Monumentenprijs Middelburg uitgereikt Puzzelen en winnen Janssens Vlissingen en Louisse Auto samen Halfuursbehandeling voor gehaaste vrouw Uitermate gelukkig met Filmquiz-prijs Denkkracht (4) Agrarische Vakbeurs in Goes Vrouwen uit Arnemuiden halen smog in huis B.V. MONUMENTENBEHEER SNELLER DAN GEMEENTE MILIEUTIP PSYCHOCONSULT KRUISWOORDPUZZEL De winnaars Wie de oplossing van de puzzel goed heeft en op een briefkaart opstuurt kan één van de aantrekke lijke prijzen winnen. Het Zeeuws Museum en het Maritiem Restaurant Arsenaal zijn de gulle gevers van de prijzen. Monumentenprijs Zorgenkind Woensdag 27 oktober 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Laminaten hebben onze we reld veroverd. Laminaten zijn overal. Misschien heeft u er nog nooit van gehoord, maar u krijgt ze dagelijks onder ogen en in handen. Lamina ten zijn, zeg maar, de multi- plexen onder de verpakkingen. Combinaties van materialen die onverbre- Mileutip Walcheren kelijk met elkaar verbonden zijn. Het melkpak bijvoor beeld: karton met een plastic laagje aan de binnenkant. De vruchtesappakken: hetzelfde of met een laagje aluminium. Het zakje om de kippesoep of macaronimix: papier met alu minium. Het knisperende zakje van de chips: kunststof met aluminium. En het pro bleem zit in de onverbrekelijk heid: je kunt de verschillende grondstoffen nauwelijks te rugwinnen. Als dat wel kon zou je van de vijf miljoen melk- en vruchtesappakken die we dagelijks weggooien heel wat nuttigs kunnen ma ken: 100.000 kartonnen ver huisdozen, 67.500 kunststoffen emmers en 165 aluminium sportfietsen. Elke dag! In dat licht bezien is het maar goed dat je ook kunt kiezen voor melk en vruchte- sap in een (retour)fles. Meer voorbeelden van keuzes voor minder afval zijn te zien op de tentoonstelling "Afval, duur betaald", in het Milieu- Educatie-Centrum aan de Ko renbloemlaan 5 te Vlissingen, op woensdag- en donderdag van 14 tot 17 uur, en zater dagmiddag van 13 tot 16 uur. P&P E2201 64 5 29 30 67 46 61 34 49 16 78 24 69 47 60 Welk winwoord komt er in het balkje? De winnaars van vorige week zijn: 2 Kaartjes voor het Zeeuws Museum - M. Ver stoep uit Vlissingen. Etentje voor 2 personen in Maritiem Restaurant Ar senaal - H. Mulder uit Domburg. En op de zondag biedt het restaurant een oergezellige brunch met levende muziek. Winnaars van deze puzzel ma ken kans op zo'n gratis brunch voor twee personen. Wie meer wil weten over de geschiedenis van Zeeland kan niet heen om het Zeeuws Mu seum. Daar is veel te zien. Lo gisch dus dat we met enige trots aan de winnaars kaartjes aanbieden voor een gratis be zoek aan de zalen die zijn on dergebracht in het Abdijcomplex in Middelburg. Het Arsenaal complex her bergt niet alleen een Maritiem Attractie Centrum. Er is ook een restaurant gevestigd waar de gast zich tegoed kan doen aan kostelijke spijzen. Er wordt een lunch aangeboden en da gelijks heeft de chef een leuk menu samengesteld, waarvan ook de man of vrouw met de RJ.Schouwenaar voor zijn geheel nieuwe en nog zeer lege O pel- show room. poTO AN DA VAN RIET HORIZONTAAL: 1 tussenruimte; 7 padvindersleider; 13 gebergte; 14 slaapplaats; 16 roofdier; 17 vlies op wijn; 18 buigzaam; 20 plezier; 21 nummer; 22 verlaten; 24 voegw.; 26 magnesiumsulfaat; 28 pl. in de Betuwe; 31 pers. vnw.; 33 voltooid; 34 boomloot; 36 zangnoot; 37 uitroep; 38 weekdier; 40 leefregel; 42 sluiting; 44 vr. titel; 45 met an dere woorden; 46 kloosterzuster; 47 schoenmakerspriem; 48 stelsel; 50 spuitwaterfles; 52 oevergewas; 53 paardeslee; 54 voegw.; 56 in- sekt; 57 pers. vnw.; 58 zangnoot; 