Provincie Zeeland De recreant betaalt 06-11 Beroep op de provincie Ziekenzorg aan de grens COMMISSIES JS Jan Jongepier steekt Swift in het nieuw Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Betaald parkeren bij het bezoek aan een dagattractie of bij het aanleggen met de boot aan een steiger buiten de jachthaven - dat is een van de mogelijkheden om de kwaliteit van de recreatieve voorzieningen in de open lucht op peil te houden. Sport Cultuur Bijeenkomst Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking Provincie Zeeland Melding Scheldepoort *%0<zlc£en& Bietenakkenaaie? ALARM ALS ELKE SECONDETELT Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking Provincie Zeeland Woensdag 15 september 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Bezwaar en beroep moeten schriftelijk worden ingediend. Regelmatig wordt in Abdijnieuws melding gemaakt van zittingen, waarin burgers worden gehoord over hun bezwaar of beroep tegen een beslis sing van de provincie of van een gemeente of een waterschap. De mogelijkheid van beroep of bezwaar is opgenomen in diverse wet ten. De provincie heeft regelingen over de manier, waarop de burgers in speciale zittingen kunnen worden gehoord. Per l januari treedt de algemene wet bestuursrecht in werking. Een gevolg daarvan is dat de provin ciale regelingen over de manier van behandeling van bezwaar- en beroepschriften moeten worden veranderd. Er zijn nu drie geschillenkamers (vergelijkbaar met kleine commis sies) uit gedeputeerde staten die elk voor een beleidsterrein de mensen aan het woord laten over hun bezwaar. Verder is er een Arob-commissie. Arob staat voor Administratieve rechtspraak over heidsbeschikkingen. Tot nu toe is het gebruik dat de kamers en de Arob-commissie be- staan uit enkele leden van gedepu teerde staten, die hun bevindingen in een advies voorleggen aan het voltallige college. Provinciale staten beslissen vrij dag over een nieuwe opzet van de behandeling van de beroepen. Daartoe wordt voorgesteld niet meer met kamers uit gs te wer ken, maar met commissies, waar in behalve een gs-lid twee externe deskundigen met een juridische achtergrond zitting hebben. Net als bij de huidige drie kamers ko men er drie van zulke commis sies: een voor verkeer en water staat, een voor de algemene bijstandswet, de wet inkomens voorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers (IOWA) en de wet in komensvoorziening oudere en ge deeltelijk arbeidsongeschikte ge wezen zelfstandigen( IOAZ) en een commissie voor onderwijs, volks huisvesting en wat verder niet met name is genoemd, maar waarop wel beroep op gs mogelijk is. De commissies krijgen beslis singsbevoegdheid. Zij horen dus niet alleen degenen die beroep hebben aangetekend, maar ne men ook een besluit op dat be roep. Gedeputeerde staten geven hun beslissingsbevoegdheid dus over aan de geschillencommis sies. In de arob-commissie komen geen gedeputeerden meer. Zowel de voorzitter als de leden komen van buiten de provinciale organisatie. Overigens blijft de taak van deze commissie adviserend. Gs nemen de uiteindelijke beslissing op het bezwaar. In het voorstel aan de staten is verder opgenomen, dat wie zich met een beroep of bezwaar tot de provincie wendt, bevestiging krijgt van de ontvangst met daarbij de mededeling welke commissie zich met de zaak belast. In de zittingen kan de indiener van het bezwaar of beroep zich laten bijstaan door een gemachtigde. De gemachtige moet dan wel kenbaar kunnen ma ken, dat hij of zij daadwerkelijk op treedt namens de indiener. De stukken die op het beroep of be zwaar betrekking hebben liggen ter inzage, maar de indiener kan ze ook thuis gestuurd krijgen. Al leen als openbaarmaking de zaak geen goed doet, blijft zij achterwe ge. Nadat de indiener of de gemach tigde is gehoord, beraadslaagt de commissie in een besloten bijeen komst, waarna de geschillencom missies een besluit nemen en de Arob-commissie haar advies aan gs vaststelt. Nieuws Globaal onderzoek heeft aange toond dat ruim 50 miljoen gulden per jaar wordt besteed aan vooral het onderhoud en beheer van voorzieningen in de openluchtre creatie. Drie kwart van dat geld is nodig voor kustbeheer, waaronder het opspuiten van het strand. Het overige kwart wordt besteed aan het Veerse Meer, de Grevelingen en verspreid over de provincie voorkomende voorzieningen. Uit