Nieuwe bestemmingen in Oostblok en Amerika Wilde printen op skipak voorbij Milieuvriendelijke ski verovert de Alpen Ziel Kantoorkruk-conditie niet voldoende voor gezonde wintersport Sledehondenrennen: volmaakte harmonie tussen mens en hond Ski-vakantie op proef RUIM 13 MILJOEN WINTERSPORTENDE NEDERLANDERS 'FLEECE' IN TWEE JAAR NAAR DE TOP Handschoenen SKIMATERIAAL VOOR FUN EN WEDSTRIJD Huren Langlauf Woensdag 20 oktober 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Afgelopen jaar gingen meer dan 1,3 miljoen Nederlanders naar de sneeuw. En de reisbureaus ver wachten dat het er dit jaar nog meer zullen zijn, want actieve va kanties zijn in. Naast de vier be kendste wintersportlanden. Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en Italië, zijn er twee duidelijk nieuwe trends te bespeuren: het voormalig Oostblok en de USA. Karin Duijm van het NBBS Mid delburg vertelt over deze nieuwe bestemmingen voor skiërs die eens wat anders willen. De wereld wordt relatief kleiner en voor steeds meer sportievelin- gen geeft een skiretourtje over de oceaan net die kick die nog ont brak aan het volmaakte win- tersportgevoel. Met een coke in Proef skiën in Oostenrijk. Wie erover twijfelt of skiën wel zo leuk is als iedereen zegt, kan via de ANWB een achtdaagse proefreis maken naar Kramsach in Oostenrijk. Voor dit arrangement hoeft de aspirant-skiër geen dure kleding of ski materiaal aan te schaf fen. Het gebruik daarvan is in de prijs inbegrepen, evenals de skiles, de lift- pas en de ANWB- begeleiding. Vorig jaar was deze tocht een groot succes en gingen driehonderd deelnemers op proefreis. De reizen worden georganiseerd in januari, februari en maart 1994. Opvallen op de piste, ook al kon je niet skiën. Daar zorgde je kle ding de laatste jaren wel voor. Woeste printen op ski-jacks en overalls in felle kleuren schreeuwden om aandacht en zolang je niet viel op die wankele latten, maakte je de blitz. Maar de consument verandert, ook de skiënde consument. Velen raak ten na een jaar uitgekeken op die schreeuwerige kleding en zo ko men dit seizoen de effen klassie ke tinten weer terug in het modebeeld op de sneeuw. Rood en blauw, met daarbij alle afgeleide kleuren, soms gecombi neerd met elkaar, gaan het ma ken dit seizoen. Skipakken en jacks die je volgend jaar ook nog met plezier uit de kast haalt. Of misschien zelfs de winter door blijft gebruiken, ook voor een wandeling langs het Domburgse Het 'fieecÊshirt: de mode-hit van deze winter. Skigym aan het strand Wie vanuit zijn kantoorstoel zo op de lange latten stapt, vraagt om moeilijkheden. Lichamelijk ben je dan totaal niet op die ge heel andere omgeving voorbe reid. Spieren die thuis nooit iets te doen hebben, worden belast. Dat vraagt om blessures en die zijn wel degelijk te voorkomen. Op veel plaatsen op Walcheren wordt ter voorbereiding van een vakantie in de sneeuw curussen skigymnastiek gegeven, onder verschillende benamingen, maar allemaal met hetzelfde doel: het opbouwen van conditie en het trainen van de spierpartijen die het in de wintersport extra zwaar te verduren krijgen. Winterspor ters in spe kunnen onder meer terecht bij de volgende adressen. De Nederlandse Skivereniging, Kring Zeeland, geeft binnen- en buitentraining op maandag- en donderdagavond in Middelburg en op maandagavond in Oostka- pelle. De lessen zijn net begon nen, maar er is nog plaats op alle avonden. Skandia Sauna in Vlissingen houdt in de open lucht een ski- trimuur op de zondagmorgen, vanaf 31 oktober. Bij slecht weer is er binnen les. Ook de ANWB geeft ski-fit-uren in diverse plaatsen. strand. De grote topper van de komende tijd wordt het 'fleece'- materiaal. Een kunstvezel, warm en ademend als wol, maar met het gebruiksgemak van het syn thetische. Jacks en heerlijk soe pele truien worden ervan gemaakt en daar mag weer best een printje op zitten. Het seizoen moet nog beginnen. Bij Habee Intersport in Middel burg kijkt Henk Broers reikhal zend uit naar de eerste echt koude dagen. Dan komen de mensen pas over de drempel om te kijken naar een nieuw jack of een warme muts voor de sneeuw. „De klanten stellen steeds hogere eisen aan de kwa liteit. Daar willen zij best voor be talen, maar dan moet het ook wat langer meegaan. Vandaar de huidige tendens om weer terug te grijpen naar de wat rustigere kleurencombinaties en effen tin ten. Dat gaat minder gauw ver velen dan zo'n wilde print. Daarbij kiezen jongeren vaak als aanvulling een fleecetrui of body warmer, die maximale bewe gingsvrijheid geeft. Vooral bij het snowboarden of als après-ski