Provincie Zeeland Veerse Dam op de schop Infomarkt 'Nieuwe Teelten' in Goes Culturele Prijs Goes In China is zelfs je g niet heili [eloof OPHEFFINGS UITVERKOOP MODE Kunst van suikerwerk g. Akkerbouw en bodembescherming Opera Amsterdam brengt l'Orfeo in Middelburg Provincie overweegt wijziging tijden veerdienst Vlissingen Afsluitende Dance Party in de Piek Epilepsie? Zet jezelf niet buitenspel Sluitim De Veerse Dam krijgt een nieuw aanzien. In het najaar van 1994 begint rijkswaterstaat met een omvangrijke klus om een eind te maken aan de soms levensgevaarlijke situaties op de dam die een gevolg zijn van tegengestelde aktiviteiten: doorgaand verkeer en recreatie. Nieuwjaars receptie Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 IN BEROEP DOE IETS AAN DEUNTJES-GEDRENS. r\ r\ r\^ r\\j r\ ^7 Bel voorinformatie: (030) 66.00.64 Bekendmaking Provincie Zeeland ELF-ZADEN BROOD 2.65 RIDDERBROODJES 2 voor2.20 KERSTSTOL (450 9ram) M QJ- van voor4.yO WORSTEBROOD 1.10 Kanaalstraat 2, Oost-Souburg, 01184-61291 (Vlissingen "Kiosk" Hogeweg) Word lid. Bel 06-32122 50 Bekendmaking Provincie Zeeland Ontwerp-vergunningen Gieterij Middelburg BV Profiteer van de GIGANTISCHE KORTINGEN Woensdag 15 december 1993 DE FAAM 15 Toekomstgerichte akkerbouw en bodembescherming is het centra le thema van een tweetal voorlich tingsavonden over bodembescher ming en akkerbouw. De avonden worden gehouden in het bodembe- schermingsgebied Zuiddorpe, 16 december, in het gemeenschaps centrum 'De Vlaschaard' in Koe wacht, en in het bodembescher- mingsgebied Schenge, 20 decem ber, in het ontmoetingscentrum 'De Stenge' in Heinkenszand. Bei de bijeenkomsten beginnen om 19.00 uur. De bijeenkomsten sluiten aan bij diverse andere aktiviteiten die plaatsvinden in het kader van het project toekomstgerichte akker bouw in de 28 bodembescher- mingsgebieden in Zeeland. Het gaat er om de bodem en het grond- en oppervlaktewater extra te beschermen. Ook aan de kwali teit van de kreken valt het een an der te doen. Door uitspoeling van meststoffen uit landbouwgronden zijn veel kreken te voedselrijk ge worden. Gewasbeschermingsmid delen verontreinigen het water en de bodem van de kreken. Door het gebruik van meststoffen en bestrijdingsmiddelen te verminde ren spoelt er minder uit. Daardoor verbetert de kwaliteit van de kreek. Het is de bedoeling dat veel akkerbouwers zich aansluiten bij de projecten. De boeren kun nen deelnemer worden in de pro jecten en 11 januari een overeen komst aangaan met de provincie. In de overeenkomst zijn alle rech ten en plichten van beide partijen vastgelegd. Deelname aan de pro jecten kan natuurlijk alleen op ba sis van vrijwilligheid. De provincie is overigens niet van plan de lan delijke regelgeving te verscher pen. Tijdens de twee projectjaren wor den tal van aktiviteiten georgani- Nieuws In de week tussen Kerst en Nieuw jaar, maandag 27 december tot en met vrijdag 31 december, zijn alle provinciale gebouwen geslo ten voor het publiek. Bestuurders en ambtenaren hebben die week vrijaf. Maandag 3 januari 1994 zijn de provinciale bestuurders en hun medewerk(st)ers weer bereikbaar voor wie dat wil. Bezoekers aan een van de provinciale diensten moeten er rekening mee houden dat de eerste maandag in het nieuwe jaar de deuren om half vier weer dicht gaan. Dit in verband met de nieuwjaarsreceptie voor het personeel van de provincie. Het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg, is ook maandag en dinsdag (3 en 4 januari) niet toegankelijk voor het publiek. Het informatiecentrum is in die tijd wel telefonisch bereik baar onder het gebruikelijke num mer 01180-31400. seerd: grond- en mestonderzoek, testen van kunstmeststrooiers en keuring van spuitmachines. In de projectgebieden worden demon- stratievelden mechanische on- kruidbestrijding aangelegd. Te vens wordt gebruik gemaakt van middelen die minder schadelijk zijn voor het milieu. Op de perce len wordt de aanvoer