Nederlandse flamencogroep in Vlissings Concertgebouw Schetsplan gasthuis na brandbrief goedgekeurd Sint komt zaterdag aan in Middelburg LI W" J 1 b c f) X rijles MOTORRIJLES? MEUSKERKSE SCHRIJFT BOEK OVER FRANC/SOUS VAN ASSISI FLESSELINGEN Villeroy&BocH KRISTALLEN KANDELAARS Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! Blije kerk PZC WEEKBLADEN Een woutervent Prijs 19,95, 128 pagina's, 70 foto's b i;k k e r "ïo)E ken 16 cm: van 47.80 nu 39.50 13 cm: van 42.50 nu 34.50 10 cm: van 39.50 nu 29.50 CIAALZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG v 01180-13221 praktijkboek voor motorrijles ian bastmck Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt. Vraag er uw rijschool om! 93e JAARGANG NUMMER 46 17 NOVEMBER 1993 'Hij leefde in net zo'n harde, materialistische tijd als wij 'Mijn vriend Franciscus' heet het boekje dat Ellie Texer-van Ree uit Meliskerke onlangs schreef over de heilige uit het Italiaanse Assi- si. De meesten van ons kennen Franciscus uitsluitend als de man die kon spreken met de vogels en de vissen en wiens sterfdag wij jaarlijks als dierendag in ere hou den. Voor de schrijfster was één bezoek aan Assisi in 1988 vol doende om volkomen in de ban te geraken van het bijzondere le ven van deze katholieke heilige. Hoewel zij werd opgevoed vanuit een protestants-christelijke tradi tie, voelde Ellie Texer zich al jong aangetrokken tot veel denkbeel den van de katholieke kerk. „Franciscus spreekt mij vooral zo aan omdat hij in net zo'n materia listische tijd leefde als wij, maar toch zijn medemens probeerde terug te brengen naar een een voudig geloof met oog en hart voor de natuur". Wat heeft een simpele minder broeder in een bruine pij en op blote voeten nog te zeggen aan ons, mensen van het computer tijdperk, waarin het geloof ter discussie staat en de kerken leeglopen? „Er zijn toch veel overeenkomsten tussen de tijd waarin Franciscus leefde, van 1182 tot 1226, en onze materia listische welvaartstaat", denkt Ellie Texer, die al twintig jaar in Meliskerke woont en werkt aan de christelijke basisschool. „In de twaalfde eeuw heerste er grote rijkdom en welvaart in en om As- las elk boek dat ik over hem kon vinden". „Door de eenvoudige manier waarmee hij met het geloof om ging, kan Franciscus ook in onze tijd mensen die het niet meer zien zitten, weer op weg helpen. Ik besloot al gauw ook zelf een boekje over hem te gaan schrij ven, maar dan meer voor kinde ren. Als illustratiemateriaal maakte ik schilderijtjes waarin ik schelpen gebruikte. Dat past goed bij de natuurbewonderaar Franciscus", vindt Texer. Ellie Texer sisi, waar Franciscus werd gebo ren als zoon van een welgestelde koopman. Hij was voorbestemd om ridder te worden en heel zijn leven draaide om feesten, mooie kleren, geld en rijke vrienden". Dat Nederlanders ook de flamen co kunnen beheersen, bewijst de flamencogroep La Parra donder dag 18 november met 'Una Fiesta Flamenca' in het Concert gebouw in Vlissingen. De voor stelling begint om 20 uur. Een uur eerder wordt in Café Concer to de eerste fles beaujolais pri meur ontkurkt. La Parra is de naam van een café restaurant in het Spaanse Jerez, een streek waar de flamenco in zijn meest pure, ongepolijste vorm te vinden is. De leden van La Parra ontmoetten elkaar in dit café, tijdens een zomercursus bij Angelita Gomez en noemden hun groep naar dit café. Door samen werking met diverse artiesten is La Parra zich blijven vernieuwen. Zo werden afgelopen zomer voorstellingen gegeven met dan ser Leon Molina, percussionist Miguiel Sanchez en zanger Ro berto Chamorro. La Parra bestaat uit John Fillmore, die in 1991 afstudeerde bij Paco Pena aan het Rotterdams Con servatorium en die vele dansers en zangers in Andalusië begeleid de, en Jan Bastiaans, de vaste begeleidingsgitarist van Fillmore; Yvette Groot, die onder meer danste in de bekroonde flamenco-produktie 'Van onder uit de zak', en Mascha Meijman, die studeerde bij de meest voor aanstaande flamenco-pedagogen in Madrid en Jerez de la Frontera; en Harriët IJssel de Schepper, die onder meer lessen volgde bij zan ger/danser 'El Funi', en