Provincie Zeeland Statenvergadering Bluesrock in de Blankenburgh Voordeel-Shop: kwaliteit tegen scherpe prijs Hoofdprijzen Maxis- campagne verdeeld Bodemsanering beheerders' onderzocht 'Natuurlijke IN BEROEP IMieuwe Kerk Middelburg Grote samenzangavond in Vrijdag 5 november vergaderen provinciale staten. De vergadering is openbaar. Wie de vergadering of een gedeelte ervan wil bijwonen, kan een plekje zoeken op de publieke tribune. Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 NIEUWE TAPUT-GORDUNENZAAK VLISSINGEN Provincie Zeeland Bekendmaking Vergunning Koel- en Vriesveem Vlissingen Woensdag 27 oktober 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Abdij De bodemsanering van de voor malige scheepswerf Van Os aan de Beatrixhaven te Yerseke is een dezer dagen aangepakt. Half de cember moet het karwei zijn ge klaard. Met de klus is eerder be gonnen dan aanvankelijk de bedoeling was: er was nog ruimte in het budget voor bodemsanerin gen, vandaar. Het grondwater blijkt niet meer verontreinigd. In een eerder on derzoek in 1988 was daar nog wel sprake van. Waarschijnlijk is de verontreiging uitgespoeld als gevolg van de getijdebeweging. De grond is zwaar verontreinigd met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) en met de zware metalen koper, lood, zink en arseen. Ook is de grond licht verontreinigd met minerale olie. De bovenlaag van circa een halve meter is tot de grens van de Wet op de chemische afvalstoffen (WCA) verontreinigd, de onder grond niet. Omdat de grond niet reinigbaar is, zal de WCA-grond worden afgevoerd naar de defini tieve opslagplaats voor verontrei nigde grond in Rotterdam. De an dere verontreinigde grond gaat samen met het verontreinigd puin naar de stortplaats in Nieuwdorp. Het schone puin gaat naar de re gionale puinbreker. Omdat het een werk.op en in de zeewering betreft wordt het werk in twee delen uitgevoerd. Dat is een eis van het waterschap. Bo vendien zal het gedeelte van de ei genlijke dijk snel worden aange vuld met goede klei. Op het diep ste deel ter plaatse van de voor malige scheepshelling, waar tot ongeveer drie meter onder NAP zal worden ontgraven, zal een damwandkuip worden geplaatst. De gemeente Reimerswaal maakt van de gelegenheid gebruik om de zeewering op te knappen en een slinger uit het bovenbeloop te ha len. Het terrein zal grotendeels worden afgewerkt tot parkeerter rein. Op de buitendijkse lokatie was van 1985 tot 1989 een scheepswerf gevestigd. In de ondergrond be vinden zich veel resten van dak pannen en oesterschelpen. Het dak van de grote loods bestaat uit asbest-golfplaten. Op basis van het onderzoek uit 1988 hadden gs besloten, na ad vies van burgemeester en wethou ders van Reimerswaal, multifunc tioneel te saneren. Dat houdt in dat het terrein na de sanering Nieuws weer voor alle doeleinden te ge bruiken moet zijn. Ondertussen heeft rijkswaterstaat de haven en de buitenhelling gebaggerd. Hier door is reeds een deel van de ver ontreiniging verdwenen. De sane ring is daardoor beperkter van omvang dan waar men van uitging bij de besluitvorming. Donderdag 4 november komt de hoorcommissie bestemmingsplan nen bijeen om zich te buigen over bezwaren die zijn ingediend op drie gemeentelijke bestemmings plannen. Om 09.00 uur begint de behande ling van de bezwaren die zijn inge diend tegen het bestemmingsplan Lewedorp West 2 van de gemeen te Borsele. Een groep bewoners uit Lewedorp heeft bezwaar tegen de verkeersprognose voor de A58. Deze prognose lag ten grondslag aan het akoestisch on derzoek. De bewoners vinden dat er geen hogere grenswaarde moet worden aangevraagd maar dat men maatregelen moet nemen bij de bron: speciaal asfalt of ge- luidschermen. Het plan Yerseke, Hogewerf van de gemeente Reimerswaal komt om 10.00 uur aan de orde. Een in woner van de gemeente vindt dat bij de planvorming op zijn