Kunst uit de aarde L NU OOK NAAICURSUS BIJ NAAICENTRUM VAN VLIET wam vliet BEDRIJFSRUIMTE Provincie Zeeland Schouwen-West Statenvergadering De psychologie van probleemprogramma's Gregoriaanse gezangen centraal in Oostkerk SPORT SPONSOR Nieuwjaarsreceptie COMMISSIES DE FAAM DE VLISSINGER m, «UU voor beginners gevorderden patroontekenen Allerlei Nieuwe sponsor voor RCS Dames Dynamo in het nieuw start januari Korting bij aankoop materialen stoffen - Zeer ervaren docente naaldvakken volledig bevoegd- Machines overlockmachines aanwezig Inlichtingen na.a.icexitz*ix.zxi Opril Grote Markt 3-9 4461 AK Goes Tel. 01100-27982 Fax: 50350 Zuivelstraat 1 4611 DD Bergen op Zoom Tel. 01640-36617 Bekendmaking Vergunning H.C. Stouten te Serooskerke TE HUUR IN MIDDELBURG A. Luxe kantoorruimte 180 m2 huurprijs 120,- m2 B. Bedrijfshallen vanaf 180 m2 huurprijs 69,- m2 Woensdag 8 december 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 De harmonie in het gebied ten westen van de lijn Scharendijke- Serooskerke op Schouwen-Duive- land moet worden hersteld. Recre atie, landbouw, wonen, natuur, verkeer en waterhuishouding moe ten weer met elkaar in verband worden gebracht. Dat kan door maatregelen van de overheid, zoals het rijk, de provin cie, de gemeenten Westerschou- wen en Middenschouwen en het waterschap Schouwen-Duiveland. Onontbeerlijk is ook de medewer king van instanties op het gebied van recreatie, landbouw en natuur en milieu. Alle partijen hebben zich over de problemen gebogen met als re sultaat de Regiovisie Schouwen- West. De recreatieve sector is een be langrijke inkomstenbron voor de regio. Om dat zo te houden, is bijsturing nodig. Er moet niet meer van hetzelfde komen, maar er moet worden gezocht naar een gevarieerd aanbod. Met uitbrei ding van natuurgebied en culturele activiteiten kan worden ingespeeld op de vraag naar korte vakanties buiten het toeristenseizoen. Ook de aanleg van bos en het maken van fiets-, voet- en ruiterpaden kan hierbij een rol spelen. Verder kan worden gedacht aan een golf baan. Wie zich in het stookseizoen in Schouwen-West wil verpozen, moet natuurlijk terecht kunnen in behuizingen die daarop zijn bere kend. Appartementen en hotels komen dan het meest in aanmer king. Overigens wordt een terug houdend beleid bepleit in de ver- blijfsrecreatie. Veeleer moet worden gedacht aan sanering van verblijfsrecreatie in natuurgebie den en aan kwaliteitsverbetering daarbuiten. Alleen uitbreidings plannen die al op de rol staan in het provinciale beleidsplan voor recreatie en toerisme kunnen nog worden uitgevoerd. De natuurwaarden - duinen, vroon- gronden en inlagen - moeten wor den opgekrikt. Verstoring, verdro ging en versnippering hebben tot achteruitgang geleid. De samen hang tussen de gebieden moet worden hersteld, waarbij vooral moet worden gelet op de verschil len zoet-zout, hoog-laag, zand-klei en duin-polder. In eerste instantie moet de natuurontwikkeling ge richt zijn op het Lagezoomgebied en het Groenewoud. Met gebruikmaking van bestaande wegen (Kraaijesteinweg, Lage- zoom, Helleweg, Kloosterweg) moet een recreatieverdeelweg worden geconstrueerd. De hoofd weg (N57) moet worden ontdaan van de knikken bij Haamstede en Serooskerke. Zo kan een bunde ling van het autoverkeer worden verkregen en kan op andere ver bindingen de voorkeur worden ge geven aan de fiets en het open baar vervoer. Bij de deelgebieden als aanzet Brouwersdam, het duingebied, Moermond en Lagezoom is geke ken naar het specifieke karakter per gebied. De elementen die tot het eigene hebben geleid, moeten worden versterkt. Alle besturen die bij de regiovisie Schouwen-West zijn betrokken, bespreken de uitgangspunten. Be gin volgend jaar moet duidelijk zijn of zij