de 'pal- meras' van La Parra Inge Nouws en Maaike Fillmore. Zij verzorgen de ritmische ondersteuning voor dans, zang en gitaar. „Na een gewapende strijd tussen de steden Assisi en Perugia komt de jongeling Franciscus in de ge vangenis en later wordt hij ziek. Dat wordt de ommekeer en na een teken van God besluit hij tot een ander leven. Door een ont moeting met een melaatse komt hij tot de overtuiging dat hij zijn leven verder in dienst wil stellen van de zwakkeren om hem heen. Daarbij spelen de dieren en de natuur een even belangrijke rol", vertelt de schrijfster. Toen Ellie Texer in 1988 voor het eerst tijdens een rondreis door Italië Assisi bezocht, wist zij niets van de heilige Franciscus af. „Al leen dat zijn sterfdag bij ons nu dierendag heet en dat hij met vo gels en vissen kon spreken", zegt zij. „Wij waren in Rome geweest en zeker onder de indruk van de pracht en praal daar. Maar in As sisi gebeurde er iets met me waardoor ik volkomen in de ban raakte van deze man. De sfeer rond zijn graf, de kapel en de een voud en warmte die daar van uit gingen, maakten dat ik thuis alles over hem wilde leren kennen. Ik 32)© ÏMassi Oplage: 24.600. Gratis huls-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Een woutervent is het Walcherse woord voor een vogelverschrik ker die op de akker het gevleu geld gedierte schrik moet aanjagen. Maar hoe is dat woord ontstaan? Heeft het verband met de 'wiewous', in het Oosten van Brabant een soort wildeman, en de 'koekwous', een Brabantse uitdrukking voor een halve gare? Mij lijkt dat goed mogelijk, en de omstandigheid dat een wouter vent altijd buiten de bewoonde wereld staat, vormt misschien een aanwijzing waar we dat ver band moeten zoeken. Tot in de la te Middeleeuwen geloofden veel mensen in het bestaan van zoge naamde wilde mensen, bijvoor beeld de éénhoornige wodewose. Zijn naam was afgeleid van de wouden waarin de wodewose geacht werd te leven. De wou den waren destijds geheimzinni ge oorden waar waarzinnigen er andere 'afwijkende' personen een toevlucht zochten. Bij volle maan zouden bepaalde wezens in het woud in wilde dieren veranderen. Net als de vogelverschrikker kon de wilde mens, volgens dit volks geloof, niet spreken. Enige eer bied is dus gepast wanneer u een woutervent ziet: u hebt met een historische figuur te doen. Jan Zwemer Hoe het komt weet ze niet pre cies meer, maar al heel jong spra ken veel denkbeelden uit de katholieke kerk Ellie Texer aan. Al le wereldgodsdiensten hebben haar belangstelling. Maar zon dags zit zij met haar man in de gereformeerde kerk in Meliskerke. „Daar sta ik ook ingeschreven, daar heb ik ook ja tegen gezegd. Maar als het enigszins kan, ga ik op zaterdagavond naar de mis van de katholieke parochie in Middelburg. Die geeft me de blij heid die ik in de protestantse ker ken mis. Ook het feit dat er voor Maria geen plaats is bij hen, stoort me enorm, hoewel het ac cent bij het katholicisme mis schien wel te sterk op de moeder van Jezus ligt", zegt zij. Tolerantie, daar gaat het om, denkt de schrijfster die beweert nooit problemen te hebben on dervonden in het protestants- christelijke Meliskerke aangaande haar denkbeelden. „Er is hier in twintig jaar veel veranderd. Ook de ouderen tonen steeds meer respect voor andermans geloof en zijn veel toleranter geworden. Verschillende bekenden uit het dorp met een strenge gods dienstige achtergrond, hebben belangstelling getoond voor mijn boekje over Franciscus. En op school hebben al mijn collega's een exemplaar besteld om het te gebruiken in het kader van een klasseproject". De verdiensten die Ellie Texer ont vangt met de verkoop van het boekje -dat werd geschreven voor kinderen vanaf acht jaar - komt geheel ten goede aan Vo gelasiel De Mikke in Middelburg. „Waarom zou je het geld ver wegbrengen, als je het hier in de omgeving zo goed kunt besteden aan iets dat geheel in de lijn ligt van de denkbeelden van Francis cus over de natuur". 