flIllèMill JLjk«iiéi4lhiUiiiiic. k GEMEENTE MIDDELBURG Gemeentebegroting '94 Vrouwen-P-plaatsen Bouwaanvragen Milieubeheer Verkeer Tarieven hoger Extra commissie dorpsplan St. Laurens Alcohol bus Balans afgesloten Invoering betaald parkeren Hofplein Week 42 3 Industrie ïolitie en brandweer Bekladdingen Bestuurlijke zaken Verkeer Sociale vernieuwing Afval Milieu Groen Asielzoekers Welzijn Minderheden Sportcomplexen en zwembad Onderwijs Tafeltje Dekje uw Waar komt het geld vandaan? Waar gaat het geld naartoe? Woensdag 20 oktober 1993 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. )e gemeentebegroting voor het volgende jaar moet worden vastgesteld. Hiermee wordt het Beleidsprogram- na 1990-1994 van de gemeenteraad voor liet jaar 1994 nader ingevuld en gedetailleerd. /anleiding genoeg om op deze pagina en in de pers de begrotingsbesprekingen nauwlettend te volgen. Mis skien zell's om vanaf de publieke tribune de besprekingen bij te wonen. Ie procedure is als volgt: let college van burgemeester en wethouders stelt een conceptbegroting op. Hierop geven de raadsfracties Mn alle politieke partijen een schriftelijke reactie, zg. "algemene beschouwingen". Deze beschouwingen lig- gn nu ter inzage bij sectie Voorlichting. Daarop geeft het college van burgemeester en wethouders schrifte- Ijk antwoord. Vrvolgens stelt de gemeenteraad vragen aan hel college van burgemeester en wethouders over deze antwoor- en. Dit gebeurt in een openbare raadsvergadering op woensdag 3 november vanaf 19.30 uur in de raadzaal Mn het stadhuis. leze vragen worden door het college van burgemeester en wethouders beantwoord in een openbare raadsver- pdering op vrijdag 5 november vanaf 14.00 uur en zonodig ook vanaf 19.30 uur. (p deze pagina treft u een aantal onderwerpen uit de ontwerpbegroting 1994 aan. Bij de ontwerp-begroting net beleidstoelichting horen nog vier boekwerken met de begroting per dienst. Deze stapel boekwerken is il te zien, te leen of te koop bij sectie Voorlichting. den voorbereid om tot nadere uit- werkingsvoorstellcn te komen, zowel voor de vcrkeerscirculatie als voor het openbaar vervoer. Daarbij staat voorop het gebruik van de fiets en het openbaar ver voer alsmede de bevordering van de verkeersveiligheid, zonodig ten koste van de automobiliteit. In dit kader is de aanleg van de derde kanaalkruising van groot belang om op die manier het loka le wegennet niet langer te belasten met extern verkeer. In dit verband blijft de verkeersafwikkeling van en naar Valkenisse ons zorgen ba ren aangezien dat niet wordt op gelost met de derde kanaalkruising. Ten aanzien van de openingstij den van de bruggen over het ka naal kan worden gesteld dat het optimale is bereikt en dat de hui dige regelingen basis zijn voor verkeerscirculatie over de bruggen. Door de vlotte voortgang van de gronduitgifte op Arnestein en de voorgestane besluitvorming over rijksweg 57 zal een voorstel gefor muleerd moeten worden over de inrichting van de resterende gron- Mogelijk nieuw zwembad bij Voorborch (foto: J. Wollerbeek). /teer beleidsvrijheid in basisonderwijs (foto: E. Engel). le nieuwe politiewet zal naar ver vacht op 1 januari 1994 van kacht worden. Hierin is de politie rgionaal georganiseerd. De regio zeeland heeft gekozen voor een vrdere onderverdeling naar drie est rieten met een districtsleiding. Middelburg zal onder het district Wildieren vallen. Als gevolg hier- v2i zullen meer dan voorheen af staken over politiezaken op dstrictsniveau plaatsvinden. Het wkelijks overleg met de politielei- dng kan hierdoor in het gedrang kimen. Net de stadsgewest-partner Vlis- shgen wordt verdere samenwer- kng van de twee g meen tebrand weerkorpsen be vederd. Uit veiligheidszorg- oigpunt