59 roofdier; 61 ezelsoor; 63 heer; 64 telw.; 67 bijwoord; 69 edel metaal; 71 soort kers; 72 snoeimes; 74 vergissing; 76 hoofd; 77 rangtelw.; 78 kansspel; 79 soort hond. VERTIKAAL: 1 ruime japon; 2 voornemen; 3 afzonderlijk; 4 tot en met; 5 voorz.; 6 brandstof; 8 voorz.; 9 speelgoed; 10 vogel; 11 slot woord; 12 vochtig; 14 tenen mand; 15 projectieplaatje; 18 water door latende; 19 opening; 22 telw.; 23 fout; 25 vergissing; 27 vaartuig; 29 loofboom; 30 beroep; 32 glandula; 34 voedingsstof; 35 zangstem; 37 diefjesmaat; 39 vlaktemaat; 40 halsdoek; 41 vat; 43 gesteente; 49 landmaat; 51 dans; 52 mannetjeshond; 55 hoofddeksel; 57 hemelli chaam; 59 ruw mens; 60 deel van een auto; 61 huid; 62 pl. in Lim burg; 63 muziekinstrument; 65 korte kous; 66 loofboom; 68 toe spraak; 69 inwendig orgaan; 70 aanw. vnw.; 72 lidw.; 73 door; 75 de oudere; 77 lidw. Lopend Buffet bij Maritiem restaurant het Arsenaal smalle beurs kan genieten. De gastronoom kan er overigens zelf bepalen wat hij neemt en de drank wordt er eveneens op basis van zelfbediening aan geboden. De oplossing van de puzzel dient maandag 7 novem ber in ons bezit te zijn. Het adres: PZC Weekbladen, t.a.v. de redactie (Postbus De Opei-dealers Janssens Vlis singen en Louisse Auto uit Mid delburg zijn niet meer. Na jaren van zelfstandige bedrijfsvoering hebben beide dealers besloten hun activiteiten gezamenlijk voort te zetten in een nieuw be drijf: Schouwenaar Opel. Vanaf eind oktober zullen daar onge veer dertig medewerkers uit de oorspronkelijke bedrijven werken. Volgens de twee dealers zal door de samenwerking, onder directie P.J. Schouwenaar, de service aan de klanten en de efficiency ver beteren. Verder zijn de showroom en de werkplaats aangepast aan de eisen van de tijd en is de par keerruimte uitgebreid. Voor het nieuwe bedrijf is, bijna op de ge meentegrens van Vlissingen en Middelburg, een gloednieuw ge bouw neergezet op het industrie terrein Vrijburg in Vlissingen. In het werkplaatsgedeelte staat de eerste testbank in Nederland waar op hetzelfde moment de voorwielen en de kwaliteit van schokdempers en remmen kun nen worden getest. De nieuw VERTIKAAL: 1 botaf; 2 ever; 3 rek; 4 kraai; 5 por; 6 arena; 7 bas; 8 iris; 9 toost; 13 raak; 15 aster; 16 dingo; 18 laks; 20 juttepeer; 22 nagelboor; 25 rat; 26 en; 27 SER; 30 roman; 33 maske; 34 wol; 36 Ede; 38 pas; 39 hak; 45 pin; 46 Leeds; 47 Adria; 48 aks; 49 krap; 51 el; 53 roof; 54 ineen; 56 tetra; 57 oeros; 59 slemp; 61 Ro me; 64 kano; 66 sir; 68 aal; 69 sol. Winwoord: AALBESSEBOOMPJE Sonja en Louis Honders bij i De vissersvrouwen uit Arnemui den hebben op zaterdag graag zoveel mogelijk smog in huis. En daarmee wordt niet die vieze lucht bedoeld die de adem be neemt, maar een grote hoeveel heid zoeternijen die de vissersfamilies speciaal voor het weekend inkopen, als de mannen thuis zijn van zee. Sinds kort kun nen de Arnemuidenaren hiervoor terecht in bij Croissy Gastrono- mique de France. Onder deze welluidende naam openden Louis en Sonja Honders een croissanterie, een traiterie en een auberge, die zij, naar de klok ken van het dorp, Carillon noem den. Louis Honders, die zijn koksopleiding in Frankijk genoot, ziet veel in het drie-in-één recept dat hij in het vissersdorp van de grond tilde. „Er is hier een enkele snackbar en een chinees. De tijd was rijp voor iets meer. In de week, als de mannen weg zijn, halen de vrouwen misschien wel hun eten bij de chinees, maar in het weekend moet het geld rol len." In de Croissanterie kun je terecht voor broodjes, croissants, ba- 1 Belgische bonbons. quettes