rijles MOTORRIJLES? MESSEN SLIJPEN* SNOOKEREN! ARBEIDS/NTEGRATIEPROJECT GEHANDICAPTEN BEKROOND PEETERS falot SLIJPKOSTEN: Noe moe je is een stuitje je smoel 'ouwe Jantje Beton Roefeldag: snuffelen en ontdekken Villeroy&Boch Met Oen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! PZC WEEKBLADEN NU IS UW KANS! v.a. 2,50 p.stuk het eerste half uur in de maanden oktober en november KAROLINCeglSurctt Vlissingseétraat 47-55 Oost-Soubürg Telefoon: 01184-70962 ONZE ZAALRUIMTE IS OOK BESCHIKBAAR VOOR: BRUILOFTEN, RECEPTIES, PARTIJEN, BEDRIJFSFEESTEN, VERGADERINGEN ETC. capaciteit 15-150 personen Informeer eens vrijblijvend SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 93e JAARGANG NUMMER 42 praktijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om! 20 OKTOBER 1993 'Niet alles afstemmen op mensen met een handicap' Verheij en Van Hooydonk voeren gegevens van een cliënt in. Op de voorgrond staat Etoile. Michel Sommeyer, een voormalige klant van Verheij en Van Hooydonk, is nu in dienst bij fresiakweker Fred Besuyen. door Liesbet Mallekoote Een mooi ding. Saskia Verheij uit Goes en Piet van Hooydonk uit Mid delburg zijn zichtbaar in genomen met Etoile, het bronzen beeldje dat de Zeeuwse Prijs Bevorde ring Integratie Gehandi capten (ZIG) verbeeldt. De sculptuur, twee oor kondes en veel lof werd hen vorige week over handigd door de Zeeuw se Commissaris der Koningin, voor hun Ar- beidsintegratieproject voor schoolverlaters uit het Voortgezet Speciaal Onderwijs (VSO). „Maar het is niet alleen een succesverhaal, hoor." De ZIG-prijs is dit jaar voor het eerst uitgereikt op initiatief van de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid. De prijs is een erkenning voor een persoon of in stelling die zich op bijzondere wij ze inzet voor de integratie van mensen met een handicap in de Zeeuwse samenleving. Het Ar- beidsintegratieproject van Verheij en Van Hooydonk, dat is onder gebracht bij de Stichting Keuze begeleiding Onderwijs Arbeid (SKOA), voldoet aan de gestelde criteria. Het is origineel en ver nieuwend, het gaat uit van de 'inclusieve gedachte' (maakt ge bruik van bestaande voorzienin gen zoals het Arbeidsbureau en de GMD), het kan als voorbeeld functie en stimulans voor ande ren dienen en het is ontwikkeld binnen Zeeland. Saskia Verheij blijft ondanks de vele loftuitingen nuchter. „Het lijkt nu alsof alles lukt. Maar het is ook vaak ploeteren, hoor en je werk is nooit klaar." Collega Piet van Hooydonk valt haar bij: „Als er problemen zijn, kunnen onze cliënten altijd bellen. En soms doen ze dat nog na drie, vier jaar. Daar moet je dan meteen op in springen, anders kunnen ze ont slagen worden." Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524 Redactie: Ad Hanneman. 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36. 4570 AA Axel Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10. 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Het Arbeidsintegratieproject is vier jaar geleden opgezet en wordt gesubsidieerd door de mi nisteries van binnenlandse zaken en WVC, de provincie Zeeland en de Zeeuwse Arbeidsbureaus. De doelgroep bestaat uit leerlingen van scholen voor (zeer) moeilijk lerende kinderen, kinderen met opvoedingsmoeilijkheden, Vrijdag 22 oktober a.s. kunt u vanaf 10.00 uur al uw messen vakkundig laten slijpen door 'n vakman, van de Henckels Zwilling messenfabriek spraak- en gehoorgestoorden en mensen met een lichamelijke handicap of een chronische ziek te. Verheij en Van Hooydonk hebben zelf een methode ontwikkeld waarmee voor de schoolverlater een plan op maat wordt ge maakt: wat is de handicap, welke invloed heeft die handicap, wat kan de schoolverlater wel en wat niet. Van Hooydonk: „Normaal wat kan, speciaal wat moet, zo als juryvoorzitter Don bij de prijs uitreiking