Wallach wil meer vermaak in Domburg 'Middelburgse mode' voor Zweedse televisie In Zeeland geldt wet van remmende voorsprong 1 rijles MOTORRIJLES? s s CASSETTES Robbe Berking WILKENS „Toen ik in mijn agenda 'presentatie burgemeesters- onderzoek' zag staan, kreeg ik Limburgse toestan den voor ogen. Ik vroeg mij af met welke aannemer ik voor het laatst had gedineerd." Zo begon burge meester C. Rutten van Middelburg vorige week zijn welkomstwoord aan de deelnemers aan het deskun digheidsbevorderingsproject voor amateurhistorici, die de Walcherse burgemeesters tussen 1850 en 1855 hebben onderzocht. PZC WEEKBLADEN Ze dachten het zo'n zes jaar vol te hou den. „Maar het is bijna zeventien jaar geworden". En nu stoppen ze er mee. Nee. Niet definitief. Het café-restaurant terras 't Groentje verpach ten ze, de winkels er naast verhuren ze en de appartemen ten blijven onder hun beheer. Vooral Inneke Wallach (39) werd het teveel. Haar één jaar oudere echtgenoot William Wallach had er eigenlijk best nog zin in. „Maar ooit volgde zij mij, nu volg ik haar". En: „Ik zit nog propvol ideeën. Die kan ik in Strandvolleybal Minstens vijf miljoen Zweden zagen op maandaga vond 14 september vanaf elf uur de Walchersen Pa tricia Kienten en Kristel Hubrechse kleding aanprijzen uit de ateliers van Michael Telepary en Hedwig Samson. Het televisieoptreden van onge veer een uur in het populaire popprogramma van Z- tv was het gevolg van het succes dat beide Middel burgse modemannen hadden tijdens een modebeurs in Stockholm in augustus. Een dag na hun televisie debuut bekeken beiden met de heren en kleding- maakster Manita van 't Loo de videoband. De prijs voor het 'even op en neer' naar Stockholm werd graag betaald: 48 uur zonder slaap. „We zijn met z'n tweetjes geweest". het belang van Domburg gebruiken. Als een soort pr- man". Na enig den ken: „We hebben het kunnen volhou den omdat we geen kinderen hebben". Domburg promotie PRESENTAT/E BURGEMEESTERSONDERZOEK WALCHEREN Nè de koesse gae 8 Sfeervol tafelen BSF Keuze uit 100 modellen bij de cassette specialist: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 praklijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen slap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om! Met Den Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! 93e JAARGANG NUMMER 38 22 SEPTEMBER 1993 Open huis geslaagd in Concertgebouw. Zuidafrikaanse dienstboden spelen eigen leven in Vlissings Arsenaaltheater. Rubrieken: Voorlichting van gemeenten en provin cie, psychoconsult, rechtstreeks en gelezen (zelfon derzoek Zeeuws Landschap). IMsm Oplage: 24.600 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51. 17.00 uur. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Tijdens de bijeenkomst in de Bur gerzaal van het stadhuis in Mid delburg werd het resultaat gepresenteerd van anderhalf jaar spitten in alle mogelijke archieven die er op Walcheren zijn te vin den. De vijftien onderzoekers zijn allen vrijwilligers die uit eigen in teresse een of meerdere burge meesters voor hun rekening namen. het burgemeestersonderzoek ge boren. Een beetje bitter constateerde Koops dat in Zeeland de wet van de remmende voorsprong geldt. „In een vroeg stadium en met be perkte middelen hebben we de achterstand op het gebied van re gionale geschiedbeoefening inge lopen. Alleen hebben zes andere provincies inmiddels een histo risch consulent en Zeeland nog niet." Koops hoopt het provincia le bestuur op 11 oktober, als het volledige Zeeuwse burge