iiiiièiiyiilmliMiiilhtviiélHhlbiiMlI. ii GEMEENTE MIDDELBURG Afvalbewust boodschappen doen i "Kleurrijk: een verrijking?" Geluidhinder Bouwplannen Verkeer Goed voor het milieu en de portemonnee Rooien Metingen Commissies Wijkavonden over een kleurrijke "samen-leving" TIPS Week 2 Tafeltje Dekje uw Bewust maken Organisatie Woensdag 12 januari 1994 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ^XxXvXvX^xXxX:":":-: Mei de dagelijkse boodschappen wordt ongemerkt ook heel wat afval in huis gehaald. Het resultaat daarvan zetten we wekelijks of tweeweke lijks op straat, als het huisvuil wordt opgehaald. Maar daarmee zijn we nog niet van ons afval af. Door de steeds grotere hoeveelheden afval en problemen met het verbranden en storten, dreigt Nederland om te ko men in het huishoudelijk afval. Gelukkig zijn er manieren om daar wat aan te doen. Eén metho de is al wijd en zijd bekend: afval scheiden en hergebruiken. Papier Een aanvraag voor een rooiver- gunning is binnengekomen voor: I populier, A beien laan. Voor informatie over deze rooi- vergunning kunt u terecht bij de afdeling Groenbeheer, telefoon 01180 - 75312. In de komende weken zullen, in opdracht van de sectie Landme ten, revisiemetingen worden uitge voerd in de wijken: Dauwendaele, 't Zand en Griffioen en in Nieuw en St. Joosland. Deze landmeet kundige metingen worden uitge voerd door ingenieursburo Mabeg en dienen ter bijhouding van de gemeentelijke kaarten. Hierbij kan het gebeuren dat de mensen van Mabeg bij u rond het huis lo pen om even iets te meten m.n. het pad naar de deur of garage. Dit zal echter met de nodige voorzich tigheid gebeuren. Wij hopen dat u daarvoor begrip heeft. In de komende periode vergade ren de commissies op de volgende dagen: Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 13 januari om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroe- vers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 17 januari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Mar cus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 18 januari om 16.00 uur vervalt. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 18 januari om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 27 januari om 16.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlich ting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 24 januari om 14.00 uur. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook deze dag. Menu van 17 januari tot en met 23 januari 1994 maandag witlofschotel met ham kaassaus en aardappelen dinsdag gekruid gehakt, savoye kool en aardappelen woensdag gegrillde kippepoot, gemeng de groenten en aardap pelpuree donderdag hutspot met blokjes rundvlees vrijdag Indische vleesschotel zaterdag wat de pot schaft zondag wat de pot schaft en karton apart, glas apart en vanwege de schadelijkheid ook chemisch afval apart. Groente-, fruit- en tuinafval wordt steeds va ker apart gehouden. Maar er is nóg een doeltreffende manier om de hoeveelheid huisvuil te beper ken. Wie boodschappen doet be wijst. het milieu een enorme dienst door afvalbewust inkopen te doen. En dat is gemakkelijker dan de meeste mensen denken. Huisvuil De Nederlandse huishoudens pro duceren gezamenlijk een afval berg van meer dan zes miljard kilo per jaar. Hoeveel dat is, wordt pas goed duidelijk als ergens eens een vuilophaaldienst staakt. In een mum van tijd verandert een stad in één grote vuilnisbelt. Huisvuil komt voor een deel op de vuilnisbelt terecht, een ander deel gaai naar de vuilverbranding. Plaats voor nieuwe vuilnisbelten is er eigenlijk