POLITIEKE CARAVAAN MOET CD-STEM VOORKOMEN Middelburg werkt achterstand in speeltuinen weg falat m f 1 o,- rijles «fe, MOTORRIJLES? WAARDEBON VOOR 9,95 Straks studeren Savoy 159.- Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! Net als vorig jaar is Vlis- singen ook deze novem- bermaand even Mozaïekstad. Een veel heid van organisaties laat in de nationale Mi- grantenweek van 14 tot 21 november zien hoe kleurrijk de Zeeuwse sa menleving is geworden en hoe positief dat is. Voor het eerst is ook Middelburg Mozaïek- stad. Organisatoren Ton de Nooij en Franca Pisa- nu hopen dat de Mo zaïekstad een jaarlijks terugkerend verschijnsel wordt: „In het rijtje Ko ninginnedag, Bevrijdings dag en Straatfestival." PZC WEEKBLADEN Verrechtsing Geheel-beeld Uitkijktoren Toekomst De Souburgse toneelvereniging STEC voert in november een komische thriller op. Volgend jaar volgt een jubileumklapper, belooft de regisseur. Een Middelburgse muziekwinkel is begonnen met het terugkopen van cd's. Mislukte cadeautjes hoeven niet meer te verstoffen. De Autokrant Extra besteedt aandacht aan onder meer de Xedos 6 Interstate van Mazda en de Ford Courier bestelwagen. Daarnaast wordt Citroën historisch belicht. Verder de rubrieken Rechtstreeks, Psychoconsult en Milieutip. Bastaardvloeken Ja, maar waar... VAN 19,95 Kookpan, 22 cm, 7 liter. Normaal 205.- SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG v 01180-13221 praktijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen slap voor stap ondersleunt. Vraag er uw rijschool om! 93e JAARGANG NUMMER 44 3 NOVEMBER 1993 Mozaïekweek wil meer bieden dan een hapje en een dansje Tijdens de week Vlissingen- Middelburg Mozaïekstad willen diverse sociaal-culturele organi saties de 'goede kanten' van de multiculturele samenleving laten zien. „Het is niet onze bedoeling de organisaties van allochtonen te laten opdraven om te tonen wat zij doen voor migranten," zegt voorzitter Ton de Nooij. „We willen vooral dat Nederlandse or ganisaties de positieve aspecten van de kleurrijke samenleving aantonen en laten zien hoe zij met migranten omgaan." Vlissingen-Mozaïekstad is vorig jaar opgezet op initiatief van de Vlissingse Raad van Kerken en het Anti-Discriminatiebureau Zeeland. Ten opzichte van de vo rige editie is de week dit jaar iets veranderd. Franca Pisanu, van het Anti-Discriminatiebureau: „Vorig jaar hadden we tijdens de week een forum over de positie van migranten in de samenleving. Maar alleen een forum is eigenlijk niet genoeg, het heeft geen ver volg. Dit jaar hebben we gekozen voor een Politieke Caravaan, die vóór de actieweek in vijf Vlissing- IMa® Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. 'De veelkleurige samenleving moet iets vanzelfsprekends worden.' se wijken ronde-tafelgesprekken houdt, over de verschillende aspecten van migranten in de sa menleving." De Nooij: „De onderwerpen die daarbij aan de orde komen, zijn zoveel mogelijk toegepitst op de betreffende wijken." Zo wordt op 9 november in jongerencentrum De Piek het thema 'allochtone jongerenproblematiek' bespro ken, waarbij een van de inge brachte stellingen luidt: 'Mensen die in de binnenstad wonen, moeten niet klagen over overlast van (allochtone) jongeren op het Scheldeplein. Daar kiezen ze voor als ze daar gaan wonen'. Provocerend, beamen beide orga nisatoren. De stellingen zijn dan ook bedoeld om een discussie uit te lokken en, volgens Pisanu, om de verrechtsing van. Vlissingen aan de kaak te stellen. „Het past in de visie van het Anti- Discriminatiebureau om de men sen zo direct mogelijk te informe ren, met rechtstreeks geformuleerde stellingen, om te voorkomen dat ze straks op de Centrumdemocraten gaan stem men." De eerste discussie avonden zijn afgelopen maandag en dinsdag gehouden. De the ma's die nog aan de orde komen zijn, naast de jongerenproblema tiek, op 8 november werkgele genheid in de Open Hof en op 10 november in wijkcentrum Reho- both de huisvestingsproble matiek. Tijdens de rondetafelgesprekken zijn, naast vertegenwoordigers van diverse sociaal maatschappelijke organisaties, ook leden van de Vlissingse ge meenteraadsfracties aanwezig. „De politici kunnen er hun verkie zingsprogramma verdedigen en aangeven wat zij van plan zijn te doen tegen de problemen die de bewoners van die wijken tegen komen." Pisanu denkt overigens niet dat één ronde-tafelgesprek voldoen de is om grote groepen te weer houden op de CD te stemmen. „Maar we hopen op de lange ter mijn. Het is een groeiproces en de actieweek probeert een eerste aanzet te zijn. De multiculturele