken. U bent bang om angstig te zijn achter het stuur. U heeft een fobische angst voor autorijden ontwikkeld. Openingstijden; ZA 9-17 en ZO 10-17 uur Kraamverhuur 01640-57521 INFOLIJN 01640-35916 De VVV-Zeeland neemt deze week deel aan de watersport- beurs Boot Düsseldorf en pre senteert daar haar" nieuwe Watersportgids. Boot Düssel dorf is de grootste wa- tersportbeurs ter wereld. Er zullen zich zo'n 1450 expo santen presenteren. Onge veer 190 stands worden bemand door Nederlanders. De Provinciale VVV wil tij dens de beurs Zeeland als uit stekend watersportgebied presenteren. De Watersport- gids is zowel in het Neder lands als in het Duits verkrijgbaar. De sponsors Hoondert en Dijk wel met coureur Kasse in het midden. Ko Kasse gaat dit jaar in een Ci- troën AX Gti deelnemen aan het Nederlands kampioenschap rally cross in de -1400cc. De uit Vee re afkomstige Kasse was de afgelo pen jaren actief in de 2CV-Cross. Drie keer werd hij tweede in het kampioenschap van de 2CV- Cross en de laatste twee jaar was de autocoureur uit Veere de beste in deze tak van autosport. Al halverwege het vorige seizoen liet hij weten op zoek te zijn naar een nieuwe uitdaging. Het werd vooral zoeken naar een juiste auto voor de -1400cc klasse in de rallycross. Kasse ging daarvoor zelfs naar het circuit van Zand- voort om zich te oriënteren. Daar werden dan ook de eerste con tacten gelegd met de mensen van Citroën. Tijdens gesprekken met rijders uit de AX-Gti Cup bleek al vrij snel dat de AX Gti, met zijn 98 pk en een gewicht van nog geen 800 kilo, een be trouwbare en snelle auto is. Met de hulp van zijn werkgever, Aannemings- en Verhuurbedrijf Hoondert uit 's-Heerenhoek en Auto Dijkwel uit Middelburg kon Kasse een Citroën AX Gti aan schaffen. Deze AX Gti is in Frankrijk door Citroën Sport gro tendeels al race klaar gemaakt. Kasse tekende een contract met Citroën Nederland, dat hem de verplichting oplegt om in de auto minimaal één jaar te rijden. De nieuwe race-auto staat in de kleuren (geel/groen) van Hoon dert uit 's-Heerenhoek. Auto Dijk wel zorgt voor de noodzakelijke ondersteuning op het technisch gebied. Kasse: "Ik ben zeer blij met deze auto. Hij is in de fabriek al grotendeels race klaar ge maakt. De auto is op diverse pun ten verstevigd en compleet met rolbeugel afgeleverd. Voor de ral lycross moeten er uiteraard nog wat aanpassingen gebeuren. De auto is kant en klaar voor het cir cuit, maar voor de rallycross moet onder meer de ophanging nog iets veranderd worden en nog wat kleine dingetjes." Het komende seizoen staat het Nederlandse en Belgische kam pioenschap in de -1400Cc klasse voor bijna standaard auto's, bo venaan op de lijst van de rally crosser uit Veere. "Naast de races voor het Nederlandse en Belgische kampioenschap ga ik nog deelnemen aan minimaal vier races voor het Europees kam pioenschap. In ieder geval België, Nederland in augustus en de race in Frankrijk, die is begin juni. Vooral de race in Frankrijk trekt mij aan. Daar zullen wel meer AX-jes aan de start staan. Duits land (oktober) staat ook op mijn lijstje en misschien in september de race in Noorwegen. Maar die is vlak na de wedstrijd in Neder land. Op dit moment weet ik nog niet of ik daar aan deelneem." Voor de beide sponsors, Hoon dert uit 's-Heerenhoek en Auto Dijkwel uit Middelburg zijn het de eerste stappen in de autosport. Voor Aannemingsbedrijf Hoon dert een logische stap verklaart een van de