zei. Inzicht krijgen in de beperkingen en het 'normale' zo veel mogelijk naar voren halen. Dat is ons handelsmerk. Daar moet je feeling voor hebben, maar het is ook een vak." De cliënten worden aangemeld door de scholen - die vermoeden dat een leerling het in zijn eentje niet redt op de arbeidsmarkt -, door GMD's en Arbeidsbureaus - die zelf niet de mogelijkheid heb ben om de schoolverlaters inten sief te begeleiden -, of door ouders. Als een analyse is ge maakt van de vraag en de moge lijkheden van de cliënt, gaat een van beide projectmedewerkers op zoek naar een stageplaats in een bedrijf of instelling. „De school sluit een stagecon tract af en begeleid de schoolver later. Als de stage is afgelopen, nemen wij de begeleiding over en proberen van de stageplaats een werkplek te maken. Die nauwe samenwerking tussen de Zeeuw se scholen en ons is uniek in Ne derland," denkt Van Hooydonk. „De winst is dat die mensen nooit werkloos worden en nooit in het uitkeringscircuit terecht ko men." De projectmedewerker denkt op dit moment zo'n zestig tot zeventig procent van de Zeeuwse VSO-schoolverlaters op te pikken. Voor het project zo succesvol werd, moesten wat hobbels wor den overwonnen. Er was geen computer, laat staan een pro gramma, en ook de samenwer king tussen de twee collega's verliep niet zo best. „Het eerste half jaar was het af en toe knok ken," vertelt Verheij. „Maar sindsdien gaat het prima. Je moet elkaar vrijlaten, maar wel continue overleggen." Aanvanke lijk ging dat structureel op een vaste dag. „Maar dat kun je niet volhouden. Soms moet je op dat moment een afspraak plannen en op andere momenten zit je uitge breid te praten." Van Hooydonk vult aan: „Je moet ook actueel zijn. Als nu iemand belt met een probleem en je komt er niet uit, kan je niet zeggen: „Ik neem het volgende week wel mee in het werkoverleg." Constant aanspreekbaar zijn voor cliënten en werkgevers is belang rijk voor de beide projectmede werkers. „De deelnemers werken meestal samen met een vast iemand op de werkplek en ze ra ken vaak heel erg gehecht aan die persoon. Als die opeens ian- gere tijd ziek is of met vakantie, kunnen ze vaak niet meer goed functioneren. Soms lopen ze zon der iets te zeggen weg. Dan is het belangrijk dat je ze over dat punt heen helpt. Gewoon op nieuw naar het werk brengen en nog eens samen met de werkge ver praten, bijvoorbeeld. Het zijn maar kleine dingen, maar als je het niet doet, kan alles verloren zijn." Ook de werkgever heeft op zulke momenten een steuntje nodig: „De werkgever wil wel, maar hij weet vaak niet wat hij in zo'n si tuatie moet doen. Bereikbaarheid kan al de doorslag geven voor een werkgever om mee te wer ken aan het project," zegt Van Hooydonk. „Ze hoeven ook geen vacature te hebben, alleen de be reidheid een stukje werk beschik baar te maken en een eigen plek voor die mensen te creëren." Een eigen plek betekent vaak ook aanpassing aan de handicap van de werknemer. Het SKOA-pand in Goes, van waaruit Van Hooy donk en Verheij werken, werd even bekritiseerd in het jury rapport van de ZIG-prijs. Het is nauwelijks toegankelijk voor mensen met een lichamelijke handicap: het heeft een afstapje, een lange trap en geen lift. Ver heij: „Maar we hebben het al een beetje aangepast. We hebben voor onze stagiaire, die in een rolstoel zit, een hellingbaan aan gelegd over het trapje naar ons kantoor. We moeten haar dan wel even helpen, anders kiepert ze zo in het trapgat ernaast." Misschien niet ideaal, maar je moet dat aanpassen ook niet overdrijven vindt Van Hooydonk. „Soms gaan instellingen daar wel eens wat ver in, denk ik. Sommi gen van onze cliënten hebben bij voorbeeld extra scholing nodig. Die krijgen ze altijd in het regulie re beroepsonderwijs, bijvoor beeld een LTS. Die doen nooit moeilijk over