en wafels. Al het deeg, de ovens en de rijskast zijn van Franse oorsprong. Wie liever wat mee naar huis neemt, kan in de Traiterie terecht, waar zoetwaren worden verkocht, zoals de Belgi sche bonbons van het huis Mon- dose. Maar ook bijzondere theesoorten, jams en in de toe komst paté, zelfgemaakte soe pen en dergelijke. „Binnenkort beginnen wij met een ontbijtser vice aan huis. Daar is al veel vraag naar", vertelt Honders en thousiast. Feestelijk uit eten kan onder het dak van Auberge Carillon. „We hebben dertig zitplaatsen, maar uitbreiding is mogelijk", vertelt Honders in de sfeervolle ruimte, waar een grote tafel met verschil lende aardewerk-eenden opvalt. „Die zijn voor het surprisemenu Auberge Canard. Elk gerecht ver schijnt dan in een 'eendenverpak king' op tafel. In de toekomst ga ik ook nog iets met een berenme nu doen, maar de Arnemuidena ren moeten eerst maar eens over de drempel komen. Zij zijn wat afwachtend, maar ik weet zeker dat er hier een markt voor is." Audio-videospeciaalzaak Dert uit Vlissingen heeft vorige week een Beocenter 8000 van Bang en Olufsen, ter waarde van ruim vijf duizend gulden, overhandigd aan de familie Joosse uit Aagtekerke. De Joosses wonnen de tuner- versterker/cd-speler/cassettedeck in een filmquiz van Filmnet. Zij moesten hiervoor een slagzin af maken en in een telefoonquiz nog enkele vragen beantwoorden. De familie Joosse toonde zich uiter mate gelukkig met de prijs. Schoonheidsspecialiste Christel Verbeek aan het werk in de nieuwe salon. Een schoonheidssalon van deze tijd. Zo kun je de beautysalon die Parfumerie Douglas in Middel burg onlangs binnen haar muren opende, met recht noemen. Wie weinig tijd heeft kan er toch ver zorgd uitzien, want de beide schoonheidsspecialistes werken volgens een concept waarbij iedere afgeronde behandeling precies een half uur duurt. De klant met meer tijd (en geld), kan zelf eventueel behandelingen combineren. „Of het nu een regenerende of reinigende behandeling is, een gezichts- of een lichaamsborstel- massage, een manicuurbeurt of een lichaamspeeling, je bent er hier altijd dertig minuten voor kwijt", zegt filiaalmanager Inge Legemaate. Boven op het platte dak van de zaak aan de Lange Delft opende zij een schoon heidssalon volgens het Lan casterconcept. „Lancaster, het huismerk van Douglas, ontwikkelde een nieuw systeem van schoonheidsbehan delingen dat speciaal rekening houdt met de moderne vrouw die weinig tijd heeft en er toch goed uit wil zien. In Nederland zijn nu ongeveer 55 Douglas Parfumerie zaken, waarvan één derde ook een Lancasterschoonheidssalon binnen haar muren heeft. Wij zijn de enige Douglaszaak in Zeeland en hebben veel vaste klanten, die steeds vaker vroegen om een schoonheidssalon." De beide schoonheidsspecia listes, Marnel Jeras en Christel Verbeek, huren de ruimte van Douglas, die heeft gezorgd voor de modernste apparatuur. „In de salon is het mogelijk voor iedere vrouw van iedere leeftijd en iede re beurs een korte of lange be handeling te kiezen, die bij haar past. Dit concept is echt ideaal", besluit Legemaate enthousiast. mgegeven bruggen kunnen volledig in de vloer wegzakken en maken dat de monteurs gemak kelijk bij de te repareren auto's kunnen. Nieuw voor de klanten is de Quick-service. Voor kleine onderhouds- en reparatiewer- zaamheden wordt hier zonder af spraak gewerkt. De showroom is, net als de werkplaats, voorzien van grote lichtkoepels, waardoor de auto's zich van hun beste kant kunnnen laten zien. HORIZONTAAL: 1 bier; 4 kopra; 7 biet; 10 veer; 11 raar; 12 trek; 14 aarde; 17 