PI fairZt Open dag reddings brigade Middelburg Modeshow bij McDonald's Jeans Inn rijles ék MOTORRIJLES? i-i-ir (]- c STICHTING PETRA ZOEKT EIGEN PLEK VERWERKING INCESTGEVOLGEN Expositie veer Vlissingen - Breskens 'WaCeA&ui SCHOTT CRI STAL Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! Een wespennest. Zo noemt dra. Marrie van der Feen de problema tiek rond incest. Vrij gesproken verdachten, liegende getuigen, ge brekkige hulpverlening. Wat haar vooral bezig houdt is het vinden van een eigen plek waar in- cestslachtoffers hun trauma's kunnen verwer ken. De psychiatrie biedt geen uitkomst, vindt Van der Feen. „De meeste psychiaters zitten nog vol psycho-analytische theorieën a la Freud." PZC WEEKBLADEN De tramlijn tussen Vlissingen en Middelburg komt weer even tot leven in de Rubriek Gelezen. De Monumentenprijs Middelburg is vorige week voor het eerst uitgereikt. Een initiatief om de Middelburgse monumenten voor verloedering te behoeden. Na The Scene lijkt nu ook de Limburgse band Rowwen Heze het grote publiek te bereiken. Binnenkort in Zeeland. Thuiszorg Walcheren presenteert een scala aan hulpverlening op haar eerste informatiepagina. De zei-spreuken van Ko Zaterdagavond 30 oktober as. zal er van 19.45 tot 21.30 uur bij McDonald's in Middelburg kleding geshowd worden van Jeans Inn. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. McDonald's restaurant met McDrive Bosschaartsweg 1. Middelburg. A58 afslag Middelburg. MRMANY Drinkglazen ROYAL wijnglas:! 1.85 SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 A 93e JAARGANG NUMMER 43 praktijkboek voor motorrijles ian baslinck Er ligt een kostelijk praktijkboekie voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool oml 27 OKTOBER 1993 'Merendeel psychiaters moet nog wakker worden' door Liesbet Mallekoote Van der Feen heeft een aantal ja ren geleden de Stichting Petra opgericht, die onder meer boe ken en proefschriften uitgeeft die het thema incest behandelen. Een belangrijk deel van de Petra activiteiten vormen de trauma- verwerkingsweekeinden voor in- cestslachtoffers. In het weekeinde van 30 en 31 oktober wordt het vierde gehouden, on der leiding van Van der Feen en (bijna) dr. Francine Albach. Zater dagochtend geven beide psycho logen een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, waar bij ook betrokkenen als hulpverle ners, onderwijzers en familieleden van incestslachtof- fers welkom zijn. Zij moeten zich wel van tevoren aanmelden bij Van der Feen (01180-29046). Marrie van der Feen heeft een aantal boeken over incest op haar naam staan, schreef artikelen en sprak erover in een televisie uitzending van de Evangelische Omroep. Wie bekend is met haar werk, weet dat zij er geen ge heim van maakt, waar ze haar positieve instelling vandaan haalt: uit de Bijbel, uit haar ge- Hfeasa Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017. 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Marrie van der Feen: „Het blijft knokken. loof. „De eerste opzet van de ver- werkingsweekeinden is echter onze professionaliteit. Francine en ik zijn christen, maar op de eerste plaats staat onze kennis als psychologen." Albach is al meer dan tien jaar betrokken bij hulpverlening aan slachtoffers van incest. Ze publi ceerde in diverse wetenschappe lijke tijdschriften en sprak op conferenties over de incestpro blematiek. In november dit jaar zal zij aan de Universiteit van Amsterdam promoveren op het thema 'Freuds verleidingstheorie, incest, trauma, en hysterie'. Het proefschrift wordt door de Stich ting Petra uitgegeven. Van der Feen werkt met Albach samen sinds ze zelf, in 1990, bij haar af studeerde en een stukje van Al- bachs onderzoek deed, over gynaecologische klachten bij in- cestslachtoffers. Daarnaast is Van der Feen, zoals dat klinisch heet, 'ervaringsdeskundige': zelf het slachtoffer van incest ge weest. „Samen hebben we dus heel wat know-how," vindt Van der Feen. Op de open dag waren er al tweehonderd." „Mijn geloof speelt wel een grote rol. Als ik het gevoel had gehad, dat ik er helemaal alleen voor stond, had ik het nooit gedurfd. Voor ons eerste verwerkings- weekeinde kregen we vijftig vrouwen in huis, sommigen met zware psychische problemen. Mensen om ons heen zeiden, waar begin je aan, dat kan hele maal niet. Maar we hebben het toch gedaan. Het was misschien niet voor iedereen super, maar voor veel mensen is het goed ge gaan, er hing een heel goede sfeer tijdens de drie voorgaande weekeinden." „Eigenlijk moet je voor trauma verwerking een eigen kliniek heb ben. Daar streven we ook