is dit nieuwe materiaal ideaal. Het ademt als wol maar je gooit het zo in de wasmachine. Alle beken de sportmerken als Nike, Tenson en O'Neill brengen het dit sei zoen volop", zegt Broers. Welke skiër herinnert zich niet zijn in ijzige klompen veranderde handschoenen na een dag van vallen en opstaan in de sneeuw. Skihandschoenen waren vroeger van leer. Het duurde een nacht of nog langer voordat zij gedroogd waren en voelden daarna aan als een plank. Ook dat ongemak is voortaan voorbij. Bijna alle huidi ge skihandschoenen zijn ge maakt van materialen als Gore-Tex: waterdicht, ademend, gebruiksvriendelijk en verkrijg baar in verschillende kleuren. Want alles moet wel bij elkaar passen. Dat geldt voor skies en schoenen. Maar ook voor de combinatie van jack, muts en handschoenen. De tijd van de geitenwollen wanten met ijspe gels en de zwarte oorwarmers is voorgoed verleden tijd. je achterzak om twaalf uur 's nachts de helderverlichte pistes van Aspen te kunnen afra- zen, is natuurlijk wel even wat anders dan achterover leunen bij een glühwein en schrammelmu- ziek. „Vooral tweeverdieners met een aardig gevulde beurs kiezen DUlQSriJG tegenwoordig voor de States. Voor rond de dertienhonderd gul den heb je al een weekarrange- ment, inclusief het vliegretour, in één van de skigebieden rond Denver. Volkomen tegenovergesteld aan de bovengenoemde bestemming is een gebied dichter bij huis, maar voor velen nog onbekend: de voormalige Oostbloklanden. „Je moet er wel rekening mee houden dat het daar ijskoud is en de pistes minder hoog en minder steil zijn. De skipassen zijn niet goedkoop. Het is er wel sneeuw zeker van kerst tot eind april en de accommodaties zijn ronduit uitstekend", roemt Karin Duijm deze nieuwe bestemming. „De Amerikanen zelf gaan hier na tuurlijk ook al jaren naartoe". Het NBBS, maar ook verschillen de andere reisbureaus, bieden dit jaar reisarrangementen naar on der meer Tjechië en Bulgarije. Ook Roemenië staat soms op het programma. Deze landen zijn vooral geschikt voor beginners, licht gevorderden en families met kinderen. In alle gebieden wordt in Duits en Engels skiles gege ven, dus de taal is geen pro bleem. Duijm: „Deze bestemmingen zijn uitgesproken goedkoop te noe men. Een weekarrangement per bus of trein naar Tjechië is er al vanaf ongeveer vijfhonderd gul-; den. Naar Bulgarije wordt gevlo gen en daar kan men vanaf 660 gulden terecht. De hotels zijn' schoon en goed en alle skileraren hebben een opleiding in Oosten rijk gehad. Men moet niet denken dat het daar nog primitief toe-;, gaat, want al zijn het voor ons nieuwe bestemmingen, de Duit sers komen er al jaren. De liften zijn goed en het skimateriaal voor de verhuur is uitstekend up to da te". Wie toch liever kiest voor de tra-; ditionele wintersportlanden, zou dit jaar eens aan Italië moeten denken. Door de sterke devalua tie van de lire zijn daar de prijzen niet gestegen en in sommige ge-j vallen aanzienlijk gedaald. Dat maakt dit land met zijn schitte rende Super Dolomitigebied extra aantrekkelijk voor het komende seizoen. De skifabrikanten konden niet achterblijven. Hun imago was toch al behoorlijk aangetast door het feit dat de berggebieden jaar lijks steeds meer te lijden hebben van het wintersportgeweld op hun kwetsbare hellingen. Daar moest iets milieuvriendelijks te genover staan. Welnu, de skiproducenten ont wierpen een nieuw model ski, dat naar eigen zeggen aanzienlijk minder lak, lijm en oplosmiddelen nodig heeft en minder geslepen hoeft te worden. Bovendien is bij het produktieproces minder ener gie nodig en blijft er na vervaardi ging minder afval over. Bij verschillende bekende skimerken werd deze zogenaamde U- vormige schaalconstructie al toe gepast en in het assortiment op genomen. De ecologische ski, dus. „Een doorbraak die het vorig jaar inzet- Wie dit seizoen naar Zwitserland gaat en een beetje geluk heeft, kan daar kennismaken met een spectaculaire vorm van win tersport: het sledehondenrennen. Met name de grotere plaatsen in Wallis en het Engadin houden re gelmatig meerdaagse wedstrij den, waarop sledes, getrokken door soms wel acht poolhonden en begeleid door een menner strijden om de hoofdprijs. De eerste sledehondenwedstrij den vonden al aan het begin van deze eeuw plaats in Alaska. Ook in de Scandinavische landen vond deze sport al gauw veel aanhangers, vooral in Noorwe gen, en sinds de jaren vijftig to nen ook de Alpenlanden belangstelling voor deze nieuwe vorm van wintersport. Er wordt zelfs over gesproken om deze tak binnenkort op te nemen binnen de Olympische