grond gebied geen rekening is gehouden met de aanwezigheid van een loods. Het landbouwschap is van mening dat de gebruiksvoorschrif ten te beperkend zijn en dat ver werving van de grond niet moet gebeuren door onteigening. Het kampeerterreinenplan van de gemeente Middenschouwen gaat het om 11.00 uur. Bewoners van de gemeente vrezen overlast om dat hun woning naast de camping ligt. Ze vinden dat er een groen strook moet komen als afschei ding en dat de ontsluiting van de camping op een andere plek moet dan gepland. Vrijdag 5 november vergaderen provinciale staten van Zeeland in de statenzaal van het provincie huis in Middelburg. De vergade ring begint om 10.00 uur. Tijdens de vergadering kan iedereen vrij elijk in en uit lopen om vanaf de publieke tribune de debatten te volgen. Aan het begin van de vergadering komen een aantal brieven aan de orde die inwoners of bedrijven hebben geschreven aan de staten leden. De brieven worden voor kennisgeving aangenomen of gs worden gevraagd de zaak af te handelen. De onderwerpen die in de brieven worden aangesneden zijn: subsidieverzoek voor vrou wenhulpverlening, vestiging be- drijfsmestinstallaties op het Ka naaleiland in Sluiskil, Structuurschema Groene Ruimte en sluiting bejaardenoorden. De statenleden krijgen van gs een overzicht van aan- en verkopen van grond, ruilingen en pachtont- bindingen in het eerste halfjaar van dit jaar. De transacties had den te maken met werkzaamhe den om de wegen te verbeteren. Gs delen mee dat ze het landin richtingsplan voor de ruilverkave ling Stavenisse hebben vastge steld. Vervolgens doen gedeputeerde staten een aantal voorstellen die niet uitgevoerd kunnen worden als Zilveren Schor: underv/erp van gesprek in provinciale staten de statenleden het er niet in meer derheid mee eens zijn. Zo stellen gs voor ongeveer 3,5 ton subsidie te geven voor de exploitatie in 1993 en 1994 van de Stichtingen bodemsanering bedrijfsterreinen (BSB). De provincie overigens krijgt dit geld van het rijk. De stichtingen stimuleren bedrijven vrijwillig de bodem te saneren. Met ingang van 1995 moeten de stichtingen zichzelf kunnen bedrui pen door de kosten in rekening te brengen bij bedrijven waaraan ze hulp geven. De provincie heeft het Kanaal door Walcheren overgenomen van het Rijk. Het Rijk draagt jaarlijks bij in de kosten. Om inzicht te geven in wat er de komende jaren moet ge beuren hebben gs een onder- houds- en investeringsplan opge steld. Zo wil het college onder meer investeren in een centrale af standsbediening voor bruggen en sluizen. Dat levert weer een be sparing op aan personeelskosten. De vrijkomende kosten moeten dan weer wel ten goede komen aan de instandhouding van het ka naal. Voor de voortgang in het project Westerschelde Oeverver binding vragen gs een voorberei dingskrediet. Om te zorgen dat gebouwen ook gemakkelijk toegankelijk zijn voor gehandicapten heeft de provincie een "stimuleringsregeling toegan kelijkheid voorzieningen voor ge handicapten*. Voor de aanpassing van bestaande gebouwen is subsi die beschikbaar. Gs vinden dat an dere overheden hun verantwoor delijkheid moeten kennen en nemen. Vandaar dat het college voorstelt geen stimuleringsbijdra ge meer te verstrekken aan ande re overheden. Wie wil weten wat er in 1992 alle maal is gebeurd op het terrein van de ruimtelijke ordening, kan dat nagaan in het jaarverslag ruimte lijk beleid 1992. Gs stellen voor het verslag ter kennisgeving aan te nemen. Nu op landelijk niveau de besluit vorming over het Structuursche ma Groene Ruimte in de eindfase komt willen gs haren op snaren zetten dat de Zak van Zuid Beve land de status krijgt van waarde vol cultuurlandschap en dat de Eu- regio Scheldemond wordt aangeduid als toeristisch recre atief gebied. Voorts wordt de sta tenleden gevraagd in te stemmen met de mogelijkheid de Ooster- schelde te