directeuren, Jan Hoondert. "Je moet onze steun ook niet overdrijven. We hebben het voor Ko gerealiseerd zodat hij dit jaar met de AX kan rijden. We weten dat Ko bijzonder veel ple zier aan zijn sport beleeft. Daar naast heeft hij de afgelopen jaren laten zien, dat hij met een klein budget, alleen door zijn inzet, van voren in het kampioenschap te vinden was. De laatste twee jaar was hij zelfs de beste. Wanneer een Zeeuwse amateur-topsporter ondersteuning nodig heeft, vin den wij dat er best wel een Zeeuws bedrijf mag zijn, dat die amateur-topsporter ondersteunt en Ko is zo iemand." Voor Auto Dijkwel uit Middelburg is het bijna net zo vanzelfspre kend om Kasse bij te staan. "Kasse heeft contact met ons gezocht," zegt Alex Dijkwel. "De auto kan alleen maar via een dea ler worden besteld en dan nog maar één ook. In de loop van het seizoen gaan wij zorgen voor een stuk technische ondersteuning van de AX Gti. Waarbij vooral de ophanging en de motor veel aan dacht zullen krijgen." Artikelen als wol, breimachines en borduurpakketten zijn sinds vorige week uitgestald in het nieuwe pand van Wolwinkel Gar dina. Na zo'n vier jaar op nummer 85 van de Oost-Souburgse Ka naalstraat te hebben gezeten is de zaak nu op nummer 39 ge vestigd. De naam Gardina is af geleid van de doopnaam van eigenares Loes Tupanwaël. „Omdat dit pand zeker twee keer zo groot is dan het vorige heb ik het assortiment een beetje kun nen uitbreiden. Meer borduurpak ketten en breimachines bijvoorbeeld", verklaart de eige nares Tupanwaël. Vier jaar gele den begon ze met haar in handwerkartikelen gespeciali seerde winkel. Nu heeft ze na tweeëneenhalve maand verbou wen het nieuwe pand betrokken. De nieuwe winkel is ruimer opge zet dan de vorige en de reacties van de klanten zijn dan ook posi tief. Als extra service voor de Souburgse bevolking dient Wol winkel Gardina ook als stomerij depot van Palthe. Te reinigen kleding kan in de winkel worden afgegeven waarna het de volgen de dag weer schoon klaar ligt. Het Nationaal Huidfonds gaat sa menwerken met de schoon heidsspecialisten die aangesloten zijn bij de Anbos (Algemene Ne derlandse Bond voor Schoon heidsspecialisten). Met die samenwerking worden schoon heidsspecialisten meer geïnfor meerd over huidziektes. Op deze manier hoeven mensen met pso riasis, vitiligo of huidexceem niet te schromen naar de schoon heidsspecialist te gaan. Om die samenwerking onder de aan dacht te brengen wordt een lote rij gehouden. Schoonheidssalon Aldy in Vlissingen doet daar aan mee. De huid is ons visitekaartje. Ze bepaalt voor een belangrijk deel de indruk die we maken op ande ren. De huidziekten zijn vaak meer dan alleen ee lichamelijke kwaal. Een patiënt raakt ge ïsoleerd en verbergt de ziekte. Huidziekten zijn niet besmettelijk. Omdat de aanblik van een schil ferende huid soms onaangenaam kan zijn verstopt een patiënt zich, met alle gevolgen van dien. Rela ties worden moeilijk aange knoopt en sportieve activiteiten zoals zwemmen moeten elders, ver weg, plaats vinden. De ziek ten kunnen behandeld worden, -naar vaak niet afdoende. De pa tiënt krijgt in de maatschappij te weinig aandacht. Om hier veran dering in te brengen hebben pa tiënten, artsen en wetenschappers samen het Na tionaal Huidfonds opgericht. Het fonds steunt op alle mogelijke manieren mensen met huidziek ten en stimuleert wetenschappe lijk onderzoek. Daarnaast verstrekt het voorlichting, niet al leen aan