is te verwachten dat ge zamenlijke huisvesting voor het gbicd oostelijk van het Kanaal d»or Walcheren noodzakelijk zal wirden, en realiseerbaar in stads- gevcstverband. Uivoering van de regelingen met eei sociaal-hygiënisch karakter zin met name gelegen op het ter- ren van de drank- en horecawet, d kampeerwet en de wet op de likbezorging. Daarnaast vallen oik aspecten als dierenbescher- rring, ijsbeheer en het verwijderen v.n bekladdingen (m.n. racisti- she leuzen) onder dit produkt. Dt laatste aspect is een uitvoering v.n hel beleid van uw raad om zo stel mogelijk dergelijke beklad- dngen te doen verwijderen en wiar mogelijk d.m.v. preventie de- z< bekladdingen te voorkomen. In tegenstelling tot eerdere prog noses zullen eerst in 1994 naar verwachting de Algemene wet bestuursrecht en de nieuwe Ge meentewet van kracht worden. Als gevolg hiervan zullen procedures en verordeningen aangepast moe ten worden. Een heroriëntatie op de bevoegdheden van de bestuurs organen zal nodig zijn. Veiligheid fietsers hoog op prioriteitenlijst (foto: J. Wollerbeek). Voorts zal naar verwachting in 1994 de gemeenteraad een stand punt worden gevraagd over een door Gedeputeerde Staten van Zeeland op te stellen plan tot bestuurlijke herinrichting van Walcheren. Op basis van de uitgebrachte mo biliteitstudie en de daaraan ge koppelde besluitvorming zal in 1993 een vijftal deelplannen wor den op Arnestein. Het bedrijven terrein Ramsburg is toe aan een tweede fase van revitalisering, sa menhangend met de verwachte ontsluitingsmogelijkheden na de realisering van rijksweg 57 op Walcheren. De tijdelijke doeluitkering sociale vernieuwing wordt eind 1994 beëindigd. Naar verwachting wordt tegelijkertijd de Wet Sociale Vernieuwing ingevoerd. Sociale vernieuwing is een proces, dat in de tijd moeilijk meetbaar is, om dat met name van preventieve maatregelen niet kan worden be oordeeld welke situatie zou zijn ontstaan bij ongewijzigd beleid. Wel kan worden geconstateerd, of er nieuwe sociale structuren in de wijken zijn ontstaan, burgers be trokken zijn bij hun omgeving en of er een relatieve daling van de werkloosheid is onder allochto nen en langdurig werklozen. Door vertraging in de bouw van een composteerinrichting voor Zeeland kan het gescheiden inza melen van GFT-afval op zijn vroegst starten in september 1994. De samenstelling van een com pleet invoerplan voor Middelburg voor het gescheiden inzamelen van GFT-afval is uitbesteed aan een extern bureau. In deze begro ting is alleen rekening gehouden met een forse toename in de ver werkingskosten. Nadat er duide lijkheid is over het tijdstip van invoering en de eventuele meer kosten zal eventueel een wijziging van de begroting worden voor gesteld. Uitgegaan wordt van 100% kostendekking. Door de aanstelling van een ge meenschappelijk hoofd voor de afdeling milieuzaken in Middel burg en Vlissingen per 1 januari 1993 is een eerste stap gezet naar een intensievere samenwerking op milieugebied tussen beide steden. Vanaf die datum vindt structurele afstemming plaats in alle door de afdeling uit te voeren milieutaken (BUGM, NMP en NMP Op het gebied van het onderhou den van groenvoorzieningen is het verder doorvoeren van het milieu vriendelijk onderhoud een be langrijk aandachtspunt met ook financiële gevolgen. In samen hang hiermee vindt de introductie plaats van ecologisch groen- beheer. In de jaren '60 aangelegde asfalt- plantsoenpaden zijn planmatig aan onderhoud toe. Jaarlijks zal fasegewijs onderhoud gepleegd worden. De problematiek van doorstro ming vanuit AZC's naar zelfstan dige en geïntegreerde woonsituaties doet steeds meer een appèl op gemeenten om woonruimte ter beschikking te stellen, in onderzoek zijn