bevorderen tot natio naal park en de kust van Schou wen te benoemen als strategisch groenproject. Al eerder in het jaar hadden de staten te kennen gegeven niet ak koord te gaan met de begroting 1993 van de NV Neeltje Jans. Er ligt nu een afgeslankte begroting waarover de statenleden een be sluit zullen nemen. Het is het bestuur van het Natio naal Centrum Sportvorming (NCS) "Het Zilveren Schor" tot heden niet gelukt een multifunctioneel cen trum van de grond te tillen voor gehandicapten/chronisch zieken, valide sport en zakelijk gebruik. Het zal er ook niet meer van ko men, vinden gs. Vandaar dat het college wil afzien van het beschik baar stellen van een exploitatie subsidie van 2 miljoen voor de jaren 1994 tot en met 1998. Het NCS heeft voor de voorbereiding bijna acht ton subsidie ontvangen. De staten wordt gevraagd in te stemmen met het sociaal econo misch beleidsplan 1993-1997. De provincie mikt op meer werk, maar niet tegen elke prijs. Onder meer vernieuwing in technologie en vermindering van de belasting van het milieu kunnen rekenen op ondersteuning. Het IPO (interprovinciaal overleg orgaan) heeft de begroting rond voor het volgend jaar. Gs stellen voor akkoord te gaan met de be groting. Zeeland draagt in 1994 44.317 bij in de onkosten van dit overlegorgaan. Aan de provin ciale contactdag (sport- en spel- dag voor provinciale ambtenaren) wil het dagelijks provinciebestuur ruim veertienduizend gulden bij dragen. Gs vragen de staten in te stem men met een wijziging in de be groting 1993 van de proviciale stoombootdiensten en een viertal wijzigingen in de provinciale be groting van dit jaar. Tot slot willen gedeputeerde staten een aanbe velingsbrief schrijven aan de Euro pese Investeringsbank. In de brief bepleit de provincie deelname in de financiering voor de bouw van een afvalverbrandingsinstallatie van de N.V. Afvalverbranding Zuid- Nederland in Moerdijk. De vergadering van provinciale staten is in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middel burg. De agenda en vergaderstuk ken liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Blankenburgh tapijt-, gordijn- en beddenspecialist heeft in Vlissin- gen een nieuwe vestiging ge opend. Het gaat om de Voordeel Shop. Deze is te vinden aan de Scheldestraat 21 in het voormali ge pand van Albert Heijn. Daar heeft Blankenburgh dezer dagen zijn vijfde vestiging geopend. De tweede in Vlissingen, waar de zaak aan de Aagje Dekenstraat gewoon is gebleven. Maar er is een duidelijk verschil tussen de Voordeel Shop en de overige Blankenburgh-zaken in Zeeland. De heer W. Blankenburgh vertelt: "We brengen in onze Voordeel Shop tapijt, gordijnen en matras sen van goede kwaliteit tegen ui terst scherpe prijzen. Het gaat om kwaliteitsprodukten die van bekende fabrikanten afkomstig zijn: waar we tot 60 procent kor ting op kunnen geven. Onze nieu we zaak is 700 vierkante meter groot. We hebben zo'n 200 ver schillende soorten tapijt in voor raad. Daarnaast circa 400 verschillende gordijnen. Daar zit ten kwaliteiten bij die normaal gesproken 60 gulden kosten. Wij kunnen ze leveren voor nog' geen 20 gulden". Datzelfde geldt voor wat betreft kwaliteitsmatrassen en parket-laminaatvloeren. De naam Blankenburgh is op ge bied van tapijt, gordijnen en bed den al vele jaren een begrip in Zeeland. De vier vestigingen in Goes, Middelburg en Vlissingen voeren de betere merken en bo vendien besteedt het bedrijf veel aandacht aan goede service. To taal zijn er bij de Zeeuwse zaken van Blankenburgh 26 mensen werkzaam. Zeven daarvan als stoffeerder, Men heeft een eigen atelier. De basis voor Blanken burgh werd een halve eeuw gele den in Nieuwdorp gelegd, waar een bescheiden winkeltje in wo ninginrichting werd opgezet. De heer W. Blankenburgh zit intus sen 30 jaar in de zaak. Over de Voordeel Shop vertelt hij: "Ik wil de graag ook een