diverse bronnen kan 90 pro cent van de kosten jaarlijks wor den gedekt. Dat betekent dat een gat van zo'n 4 miljoen gulden res teert. Er is al aangekondigd dat er veranderingen komen in de rijksbij dragen en dat heeft tot gevolg dat het tekort de komende jaren gaat oplopen naar 7 tot 8 miljoen gul den. Om Zeeland aantrekkelijk te hou den als recreatie-provincie èn om de werkgelegenheid in de sector te behouden, moeten nieuwe in komstenbronnen worden aange boord. Op verzoek van de provincie is naar de mogelijkheden daarvan onderzoek gedaan, zowel door het Nederlands Economisch Insti tuut (NEI) als door een werkgroep, die onder voorzitterschap staat van burgemeester H.A. van der Munmk van Tholen. Beide instanties hebben onlangs aan de provincie gerapporteerd. Behalve het heffen van parkeergel- den, zowel ter land als te water, wordt voorgesteld een dammen- heffing in te voeren voor recrean ten langs de Brouwersdam en de Veersegatdam. De betaling op de Veersegatdam zou opgelegd moe ten worden na de herinrichting ter plaatse. Varende recreanten zou verder een bijdrage kunnen wor den gevraagd voor het gebruik van allerlei voorzieningen op en aan het water. Om ook de verblijfsrecreanten hun steentje te laten bijdragen in de kosten wordt voorgesteld een op slag op de toeristenbelasting te leggen of te kiezen voor een vaste bijdrage per ondernemer. De hoogte van de bijdrage zou dan gerelateerd moeten worden aan het aantal vaste slaapplaatsen dat de ondernemer biedt. De toeslag op de belasting moet réchtstreeks ten goede komen aan de open luchtrecreatie en daarom moet het in een aparte pot worden ge stort. Op bestuurlijk gebied wordt gead viseerd de opzet van de schappen voor het Veerse Meer en de Gre velingen te veranderen. Door sa menvoeging kan een kostenbespa ring worden gerealiseerd en de taak zou van ontwikkeling kunnen verschuiven naar beheer en onder houd. De bedrijfseconomische maatregel zou een bedrag van 5 ton kunnen opleveren. De heffin gen op parkeerterreinen en ande re objecten worden geraamd op 2 miljoen gulden en de inkomsten via de toeristenbelasting worden geschat op 1,5 miljoen gulden. Zowel het NEI als de werkgroep stellen dat alleen het gewenste fi nanciële effect wordt bereikt, als Binnenkort wordt onderzocht of en hoe kan worden samengewerkt tussen de ziekenhuizen in Belgisch Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaande- ren. Aanleiding tot het zoeken van samenwerking is het in stand hou den van de 24-uurszorg voor een alle maatregelen worden doorge voerd. Voor het zover is, is het nodig dat iedereen overtuigd is van de nood zaak ervan. Met iedereen worden onder andere de verscheidene overheidsinstanties, het toeris- tisch-recreatief bedrijfsleven en de belangenorganisaties bedoeld, maar ook de gebruikers zelf wor den eronder verstaan. Bovendien moet eerst duidelijk zijn welke kosten voor rekening van de overheid komen en welke kun nen worden doorberekend aan de gebruikers. Wat tot de overheids taak wordt gerekend is een aantal basisvoorzieningen. Het is daar voor nodig dat voor het begrip ba sisvoorzieningen een definitie wordt geformuleerd. Er zou één instantie moeten ko men die de heffingen door de hele provincie int en het geld beheert en besteedt. Een belangrijk aspect is verder dat een goede balans wordt be reikt tussen wat de toeristen en recreanten wordt gevraagd en wat hun wordt geboden. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft de aanbevelingen voorlopig voor kennisgeving aan genomen. Alle instanties en instel lingen die met de maatregelen van doen krijgen, hebben de twee rap porten inmiddels gekregen met het verzoek voor 8 oktober een schriftelijke reactie te geven. Het NEI-rapport en dat van de werkgroep zijn verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Ab dij 9, Middelburg, 01180-31400. aantal specialismen, zoals chirur gie en gynaecologie. De zieken- huisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen is daartoe op eigen kracht financieel niet in staat. Als de samenwerking gestalte krijgt, kan bovendien in de nog te bouwen polikliniek in Hulst dagverpleging worden gebo den. De kosten van het onderzoek wor den op ruim twee ton geschat. De stuurgroep Euregio Scheldemond heeft de helft daarvan voor haar rekening genomen. Het zieken fonds in de regio wil 25 procent bijdragen