Stadsradio Vlissingen feestelijk gelanceerd Jubilerende chef Leemans is $een 'zuivere Hollander' meer TREK LEISTER KERSTDAGEN VOORDEELDAGEN 1 1 1 1 i l 1 MOo KERSTFESTIVAL en PASAR MALAM Aanbouw Gevangentoren Vlissingen goedgekeurd VOORDEELDROGIST Puzzelen en winnen Middelburgse wint prijs in Kodak-fotowedstrijd Bij voorkeur een vrouw ZEELANDHALLEN - GOES Njft klapper 17-18-19 DECEMBER m.m.v. GRANT FORSYTH ANDRES CO. RUDY VAN DALM CIMARON - ROSE VALLEY ROTJES VERVANGEN KANON Vrijwilligers Allesbranders MIUEUTIP Wie de oplossing van de puzzel goed heeft en op een briefkaart opstuurt kan één van de aantrekke lijke prijzen winnen. Het Zeeuws Museum en het Maritiem Restaurant Arsenaal zijn de gulle gevers van de prijzen. De winnaars 16 26 48 57 KRUISWOORDPUZZEL Fleurop-boeket naar voorbeeld tv-programma Oudejaars-poster Dierenbescherming landelijk verspreid Ruim 100 standhouders met o.a.: exotische restaurants, Oosterse food- en non-food artikelen, traditionele dansen, kerststal, kerstman, kinderattracties, modeshows, mini-playbackshow, etc. Tel. 01100-21020 Woensdag 15 december 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 25 ts Leemans, Hannie Sarioa, Gaby Noya en Jissy Leemans (vlnr). Ht 'gat' op de ruit herinnert er ng aan: toen Ids Leemans twin- ti jaar geleden zijn restaurant Bidoeng in Oost-Souburg vstigde, was het nog een Idisch-Chinees restaurant. Dat ai goed lopen, verwachtte de buwerij die het geld moest le ven. „Maar dat Chinees heb ik snel weer afgehaald," vertelt lemans. e tijd zat mee, in 1973. „Het ep gelijk storm. We waren de inige. Er waren wel een paar Chi nezen in Vlissingen, maar een In disch restaurant was nog vrij n'euw. Daarom hebben we dat 'Chinees' ook laten vallen," zegt clef Ids Leemans. „In het begin k/amen ze van alle dorpen hier nar toe," vult zijn vrouw Jissy Lsmans aan. „Later kwamen er \el buitenlandse restaurants in c badplaatsen en werd het min er. Maar onze gasten komen rg steeds van overal: uit zeuwsch Vlaanderen, maar ook l Rotterdam." tn van de meest gestelde vra- gi aan Ids Leemans is hoe een bllandse jongen er toe komt een üisch restaurant te beginnen, j is zelfs nooit in Indonesië ge- eest („Maar mijn broer heeft er f jaar gewoond, zeg ik dan aar"). „Ik ben opgegroeid in fen Haag, tussen Indische vrien- in en daar heb ik Indisch leren en. Je proeft zoveel verschillen- i dingen, iedereen heeft zijn ei- in specialiteiten. Door mijn ugd en mijn werk ben ik inmid- ;ls geen zuivere Hollander leer." In het begin verzwegen we dat een Hollander in de keuken iond," vertelt Jissy Leemans. ,'pt op een keer de burgemees- t van Ambon kwam. Na het en wilde hij per se de kok ont moeten. Die stond wel even gek te kijken toen hij Ids zag. Toen zei hij dat het eten net was als thuis. Een mooi compliment." Bandoeng is de afgelopen jaren nauwelijks veranderd. Het inte rieur is met zijn bamboe en oude Indonesische schoolplaten klas siek te noemen. Ook de keuken is weinig veranderd. „Het is altijd Ids die kookt. En Gaby, zijn assis tente, heeft het van hem geleerd, dus die kookt in dezelfde stijl." Toch staat Bandoeng dit jaar voor het eerst vermeld in de restau rantgids Lekker '94, waarin de vijfhonderd beste restaurants van Nederland staan genoteerd. „Ein delijk," vindt Leemans. „Jaren lang stond er een ander in en die werd dan aangeduid als enige van Zeeland." Jissy Leemans was vooral verrast toen ze per post de sticker met het Lekker- logo ontving. „Toen ben ik met een naar de boekhandel gerend om de gids te halen. Ik ben zo be nieuwd wie het waren." Tot de kerst kunnen de gasten ter gelegenheid van het jubileum el ke dag genieten van het rijsttafel buffet. Of er nog plaats is valt echter te betwijfelen. Ids Lee mans: „We hebben op zondag al een derde sessie ingelast, want de belangstelling is overweldi gend. Voor de klandizie hoeven we niet meer in de krant." Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben een ver gunning verleend voor de bouw van een serre aan de Gevangen toren en gedeeltelijk aan Bastion 'De Leugenaar' op de Zeewering. Volgens b en w is de aanbouw toegestaan omdat beide gere gistreerde monumenten niet zijn gelegen in het beschermd stads gezicht van Vlissingen en omdat de cultuurhistorische en stede- bouwkundige waarde van de monumenten niet wordt aange tast. Bovendien is de op te rich ten serre grotendeels transparant en, wat betreft oppervlakte, bouwmassa en hoogte, beperkt. Op het voornemen van b en w zijn diverse bezwaarschriften bin nengekomen. Volgens de pro testen wordt het historische beeld van de Gevangentoren, die volgens de briefschrijvers op een van de mooiste plekken van Vlis singen staat, wel aangetast en wordt het karakteristieke beeld van de toren verstoord. Boven dien zou het bouwwerk in strijd zijn met de uitgangspunten van het bestemmingsplan, waarin boulevard De Ruyter en de Ge vangentoren als positieve beeld- beïnvloedende punten zijn aangemerkt. Volgens b en w zijn deze argumenten ongegrond. Ook de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg zag er geen aan leiding in om af te zien van een positief advies. De bouwvergunning is verleend per 1 december. Tegen de onge- grondverklaring van de bezwaar schriften en tegen het verlenen van de vergunning kunnen tot 31 december gemotiveerde beroep schriften worden ingediend bij de Raad van State. Het luide kanongebulder, zoals de uitnodiging beloofde, bleef als gevolg van een ongelukje met het kanon achterwege. Maar de rot jes, die bij wijze van alternatief in het herentoilet werden afgesto ken, maakten voldoende lawaai. Een fles champagne completeer de vorige week woensdag de of ficiële opening van de Stichting Lokale Omroep Vlissingen (SLOV), Stadsradio Vlissingen of Radio Contrast, „als het beestje maar een naam heeft". De zender werd vorige week dinsdag goedgekeurd en meteen daarna begon de stadsradio met uitzenden. De officiële opening in bar dancing Karrewiel, een dag later, was 'live' in de lucht. De stadsradio zond al enige tijd op de kabel uit, maar is vanaf nu dus ook in de ether met '24 uur per dag lekkere muziek', zoals Michel de Graaf, secretaris van de SLOV, het uitdrukt. De stadsradio is een publieke omroep, maar, legt SLOV- voorzitter Ruud Wehnes uit, om zichzelf te kunnen bedruipen mag de zender van het Commis sariaat voor de Media maximaal twaalf minuten per uur reclame brengen. „Dat is een flinke capa citeit," vindt Wehnes. We hebben minimaal zes adverteerders nodig om te kunnen bestaan. Op dit moment hebben we er acht, voornamelijk lokale winkeliers en bedrijven. De meesten hebben trouwens in goederen betaald, zoals het drukwerk van de dui zend uitnodigingen die we voor de opening hebben verstuurd." Het idee voor de Lokale Omroep Vlissingen is al zo'n acht jaar ge leden ontstaan uit een groep radio-amateuristen en hobby isten. „Zo'n vijf jaar terug zijn we begonnen de nodige vergunnin gen binnen te halen. Daarvoor moesten we onder meer een on- afhankeljke programmaraad op zetten waarin alle grote instellingen van de gemeente Vlissingen zitting hebben, zoals de sportraad, vertegenwoordigin gen van minderheden en dergelij ke." De meesten van de ongeveer twintig programmamedewerkers zijn vrijwilligers. Veel program ma's beginnen dan ook pas na vijf uur 's middags, als de mede werkers hun 'gewone' werk erop hebben zitten. In de overige uren wordt alleen muziek uitgezonden en ieder kwartier een minuut regio-informatie. „Hierin worden evenementen en gebeurtenissen in en rond Vlissingen gemeld. Dat is ook een eis van het Com missariaat voor de Media: je moet cultureel verantwoord zijn. Die afwisseling muziek en blok jes