'Met z'n allen eten smaakt gewoon beter' Onmondige klanten ZATERDAG 25 SEPTEMBER Aagtekerker wordt 'excellent vakman' 'Een goede naam', belicht EEN DAG SNUFFELEN IN DE ZEELANDHALLEN IN GOES de SNUFFELMARKTde gezelligste rommelmarkt van Nederland Puzzelen en winnen KRUISWOORDPUZZEL TWEEDE GROEPSWOONPROJECT IN MIDDELBURG Herfst week Nieuwe Burg: een herhaling Uit het Volk wil meer leden Nieuwe voorzitter EVO wil betere bereikbaarheid GEESTELIJK GEZOND PSYCHOfcONSULT Openingstijd; ZA9-17 uur Kraamverhuur 01640-57521 INFOLIJN 01640-35916 Crash: horloge uit afvalprodukt COMPOSTEREN (1) ÏVIILIEUTIP Wie de oplossing van de puzzel goed heeft en op een briefkaart opstuurt kan één van de aantrekke lijke prijzen winnen. Het Zeeuws Museum en het Maritiem Restaurant Arsenaal zijn de gulle gevers van de prijzen. De winnaars Woensdag 22 september 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 PolUl i;... De bewoners van de Nieuwe Haven: Inge van Ojen, Stella van Eden, Johanna Jobse, Laurens Priester en Pieter-Jan Vader. Op jezelf wonen en toch niet al leen. Dat is het idee achter het groepswonen zoals de Stichting Centraal Wonen Zeeland dat voorstaat. Zaterdag 25 septem ber is het van 15 tot 17 uur Open Huis in de Nieuwe Haven 41 tot 43, het tweede pand dat de stichting in Middelburg heeft aangekocht. De bewoners geven aan deze woonvorm de voorkeur boven een flat of een gewone woonwijk: „Daar ken je je buren vaak niet eens." De Stichting Centraal Wonen Zeeland is halverwege 1987 in het leven geroepen. Voorzitter Tom Caljouw: „We merkten dat er behoefte was aan een moge lijkheid tot groepswonen. Veel mensen blijken liever niet alleen te willen wonen, zoeken sociale contacten en misschien een ge voel van veiligheid." In de twee Middelburgse panden van de stichting wonen respec tievelijk zeven en vijf alleenstaan den. Ze hebben elk hun eigen appartement, met badkamer en keuken, en kunnen zich helemaal op hun eigen stekje terugtrekken. Aan de andere kant is er de gele genheid in de gezamenlijke woonkeuken samen te eten, de krant te lezen of een spelletje te doen. Een van de bewoonsters van het pand aan de Nieuwe Haven, Inge van Ojen: „Het leuke van deze woonvorm is dat je je privé ruimte hebt en daarnaast het ge mak dat er eigenlijk altijd wel iemand in huis is. Als je zin hebt om samen naar het strand of de film te gaan, of gewoon om met iemand koffie te drinken, hoef je niet de deur uit om iemand op te zoeken. En op een vaste avond in de week eten we samen. Omdat voor meer mensen koken veel leuker is dan voor alleen jezelf. En als je met z'n allen eet, smaakt het gewoon lekkerder." Van Ojen maakt een vergelijking met haar studentenhuis in Rotterdam. „Daar woonden we met z'n tie nen. Alleen is dit veel luxer." De Stichting Centraal Wonen Omdat de formule kennelijk deugt en veel publiek trekt, houden de winkeliers van de Nieuwe Burg in Middelburg bijna identiek aan voorgaande jaren hun Herfstweek. Dat ge beurt in de herfstvakantie. Vanaf zaterdag 16 oktober worden er weer oude am bachten getoond, er is een ar tiestendag, een modeshow en een boekenmarkt alsook vertier zoals karaoke. Ook de kinderen komen aan hun trek ken. Er is een kinderdag met allerlei vermaak en op de Nieuwe Burg wordt een klim wand neergezet. De Herfst week is een braderie-achtig gebeuren waarbij de winke liers het bijzondere karakter van hun winkelstraat willen onderstrepen. De Burgprome nade onderscheidt zich omdat er voornamelijk 'kleine' zelf standige zijn gevestigd. heeft de panden zelf uitgezocht en aangekocht. Zodra