naar, we willen ontzettend graag een eigen plek voor langdurige hulp verlening. Die is er nu niet. Ja, onder meer in Den Haag, in At lantis kunnen mensen terecht met ernstige psychische klach ten, maar daar is slechts plek voor achttien vrouwen. Achttien! Volgens Van der Feen heerst er nog veel onkunde en onwetend heid in de medische wereld over incest en de trauma's die daar mee gepaard gaan. „Sommige psychiaters twijfelen nog aan de verhalen van vrouwen over in- cestervaringen. Die denken hele maal langs de lijnen van Freuds theorieën, dat het een wens droom van het meisje is om met haar vader naar bed te gaan. Als of een kind van acht door haar vader verkracht wil worden. Je zou toch denken dat die denk beelden inmiddels wel zouden zijn uitgeroeid, maar onlangs op een symposium van de VSK (Ver eniging tegen Seksuele Kinder mishandeling binnen het gezin) begon een psychiater zijn betoog weer met ,Wij twijfelaars...'." „Er zijn wel psychiaters die boe ken lezen die zijn geschreven vanuit de vrouwenhulpverlening en die op de hoogte zijn van de problematiek. Maar die weten niet altijd raad met deze trau ma's. Achter de gesloten deuren van de psychiatrische inrichtin gen zitten vrouwen, van wie on geveer de helft seksueel is misbruikt en die, uit onkunde, nauwelijks worden behandeld. Dat begint nu langzaam door te' dringen, maar de dokters kunnen nog heel wat leren. Ze zouden al lemaal Albachs proefschrift moe ten lezen, dan worden die psychiaters een beetje wakker geschud." Daarom wil Van der Feen zo graag een eigen kliniek voor trau maverwerking. „Zoiets als pro fessor Bastiaans heeft opgezet voor de verwerking van oor logstrauma's. Afs wij op dit mo ment iemand willen onderbren gen voor behandeling, moeten we stad en land afzoeken voor adressen. Veel vrouwen zijn bij voorbeeld erg suïcidaal. Die moe ten constant in de gaten worden gehouden. Vaak zitten ze toch gewoon thuis, omdat ze in een inrichting niets voor hen kunnen doen." Tot die eigen kliniek is verwezen lijkt, houdt de Stichting Petra ver- werkingsweekeinden. Tijdens deze dagen, op een plek die voor niet-deelnemers geheim wordt gehouden, kunnen vrouwen on der begeleiding van een arts, een paar klinisch psychologen en er varingsdeskundigen ervaringen uitwisselen. „Veel vrouwen ont moeten op deze bijeenkomsten voor het eerst andere vrouwen met hetzelfde probleem. Er is dan veel herkenning. Dat werkt heel goed. Ze leren van elkaar, 's Mid dags geven we bijvoorbeeld workshops, waarin een meer per soonlijk contact mogelijk is, over relatieproblemen en seksuele problemen als gevolg van incest. Sommige vrouwen hebben die heel goed weten op te lossen." „Je ziet tijdens en na die week einden dat sommige vrouwen zo fantastisch genezen. Een thera peut van het RIAGG vroeg eens aan een patiënt waar die week einden werden gehouden en of hij meer vrouwen daar naartoe mocht sturen, want zij was zo vooruitgegaan. Belangrijk tijdens die weekeinden is het steunen en het bevestigen van het gevoel voor eigenwaarde. Mijn speciali teit is het ontdekken van de ta lenten van de vrouwen en die er uit halen. Zo is er een vrouw die prachtige gedichten schrijft en die voordraagt. Een ander speelt heel mooi viool, maar ze durft dat nog niet voor de groep te doen." De weekeinden zijn niet bedoeld om een theologische discussie aan te gaan, onderstreept Van der Feen. „Tijdens een vorig weekeinde ben ik door een vrouw vrij grof aangevallen op mijn geloof. Francine en ik zijn christenen. Wij werken vanuit een christelijke invalshoek en ne men de woorden van Jezus se rieus, maar we dringen niemand onze overtuiging op. Aan de an dere kant willen we zelf ook ge respecteerd worden. Ik kon vertrouwen op mijn Hemelse Va der, toen het vertrouwen in mijn aardse vader was geschonden. Je moet ook niet God de schuld geven voor wat je vader, broer of oom je aandoet, wat die persoon ook zegt. Je moet kiezen wie je wilt geloven en ik koos voor God. Uit de Bijbel leerde ik niet te ha ten, want haat maakt jezelf ka pot, En daardoor vond ik de positieve houding, die ik nodig heb om dit werk te kunnen doen." „Niet-christenen die naar mijn praktijk komen, behandel ik ge woon als psycholoog. Die kan ik met psychologische middelen een behoorlijk eind helpen. Maar als christen ga ik ervan uit dat je naast een lichamelijke en een psychische ook een geestelijke gezondheid hebt. En die kan al leen worden beter gemaakt met hulp van God. Sommige vrouwen komen naar mijn praktijk juist omdat ze weten dat ik christen ben. Maar soms bid ik met opzet niet met ze. Dan