van mest stoffen afgestemd op de afvoer door de gewassen. Het is de be doeling in januari een studieclub op te richten. De studieclub zal worden geleid door een bedrijfs- deskundige uit het akkerbouw team van de Dienst Landbouw voorlichting uit Goes. Op de Veerse Dam wordt in het najaar van 1994 begonnen met werkzaamheden die tot resultaat moeten hebben dat er een strikte scheiding komt tussen doorgaand verkeer en recreatie. De uitvoe ring neemt ruim een jaar in be slag. Voor aanvang van het toeris tenseizoen 1996 moet de klus zijn geklaard. De bestaande weg wordt uitge bouwd tot autoweg, waarbij voor de bermen een parkeerverbod gaat gelden. Aan de Veersemeer- zijde komt een parallelweg met parkeervoorzieningen speciaal voor de recreatie. Het geheel komt aanzienlijk lager te liggen dan de autoweg. Een steil talud tussen autoweg en parallelweg moet het vrijwel onmogelijk maken dat voetgangers op de autoweg komen om over te steken. Recre anten die toch naar de andere kant willen zijn aangewezen op drie nieuw te bouwen voetgan gersbruggen en op de al aanwezi ge voetgangerstunnel bij de dam- aanzet aan de Walcherse kant. Deze tunnel moet daartoe wel worden verlengd. In de buurt van het parkeerterrein "Resto" komt een met verkeerslichten beveilig de aansluiting tussen autoweg en parallelweg. Om voldoende ruimte vooor de recreant beschikbaar te houden wordt de dam verbreed aan de Veersemeerzijde. De Veerse Dam heeft zich in de loop der tijd ontwikkeld tot een van de drukste recreatiegebieden in de provincie. De populariteit komt door de aanwezigheid van goed bereikbare stranden en de ligging langs het Veerse Meer. De plannen voor een andere inrichting zijn niet van vandaag of gisteren. Voor de provincie en de gemeen ten Veere en Wissenkerke is het al jaren lang een wens een eind te maken aan de vaak levensgevaar lijke situaties op de dam die een gevolg zijn van tegengestelde be langen: doorgaand en recreatie- verkeer op de weg en recreatie op de dam. Vandaar dat provincie en gemeenten met rijkswaterstaat Zaterdag 8 januari is er een open bare nieuwjaarsreceptie van het provinciaal bestuur. De ontvangst is in de voorhal van de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg, en duurt van 16.00 tot 18.00 uur. Wie de beste wensen wil overbren gen aan de commissaris der der koningin en de gedeputeerden moet er rekening mee houden dat het Abdijplein met kan worden ge bruikt als parkeerplaats. om tafel zijn gaan zitten. Geza menlijk kwam men tot oplossingen die de verkeersveiligheid dienen en de kwaliteit van het toeristisch product verhogen. De financiering zou voor rekening van het rijk moeten komen omdat het hier gaat om een rijksweg. Rijkswater staat, wegbeheerder en verant woordelijk voor de uitvoering van het werk, schoof de plannen steeds op de lange baan. Verkeersproblemen in de randstad kregen telkens een hogere priori teit. Volgens de laatste ontwikke lingen zou de klus misschien in de jaren 1996/97 worden aange pakt. Om dat zeker te stellen had den provincie en gemeenten het plan opgevat het rijk een renteloze lening te verstrekken voor de duur van twee jaar. Het ministerie liet daarop onlangs weten de financie ring, 10 min., inmiddels rond te hebben op de eigen begroting. Vandaar dat de voorgenomen le ning nu niet meer nodig is en een discussie over het voorfinancieren van de baan is. Dinsdag 21 december houdt de commissie die gs adviseert over te nemen beslissingen op be zwaarschriften in het kader van de Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen, vier openbare hoorzittingen. Om 14.00 uur gaat het om een weigering van gedeputeerde sta ten een verklaring van geen be zwaar af te geven voor de bouw van een loods voor een fourage- handel aan de Aagtekerkseweg in Oostkapelle. Om 14.20 uur gaat het om de af wijzing door gedeputeerde staten van een subsidieverzoek van de Zeeuwse Sportraad. De raad had subsidie willen hebben voor een