patiënten, maar ook aan donateurs en andere belangstel lenden die de instantie een warm hart toedragen. Het bestaan van het Nationaal Huidfonds is nog niet zo bekend. Zo wordt er bijvoorbeeld niet huis-aan-huis gecollecteerd. Er is wel sinds 15 november een loterij-actie. De opbrengst stelt het fonds in staat om betere hulp te bieden aan de grote groep landgenoten die met huidproble men kampen. De loten zijn te koop bij Schoon heidssalon Aldy aan de Rosa Ma- nuslaan in Vlissingen. De nieuwe lunchroom Le Rendez Vous in de Middelburgse Langeviele. WIGMORE OPENDE RENDEZ VOUS Middelburg is een lunchgelegen- heid rijker. Vorige week opende Tom Wigmore de deuren van zijn baquetterie/croissanterie Le Ren dez Vous in de Langeviele. „Voor het winkelend publiek dat een heel goed broodje weet te waar deren", zoals hij zelf zegt. Eigenaar Tom Wigmore probeert met Le Rendez Vous duidelijk een eigen plek te vinden in het aan bod van lunch-etablisementen. „Bij ons krijgt de klant een am bachtelijk en goed broodje. De prijs is dan ook iets hoger, hoe wel dat ook best wel mee valt", voegt hij er vlug aan toe. Voor heen leidde Wigmore een kap perszaak. Voor de inrichting van zijn nieuwe zaak is een binnen- huisarchitekt ingeschakeld. Het resultaat is er dan ook naar. Met veel natuurlijke kleuren en een rustige belichting is getracht een ontspannen sfeer te creëeren. Op de menukaart van Le Rendez Vous prijken naast broodjes - het beleg varieert van kaas tot ge rookte zalm - ook zelfgemaakte soepen en diverse hartige taar ten. Wigmore; „We willen alleen het beste van het beste verko pen. De produkten worden dan ook ambachtelijk bereid. Zo gaat bijvoorbeeld op een broodje ei een scharrelei". Voor Marijke en Mike Mol was het niet moeilijk om een nieuw jaarswens te hebben. Precies op de eerste dag van 1994 openden zijn café Michieltje aan het Beursplein in Vlissingen. De naam en de plaats hebben een traditie in Vlissingen, verklaart Mike Mol. „Michieltje was onge veer honderd meter hiervandaan van de jaren vijftig tot de jaren zeventig een bekend café in Vlis singen. Tante Sjaan zat daar in. En het Beursplein is naar mijn smaak één van de leukste plein tjes om uit te gaan". Mike Mol moet het voorlopig even alleen doen. Zijn vrouw is in verwachting van het tweede kind en heeft een baan bij de EEG. Als in september haar contract er op zit, komt ze voor vast in Vlissin gen en staat haar echtgenoot volledig bij in het streven om een goedlopende zaak te hebben. Maar voordat het zover is, komt er nog een drukke zomer. Mol kijkt er niet tegenop. In tegen deel. „Ik heb altijd bijbaantjes ge had in de horeca. Van oorsprong ben ik kok. Ik heb jaren op de Zeevaartschool gewerkt. Toen dat stopte ben ik broodjes gaan verkopen in discotheken. Nu heb ik eindelijk een eigen zaak". Mike Mo! achter de tap in zijn nieuwe café. Zijn verleden als kok gaat hij pas van de zomer gebruiken. „Het ca fé", verwijst hij naar de ruimte in zijn etablissement, „is er te klein voor. Van de zomer kan ik maaltij den serveren op het verwarmde terras. Ik denk wel dat dat goed loopt. Het is nu winter. En dan nog heb je hier een prachtig uit zicht. Ik vind het het meest mooie plekje voor een cafeetje". Overigens hoeft de hongerige klant niet op een houtje te bijten. „Kleinigheidjes zoals een gehakt bal verkoop ik wel. Verder ligt het in de bedoeling om op de zonda gen een verse appeltaartpunt voor een luttel bedrag te