meestersonderzoek in de Abdij wordt gepresenteerd, te hebben overtuigd van het nut van een dergelijke consulent. Drs. A.P. de Klerk, de coördinator van het onderzoeksproject, on derstreepte het amateurisme van de onderzoekers nog eens met de woorden dat dit historische onderzoek 'vóór alles leuk' moest zijn. En 'leuk'is geen kwa lificatie waar een universitair on derzoeker zijn werk mee mag aanduiden. Wetenschappelijk on derzoek moet op z'n minst maat schappelijk relevant zijn. Maar in een adem prees De Klerk zijn me dewerkers dat zij in zo'n korte tijd met resultaten zijn gekomen: „Binnen anderhalf jaar, daar zou een universitair onderzoeker ja loers op zijn." Het burgemeestersonderzoek is een provinciaal leeronderzoek, waar de deelnemers wat van opsteken en van passief geïn teresseerden actieve beoefenaars worden. Het onderzoek op Wal cheren is het vierde afgeronde deel - eerder werden de resulta ten van Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Zuid-Beveland gepresenteerd. Doel van het pro ject is, naast deskundigheidsbe vordering, een brug te slaan tussen de liefhebbers en de pro fessionele onderzoekers. Als voorbeeld noemde De Klerk de archeologie, waar professio nals bijna niet meer zonder de amateurs kunnen en omgekeerd. „Amateur-onderzoekers worden op die manier volwaardige onderzoekers-in-opleiding in plaats van loopjongens en water dragers." Een voordeel van het werken met amateurs is volgens de coördinator dat deze vaak over meer vrije tijd beschikken, terwijl wetenschappers in een steeds strakker regime worden gedwongen. De Klerk constateerde tot zijn vreugde dat het deskundigheids- bevorderingsonderzoek navolging vindt in Noord-Holland en moge lijk Zuid-Holland. Hij hoopte ook dat het burgemeestersonderzoek aanleiding zal geven tot onder zoek naar integrale dorps- en stadsgeschiedenissen zoals dat in Drenthe is gedaan. „Een dege lijke en leesbare studie vormt een interessant visitekaartje van de provincie." Bovendien heeft zich door het onderzoek een provinci aal netwerk van enthousiaste en goede onderzoekers opgebouwd. De Klerk: „Dat moet je koesteren, anders pleeg je kapitaalvernieti ging." Het onderzoek is opgezet in op dracht van de Stichting Regiona le Geschiedbeoefening Zeeland. Voorzitter drs. R.L. Koops: „Het doel van de stichting is de kennis van de geschiedenis van Zeeland te vergroten. Hiervoor wordt een nieuwsbrief uitgegeven, is een scriptiereeks opgezet en worden onderzoeksvergoedingen toege kend. De deskundigheidsbevor dering bleef echter onderbelicht, terwijl dat een eerste taak zou moeten zijn." De stichting vroeg daarop subsi die bij het provinciale bestuur om een historisch consulent te kun nen aantrekken, die (amateur-) onderzoek en deskundigheidsbe vordering zou kunnen ondersteu nen. De provincie verlangde dat de behoefte aan een dergelijke consulent met een proefproject I werd aangetoond en aldus was Het tweede groepswoonproject in Middelburg: be hoefte aan samenwonen voor de contacten. Open huis in Vlissingse Concertgebouw meer dan geslaagd. Meer dan vijftienhonderd bezoekers wer den geteld. Sommigen pikken dat niet en waarschuwen de politie. Hoewel we van de politie altijd alle mede werking krijgen, moet die zich wel aan de regels en de tijden in de vergunningen houden. Maar ze zouden niet ingrijpen als er geen klachten zouden binnenko men. Ik begrijp die mensen niet. Ze willen in het hartje van Dom burg wonen, wat toch een brui send gebeuren is in de zomer, maar daartegenover willen