aanpassingen met subsidie zus en regeling zo. Die halen gewoon iemand van de technische afdeling erbij en die maakt het zelf. Klaar." Van Hooydonk denkt dat het werken binnen een organisatie als SKOA helpt om een dergelijke houding te verwerven. Anders dan in de zorgsector werkt SKOA vanuit een economisch stand punt. Van Hooydonk pakt een re kenmachientje uit zijn koffer. „Die heb ik altijd bij me. Voor iedere werkgever kan ik ter plek ke uitrekenen wat die persoon hem gaat kosten." Daarnaast is SKOA er niet alleen voor mensen met een handicap. „Hier worden ook mensen getest die piloot wil len worden," legt Van Hooydonk uit. „Het voordeel daarvan is dat je niet met oogkleppen op gaat lopen. Je vergelijkt niet alleen ge handicapten met gehandicapten, maar ook met mensen zonder handicap. Zo loop je minder de kans dat je alles gaat afstemmen op mensen met een handicap." Het uiteindelijke doel van het Ar beidsintegratieproject is mensen via scholing en werkerva ringsplaatsen te leren werken en aan een vaste baan te helpen. Ruim honderdvijftig schoolverla ters hebben nu een vaste werk kring, van wie tweederde volledig wordt betaald door de werkgever. Zo'n vierhonderddertig anderen doen een vorm van scholing of stage. Het team heeft dan ook een grote voorraad werkgevers in de computer die een telefoontje kunnen verwachten. Velen zijn al met het project bekend. „Die we ten als Van Hooydonk of Verheij belt, dan is er iets mee," zegt Van Hooydonk breed lachend. Desondanks is het af en toe jam mer als een werkgever een iemand in dienst neernt. Van Hooydonk: „Dat klinkt tegenstrij dig. Maar laatst was ik bij een bloemenkweker waar ik altijd wel iemand kwijt kon, wat er ook mee was. Die zei over een cliënt die daar nu werkt: „Die wil ik hebben, ik neem hem in dienst." Leuk voor die jongen, maar niet voor ons. Want wij waren een goede plek kwijt." Verheij vult aan: „Want ook voor ons is het soms zoeken. De banen liggen niet voor het opscheppen. Dat vergeten onze cliënten wel eens. Dan willen ze er al mee ophou den als ze vuile handen krijgen. En dan verwachten ze dat je de volgende dag al iets anders hebt. Maar zo gaat dat niet. Ze moeten ook leren wat het betekent een baan te hebben en die te hou den." GESCHENKEN Lever nu al uw messen in bij alleen in Vlissingen!) Lange Zelke 26, 01184-11477 Van Duyvenvoorde - Buurtver eniging Van Duyvenvoorde houdt zaterdag 23 oktober een kleding en speelgoedbeurs in buurthuis De Schuur, aanvang 10.30 uur. Pensioenbelangen - H.M. Pot vertelt tijdens de vergadering van de afdeling Walcheren van de Ne derlandse Bond voor Pensioenbe langen iets over het Loodswezen. Dat gebeurt op dinsdag 26 okto ber in de kerkeraadskamer van de Petruskerk in Vlissingen, aanvang 14 uur. Workshop - De Stichting Wu Wei organiseert op 14 november van 10 tot 18 uur een workshop met beweging, ademhalingstech nieken, meditatie en klankoefe ningen. Docent Ruud de Groot maakt gebruik van de helende klanken van het geluid, middels Tibetaanse klankschalen, de Australische didjeridu en de Westafrikaanse djembé (trom mel). De workshop wordt af gesloten met een concert op deze instrumenten. Recreatievolieybal - De volley balclub Dauwendaele is op zoek naar nieuwe leden, die vooral in de recreatiesport hun heil zoe ken. De club bestaat nu twintig jaar en traint op de donderdag avond. Dauwendale - Postzegels, mo delspoor, miniatuurauto's en bouwpakketten worden zaterdag 23 oktober aangeboden in Ont moetingscentrum Dauwendaele in Middelburg tussen 10 en 17 uur. Ook worden er spullen ge taxeerd. De Franstalige Walcherse clubs willen Antenne 2 terug op de kabel De Herfstweek in de Nieuwe Burg is nog volop aan de gang. Afgelopen zaterdag werd er een modeshow gehouden. Skiën? Een hele pagina vol nuttige informatie en wenken Onder de