de stich ting een huis heeft gevonden, maakt ze dat bekend aan de in geschreven leden. „Op het eerste pand, aan het Damplein, kwa men zo'n twintig tot vijfentwintig reacties," vertelt Caljouw. Op bij eenkomsten die daarop volgen en waar de restauratie en inde ling van het pand worden bespro ken, vormt zich dan geleidelijk een mogelijke bewonersgroep. „In principe telt wie het eerst komt, die het eerst maalt, maar in zo'n kleine groep kun je dat niet altijd vol houden. Die mensen moeten samen in een huis wo nen, dus het belangrijkste is dat het tussen hen klikt." De twee huizen die de stichting in Middelburg heeft overgedra gen aan de bewonersverenigin gen, zijn beide monumentale panden waar flink aan moest worden gewerkt voor ze geschikt waren voor de verhuur. Caljouw: „Daarom werkt de gemeente Middelburg ook zo enthousiast mee. Voor dit tweede pand heb ben we zo'n twee ton subsidie gekregen uit het stadsvernieu wingsfonds, naast een flinke monumenten- en verbeterings subsidie van het Rijk. Door zo'n pand als stichting aan te kopen en voor bewoning in orde te ma ken, leveren wij een bijdrage aan het stadsherstel en aan het leef baar houden van het centrum. Voor particulieren zijn de bedra gen die daarmee zijn gemoeid nooit op te brengen." Inge van Ojen vult hem aan: „Dat is ook zo leuk aan hier wonen. Het is een heerlijk huis, heel mooi opgeknapt en lekker rustig. En al lemaal van die leuke hoekjes en boogjes en mooie plafonds." Cal jouw: „We proberen inderdaad om het monumentale karakter zoveel mogelijk te behouden - ook aan de binnenkant." Een andere bewoonster, Stella van Ede, heeft eerdere ervaring met groepswonen opgedaan in Utrecht, in de wijk Overvecht - bepaald geen toonbeeld van fraaie architectuur. „Dat was eigenlijk een veel te grote groep, met ongeveer honderdtwintig personen. Die vormen dan wel weer clusters, maar het blijft on overzichtelijk. We waren daar te veel bezig met zakelijke dingen bespreken en kwamen nauwe lijks aan wonen toe. Met een klei nere groep kun je veel sneller samen dingen organiseren." Van Ede heeft in het pand in Mid delburg, waar ze naartoe verhuis de om in de buurt van het strand te wonen, volgens Van Ojen het mooiste appartement getroffen. Van Ede geeft dat lachend toe: „Ik noem het altijd mijn paleisje." Haar woonkamer en vooral de keuken zijn inderdaad een flink stuk groter dan de woonruimte van Van Ojen. Het plafond wordt Video-excursie - Gevorderde vi deofilmers die via Verschoore Beeld en Geluid cursussen volg den gaan zondag 17 oktober de nostalgische rit Goes Oudelande per stoomtrein filmen. Zulke eve nementen wil Verschoore voortaan vaker aanbieden. De er varing leert - aldus Verschoore in Vlissingen - dat een videocamera meer gebruikt wordt als de filmer meer achtergrondkennis heeft. Een bedrijf dat een goede naam heeft, wint al voor de helft. Kunst is het om een goede naam te houden. Om de kneepjes daar voor te leren houdt de Hoge school Zeeland op vrijdag 24 september een seminar onder de titel 'Een goede naam is het hal ve werk'. In Hotel Britannia Wa tertoren in Vlissingen komt die dag vanaf 13.30 uur een aantal sprekers aan bod die het uit ei gen ervaring of vanuit een we tenschappelijke achtergrond kunnen weten. Met een forum discussie wordt het seminar besloten. Sectordirecteur L. de Putter van de HEAO in Vlissingen opent de bijeenkomst. Hij wordt gevolgd door dr. C.M. van Riel, directeur Corporate Communication Cen tre van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, ir. H.T. Koelman, organisatie-adviseur van