denk ik, er is al genoeg met jou gebeden, eerst maar eens met psychologische middelen aan de slag." Ondanks de grote hoeveelheid publiciteit die het onderwerp in cest al heeft opgeleverd, vindt Van der Feen dat er nog veel on begrip over bestaat. „Veel vrou wen durven er nog steeds niet over te praten omdat hun directe omgeving zegt dat ze het er zelf wel naar gemaakt zullen hebben. Vrouwen zijn ook vaak heel be schermend ten opzichte van hun familie, terwijl zij zelf het slacht offer zijn. Ook in kerkelijke krin gen bestaan nog veel vooroordelen. Het woord incest bijvoorbeeld komt zelfs in het ge heel niet voor in het rk-canonieke recht. Het onderwerp is daardoor nauwelijks bespreekbaar voor vrouwen met incestervaringen." „Ik ben niet bang voor een hek senjacht. Misschien wordt door er veel aandacht aan te besteden wel eens iemand vals beschul digd, maar de meeste daders zijn nog nooit in aanraking geweest met de rechterlijke macht en zijn nooit aangegeven. SOS- telefoonlijnen voor kinderen zijn fantastisch, maar wat voor be scherming krijgt zo'n kind, hoe zit het met de hulpverlening, waar moet een kind naartoe? Er is nog steeds te weinig kennis en er zijn nog te veel vooroordelen rond in cest. Er is nog veel te knokken." De 'Koningin Wi/he/mina'. Ter gelegenheid van het in de vaart komen van de nieuwe veerboot 'Koningin Beatrix' heeft het Zeeuws Documentatiecentrum een tentoonstelling ingericht op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Tussen 1 november en 13 december is daar een expositie te zien die bestaat uit foto's, prentbriefkaarten en drukwerk met als onderwerp de veerdienst Vlissingen - Breskens. Er zijn onder meer foto's te zien van vroegere veerboten, van de 'Prinses Irene', de veerpleinen van voor en na de oorlog en een paneel met materiaal van de actie 'Vrije Veren' in 1958. De tentoonstelling van materiaal uit de eigen collectie is te zien tijdens de normale openingstijden van de bibliotheek. Zogenaamde zei-spreuken ko men in groten getale in het Vlaams voor, maar ook in het Zeeuws zijn prachtige voorbeel den te vinden. Zei-spreiken bestaan uit twee delen, de eerste meestal een staande uitdrukking die de luisteraar echter op het verkeerde been zet. In het twee de deel, dat met 'zei' begint, krijgt het eerste deel een heel an dere betekenis dan je zou ver wachten. Een hele bekende is: Aolles mee maete, zei de klere- maeker, en ie sloog z'n vrouwe mee den ellestok. Iets minder be kend is: leder z'n meug, zei 't vaerke, en 't vrat stêênkööl. Sommige mensen maakten zelf zei-spreuken, zoals Ko Castel, de vroegere buurman en collega van mijn opa Jan Zwemer. Van mijn vader hoorde ik dikwijls genoeg: Gêên ellende vó z'n tied, zei Jil- letje van Offenbeek, en ie moch' moest) zeven keer op een ochtendschof mee de broek nè benee. Ik zag arbeider Jilletje al zeven keer in de tijd tussen twee schaften in de goskant zitten om zijn behoefte te doen. Jaren lang vroeg ik me af of Jilletje echt bestaan had. Maar nee, hij kwam uit de duim van Ko Castel vertel de vader desgevraagd. Net als waarschijnlijk een aantal andere zegswijzen die ik alleen maar thuis gehoord heb. Jan Zwemer De Van Dixhoornbrigade uit Mid delburg wil zaterdag 30 oktober tijdens een open dag, in de woor den van voorzitter L. Wolterman, 'iedereen die last van ons heeft laten zien wat we nu eigenlijk doen.' De open dag vindt plaats in en om het clubgebouw d'Ou- we Werf, aan de Dokstraat in Middelburg. De Van Dixhoornbrigade is een reddingsbrigade die onder meer opleidingen verzorgt in het zwemmend redden, varend red den, EHBO en reanimatie. Gedu rende de zomer houdt de strandwacht van de Brigade toe zicht op het strand van Zoutelan- de en Dishoek. Daarnaast heeft de Brigade een rampenploeg, die bij calamiteiten 24 uur per dag in zetbaar is. De open dag duurt van 12 tot 18 uur.-In en om het clubgebouw zal van alles te zien en te doen zijn. De informatiestand van de lande lijke Reddingsbrigade is aanwe zig. Er is een video en een fototentoonstelling te zien van de reddingsdemonstratie die de Bri gade op 19 augustus hield voor het strand van Zoutelande. En jonge kinderen kunnen meevaren in een vlet op het kanaal en door de jachthaven. Rond ongeveer drie uur houdt de Brigade een sloepenrace in het kanaal, met de medewerking van de brigades uit Vrouwenpolder, Vlissingen, Oostburg en Bergen op Zoom en een ploeg van het zwembadpersoneel van Poelen- daele. De open dag wordt feeste lijk afgesloten in het Clubhuis. quality freewear -QQST-sniiRi iBQ.MinoRBDWL

de Faam | 1993 | | pagina 1