niet; de grond kan wel beter worden benut! En hoe goed we het vuilnis op de belt ook isoleren en hoe voorzichtig we de rest ook verbranden; hef milieu gaat er nooit op vooruit. Minder afval, dat is zonder twijfel de bes te oplossing. Dat doel is op verschillende ma nieren te bereiken. Met hergebruik zijn we op de goede weg. Statie geld helpt bij het terughalen van potten en flessen. Die kunnen zonder problemen opnieuw wor den gebruikt. Zonder statiegeld gaat het ook: zo'n 60% van het glas en oud papier wordt apart in gezameld en opnieuw benut. Daarmee loopt Nederland voorop in de wereld. Maar er is meer te doen. Boodschappentas Veel boodschappen gaan in ter plaatse verkrijgbare plastic tasjes, die zonder uitzondering ergens een opdruk hebben dat ze "mi lieuveilig" zijn, of iets dergelijks. En misschien klopt dit nog ook voor een deel. Maar vergeet niet dat voor het produceren van zo'n plastic tasje grondstoffen en ener gie nodig zijn. Die grondstoffen en energie gaan verloren als dat plastic tasje bij het afval terecht komt. Regelrechte verspilling dus. En in Nederland gaat het om maar liefst 2,5 miljard plastic tas sen en zakjes! Daar zit genoeg kunststof in om bijvoorbeeld de helft van alle huishoudens in Ne derland van een huisvuilcontainer te voorzien. De tijd dat het aanbod van een winkelier om de artikelen in een plastic tasje te verpakken klant vriendelijk en een bewijs van ser vice was, ligt dus achter ons. De eigen boodschappentas is veel minder schadelijk voor het mi lieu. Want een beetje stevige boodschappentas - waar veel méér in gaat dan in z'n plastic collega - gaat heel wat jaartjes mee! Het gebruik van de eigen bood schappentas is een prima start om in het vervolg afvalbewust bood schappen te doen. Want iets dat lang(er) meegaat levert haast per li' li Uwv- Een beter milieu begint bij de boodschappenlijst. definitie minder milieubelasting op dan het vergelijkbare produkt, dat korter of soms zelfs slechts éénmalig wordt gebruikt. Iets om op te letten bij produkten, maar óók bij verpakkingen! Onverpakt Het natuurlijke jasje van de kom kommer toont stukken lekkerder dan het glimmende plastic folie dat er soms omheen zit. En ook appels, peren, bananen en sinaas appels zijn door moeder natuur al prima verpakt. Die kunnen, zoals je dat ziet op de markt en in die kleine winkels zonder zelfbedie ning, zo in de boodschappentas. Bij keuze uit verpakt en onver pakt, verdienen steeds de onver pakte artikelen de voorkeur. Soms is onverpakt, ook voor groente en fruit, niet erg praktisch. Dan is de krant of een papieren zak, bij voorbeeld als verpakking van een zomerse krop sla, stukken beter dan zo'n plastic zakje. Dat plastic zakje is helaas in veel zelfbedieningszaken bijna niet te vermijden. Denk maar aan de groente-afdeling van de super markt. Hoewel niet ideaal, is dat nog altijd beter dan voorverpakte artikelen zoals appels op een kunststof- of kartonnen schaaltje met folie er omheen. Vaak zijn die voorverpakte pro dukten makkelijk te vermijden. Naast bijvoorbeeld de voorver pakte kaas- en vleeswaren zijn diezelfde artikelen meestal ook los en vers verkrijgbaar. Voordelen: om te beginnen bespaart dat dub beltjes op de verpakking, verder koop je precies de juiste hoeveel heid en als klap op de vuurpijl ontstaat er minder afval. Dat laat ste is natuurlijk helemaal het ge val wanneer ook de cellofaantjes tussen de plakjes kaas of vlees achterwege worden gelaten.. Besparingen Ook in warenhuizen en andere winkels is met een beetje goede wil veel onnodig verpakkingsma teriaal te vermijden. Bijvoorbeeld