Twijnstra-Gudde belicht het be lang van de goede naam voor de koffie. Daarna spreekt PTT- adviseur drs. A. Roele de Zeeuw se ondernemers toe en Randstad-directeur (strategie ontwikkeling) E. Bolk besluit de rij sprekers. Rond 16 uur begint de forumdiscussie. W.A.J. van Uden van de Vlissingse HEAO hanteert de voorzittershamer van het forum. opgesierd door authentiek pleisterwerk en in de badkamer blijkt zelfs plaats voor het zo door haar gewenste ligbad. Caljouw: „We proberen bij de in deling zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de bewoners. De appartementen voldoen allemaal aan de stan daardeisen, met een eigen keu ken, toilet en douche, maar ze verschillen in ruimte en in moge lijkheden. De bewoners kunnen dus kiezen, al naar gelang de huur die ze willen betalen." Naast de twee oude panden in Middelburg is de stichting ook aan het nadenken over drie nieuwbouwprojecten in Middel burg, Goes en Vlissingen. Deze week voert het stichtingsbestuur overleg met de ambtenaren in Goes en Vlissingen. Voorzitter Caljouw: „Dat moeten grotere projecten worden, met plaats voor 24 appartementen en wat kantoorruimte. Ze moeten plaats bieden aan een gedifferentieerde bewonersgroep. Een deel sociale woningbouw en woonruimte voor starters, die voor het eerst zelfstandig wonen. Maar ook duurdere koopwoningen, want een aantal van onze leden heeft er best wat geld voor over." Voor het project zijn ai een projectont wikkelaar en een architectenbu reau gevonden „die ook rekening houden met esthetische en milieu-aspecten". Een van de redenen waarom Cal jouw een groter project aandurft, is de stabiliteit in het eerste pand: van de zeven bewoners is er nog niet één vertrokken. „Dat zegt toch wel wat," vindt hij. Want ook daar wonen heel verschillen de mensen, net als in het huis aan de Nieuwe Haven. Van Ede: „In Utrecht waren alle bewoners zo rond de dertig. Hier in huis lo pen de leeftijden uiteen van 22 tot 57 jaar. Dat betekent soms dat je je een beetje moet aanpas sen, maar zolang je maar eerlijk bent, loopt dat wel los." Met een glimlach voegt ze eraan toe: „Vaak is het wel verrassend." Uit het Volk - Voor het Volk wil meer leden. Secretaris W. Goedhart heeft dat eind au gustus zijn dertig trouwe Mid delburgse begunstigers per brief laten weten. Het bestuur van de koninklijke vereniging die sinds 1865 onder meer de Oranjefeesten in de Zeeuwse hoofdstad jaarlijks organiseert wil met een hoger ledental meer financiële armslag en meer mensen bij de organisa tie van activiteiten betrekken. %A.J. Hoeijmans. A.J. Hoeijmans, hoofd material management van De Schelde, heeft zich als kersverse voorzitter van het EVO-regiobestuur in Zee land hard gemaakt voor een be tere bereikbaarheid van de bedrijven. Hij en zijn bestuur wil len daarom gaan samenwerken met andere ondernemersorgani saties. Hij vindt dat de huidige regionale knelpunten in het verkeer moeten worden opgelost door een verbe tering van de noord-zuid verbin ding in Midden-Zeeland en een verbetering van de oost- westverbinding in Zeeuwsch- Vlaanderen. „Het bedrijfsleven heeft er belang bij dat de grondstoffen snel kunnen wor den aangeleverd", pleitte Hoeij mans. De EVO, een vervoersorganisatie die landelijk veertigduizend leden telt, heeft vorig jaar het Platform Logistiek Zeeland opgericht om de bereik baarheid van bedrijven te ver beteren. Jeugdbrandweer - De jeugd brandweer Vlissingen de monstreert zaterdag 25 september op de Oude Markt haar kunnen. Het pleintje is daar om vanaf 10 uur autovrij. De de monstratie van de spuitgasten