symposium chronisch zieken en toch sportief bewegen. Om 14.40 uur komt het bezwaar schrift van het Ree Walcheren aan de orde. Het gaat om de weige ring van gs subsidie te geven voor het investeren in audio-visuele mid delen voor de ondersteuning vol wasseneneducatie. De KNVB afdeling Zeeland is het ook met eens met een eerder be sluit van gs. Het ingediende be zwaarschrift staat op de rol voor 15.00 uur. De zittingen zijn openbaar en wor den gehouden in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. Opera Amsterdam brengt van 21 december tot en met 24 februari de opera L'Orfeo van Claudio Monteverdi, met een libretto van Alessandro Striggio. Het gezel schap reist door heel Nederland en op 22 januari is de opera te zien in de Stadsschouwburg in Middelburg. Opera Amsterdam is dit jaar op gericht en brengt toegankelijk opera-repertoire uit alle stijlperio des in een eigentijds regie concept. Daarbij wordt gewerkt met een keur van Nederlandse zangers. Opera Amsterdam is het enige operagezelschap dat in het hele land voorstellingen geeft. De opera L'Orfeo is gebaseerd op dq Griekse mythe over Orfeus' afdaling in de onderwereld om zijn geliefde Euridice terug te ha len. Orfeus weet met zijn gezang de goden te vermurwen en hij mag Euridice mee terug nemen. Echter onder een voorwaarde: hij mag niet naar haar omkijken voordat ze uit de onderwereld zijn. Deze beproeving blijkt Or feus echter te zwaar. Ter gelegenheid van zijn 350ste sterfdag is dit jaar door de media en in de muziekwereld al veel aandacht besteed aan leven en werk van Monteverdi. Het is ech ter voor het eerst sinds 1974 dat L'Orfeo, Monteverdi's eerste en belangrijkste opera, weer in Ne derland wordt uitgevoerd. De Opera Amsterdam wordt mu zikaal begeleid door The Acade my of the Begynhof uit Amsterdam. Dirigent is Roderick Shaw. De regie werd gedaan door Jeroen Lopes Cardozo, het decor is van Melle Hammer en de kostuums zijn van de hand van Fons van Raaij. De provincie Zeeland overweegt een wijziging van de veerdienst Vlissingen-Breskens in de avond uren. De verladersorganisaties EVO en Transport en Logistiek Nederland hebben hiervoor ge pleit in een gesprek met gedepu teerde Hennekij. Volgens de organisaties moeten vrachtver keer en zakelijk personenverkeer ook na 22 uur gebruik kunnen maken van de veerdienst. Volgens de EVO en Transport en Logistiek Nederland is het Zeeuwse bedrijfsleven gebaat bij uitbreiding van de veerdienst in de ochtend- en avonduren. Daar mee kan worden voorkomen dat vrachtverkeer en zakelijk perso nenverkeer via Antwerpen moet rijden. Het structureel uitbreiden van het aantal afvaarten is vol gens de provincie financieel niet haalbaar. Daarom overweegt ze om de afvaarten van de twee veerverbindeningen over de Westerschelde anders te verde len. Dit wordt wellicht mogelijk doordat het verkeersaanbod bij het veer Kruiningen-Perkpolder in verband met de openstelling van de Liefkenshoektunnel is af genomen. In het overleg met de gedepu teerde pleitten de EVO en Trans port en Logistiek Nederland ook voor een herinrichting van de Veersedam. Zowel door de re creanten die de weg oversteken als door de geparkeerde auto's wordt de doorstroming van het verkeer op de dam in de zomer maanden ernstig gehinderd. De kosten voor een aparte weg en enkele voetgangersbruggen om dit probleem op te lossen bedra gen zo'n tien miljoen gulden. Ge deputeerde Hennekeij sprak de verwachting uit dat al in 1994 met de uitvoering kan worden gestart. Volgens de EVO sluit de herinrichitng van de Veersedam goed aan op de plannen voor de verbetering van de rijksweg 57 op Walcheren. Het tracé tussen Middelburg en Vrouwenpolder wordt binnenkort door de minis ter van Verkeer en Waterstaat vastgesteld. De uitvoering van beide projecten moet ervoor zor gen dat het bedrijfsleven op Wal cheren een betere ontsluiting krijgt. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is tot en met 15 ja nuari een tentoonstelling te zien van het werk van Judith Cramer. Cramer maakt zogenaamde 'Su- garcraft': suikerwerken. Sugarcraft of suikerwerk is een kunstuiting die vorm krijgt door het verwerken van suikerdeeg. Het is ontstaan in Engeland ten tijde van koningin Victoria als een vorm van taartversiering en is uit gegroeid tot het in suikerwerk uitbeelden van alles wat indruk maakt op een mens. In En gelssprekende landen hebben veel mensen zich de kunst van het suikerwerk als hobby of be roepsmatig eigen gemaakt. Suikerdeeg is een zeer geschikt materiaal dat zich redelijk gemak kelijk laat vormen en kleuren. In de tentoonstelling van Judith Cramer is slechts een deel te zien van de bijna onuitputtelijke mo gelijkheden, zoals gelegen heidstaarten en bloemstukken. Cramer heeft zichzelf door cur sussen en oefenen in drie jaar weten te bekwamen in de Sugar craft. Tijdens de tentoonstel lingsperiode geeft Cramer op 6 januari tussen 19 en 21 uur een demonstratie, met het bruidsboe ket als theam. Op 12 januari tus sen 14 en 16 uur verzorgen twee Engelse Sugarcraft Build Mem bers een demonstratie. Met een 'Alternative Dance Party' wordt zaterdag 18 december in de Piek in Vlissingen het jaar muzikaal afgesloten. De Zeeuwse indie-noise band Drowning Accidents verzorgt een optreden en dj Eric J. is verant woordelijk voor de overige muzikale invulling. De party begint om 22 uur. De band Drowning Accidents heeft dit jaar op Koninginnedag in de Piek een try-out gedaan. Daarna volgden optre dens op Klomppop en Anywave. De band maakt een voor Zeeuwse begrip pen vrij uniek geluid: een mengeling van gitaarrock en noise. Drowning Ac cidents laat zich inspireren door bands als Sonic Youth, Smashing Pumpkins, The Young Gods en Neds Atomic Dustbin. Van de band verscheen re cent de demo 'Throwing the first sto ne' die enkele weken geleden in 't Beest in Goes werd opgenomen en ge presenteerd. Voor het derde achtereenvolgen de jaar organiseert de Stichting Stimulering Plantaardige Produk- tie (SSPP) een Infomarkt 'Nieuwe Teelten'. De Infomarkt wordt ge houden op 17 december van 14 tot 21 uur in de Prins van Oranje in Goes. De doelstelling van de SSPP is het stimuleren van vernieuwin gen in de plantaardige produktie- sector, door het zoeken naar nieuwe teelten en produkten en door telers in contact te brengen met afnemers van hun nieuwe produkten. SSPP heeft zich de afgelopen periode ingezet voor onder meer kleinfruitproduktie ten behoeve van de industrie, energie uit bio-massa, inventari satie ten behoeve van de 'Groene gids' en de Engelse consump- tiemarkt. Tijdens de Infomarkt presenteren afnemers maar ook leveranciers van uitgangsmateriaal en instan ties voor voorlichting en cursus onderwijs zich in diverse stands. Ten opzichte van voorgaande ja ren zijn er dit jaar enkele nieuwe standhouders bijgekomen. Mede daardoor kan er uitgebreide infor matie over nieuwe mogelijkheden worden verkregen. Tijdens de In fomarkt 'Nieuwe Teelten' kunnen de bezoekers niet alleen de stands bezoeken maar ook luiste ren naar drie inleidingen rondom het thema 'De marktpositie van agrarische produkten'. Nu het jaar bijna ten einde is, gaat de Culturele Raad Goes op zoek naar personen of instellin gen die in aanmerking kunnen komen voor de Culturele Prijs Goes. Een speciale beoordelings commissie van de Culturele Raad selecteert kandidaten die deze onderscheiding zouden kunnen ontvangen. De prijs wordt sinds 1974 jaarlijks uitgereikt, maar al leen als de kandidaat-winnaar aan alle voorwaarden voldoet. Een van die voorwaarden is, dat de persoon of instantie in Goes gevestigd is of anders van bijzon dere betekenis is voor het cultu rele leven in Goes. Verder behoort de prestatie een zeer op vallende te zijn, in die zin dat de ze met kop en schouders boven andere culturele inspanningen unsiuekt, en van bijzonder belang zijn voor Goes of omgeving. In het bijzonder komen in aanmer king zij die prestaties