Sinterklaas knokt terug! Wie puzzelt er mee? P r J f* pé- - mars ,s oor De bekendmaking van de prijswinnaars van de verkiezing "Speelgoed van het jaar" werd dit keer verricht door TV-presentatrice Tineke de Nooij. Zij deed dit in haar hoedanigheid van ambassadrice van de Stich ting Kinderen van Tsjernobyl. Zij kreeg bij deze gelegenheid voor deze kinderen door de gezamenlijke speelgoedproducenten een hoeveelheid speelgoed aangeboden ter waarde van f 60.000,—. Een keuze maken is moeilijk De prijzen lopen zeer uiteen Speciale aandacht voor de kleintjes Schoolkinderen helpen met de keuze Door spellen leer je je vrienden kennen WEIK VAM ONPPRSTAANPÉ> SCHAQUWEN PRECIES qpuIjK AAN PP STOOMBOOT VAN SiNTPRKPAAS" KPN JfJ HET LIEVEUHCSKOSTJE VAN PP SCHIMMEL- van sinterklaas? ZET pp LETTERS IN P£ JUISTE VOLGORDE. iium KN SPt s AATSEN Z&OARD WELKE KAPCOrjBS ZITTEN ER IN PP ZAK VAN SINTERKLAAS? IVëLK LVOOSP KOMT EfZ OP DB 0ML<J/VD£ STIPPEH KAAK PP WOORPEN AF. ©>A£S5EN Oplossen in inzenden Los deze puzzel op en stuur de oplossjng naar de redactie van de ze krant. Het adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Onder de goede inzendingen verloten we drie leuke prijsjes. De oplossing moet voor 29 november in ons be zit zijn. Woensdag 17 november 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 25 Bergen speelgoed In haar inleiding zei ze zelf een typisch voor beeld van een oorlogskind te zijn, dat het destijds moest doen met zelfgemaakte blok ken en hoepels. Dit dacht ze later gecompen seerd te hebben door haar kinderen bergen speelgoed te geven. Het is natuurlijk vreselijk moeilijk om uit het grote aanbod het goede speelgoed te kiezen. In de eerste plaats moet het niet te ingewik keld zijn en aansluiten bij de leeftijd van het kind. Denk niet dat uw kind een beetje voor is op andere kinderen. Er zijn natuurlijk uitzonde ringen, maar over het algemeen kloppen de leeftijden die op de verpakking zijn aangege ven heel goed. Het is natuurlijk wel goed om (vooral bij de wat grotere kinderen) naar de persoonlijke aanleg te kijken. Je hebt nou een maal mensen met een technische knobbel en daarnaast de wat artistiekere, die graag crea tief bezig zijn. Het aanbod is tegenwoordig echter zo groot dat deze twee eigenschappen zelfs te combineren zijn. We hebben niet allemaal een even dikke por temonnee en daarom is er speelgoed in alle prijsklassen. Het is verstandig om allereerst goed te overwegen of het door u te kiezen speelgoed goed bij het karakter van het kind aansluit (de leeftijd hebben we het al over gehad). Het is natuurlijk doodzonde als het kind er naar korte tijd niet meer naar omkijkt. Dan is het speelgoed pas echt duur geweest. Weten we eenmaal in welke categorie we gaan zoe ken, dan gaat de kwaliteit een woordje meespelen. Het is goed om een degelijk merk te kopen. Beter een speeltje minder dan iets dat gauw stuk is of gevaar oplevert. Mis schien kunt u in de peuterspeelzaal eens infor meren waar de belangstelling van uw kind naar uitgaat. Want daar is over het algemeen zo'n groot aanbod voor het kind dat er altijd iets van zijn/haar gading is. Ze kunnen dan zelf wel aangeven welke dingen ze thuis dan ook willen hebben. En dan is succes ver zekerd! Laat ook tijdig aan de opa's en oma's weten wat er op het verlanglijstje van de kinderen staat. Het bespaart hen een heel onderzoek en ook teleurgestelde gezichten als het speel goed niet echt leuk gevonden wordt. Vooral bij de "speelleermiddelen" is het zaak om u goed van tevoren te informeren, of het spel dat door u gekozen wordt, bij de leerstof op school aansluit. De kleintjes willen zoveel mogelijk zelf doen. Het is de tijd voor de loopfietsjes, schommel en wip. Alles wat beweegt is interessant. We moeten wel goed op ze passen, want ze zien geen gevaar en klimmen overal op. De creatieve aard kan al aan het licht komen en daarom zijn vingerverf en krijt al op zijn plaats. De kinderlijke fantasie kent in deze pe riode geen grenzen. Ze maken van een