'De mensen bepalen hier zelf wat ze doen' rijles Zachte contact enzen 400,- MOTORRIJLES? Vlaanderen en Poëzie seizoens-thema SLAZ Wedgwood STICHTING MAJORAAT MAAKT NA EEN JAAR BALANS OP Aagtekerke dinsdag 28 september. Drie trekvogels (ganzen) zoeken een plaats om te overnachten. Achter een maïsveld wach ten jagers. Ze schieten er twee af, de over gebleven gans blijft circelen boven de plek waar zijn of haar medetrekkers naar bene den dwarrelden. Het derde schot blijft uit. De overgebleven reiziger schreeuwt om zijn gezelschap dat hem begeleidde vanuit het hoge noorden, op weg naar het warmere zuiden. Na een tijdje vervolgt het eenzame beest zijn weg. PZC WEEKBLADEN Familie Betrokken Dr. J. Van der Straaten belicht economie en milieu Lae mè doee GELDIG TOT EN MET 16 OKTOBER A.S. JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK SI NCI: 1759 /'Model SOLAR (Bone China) SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 93e JAARGANG NUMMER 40 Trekvogels hebben recht op een veilige vlucht' „Tot mijn spijt is het jachtseizoen inderdaad geopend", treurt Jan Willem Vergeer, regionaal coördi nator van de vogeltrekdag die op zondag 10 oktober wordt gehou den. „Omgaan met dieren en an ders leren kijken naar vogels is een doelstelling van die dag", legt Vergeer een verband tussen de schieting op de akker nabij de Walcherse plaats. „Veel jagers gebruiken het argument dat deze vogels schade veroorzaken aan de landbouw". Volgens Vergeer stomweg nonsens. Ze proberen het gewoon goed te praten. „Trekvogels hebben recht op een veilige vlucht". Verstand van de jacht heeft de Middelburger Vergeer niet. Daar zijn anderen mee bezig. Hij heeft in Zeeland de coördinatie in han den van de Internationale Vogel trekdag die overigens in maar liefst negentig landen op hetzelf de tijdstip plaatsvindt onder de paraplu van de wereldwijde orga nisatie BirdLife. Vergeer zelf biva- keert zondag in de studio van Omroep Zeeland in Oost- Souburg. Hij bundelt daar de be vindingen van zo'n vijfentwintig groepen die vanuit allerlei loka- ties in de provincie verslag uit brengen. De regionale omroep zendt de resultaten uit. De groepen vogelaars loeren vooral op waadvogels, steltlopers en scholeksters. Ze komen uit het hoge noorden en zijn bezig om een plek te vinden waar het beter vertoeven is dan in de barre kou van bijvoorbeeld Siberië. Ze zoeken plaatsen waar ze voor wat mondvoorraad kunnen zor gen. Schorren en wadden zijn goed gevulde eetschuren voor die vogels. De Internationale Vogeltrekdag heeft tot doel om aan te geven hoe belangrijk Nederland is voor trekvogels. Tijdens de uitzending op Omroep Zeeland vertelt Ver geer daarover. „Aan de stranden kunnen ze hun eten halen, maar ook op andere plekken". Volgens Vergeer zijn het vooral kleine wormen die de vogels eten. Schade aan akkers kan nauwe lijks worden geteld. Ook vindt hij dat het belangrijk is om zuinig om te gaan met 'onze vogelrijkdom'. Zuinig omgaan met vogelrijkdom. FOTO AN DA VAN RIET Immers, door het toenemende toerisme worden vogels ver jaagd. „Vroeger broedden veel vogels op stranden. Daar hebben ze nu geen plaats meer. Daarom creëren we broedplaatsen. Eén er van ligt voor Neeltje Jans en de ander is Hoge Platen in de mon ding van de Westerschelde. Daar broedt vooral de stern". Bfesmn Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170 Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr, 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51. 