silo; 19 aar; 20 jas; 21 Inn; 23 sas; 24 fa; 25 ruitenaas; 28 kt; 29 krat; 31 eng; 32 gems; 35 otter; 37 opera; 40 oom; 41 e.d.; 42 al; 43 sla; 44 appel; 47 asbak; 49 knie; 50 eed; 52 oker; 54 Ir; 55 netelroos; 58 os; 60 nar; 62 red.; 63 Ier; 64 kol; 65 epos; 67 tsaar; 69 safe; 70 mier; 71 ozon; 72 nier; 73 atlas; 74 loop. Relatie - Het Centrum voor Zelf bezinning, regio Middelburg, heeft K. Scholten Wassink uitge nodigd om vrijdag 27 oktober in de Zeeuwse Bibliotheek een le zing te geven. De lezing heeft de titel 'Hoe is de relatie met mezelf' meegekregen en begint om 20 uur. Ter viering van de grote stap houdt Schouwenaar Opel op 29 en 30 oktober open huis en tot 6 november een openingsshow. Tij dens het open huis controleren de werkplaatsmedewerkers gra tis de kwaliteit van voorwielen, remmen en schokdempers van de bezoekers en wordt, indien nodig, de autoverlichting af gesteld. Kopers van een nieuwe Opel of een OK-inruilwagen ma ken tijdens de openingsactie kans het bijbetalingsbedrag terug te winnen. En voor de kinderen is er een verkeerstuin, waar ze hun verkeerservaring kunnen ver groten. Oplossing Puzzel week 42 De heer Wright had kanker aan de lymfeklieren in een verge vorderd stadium. Alle bekende behandelingen sorteerden geen effect. Zijn nek, oksels, liezen, borst en buik waren be zaaid met tumoren ter grootte van sinaasappelen. Hij moet constant zuurstof krijgen om te kunnen ademen en zijn eni ge medicijn was nog een pijnstiller om hem pijnloos te kunnen laten overlijden. Drs. Henk C.M. Hermans Ondanks zijn toestand koester de meneer Wright nog enige hoop. Hij had gehoord van een nieuw geneesmiddel, Krebio- nen, dat werd getest in de kli niek waarin hij was opgenomen. Hij kwam daar voor echter niet in aanmerking, omdat zijn toestand te slecht werd gevonden. Wright smeekte echter zo aanhou dend, dat de artsen besloten om hem één injectie te geven. Enkel dagen na de Krebionen- injectie liep de heer Wright op gewekt rond over de afdeling. Bij onderzoek bleken de tumo ren sterk verkleind en hadden ze nog maar de helft van de oorspronkelijke grootte. Er werd besloten tot een verdere kuur met Krebionen-injecties. De heer Wright kreeg deze nu echter driemaal per week. Bin nen tien dagen kon hij van zijn "sterfbed" opstaan, omdat in die korte tijd bijna alle tekenen van ziekte waren verdwenen. Twee maanden later versche nen er rapporten in de pers, waarin werd gesteld dat de Krebionenkuur nauwelijks tot goede resultaten leidt. Meneer Wright maakte zich hierover "kwakdenkers" genoemd, om dat ze aan psychologische kwakzalverij zouden doen. Nu kan men sommige vertegen woordigers van deze groep der geestelijke genezers de neiging ernstig zorgen, en hij verloor zijn laatste hoop. Na twee maanden van praktisch perfec te gezondheid viel hij terug in zijn oude toestand en werd hij zeer somber en triest. Ook de tumoren namen weer in om vang toe en twee dagen later overleed hij. Bovenstaande samenvatting van een onderzoeksverslag door de Amerikaanse psycho loog Bruno Klopfer illustreert op dramatische wijze de in vloed van onze mentale instel ling op onze lichamelijke gezondheid. Lichaam en geest zijn niet zo absoluut van elkaar gescheiden als vaak wordt ver ondersteld in de traditionele gezondheidszorg. Ziekten, waaronder zelfs kanker, zou den niet uitsluitend het resul taat zijn van lichamelijke processen, maar hangen ook samen met het psychische functioneren, iemands denk wijze. Deze "ontdekking" heeft inmiddels geleid tot een hele cultus binnen met name de alternatieve gezondheids zorg (onder