breder publiek bereiken. En dan daarbij de kwali teit blijven bieden zoals onze vaste klanten dat al jaren van ons gewend waren. Er zijn de laatste jaren weliswaar massa-zaken op gebied van woninginrichting ge komen, maar in veel gevallen ont brak het daarbij aan persoonlijke service, vakkennis en kwaliteit van het assortiment. Een gat in de markt dus. Al.moet ik eerlijk gezegd bekenen, dat deze formu le bij het opzetten veel energie heeft gekost. Maar we zijn uitein delijk erg blij met het resultaat. Evenals trouwens de klanten. Want in de week dat we nu draai en, is het enorm druk geweest. Dat we dergelijke scherpe prijzen voor goede artikelen kunnen han teren, is te danken aan de voor treffelijke contacten die we met enkele grote fabrikanten hebben. In het andere geval was deze op zet niet mogelijk geweest. Onze Voordeel Shop heeft een lage drempel. De mensen lopen mak kelijk naar binnen. Wie wil kan in alle rust zelf zijn keuze maken. Zijn er vragen, dan hebben onze medewerkers voldoende kennis in huis om deskundig advies te geven. Wat de nieuwe Voordeel Shop in de Scheldestraat betreft, deze richt zich op een breed pu bliek in heel Midden-Zeeland. De zaak is niet alleen goed bereik baar, maar heeft in de directe na bijheid -onbetaalde parkeermogelijkheid. De Voordeel Shop wordt gerund door de heer H. Moens, bedrijfsleider en de heer Van Heiningen, verkoopme dewerker. De commissie 'Zingen in Middel burg' houdt zaterdag 30 oktober een grote koor- en samenzanga- vond in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. De leiding van de avond is in handen van ds. L. Wüllschle- ger. Het koor Vox Jubilans uit Waddinxveen verleent zijn mede werking. Het koor Vox Jubilans is kort na de Tweede Wereldoorlog opge richt om de terugkeer van de jon gens uit Duitsland te vieren. Aan de eerste uitvoering werkten acht mensen mee. Het koor telt nu on- Voor het onderzoek zijn bloed monsters, haren en wat neusslijm nodig. Daarmee onder zoekt het Dr. van Haeringen La boratorium in Wageningen door DNA-bepalingen de afkomst van de pony's. Dit is een geheel nieu we methode. Als alle pony's bij een zijn, worden ze tevens bekapt en ontwormd. Bekappen is het 'knippen' van de hoeven, die op de zachte duingrond wei nig slijten. Dit jaar zijn in de Zepeduinen 24 veulens geboren. Daardoor is het gebied te klein geworden voor de hele kudde en moeten enkele geveer honderdveertig leden en heeft als voornaamste doelstel ling het zingend uitdragen van het Evangelie. Vox Jubilans staat al twaalf jaar onder leiding van Pieter Stolk. Marting Zonnenberg speelt zaterdagavond op het or gel. Beide zijn werkzaam op de afdeling 'muziek' van de Evange lische Omroep. De zangavond begint om 19.30 uur. Tussen acht uur en kwart over negen is het concert recht streeks te ontvangen op radio 5, waar de EO het zal uitzenden als Reformatieherdenking. hengstveulens verhuizen naar an dere terreinen van Natuurmonu menten. Op de Middelplaten langs het Veerse meer wordt de kudde, waar deze zomer een aan tal pony's ziek werd en moest worden afgemaakt, weer aange vuld tot 33 pony's. De kudde op de Dintelse Gorzen langs het Krammer Volkerak wordt ver groot met tien hengstveulens. Van de tien merrieveulens die dan overblijven, mag de helft in de Zepeduinen blijven. Zij houden de kudde jong en gezond. In ruil daarvoor worden vijf volwassen Shetlanders met de vijf overige veulens verkocht. Op de scheiding van oktober en november vallen de blues over De Piek in Vlissingen. Zaterdag 30 oktober treedt de Amerikaanse bluesrockformatie Monti Amund- son Band op en op 5 november promoot Nixtrix de nieuwe cd. Monti Amundson is een zan ger/gitarist die in Seattle werd ge boren op het moment dat Jimi Hendrix daar zijn eerste gitaar bespeelde. Later verhuisde Monti naar Oregon, een gebied waar veel blues werd gespeeld. Als sessiemuzikant