begint om 12 uur en eindigt rond 16 uur. Uw auto toont enkele manke menten en u besluit om een plaatselijke garagehouder te raadplegen. U vertelt hem wat de mankementen zijn en vraagt hem om een diagnose. De garagehouder antwoordt hierop: "Dat kan ik u zo niet zeggen. Daar zal ik toch eerst zelf een uitgebreid onderzoek naar moeten doen". Vervol gens vraagt u, wat dat onder zoek inhoudt en waar de reparatie bijvoorbeeld uit kan bestaan. Ook hierop ontvangt u een ontwijkend antwoord. "Tja, dat is moeilijk te zeggen...". Drs. Henk C.M. Hermans Dat kan in principe van alles zijn". Wat ontevreden over dit antwoord, vraagt u hoe lang het geheel zal gaan duren. We derom een ontwijkend ant woord: "Tja, daar valt eigenlijk niks over te zeggen. Een dag, een week, een maand. Dat we ten we pas, als we ermee bezig zijn". Ten einde raad doet u nog een laatste poging: "Als u nu uw onderzoek hebt gedaan en de reparaties hebt verricht, is de auto dan weer in orde?" De garagehouder volstaat met het antwoord: "In sommige geval len wel, en in andere gevallen niet. Daar kan ik eigenlijk maar weinig over zeggen". Het is niet moeilijk om te raden, hoe u waarschijnlijk in deze situatie zult reageren. U zult waar schijnlijk de garagehouder complimenteren met zijn grote eerlijkheid om vervolgens uw heil elders te zoeken. Of u zult besluiten om met behulp van een "Doe-het-zelf-boek voor autoliefhebbers" zelf maar eens onder de motorkap te duiken. Het is opvallend hoe mensen hun normale kritische houding weggooien, zodra ze een in stelling voor geestelijke ge zondheidszorg binnentreden. Vanaf het moment dat ze in de wachtkamer plaatsnemen, ver anderen ze vaak van verant woordelijke volwassenen in onmondige kinderen. Hoe moeten we deze stand van za ken verklaren? Allereerst kan dit natuurlijk samenhangen met het probleem waarvoor ze komen. Sommige mensen gaan in psychotherapie, omdat ze in sociale contacten onvol doende tot hun recht komen. Er kan sprake zijn van een as- sertiviteitsprobleem of van ver legenheid. Het probleem waarvoor ze komen, wordt bin nen de therapie nog eens voortgezet. De onmondigheid van veel GGZ-klanten hangt ook samen met het reilen en zeilen binnen de geestelijke gezondheidszorg (ggz) zelf. Zo hebben veel psy chotherapeuten de hardnekki ge gewoonte, om hun onwetendheid te verbergen achter stilzwijgen en wollige termen. Eventuele kritische vragen van de klant worden di rect tot onderdeel van het pro bleem gemaakt: "U mist een fundamenteel vertrouwen in mensen. Hoe was de relatie met Uw ouders?" Bovendien is het binnen de psychotherapie "not done" om ook de zakelijke kanten aan de orde te laten komen. Ofschoon Freud zijn klanten na elk con sult cash liet betalen, zijn de meeste volgelingen hem daarin niet gevolgd. Ook vragen naar het rendement zijn te banaal om in een therapiekamer te bespreken. Het draait alles om de "ervaring", de "ontmoe ting" of het "proces", weetjewei. Psychotherapie leunt aan te gen, of vindt plaats binnen, een medische setting. Daar door kan ze zich verheugen in de status die de somatische gezondheidszorg heeft verkre gen. Het is nu eenmaal ook niet de gewoonte van veel an dere medische specialisten om uitgebreid verantwoording af te leggen voor hun medische in grepen. Waarom dan wel voor specialisten van de menselijke geest? "U moet de behande ling maar gewoon over u heen laten komen". Bij sommige psychotherapeuten wordt een onmondige rol van de cliënt ook nadrukkelijk gestimuleerd. In het vakjargon heet dat dan een regressietherapie, waarbij uit het kind