ze de rust van het platteland. Laat ze dan asjeblief in Aagtekerke gaan wonen. Daar is het rustig". Topper van één van de activitei ten van William Wallach was dit jaar het slotfeest van de strand volleybal. Heel Domburg deed mee, zegt'ie, en alles was omge bouwd in een Caribische ambian ce. Meer dan tienduizend mensen kwamen daarvoor naar de oudste Walcherse badplaats om ook te genieten van de miss verkiezingen. „Ik moest alles hals over kop organiseren. Niettemin liep het op rolletjes. Ik denk dat we dit soort festijnen vaker bin nen Domburg moeten hebben. Dat is goed voor ons. We kunnen niet teren op De Parel. Dat is wel iswaar een prima instituut, maar je moet voor variatie zorgen zo dat jong en oud met plezier aan de vakantie im Domburg te rugdenkt". Nog effe en Inneke en William Wallach sluiten voor de laatste keer de deuren van 't Groentje. „We hebben er naar toe geleefd. Het zal geen pijn doen om de zelf opgebouwde zaak aan een ander over te dragen. Ik zal de nieuwe exploitanten wel begeleiden. Ze ker in het begin. Wie dat zijn? Dat kan ik nu nog niet zeggen Hedwig Samson en Michael Tele pary maken geen alledaagse kle ding. Telepary's werk is geïnspireerd op de indianen- dracht. Hij maakt vooral acces soires die kunnen aansluiten op de - soms - uitdagende leder- en rubberkleding van Samson. De combinatie sloeg aan in Zweden waar „de mode wat achter loopt in vergelijking met Nederland. Na de beurs hebben we een show verzorgd in een grote discotheek. Daar waren ook mensen van de televisie. Die nodigden ons on middellijk uit voor een optreden in hun popprogramma". En de Zweden hadden het goed uitgekiend. De clips die ze toon den sloten aan bij de mode die beide Middelburgers voorstaan. Er werd bijvoorbeeld een clip van Janet Jackson getoond. De zan geres droeg een jurk die zo uit de handen van Manita van 't Loo had kunnen komen. Ook droeg de Amerikaanse popster een indi- anensieraad dat in het atelier van Telepary niet zou opvallen. „Pri ma verzorgd". En: „Er is over na gedacht", mompelt Samson bij het zien van de beelden. De beide dames zijn kennelijk niet onder de indruk van hun televsie-optreden. „We gingen om promotie te maken. En dat is gelukt", meldt Kristel Hubrechse .en meewerkt in het bedrijf van haar vriend Telepary. Zij was dan ook het meest aan het woord tij dens de uitzending. „Het ging trouwens allemaal heel spontaan, ouinb met helemaal volgens de regels, maar het was dan ook een directe uitzending. Tussen de clips door moest van alles gere geld worden", stelt Patricia Kien ten vast. Zij hoopt haar toekomst als een succesvol model in te vul len. De mannen nemen het woord' weer over. „Het is niet de eerste de beste keuze geweest. Kristel weet precies wat er in on ze bedrijven omgaat. En Patricia is één van de beste modellen die er zijn. Het programma zou heel anders zijn verlopen als wij er heen zouden zijn gegaan. Nu konden de kijkers zien wat wij leveren". Overigens leverde de modebeurs van 20 tot en met 22 augustus in Stockholm het tweetal geen win deieren. Acht grote Zweedse za ken en één Deense groothandel bestelde voor het komende jaar mode uit Middelburg. „We kun nen die opdrachten wel aan, hoe wel we na de tweede dag wel even schrokken. De bestellingen overtroffen onze verwachtingen". Beiden zijn zeer gecharmeerd van hun Groentje, dat in de periode dat ze er de scepter zwaaiden uitgroeide tot een begrip voor no toire terraszitters. Jaarlijks werd er in de stille winterperiode driftig gesleuteld aan de