zich met de voorgestelde ontwikkeling van het gebied kun nen verenigen. Geprobeerd wordt dan de status Strategisch Groenproject te ver krijgen, waardoor een integrale landinrichting kan worden uitge voerd. De regiovisie Schouwen-West is voor vijf gulden te koop bij het provinciaal informatiecentrum. Een samenvatting is er gratis ver krijgbaar: Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180- 31400. Vrijdag 17 december, 10.00 uur, vergaderen provinciale staten van Zeeland in Middelburg: Abdij 10. De vergadering is openbaar. De staten stellen het eerste deel van de provinciale milieuverorde ning vast, waardoor de commissie voor milieubeheer en waterhuis houding kan worden ingesteld. De staten beslissen ook over het wa terprogramma 1994. In het pro gramma staan onder meer de in trekking van vergunningen voor activiteiten die niet langer zijn toe gestaan en onderzoek naar de in vloed van peilverhoging op de vangst van muskusratten. Friesland wil samen met andere provincies beroep aantekenen te gen de ontheffing aan Scott Page in Gennep voor het vervoer en de verkoop van afvalkalk op basis van papierpulp. De staten wordt gevraagd machtiging te verlenen voor het Zeeuwse aandeel in het beroep op het rijk. Op verkeersgebied staat de Wes- terschelde oeververbinding op de agenda. De staten wordt instem ming gevraagd met de voorlopige keuze voor de Kombinatie Middel plaat voor ontwerp en bouw van de WOV. De provincie wil het geld voor de herinrichting van de Veersedam aan het rijk voorschieten. Het gaat om 4 miljoen gulden. De staten praten over de voortgang in de wegenzorg. Een aantal subsidies moet als ge- sii iÉÉÊiÉt Éps i i De verordening Sociaal-econo misch ontwikkelingsfonds krijgt, als de staten daartoe besluiten, jaarlijks 1 miljoen gulden voor in frastructuur en 1 miljoen gulden die moet worden verdeeld over re gionale ontwikkeling; visserij, vee teelt, land- en tuinbouw; arbeids markt en scholing; innovatie, technologie en telematica. Een bedrag van 90 duizend gul den wordt gevraagd voor het pro ject vrouwenhulpverlening. Het gaat om de eerste fase; voor de tweede moet te gelegener tijd worden bezien of er geld is. Zaterdag 8 januari staat het Sta tenzaalcomplex open voor de uit wisseling van nieuwsjaarswensen. De nieuwjaarsreceptie, die de commissaris der koningin namens het provinciaal bestuur houdt, duurt van vier tot zes uur 's mid dags. Wie met de auto komt, moet er re kening mee houden dat op het Ab dijplein niet mag worden gepar keerd. Verwezen wordt naar het Damplein en de parkeerplaatsen in de straten die aan het Abdijplein grenzen. Provincie schiet rijk 4 miljoen voor voor herinrichting Veersedam volg van bezuinigingen bij de pro vincie worden beëindigd. Het gaat om geld voor de Vereniging van Zeeuwse Bibliotheken, de stichting Nederlandse Uienfederatie, de stichting Meer onderzoek groente teelt en de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De staten wordt voorgesteld finan cieel bij te springen bij het recre atieschap Het Veerse Meer en tot 1997 een subsidie te geven aan het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp. Voor de financiering van de podi umkunsten wordt een convenant aangegaan met de gemeenten Goes, Middelburg, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. In Vlissingen, Goes, Terneuzen en Hulst zijn fusies gaande in het voortgezet onderwijs. De staten wordt gevraagd positief over het samengaan te adviseren aan het rijk. Provinciale staten stellen het plan jeugdhulpverlening 1994-1997 vast. Alle voorzieningen in de sec tor komen in het plan aan bod. De verordening stads- en dorps vernieuwing moet worden aange past aan nieuw beleid van het rijk. Aanstaande vrijdag (10 december) is er