andere Louisa Haye) en de filosofie (zoals de New Age-beweging). Ze wor den door hun traditionele te genstanders schamper tot magisch denken inderdaad niet ontzeggen. Ze kunnen nogal absoluut zijn in de moge lijkheden die we in huis hebben om baas te zijn over ons eigen lichaam. Toch kunnen we er niet aan voorbijgaan, dat ie mands mentale houding (zijn denkwijze) sterke invloed kan hebben op het ontstaan en het herstel van lichamelijke klach ten. Allereerst komen uit het moderne stressonderzoek steeds meer aanwijzingen, dat iemands weerstand tegen ziek ten onder andere samenhangt met zijn leef- en denkwijze. Een "overspannen denkwijze" heeft een negatief effect op uw natuurlijk afweersysteem (het immuunsysteem) en kan zo indirect uw gezondheid ne gatief beïnvloeden. Dit gege ven heeft geleid tot een aparte wetenschap, die der psychoïm- muniteit. Bovendien kunnen we niet ontkennen, dat ook de traditionele geneeskunde zich (al dan niet gewild) bedient van psychologische mechanismen bij de behandeling van ziekten. Zo zou naar schatting dertig procent van de geneesmidde len hun effect vooral te danken hebben aan de positieve ver wachting die deze bij patiënten oproept. We kennen het zoge naamde "placebo-effect", dat verwijst naar het gegeven dat ook neppillen in nogal wat ge vallen leeiden tot positieve be handelingsresultaten. Volgens sommigen kunnen we zelfs de werking van alle homeopati- sche middelen op deze wijze verklaren. In zijn boek "Lessen van won derbaarlijke patiënten" geeft dr. Bernie Siegel enkele metho den waarmee u ziekten en pijn via psychische weg kunt aan pakken, zoals de volgende visualisatie-oefening. Stel u de pijn voor of een andere kwaal die U op dit moment heeft in een bepaalde vorm die u zinnig vindt. Vorm nu een beeld van de behandeling die u op dit moment krijgt en zie voor u dat deze de oorzaak van de pijn of de kwaal uit de weg ruimt of dat deze het vermogen van het lichaam om zichzelf te genezen vergroot. Stel u voor dat het immuunsysteem en de natuur lijke processen van het lichaam de oorzaak van de pijn of de kwaal wegnemen. Zie uzelf nu voor u. Gezond, zonder last van de kwaal of de pijn. Zie uzelf voor u, terwijl u met suc ces bezig bent met het verwe zenlijken van de doelen die u zich in het leven stelt. Geef uzelf een compliment voor het feit dat u aan uw eigen herstel werkt. Zie uzelf de visualisatie oefeningen driemaal daags doen, terwijl u tijdens de oefe ningen wakker en alert blijft. restaureren, je frustreert daarmee de bedoelingen van de architect. Maar in sommige gevallen is het niet anders mogelijk". De B.V. heeft samen met het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Huize 's- Hertogenbosch aan de Vlasmarkt aangekocht. Het zal in de komende jaren gerestaureerd worden. Sinds vorige week is de B.V. ook in het bezit van het hoekhuis aan de Herenstraat 32/34. De Monumentenprijs is door de B.V. ingesteld om particuliere mo- numentenbezitters -enerzijds als blijk van waardering en ander zijds voor verdere restauratie een geldbedrag toe te kennen. Schoenmakers: „De prijs moet niet alleen symbolisch zijn, maar er moet ook iets mee gedaan kunnen worden. Daarom hebben De B.V. Monumentenbeheer Mid delburg heeft vorige week voor de eerste keer de Monumenten prijs uitgereikt. De prijs, die bestaat uit een geldbedrag van vijfentwintigduizend gulden, werd in tweevoud toegekend aan de familie Dieleman en de familie Boezem, de bewoners van het oude Burgerweeshuis aan het Molenwater. De B.V. Monumentenbeheer Mid delburg is een schaduworganisa- tie van de