informatie overdag is nu nog allemaal handwerk. We hopen ooit apparatuur te kunnen aan schaffen waardoor we de pro gramma's overdag beter kunnen afstellen." Volgens medewerker Robert Huisman gaat de 'live-uitzending altijd voor. „Als eens iemand overdag in de studio is op het moment dat geen programma staat gepland - bijvoorbeeld een scholier die een vrij uurtje heeft - gaat de muziekband af en kan hij een live-uitzending maken." Zijn collega Rob Damen vult aan dat er dus nog uurtjes voldoende openstaan voor nieuwe mede werkers. De studio van Stadsradio Vlissin gen is nu nog gevestigd in een pand in Oost-Souburg. De Exploi tatiemaatschappij Arsenaal bv maakte tijdens de openingsuit zending echter bekend 'de moge lijkheden te onderzoeken om op korte termijn de Stichting Lokale Omroep Vlissingen een plaats te geven binnen het Arsenaalcom plex. Er wordt in ieder geval naar gestreefd om bij positieve uitslag voor 1 februari 1994 de lokale omroep te verplaatsen naar het Arsenaalcomplex.' Het Arsenaal was al eerder op de avond de aanstichter van grote feestvreug de toen het bekend maakte een half jaar lang te adverteren op de Stadsradio. Met het Karrewiel en Verkeerschool Freddy Wolf heeft SLOV eveneens een halfjaarscon tract afgesloten. C. IJsman-Van der Valk (Winkeliersvereniging Winkelcentrum), J. de Korte (Nemidso) en R. Mehnes (voorzitter SLOV) heffen het glas. Vaak worden houtkachels aangeprezen als allesbran ders. Dit is een foute naam want "alles" in die kachel verbranden is slecht voor uw gezondheid en die van de bu ren, en voor het milieu. MHieutip Walcheren Stook er geen huisvuil of plastic in. Als dit verbrand vordt bij de betrekkelijk lage .emperatuur in de kachel ont staan hieruit de meest giftige produkten zoals dioxines. Ook al het hout kan niet in de kachel. Het stoken van ge verfd of anders behandeld hout is uit den boze omdat bij de verbranding zware meta len vrijkomen. Ook liever niet te veel papier tegelijk. Zuurstof kan hier niet goed in doordringen, dus onvolledige verbranding met roetvor- ming. Lever het liever in als oud papier. Stook in de hout kachel ook geen openhaard- blokken. Deze bestaan voor zestig procent uit paraffine, voor de rest uit zaagsel en olie. Ze krijgen in een kachel te weinig zuurstof om goed te kunnen verbranden, dus ook hier veel koolwaterstof fen (roetvorming en stank). In een open haard zijn ze wat vervuiling betreft aanvaard baar als u één blok heel rustig laat branden. Meerdere blok ken tegelijk sluiten elkaar van de lucht af, dus meer lucht vervuiling en minder rende ment. Houtbriketten bestaan uit geperste houtspaanders en zaagsel. Ze zijn wat ver vuiling betreft te vergelijken met gewoon hout. O- TABAC EAU DE TOILETTE 50 ml van 18,95 voor MAJA TOILETZEEP 100 gram van 6,95 voor 2AU CC TCK.ETTC 1 Aanbiedingen gelden t/m 24 december 1993 Wie meer wil weten over de geschiedenis van Zeeland kan niet heen om het Zeeuws Mu seum. Daar is veel te zien. Lo gisch dus dat we met enige trots aan de winnaars kaartjes aanbieden voor een gratis be zoek aan de zalen die zijn on dergebracht in het Abdijcomplex in Middelburg. Het Arsenaal complex her bergt niet alleen een Maritiem Attractie Centrum. Er is ook een restaurant gevestigd waar de gast zich tegoed kan doen aan kostelijke spijzen. Er wordt een lunch aangeboden en da gelijks heeft de chef een leuk menu samengesteld, waarvan ook de man of vrouw met de Lopend Buffet bij Maritiem restaurant het Arsenaal smalle beurs kan genieten. De gastronoom kan er overigens zelf bepalen wat hij neemt en de drank wordt er eveneens op basis van zelfbediening aan geboden. De winnaars van vorige week zijn: 2 Kaartjes voor het Zeeuws Museum - E.C. Minnaard uit Westkapelle. Etentje voor 2 personen in Maritiem Restaurant Het Arsenaal - A. va Boven uit Vlissingen. De oplossing van de puzzel dient donderdag 23 de cember in ons bezit te zijn. Het adres: PZC Weekbla den, t.a.v. de redactie (Postbus 5017, 4330 KA Middelburg). En op de zondag biedt het restaurant een oergezellige brunch met levende muziek. Winnaars van deze puzzel ma ken kans op zo'n gratis brunch voor twee personen. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17 19 20 21 22 23 24 25 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 46 47 49 50 1. 52 53 54 55 56 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 PSP 1215 29 2 59 23 35 4 47 67 48 18 12 22 20 HORIZONTAAL: 1 familielid; 4 speelruimte; 8 tijding; 12 lyrisch lof dicht; 13 zeilvaartuig; 14 vrl. rund; 15 overschot; 17 slecht vioolspe ler; 19 afstammeling; 20 communicatiemiddel; 22 vrachtschip; 24 grote hond; 25 niet scherp; 27 atmosferische neerslag; 29 pl. in Limburg; 32 vlijt; 34 vr. taal; 36 zangstuk; 38 dwaas; 39 slang; 40 zwemvogel; 41 voedsel; 43 gelaatskleur; 45 staatsiekleding; 46 vloeistof; 48 componist; 50 jong dier; 51 riv. in Utrecht; 53 vrucht; 55 buisje; 58 bezieldheid; 60 vrucht; 62 kledingstuk; 64 lichaams deel; 65 sierlijk dier; 66 groet; 67 telw.; 68 overrijp; 69 god der lief de. VERTIKAAL: 1 onvriendelijk; 2 pl. op de Veluwe; 3 droogoven; 5 Griekse held; 6 zeevis; 7 dunne plek; 9 putemmertje; 10 lijst; 11 echtgenoot; 16 liefderijk; 17 visnet; 18 sierheester; 19 ontvlekkings- middel; 21 dik en plomp; 23 vrl. rund; 26 tropisch roofider; 27 kwa jongen; 28 edelaardig; 29 scherp; 30 langzaam; 31 stad in Afrika; 33 niet mager; 35 wijfjesschaap; 37 zijrivier van de Rijn; 42 vezel stof; 43 praalgraf; 44 sleepnet; 45 vlaktemaat; 47 plaaggeest; 49 boom; 52 fraai dier; 53 volksoverlevering; 54 Ierland; 55 vrucht; 56 vervoermiddel; 57 drank; 59 werkschuw; 61 biljartstok; 63 jongens naam. Welk woord komt er in het balkje? Oplossing Puzzel week 49 HORIZONTAAL: 1 zeil; 4 sisal; 8 lcxx>; 11 divan; 13 davit; 15 O.R.; 17 kar; 18 vos; 19 tij; 20 rok; 22 aas; 24 mal; 25 laf; 26 toon; 28 ara; 30 teek; 32 ster; 33 brons; 35 lies; 37 te; 38 kil; 40 pof; 42 le; 43 dam; 44 uur; 45 N.H.; 47 bon; 49 rei; 51 ma; 52 oase; 54 kadet; 57 elam; 59 voor; 61 lap; 62 vrek; 63 cel; 64 olm; 66 Ede; 68 okt.; 70 H.R.; 71 loo; 72 eek; 74 O.U.; 75 Sodom; 77 tenor; 79 feil; 80 sifon; 81 kuil. VERTIKAAL: 1 zoor; 2 id.; 3 lik; 4 Sara; 5 in; 6 Ad; 7 lava; 8 lis; 9 O.T.; 10 olijf; 12 vaan; 14 volt; 16 Rotte; 19 takel; 21 koe; 23 sar; 24 man; 25 lei; 27 ork; 29 rob; 31 elf; 32 steno; 33 blank; 34 spurt; 36 sesam; 39 Ido; 41 ore; 46 haver; 47 beo; 48 Ida; 50 Ier; 51 makko; 53 sol; 55 alm; 56 Epe; 58 Leo; 60 rood; 62 veen; 63 chef; 65 loos; 67 Deen; 69 tuil; 71 tol; 73 kok; 75 si; 76 m.i.; 77 To; 78 R.U. Winwoord: FORENSENPLAATS Marjan Sturm (links) ontvangt haar prijs uit handen van Kodak-medewerkster Caroline van der Weide. Marjan Sturm uit Middelburg heeft de vierde prijs gewonnen in de Kodak Gold 400 wedstrijd. De wedstrijd was uitgeschreven voor werknemers in de fotohan- del door Kodak en het blad Foto- markt. Mevrouw Sturm werkt sinds twee jaar bij Verschoore Beeld en Geluid aan het Schelde- plein in Vlissingen. Met de wedstrijd probeerde Ko dak de nieuwe film onder de aan dacht van fotografen te brengen. Volgens de fabrikant is de film zeer gevoelig en kan door ieder een worden gebruikt. Marjan Sturm nam als onderwerp 'herfstbladeren', twee dennenap pels op een bed met allerlei Fleurop-bloemisten op Walche ren hebben voortaan een All you need is love-boeket in huis. De ruiker wordt voorzien van een speciaal kaartje en bestaat uit groene en witte bloemen met een groene omlijsting, verpakt in een geschenkfolie. Fleurop- bloemisten zijn te vinden in Vlis singen, Westkapelle, Middelburg en Oost-Souburg. All you need is love is een van de populairste televisieprogramma's. Presentator