de mo gelijkheden om basiseducatie (taalverwerving) voor asielzoekers te bekostigen, evenals werkgele genheidsprojecten. Door de herijking van het wel zijnsbeleid in de gemeente Mid delburg zal de relatie tussen de gemeente en de instellingen veran dering ondergaan en zullen ook de subsidiegrondslagen worden gewijzigd. Ten aanzien van hei be heer en de exploitatie van de wijk centra is een onderzoek in uitvoering. In het kader van het minderhe denbeleid zal moeten worden ge poogd te verschillende etnische •groeperingen meer bij de gemeen te te betrekken door middel van anderstalige voorlichting en te vens door het gebruik maken van alternatieve informatiekanalen zoals bijvoorbeeld een stadsom- roep of kabelkrant. Gestreefd dient te worden naar een betere kosten/baten verhou ding van de accommodaties. Aan het onderzoeksbureau K V is ge vraagd daarvoor suggesties te doen. Een en ander kan gevolgen hebben voor de exploitatie van de accommodaties. In de ontwikkeling van het uit breidingsplan Veerse Poort wordt rekening gehouden met het ver plaatsen van het sportcomplex Nadorst Nassaulaan. In dat kader heeft de Grontmij opdracht ge kregen een onderzoek te verrich ten naar de behoefte aan buitensportaccommodaties. Dit onderzoek is vooral gericht op het onderhavige sportcomplex, doch zal zich ook uitstrekken over de andere complexen, teneinde een totaal inzicht te verkrijgen. Voor de sportcomplexen Nadorst/Nas- sauiaan en Nw. en St. Joosland geldt, dat in verband met mogelij ke verplaatsing, hel onderhoud beperkt blijft tot het noodza kelijke. Het laatste geldt ook voor het zwembad. Mocht verplaatsing van de com plexen geen doorgang vinden en de bouw van een nieuw zwembad nog enkele jaren op zich laten wachten, dan zullen aan het zwembad en de twee complexen nog investeringen moeten worden gedaan ten behoeve van het on derhoud en het aanpassen van het bad aan de Wet Hygiëne en Veilig heid Zwembaden. Veel energie zal er de komende tijd worden besteed aan de ont wikkelingen in het onderwijs die onder meer een gevolg zijn van de invoering van het Formatie Bud get Systeem, de nota Toerusting en Bereikbaarheid Basisscholen en het project Weer Samen Naar School. Een en ander heeft voor het on derwijsbeleid in Middelburg ver strekkende consequenties. Met het Formatie Budget systeem wordt de beleidsvrijheid voor het bevoegd gezag vergroot met als doel een meer effectieve inzet van middelen. Door de beleidsvoorne mens in het kader van Toerusting en Bereikbaarheid Basisscholen beoogt de wetgever verdere ver snippering van het basisonderwijs een halt toe te roepen. Door de schaalvergroting wordt onder meer gestreefd naar herschikking van middelen om zodoende de kwaliteit van het basisonderwijs te verbeteren. De gevolgen van het door de ge meenteraad genomen fusiebesluit zullen de komende jaren zicht baar worden in vier "nieuwe" openbare basisscholen en moge lijk een samenwerkingsschool in Nieuw- en Sint-Joosland. Voor deze nieuwe scholen wordt ge zocht naar vergroting van de auto nomie en versterking van het management. Daarnaast zullen de mogelijkheden voor een andere bestuursvorm worden on derzocht. Verdere samenwerking met brandweer Vlissingen (foto: E. Engel). "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 25 tot en met 31 oktober maandag rundergehaktballen, andijvie, aardappelen dinsdag boerenschotel van geb. aard appelen, rundvlees, crè- mespinazie woensdag 'eepjes rundvlees, sperziebo nen, gest. aardappelen donderdag stamppot zuurkool, rook worst vrijdag gepan. visfilet, worteltjes, gest. aardappelen zaterdag ndische vleesschotel met gado-gado zondag wat de pot schaft Het Dorpsplan Sint Laurens wordt als enig agendapunt besproken op