samenleving moet iets van zelfsprekends worden. Daarom vinden wij het zo belangrijk dat Nederlandse organisaties mee doen, zodat het ook voor hun vanzelfsprekender wordt met mi granten om te gaan. Zoals de Walk Inn, waar je vroeger alleen Nederlanders zag en waar nu ook allochtonen komen. De organisa ties moeten daarvoor anders le ren communiceren, op een manier die migranten aanspreekt. De vijf rondetafelgesprekken worden dinsdag 16 november af gerond met een centrale discus sie in het stadhuis van Vlissingen. Een van de woord voerders die avond is het hoofd minderhedenbeleid van het mi nisterie van WVC, W. Mijners. Het idee van de actieweek is in middels overgewaaid naar Mid delburg, die, zij het op iets kleinere schaal, ook een week Mozaï-ekstad is. De Nooij: „Vorig jaar informeerde wethouder Pop- pe tijdens de actieweek of we dit ■I llllllil ilillll IHIII'llllHH I jaar zouden doorgaan. Wethou der Douwes van Middelburg vroeg toen of Middelburg ook kon meedoen." De steden verzor gen, voor de actie onder meer de publiciteit en de coördinatie. De burgemeesters van beide steden, Van der Doef en Rutten, verrich ten op 14 november gezamenlijk de openingshandeling, met de af trap van de eerste wedstrijd tij dens het intercultureel zaalvoetbaltoernooi in Sporthal Baskensburg. In de Vlissingen-Middélburg- Mozaïekstad verzorgen diverse organisaties en centra program ma's die op een of andere manier 'multicultureel' zijn. Pisanu: „Het moet een 'geheel-beeld' geven, niet alleen wat hapjes en een dansje of alleen maar de lood zware problemen van migratie, gokverslaving, criminele Marok kaanse jongeren en dergelijke." In Middelburg is vanavond als voorproefje in wijkcentrum Zui derbaken een bloemschikavond, georganiseerd door de wijkver- eniging Magistraatwijk en de Turkse vrouwengroep Jongeren centrum Midgard organiseert op 13 november een swingavond op wereldmuziek. In de Zeeuwse Bi bliotheek zijn tot en met 19 no vember twee tentoonstellingen te zien: één van tekeningen en werkstukken, gemaakt door leer lingen van de Beverburch en de Willem Teellinckschool naar aan leiding van de tentoonstelling Wit over Zwart, en een fototentoon stelling over de Turkse gemeen schap in Zeeland. In Vlissingen wordt onder meer op 15 november een lezing gege ven door de zwarte feministische theologe Imelda Rooyer in het Marokkaans Cultureel Centrum, over de bijdrage van kerk aan de multi-culturele samenleving. Twee dagen later spreekt Imam Abdul Wahid van Bommel in de Open Hof over de ontwikkelin gen in de Islamitische wereld en Nederland. En in Buurthuis de Pa raplu wordt op 19 november een interculturele avond gehouden met medewerking van een Turkse muziekgroep, de toneelgroep Amazone en Molukse en Hin- doestaanse dansers. In heel Nederland worden zater dag 6 november diverse speelac- comodaties geopend. In Zeeland opent de Middelburgse wethou der J. Douwes samen met een groep kinderen de Speeltuindag Middelburg. De 'opening' van vier speeltuinen is tegelijkertijd de symbolische afsluiting van een periode van hard werken en de oprichting van het Speeltuin Overleg Middelburg. De feestelijke opening van de drie speeltuinen in Middelburg en één in Nieuw en St. Joosland vindt plaats in het kader van het tien duizendste project van het Natio naal Jeugdfonds, beter bekend als Jantje Beton. Het is een van de jubileumactiviteiten vari het fonds, dat dit jaar een kwart eeuw bestaat. Alle projecten die zaterdag in de twaalf provincies worden geopend zijn mede met financiële steun van Jantje Beton tot stand gekomen. Het tienduizendste project is wat betreft de gemeente Middelubrg vooral een sociaal vernieu wingsproject geworden. De ge meente heeft er vorig jaar in dat kader 550.000 gulden voor uit getrokken en de buurtbewoners van de speeltuinen Van Epen- park, Meiveld, De Vergulde Baars en Nieuw Speelland zijn vanaf het eerste begin bij het project betrokken geweest. „Ze waren onmisbaar," zegt Arjan Brand, voorzitter van de speeltuinvereni ging Meiveld, over de vrijwilligers die in enkele maanden de speel tuinen hebben helpen ontwer pen, uitvoeren en renoveren. „Zij hebben het meeste werk verzet: de basisplannen ontworpen en uitgewerkt, metselen, spitten, de speeltoestellen in elkaar zetten, noem maar op." Ook de kinderen, voor wie het al lemaal bedoeld is, zijn nauw be trokken geweest bij de aanleg van drie nieuwe en de renovatie van een oude -de veertigjarige Vergulde Baars- speeltuin. Brand: „We hebben aan de kinderen in de buurt gevraagd, teken eens een speeltuin zoals jij vindt dat die