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Een curus tuinieren hoeft niet zo nodig, en poppen maken willen ze ook niet leren. De leden van de stichting Majoraat, in de wijk Paauwenburg in Vlissingen, zien meer in gezellig een bakje koffie drinken, wat lezen, een bingo of een diner-dansant. En dat is pri ma, vindt algemeen coördinator Mimi Ruikes: „De mensen bepa len hier zelf het beleid." De stichting Majoraat, die huis houdt in de mensa van Campus De Ruyter van het Zeelandcolle ge, bestaat deze maand precies een jaar. De experimentele fase wordt afgesloten en de balans opgemaakt. Ruikes: „In oktober 1991 bleek uit ontwikkelingen in de gezondheidszorg dat alles minder werd: teveel vergrijzing, te hoge kosten et cetera. Het leek ons een uitdaging om, zon der subsidie, een ondersteu ningsproject op te zetten in het grijze gebied dat de meeste ou- derenorganisaties laten liggen - voor mensen van vijfenvijftig jaar en ouder. Met een preventieve werking: dus voorkomen dat mensen vereenzamen als ze al leen komen te staan." Majoraat wil zeven dagen per week een ontmoetingspunt bie den waar 55-plussers een kop koffie kunnen drinken, een maal tijd gebruiken of een kaartje leg gen. De mensen die bij de stichting binnenlopen, zijn niet op zoek naar 'knutselcursussen'. Volgens Ruikes zijn ze daar zijn nog niet aan toe. „Ze zijn meer geïnteresseerd in danslessen, bij voorbeeld. En als ze examen moeten doen zijn ze net zo ze nuwachtig als iemand van vijftien jaar. En in december voert een groep de musical 'Herfst' op, die ze voor het grootste deel ook zelf hebben geschreven." Het leuke is, vinden Mimi Ruikes en Kitty van Leersum - die onder meer de maaltijden verzorgt - dat mensen die al jaren naast elkaar in de flat wonen, elkaar nu leren kennen en dingen voor elkaar doen. „Het is eigenlijk één grote familie." Maar ook minder voor "Borreltijd" FOTO AN DA VAN RIET de hand liggende contacten wor den gelegd. Een student die re gelmatig komt eten in de mensa voert klusjes uit voor een oudere dame, die op haar beurt haar ga ragebox ter beschikking stelde toen hij in de zomer zijn spullen moest opslaan. Maar de stichting is natuurlijk niet alleen voor de gezelligheid opgericht. Doelstelling is de men sen - aanvankelijk alleen in de wijk Paauwenburg, maar nu ook van buiten - zolang mogelijk zelfstandig te laten functioneren. De bezoekers kunnen niet alleen de warme maaltijd gebruiken, maar ook met vragen of proble men aankomen. Als de vrijwilli gers niet kunnen helpen, verwijzen ze door naar de betref fende instanties. En als mensen ziek worden, lenigen de vrijwilli gers de eerste nood, bijvoorbeeld door een maaltijd thuis te bezor gen, de hond uit te laten of medi cijnen te halen. Indien nodig wordt professionele hulp inge schakeld of aangevuld. En dat dat gewaardeerd wordt, merkte Van Leersum toen ze zelf ziek werd: „Toen stonden alle leden om de beurt aan m'n bed." Belangrijk voor de Stichting Ma joraat, wat 'recht van de oudste' of (vrij vertaald) 'van de oudere' betekent, is zonder subsidie te draaien. De enige financiële bij dragen van buitenaf waren een startsubsidie uit het sociale ver nieuwingsfonds van de gemeen te Vlissingen en van het Julianafonds. De rest van de noodzakelijke financiën wordt op gebracht door de leden en door het Zeelandcollege. „Het stand punt niet van subsidies afhanke lijk te zijn, komt voort uit het nuchtere idee dat die steeds la ger worden. Als je je baseert op subsidie, moet je steeds reorgani seren en