serve ren". Verder wordt er rekening gehouden met jongeren. „Op de donderdagavonden hanteer ik studentenprijzen. Pils en fris drank kosten dan een gulden vij fenzeventig". En op vrijdag houdt Mike Mol tussen 17 en 19 uur een borreluurtje met diverse hap jes. Het bier kost dan een daal der. Café Michieltje is dagelijks geopend tussen 10 en 01 uur. Kwaliteitszorg is een 'hot issue' in onderne mersland. Steeds vaker besluiten onderne mers over te gaan tot certificatie van hun organisatie. Was het voorheen nog een luxe in het bezit te zijn van zo'n kwaliteitscertifi caat, nu lijkt het door de toegenomen con currentiestrijd en de hogere eisen van afne mers bittere noodzaak geworden. Steeds vaker stellen grote bedrijven als Shell certifi cering verplicht voor al haar toeleveranciers. Kwaliteit als overlevingsstrategie dus. Inmiddels hebben 1300 bedrijven in Neder land een ISO-certificaat. Naar schatting 30.000 organisaties zijn bezig met certifice ring of hebben plannen in die richting. Het felbegeerde kwaliteitscertificaat is het mid denstandsdiploma van de toekomst. De afnemer weet dat de onderneming in het bezit van het kwaliteitscertificaat, produkten aflevert van een constant kwaliteitsniveau. Het stelsel van procedures en werkinstruc ties, het geraamte van het kwaliteitssysteem, dient hier zorg voor te dragen. Het kwaliteits systeem als een soort Haarlemmerolie, de smering die de organisatie soepel doet lopen. De invoering van een systeem van kwaliteits zorg komt echter niet van de ene op de ande re dag tot stand. Op de weg naar certificatie wordt de ondernemer geconfronteerd met allerlei weerstanden en belangen. Het is daarom van groot belang dat het manage ment vierkant achter het kwaliteitsprodukt staat. Succes hangt ondermeer af van het vermogen deze weerstanden weg te nemen. Dit kan door de medewerkers reeds in een vroeg stagsproces te betrekken. Openheid en duidelijkheid verminderen de weerstand en wakkeren het enthousiasme met betrekking tot kwaliteitszorg aan. Het invoeren van een kwaliteitssysteem vraagt om een verhoogd kwaliteitsbewustzijn bij de medewerkers. Het vergt een enorme verandering in het denken over' het eigen functioneren, waarbij het niet langer gaat om het herstellen van fouten, maar juist om het voorkomen ervan! Maar objectief kijken naar je eigen functioneren is~ zoiets als stappen uit je eigen vel. De onder neming doet er daarom verstandig aan de grondige zelfanalyse te laten begeleiden door een (bedrijfs)kundig adviseur. Deze is in staat 'objectief' te kijken naar de onderne ming. Hij of zij kan vraagtekens zetten bij bepaalde werkwijzen. Werkwijzen die voor het management en medewerkers 'de gewoonste zaak van de wereld' zijn. Zelf ben ik als adviseur meer dan eens betrokken geweest bij de invoering van voor noemde kwaliteitssystemen. Je ziet de onderneming in een tijdsbestek van een jaar een ware metamorfose ondergaan. Zoals eerder gesteld ben je er niet met het schrij ven van een kwaliteitshandboek. Het leeuwe- deel van het veranderingstraject betreft de invoering van dit 'papieren systeem'. Je krijgt te maken met mensen. En de meeste mensen zijn nog altijd bang van verandering. Weerstanden moeten dus overwonnen wor den. Dit kan door het systeem te schrijven 'naar de organisatie toe'. Dan rest de vraag waar elke ondernemer mee kampt: Wie gaat dat betalen? De invoe ring van een kwaliteitssysteem kost geld en veel energie. Dit