een nieuwe vol wassenen geboren wordt. De onmondigheid van de cliënt is dan voorwaarde voor het welslagen van de therapie. Mocht u vinden dat uw psyche aan een herstelbeurt toe is, wees dan in een psychothera piekamer even mondig als bij een garagebedrijf. Dat heeft voor u namelijk een tweetal voordelen: het verhoogt de kansen op succes en het ver laagt de kosten van de psycho therapie. De 19-jarige Robert Dekker uit Aagtekerke heeft bij de Interna tionale Beroepen Olympiade in Taiwan het diploma 'excellent vakmanschap' behaald. Dekker maakte deel uit van het Nederlands Jeugdteam, dat 25 leden telt. Het team behaalde in Taiwan acht medailles en zeven onderscheidingen van 'excellent vakmanschap'. Het Nederlandse team eindigde, als een van de betere Westeuro- pese landen, op de tiende plaats. Plek een, twee en drie waren voor Taiwan, Korea en Japan. Bij terugkomst in Nederland, vorige week, werden de leden van het jeugdteam ontvangen door minister-president Lubbers, die zich in zijn welkomstwoord een warm voorstander toonde van het invoeren van een wedstrijde lement in de beroepsopleiding. Deze week wordt het milieu vriendelijk gefabriceerde Crash- horloge op de Nederlandse markt geïntroduceerd. Het Crash- horloge is een nieuw produkt dat, op het uurwerk na, geheel vervaardigd is uit gerecycled ma teriaal. De basis van het horloge bestaat uit een leeg bier- of fris drankblikje waarvan er per jaar wereldwijd 150 miljard worden weggegooid. De horlogekast is gemaakt van het lege blikje dat, nadat de bo venkant is verwijderd, met een kracht van 180 ton wordt platge drukt. Het kunststof waar het ori gineel Zwitserse uurwerk op rust, het horlogebandje en de verpak king bestaan ook uit gerecycled materiaal. Naast horloges bestaan er plan nen om andere produkten uit ge recycled afval te maken zoals brillen, wekkers, cosmetica en kleding. Het horloge is een uitvin ding van de Zwitser Robert H. Wolfarth. In Zwitserland zijn er in de eerste maand na de introduc tie ruim 50.000 horloges ver kocht en is het produkt succesvol. De horloges zijn ver krijgbaar bij juweliers en waren huizen. Groente- en tuinafval dat u nü weggeeft aan de vuilnis man koopt u straks, voor veel geld, als tuinaarde (compost) weer terug. Zelf composte- ren is eenvoudig en is een weldaad voor uw tuin, het milieu en uw portemonnee. MICMEC Walcheren Maak vanaf nu gewoon zelf uw tuinmest van theeblaad jes, bloemkoolstronken, grasmaaisel en ander verteer baar afval. Compost maakt u in een open hoop op een be schaduwd plekje of in een af gesloten compostsilo. Zet een bakje met deksel op uw aanrecht en doe al het ver teerbare afval daarin. Leeg het dagelijks. Het verte ringsproces duurt minstens 6 maanden. Compost ziet er uit als zwarte aarde en stinkt niet. U kunt compost onbe perkt gebruiken in sier- en moestuin. Dat verbetert de grond; deze wordt losser en vruchtbaarder. Wist u dat de helft van de in houd van uw vuilniszak bestaat uit composteerbaar afval? Met zelf composteren halveert u uw afvalberg! Meer informatie over com posteren en afvalverminderen vindt u op de tentoonstelling "Afval, duur betaald" in het Milieu-Educatie-Centrum, Ko renbloemlaan 5 te Vlissingen. De openingstijden zijn: woensdag van 10 tot 17 uur, donderdag van 13.30 tot 17 uur, en zaterdag van 13 tot 16 uur. De toegang is gratis. Wie meer wil weten over de geschiedenis van Zeeland kan niet heen om het Zeeuws Mu seum. Daar is veel te zien. Lo gisch dus dat we met enige trots aan de winnaars kaartjes aanbieden voor een gratis be zoek aan de zalen die