INFORMATIEPAGINA GEMEENTE MIDDELBURG -VERVOLG SGP-RPF-GPV S&P RPF GPV B.V. Monumentenbeheer overhandigt prijs Partij van de Arbeid Inspraak Bouwaanvragen Bezoek uit Japan Overgang gesloten Sportinstuiven Commissie Collecten Rooiv er gunning Tafeltje Dekje uw 6 DE FAAM Woensdag 27 oktober 1993 De algemene beschouwingen zijn een moment om je wensen ken baar te maken, en te zeggen hoe je over de gang van zaken in de ge meente denkt. Onze fraktie is niet tevreden met de huidige gang van zaken! Nu moeten we wel vaststellen dat de omstandigheden niet gunstig zijn; ekonomische teruggang en een rijksoverheid die telkens met kortingen komt. Maar dat is al lang een bekend gegeven, daar had het beleid zich op in moeten stellen en dat is niet gebeurd! Daarnaast is de afgelopen jaren het gehele gemeentelijke apparaat gereorganiseerd, dat heeft vele miljoenen gekost. Of de kost hier de baat vooruit gaat, is een groot vraagteken! Vooral in 1993 worden de reserves drastisch aangesproken, voor wel 20.000.000,-, dat houden we niet lang vol. Als er de volgende jaren iets moet gebeuren, zijn er onvol doende middelen. En er moet nog genoeg gebeuren, zoals een zwem bad, stadsuitbreiding, opkrikken van het winkelgebied en de daar mee samenhangende verkeerspro blemen, om maar niet te spreken van het stratenonderhoud plus de riolering. We vrezen dat een en ander slechts kan gebeuren door een drastische lastenverhoging, en we zijn al een van de duurste ge meenten! Daarom hebben we ons niet uitgeput in allerlei wensen, maar willen we ons richten op het in orde houden van het bestaande, daar zullen we de handen aan vol hebben. We willen niet aan struisvogelpoli tiek doen en daarom hebben we tegen het Centrum Beeldende Kunst gestemd en tegen de ver bouwing van de Kloveniersdoelen en tegen de drastische verandering van de Overloper en tegen een Mobiliteitsplan, waarvan de stu die veel goedkoper kon en waar van de uitvoering vanwege beperkte mogelijkheden in de naaste toekomst toch niet kan. Er wordt gestreefd naar het kostendekkend maken van de vuilophaaldienst, de begraaf plaats en door middel van het ri oolrecht, de riolering, ook bouwvergunningen en hinderwet- en milieuvergunningen, kortom allerlei gemeentelijke diensten. Voor al deze dingen moet nu en in de toekomst meer worden betaald. In principe zijn wc daar niet op te gen, maar dan moeten sport 'en kuituur ook onder de loupe en daar wordt nog niet zo hard aan gewerkt! Daarnaast is het zo dat voor vele vergunningen de burger dit niet ten eigen bate vraagt, maar dat vanwege het toezicht er een ver gunning verstrekt moet worden. Daarom is het niet billijk om al de lasten daarvan door de vergun ninghouder te laten dragen. Wat de begraafplaats betreft, deze is in de eerste plaats verplicht en in de tweede plaats is het een stuk openbaar groen. Daarom is een kostendekkend tarief hier niet op z'n plaats. Om niet tot hogere lasten van de burger te komen zal na aftrek van de rijkskortingen op het gemeen tefonds van de meeropbrengst van de kostendekkende tarieven, de onroerendgoed-belasting met het verschil verminderd moeten worden. Vandalisme, racisme, druggebruik en het gokken, zijn dingen die grote schade en veel leed ver oorzaken. Onze fraktie hecht er veel waarde aan dat door goed toezicht en op voeding, deze uitwassen in onze samenleving worden bestreden. Helaas moeten veel scholen fuse ren, dit moet goed begeleid worden. Het rijk hanteert een afschrij vingstermijn van 60 jaar voor schoolvoorzieningen, dit is een belachelijke termijn, ons na geslacht wordt zo met de kosten opgezadeld. Enige vrijheid van handelen mogen openbare scho len o.i. wel hebben, doch dit mag niet inhouden