blisterverpakkingen; die door zichtige (hard)plastic doosjes al dan niet op een kartonnen achter grond. In bouwmarkten bestaat steeds vaker de mogelijkheid om schroefjes, moertjes, boutjes, spijkers en dergelijke zelf af te we gen in een papieren puntzakje. Daar komt geen voorverpakking meer aan te pas. Ook hier gaan milieuvoordeel en financieel voor deel hand in hand. Afvalbewust inkopen doen bete kent dus goed letten op de verpak king. Veel verpakkingen, vooral van de luxere artikelen en de zoge naamde geschenkverpakkingen, vertonen "surprise-neigingen" de ene verpakking om de andere. Dat is misschien grappig op 5 de cember, maar in het dagelijkse le ven al veel minder. Uiteindelijk koop je meer verpakking en lucht dan het produkt waar het echt om gaat. De voorbeelden zijn op alle terreinen te vinden: bonbons, koekjes, snoep, parfum, cosmeti ca... Eigenlijk nergens voor nodig al die verpakking. Zonde van de energie en het materiaal. Kleiner Met z'n allen moeten we de ko mende jaren de afvalberg een kop je kleiner maken. Daarmee zijn we op de goede weg, want er ge beurt al veel. De overheid en het bedrijfsleven hebben samen afspraken gemaakt om overdadige verpakkingen in de komende jaren uit te bannen. Schadelijke verpakkingen worden steeds minder gebruikt. De ver pakkingen worden steeds dunner. Dat bespaart honderdduizenden kilo's karton, glas, blik, kunststof en aluminium. Vermindering wordt ook bereikt doordat steeds meer geconcentreerde produkten in kleine verpakkingen (bijvoor beeld waspoeder) en navulbare verpakkingen op de markt ver schijnen. Waar mogelijk wordt afval op nieuw gebruikt: met glas, oud pa pier, karton en blik gebeurt dit al voor een groot deel. We moeten dus zoveel mogelijk voorkomen dat afval ontstaat. Immers, hoe minder rommel we maken, hoe minder we moeten opruimen. In de komende weken worden in Middelburg en Vlissingen 6 wijkavon den gehouden over liet thema "Kleurrijk: een verrijking?" Óp deze avonden wil men met elkaar en met de politiek en de politie van ge dachten wisselen over wat er leeft bij de wijkbewoners, over vrede en onvrede. De avonden worden georganiseerd door de werkgroep "Tot vooroorde len veroordeeld", die een ieder van harte welkom heet. De eerste twee avonden zijn op - donderdag 13 januari in De Schuur in Oost-Souburg, Middelburg- seslraat 113 over de stelling "Politieke vluchtelingen zijn altijd wel kom". Zaal open om 19.00 uur, aanvang 19.30 uur. Gasten zijn ds. A.V. de faooij van Vlissingen/Middelburg Mozaïekstad en mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra, gedeputeerde minderhedenbeleid provincie Zeeland; - dinsdag 18 januari in de Stadsschouwburg aan het Molenwater te Middelburg over de stelling "Je kunt alles bereiken wat je wilt". Zaal open om 19.00 uur, aanvang 19.30 uur. Gasten zijn pastor J.W. Scheffers van DISK en de heer Koppejans van het Zeeland College. Volgende week meer over de avonden in andere wijken van Middelburg en Vlissingen. De verslagen van de avonden worden samengevat in een "wijkboek", dat tijdens de slotmanifestatie op 26 februari 1994 aan de politiek wordt aangeboden. Met deze campagne wil de werk groep wijzen op de gevaren van vooroordelen en discriminatie. Door middel van discussie willen zij mensen er van bewust maken dat keuzes die bewoners wellicht op dit moment maken uit onvrede met het gevoerde politieke beleid, keuzes zijn die geen oplossing bie den voor het probleem. Eerder zullen deze keuzes kunnen leiden tot een extreme verrechtsing. We weten allemaal waartoe dat geleid heeft in de jaren '30 