Elke zaterdag op pad met een Zeeuwse gids 9 Bijna elfhonderd inzendingen voor kerstpuzzel Noord weg op de schop Groen Links Viissingen presenteert haar beleid De Parel k een verfje Samen werken Wensen in vervulling bij V&D Beestenboelmiddag Biologisch Museum De drie hersenen Open dag in de horeca Leerlingen bezoeken 'groene' bedrijven SPORT EN SPONSOR Media en architectuur Lustrum 'Equipe de Capelle' De Gidsendienst Zeeland houdt vanaf zaterdag 15 januari zaterdagmiddagwandelingen en fietsexcur- sies op steeds andere lokaties in de provincie. Ze doet dat in samenwerking met de Provinciale VVV. Corrie Arendse leidt de eerste wandeling aanstaande zaterdag in Oost-Souburg. De Karolingische Burght, de Nederlands Hervormde Kerk en het Ronde Putje krijgen dan uitgebreid aandacht. Wereld Gidsendag BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman KLEINE HERSENPSYCHOLOG/E PSYCHOCONSULT Woensdag 12 januari 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 De Karolingische Burg is zaterdag één van de trekpleisters tijdens de wandeling in Oost- Souburg. De afdeling Viissingen van Groen Links gaat in de komende maan den, tot de gemeenteraadsver kiezingen op 2 maart, op diverse plaatsen en manieren uitleg ge ven over het door de partij voor gestelde beleid. Groen Links doet dit jaar voor het eerst mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Viissingen. Tijdens de eerste 'klachten-avond van Groen Links, op 19 januari, kunnen burgers allerhande klach ten uiten. De klachten-avond wordt gehouden in de Karolin- genburcht in Oost-Souburg en begint om 20 uur. Op 26 januari volgt een tweede klachten-avond in 't Anker in Viissingen, ook om 20 uur. Zaterdag 22 januari is een kraam van Groen Links te vinden in Oost-Souburg. Een week later zal de partij-afdeling op een paar verkeersgevaarlijke plaatsen in de gemeente Viissin gen acties houden. In de maand februari probeert de afdeling Viissingen de landelijke lijsttrekkers van Groen Links, Ina Brouwer en Mohammed Rabbae, naar Zeeland te halen. De defini tieve datum van hun komst staat nog niet vast. Verder zal Groen Links deelnemen aan diverse bij eenkomsten. Het initiatief om wekelijks op de zaterdagmiddagen bezienswaar digheden te bezoeken is een lo gisch gevolg van de gidsencursussen die de afgelo pen jaren werden gehouden. Het doel van de Gidsendienst Zee land en de Provinciale VVV om een programma op maat te bie den, zowel voor de Zeeuwen als de toeristen, wordt daarmee be reikt. Speciaal voor deze opzet werd een brochure samen gesteld. In de brochure wordt aandacht besteed aan de attrac ties die worden bezocht. Na Oost-Souburg aanstaande za terdag komen de volgende plaat sen aan bod: Wemeldinge, Brouwershaven, Tholen, Goes,, de Schouwse dijken, Veere, Om geving Goes, Viissingen, elle- woutsdijk, Dreischor, Wolphaartsdijk, omgeving Viis singen, Noordbevelandse inla gen, Kloosterzande, Ritthem en omgeving, Groede, de Zak van Zuid-Beveland. De Gidsendienst belooft dat de wandelingen in principe altijd doorgaan, dus ook bij minder aantrekkelijk weer of een gering aantal deelnemers. Kaartjes zijn steeds verkrijgbaar bij de VVV in de week voordat de wandeling plaatsvindt. Behalve dat de Gidsendienst met Van 17 t/m 21 januari mag de schilder spetteren in het zwemparadijs van De Parel. Het zwemparadijs en de kuurbaden zijn dan gesloten voor het publiek! Normaal geopend zijn onze sauna, kuurafdeling, restaurant, sportcafé, bowling- en squashbanen. Babelweg 2,4357 BT Domburg, Vanaf zaterdag 22 januari is het zwemparadijs weer iedere telefoon 01188-3230 dag geopend van 13.00 - 21.00 uur. \-M DE, PAREL, OE PAREL IS EEN lEERLlJ* jyjEM' PARADIJS MET F'TNESS' SAUNA BOWL,NG EN SQUASHBANEN. KUURCENTRUM, THEATER, CAFE'S EN RESTAURANTS INDO' Viissingen en Middelburg zijn de twee groot ste steden van Zeeland. Qua grootte ver schillen ze weinig. Voor de rest lijken de bei de steden zo verschillend als het maar zijn kan. Viissingen ruikt naar het zoute zeewa ter. Werd de bedrijvigheid in het verleden vooral gekenmerkt door scheepsbouw, - reparatie en visserij, de afgelopen tijd heb ben ook andere niet-aan-zee