Het nieuwe roken in '94 Meer Nederlanders ontdekken de sauna Lage rente jaagt kopers huizen op De regenponcho terug in straatbeeld SSSSV^SSSSSSS Decembersfeer in rond het huis en flicotinwtij. De nieuwe Kenwood series U WILT MEER INFORMATIE OVER DEZE PAGINA BEL DAN 01184-84000 Zwanger? Veilig in de autogordel Gezuiverd zeezout de oplossing bij verstopte neus 7/ Is het buiten koud en nat, neem dan een saunabad GOED ADV/ES KAN VEEL ELLENDE VOORKOMEN Goed advies Hypotheekrente Zusterstraat 24, Middelburg, tel. 01180-12410 Domburgsch Schuitvlot, Middelburg Westdijkstraat 45-47, Arnemuiden Kinderdijk 92, Middelburg, tel. 01180-24394 Kaapduinseweg 14a, Dishoek tel. 01185-2653 De Bloemenhoek Winkelcentrum Dauwendaele Middelburg, 01180-28965 Winkelcentr. Papegaaienburg Vlissingen, 01184-66441 De Boeketterie Pottenbakkerssingel (bij Maxis) Middelburg Bloem en kado Orchidee Langeviele 14, Middelburg Kanaalstraat 95, Oost-Souburg V.O.F. Andre's bloemen Bodenplaats Middelburg 01180-28240 Woensdag 15 december 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Roken? Ja, er zijn mensen die ervoor kiezen en ervan genietenhoewel er om trent tabak veel te doen is. Er zijn 4 miljoen mensen die roken. Voor een deel om de nicotine. Het stimuleert het zenuwstelsel. Daarnaast is er de gewen ning, het ritueel. Er eentje opsteken, dat doet men in allerlei situaties, al ja renlang. Uit het landelijk onderzoek dat het NI PO vorig jaar heeft uitgevoerd naar het sauna-bezoek in Nederland is gebleken dat de sauna's zich in een sterk toene mende populariteit mogen verheugen. Het onderzoek werd uitgevoerd in op dracht van de twee brancheverenigin gen: de Sauna Alliance Nederland (SAN) en de Nederlandse Sauna Ver eniging (NSV). Maar liefst 45 procent van de Nederlandse bevolking boven de 21 jaar heeft ooit een bezoek aan de sauna gebracht, terwijl dit percentage vijf jaar geleden nog slechts 29 was. Een op de vijf Nederlanders is een regelmatige saunabezoeker: zes procent van de Nederlan ders boven de 21 jaar gaat ten minste één keer per maand naar de sauna, maar meestal vaker - tot zelfs twee keer per week toe. Ruim 15 procent bezoekt de sauna gemiddeld 1 tot 11 keer per jaar. In de Randstad is de sauna het meest populair (54 procent saunabezoekers), in het Noorden van het land het minst (38 procent). De meest genoemde reden (van 63 procent) voor saunabezoek is de ontspannende werking van het saunabad. Ruim 20 procent vindt het sau nabad 'gewoon lekker om te doen', 15 pro cent gaat vanwege het gezondheidsaspect en 12 procent voor de gezelligheid. Opmerkelijk in het onderzoek was dat het bloot in de sauna nauwelijks een reden wordt gevonden om niet te gaan. Andere reden om niet te gaan zijn: weinig behoefte of interesse (44 procent), tijdgebrek (14 procent) of 'ik heb er nog nooit aan gedacht' (7 procent). Verreweg de meeste saunabezoekers zijn via vrienden of kennissen met de sauna in aanra king gekomen. Negen procent van de mensen via een sportschool of fitnesscentrum. Naar een sauna kun je volgens de meerder heid van de ondervraagden met goed fatsoen toe gaan. Daarnaast meent 88 procent dat het saunabezoek ontspannend is, 73 procent vindt het heel gezond, 63 procent heel schoon en 91 procent niet alleen voor jonge mensen. Nu zijn er sigaretten te krijgen waar geen ni cotine inzit. En dus geen tabak. Met enkele kruiden heeft men een lekkere sigaret