wordt echter op termijn dubbel en dwars terugverdiend. Niet alleen wordt het aantal fouten aanzienlijk geredu ceerd, zijn de onderdelen van de onderne ming beter op elkaar afgestemd, de onderne ming wint ook aan waardering. De klant krijgt immers waar het om vraagt: Kwaliteit! Stoffenhuis Delta is Oost- Souburg viert dit jaar zijn vijfen twintig jarig jubileum met een grondige verbouwing van het in terieur. De winkelwaar van het aan de Kanaalstraat gevestigde Stoffenhuis Delta bestaat naast dames- en kinderstoffen onder meer uit quilt-stoffen (puur ka toen), ritsen, garen en een grote verzameling knopen. Oefenen voor a/s het ernst wordt. Het Delta College dat dit jaar 35 jaar bestaat wil aandacht vesti gen op de KNRM (Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschappij) afdeling Westkapelle. Het onder wijsinstituut heeft speciaal voor die gelegenheid een bankreke ning geopend. Wie het Delta Col lege een warm hart toedraagt en iets wil geven voor het lustrum kan geld overmaken op die reke ning (66.11.49.722). Het werk van de KNRM bestaat er uit varenslieden die voor de Nederlandse kust in de proble men komen te helpen. De afde ling Westkapelle houdt zich bezig met in de moeilijkheden geraakte schepen voor de Zeeuwse kust. Voor dat doel heeft ze een flint van vijf meter lang die is voorzien van een buitenboordmotor. De boot is weliswaar volledig opera tioneel en heeft al een aantal ke ren zijn nut bewezen, maar er moet nog van alles aan worden toegevoegd. Zo is er dringend be hoefte aan een marifoon waar mee tijdens een actie op zee en dokter of ambulance opgeroepen kan worden. Met een aan te schaffen peiler zouden schepen in nood binnengeloodst kunnen worden. Ook is een overle- vingspak geen luxe gebleken en een drooginstallatie voor de kle ding van de bemanning is even eens geen luxe. Met aanschaf van die uitrustingsstukken zijn hoge kosten gemoeid, argumen teert het jarige Delta College. Afgelopen donderdag werd het stoffenhuis opnieuw geopend. Eigenaars Hetty en Piet Baars zijn samen met hun kinderen de laat ste vier weken druk in de weer geweest om de verbouwing te realiseren. Zowel het assortiment als de grootte van de zaak zijn in de loop der jaren flink uitgebreid. „Toen we vijfentwintig jaar gele den begonnen hadden we een winkeloppervlak van dertig vier kante meters. Later zijn dat er tachtig geworden en uiteindelijk Piet Baars in het nieuwe interieur van Stoffenhuis Delta. honderdenveertig", vertelt eige naar Piet Baars. Hij is nog steeds erg gelukkig met de lokatie van zijn bedrijf. „In de loop der jaren hebben de winkeliers in de Ka naalstraat een goede reputatie opgebouwd. Wij hebben ook nog het voordeel dat de consument hier nog gratis kan parkeren". Baars constateert dan ook een grote belangstelling van niet- Souburgers. Mé||*v Prijs: 39,50 p.p. .Jjy- DEPAREL, Buffet in combinatie met een partijtje bowlen slechts 42,50 p.p. Babelweg 2,4357 BT Domburg, Aii QQ 11010 telefoon01188-3230 Reserveer tijdig, restaurant De Parel Ulloo - 1Noov^° Loes Tupanwaël in de nieuwe Wolwinkel Gardina. ben uitgebreid koud en warm buffet met overheerlijke Scandinavische gerechten staat voor u klaar op zaterdag 29 januari en 5,12, 19, en 26 februari van 18.00 tot 22.00 uur. Kinderen tot 12 jaar: halve prijs. DE PAREL IS ESN heekuJ PARADUS MET FITNESS. SAUNA. BOWLING EN SOUASHQANEN. KUURCENTRUM. THEATER. CAFÉS EN RESTAURANTS

de Faam | 1994 | | pagina 21