gerelateerde bedrijven er zich gevestigd. Toch blijft Viiss ingen onlosmakelijk verbonden met de zee en alles wat daarmee samenhangt. Middel burg ademt daarentegen een geheel andere sfeer uit. De monumentale koopmanshui zen, de Abdij, het Stadhuis en andere monu mentale panden geven de Zeeuwse hoofd stad een zakelijk aangezicht met een bijna middeleeuwse uitstraling. Geen twee steden in Nederland zo dicht bij elkaar verschillen qua mentaliteit en uitstra ling zoals Viissingen en Middelburg. Vroeger was de rivaliteit tussen de beide ste den duidelijk voelbaar. Nu lijkt deze traditio nele tweestrijd plaats gemaakt te hebben voor onderlinge samenwerking. Nog niet lang geleden namelijk zijn beide steden 'gefuseerd' tot het Stadsgewest Vlissin- gen/Middelburg. Niet zomaar overigens want het verkrijgen van de status 'Stadsge west' brengt naast organisatorisch voordeli ge aspecten ook veel financiële voordelen met zich mee. Zo staan beide steden niet meer achteraan in de rij als het gaat om de verdeling van gelden uit 's Rijks Schatkist. Samen sta je (politiek) sterker, moeten de burgervaders van beide steden gedacht heb ben. Geld, of beter het tekort daaraan, lijkt de grootste drijfveer achter de innige samen werking. Nu kan in theorie samenwerking een goede zet zijn, maar de praktijk laat meer dan eens anders zien. Of het nu gaat om de gemeente besturen van Viissingen en Middelburg of om ondernemingen uit het bedrijfsleven. Dat op zich maakt weinig uit. Samenwerken is een proces van aantrekking èn afstoting. Iedere organisatie heeft, net als Viissingen en Middelburg, een eigen identi teit en een eigen historie. De organisatiecul tuur, hoe ongrijpbaar dit begrip ook moge zijn, verschilt per organisatie. De ene organi satie is ondernemend, de andere risicomij dend. De ene wars van regels, de andere er zot op. Organisaties verschillen dus van elkaar. En dat is maar goed ook. Maar grote verschillen kunnen zorgen voor spanningen en irritaties. Mogelijk gevolg hiervan is dat betrokkenen elkaar gaan tegenwerken door 'eilandjes' te vormen. Iedere afdeling of onderneming blijft lekker op zijn eigen eilandje. Niemand denkt er ook maar aan een duik te nemen en naar het andere eilandje te zwemmen. Hoe groter de onderlinge ver schillen, hoe groter de afstand tussen de eilandjes, hoe moeilijker het proces van samenwerking. De betrokken ondernemin gen doen er dan verstandig aan reeds bij het begin van het samenwerkingsproces iemand in te schakelen die de twee eilandjes met elkaar kan verbinden. Een soort bruggebou- wer. Het is de truc van deze onafhankelijke partij om te gaan met de aanwezige verschil len. Het overbrugbaar maken van deze ver schillen kan het samengaan uiteindelijk tot een succes maken. deze activiteit probeert haar werk onder de aandacht te brengen hebben ze het druk. De Wereld Gidsendag wordt namelijk op maandag 21 februari gehouden in Zeeland. Centraal punt is dan het Best Western Hotel Picard aan de Badhuisstraat in Viissin gen. De uitreiking van de Guidor Award is dan één van de hoogte punten. De deelnemers aan deze Wereld Gidsen Dag nemen te vens deel aan één van de regio nale tours die de Zeeuwse gidsen als dagtocht aanbieden. Welke invloed hebben de me dia op de architectuur. Die vraag staat centraal tijdens de derde bijeenkomst van de Zeeuwse architectuur Forum seminar op zaterdag 15 ja nuari in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. De ar chitecten Lars Spuybroek en Maurice Nio van bureau NOX in Rotterdam belichten het thema Architectuur en de me dia. Ook landschapsarchitect Adriaan Geuze houdt een toespraak. Van Geuze werd onlangs een project gereali seerd op Neeltje Jans. M. de Penning uit Nieuw en St. Joosland zag haar wens in ver vulling gaan. Samen met haar 91-jarige moeder gaat ze genie ten van een midweek in Port Zélande. Ook Marcel Ysden uit Viissingen is dolblij. Hij mag een middagje bij de brandweer van Middelburg op bezoek. Mevrouw Lokker uit Middelburg tenslotte krijgt sa men met haar dochter koffie met gebak. De drie gelukkigen werden gese lecteerd uit een groot aantal deel nemers dat bij de wensboom