titel 'Dierenvrienden' behandelt Margreet Meulmeester een aantal recent uitgegeven kinderboeken The Scene komt naar Zeeland; eenvoud en poëzie typeren deze Nederlandse groep Mode van de Nieuwe Burg Piet, die uit één van de Walcherse dorpen komt en al jarenlang werkt in de wouden van het Amerikaanse Oregon met allerlei ruig slag volk, heeft me eens ver teld wat voor voordelen het Zeeuws biedt. Waren ze druk in de weer met kettingzagen en tractoren, dan waren er toch lui die maar tegen je aan bleven klet sen. Dat was voor de veiligheid en de gemoedsrust ongewenst maar er viel niets tegen te doen. 'Kiek' zei Piet 'as je moe 'ier bin, dan kan je gewoon zeie: noe moe je is een stuitje je smoel 'ouwe, en dan begriepe ze dat wè. Mèr in 't Engels kan dat nie, ze zoude kwae'd'oore, weet je. Dan moe je zö'n gast mèr laete lulle'. (Een stuitje, voor de goede orde, is een 'poosje'). Een terechtwijzing van deze aard komt in het Zeeuws inderdaad niet agressief of erg verwijtend over. Het gaat hier niet om de persoon in kwestie, maar om de stilte die gewenst wordt. Voor Zeeuwen is respect voor de an der een groot goed (sommigen zien daar ten onrechte onver schilligheid in) en dergelijke ver zoeken worden dan ook alleen gedaan als het nodig is. Om de zelfde reden worden ze niet als beledigend opgevat, zoals Piet al zei. Woorden als 'smoel' worden overigens door de één wel, door de ander niet of veel minder als ruw taalgebruik opgevat. 'Lullen' is op de dorpen van Walcheren gewoon een ander woord voor praten en zeker niet onbe schaafd. Jan Zwemer Zaterdag is het zo ver: de Jantje Beton Roefeldag van het Na tionaal Jeugd Fonds. Op deze dag vraagt het Jeugdfonds ex tra aandacht voor kinderen en hun plaats in de samenleving. Het Nationaal Jeugdfonds organiseert de Roefeldag ter viering van het 25-jarig jubileum van het fonds. Ook in Vlissingen en Middelburg is van alles te roefelen. Roefelen is een woord dat in Nederland niet bestaat. Het is een Vlaams begrip dat het best omschreven kan worden als nieuwsgierig maken, snuffelen aan iets onbekends en uitnodi gen tot onderzoek. De Roefeldag biedt kinderen de gelegen heid de wereld om hen heen te ontdekken. Bedrijven en instellingen in heel Nederland zetten op de Jantje Beton Roe feldag hun deuren open voor kinderen. De Roefeldag is een initiatief van Boudewijn, de vorige koning van België. Het idee is overgenomem door Jantje Beton. Aan de Roefeldag is een wedstrijd verbonden waarmee leuke prij zen te winnen zijn. Naar schatting zullen zo'n honderduizend kinderen tussen de zes en twaalf jaar meedoen. Ze zijn te her kennen aan een Roefelpetje of -speldje en mogen zelf bepalen wat ze willen doen. Koekjes bakken in een bakkerij, kijken in een moskee, de kluis van een grote bank bekijken of als ober maaltijden serveren. Scouting De Gouden Cirkelgroep uit Middelburg organiseert de Roefeldag in Middelburg. Deelnemertjes kunnen de brandweer bezoeken,dieren verzorgen in het dierenasiel, een .bezoekje brengen aan het gemaal Boreel, de studio van Radio Maximaal bekijken, een rondleiding meemaken door de rechtbank, onder leiding van Staatsbosbeheer een wandeling maken in het Veer- se bos en nog veel meer. Kinderen die willen meedoen, moe ten zich om 10 uur aanmelden bij Scoutinggroep De Gouden Cirkel in Middelburg. In Vlissingen is de organisatie in handen van de Commissie Sociaal Cultureel Werk. Kinderen die in Vlissingen willen mee doen, kunnen bijvoorbeeld meevaren met de Provinciale Stoombootdienst, een bezoekje brengen aan de Zeekadetten, de politie, een schoonheidssaleon, het Anti- Discriminatiebureau, ziekenhuis Walcheren of de Zeeuwse Ruitersportvereniging voor Gehandicapten. Knutselaartjes, computerfreaks en muzikanten kunnen terecht in Buurthuis de Paraplu.

de Faam | 1993 | | pagina 1