Robert ten Brenk trekt wekelijks drie miljoen kijkers die kennelijk geraakt worden door deze dating-show. Een van de speciale attenties voor de deelnemers is het bloemenboe- ket, hetzelfde van samenstelling als de bos bloemen die Fleurop aanbiedt. Op initiatief van de Afdeling Noord en Midden Zeeland van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren is vanaf 1 december in heel Nederland een poster verspreid, die vraagt bij het afsteken van vuurwerk reke ning te houden met dieren. De Afdeling Noord en Midden Zeeland van de Dierenbescher ming heeft in de jaren 1989 tot en met 1992 in de maand de cember in haar werkgebied een poster uitgegeven, met tips om huisdieren ook een gelukkige ou dejaarsnacht te bezorgen. Tijdens de voorjaarsvergadering van de Raad van Overleg is het voorstel van de afdeling, om de poster voortaan landelijk te verspreiden, aangenomen. Vanaf begin december zijn in Noord- en Midden-Zeêland dui zend posters verpreid; in heel Ne derland komt het totaal op 25 duizend. Op het aanplakbiljet staan tips als het binnenhouden van de kat, het aangelijnd uitlaten van de hond en het kopen van siervuurwerk in plaats van knallers. herfstkleurige bladeren. Met die keuze en de wijze waarop ze het onderwerp in beeld had gebracht won ze de vierde prijs, een week einde voor twee personen in Am sterdam. Samen met haar man gaat ze dit voorjaar van de prijs genieten. De Provincie Zeeland heeft een Informatieblad met de titel 'Bij voorkeur een vrouw 2' verspreid onder het provinciaal personeel en de leden van provinciale sta ten. Het blad gaat in op het per soneelsbeleid voor vrouwen en over de studiefaciliteiten die vrouwelijke provincie ambtenaren worden verleend. Meteen in de eerste regels wordt duidelijk dat vrouwelijk provincie- personeel zich voorlopig nergens op hoeft te verheugen: „Vrouwen zullen wat geduld moeten oefe nen in de doorstroming naar functies bij de provincie, waar voor een hogere beroeps- of een academische opleiding is ver eist". Ondertussen hoeven ze zich echter niet te vervelen; „Via studie kunnen zij zich wel vast op zo'n baan voorbereiden." Gedeputeerde staten besloten vorig jaar tot een aanpassing van het vrouwenvoorkeursbeleid bij werving en selectie van vrouwen in provinciale ambtelijke dienst. Voortaan kunnen niet uitsluitend vrouwen solliciteren op vacatu res, maar ook de mannen die al bij de provincie werken. Is de vrouwelijke kandidaat geschikt, dan wordt zij benoemd, ook als zij externe sollicitante is. Interne vrouwen gaan bij gelijke ge schiktheid voor op externe sollici tanten. Aanleiding tot de aanpassing, schrijft het Informatieblad, was de kritiek die de meerderheid van provinciale staten, de fracties van de RPF/GPV, SGP, VVD en CDA, uitte in een motie bij de behande ling van de begroting 1993. Ook de onwil van een aantal mannelij ke ambtenaren om tijdelijk pas op de plaats te maken ten gunste van vrouwelijke collega's droeg bij tot de afzwakking van het vrouwenvoorkeursbeleid. De verruiming van de studiefacili teiten, zoals gedeputeerde staten die vorig jaar presenteerden, zijn wel ongeschonden door de be handeling gekomen. Vrouwen die een opleiding willen volgen op academisch, hoger beroeps- of hoger leidinggevend niveau kun nen aanspraak maken op een te gemoetkoming van werkgeverszijde van honderd pro cent, indien zij een baan van ten minste vijftig procent vervullen. De opleiding hoeft niet altijd van hbo- of academisch niveau te zijn: het kan ook de opstap zijn om daar te kunnen komen. Maar dan is het wel nodig dat de oplei ding de cursiste helpt op een ni veau te komen waarop vrouwen bij de provincie zijn onderverte genwoordigd. ie Openingstijden: vrijdag 12.00-23.00 uur zaterdag 12.00-23.00 uur zondag 10.00-20.00 uur Toegang: 10,-p.p.; 6-12 jaar 3,50

de Faam | 1993 | | pagina 25