van V&D in Middelburg onlangs schriftelijk hun verlangen depo neerde. De winkelkerstman van Vroom Dreesman maakte de keuze. De wensboom stond een aantal weken in het warenhuis aan de Lange Delft. Pinda's rijgen, vetbollen maken, winterslaap: een paar onderwer pen die aan de orde komen tij dens de Beestenboelmiddag van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Het thema van de middag is 'dieren in de winter'. Dieren die in de vrije natuur leven komen op diverse manieren de winter door. Een aantal diersoor ten, zoals trekvogels, gaat naar een ander land. Andere blijven in Nederland. Sommige dieren hou den een winterslaap of winter- rust. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen te weten komen wat zij voor de thuisblijvers kun nen betekenen. Onder begelei ding maken ze iets voor de dieren. De activiteit duurt van 14 tot 16 uur. Er is voor dertig kinde ren een plaatsje, dus reserveren is belangrijk. Winnaars van de kerstpuzzel nadat ze in het Middelburgse PZC-kantoor de prijzen in ontvangst hadden genomen. Wat betreft het aantal inzendin gen is de kerstpuzzel van de Wal- cherse PZC-bladen De Faam/De Vlissinger andermaal een succes geworden. Redactie-assistente Yolanda Hage telde bijna elfhon derd inzendingen waaronder iets meer dan duizend goede. Afgelo pen vrijdag werden de elf prijs winnaars onthaald in het Middelburgse PZC-kantoor aan de Markt. De winnaars: M.J. Sinke uit Vrou wenpolder: twee cd-bonnen ter waarde van f 50,- van Music House Middelburg. M.C. Vale uit Middelburg: een cadeaubon van honderd gulden van Sporthuis Jan Jongepier in Middelburg. J. Everaars-Dekker uit Middelburg: kledingbon van honderd gulden van Peter Christ Mode in Middel burg. W.M. Ponse uit Middelburg: fototoestel met accessoires van Combi Back. B. Cammelot- Zondag uit Domburg: twee bloe menbonnen van vijftig gulden van Bloem- en Kadoshop De Or chidee in Middelburg. M. Bokkers uit Oost-Souburg kreeg een ca deaubon van honderd gulden van Bouwman Cadeau in Domburg en Viissingen. D.M. Lomwei uit Oost-Souburg: fles Dune parfum van Jan Laban in Middelburg. PC. Keijmel uit Viissingen: tegoedbon voor Delsey documentatiekoffer of beautycase van Bijou Leder waren in Middelburg. J. Geerse- Schoe uit Serooskerke: tegoed bon van honderd gulden van Ju welier De Jong in Middelburg. H. Tange-Hendriks uit Middelburg: schip in fles, geheel van glas mondgeblazen van Speciaalzaak Van de Woestijne in Middelburg. A. Steijn uit Middelburg: cadeau bon van honderd gulden van Henk de Bruine ijzerwaren, ge reedschap en hout in Middelburg. De Zeeuwse tri-atleten Ad Petiet en Jan Jansen worden voor het vijfde seizoen gesponsord door Bistro-Pizzeria 'De Capelle' uit Westkapelle. De onder begeleiding van Niek Knol trainende tri-atleten beloven in hun eerste lustrumjaar weer van zich te doen spreken. Het ko mende seizoen gaan ze in de om geving deelnemen aan een groot aantal evenementen, onder het motto 'Meedoen is winnen'. Op de foto links de Middelburgse at leet Ad Petiet, rechts de Sou- burgse veteraan Jan Jansen. De Noordweg in Middelburg wordt op drie plaatsen ontdaan van verontreinigingen. De provin cie haalt er cyanides en policycli- sche koolwaterstoffen weg. De verontreiniging, zo veronderstelt de provincie, dateert van eind ja ren twintig. Toen werden name lijk de sloten aan de Noordweg gedempt met materiaal afkom stig van de gasfabriek in Middel burg. Na uitvoering van de bodemsanering begint de ge meente Middelburg met een re constructie van een gedeelte van de Noordweg. De verontreinigingen bevinden zich deels op de openbare weg en deels in particuliere tuinen. De zwaar verontreinigde grond wordt afgevoerd naar een defini tieve opslagplaats in Rotterdam. Het licht verontreinigde gedeelte gaat naar de stortplaats Midden- Zeeland in Nieuwdorp. ALs alle verontreinigde grond is afge voerd, wordt een drainage systeem aangelegd om het verontreinigde grondwater te sa neren. In 1986 heeft een ander deel van de Noordweg al een schoonmaakbeurt gehad. De verontreinigingen komen - vermoedelijk - van de gasfabriek aan het Molenwater in Middel burg die eind jaren