boter ham een auto die in de garage gaat en van een paplepel een vliegtuig. Daarom zijn blok ken (in welke vorm dan ook) op deze leeftijd zo waardevol. Ze zijn overal bruikbaar voor. Poppen zijn ook een goede uitlaatklep. Ze kunnen ze liefdevol verzorgen, maar ze kun nen er ook hun verdriet en boosheid op af reageren. Knuffeldieren, eventueel om mee naar bed te nemen, moet ieder kind hebben. Over het algemeen spelen jongens met hun vriendjes en meisjes met hun vriendinnen. Maar wel is gebleken dat de scheidingslijn tussen meisjes- en jongensspeelgoed niet dui delijk meer te trekken valt. Het is echter nog wel zo dat meisjes meer met poppen spelen en jongens meer met auto's. We noemen nog de spellen met educatieve waarde, zoals cijfer- en letterspelletjes. Knutseldozen met klei en verf zijn ook zeer geliefd in verschillen de leeftijdscategoriën. Ook goede compu terspellen zijn zeer waardevol voor hun ontwikkeling en het is verbazingwekkend om te zien hoe snel ze er in thuis zijn. Al moeten we er natuurlijk wel voor uitkijken dat ze niet teveel met computerspelletjes bezig zijn. Maar ja, dat geldt eigenlijk voor alles. Het kan een goede aanvulling zijn op wat ze op school le ren en betekent in dat geval een waardevolle extra oefening. Zo ongeveer na het tiende jaar kijken ze steeds minder naar hun speelgoed om en wil len ze meer zelf doen. Het terrein van hun in teresse wordt steeds breder en ze willen dan ingewikkelder dingen in elkaar zetten, zoals echte schaalmodellen van treinen en stoom machines. Ze worden dan ook zeer leergierig en willen zoveel mogelijk uitproberen. Boeken over de onderwerpen die hen interesseren zijn dan ook heel nuttig. Eén ding zal duidelijk zijn. Er zullen de komende Sinterklaastijd weer ber gen speelgoed over de toonbank gaan en er zullen weer vele kinderen blijgemaakt worden met speelgoed dat er toe bijdraagt om hen op het grote leven voor te bereiden. Het gezelschapsspel lijkt weer meer terrein te gaan winnen. Ondanks het feit dat er steeds meer een- en tweepersoonshuishoudens bij komen, worden er steeds meer spellen ver kocht. Net zoals in het traditionele gezin is het natuurlijk ook heel leuk om met een aantal vrienden, met of zonder kinderen erbij, een spelletje te doen. Je leert elkaar dan natuurlijk nog veel beter kennen. De specifieke karakter eigenschappen komen tijdens het spel al gauw aan het licht. De mensen die de gezel schapsspellen maken zijn zich dat heel goed bewust en bedenken de zo origineel mogelijke manieren om dit element tot zijn recht te laten komen. Er zijn vele categoriën: handel, sport, natuur, reizen, politiek, enz. We zien het maar weer. Spel is belangrijk, voor groot en voor klein. Het sinterklaasfeest lijkt de laatste jaren ondergesneeuwd te worden door de opkomst van de kerstman. Meer tijd en geld wordt gestoken in het kerstfeest. Bezorgde aanhan gers van de goedheiligman hebben begin oktober de Stichting Nationaal Sint Nicolaas Comité, opgericht. Het doel van de stichting is om het sinterklaasfeest in oude glorie te herstellen. Daarbij hoort de traditionele versiering van winkels. Veel winkels laten het sinterklaasgebeuren aan zich voorbij gaan en brengen hun zaak direct in kerststemming. Door verspreiding van sinterklaasversieringen onder de winkeliers hoopt de stichting deze tendens tegen te houden. Ook wil ze gemeenten van advies dienen bij de jaarlijkse in tocht van de sint en zijn pietermannen. Volgens sommige pleitbezorgers van de sint werken drukke banen de ondergang van het sinterklaasfeest in de hand. Gebruiken als surprises en gedichten maken, zien tweever dieners als te tijdrovend. Het alternatief wordt dan het kerstfeest, dat minder voorberei ding vergt. Het gaat de stichting er niet om een concurrentiestrijd met de kerstman aan te binden. Ze wil het sinterklaasfeest slechts meer onder de aandacht brengen. Want het zou zonde zijn als deze eeuwenlange traditie uit ons cultureel erfgoed zou verdwijnen.

de Faam | 1993 | | pagina 25