'Franciscus mijn vriend' van Ellie Texer-van Ree, is uitgegeven door Colomba in Oegstgeest en is te bestellen in iedere boekhandel. In de maand december zijn de schil derijtjes die werden gebruikt als illustraties voor het verhaal, te zien in Imkerij Poppendamme in Grijpskerke. Als alles volgens plan verloopt kan het Middelburgse Gasthuis (voormalige ziekenhuis) begin 1996 als verpleeghuis in gebruik worden genomen. WVC keurde onlangs het schetsplan goed. De SVRZ (Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland) denkt nu in oktober volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. Het Gasthuis nieuwe vorm gaat het verpleeghuis Herengracht vervangen. Ook Der Boede in Koudekerke wordt afgeslankt als de nieuwbouw in Middelburg klaar is. i La Parra FOTO ANDA VAN RIET Het oude Gasthuis wordt hele maal afgebroken. Het nieuwe verpleeghuis krijgt zestig bedden voor demente patiënten, evenzo veel bedden voor lichamelijk zie ken en vijftien plaatsen voor dagbehandeling. Het nieuwe ge bouw krijgt een centraal midden- blok met twee vleugels aan weerszijden. De kamers worden ondergebracht in de twee vleu gels aan het Bolwerk en de Noordpoortstraat. De demente patiënten krijgen een plaats op de benedenverdieping en de so matisch zieken worden onderge bracht op de eerste verdieping. Al het andere, waaronder een su permarkt, recreatiezaal, kantoren, fysiotherapie en dagbedandeling krijgen onderdak in het centrale blok met drie bouwlagen. Het goedkeuren van het schetsplan had heel wat voeten in de aarde. De bouwprocedure is ongeveer een jaar vertraagd. Dat had onder meer te maken met de kwetsbare lokatie, het bouwrijp maken van de grond in de Mid delburgse binnenstad. Dankzij een brandbrief van A.F. Aertssen van de raad van bestuur van de SVRZ werd de impasse doorbro ken bij WVC. Diverse jonge Zeeuwse bands zijn dit weekeinde te bewonderen tijdens de Zeeuwse Popdagen in jongerencentrum Midgard. De reizende expositie klassieke meubelen die deze maand in Vlissingen is te zien, toont 'collectors items' die nu ook voor de meer modale beurs bereikbaar zijn. Minister Bukman nam maandag de eerste pot geconserveerde lamsoren in ontvangst. Een nostalgisch produkt om trots op te zijn, vinden de makers. Verder de rubrieken Psychoconsult, Rechtstreeks, Milieutip en Kinderboeken. Vanaf deze week regelmatig extra informatie over nieuwe en bestaande produkten op één pagina: Botanische tulpen, sneeuwbanden, speelgoed, een nieuwe geschenkenbon, een haarelixer en Turbo Capsule. Sint Nico/aas en Zwarte Piet De Sint heeft aan het St. Nico- laascomité Middelburg laten we ten op 20 november in Middel burg aan te komen. De stoomboot zal rond 13 uur afme ren bij de Punt. Het muziekkorps Euphonia uit Goes zal hem ver welkomen door het spelen van Sinterklaasliedjes. Rond kwart voor twee begeeft de stoet zich over de Beatrixbrug, Rotterdamse Kaai, Dam, Dam plein, St. Pieterstraat, Korte Delft en Lange Delft naar de Markt. Op het podium voor het stadhuis zal de Sint door burgemeester C. Rutten worden ontvangen. Zoals elk jaar hebben de Sint en zijn Pieten weer wat beleefd on derweg. Patsaldreö en Ietsepiet sie, twee Zwarte Pieten, zijn op zoek geweest naar de Grab- FOTO ANDA VAN RIET beistraat. Op 'nummer 10 woont Karei de Stoute en daar moesten ze een aantal pakjes bezorgen. Zijn de Pieten er in geslaagd de pakjes te bezorgen? Dat zullen we weten als de Pieten op het podium op de Markt hun verhaal vertellen. Om ongeveer 15 uur komt een Zwartepietenband uit Bergen op Zoom de Sint en zijn gevolg op halen voor een tocht door de stad. Alle kinderen kunnen dan hun verlanglijstjes en tekeningen aan de Sint geven. De intocht wordt georganiseerd door een comité gevormd uit de Oranje vereniging 'Uit het Volk - Voor het Volk' en de Ceremonie meesters. Zie voor verdere activiteiten rond Sint Nicolaas de Sinterklaasbijla- ge verderop in deze krant. Zaterdag 20 november a.s. verschijnt: Een bundel verhalen over Vlissingen in de vooroorlogse jaren, de bezetting en de bevrijding. Auteurs: Piet Quitte, Helene van Woelderen en P.L. Koppen De auteurs signeren het boek op zaterdagmiddag van 14.00-16.00 uur bij ons in de zaak. Libris de complete boekhandel WALSTRAAT 94 - VLISSINGEN Tel. 01184-12483

de Faam | 1993 | | pagina 1