twintig werd afgebroken ten behoeve van de bouw van een nieuwe gasfa briek. De voorbereidingen om het voormalige terrein van de gasfa briek te saneneren bevindt zich overigens in een vergevorderd stadium, meldt de provincie. Gelijktijdig met de sanering van de Noordweg wordt een aanvul lend grondwateronderzoek uitge voerd. Hiermee wil de provincie onder meer aan de weet komen wat de omvang van de verontrei niging is. Ook de verspreiding en de verspreidingskansen en de wijze waarop het water zich on der de grond beweegt wordt on der de loep genomen. De kosten van dit onderzoek bedragen ruim 70 duizend gulden. De kosten voor de bodemsanering van de Noordweg bedragen om en nabij de 210 duizend gulden. Dat de hersenen in ons leven een centrale plaats innemen, is bij iedereen wel bekend. Het is de centrale regelkamer voor de meeste gedragingen en ge woonten die we ontwikkeld hebben. Toch geven we over het algemeen maar weinig aandacht aan dit belangrijke orgaan. Drs. Henk C.M. Hermans Het overkomt u waarschijnlijk zelden, dat anderen informe ren: "Hoe gaat het met je her senen, functioneren ze nog goed?" Niet alleen in de dage lijkse omgang worden de her senen genegeerd, maar ook binnen de psychologie en de psychotherapie Maar al te graag zoeken we de verklaring voor allerlei vreemde gewoon ten in vervelende jeugdervarin gen ("U bent als kind effectief verwaarloosd") of in commu nicatieproblemen ("Er wordt in jullie gezin te weinig gepraat"), dan in de glibberige massa die we in onze bovenkamer mee dragen. Gelukkig begint daarin de laatste jaren enige verande ring te komen. Ook psycholo gen lijken de hersenen - en hun centrale rol - herontdekt te hebben. Mogelijk dat we zelfs staan aan de vooravond van een psychologische revolutie: de opkomst van de hersenpsy- chologie. Laten we beginnen met een blijde boodschap. U heeft niet de beschikking over één stel hersenen, maar over drie stel hersenen. Deze hersensyste- men hebben verschillende functies en verschillen ook in hun complexiteit. In de ontwik keling van het menselijke em bryo wordt namelijk de hele evolutie versneld doorlopen. We passeren in negen maan den tijd zowel de reptielenfase als de zoogdierfase, om uitein delijk als mens ter wereld te komen. Het oudste hersen- systeem (het neutrale chassis) regelt allerlei basale functies zoals eten en drinken, ademha len, slapen en waken. We noe men het ook wel het reptielen brein, omdat het in de evolutie van vis naar reptiel is ontstaan. Het is helemaal ingepakt door de andere twee hersensyste- men. Dit neutrale chassis zorgt voor heel primitieve vormen van leren en speelt een belang rijke rol bij sommige ge dragsstoornissen: eetproble men, verslavingen. Een tweede hersensysteem is het limbisch systeem, of het zoogdierenbrein. Het ontwik kelde zich namelijk vooral tij dens de evolutie van het zoogdier. Het limbisch systeem stelt ons in staat om op dezelf de manieren gewoonten te ontwikkelen als zoogdieren - door beloning en straf. In het limbisch systeem worden iets complexere processen gere geld, onder meer onze emo ties. Emotionele problemen, waaronder fobieën en depres sies, hangen deels samen met stoornissen in dit hersen systeem. Tenslotte het jongste hersensysteem, de neocortex. Dat is vooral bij de mens tot ontwikkeling gekomen. De ne ocortex bestaat uit twee delen, de linker en de rechter hemi sfeer. Ze regelen allerlei com plexe processen, waaronder de taal, het redeneren, het maken van plannen, herinneringen. Er bestaat tussen deze twee he misferen ook een taakverde ling. De linker hemisfeer houdt zich met redeneren bezig, ter wijl in de rechter hemisfeer meer intuïtieve processen plaatsvinden. Als u linkshandig bent, is dit overigens omge keerd. In de neocortex zetelt ook het zelfbewustzijn. Dit ver strekt ons een unieke positie temidden van de overige orga nismen, omdat we daardoor zelf invloed kunnen uitoefenen op ons doen en laten. In tegen stelling tot bijvoorbeeld een hond zijn we niet overgeleverd aan onze instincten en aan al lerlei primitieve leerprincipes. We kunnen zelf enige ervaring geven aan ons gedrag. Ofschoon onze