een gezamenlijke vergade ring van de statencommissies al gemeen bestuur en waterstaat en verkeer. De aanvangstijd is 9.00 uur. Gesproken wordt over aanvullende informatie bij de voortgangsrap portage wegenzorg. De commis sieleden behandelen het voorstel van gedeputeerde staten over de voorlopige keuze voor de bouwers van de Westerschelde oeverver binding (WOV). De voorkeur gaat uit naar de Kombinatie Middelplaat Westerschelde, waarin Nederland se, Belgische en Duitse aanne mers samengaan. Voordat tot overeenstemming kan worden ge komen met de Kombinatie Middel plaat over een geboorde tunnel met toeleidende wegen tussen El- lewoutsdijk en Terneuzen moet overleg worden gevoerd over de prijs. Het aanbod van 1150 mil joen gulden, exclusief btw, vindt het dagelijks bestuur van de pro vincie te hoog. Onderdeel van de stukken is een risico-analyse die de Technische Universiteit Delft heeft gemaakt. Verder staat een brief van gs op de agenda over subsidie voor het fietspad Veere-Gapinge-Seroosker- ke. Direct na de gecombineerde ver gadering gaat de statencommis sie algemeen bestuur alleen ver der. Gespreksonderwerpen zijn het stoppen van subsidie aan de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, de stand van zaken bij de Interregprojecten in de eure- gio Scheldemond en brieven van gs over bijdragen aan twee eure- gioprojecten. De vergaderingen zijn in het pro vinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Beide beginnen zij met spreek recht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter in zage in het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. •Bewerkte kristallen. In het Zee-Strandhotel in Vlissin gen is op zondag 12 december een expositie te bezoeken van mineralen en edelstenen, die niet vaak boven de grond te zien zijn. De expositie toont honderden soorten kwartskristallen, waaron der roze kwarts, die in sommige landen vanwege zijn warme uit straling de 'liefdessteen' wordt genoemd. Ook zijn er bergkristal len in verschillende vormen te zien en miljoenen jaren oud ver steend hout uit Zuidoost-Azië en Afrika. Een ander object is de mysterieuze Labradoriet met di verse kleuren, waarin volgens overleveringen zonlicht ligt op geslagen. Van de stenen zijn met eenvoudi ge gereedschappen bollen en 'ei eren' gemaakt - een werk dat soms weken in beslag neemt. Maar er zijn ook mineralen en kristallen in hun oorspronkelijke vorm te zien. Verder omvat de tentoonstelling onder meer een versteend bot van een dinosau rus, dat onlangs in Zimbabwe is opgegraven, jade uit Birma, ver werkt tot Boeddhabeeldjes, en 'geluksdiamantjes' uit Afrika. Over kristallen doen diverse ver halen de ronde. Volgens sommi gen heeft bergkristal, ook wel 'bevroren ijs' genoemd, een zui verende werking en kunnen der gelijke stenen spanningen, hoofdpijn en maagklachten weg nemen. Onder meer hierover is op de expositie informatie te vin den. De tentoonstelling is te be zoeken op 12 december van 10.30 tot 17.30 uur. Een van de oudste genres in de Europese muziek, het Gregori aans, staat centraal in het twee de concert dat de Stichting voor Oude Muziek Incanto organi seert. De Schola Cantorum Am sterdam, onder leiding van Eugeen Liven D'Abelardo, staat volgens Incanto garant voor een verantwoorde interpretatie van het Gregoriaans. Jos Verpoorten, een van de weinige Zeeuwse mu sici die zich toelegt op 'oude mu ziek', verzorgt de tussenspelen. Het concert wordt zaterdag 11 december om 16 uur gehouden in de Oostkerk in Middelburg. De Schola Cantorum Amsterdam werd opgericht op 'Zondag Gau- dete', de derde Adventszondag van het jaar 1959. De Schola zingt tegenwoordig bijna elke zondag de Vespers in de Nico- laaskerk in Amsterdam. Daar naast geeft de Schola