oktober II Richtlijnen Het woordje 'thuis' heeft voor iedereen een andere betekenis. En inderdaad: elk interieur is weer anders ingericht. Toch is 'thuis' voor vrijwel iedereen het synoniem voor eigen plek. We besteden veel aandacht aan de inrichting ervan. En dankzij het enorme aanbod aan interieurpro- dukten is er zóveel keus in kleu ren, kwaliteiten en stijlen, dat iedereen een zeer persoonlijk in terieur kan realiseren. Toch zijn we allemaal - tot op zekere hoogte - het produkt van de tijd en cultuur waarin we leven en draagt zo'n persoonlijk interieur dus wél 'de sporen' van deze tijd. Kleurkeuze De interieurtraditie is populairder dan ooit. 'Decoratief' is het nieu we woonthema waar het beste van alle tijden wordt samenge bracht. Hier wordt echt antiek gemixed met nieuwe produkten die op traditionele vormen zijn geïnspireerd. Een variant op deze stijl-mix is de cultuur-mix zoals we die vinden in het meer nostalgische interieur. De Europe se traditie wordt er vrolijk ge mengd met folkloristische invloeden uit Latijns-Amerika en de Oriënt. Trends Folkloristische romantiek Waarde van dingen om ons heen Vertrouwde stijl-mix Ingetogen beeld Dessin-mix Kwaliteit voorop Woensdag 29 september 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER Het is weer bijna oktober. De dagen worden korter, de avonden worden langer. We gaan weer naar binnen en zoeken de warmte en gezelligheid van ons huis op. We scharen ons rond de tafel en voor de open haard. Kortom, we gaan weer van ons huis houden. ten leggen in het interieur. Laat u eens inspire ren door de woonbijlagen van kranten en tijdschriften en stap daarna binnen bij uw wo ninginrichter. U zult versteld staan van de vele leuke nieuwe meubelen en de ruime sortering woningtextiel die u er aantreft. Voor het tien de achtereenvolgende jaar is de maand okto ber omgedoopt tot 'Nationale Woonmaand Oktober'. Het interieur in al haar facetten wordt in deze maand extra belicht via de me dia en via de woninginrichters. En dat zijn er dit jaar veel. Ongeveer 2000 woninginrichters doen mee aan de Nationale Woonmaand Ok tober activiteiten. En om u duidelijk te maken om welke winkels het gaat, heeft de deelne mende woninginrichter in oktober een nieuwe naam: 'Nationale Woonmaand Winkel'. Aan een Nationale Woonmaand Winkel kunt u ge woon niet voorbij. Je herkent ze al uit de ver te. Aan de vrolijke vlaggen, de kleurrijke streamers en de stickers op raam of deur. Al les met het nieuwe rood-wit-blauwe logo in de vorm van een huis. Bij de Nationale Woon maand Winkel is het in oktober feest. Komt u gezellig 'woonwinkelen' in oktober, dan zult u ontdekken dat de Nationale Woonmaand Win kels enorm veel extra activiteiten voor u heb ben georganiseerd. Een goed voorbeeld hiervan is de Nationale Woonwedstrijd. Als u een originele woontip bedenkt, kunt u in uw provincie één van de 12 Groen- en Geldprijzen winnen. Een nationale woontip kan van alles zijn. Van een slimme manier om gordijnen op te hangen, een truc om vlekken uit het tapijt te halen, hoe je kringen kunt voorkomen op een houten tafelblad tot en met bijzondere tips en adviezen voor de verzorging van plan ten in huis. De prijzen bestaan uit f 750,- aan groene planten en f 999,- aan contanten. Vraag bij uw Nationale Woonmaand Winkelier hoe u meer kunt doen. Bij hem kunt u terecht voor een deelnameformulier. Wellicht bent u straks de winnaar van uw provincie en kunt u in december uw prijs in de wacht slepen bij uw Nationale Woonmaand Winkel. Je gaat weer van je huis houden als het inte rieur naar wens is. En, als we eens goed om ons heen kijken, zien we vaak dat er best nog het een en ander vervngen of aangepast kan worden. Een nieuw behang, een likje verf, een nieuwe stoffering op bank of stoel en wellicht een ander gordijn, doen al wonderen. En met enkele accessoires kunt u verrassende accen en veel natuurlijke elementen als bloemen en bladeren. De omschrijving 'minimaal' zegt al genoeg. Geen overbodige frutsels, geen tierelantijnen. Simpel en functioneel waarbij het back-to- nature idee centraal staat. Er wordt gebruik gemaakt van lichte, vaak transparante kleu ren. Bij de intuïtieve personen die graag en vaak wisselen van meubelen en stijlen, zie je het interieur met de stemming mee verande ren. Alles kan, alles mag, mits het maar de no dige humor