drie hersen- systemen onderling samen werken, kunnen ze ook ieder hun eigen gang gaan. We kun nen de vergelijking maken met een organisatie, zoals een be drijf. In een goedlopend bedrijf is er sprake van een harmoni sche samenwerking tussen di rectie (neocortex), middle-management (limbisch systeem) en de werkvloer (neutrale chassis). De directie maakt plannen en geeft sturing aan de organisatie, waarbij de overige geledingen zich be lasten met de uitvoering. Dat ideaalplaatje kan echter in de praktijk verstoord blijken. Zo kan binnen een organisatie de directie met haar planning ach ter de gang van zaken op de werkplek aanlopen. Of een di rectie kan plannen maken, die binnen de overige geledingen nooit worden uitgevoerd. Ook de samenwerking tussen onze hersensystemen kan drastisch verstoord raken. Onze neocor tex kan een tiranniek bewind voeren en te weinig rekening houden met de andere syste men. Het kan ook de sturing kwijt raken en gestuurd wor den door de primitievere her sensystemen. Voor de vijfde achtereenvolgende keer wordt zaterdag 15 januari de landelijke open horecadag 'Kijk in de Horeca' gehouden. Onder meer in in hotel restaurant-café de Huifkar (Mid delburg) en restaurant Valentijn (Viissingen) kunnen jongeren van 12 tot 15 jaar en herintredende vrouwen, allochtonen en werk zoekenden zich tussen 11 en 15 uur laten informeren over werken in de horeca. Ruim driehonderd horecabedrij ven in het hele land stellen zater dag hun deuren open. Bezoekers van 'Kijk in de Horeca' (voorheen 'Kijk in de Keuken') krijgen de ge legenheid om zowel voor als ach ter de schermen van het horecabedrijf uitgebreid rond te kijken. Ondernemers en mede werkers zorgen voor rondleidin gen en zullen diverse horecavaktechnieken demonstre ren. Tevens zullen zij een toelich ting geven op de gang van zaken in een horecabedrijf. In sommige bedrijven kunnen bezoekers zelf hun horecavaardigheden testen. Onder de deelnemende horeca bedrijven bevinden zich uiteenlo pende ondernemingen van hotels tot fastfood-bedrijven. Ook een aantal horecaleerbedrijven van het leerlingenstelsel is gevraagd mee te doen. In een aantal bedrij ven geven vertegenwoordigers van horeca-beroepsonderwijs in formatie over de betreffende opleidingen: VBO-scholen met een afdeling koken/serveren, scholen voor kort middelbaar be roepsonderwijs, hoge en middel bare hotelschool en dergelijke. Verder zullen arbeidsbureaus in formeren over personeelsvoorzie ningsprojecten, die zij in samenwerking met het onder wijscentrum organiseren ten be hoeve van werkzoekende vol wassenen. 'Kijk in de Horeca' wordt onder meer georganiseerd door het On derwijscentrum Horeca, Ko ninklijke Horeca Nederland, Horecabond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV. Basisschoolleerlingen uit groep 8 en hun ouders kunnen zaterdag 15 januari in de hele provincie Zeeland kennismaken met bedrij ven in 'de groene sector': plantenteelt- en groenvoorzie- ningsbedrijven, veeteelt, kaasma kerij en dierverzorgingsbedrijven. In totaal zullen ruim vijfhonderd mensen in groepjes drie of vier verschillende typen bedrijven be zoeken. Leerlingen op Walcheren kunnen een kijkje nemen bij Kwekerij Blommendale in Serooskerke, Tuincentrum Pouwelse in Viissin gen en bij Kinderboerderij De Klepperhoeve in Middelburg. De bedrijfsbezoeken zijn georgani seerd in het kader van de promo tiecampagne van de samenwerkende scholen voor Voorbereidend Beroepsonderwijs (VBO) in Zeeland. Op 22 en 29 januari volgen bedrijfsbezoeken in de dienstverlening en gezond heidszorg en in de economische en administratieve sector. Met de bedrijfsbezoeken loopt Zeeland vooruit op de Week van het Beroepsonderwijs, die lande lijk eind januari wordt gehouden. Tussen 22 en 29 januari organi seren scholen, landelijke organen voor beroepsonderwijs en bedrij ven in het hele land activiteiten om het voorbereidend en middel baar beroepsonderwijs bij jonge ren onder de aandacht te brengen. De week is een initiatief van de stichting Promotie Be roepsonderwijs, die zich tot doel stelt het imago van het beroeps onderwijs te verbeteren.

de Faam | 1994 | | pagina 9