er uit moet zien. We hebben een speeltuin willen ontwerpen, gezien door de ogen van kinde ren. De meeste wensen waren overigens vrij traditioneel: een ka belbaan, een uitkijktoren, een glij baan. Maar hoe breed moet die glijbaan dan zijn en hoe lang? Ook daar zijn de kinderen constant bij betrokken geweest. En verder hebben we er bij het Meiveld op gelet dat in de speel tuin avontuur en de integratie met gehandicapte kinderen voor op bleven staan." Meiveld is een zogenaamde sa- menspeeltuin voor alle kinderen, al dan niet met een handicap. Het plan van aanpak, de inrichting en het functioneren van Meiveld heeft geresulteerd in een nomina tie voor de Samenspelprijs van de NUSO, een landelijke organi satie voor speeltuinwerken en jeugdrecreatie. De Stichting Kin derpostzegels Nederland heeft hiervoor dertigduizend gulden be schikbaar gesteld. Door de aanleg van de drie nieu we speeltuinen heeft Middelburg zijn achterstand op speeltuinge- bied grotendeels ingelopen. De aanpak in het kader van de socia le vernieuwing, dus in nauwe sa menwerking met de buurtbewoners, was voor de Lan delijke Stuurgroep Speelomge- ving aanleiding om het project in Middelburg tot voorbeeld te stel len voor de rest van Nederland. De Stuurgroep heeft voor de coördinatie van de speeltuinplan nen de Voorbereidingsgroep Speelomgeving Zeeland in gesteld, met vertegenwoordigers van onder meer de Stichting Im puls Zeeland, het Projektburo Jeugdruimte en de gemeente Middelburg. Onder de hoede van de Voorbe reidingsgroep is gezamenlijk fi nanciële steun aangevraagd en druk uitgeoefend op de diverse overheden en instanties. En met succes: met de renovatie en reali satie van de vier speeltuinen is een bedrag van ruim 1,3 miljoen gulden gemoeid geweest, bijeen gebracht door onder meer de provincie Zeeland, het Projektbu ro Jeugdruimte, het Nationaal Jeugdfonds, de Stichting Kinder postzegels Nederland en diverse sponsors. Nu de vier speeltuinen klaar zijn, hebben de initiatiefnemers beslo ten tot de oprichting van het Speeltuin Overleg Middelburg (SOM). Het is de bedoeling dat de vrijwilligers, door overleg met elkaar en de gemeente Middel burg, blijven praten over speel- ruimtebeheer, speelveilige woonomgeving en de ontwikke lingen op dat gebied, om zo de toekomst van de speeltuinen vei lig te stellen. De officiële opening van de vier speeltuinen vindt zaterdag 6 no vember om 13 uur plaats in speeltuin Meiveld. Vanwege de verwachte toeloop is het ope ningsfeest op het Meiveld alleen toegankelijk voor leden van de vier speeltuinen. Voorzitter Brand: „Alleen onze speeltuinver eniging heeft al achttienhonderd leden. Plus die van de andere ver enigingen en alle ouders. Als niet- leden daar ook nog bij zouden ko men, wordt het gewoon te vol." De speeltuinleden kunnen tijdens de festiviteiten onder meer genie ten van een optreden van de clown Ronald McDonald en van de band The Feen Brothers. Om half zes wordt de Speeltuindag afgesloten. Walcheren is binnen Nederland één van de regio's waar de Her vorming en daarna de Nadere Re formatie in de zeventiende eeuw (met haar nadruk op de christelij ke levenswijze) het volksleven het diepste hebben beïnvloed. Dat is onder meer nog te merken aan de soms uitermate voorzich tigheid, tot in het overdrevene toe, waarmee men wilde vermij den om te vloeken of zelfs maar de indruk daarvan te vermijden. Dat gold bij voorbeeld met be trekking tot woorden die uit de Statenbijbel kwamen en dus vooral in de daar gebruikte reli gieuze betekenis bekend waren. 'Werasjes' (waarachtig) werd dan ook door sommigen als een niet toegestane krachtterm be schouwd, bijna zo erg als 'alle machtig' (alléén God is immers almachtig). Maar de volksspraak is altijd listig geweest in het ver vormen van vloeken tot bastaard vloeken en wat dies meer zij. Hier komen er een paar, alle puur Wal chers spraakgebruik: 'Goeie Ge- ruStigheid' Gerechtigheid, een bijbelse term); 'Mé m'n 'eeden" Mijn hemel); 'Bin je noe glad besukerd?' (besodemieterd). Ge oorloofd was het daarentegen om 'Vergemes' te zeggen: ver geef me eens, uiteraard een erg bijbels begrip. Een volgende keer hoop ik nog wat voorbeelden te geven. 'Bie leven en welwezen' natuurlijk, een Walchers voorbe houd dat eveneens op de Bijbel geïnspireerd is. Jammer dat deze relativerende uitdrukking steeds minder gebruikt wordt. Jan Zwemer Kijk pagina ic I lo|;escli<K>l Rotti rib in Omstr X vergroting 28 x 35 in 5 minuten klaar u bepaalt zélf de uitsnede Geldigheidsdatum: 3-11- '93 t/m 13-11- '93 FOTO VERSCHOORE

de Faam | 1993 | | pagina 1