ge maakt. Honeyrose is de naam. Er zit ook ho ning door en rozeblaadjes. Deze sigaretten worden in Engeland gemaakt. Al 30 jaar maakt Honeyrose Products, een fabriek in Stowmarket, voor een groot aantal landen in de wereld sigaretten zonder nicotine. Van die 4 miljoen rokers zijn er 2 miljoen niet tevreden met hun rookgewoonte (zegt de Stichting Volksgezondheid en Roken). Daar willen ze iets aan doen. Ze willen die rookge woonte veranderen, maar lopen tegen een dubbele barrière: de fysieke verslaving en de psychische gewenning. Daarom is stoppen zo moeilijk. Er zijn allerlei hulpmiddelen: nicotinepleisters, acupunctuur, stopkursussen, pillen en poe ders. Voor velen is dat niet de weg. Voor hen is de Honeyrose kruidensigaret een mogelijk alternatief. Je kan blijven roken, terwijl je af kickt van de nicotine. Marianne de Vries van Piso Agentschap in Burgwerd, de importeur van Honeyrose: "Wij importeren sinds 1992 de Honeyrose kruiden sigaretten. De verkoop groeit gestaag en het aantal verkooppunten breidt zich uit. Dat zijn vooral tabaksspeciaalzaken (zo'n 150 ver spreid over het land). Daarnaast is er een groeiend aantal reformwinkels. We hebben nu ruim een jaar ervaring met Honeyrose en het blijkt dat de Nederlandse consument een an dere smaak heeft dan de Engelse fabrikant gewend is. Zo wordt hier de Ginseng het meest verkocht, elders is dat het minst ver kochte merk. De Nederlandse consument heeft de zware kruidenlucht van de Honeyro se sigaretten aanvankelijk als te zwaar ervaren. Begin 1993 heeft de fabrikant het kruiden mengsel aangepast aan de Nederlandse ver langens: het klein hoefblad, verantwoordelijk voor de nadrukkelijke kruidengeur, werd ver vangen door beemst. De verkoop nam toe, maar helemaal tevreden was de consument nog niet. De fabrikant werd nu voor de opga ve gesteld een nieuwe "lekkere" smaak aan het kruidenmengsel mee te geven. Daarvoor werd de hulp ingeroepen van een Nederlands bedrijf gespecialiseerd in smaaktoevoegingen op natuurlijke basis. Het resultaat van deze produktvernieuwing is de nieuwe Nederland se Honeyrose, die eind december in de win kels ligt. Een perfekte kruidensigaret, die u moet proberen om zodoende kennis te maken met het NIEUWE ROKEN. Honeyrose wordt in Nederland verkocht door de Verkoopcentrale van Tabaksprodukten (VCT) te Amsterdam. Voor meer informatie, verkoopadressen, fol dermateriaal kunt u zich wenden tot de im porteur: Piso Agentschap, tel. 05157-4272. Mensen die van plan zijn een huis te kopen, hebben momenteel de neiging zich te haasten. Ze willen het verder oplopen van de woningprijs voor zijn. En ook willen ze profiteren van de hui dige, lage hypotheekrente. Toch is het onverstandig als kopers zich laten opja gen. Een snelle deal kan ze achteraf duur komen te staan. De vraag naar huizen is nog steeds groot, ter wijl het aanbod verder afneemt. Logisch ge volg is dat de prijzen stijgen. Dat proces is nu al enige tijd gaande. De vraag is wanneer hier een einde aan komt. Het is niet uitgesloten dat er binnen afzienbare tijd een prijscorrectie zal volgen. De waarde van het huis daalt dan, terwijl de hypotheekschuld hoog blijft. Veel makelaars vinden dat de prijs van wonin gen de laatste tijd te snel is gestegen. In het blad Vastgoed van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) worden potentiële ko pers gewaarschuwd geen "luchtballon" te kopen. Om dit te