dat het gemeente bestuur niets meer heeft in te brengen. De werkgelegenheid moet in de komende periode veel aandacht krijgen. Waar blijft het sociaal- ëkonomisch beleidsplan, is onze vraag aan het kollege en is Mid delburg nog wel aantrekkelijk? We dringen er op aan om de in dustrieterreinen goed toegankelijk te maken en de wegen goed te on derhouden. De ietwat afgelegen terreinen moeten door een goede bewegwijzering makkelijk te vin den zijn. De kanaalkruising ten noorden van de stad kan hierin veel verbe tering brengen, een goede aanslui ting op de Dammenroute van de industrieterreinen is van veel belang. Wij vinden dat de Vleeshal een geschikte plaats is voor de VVV, eventueel aangevuld met de sectie voorlichting van onze gemeente. Om deze hal te vullen met de zo veelste horekavestiging, daarvoor is onze fraktie niet in. Om de konkurrentie het hoofd te bieden moeten we zorgen dat onze binnenstad aantrekkelijk blijft voor het winkelend publiek. De markt autovrij maken, daar is Middelburg o.i. niet aan toe. Inci denteel moet je wel zaken aanpak ken, zoals de Langeviele. Noodzakelijk is een goede beweg wijzering en goed begaanbaar houden van de straten. Uitbreiden van het winkelgebied komt ons ze ker op dit moment niet gewenst voor, beter is het bestaande goed te laten funktioneren. Het nieuwe woongebied de Veer- scpoort mag niet te duur worden, en moet flexibel ingevuld kunnen worden, dus naar gelang de vraag. Er moet bouwgelegenheid gebo den worden aan startende gezin nen. Aan een golfterrein is naar onze gedachte geen behoefte. Zorg hebben we voor bouwgele genheid in Nieuw en St. Joosland. Herindeling van gemeenten zal tot minder betrokkenheid van de in woners leiden en zal zeker niet goedkoper zijn. Wij zijn wel over tuigd dat een goede samenwer king tussen gemeenten nodig is. Er is veel zorg nodig om onze maatschappij goed te laten funk tioneren, in diverse wijken wordt aan "sociale vernieuwing" ge werkt, de buurt wordt bijgehou den door onderhoudsploegen en er zijn speeltuinen ingericht, nu is er de vraag naar "ontmoe tingspunten". Sterk klinkt de roep om een wijkagent. Hoe kunnen we voorkomen dat het weer de verkeerde kant opgaat? Het is ook niet de bedoeling dat de overheid iedere burger bij de hand neemt. Wij verwachten geen paradijs op deze aarde, maar voor ons allen geldt; God lief te hebben boven al les en onze naaste als onszelf. Op vrijdag 22 oktober heeft de heer G.B. Schoenmakers (wethouder stadsvernieuwing Gemeente Middelburg) in zijn hoedanigheid van president-commissaris van de B.V. Monumentenbeheer Middelburg voor de eerste keer de monumentenprijs overhandigd aan twee eige naren van Middelburgse monumenten die zich verdienstelijk hebben gemaakt door een bijzondere restauratie-inspanning te leveren. De prijswinnaars zijn de heren M. Boezem en P. Dieleman voor de restau ratie van het pand Molenwater 125, de voormalige huishoudschool. De ze inspanning wordt gehonoreerd door het beschikbaarstellen van een geldbedrag van 25.000,- door de B.V. Monumentenbeheer ter verdere verfraaiing van hel monument. De B.V. Monumentenbeheer Mid delburg, die medio 1992 actief ge worden is, tracht gebouwen te behouden die een waardevol on derdeel zijn van het stadsbeeld van Middelburg. Soms koopt de B.V. voor dit doel ook gebouwen aan. De waarde van het gebouw kan bepaald worden door de ar chitectuur, de historische waarde of de karakteristieke plaats in het stadsbeeld. Zo mogelijk wordt met de instandhouding van deze monumenten ook de volkshuis vesting bevorderd. Omdat het doel van de B.V. Mo numentenbeheer Middelburg is vastgelegd in statuten kan de B.V. maximaal inspelen op de subsidie regelingen