hebben ver richt op nationaal of internationaal niveau, hoewel ook culturele prestaties met lokaal ka rakter van kwalitaitef hoogstaand niveau in aanmerking komen. Tot nu toe is de prijs bijvoorbeeld uitgereikt aan Hans Warren (1981), Theatergroep Split (1990) en Stichting 't Beest (1992). ledereen kan kandidaten voordra gen voor de prijs. In het verleden is het regelmatig voorgekomen dat winnaars van de onderschei ding op voordracht van de bevol king tot stand kwamen. Suggesties voor eventuele kandi daten moeten duidelijk gemoti veerd voor 1 februari bij de Culturele Raad Goes binnen zijn. Is burenlowaai voor u een probleem? Doe er dan iets aan. De Nederlandse Stichting Geluidhinder helpt bij het vinden van een oplossing. NSG, Postbus 381, 2600 AJ Delft. Over de hele wereld wor den miljoenen dieren met de dood bedreigd. Oorzaak: de lichtzinnige manier waarop we met onze natuur omgaan. Doet u mee om onze aarde weer leefbaar te maken? Leefbaar voor onze dieren, g Leefbaar voor onze kinderen. GEEF OM DE TOEKOMST. Er over praten met elkaar helpt. Word lid. EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ Postbus 9840, 3506 GV Utrecht Directie Milieu en Waterstaat Voornemen wijziging vergunningen Elf Atochem Vlissingen BV Wijziging Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 13.26 lid 1 van de Wet milieubeheer bekend dat zij voornemens zijn tot wijziging over te gaan van de ver gunning van Elf Atochem BV te Vlissingen. De reden voor deze wijziging is dat in de huidige vergun ningen voor het Atochem gedeelte geen geluidvoor schriften zijn opgenomen. Voor het Metablen gedeelte zijn wel geluidvoorschriften opgenomen, maar het con trolepunt kan door verstoring van de overige op het Elf Atochem-terrem aanwezige installaties met door im- missiemetingen worden gecontroleerd. Het is noodzakelijk de voorschriften te vervangen door voorschriften die betrekking hebben op het totaal door het bedrijf uitgestraalde geluidniveau. Hierdoor wordt voor het bedrijf duidelijkheid gegeven over de actuele geluidsituatie. Bezwaren Tot en met 29 december 1993 kan een ieder schrifte lijke bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Indien u hierom vraagt in het bezwaarschrift worden uw persoonlijke gegevens niet bekendgemaakt. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg uanbe uiannc bakker STEKETEE De gehele week Donderdag, vrijdag, zaterdag AMNESTY INTERNATIONAL Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne het volgende bekend. Gieterij Middelburg BV te Middelburg heeft bij hen op 26 februari 1993 een aanvraag ingediend om nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunningen (zogenaamde revisievergunningen) ingevolge de Hinderwet, de Wet in zake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder voor de ijzergieterij. De inrichting is gelegen aan de Kleverskerkseweg 83 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nrs. 210, 211 en 209 (ged.). Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder en geluidhinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 16 decem ber 1993 tot en met 29 december 1993 op de vol gende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 241); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieu beheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. De directie Milieu en Waterstaat is gesloten van 27 december 1993 tot en met 2 januari 1994. Na 29 december 1993, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de ver gunningen, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 29 december 1993 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, ge motiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanlei ding van de ontwerp-vergunningen. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke ge gevens niet bekend te maken. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg Waistraat 41 Viissingen Tei. 01184-13073 life*»**

de Faam | 1993 | | pagina 15