en '40. Maar ook in onderlinge verhou dingen mogen afkomst, huids kleur en cultuurverschillen geen discriminerende factoren zijn voor het tot stand brengen van een goede verstandhouding tussen mensen. Belangrijk is het werken aan oplossingen die het mogelijk maken dat iedereen in de samenle ving het gevoel heeft rechtvaardig behandeld te worden. Zo kunnen wij allemaal deel uitmaken van een open samenleving. Een open samenleving waarin voor iedereen kansen en mogelijkheden zijn op een waardig bestaan, zodat er in derdaad sprake kan zijn van een multi-culturele samenleving. De laatste jaren komen er steeds meer migranten naar Nederland. Nederland is een klein land, een van de dichtst bevolkte landen in Europa. En toch vinden we de ruimte om iedereen te huisvesten. Als we een tolerante samenleving willen zijn, zullen er daaraan moeten blijven werken. Met de gemeenteraadsverkiezin gen voor de deur, wil de werk groep "Tot Vooroordelen Veroordeeld" een dialoog op gang brengen, waarbij mensen over de vraag: "Kleurrijk: een verrijking?" van gedachten kun nen wisselen. De organisatie is in handen van de werkgroep "Tot Vooroordelen Veroordeeld". De wergroep wordt, gesteund door: FNV Vlissingen, FNV Middelburg, Provinciaal Steunpunt Buitenlanders, het An ti Discriminatie Bureau Zeeland, Stichting Bravo, stichting Surant en Molukse welzijnsstichting Mae-uku, Werkgroep Zuidelijk Afrika Zeeland, Turks- Nederlandse sociaal-culturele ver eniging, de provinciale Zeeuwse migrantenraad, Vlissingen/Mid delburg Mozaïeksteden, gemeente Middelburg, gemeente Vlissingen, DISK, Wijkvereniging Nw- Middelburg, Buurtververeniging van Duijvenvoorde, Oecumenisch Centrum voor Jeugd- en Jonge renwerk Zeeland, In- en Uitloop huis Vlissingen, Jeugd- en jongerenorganisatie Impuls, Scouting Zeeland. De financiën zijn (tot nu toe) afkomstig van de FNV, het Steunpunt Buitenlan ders van de stichting VMC, de ge meente Vlissingen, gemeente Middelburg, de FNV Diensten bond en de FNV afdeling Mid delburg. Meer informatie over deze cam pagne is te krijgen bij de woord voerder van de werkgroep Flans van Grondel, telefoon 01180 - 42376. Als u inkopen doet, zorgt u voor minder afval en dus minder verspilling als u even denkt aan de volgende tips: nieuw kunt vullen, (kosmetica, (vaat) wasmiddelen, wasver- zachters e.d.). Hergebruik. Statiegeld of navulbaar niet mogelijk? Neem dan bij voorkeur verpakking en van papier, karton en glas. Die kunnen in de glas- of papierbak. Duurzaam. Kies bij voorkeur produkten die langer meegaan. Minder. Koop niet meer dan u werkelijk nodig hebt. Onverpakt. Als 't even kan, kies dan onverpakte produk ten (groenten, fruit, snoep e.d.). Statiegeld. Als u kunt kiezen, neem dan produkten waar statiegeld op zit. Navulverpakkingen. Neem liefst verpakkingen di^ u op- Grootverpakkingen. Voor grootverpakkingen wordt naar verhouding minder verpak kingsmateriaal gebruikt dan voor kleinverpakkingen. Schadelijkheid. Probeer schadelijke materialen te ver mijden. Boodschappentas. Als u bood schappen gaat doen, neem dan uw eigen boodschappentas mee. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn over te gaan tot indiening van een verzoek om vaststelling van een hogere grenswaarde ingevolge de wet geluid hinder voor het bouwen van een woning op het perceel Nieuwe Vlissingseweg 588. Het ontwerp-verzoek ligt met de daarbij behorende stukken met ingang van vrijdag 14 januari 1994 gedurende veertien dagen ter inzage bij de sectie Juridische Zaken van de Dienst Stadsontwik keling, Vlissingsestraat 21. Gedurende deze termijn kan een ieder bezwaren met betrekking tot het ontwerp schriftelijk kenbaar maken. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan Uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de bouw van een woning op het perceel Nieuwe Vlissingseweg 588. Tevens maken zijn bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 50, lid 6 van de Woningwet vergunning te verlenen voor deze woning. Het bouwplan ligt met ingang van vrijdag 14 januari 1994 gedu rende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij de sectie Juridi sche Zaken van de Dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering, zijn bezwaren schriftelijk en gemotiveerd kenbaar ma ken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 61, 4330 AB Middelburg. Een kleurrijke samenleving vormt het onderwerp van zes wijkavonden in Middelburg en Vlissingen, georganiseerd door de werkgroep "Tot vooroordelen veroordeeld". Foto: J. Wolterbeek. Burgemeester en wethouders hebben besloten om: 1. het oversteken van voetgangers over de Poelendaeleweg ter hoogte van de kruising met de Baarsjesstraat te regelen door het aanleggen van een voetgangersoversteekplaats en het plaatsen van verkeerslichten; 2. de voorrangssituatie op de kruising Kruitmolenlaan/Dauwen- daelsestraat te regelen en wel zodanig dat verkeer vanaf de Dau- wendaelsestraat dat de Kruitmolenlaan in noordwestelijke richting wil gaan berijden, voorrang heeft ten opzichte van het overige ver keer op de Kruitmolenlaan; 3. als gevolg van de reconstructie van de Olmenlaan/Berken laan/Europalaan een aantal wijzigingen in de bebording en marke ring door te voeren. Zo wordt het verkeer gescheiden door middel van verkeersgeleiders, is op drie plaatsen een voetgangers oversteekplaats gecreëerd en is het parkeren geregeld door het aanleggen van parkeerhavens; 4. als gevolg van de reconstructie van de Oosterschel- destraat/Grevelingenstraat verschillende verkeersmaatregelen te nemen. Zo zijn de voorrangssituaties ter hoogte van de verschil lende kruisingen geregeld, zijn middengeleiders aangelegd om het verkeer te scheiden en zijn op verschillende plaatsen voetgangers oversteekplaatsen aangelegd; 5. het parkeren te verbieden aan de zuidwestelijke zijde van de Gerrit van der Veenstraat (de kant van de SSGM), tegenover en ter hoogte van de huizen met de huisnummers 12 t/m 26. 6. in de Ter Hoogestraat: a. éénrichtingsverkeer voor gemotoriseerd verkeer in te stellen (in de rijrichting van de Koninginnelaan naar de Korczakstraat) en b. het parkeren te verbieden in de bocht ter hoogte van de huis nummers 12 en 14 over een lengte van circa 20 meter; 7. op de Rouaansekaai, ter hoogte van en tegenover het pand met nummer 53 (pand van de Thrombosedienst Zeeland) vier parkeer plaatsen aan te wijzen als parkeerplaats voor vergunninghouders, ten behoeve van de medewerkers van de Thrombosedienst; 8. het parkeren te verbieden aan de westzijde van de Oost kerkstraat vanaf de in- en uitrit van en naar het Minitheater tot de aansluiting Oostkerkstraat/Verwerijstraat. Tegen deze besluiten kan iedere belanghebbende op grond van de Algemene wet bestuursrecht binnen 6 weken na de datum van bekendmaking bij burgemeester en wethouders bezwaar maken door het indienen van een gemotiveerd/gedateerd bezwaarschrift. Omtrent indiening van bezwaar/beroep en voorlopige voorziening kan men informatie verkrijgen bij de sectie Juridische Zaken van de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21 (75200), waar de verkeersbesluiten tevens gedurende zes weken ter inzage liggen. V

de Faam | 1994 | | pagina 5