voor behoud en herstel van monumentale panden. Het aandelenkapitaal van de B.V. is volgestort door de Gemeente Middelburg. Daarom vormt de gemeenteraad de aandeelhouders vergadering. k- "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de UW. voor oude ren, gehandicapteen en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 1 tot en met 6 no vember maandag gekruid gehakt, savoyekool, aardappelen dinsdag runderrollade, rode kool, aardappelen woensdag kip in roomsaus, wortelen, broccoli, aardappelen donderdag stamppot boerenkool met rookworst vrijdag gepaneerde schol, gem. groente, aardappelsla zaterdag bami goreng met sateh zondag wat de pot schaft De B.V. Monumentenbeheer Mid delburg heeft onder andere be moeienis met het pand "Huize 's-Hertogenbosch" en het pand Herenstraat 32/34. Huize 's-Hertogenbosch, Vlasmarkt 49/51, is in 1665 als patriciërswoning gebouwd en lan ge tijd als bankgebouw annex wo ning in gebruik geweest. Dit pand heeft lange tijd te koop gestaan. Naar huidige maatstaven gemeten is het pand vanwege de omvang en indeling niet zondermeer geschikt als woning of kantoorpand. Hui ze 's-Hertogenbosch bleek wel ge schikt als huisvesting voor het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Dit genoot schap heeft in intensief overleg met de B.V. Monumentenbeheer Middelburg een financieringsplan ontwikkeld voor de aankoop en restauratie van het onderhavige pand. Voorts heeft het genootschap een stichting in het leven geroepen ter verwerving van Huize 's-Herto genbosch omdat verwerving en beheer door de B.V. Monumenten beheer een te grote aanslag op het vermogen van de B.V. zou be tekenen. De participatie van de B.V. Monu mentenbeheer bestaat uit het ver strekken van een aankooplening en een restauratielening met een looptijd van 20 jaar tegen uiter mate gunstige voorwaarden. Dankzij de participatie van de B.V. is de instandhouding van een bijzonder monument gewaar borgd. Doordat het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Weten schappen veel activiteiten ont plooit zijn velen straks in de gelegenheid te genieten van de ruimten waarin deze activiteiten worden gehouden. De hoek Herenstraat-Kleine He renstraat (Herenstraat 32/34) wordt al geruime tijd ontsierd door een bouwvallige woning. Di verse potentiële gegadigden en ar chitecten hebben getracht tot een haalbaar restauratieplan te ko men. Inmiddels heeft de B.V. Mo numentenbeheer Middelburg het pand Herenstraat 32/34 aange kocht en een architectenbureau opdracht verstrekt tot het maken van een restauratieplan en het on derzoeken van de financiële haal baarheid daarvan. Waarschijnlijk kan in het voorjaar van 1994 met de restauratie worden begonnen, hetgeen kan worden gezien als een afronding van de face-lift die deze straat in de afgelopen jaren heeft ondergaan. Dankzij de participatie van de B.V. Monumentenbeheer kon onder andere het voortbestaan van Huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt gewaarborgd werden. Foto: Gemeente-archief Mid delburg). Op maandag 25 oktober ontving het gemeentebestuur van Middel burg een delegatie uit de Japanse zusterstad Nagasaki. Hei gezel schap werd welkom gehelen door de heer mr. C.G.J. Ruiten, burge meester van Middelburg. In het kader van het 15-jarig jubi leum van de stedenband tussen Nagasaki en Middelburg bracht een delegatie van ongeveer 55 per sonen een kort bezoek aan Mid delburg van zondag 24 oktober tot dinsdag 26 oktober. Aansluitend op de ontvangst in de Burgemeester- en Wethouderska mer werd hel gezelschap een rondleiding in het stadhuis en een stadswandeling met bezoek aan het Historama aangeboden. In de nacht van zondag 31 oktober op maandag 1 november