zaak met de opzet om het terugkerende pu bliek weer wat meer te laten ge nieten van de vernieuwbouwde uitspanning. „Vorig jaar hebben we er een theatercafé van ge maakt, zodat we meer bandjes konden laten komen. Daarvoor hebben we het terras wat dichter moeten maken. Vanwege de ge- luidshinderd. Dat ligt nogal ge voelig hier". Toen het tweetal besloot om Den Haag de rug toe te keren en te verhuizen naar de streek waar zij Het echtpaar Wallach dat het 'wat rustiger aan gaat doen'. was geboren en getogen, had het geen cent op zak. Bankdirecteu ren fronsden bedenkelijk hun wenkbrauwen toen het jonge net verloofde stel van vooraan in de twintig vroeg om crediet. Ze had den dan ook niks anders te bie den dan enthousiasme. „Geld? Dat hadden we niet", zeggen ze ietwat schamper. „Een lelijke eend van acht jaar en een oude visboot. Dat was het enige en niet genoeg om 't Groentje van de maatschappij van Kloet over te nemen". Uiteindelijk kregen ze hun crediet los na gesprekken „met wel twintig banken. Maar we moesten er hard voor werken. We gingen er van uit dat we de zaak na zes jaar van de hand kon den doen. Ik", zegt hij die na een koksopleiding in minstens net zo veel restaurants werkte als hij toen jaren telde, „heb de eerste zes jaar alleen de keuken gezien. Mijn vrouw deed het buffetwerk en de bediening. Ik heb de over tuiging dat we met keihard wer ken en originele ideeën vooruit zijn gekomen". In de toekomst doet zij het ad- minstratieve werk voor het hotel en hij gaat dus op de promotie- toer voor Domburg. „Dat lig me wel. Overigens moet ik eerst nog met een aantal mensen rond de tafel gaan zitten. Ik wil natuurlijk niemand voor de voeten lopen. Ik denk trouwens dat we in Dom burg voor veel meer vermaak moeten zorgen. De mensen vin den het uiteraard wel een gezelli ge badplaats", voegt hij er wervend aan toe, „maar de con currentie elders is groot. Er is nu een grote groep ondernemers die dat ook inziet. Met die mensen wil ik samenwerken. Alleen", zo vervolgt hij zijn monoloog, „de gemeente ligt nog wel eens dwars. Ik had ooit de hele Veronica-show hier kunnen heb ben. De gemeente veegde dat idee met een handgebaar van ta fel. En een Western-weekeinde noemde ze een bier-met-worst- h- ÜJ Q; circus. Ze vonden ook dat één circus per jaar, Circus Renz, meer dan genoeg was. Maar ja. Als je it-is organiseert heb je ook scha duwkanten". Wat die schaduwkanten betreft: „Geluidshinder bijvoorbeeld. Aan het eind van de zestiende eeuw kwamen franssprekende Vlamingen en Henegouwers bij duizenden tegelijk in Walcheren wonen, later gevolgd door een kleiner aantal franse Hugenoten, verdreven Protestanten. Eén van de vele franse woorden en uit drukkingen in het Walchers is mijns inziens de opdracht die de kinders krijgen als het bedtijd is: Allé, nè de koesse julder! Met een koets heeft dat niets te ma ken, maar het is een verhaspeling van het franse 'se coucher', de gewone uitdrukking voor gaan slapen of naar bed gaan. Letterlijk betekent 'se coucher' zich neer leggen. Vooral oudere mensen in Walcheren zeggen: me gaen nè de koesse, terwijl hier en daar zelfs gezegd wordt: de koessé, een vorm die nog dichter bij het oorspronkelijke frans staat. Jan Zwemer Een pose bij de videobeelden van hun Zweedse televisiedebuut. VInr: Manita van 't Loo, Kriste! Hubrechse en Patricia Kienten. De Chrysler Neon blijkt volledig gebaseerd te zijn op het succes van de Voyager. Dat en nog meer onderwerpen in de Autokrant Extra. De Neon.

de Faam | 1993 | | pagina 1