Winterspelen. Terwijl de honden met de tong uit de bek voortrazen door de rulle sneeuw, roept de menner, de zo genaamde 'musher', bemoedi gende kreten en aanwijzingen naar zijn span poolhonden. Zweep of teugels zijn verboden. Alles komt aan op de menselijke stem en de menner moet dan ook een perfecte band hebben met zijn meute, terwijl hij hen daar achter op de slee staat toe te roepen. Vooral de band met de leider van de groep honden is van groot belang. Alleen volmaakte harmonie tussen meester en meute kan resulteren in een goe de tijd. Naast lange afstandsrennen en sprintwedstrijden, kent men van uit Noorwegen ook de pulkastijl. Daarbij begeleidt de musher zijn span op langlaufskies. Hij laat zich echter niet voorttrekken, maar helpt daadwerkelijk mee zo'n groot mogelijke snelheid te behalen. Tot de sledehonden be horen de Groenlandse hond, de Samojeed, de Siberische Husky, de Alaska Malamute en de Cana dese Eskimohond. Verschillende van deze rassen ziet men ook wel in ons land. Maar wie eenmaal een dergelijke poolhond aan het werk heeft gezien in de sneeuw, weet dat hij daar het meest op zijn plaats is. Sledehondenrennen: een 'nieuwe' vorm van wintersport. te en nu in de lijn van alle topmer ken te vinden is", vertellen Jan Jongepier, van het gelijknamige sporthuis in Middelburg en Karei Dollekens, vertegenwoordiger van het skimerk Atomic. „De U vormige schaalconstructie zorgt dat de kantengrip verbetert, waardoor ook de minder ervaren skiër beter kan sturen en zich ook op ijs kan 'houden'. Het draai- comfort is groter want door de sandwichconstructie, waarbij lichtere kunststof werd toege past, is de ski wendbaarder ge worden. „Bij de fabricage van dit model worden 97 procent minder lak en oplosmiddelen gebruikt en 28 procent minder lijm. Het slijpwerk wordt met bijna de helft geredu ceerd, bij de produktie is 46 pro cent minder energie nodig en er ontstaat twintig procent minder afval", juichen de beide mannen. „De verkoopprijs van deze su perski ligt weliswaar hoger, maar de klant investeert graag in goed materiaal en kijkt daarbij vooral naar veiligheid en comfort. Te genwoordig ook al wat meer naar het milieu", denkt Jongepier. Ook wat betreft de schoenen kij ken de mensen niet zo naar de prijs, maar naar diezelfde twee eerste punten: het comfort en vooral de veiligheid. „De instap schoen scoort het hoogst op dit eerste punt. De schnallenschoen zit strakker, maar heeft de aller beste overbrenging op de ski. Te genwoordig is er ook al een combinatie van beide". Wie voor het eerst naar de win tersport gaat, huurt meestal schoenen en ski's, is de ervaring van de winkelier. In Nederland huren is daarbij vaak veiliger, om dat de sportzaak in de eigen woonplaats meestal meer aan dacht en tijd kan besteden aan een juiste afstelling van de ski's. Als de horden bussen op zater dag in de verschillende ski oorden zijn aangekomen, wil iedereen diezelfde middag nog op de lange latten staan en dat komt de nauwkeurigheid niet ten goe-; de. En dat nog afgezien van het materiaal, dat vaak ook zijn beste tijd heeft gehad en soms niet in grote aantallen aanwezig is. Een uitzondering vormen volgens. Jongepier de snowboards, die; nog al eens voor een dag of mid dag worden meegenomen en daarom beter ter plaatse kunnen worden gehuurd. „Voor de aan schaf van een goed board plus uitrusting, ben je al gauw rond de tweeduizend gulden kwijt en dat hebben maar weinigen er voor over. Wel zie je de opkomst van renboards naast de pure funbo- ards, maar dan praat je over wedstrijdsport". Ook op langlaufgebied is er een nieuwtje. Een universele ski van 147 centimeter met een andere voorspanning, waardoor hij ge makkelijker draait en geschikt is voor grote en kleine, dikke en dunne personen. De lang- laufsport lijkt de laatste jaren wat ingestort. „Maar dat komt door de weinig sneeuwrijke winters die wij hier en in de landen om ons heen achter de rug hebben. Toch zie je ook bij het langlaufen een wedstijdtak ontstaan en een groep die alleen recreatief bezig wil zijn. Voor die laatste groep is er nu een ski op de markt geko men, die nog geen anderhalve meter lang is, gemakkelijker skiet en beter stuurbaar is. Je kunt daar dus veel beter mee uit de voeten dan met die lange latten van over de twee meter", legt Jongepier uit. De prijs ligt rond de 350 gulden. Nog goedkoper en korter zijn de zogenaamde Big Footjes, korte skietjes in een breed voetmodel, waarmee je heel wendbaar de bergen kunt afskiën. „Maar dat is echt alleen maar voor fun", lacht Jan Jonge pier.

de Faam | 1993 | | pagina 11