voorkomen is goed advies nodig. Voor dit advies kunnen kopers heel goed te recht bij een bank. Zo is de Rabobank gespe cialiseerd in degelijk persoonlijk advies. Samen kan worden bekeken of de aankoop "gezond" is en welke financiering het best past bij de wensen van de koper. Ondanks de scherpe prijsstijging van wonin gen is in de eerste helft van dit jaar een re cordaantal hypotheken afgesloten, namelijk 153.000. Dat is 28% meer dan in de eerste zes maanden van 1992. Belangrijke motor achter deze stijging is de dalende rente, die na de zomer heel duidelijk onder de 7 procent is terecht gekomen. De verwachting is dat de hypotheekrente nog wel iets verder zal dalen. Mensen die een huis willen kopen, denken dat ze dit rentevoordeel mislopen als ze nü een hypotheek afsluiten, maar dit klopt niet! Zo heeft bijvoorbeeld de Rabobank een zoge heten Starthypotheek. Dat is een hypotheek- vorm die kopers van huizen bij aanvang - maximaal twee jaar - bedenktijd biedt. Zonder de aankoop van het huis uit te stellën, kan een verdere rentedaling nog worden meege pikt. Tijdens de gehele periode van bedenktijd kan de koper kiezen voor een definitieve vaste rentevorm. Voor meer informatie kunt u terecht bij de Ra bobank bij u in de buurt. Hoe zullen de oermensen zich hebben geweerd tegen de regen (als ze dat al de den). Toch zeker met een eenvoudige doek die helemaal over het lichaam valt? En zou dat systeem dan niet de grondslag zijn geweest voor de regenbe schermer zoals we die allemaal al heel lang kennen, de poncho? Even is de oude vertrouwde cape uit beeld ge weest, maar AGU B.V. uit Alkmaar brengt de ze weer volop onder de aandacht met de introduktie van de nieuwe Agu-Sport Pro- Poncho. En deze biedt beslist een heleboel voordelen ten opzichte van het "oermodel". De Pro-Poncho is gemaakt van een soepel en lichtgewicht materiaal, dat 100% waterdicht is. Speciaal ontworpen voor de fietser omdat de armen door de lusjes aan de binnenkant van de poncho moeten worden gestoken. PROFILE/v.d. Driest B.V. van Beek Tweewielercentrum Zld. Rijwielhandel R. Petiet Rijwielhandel S. Kluyfhout waardoor de voorkant ruim over het stuur valt. De achterkant is korter gesneden zodat dit geen problemen met de spaken kan ver oorzaken. Maar natuurlijk is hij ook heerlijk draagbaar bij een fikse wandeling. Mocht het (nog) niet regenen, dan kan de Pro Poncho als een klein pakketje toch alvast wor den meegenomen: in de buidel aan de voorzij de kan de poncho eenvoudig worden weggevouwen. Daarna handig mee te nemen door de elastieken riempjes met gespje die om de heupen bevestigd kan worden. De achterzijde is voorzien van een veilig re- flekterende driehoek en de capuchon heeft twee handige klittenbandjes waardoor deze naar hoofdmaat instelbaar is. Kortom, volop funktie en dat voor slecht f 59,50. Verkrijgbaar in drie kleurenkombina- ties met roepnamen Navy, Lavender en Violet, in de maten L en XL. Te zien én te kopen bij de dichtstbijzijnde fietsen- of sportzaak. De Kenwood series 1993/1994 hebben de echte muziekliefhebbers veel fraais te bieden. Naast nieu we high-end appara tuur (de L-series) heeft Kenwood een ruime keus aan nieuwe midi- en UD- (mini)sets voor ieder budget. Stijlvol vormgegeven klasse, met de voor Ken wood kenmerkende natuurgetrouwe weergave. Daarnaast hebben de nieuwe Kenwood series tal van technische novi teiten, zoals Environmental Sound En