bijstellen. Dan doen we het liever meteen helemaal zon der." Gevolg hiervan is dat alles wat de stichting aanbiedt (maaltijden, koffie en thee, diverse activitei ten) kostendekkend moet zijn. „De ongeveer vijftig leden beta len iets minder dan niet-leden, omdat ze een maandelijkse con tributie inbrengen. Dat is voor ons een vaste bron van in komsten. Daarnaast helpen we de kok van het Zeelandcollege bij het verzorgen van de maaltijden van de honderdtwintig studenten die hier 's avonds eten. We doen de afwas en onderhouden de mensa. Daarvoor krijgen we een vergoeding van het Zeelandcolle ge, die de financiële grondslag van onze stichting vormt." Majoraat werkt alleen met vrijwil ligers: een kerngroep van zes, en vijftien vaste medewerkers. „Met betaalde beroepskrachten krijg je meteen heel andere verhoudin gen," vindt Ruikes. Van Leersum vult aan: „Sommige vrijwilligers zijn leden van de stichting, oude ren dus. Ze draaien zelf soosacti- viteiten, doen de bingo en zijn heel betrokken. Ze controleren of iedereen zijn kopje koffie wel af tekent en als er een nieuw kleed je op de tafels moet komen, lijkt het wel alsof dat kleedje in hun eigen huis moet liggen, ledereen die een idee heeft, iets wil organi seren, kan dat uitvoeren. Dat is belangrijk, want zo blijven ze ac tief." Nu, na een jaar proefdraaien, wordt de balans van het project opgemaakt. Een adviesraad, waarin de regionale zorginstan ties van Vlissingen en de ge meente vertegenwoordigd zijn, moet na evaluatie een mening geven over de werking van Majo raat. Wat de uitkomst ook zal zijn, voor het bestuur, de vrijwilli gers en de deelnemers staat vast dat de stichting doorgaat. De mogelijkheid bestaat echter dat de gemeente de stichting, op termijn, wil laten integreren in de bestaande zorginstanties. „Die bepaling is opgenomen in de subsidievoorwaarden. In principe is de gemeente tegen allemaal zelfstandige stichtinkjes, omdat de mensen dan niet meer zouden weten waar ze aan toe zijn." Het lijkt Ruikes echter niet verstandig te integreren: „Dat gaat ons al leen maar geld kosten. De meeste zorginstanties moeten bezuinigen. Alles wat wij over houden, verdwijnt dan naar hun." Maar de vrijwilligers maken zich niet erg bezorgd over het oordeel van de adviesraad. „De gemeen te is best positief over ons pro ject. Logisch: we draaien goed en kosten niets." Om nog meer mensen met de stichting bekend te maken, houdt Majoraat 8, 9 en 10 oktober open dagen, waarop een dansles wordt aangeboden en de mogelijkheid om een repe titie van de musical 'Herfst' bij te wonen. Of om tijdens het diner dansant op zondag bij de regulie re bezoekers zelf te informeren wat de club inhoudt. Ruikes: „Want mensen vragen wel eens aan mij of we een bejaardensoos zijn. Dan zeg ik, kom eens langs en vraag het de leden zelf. Dat is belangrijker dan een verkoop praatje van mij." praktijkboek voor motorrijles |an baalmck Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt. Vraag er uw rijschool om1 Met Den Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! 