speelde hij onder meer bij de Red Hot Chili Peppers en de Robert Crayband. Deze laatste vroeg hem zelfs toe te tre den tot zijn band. Maar Monti wilde een eigen band beginnen die stevige bluesrock zou spelen. Met de Monti Amundson Band nam hij achttien nummers op voor 'The mean 18', een cd waarop invloeden van Stevie Ray Véughan, Johnny Winter, ZZ Top en The Paladins te horen zijn. Naast eigen werk speelt de band tijdens live optredens ook covers als 'Red house' van Hendrix en 'I'm a King Bee'. De Monti Amundson Band speel de eerder in Zeeland op het Cad- zandse Beach Bluesfestival. Verder speelde de bluesrockband in voorprogramma's van Johnny Winter, John Lee Hooker en Wal ter Trout. Bluesrock-kenners zien in Monti een stevige concurrent van menig bluesartiest en som migen noemen hem nu al de op volger van Stevie Ray Vaughan. Eind oktober sporen medewer kers van de Vereniging Natuur monumenten alle Shetlanpony's op die in de Zepeduinen op Schouwen leven en drijven ze voor onderzoek bij elkaar. Een aantal hengstveulens uit de kud de zal verhuizen naar andere ter reinen van Natuurmonumenten, waaronder de Middelplaten langs het Veerse Meer. De Shetlanders, een kleine pony afkomstig van de Shetland- eilanden boven Schotland, leven in de Zepeduinen min of meer in het wild. Ze zijn eigendom van de Vereniging Natuurmonumenten en fungeren als 'natuurlijke be heerders' van het gebied. De twee hengsten en zestig merries komen slechts twee keer per jaar door mensenhanden. Het is niet bekend welke merrie door welke hengst is gedekt. Het Stamboek voor Shetland Pony's uit Zutphen wil dat wel graag weten en heeft besloten geheel gratis te laten onderzoeken welke pony welke ouders heeft. In verband met ver der fokken en voor de verkoop van de veulens is dat ook voor Natuurmonumenten interessant. Garagehouder Dijkwel heeft woensdag 13 oktober, namens J. Kooij van Maxis Middelburg, de sleutels van een Renault Twingo overhandigd aan de familie J. Joosse uit Middelburg. De auto was een van de vier hoofdprijzen die Maxis verdeelde in een feestelijke campagne ter viering van het twintigjarig bestaan. Drie andere prijswinnaars wonnen een kleurentelevisie, een videore corder en een discman. FOTO ANDA VAN RIET Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene'bepalingen milieuhy giëne het volgende bekend. Koel- en Vriesveem Vlissingen BV te Ritthem heeft bij hen op 19 februari 1993 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van de koel- en vnesopslag met een vaten- kiepmstallatie en romneyloods. De inrichting is gelegen aan de Denemarkenweg 20 te Ritthem, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M. nr. 682 en gemeente Borsele, sectie H, nr. 13. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of be perking van gevaar, schade of hinder buiten de in richting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 28 oktober 1993 tot en met 29 november 1993 op de volgende plaatsen en tij den: in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Hemkenszand, maandag tot en met donderdag van 9-12 en van 14-16 uur, op donderdag van 18.30-20.00 uur, op vrijdag van 9-12 uur en voorts op vrijdag van 17-20 uur in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1 te Heinkenszand; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woens dagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woens dagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 28 oktober 1993 tot en met 29 november 1993 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden inge steld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs met in staat is geweest overeenkomstig de hierboven ge noemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 30 november 1993 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud 1postbus 165, 4330 AD Middelburg

de Faam | 1993 | | pagina 11