hancement. Het meest opvallende nieuwe feature is Envi ronmental Sound Enhancement. Dit is een door Kenwood geïntroduceerd dual-soud systeem, dat werkt via speciale Omnitop luidsprekers. Environmental Sound Enhance- Nieuwendijk 35-39, Vlissingen (t.o. Arsenaal) Tel. 01184-12209. Ook op maandagmiddag geopend. ment biedt de unieke mogelijkheid om muziek te beluisteren in een bepaalde sfeer, door ge lijktijdig een geluidsachtergrond mee te geven - bijvoorbeeld golfslag, tsjilpende krekels, het rumoer van een jazzclub etc.. De luisteraar kan hiervoor zelf opgenomen geluiden gebrui ken, maar Kenwood levert ter kennismaking een speciale CD met een breed scala geluids effecten mee. Vier van de nieuwe Kenwood midi- en UD-sets (waaronder de UD 951 M) beschikken over Environmental Sound Enhan cement. Kenwood laat mensen echt genieten van muziek - en zelfs van meer dan alleen muziek. Een compleet overzicht van de nieuwe Ken wood apparatuur krijgt u bij de erkende Ken wood Specialist. Een veiligheidsgordel wérkt, dat is ze ker. Hij biedt veiligheid aan bestuurder en passagier, voor- en achterin. Maar geldt dat ook voor aanstaande moe ders? Nu is er een speciale aanpassing om de autogordel ook voor zwangére vrouwen veilig te maken. -neossprèy ■mwixti'. In Nederland vinden jaarlijks vele duizenden ongelukken met persoonlijk letsel plaats. In veel van die gevallen komen de inzittenden er vanaf met wat kneuzingen, en de schrik. Ten minste - als zij de veiligheidsgordel gebruiken. Voor aanstaande moeders levert die gordel echter een probleem op. Vooral de buik - of eigenlijk de placenta - is kwetsbaar. Dat geldt het sterkste vanaf de vijfde maand. Veilig heidsriemen zijn dan niet alleen oncomforta bel, ze kunnen ook beschadigingen van de baarmoeder veroorzaken. Medisch onderzoek heeft uitgewezen dat zwangere vrouwen de heupgordel plat op de dijen, onder de buik die nen te dragen. Maar zo zit de standaard gordel niet: die loopt over de buik. De oplossing voor dit probleem is de Belly Sa fe veiligheidsgordel, die de heupgordel zoda nig corrigeert dat deze onder de buik komt te liggen. De Belly Safe bestaat uit een zitgedeelte dat op de autostoel gelegd wordt, en dat achter de stoel bevestigd wordt d.m.v. een veilig heidsriem. U gaat op de Belly Safe zitten en doet de vei ligheidsgordel op de normale manier om. In het zitgedeelte zit een elastische band met een klittenbandsluiting. Die band geleidt uw heupgordel onder de buik door. Maximale veiligheid blijft gewaarborgd, terwijl het draagcomfort enorm wordt vergroot. En de risico's voor het kindje worden door de Bel ly Safe tot het minimum teruggebracht. wordt in pot geteeld en blijft daardoor weken lang frisgroen. Van naaldval heeft deze sierco- nifeer geen last. Met versiering en miniatuur-verlichting is het een echt kerst boompje. Deze soort is in diverse maten te koop. Wordt als tuinplant niet hoger dan 1,5 m. Als Picea glauca 'Conica' niet te lang in huis staat, geeft hij nog vele jaren buiten plezier (in een flinke sierpot of in de tuin). Een nieuwe verschijning rond de kerstdagen is Pieris japonica 'Debutante'. Dit heestertje bloeit van nature in april, met zuiver witte bloemtrossen. De struikjes die als kerstversie ring in bloei worden gebracht, zijn in huis goed houdbaar. Ze worden in knop of met open bloemen verkocht. Op een lichte, niet te warme plek zullen ze het langst mooi