is van 24.00 tot 06.00 uur de spoorwegovergang aan de Schroeweg afgesloten wegens werkzaamheden van de Nederlandse Spoorwegen. Op maandag 6 september 1993 zijn de sportinstuiven in de sporthal "Kruitmolen" weer van start gegaan. Tijdens deze instuiven kan onder deskundige leiding een aantal sporten worden beoefend (o.a. badmin ton, volleybal en voetbal), er kan eveneens een trimcircuil worden af gewerkt. De instuiven vinden plaats op: maandagmiddag: 13.15 - 14.45 uur maandagavond: 21.00 - 23.00 uur woensdagmorgen: 9.30 - 11.00 uur De kosten bedragen voor de maandagmiddag en de woensdagmorgen f 2,50. Voor de maandagavond dient f 3,- te worden betaald. Nadere inlichtingen omtrent deze activiteiten zijn te verkrijgen bij dhr. W.G..1. Caljouw of dhr. G. v.d. Broecke van de afdeling Welzijnszaken, telefoon 01180 - 75674. De PvdA begint de algemene be schouwingen met een oproep aan de andere partijen om stelling te nemen tegen de toename van ra cistische denkbeelden en uitingen. Ook Middelburg is daarvan niet verschoond gebleven, getuige on dermeer de bekladding van de Joodse begraafplaats en de Abdij. En als we lezen dat bij de helft van de jongeren racistische ideeën leven, dan is het duidelijk dat on ze samenleving dreigt af te glijden. Vaak wordt met een beschuldigen de vinger in de richting van "de politiek" gewezen. In de beleving van veel mensen slagen politieke partijen en de overheid er niet in de kloof naar de burger te over bruggen. De slechte opkomst bij de verkiezingen in 1990 was een signaal van die groeiende ver vreemding tussen "de politiek" en de burger. Het was in elk geval een signaal voor de PvdA om te proberen de Middelburgse inwo ners meer te betrekken bij het be leid en de veranderingen in de stad. Sociale vernieuwing Onder het motto "samen aktief en niemand aan de kant" heeft de PvdA de afgelopen jaren zich sterk ingezet voor de verbetering van de leefbaarheid in de wijken, voor een grotere betrokkenheid van de inwoners met hun wijk en hun medebewoners. Dit alles sa mengevat in de titel "sociale ver nieuwing". En voor de PvdA is dat geen mo dieuze ronkende term, die na ver loop van tijd weer geruisloos opgeborgen wordt, om over te schakelen op een ander politiek "speeltje". Nee, de PvdA - en daarmee hopelijk de raad van Middelburg - zal onverkort en liefst met extra inzet doorgaan op de ingeslagen weg. Want de socia le vernieuwing in Middelburg mag dan een proces zijn van vallen en opstaan, er is de afgelopen jaren wel een aantal goede dingen ge realiseerd! Op initiatief van de PvdA is er extra geld uitgetrokken voor het opknappen van speel plaatsen, het aanleggen van nieu we speeltuinen, het verbeteren van de bestrating. Er zijn wijkbemid- delaars en wijkonderhoudsploe- gen ingesteld, een jeugdhonk in Dauwendaele gereedgekomen en in de Stromen wijk op komst, enz. En over dit alles wordt door bewo ners en gemeente overlegd aan de zgn. wijktafel. Kortom, er is een aardig begin gemaakt. Doorgaan is het parool! Vandaar dat de PvdA in deze algemene beschou wingen het instellen van een activiteiten- en knelpuntenbudget bepleit. Over de verdeling van dit geld kan aan de wijktafel worden beslist. Daarnaast vragen we aan dacht voor de noodzaak per wijk over een wijkontmoetingscentrum te kunnen beschikken. Dat bete- Commissie bezwaar- en beroep schriften Middelburg De Commissie Bezwaar- en Be roepschriften Middelburg behan delt op donderdag 28 oktober 1993 tijdens een hoorzitting zeven bez waarschriften. Om 16.30 uur wordt het bezwaar schrift behandeld tegen de aan schrijving van burgemeester en wethouders om een zonder ver gunning aangebracht reclamebord aan het pand Vlasmarkt 37 te ver