en het laatste kwart moet komen van de drie provin cies die samen de Euregio vor men. De statencommissie voor ruimtelij ke ordening vergadert vrijdag 24 september, 9.30 uur, in het pro vinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Het einige agendapunt is de uit werking van plannen voor verblijfs- recreatie in het Zeeuwse Noord- zeekustgebied. De statencommissie voor milieu vergadert ook vrijdag 24 septem ber, maar dan om 14.00 uur. Plaats van samenkomst is Het Groene Woud 1, Middelburg. De stand van zaken rond het plan van aanpak voor de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen komt aan bod, evenals het statenvoorstel subsidieverlening stichtingen bo demsanering bedrijfsterreinen. Beide vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter in zage in het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Rolstoel - Rolstoelbasketbalver- eniging Middelburg (RBVM) houdt zaterdag 18 september een toernooi in de sporthal aan de Nassaulaan in Middelburg. Het toernooi begint om 10 uur, de finale is rond 16 uur. Deelne mende teams zijn onder meer Re deoss (Delft), IJmondrollers (IJmuiden) en de Zeeuwse vere- ningingen d'Antilopen, De Vrien denkring en de organiserende RBVM. Voetbal - Het Zeeuwse voetbal elftal speelt dinsdag 21 septem ber om 19 uur in Hoek tegen de eerste selectie van de Belgische eersteklasser Lierse SK. De Zeeuwse elf spelen bij Goes, Hoek, HVV, Middelburg, Seroos- kerke en Sluiskil en krijgen voor aanvang van de wedstrijd hun nieuwe wedstrijdkleding over handigd. Fietsen - Motor- en Autoclub Scheldegouwen organiseert op 18 september een fietspuzzel- tocht voor het hele gezin. De twintig kilometer-route rond Mid delburg over fietspaden en bin nenwegen, is te volgen via een eenvoudige routebeschrijving. Onderweg kunnen vragen en op drachten gesteld worden. In schrijving en start tussen 13 en 14 uur in Alassio, Zusterstraat in Middelburg. Schaken - De Schaakclub Sou burg houdt zaterdag 18 septem ber het tweede 1800- toernooi. Dit toernooi is bedoeld voor schakers met een ELO-rating van minder dan 1800. Tevens zal er een kampioenschap zijn voor huisschakers, mensen die geen lid zijn van een schaakvereniging. Naast de wisselbeker zijn geld prijzen te winnen. De wedstrijden worden gehouden in het clubge bouw van de Schaakclub Sou burg in Oost-Souburg. De zaal is om 10 uur open. De inschrijvin gen moeten op donderdag 16 september bij de Schaakclub bin nen zijn; telefoon 01184-62169/01180-92168. Hengelen - Hengelsportvereni ging Middelburg houdt op 19 september samen met 'Bram- metje Dump' een internationale viswedstrijd op de stranden tus sen Vlissingen en Westkapelle. De wedstrijd begint om 9 uur en duurt tot 13 uur. Deelnemers kunnen zich inschrijven bij de 'Brammetje Dump-zaken in Mid delburg, Vlissingen en Goes of tot een uur voor aanvang van de wedstrijd in sporthal de Couburg in Koudekerke Borsseletocht - Sportvereniging Borssele houdt op zaterdag 18 september haar 21e Borssele tocht voor wandelaars en fietsers door de Zak van Zuid-Beveland. De afstanden variëren van vijf tot vijftig kilometer en er kan tussen 11 en 17 uur gestart worden aan de weg tussen 's Heerenhoek en Borssele. Inschrijven kan bij A. Schipper in Borssele (01105-1611) en op het startbureau. Toneel - De Amateurtheater school 'De Ambitie' geeft op 21 en 28 september voorlichtings avonden over het nieuwe cursus aanbod. De informatieavonden beginnen om 20 uur in het ge bouw van de stichting VMC Zee land, aan de Roozenburglaan in Middelburg, ledereen die voorge licht wil worden over toneelspe len, de cursussen Spelverdieping, Elementair Toneel, Mini- dramaturgie en Rolopbouw is welkom. Squaredancing - De evenemen tencommissie van de Winkeliers vereniging Winkelcentrum Vlissingen heeft de Northsea Dancers uit Vlissingen uitgeno digd om zaterdag 18 september in het winkelcentrum demonstra ties Square-dansen te geven. Vanaf 13 uur is de groep te zien op het Scheldeplein, Lange Zelke en Kleine Markt. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Lange Zelke. De groep bestaat uit twaalf personen en danst op country en westernmuziek. Ramschip - In het Ramschip De Schorpioen in Middelburg is tot en met 11 oktober een expositie te zien van de Amateur Beelden de Kunstenaars Zeeland (ABKZ). De werken bestaan uit olieverf- schilerijen, acryl, pastel, penteke ningen, houtsnijwerk en chamotteklei. De A.B.K.Z. telt 109 leden uit de Bevelanden, Walcheren en Schouwen Duive- land en hun kunstuitingen zijn hoofdzakelijk figuratief. Rap - De Amsterdamse rap- formatie Osdorp Posse treedt 17 september op in jongerencen trum Midgard in Middelburg. Het voorprogramma van Osdorp Pos- se wordt verzorgd door de Mid delburgse rapper AK-VII, die hard-core rap van Europese bo dem brengt. Het optreden begint om 22 uur. De Piek - De Terneuzense psy- chedelic/symphonic/metal/wave- band MindLink treedt zaterdag 18 september op in de Piek in Vlissingen. Het concert begint om 22 uur. Elektra - Voor de tweede keer worden op 18 september in de Middelburgse Concert- en Ge hoorzaal de Elektra's uitgereikt voor de meest opmerkelijke prestaties in het Zeeuwse ama teurtoneel. Onder de genomi neerden zijn de voorstellingen 'Yvonne' en 'The Maltese Falcon', beide van de Stichting Middel burgs Theater. 'Yvonne' is geno mineerd in de categorieën grime, kostuums, vrouwelijke en man nelijke hoofdrol, 'The Maltese Falcon' in de categorieën reper toirekeuze, vormgeving, mannelij ke bij- en hoofdrol. Verder is 'In de ban van de ring' van de Stede lijke Scholengemeenschap Mid delburg genomineerd voor grime, kostuums en vrouwelijke hoofd rol en komt de Zeeuwse Komedie uit Vlissingen in aanmerking voor een Elektra voor de mannelijke bijrol uit de voorstelling 'Tafelma- nieren'. ONDA - Brass Kwintet ONDA uit Middelburg geeft donderdag 16 september om 15.30 uur een concert in de Wandelkerk in Mid delburg. Het is een gratis concert in het kader van het 'Lange Jan project'. Het kwintet bestaat uit een cornet, flugelhoorn, althoorn, euphonium en es-bas. Het kwin tet brengt een afwisselend pro gramma, waarin diverse muziekstijlen aan bod zullen komen. Vredesweek - In het kader van de Vredesweek 1993 belegt de IKV-kern Vlissingen op dinsdag 21 september vanaf 19.45 uur een forum- en discussieavond in Open Hof in Vlissingen. Het the ma van de avond is 'Europa vlucht'. J. Verdonk, bestuurlid van de landelijke IKV, zal een in leiding houden over de oorzaken en de achtergronden van de bur geroorlog in Joegoslavië. Daarna zal een forum onder leiding van dhr. Zondervan vragen beant woorden. Deeltijd - Het district Zeeland van de FNV houdt 28 september om 19.30 een bijeenkomst in ho tel Arneville in Middelburg over het thema 'Kiezen en Delen'. A. Pelzer van het FNV- vrouwensecretariaat zal de voor- en nadelen van deeltijd werk uit een zetten. Aanwezigen kunnen hierop reageren en vragen stel len. Bestuurders van de FNV- bonden krijgen daarna de gele genheid hun plannen voor de FNV-Deeltijd-campagne te pre senteren. Kinderloos - De Stichting Sa men Ongewild Kinderloos houdt zaterdag 18 september vanaf 13.30 uur in buurthuis De Schuur in Oost-Souburg een contactmid dag voor (echt-)paren die onge wild kinderloos zijn. Bijbelavond - In Oost-Souburg wordt vrijdag 17 september van af 20 uur een bijbelavond gehou den. M. de Koning uit Middelburg zal spreken over de Heilige Geest. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw voor Christelijke samenkomsten. Computers - De Hobby Compu terclub Regio Zeeland houdt maandag 20 september haar maandelijkse bijeenkomst in de Open Hof in Vlissingen. De zaal gaat open om 19.30 uur. Alle computerproblemen zijn bespreekbaar. Verder is de 'Artec Full Color Flatbed-scanner aan wezig. Bodemsanering - Verte genwoordigers van de ge meente Middelburg, de directie Milieu en Wa terstaat van de provincie, de regionale milieu inspectie en de gemeen schappelijke gezondheids dienst houden woensdag 22 september in de Stadsschouwburg in Mid delburg een informatie avond over de bodemsa nering aan de Noordweg. De zaal is open vanaf 19.45, het officiële ge deelte onder voorzitter schap van wethouder G. Schoenmakers begint om 20 uur. Tijdens de bijeen komst bestaat de gele genheid tot het stellen van vragen. Rooie Vrouwen - Het Rooie Vrouwennetwerk in de PvdA houdt zaterdag 18 september vanaf 12 uur een bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, met het the ma Zorg en Betaalde Ar beid. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 6.1 van het Inrichtingen- en Vergunningenbesluit Wet milieubeheer bekend dat op 2 september 1993 een melding is ontvangen ingevolge artikel 8.19 van de Wet milieubeheer. De melding is ingediend door de Koninklijke Schelde Groep BV te Vlissingen en heeft betrekking op reparatie- werf Scheldepoort aan de Ritthemsestraat 500 te Vlis singen. Het betreft het vervangen van twee oude com pressoren door twee nieuwe compressoren in fluister- kasten met drogers in gebouw 012, elektra-perslucht- gebouw kade A-B en het verplaatsen van de boven grondse dubbelwandige dieselolietank met vloeistof dichte vloer. Op de nieuwe locatie is een indicatief bodemonderzoek uitgevoerd. Ter inzage De melding kan worden ingezien van 16 september 1993 tot en met 15 oktober 1993 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieu beheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en indien daarom wordt verzocht (tel: 01184-87204) iedere woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Toen mijn neef Jan voor 't eerst bij zijn aanstaande schoonfamilie in Rotterdam over de vloer kwam en hij door de hond besnuffeld werd, informeerde hij beleefd: Biet 'n a'k 'n aaie? Niemand rea geerde op het wonderlijke gezeg de van die Zeeuw. Iets met bieten, met hakken of met naai en? Ook toen Jan zijn vraag her haalde resulteerde slechts stilzwijgen. Toch geen domme vraag: Bijt hij als ik hem aai? In het Zeeuws wordt 'hij', als het na het werkwoord in de zin staat, 'n. Met dat hele korte woordje wordt dikwijls ook 'hem' bedoeld. Het woord 'n in plaats van 'hij' is één van de overblijfselen in het Zeeuws van het Middeleeuws Nederlands, dus één van de woorden die in het algemene Ne derlands later veranderd zijn. Een andere eigenschap van het gesproken Zeeuws is het aan el kaar breien van woorden, waarbij makkelijk letters weggelaten worden, zodat van 'als' niets overblijft dan de a. Gelukkig heeft het taalprobleem neef Jans hu welijk niets in de weg gelegd. Jan Zwemer Maak er verstandig gebruik van Ontwerp-vergunning Heerema Havenbedrijf BV Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 13.10 lid 2 van de Wet milieubeheer bekend dat op 30 juni 1993 bij hen een aanvraag is ingediend om een vergunning. De aanvraag is ingediend door Heerema Havenbedrijf BV te Nieuwdorp en heeft betrekking op het bouwen van een nieuwe overdekte opslag lokatie voor K3 vloeistof fen. Deze K3 vloeistoffen (motorolie, hydraliek olie, boor- olie etc.) zitten in drums met een inhoud van 20-200 liter. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voorschriften ter bescherming van het milieu. Ter inzage De vergunningaanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergun ning met de voorschriften en overige stukken kunnen worden ingezien van 16 september 1993 tot en met 15 oktober 1993 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieu beheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkda gen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, op maandag tot en met donderdag van 9-12 en van 14-16 uur, op donderdag van 18.30-20.00 uur en op vrijdag van 9-12 uur en voorts op vrijdag van 17-20 uur in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1 te Heinkenszand; Na 15 oktober 1993 tot het einde van de termijn waar binnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergun ning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Tot en met 15 oktober 1993 kan een ieder gemotiveer de bezwaren tegen de ontwerp-vergunning schriftelijk in dienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Tegelijk met het bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens met bekend te maken. Tot en met 15 oktober 1993 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (tel: 01180-31984). Hierbij wordt de aanvrager in de ge legenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen monde linge bezwaren worden ingebracht. Alleen degenen die bezwaren hebben ingediend tegen de ontwerp-vergunning en belanghebbenden, die kunnen aantonen daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen later beroep instellen. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Sporthuis Jan Jongepier sponsort het eerste team van de korfbalvereniging Swift. Het komende seizoen zal het vlaggeschip van Swift in de nieuwe outfit aan treden. Op de foto staan: Staand: Ralph Gillissen, Rob Sander- se, Leonard Debbaut, Leo Langebeeke en trainer/coach Floor Schreuders. Zittend: Regien Riemens, Astrid Koo- le. Marjan Marinissen en Karin Janse.

de Faam | 1993 | | pagina 9