blijven. De verzorging is eenvou dig: regelmatig (kalkarm) water geven. Later - in de tuin - houdt de plant van zure, humusrij- ke grond (eventueel tuinturf in het plantgat mengen). Zet de plant in een mand en combi neer eventueel met klimop, mos of een varen. Kerstroos, Helleborus niger, is van oudsher een geliefde kerstplant. In de tuin spreken de witte winterbloemen sterk tot de verbeelding. Op naam verkochte rassen zoals 'Keessen' en 'Buis' geven al in december rijk bloeiende planten. Helleborus orientalis is een andere soort. Kan rijk en vroeg bloeien vanaf decem ber, in vele tinten rood, groen of (bijna) wit. Als tuinplant de gemakkelijkste. Kerstrozen groeien goed in kalkrijke (kleiige) grond. Geef kerstroos in huis een niet te warme plek; ma tig met water. Bij vorstvrij weer later in de tuin planten. Bij baby's en peuters kan een verstopte neus erg vervelend zijn. Vanwege de werkstoffen en conserveermiddelen moet men met veel soorten neusdrup pels echter oppassen dat de druppels niet lang en vaak gebruikt worden. Voor jonge kinderen kan dat onnodige risico's met zich meebrengen. Het slijm vlies kan beschadigd raken en er is zelfs kans op overdosering. Tijdens de donkere weken voor kerst maken we het in huis extra gezellig. Planten spelen daarbij de hoofdrol, met - traditiegetrouw - de kleuren groen, wit en rood. Op dit kleurenthema wordt te genwoordig gevarieerd. Maar vanwege de symbolische betekenis zullen groen (hoop), wit (onschuld, blijdschap) en rood (liefde) altijd actueel blijven. Planten met rode en witte bloemen of bessen zijn favoriet. Deze kleuren ko men extra goed tot hun recht tegen het donkergroen van de bladeren. Daarom adviseert men vaak een gewone zoutoplossing die men zelf in de keuken kan bereiden. Maar dan dient zich een ander pro bleem aan: Veel of weinig zout? Koud of lauw water? Opsnuiven van een lepeltje of toedie nen met een pipetje? Met de milieuvriendelijke Sanasi neusspray zijn die problemen er niet. Deze steriele fysio logische oplossing van zuiver zeezout spoelt het teveel aan neusslijm weg en reinigt de neusholte. Tegelijkertijd laat de spray het slijmvlies slinken zonder het te beschadigen of te irriteren. De samenstelling van de spray komt overeen met de van nature in het li chaam voorkomende stoffen en is rijk aan spoorelementen en mineralen zoals natrium, calcium, magnesium en kalium. Met de speciale verstuiver kan Sanasi aange naam en in precies de juiste dosis toegediend worden. Dat is vooral voor jonge kinderen een stuk prettiger. Natuurlijk werkt de spray ook goed bij vol wassenen. De flacon, waarvan de inhoud absoluut steriel blijft, bevat geen kleur- en conserveermidde len en is goed voor ongeveer 275 verstuivin gen (9,95 gulden). Verkrijgbaar bij drogist, apotheek en re formzaak. De kegelvormige Picea glauca 'Conica' wordt in pot gekweekt en is daardoor een sterke (mini)kerstboom. De kerstboom symboliseert met z'n groene naalden hoop en tevens 'eeuwig leven', van wege het wintergroene karakter. De meest verkochte soort is fijnspar of Picea abies. Spe ciaal voor het gebruik als kerstboom worden vele hectaren beplant en in het najaar ge oogst. Fijnspar is een belangrijke bosboom; hij levert vurehout en wordt 30 m. hoog. Wie in huis de voorkeur geeft aan een klein boompje, doet met Picea glauca 'Conica' een goede keus. Deze compacte mini-kerstboom

de Faam | 1993 | | pagina 11