een extra, gecombi neerde vergadering van de raads- comtnisies Maatschappelijke Za ken en Stadsontwikkeling op don derdag 21 oktober om 19.30 uur in het wijkcentrum van Sint Lau rens, van Cittersstraat 64. In het kader van het Alcohol- Verkeer project Zeeland van hei Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland staat op zaterdag avond 23 oktober vanaf 18.00 uur de zogenaamde Alcohol-bus op de "gele steentjes" vóór het stadhuis. De informatie die de bus te bieden heeft bestaat onder meer uit een blaastest, die bij wijze van proef kan worden uitgevoerd. Op maandag 25 oktober 1993 gaat firma de Voogd beginnen met het gedeeltelijk rioleren en herstraten van de Balans. De rijbaan, parkeerstroken en de trottoirs zullen opnieuw gelegd wor den, terwijl de rijbaan en de parkeerstroken voorzien zullen worden van 'n gebroken puin fundering. Het werk begint aan de zijde van de Wagenaarslraal en is in drie fasen opgedeeld: Eerste fase: langs de oneven zijde rioleren, wegfundering aanbren gen en bestraten; Tweede fase: langs de abdijgebouwen wegfundering aanbrengen en bestraten; Derde fase: wegfundering aanbrengen voor de St. Jorisdoelen en bestraten. Naar verwachting zullen de werkzaamheden ongeveer vijftien weken in beslag nemen. De straat wordt ook in drie fasen afgesloten. Medio no vember 1993 wordt de Balans ter hoogte van de Bogurdstraat afgesloten voor alle verkeer. Het verkeer vanaf Walplein en Korte Burg wordt omgeleid langs de Bachtensteene, die dan tijdelijk twee richtingen wordt, terwijl het par keren dan verboden wordt. Getracht zal worden het ongemak tol een minimum te beperken. Op 23 juni 1993 is het besluit van burgemeester en wethouders tol het invoeren van betaald parkeren op het Hofplein in de FAAM gepubli ceerd. De datum van ingang is bepaald op maandag november 1993. De tijdstippen, waarop parkeerbelasting is verschuldigd zijn als volgt vastgesteld: maandag lot en met woensdag, vrijdag en zaterdag van 08.00 uur tol 18.00 uur; donderdag (koopavond) en de dagen met extra koopavonden van 08.00 tot 21.00 uur. Het bedoelde besluit ligt ter inzage bij de sectie Juridische Zaken van de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. PARKEERVAKKEN ül ibuJ. t tND VOOR VROUWEN Op verzoek van de Middelburgse Vrouwenraad heeft de gemeente Mid delburg onderzocht of de parkeerplaatsen in de twee parkeergarages van de stad, in het Geeregebied en aan de Kousteensedijk, voldoende veilig zijn, in het bijzonder voor vrouwen. De nieuwe parkeergarage Kousteensedijk blijkt dusdanig goed verlicht te zijn, dat alle parkeerplaatsen voor iedereen veilig worden geacht. De parkeergarage Geere is momenteel minder goed verlicht. Om vrou wen toch met een veilig gevoel te laten parkeren zijn negen parkeer plaatsen dicht bij de ingang speciaal voor vrouwen gereserveerd. Deze plaatsen worden aangegeven door borden. De veiligheid in beide parkeergarages wordt nog bevorderd door de aan wezigheid van camera's, waarop de toezichthouder goed kan volgen wat er overal gebeurt. De parkeerkelders zijn geopend op maandag tot en met vrijdag van 7.00 tot 18.30 uur, donderdag tot 21.30 uur en zaterdag van 8.00 tot 17.30 uur. Alg. uitkering Rijksuitkering bijstand Overige rijksuitkeringen Overige inkomsten Belastingen en Opbrengst vermogen Huren en pachten Onderwijs Cultuur en recreatie Soc. voorzieningen en maatsch. werk Economische Zaken Verkeer, vervoer en watersloot Openbare veiligheid Algemeen bestuur Financ. en alg. middelen R O en volkshuisvesting Volksgezondheid Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn binnen gekomen: a. het bouwen van een schuur op het perceel Torentrans 165; b. het plaatsen van een zelfreinigend toilet op het Hof van Tange; c. het verbouwen/uitbreiden van een woning op het perceel Mo lendijk 42; d. het uitbreiden van de woning op het perceel Korte Noordstraat 61. Een vergunning ingevolge de Wet Milieubeheer is verleend aan: Jazzdans Balletstudio Joke Louwerse voor een balletschool aan de Amnestylaan 1-3 te Middelburg. Een vergunning ingevolge de Wet Milieubeheer is aangevraagd door: Gemeente Middelburg voor het veranderen van de inrichting van sportpark "De Voorborch" aan de Breeweg 92 te Middelburg. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroepsprocedu re kunt u terecht bij de afdeling Milieuzaken van de Dienst Stads ontwikkeling, Vlissingsestraat 21, telefoon 01180 - 75241. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 20 oktober 1993 staat de officiële kennisgeving. Burgemeester en wethouders hebben besloten om: 1. in de Lange Noordstraat de laad- en loshaven vooi het pand met nummer 29, die was gereserveerd voor de belastingdienst, te laten vervallen. Vanaf nu is op deze parkeervakken normaal (be taald) parkeren mogelijk. 2. op de Looierssingel een parkeerverbod in te stellen langs het trottoir voor de panden met de nummers 3 en 4, die direct gren zen aan de uitritten van de brandweerkazerne. Hierdoor wordt het uitzicht van de uitrukkende brandweervoertuigen en ambulances verbeterd. 3. in de Kromme Weele de laad en loszöne voor de panden 2 en 4 uit te breiden diet één, voor huisnummer 6 gelegen, parkeervak (tot circa 20 meter). Deze zóne is bedoeld voor het laden en los sen van goederen voor bedrijven in de Kromme Weele en directe omgeving. Dit houdt in dat parkeren verboden is op deze plaats. Dit parkeerverbod geldt slechts van maandag tot en met vrijdag, tussen 08.00 en 18.00 uur. Buiten deze uren is parkeren dus wel toegestaan. 4. de invalidenparkeerplaats in de Nieuwepoortstraat, naast het RIAGG-gebouw, te laten vervallen en het parkeervak te verwijde ren. De invalidenparkeerplaats wordt verplaatst naar de Eigen- haardstraat, vlakbij de splitsing met de Nieuwepoortstraat. Hierdoor wordt de toegankelijkheid van het gebouw Nieuwe poortstraat 14 sterk verbeterd. Genoemde verkeersbesluiten liggen ter inzage bij de sectie Juridi sche Zaken van de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. Tegen deze besluiten kan iedere belanghebbende binnen 30 da gen na heden, als regel onder betaling van f 170,- aan rechten, beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ge richt aan de Voorzitter van de Afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA te 's-Gravenhage. Het totaalbedrag van de begroting 1994 is 171.508.000,-. In 1994 wordt de gemeente geconfronteerd met een sterke stijging van de kosten van afvalverwerking. De gemeenteraad heeft al eerder beslo ten dat de tarieven voor het ophalen van liet huisvuil kostendekkend moeten zijn. Daarom is het volgende jaar een verhoging van het tarief voor een huishouden met meer personen nodig van 43,-. Het komt dan op 205,-; dat voor alleenstaanden gaat naar 68,-. De rioolheffingen worden al enkele jaren extra verhoogd, waardoor uit eindelijk in 1997 een kostendekkend niveau zal zijn bereikt. Het tarief voor de onroerend-zaakbelastingen, zoals de onrocrend- gocdbelastingen tegenwoordig heten, wordt alleen met een inflatiecor rectie verhoogd. Daarbij zit nog wel een addertje onder het gras: de regering dwingt de gemeenten volgend jaar de verhouding tussen de tarieven voor eige naren en gebruikers te veranderen. Daardoor gaat de huurders zo'n 25% méér betalen dan in 1993, en de verhuurders 19% minder. Wie in een eigen woning woont, merkt niets van die verschuiving. Voor haar of hem gaat de aanslag met de inflatiecorrectie van 3% omhoog.

de Faam | 1993 | | pagina 5