zijn on dergebracht in het Abdijcomplex in Middelburg. Het Arsenaal complex her bergt niet alleen een Maritiem Attractie Centrum. Er is ook een restaurant gevestigd waar de gast zich tegoed kan doen aan kostelijke spijzen. Er wordt een lunch aangeboden en da gelijks heeft de chef een leuk menu samengesteld, waarvan ook de man of vrouw met de Lopend Buffet bij Maritiem restaurant het Arsenaal De oplossing van de puzzel dient maandag 27 sep tember in ons bezit te zijn. Het adres: PZC Weekbla den, t.a.v. de redactie (Postbus 5017, 4330 KA Middelburg). tegoedbon thuisgestuurd om met twee personen een lekker menu te gaan verorberen bij het Maritiem Restaurant Het Arsenaal. Uiteraard hoort er een drankje bij. De winnaars van vorige week zijn: 2 Kaartjes voor het Zeeuws Museum - Z. Koe ne uit Oostkapelle. Etentje voor 2 personen in Maritiem Restaurant Ar senaal - E.C. Minnaard uit Westapelle. smalle beurs kan genieten. De gastronoom kan er overigens zelf bepalen wat hij neemt en de drank wordt er eveneens op basis van zelfbediening aange boden. Het is wel de bedoeling dat de spijzen die bij het buffet zijn opgehaald nog even wor den afgerekend. Een winnaar van deze puzzel hoeft dat ove rigens niet. Hij of zij krijgt een HORIZONTAAL: 2 insekt; 12 en dergelijke; 14 spoel; 15 droesem; 16 uitroep; 17 deel van de hals; 19 onbep. hoofdtelw.; 21 oeverdam; 22 belemmering; 23 aan het genoemde; 25 volgens; 27 gedeeltelijk; 29 machtssymbool; 30 drijfnet; 32 orgaan; 33 vissnoer; 34 bloem; 36 ontkenning; 37 landbouwwerktuig; 38 grasvlakte; 39 dik; 41 uitroep; 42 beroep; 43 denkleer; 44 Chin, lengtemaat; 45 wig; 47 snelle loop; 48 Amsterdams peil; 50 tocht; 52 schoolvak; 55 omroepver.; 56 zoogdier; 58 edelsteen; 59 toespraak; 60 zuur; 62 plechtige verkla ring; 63 grove doek; 64 boomloot; 65 oude lengteëenheid; 67 chem. symbool; 68 gesteente; 69 plaatje; 70 prooi; 72 driehoekige vlag; 74 zangnoot; 75 veranderlijk. VERTIKAAL: 1 pl. in Zeeland; 3 klein kind; 4 opzet; 5 zangnoot; 6 boom; 7 de dato; 8 zwaardwalvis; 9 handeling; 10 laagtij; 11 knaag dier; 13 telw.; 16 lijfwacht; 18 vlies; 20 spierweefsel; 22 zuiver; 24 klaar; 25 insekt; 26 verl. toon; 28 eminentie; 30 piloot; 31 op een vroeger tijdstip; 34 drinkgerei; 35 pl. in N.-Brabant; 38 weging; 40 metaal; 44 ambtenaar; 46 opstandeling; 49 wildhandelaar; 51 onder komen; 53 vrl. rund; 54 afgunst; 55 deel van de hals; 57 soort onder wijs; 59 rijkswaterstaat; 61 devies; 63 prijzig; 66 deel van de mond; 67 mnl. huisdier; 70 bouwkundig ingenieur; 71 voorz.; 72 Greenwicht- ijd; 73 zangnoot. P&P E1811 72 62 13 19 69 16 51 6 36 5 49 1 8 17 26 Welk winwoord komt er in het balkje? Oplossing Puzzel week 37 HORIZONTAAL: 2 opdringerig; 12 e.k.; 14 pook; 15 tram; 15 co.; 17 tip; 19 LK; 21 GN; 22 sol; 23 herik; 25 rijp; 27 deels; 29 ozon; 30 boter; 32 slot; 33 dep; 34 bagatel; 36 are; 37 en; 38 bijl; 39 kim; 41 ar; 42 toeval; 43 ge temd; 44 Cr; 45 nat; 47 net; 48 o.L; 50 hes; 52 lucifer; 55 ski; 56 akte; 58 Medan; 59 niet; 60 skaat; 62 Len; 63 marva; 64 Sem; 65 RK; 67 ja; 68 een; 69 Ir; 70 rood; 72 karn; 74 Rl; 75 temperament. VERTIKAAL: 1 methode; 3 p.p.; 4 dolk; 5 rok; 6 ik; 7 GT; 8 erg; 9 rand; 10 IM; 11 holster; 13 kiezentrekker; 16 coloradokever; 18 prop; 20 zijtak; 22 sela; 24 in; 25 rog; 26 pet; 28 es; 30 balatum; 31 rekenen; 34 bijval; 35 liter; 38 ben; 40 met; 44 chassis; 46 cider; 49 litanie; 51 stam; 53 cel; 54 lan; 55"sire; 57 e.a.; 59 na; 61 trom; 63 mare, 66 kop; 67jam; 70 re; 71 de; 72 ka; 73 NN. Winwoord: TONEELOPLEIDING

de Faam | 1993 | | pagina 19