in zich heeft. Gekke meubelen en een verrassend kleurig textiel gebruik laten zien dat de eigenaar de nodige dosis lef heeft. Woontrends zijn niet bedoeld als dwingende mode-voorschriften. Niemand schrijft regels voor die bepalen hoe het móet. Wel worden er bepaalde richtlijnen gehanteerd om aan te ge ven hoe het kan. Dit is het werk van interieu rarchitecten, stylisten en binnenhuisadviseurs. Maar ook steeds meer producenten van vloerbedekking, behang, verf, meubels en stoffen zélf geven graag een steuntje in de rug. Ze reiken de trendinforma tie aan in de vorm van een kleurenwaaier, kleurkaarten of stofstalen. In hun folders zien we kleurcollages en sfeerfoto's die algemene aanwijzingen geven met betrekking tot kleu rencombinaties), meubels, stoffen, dessins, materialen en vormen die momenteel 'in' zijn. Kortom: 'stof' genoeg om het interieur mee in te richten en aan te kleden. Voor elke smaak en beurs is wel wat te vinden. Maar waar moet je nu zoal rekening mee houden? Hoe ontstaan geslaagde combinaties? m .VA Uit de tapijtencollectie Ateranne (Desso). .VA om ons heen. Geestlijke verdieping, gezond heid, milieu, sociale zekerheden, vriendschap zijn belangrijk geworden. Vooral stof is trendy, (foto Ploegstoffen) Voor wat het interieur betreft gelden ongeveer dezelfde normen. We gaan weg van het uiter lijk vertoon en terug naar dingen die begrijpe lijker zijn. Meubelen, stoffen en decoratiemateriaal moeten functioneel zijn. Simpel maar kwalitatief. De functie wordt be langrijker dan de vorm. v.v AV. Het is vooral belangrijk om goed op kleur, vorm en materiaalgebruik te letten. Door minstens één van die drie aspecten op elkaar af te stemmen, ontstaat een harmonieus ge heel. Eenheid in kleur is wat dat betreft mis schien nog wel het meest voor de hand liggende uitgangspunt en vaak ook het mak kelijkst te realiseren. Zo kun je wat de stofdes sins betreft gerust bloemen, ruiten en strepen in je interieur combineren, mits de kleuren maar kloppen. Ook verschillende materialen vormen pas één geheel als ze qua kleur goed op elkaar aansluiten. Kijk ook goed naar de vormen van banken, stoelen en tafels. Meu bels, maar ook accessoires en schilderijen, hebben hun eigen vormtaal: kubistisch of or ganisch, robuust of fragiel. Voorkom dat het een rommeltje wordt en zet hooguit twee tot drie verschillende vormen naast elkaar in de zelfde ruimte. hangt een klassieke kroonluchter; behang met borders siert de muren. Het geheel roept her inneringen op aan landhuizen of stadse heren huizen. Ook de moderne meubelen zijn met zorg gekozen: een tijdloze klassieker, een am bachtelijk geproduceerd ontwerpers-item of een seriemeubel in zijdeglad afgewerkt hout. Vakmanschap van toen wordt gecombineerd met ontwerpkwaliteit van nu. Eigenlijk hebben we dus net als in de kleding- mode, ook in de interieurbranche te maken met trends: verschijnselen die heel geleidelijk of juist vrij plotseling opkomen en na verloop van tijd weer verdwijnen. Het één raakt in, het ander uit. Door het individualisme van de ja ren '90 is er momenteel geen sprake van één duidelijk overheersende modetrend, maar van een heleboel verschillende, ledereen gaat zijn of haar neus achterna en combineert naar ei gen smaak kleuren, materialen, vormen en stijlen, zonder zich daarbij al te veel van 'de mode' aan te trekken. Ondanks deze wirwar is er tóch een aantal algemene tendensen aan te geven met betrekking tot stoffen, kleuren, dessins, materialen en vormen. Zo kent de in terieurmode op dit moment grofweg drie ac tuele woonthema's: De decoratieve -, de minimale - en de intuïtieve lijn. VA' v.v Een variant binnen het thema 'Decoratief' is de plattelandsromantiek. Ook hier vormen klassieke stijlinvloeden de basis, maar alles is wat soberder en robuuster. Hier gaat het om de charme van het eenvoudige plattelandsle ven, verbeeld in grootmoeders-antiek, houten en gietijzeren accessoires, potterie en mand werk. Dit meer nostalgische interieur is knus, decoratief én bovendien heel betaalbaar. Geen wonder dus dat juist deze woontrend al een tijdlang razend populair is. Dit lieflijke woon thema is inmiddels uitgegroeid tot een echte cultuur-mix. De Europese 'country' - Frans grenen, Engelse Chesterfield - wordt meer en meer vermengd met folkloristische invloeden uit Latijns- Amerika of de Oriënt. Grof gewe