gemeente Middelburg. In 1992 is de B.V. in het leven ge roepen omdat het gemeente bestuur zich zorgen maakte over de verschillende grote monumen tenpanden die de komende jaren leeg komen te staan. De B.V. Mo numentenbeheer wil voorkomen dat de gebouwen door leegstand verloederen en zet zich in om panden te restaureren. Wethou der G.B. Schoenmakers is president-commissaris van de B.V. en de gemeenteraad functio neert als aandeelhoudersverga dering. „We hebben deze constructie be dacht omdat we zo sneller kun nen handelen. Het is nu mogelijk om, als dat nodig is, snel panden aan te kopen. Als gemeente is dat veel moeilijker, omdat het ambtelijke gemeenteapparaat vertragend werkt", aldus Schoenmakers. Doordat de B.V. een non-profit organisatie is, kan zij rekenen op maximale subsidie gelden van monumentenzorg. Dat maakt het mogelijk om restauratie rendabel te maken zo dat de panden vervolgens weer voor een 'normale' prijs op de markt kunnen komen. Het start kapitaal van 1,5 miljoen heeft Monumentenbeheer Middelburg van de gemeente gekregen. De Noordstraat baart de B.V. Mo numentenbeheer Middelburg zor- Huize 's-Hertogenbosch: één van de projecten waarin Monumentenbeheer Middel burg participeert. gen. De gebouwen van de belasting en de rechtbank komen binnenkort leeg te staan. Schoenmakers weet te vertellen dat ook de PTT op zoek is naar een andere locatie om haar kan toor te vestigen. „Het zit er dus in dat er de komende jaren veel monumentenpanden vrijkomen waar iets mee moet gebeuren", verklaart Schoenmakers. Een aantal panden was van origine woonhuizen. Schoenmakers ziet ze het liefst weer bewoond, maar zegt geen voorstander te zijn van appartementenbouw achter de monumentale gevels. Schoenma kers: „Als je er appartementen in gaat bouwen, moet er een boel aan het oorspronkelijke interieur worden gesleuteld. Dat is niet we gekozen voor een cheque ter waarde van vijfentwintigduizend gulden, die moet worden besteed aan verdere restauratie van het pand". De eerste Monumentenprijs ging naar de echtparen Dieleman en Boezem. Sinds 1990 bewonen de beide echtparen het uit de achttiende eeuw stammende pand aan het Molenwater 125. Schoenmakers' B.V. was blij dat er zo een goede bestemming voor het leegstaande pand was gevonden. De twee eigenaars van het pand kwamen samen op het idee om het te gaan bewo nen. „We kenden elkaar al via het werk en wisten van elkaar dat we op zoek waren naar een andere woonruimte. Zo is het plan gebo ren en verder uitgewerkt", aldus prijswinnaar P. Dieleman. Mede eigenaar M. Boezem zegt het geld te gaan besteden aan een nieuwe voordeur en aan schilder werk wat nog moet gebeuren. De Algemene Toeleveringsvak beurs voor de Agrarische In dustrie wordt van 10 tot 12 februari gehouden in het ten toonstellingscomplex 'De Zee landhallen' in Goes; in het hart van Nederlands belangrijkste land- en tuinbouwprovincie. Door sterke economische en structurele ontwikkelingen bin nen de agrarische industrie blijkt dat veel agrarische gebieden een eigen vakgerichte, regionale beurs zouden willen hebben, waarin specifieke aandacht wordt besteed aan de plaatselijke activiteiten en mogelijkheden. Te gen die achtergrond is de beurs in Goes georganiseerd. Centraal binnen de agrarische vakbeurs staan thema's als on derhoud en renovatie en ver schuivingen binnen de akkerbouw naar andere agrari sche activiteiten zoals fruitteelt, kasbouw en veeteelt. Deze on derwerpen zullen nog eens extra onder de aandacht worden ge bracht in een gelijktijdig gehou den lezingenprogramma.

de Faam | 1993 | | pagina 15