6 OKTOBER 1993 Zijn er in de traditionele economie aanzetten te vinden die het milieu in al zijn breedte de juiste waarde toekennen? Op die vraag antwoordt dr. J. der van Straaten tijdens een bijeen komst van Aula Zeeland in de Zeeuwse Bibliotheek op dinsdag 12 oktober. Jan van der Straaten is medewerker van de vak groep Vrijetijdswetenschappen van de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. De lezing draagt de naam 'Overleven' en begint om 20 uur. In zijn beschouwingen neemt Van der Straaten de vraag mee of de onderzoekers en beleidsmakers bij het hanteren van de economische theorie wel de juiste wetmatigheden toepassen. Hij veronderstelt dat die wetmatigheden alleen de juiste maat staf zijn als het gaat om efficiënte inzet van produktiemidde- len. Hij legt de veronderstelling dat sommige milieu-oplossingen economisch niet haalbaar zijn kritisch on der de loep. „Uiteindelijk gaat het bij het mileu om overleven", is zijn credo. Van der Straaten promoveerde in 1990 op het proefschrift 'Zu re regen, economische theorie en het Nederlands beleid'. Voordat hij in Tilburg als wetenschapper in dienst trad werkte hij onder meer als hoofd van een econonomisch onderzoekbu reau bij de gemeente Rotterdam, alsook directeur van een im- portbedrijf. Aula Zeeland is een samenwerkingsverband tussen de Zeeuwse Bibliotheek en Boekhandel Fanoy. Van der Straa ten is uitgenodigd in het kader van de Wetenschap en Tech niek Week. 'Vlaanderen en de poëzie'. Dat is het thema waarmee SLAZ (Stichting Literaire Activiteiten Zeeland) het winterseizoen in gaat. Voor dat thema is gekozen omdat Nederlandse literatuur in het buitenland centraal staat. Vooral de Frankfurter Buchmesse besteedt er aandacht aan. SLAZ kiest jaarlijks een thema dat als een rode draad door de bijeen komsten loopt. De eerste bijeenkomst is vast gesteld op dinsdag 19 oktober. Dan komt de Vlaamse musico loog, dichter Neerlandicus en zanger Paul Rans naar Middel burg. Hij zingt er met zijn ensem ble en spreekt de bezoekers toe. Rans heeft veel cd's gemaakt over het middeleeuwse en het moderne lied. Vlaamse vrouwen zijn de volgende gasten op dins dag 16 november en weer een maand later (14 december) be licht prof Herman Pleij de schrijfster Anne Rijns en de Ant werpse rederijkers uit de vijftien de en zestiende eeuw. De schrijver Bernlef spreekt 11 ja nuari over zijn werk en in februari staat een Vlaamse avond op het programma. Het boekenweek thema wordt in maart centraal gesteld. Overigens is de dichtkunst in al haar aspecten het thema van de boekenweek in maart 1994. De SLAZ is een samenwerkingsver band tussen Boekhandel Fanoy, de Zeeuwse Bibliotheek, de Ho geschool Zeeland en de leraren opleiding van de Hogeschool Rotterdam, lesplaats Middelburg. De organisatie begint aan haar achtste seizoen. Eén van de bekendste mis verstanden in de omgang met Zeeuwse dialectsprekers is de uitleg van het zinnetje 'Lae mè doee'. Je stelt iemand voor iets aan te pakken of iets af te ma ken, en die zegt 'Lae mè doee'. Vol goede moed ga je aan de slag, maar even later ontdek je dat de ander je met open mond aan staat te kijken: ik zeide toch 'lae mè doee'? Ja nou, zeg je dan, wat sta je daar dan? Een schrijnende discussie, want met precies de zelfde woorden heb ben de betrokkenen het tegen gestelde bedoeld. De één bedoelt: Laten we het maar doen, en gaat aan de slag. De ander, de dialectspreker, bedoelt: Laat maar zitten. Lae doee, een ty pisch Zeeuwse uitdrukking, heeft altijd de strekking van: het komt er niet op aan. 'Laat maar han gen' zeggen ze in de Randstad in zulke situaties. Jan Zwemer 99, Niet te geloven! Zachte contactlenzen" van topmerken voor nog geen 100 piek. Een uitkomst als je gaat sporten, naast je bril of voor altijd. ff*\<A"n'r 1(06-0220088 Enkelvoudige sferischc contactlenzen, sterkte +5 t/m -5 OPTICIENS Middelburg, Lange Delft 8b, tel: 01 180 13792 4 t

de Faam | 1993 | | pagina 1