ven Mexicaanse kleden liggen broederlijk naast Indiase Dhurries; naast de Provencaalse tegeltjes hangt Hollands boerenbont. Ook dromige broderie en kant past in deze sfeer. A'A WA Sommige fabrikanten hebben het ons nóg makkelijker gemaakt met hun zogenaamde 'coördinate'-collecties. Dit betekent een totale afstemming qua kleur, materiaal en dessine ring van verschillende sfeermakers binnen één collectie: van verf, behang en borders, bad- en bedtextiel tot vloerbedekking, meubel- en gor dijnstoffen. Dergelijke collecties zijn stuk voor stuk doordachte concepten die zich moeite loos laten combineren tot een eigen, persoon lijke woonsfeer. De keus is dus aan u! Steeds meer mensen herontdekken de char me van de traditionele stijlen. De maatverhou dingen zijn mooi, de kleuren geraffineerd en de details harmonieus. De gestoffeerde Engel se orenstoel, de chaise-longue en de simpele houten keukenstoel: ze roepen nog steeds een warm, vertrouwd gevoel op. Het zijn stuk voor stuk meubelklassiekers die hun gebruiks waarde inmiddels ruimschoots bewezen hebben. In de jaren tachtig hechtten men veel waarde aan uiterlijk vertoon. Had de buurman een stereo-apparaat met vijf knopjes, moest je er snel voor zorgen dat jij er een kocht met wel acht knopjes erop. Het was de tijd van de High Tech. Geld was belangrijk. We waren een beetje materialistisch. De jaren negentig wor den gezien als de tijd van de verdieping. Er worden andere eisen gesteld aan de dingen Bij de decoratieve lijn zie je inspiraties uit de jaren dertig en veertig. Klassieke meubelen, rechte lijnen met af en toe sierlijke bogen. Bij voorbeeld hang-oor stoelen en chaise- longues. Folkloristische dessins vanuit de hele wereld bepalen hier het beeld. Ruiten, strepen v.v. Toch leven we niet in het verleden. Ook de moderne cultuur heeft bijzondere produkten voortgebracht. Wie heden en verleden durft te combineren, kan een heel verrassend effect bereiken. Naast het ingelegde houten kastje staat een felgekleurde leren fauteuil, op de moderne matglazen tafel ligt zilveren bestek, een schilderij in een vergulde krullijst wordt uitgelicht door een moderne halogeenlamp. Het resultaat is een - letterlijk - stijlvol inte rieur. Een interieur waarin mooi wordt gekop peld aan traditie, zonder daarbij de moderne tijd uit het oog te verliezen. Deze nieuwe, decoratieve stijl-mix - antiek met modern - verdringt alle andere klassieke woonthema's. De weelderige Barokke invloe den en de elegante Franse chique zijn duidelijk op hun retour. Ervoor in de plaats komt een rustige, Renaissance-achtige stijl. Raffine ment wint het in alle opzichten van luxueuze overdaad. De kleuren worden ingetogener, de stoffen minder glanzend. Weelderige drape rieën maken plaats voor simpele vouwgordij nen of gedessineerde plissé's. Hout blijft favoriet, ook in het 'Decoratief' interieur. Maar pas op: hoogglans lak is passé. En ook leer is eigenlijk uit de gratie. Stof moet het zijn, het liefst ongedwongen, nonchalant en comforta bel: rib-katoen, linnen of grofgeweven wol. .v.v Woonthema Decoration. (Nederlands Interieur Instituut) v.v. Voor de traditionele woonstijlen zijn stoffen een belangrijk element. In het 'Decoratief' in terieur vinden we veel velours, damast en jac- quardstoffen. Nieuw zijn de bedrukte stoffen met elegante voorstellingen die ontleend zijn aan 17e eeuwse schilderijen of oude behang sels: gordijnen met Venetiaanse gondels of pentekeningen a la Rembrandt. Bij de platte landsromantiek horen uiteraard wat grovere weefsels zoals pitjeskatoen en linnen. Ze heb ben typisch boerse dessins: strepen, ruiten, patchwork, maar ook lieflijke kleine bloeme tjes zoals we die kennen van Engels porselein. Hier is met name de dessin-mix een echte ra ge aan het worden. Geometrische en florale elementen worden naar hartelust gecombi neerd tot één bont dessin. Ruiten, strepen, bloemen, fruit en groente overwoekeren de gordijnen, grandfoulards en de tafelkleedjes: het oogstfeest van moeder natuur. M In dit gerieflijke semi-klassieke interieur staat één ding echter voorop: kwaliteit. Alleen dan krijgt het totaal ook echt die stijlvolle, cultuur- bewuste uitstraling. Op de visgraat parketvloer hoort een authentiek oosters ta pijt; aan het met stucwerk bewerkte plafond A'A VA' m AV. Hansa Raamdecoratie

de Faam | 1993 | | pagina 13