wijderen. Om 16.45 uur wordt hel bezwaar schrift behandeld van een aantal bewoners van Klein Vlaanderen tegen de verleende vergunning voor het plaatsen van een schut ting op het perceel Herengracht 68. Om 17.00 uur wordt behandeld het bezwaarschrift van Exploita tiemij. Noord-Nederland B.V. te gen intrekking van een subsidiebeschikking voor het pand Lange Noordstraat 14 en te rugvordering van reeds betaalde voorschotten. Om 17.15 uur en om 17.30 uur worden de bezwaarschriften be handeld van twee inwoners van Middelburg legen de afwijzing van hun verzoek om toekenning van een bijdrage op grond van Re geling Geldelijke Steun Huis vesting Gehandicapten. Om 17.45 uur wordt het bezwaar schrift behandeld van enkele be woners van de Landluststraat en de Vreedenburg tegen de verleen de vergunning voor het rooien van twee populieren aan de Vree denburg. Om 18.00 uur tenslotte wordt een bezwaarschrift behandeld tegen de vaststelling van een voorberei- dingsbesluit door de gemeente raad voor het perceel gelegen achter Noord weg 419. De hoorzittingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis. Inlichtingen kunnen vooraf wor den ingewonnen bij de secretaris van de commissie, mevrouw A.C. Beije (tel. 01180 - 75434). kent verbetering van het functio neren van bestaande voorzieningen en nieuwbouw (on ze suggestie: in het grensgebied tussen Nieuw Middelburg en de nieuwe wijk Veersc Poort). Onge lukkig zijn we met het verdwijnen van de wijkagent. Helaas hebben we hier als raad van Middelburg nauwelijks invloed op. Niemand aan dc kant Een onverschillige maatschappij is ons een gruwel. Dc PvdA vindt het een kwestie van beschaving dat niemand aan de kant blijft staan. Wij geloven in het talent van mensen, ook degenen die, veelal tijdelijk, de helpende hand nodig hebben. Wij willen die hel pende hand vooral bicden door kansen te scheppen voor maat schappelijke deelname. En dat be tekent grote inzet van de gemeente voor de banenpool, het jeugd werkgarantieplan, scholings- en bemiddelingstrajecten van uitke ringsgerechtigden richting werk. Maar ook tegemoetkoming in ex tra kosten voor maatschappelijke deelname via bijzondere bijstand en het sociaal fonds en intensieve taalcursussen voor nieuwkomers van buitenlandse komaf om zo doende snel te kunnen inburgeren (weg met de wachtlijsten!). Verder zal de gemeente een zodanig ge handicaptenbeleid moeten voeren dat, ondanks minder geld (rijks bezuiniging) deze groep niet meer afhankelijk wordt. Een stad om trots op te zijn Middelburg heeft als stad veel te bieden. En dat moet zo blijven. Er is een grote verscheidenheid in aanbod van voorzieningen. Dat geldt feitelijk op elk terrein: bijv. verscheidenheid in soorten huur- cn koopwoningen, gemeentelijke accommodaties, sport-, rekreatie- en kuituurvoorzieningen. Mede vanuit dit oogpunt heeft de PvdA recent het voorstel voor de bouw van het Centrum Beeldende Kunst (nu geheten Museum 13/9) gesteund. Dat kost per jaar een flink bedrag. Maar men moet het wel in verhouding blijven zien. Zo kost de exploitatie van het huidige (verouderde) zwembad VA maal zoveel, het onderhoud van plant soenen 7 maal, dc bibliotheek 4 maal, de sportcomplexen 5 Vi maal zoveel, etc. Middelburg gaat niet bankroet aan Museum 13/9! Verder is het niet zo dat hierdoor allerlei andere gewenste zaken, zo als een nieuw zwembad, geblok keerd zullen worden, na het jammergenocg afvallen van de lo- katie in Middelburg-zuid (te duur) zien wij een nieuw zwembad het liefst op de huidige plek aan de Poelendaelesingel. In navolging van de Maïsbaai moet de stedebouwkundige kwali teit van het nieuwbouwplan Veer- se Poort goed bewaakt worden en moeten ook ,bovenwijkse