concerten in onder meer Wenen, Straats burg, Frankfurt, en Parijs, maar ook op het Festical Oude Muziek Utrecht en het Musica Sacra Festival .in Maastricht. Oprichter en koorleider Wim van Gerven heeft zich toegelegd op de studie van oude handschrif ten, de paleografie en de semio logie. In deze handschriften, vooral uit de tiende eeuw, is het verloop van de gezangen met kleine tekentjes weergegeven, de neumen. Dat zijn de eerste vor men van muziekschrift, nog voor dat de notenbalk werd uitgevonden. De laatste jaren tracht de Schola zoveel mogelijk de ritme-aanwijzingen van de neumen in de interpretatie te ver wezenlijken. Niet alleen in de renaissance- en de barokmuziek, maar ook in het Gregoriaans wordt gezocht naar een zo au thentiek mogelijke uitvoering. Jos Verpoorten studeerde aan het Rotterdams Conservatorium orgel bij Arie Keyzer, klavecimbel bij Ton Koopman en David Collyer en kerkmuziek bij Barend Schuur man. Hij koos muziek van Bach, Daquin, Titelouze en De Grigny voor de tussenspelen, omdat de ze componisten uit de zeventien de en de achttiende eeuw voortbouwen op de Gregoriaanse melodieën. Op uitnodiging van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen zal drs. Erik Haas spreken over 'Psychologie en me dia, sociaal-psychologische aspecten van infotainment'. Haas houdt zijn lezing woensdag 1 de cember om 19 uur in Huize 's-Hertogenbosch in Middelburg. Haas is theoretisch psycholoog aan de Faculteit der Historische en Kunstwetenschappen van de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Zijn wetenschappelijk arti kel 'En de tranen vloeiden rijkelijk..., enkele sociaal- psychologische opmerkingen over de belangstelling voor pro bleemprogramma's op de Neder landse televisie' werd geschreven naar aanleiding van de recente Rotterdamse Studium Generale- presentatie 'Zappen zonder gêne, over lief en leed op televisie'. Tijdens zijn lezing gaat Haas in op de toenemende aandacht voor probleemprogramma's als Rond om Tien, Spoorloos, Crimetime, Vinger aan de Pols en dergelijke. Komt de belangstelling voort uit goedkope sensatiezucht of is er meer aan de hand, vraagt Haas zich af. Hij toont een fragment van het televisieprogramma 'Het spijt mij' met Caroline Tensen en gaat in op de dramaturgische aspecten, identificatie en herken ning van het probleem. Volgens Haas fungeren de pro bleemprogramma's als een spie gel voor de kijker. Hij of zij ontdekt niet de enige te zijn die met een bepaald probleem worstelt. De programma's kun nen de kijker bevestigen in zijn opvattingen, die nog eens wor den onderstreept door een erva ringsdeskundige. En de programma's leveren een 'nieuw script' voor beleven en begrijpen van emoties en voor gedrag. Haas' conclusie is dat de belang stelling voor deze programma's verder gaat dan sensatiezucht en voyeurisme, maar dat ze een so ciale ondersteuning op afstand leveren. Na afloop van de voor dracht wil Haas met het publiek van gedachten wisselen over zijn presentatie. Wereldwinkel - Na een reorga nisatie in juni is de Werelwinkel Middelburg weer in opbouw. Met het oog op de komende Kerstda gen is de Wereldwinkel van 14 tot en met 18 december extra open: van dinsdag tot en met za terdag tussen 10 en 12 en van 13.30 tot 16 uur, en op donder dagavond van 19 tot 21 uur. Naast het gewone assortiment zijn er veel produkten en cadeau artikelen voor de kerst ver krijgbaar Waterschap - In het kader van de Ruilverkaveling Walcheren stelt het waterschap Walcheren een zogenaamd peilbesluit vast, waarin de streefpeilen van de Walcherse oppervlaktewateren reglementair worden vastgelegd. Het waterschap houdt donder dag 9 december om 20 uur een voorlichtingsavond over dit peil besluit voor alle inwoners van