voorzie ningen (waaronder een sportpark) hierin opgenomen worden. Verder vragen we aandacht voor de goede mogelijkheden, die het gebied Molenwater biedt voor verdere stadsontwikkeling. Op het gebied van verkeer moeten studies nu in daden omgezet wor den. Dat betekent voor ons onder meer een autovrije markt in 1994 en een goede fietsroute van zuid naar noord voor de binnenstad. De gemeentelijke lasten De gemeentelijke belastingen en heffingen gaan, net als overal el ders, flink omhoog. De belang rijkste oorzaken zijn de hogere kosten van afvalverwerking en ri olering. Een gevolg van een scher per milieubeleid. Die prijs moet betaald worden. Zolang het hef fingensysteem niet zo is, dat mi lieuvriendelijk gedrag beloond wordt met een lagere heffing, zou den wij de milieulasten liever naar draagkracht opleggen. Dat is he laas onmogelijk. Alleen het kwijt- scheldingsbeleid rest ons voor het ontzien van de laagstbetaalden. Maar ook daar zijn we gebonden aan stringente rijksregels. De"arm" van de rijksoverheid reikt ver en die van de gemeente is soms maar een stomp eindje. On danks die beperkingen proberen wij er in het licht van onze uit gangspunten het beste van te ma ken. Zo geeft het, op initiatief van de PvdA, ingevoerde eigenaars- deel in het rioolrecht elk jaar, nu en in de toekomst, een aanzienlijk voordeel voor de huurders (in 1994 78,-). Bij stijging van de belastingdruk raakt zo iets gauw- buiten beeld. Vandaar, dat we er toch nog eens op wijzen. Een schrale troost of een ware troost? Dat is aan u! Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komende periode een huis-aan-huis- co/lecte te houden: Stichting Vluchteling van 25 tot en met 30 oktober; Brandwonden Stichting van tot en met 6 november. Een aanvraag voor een rooivergunning is binnengekomen voor: 1 treurwilg, Ewisland 28; 2 veldiepen, P.D. van Campenstraat; 1 populier, Trompstraat; I prunus, Tr. Terwindtstraat I populier, Sprenklaan; 6 populieren achter Rolterdamsekaai nr. 15 t/m 57; 1 treurwilg, Meanderlaan 180. Voor informatie over deze rooivergunningen kunt u terecht bij de afde ling Groenbeheer, telefoon 01180 - 75312. Inspraak herinrichting van de Jacob Catsstraat Door het uitvoeren van reconstructies aan straten/wegen/kruisin gen streeft het gemeentebestuur er naar voor alle weggebruikers een zo veilig mogelijke verkeerssituatie te creëren. De fietsverbinding van de Veersesingel (tussen de huisnummers 150 en 152) naar de Jacob Catsstraat (tussen de huisnumnmers 41 en 43) functioneert niet naar behoren. In overleg met omwo nenden zijn de mogelijkheden bezien om hierin verbeteringen aan te brengen. Door aankoop van grond is het mogelijk de doorgang van het smalle deel te verbreden tot 3.50 meter. Als gevolg van deze verbreding dienen er twee parkeervakken te worden verlegd. De strook grond langs het pad zal worden ingericht als groenstrook, waarin nieuwe bomen worden aangeplant. Het plan ligt van 28 oktober tot en met 10 november 1993 voor U ter inzage bij de sectie Juridische Zaken van de dienst Stads ontwikkeling, Vlissingsestraat 21. De dienst is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur. Gedurende de eerdergenoemde periode kunt U op het plan inspreken door middel van speciale formulieren, die bij de dienst Stadsontwikkeling verkrijgbaar zijn. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn binnen gekomen: a. het uitbreiden van een loods op het perceel Oostperkweg 39; b. het plaatsen van een serre op het perceel Windwijzer 4; c. het bouwen van een afspuitplaats op een perceel aan de Ar- nesteinweg 48, letter O; d. het plaatsen van 4 Fort units op het perceel Stadshuisstraat 6.

de Faam | 1993 | | pagina 6