Walcheren. Over de relatie met het ruilverkavelingsplan, de uit gangspunten, de consequenties en de procedure zal in woord en beeld informatie worden gegeven en er is gelegenheid tot vra genstellen. De informatie-avond wordt gehouden in de Getuige- niskerk in Middelburg. Naast de ze algemene voorlichting is het in geval van specifieke detailvragen mogelijk gebruik te maken van de hoormiddagen die het water schap op 15, 16 en 17 december houdt. Hiervoor dient een af spraak te worden gemaakt: 01180-71527/71528. Voetbalvereniging RCS uit Oost-Souburg heeft een nieuwe hoofdsponsor gevonden in ZES, een bedrijf voor elektro, reparaties en installaties in Zuid-West Neder land. Het eerste elftal van RCS komt uit in de KNVB- derde klasse D. Op de foto staan van links naar rechts trainer Kees van de Sluis, Niels Koster, Ramses Jakobsen, Ron van Rose- velt, Folgert Windt, Kees Westerweele, Danny Gabriëlse, Jeroen Francke, Björn Langeveld, Wim van Dijke, Marcel Geleijnse en leider Simon Coppoolse. Zittend (vlnr) zijn het grensrechter Cor Gabriëlse, Martin Koolhoven, Willi am de Ruiter, Mark Roose, Ruud de Vroe, Erik Dellebeke, Gert-Jan Marinisse, Eddy Katzenbauer, John Stijns en Martin Janse. Sporthuis Jan Jongepier in Middelburg heeft dit seizoen het eerste damesteam van volleybalvereniging Dynamo '70 nieuwe trainingspakken geschonken. De dames debuteren dit jaar in de derde divisie en staan momenteel op de vierde plaats. Café Entree steunt het team met een bijdrage in de reiskosten. Op de foto staan van links naar rechts Jan Jongepier (de sponsor), Jimmy Walsarie Wolff (trainer), Ine Wagenaar, Betty van Zessen, Mariska Maranus, Lucia Kardol en Henriette Ro- mijn. Zittend (vlnr) Lia Kerkhof, Jessika van Balen, Rika Hitijahubessy, Wilma Sinay en Asnath Lawalata. ~1 Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 13.22 lid 2 van de Wet milieubeheer bekend dat op 29 juni 1993 bij hen een aanvraag is ingediend om een vergunning. De aanvraag is ingediend door de heer H.C. Stouten, te Serooskerke en heeft betrekking op het oprichten en in werking hebben van een inrichting, bestemd tot het bewaren en bewerken van autowrakken, witgoed en bromfietsen en onderdelenhandel. Voorts wordt vergun ning gevraagd voor het aanleggen van een terreinverhar ding, bestaande uit 1000 m3 puin en asfalt op het uit te breiden gedeelte van de inrichting. De inrichting is gele gen aan de Oostkapelseweg 12 te Serooskerke, kadastraal bekend gemeente Veere, sectie G, nr. 78, 1221 en 1222. De vergunning is verleend met voorschriften ter be scherming van het milieu. Ter inzage De vergunningaanvraag met bijlagen, de vergunning met de voorschriften en overige stukken kunnen worden in gezien van 9 december 1993 tot en met 10 januari 1994 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieube heer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9 -12 en van 14 -16 uur. in het gemeentehuis van Veere, op werkdagen van 9-12 en van 13-16 uur en iedere maandagavond na telefo nische afspraak (telefoon 01181-1951, tst. 42); Beroep Vanaf 9 december 1993 tot en met 10 januari 1994 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden inge steld bij de Afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Graven- hage, door de aanvrager, de adviseurs, degenen die bezwaren tegen de ontwerp-vergunning hebben inge diend en door belanghebbenden die kunnen aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs niet in staat zijn geweest. De vergunning wordt op 11 januari 1994 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4 lid 1 van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg Inlichtingen; G. Hoogstrate Kloetinge, tel. 01100-28127 Fax. 01100-32188

de Faam | 1993 | | pagina 13