u GEMEENTE MIDDELBURG Delegatie Middelburg bij vredesconferentie in Japan TG Oude tanks huisbrandolie onschadelijk maken Commissies Laatste zomeravondbeiaardconcert Rooivergunning Bouwaanvragen Overloper afgesloten Collecten Aanmelden kan nog tot 1 september a.s.! Week 34 Solidariteit Tweede Wereldoorlog Nagasaki Zusterstad Conclusie n Tafeltje Dekje uw Woensdag 25 augustus 1993 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Van 4 tot 9 augustus werd in de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki de derde "World Conference of Mayors for Peace through Inter-city Solidarity" gehouden. Deze wereldconferentie van burgemeesters voor vrede doof middel van inter-stedelijke solidariteit werd bijgewoond door een Middelburgse delegatie bestaande uit de heer mr. C.G.J. Rut ten, burgemeester van Middelburg, en de heer H.A. Blom, lid van de gemeentelijke Werkgroep Mondiaal Beleid, de werkgroep die zich on dermeer bezig houdt met ontwikkelingssamenwerking, vrede en veilig heid, mensenrechten en mondiaal milieu. De wereldconferentie voor de vre de is een initiatief van Hiroshima en Nagasaki, die in 1945 werden getroffen door atoombommen. Het doel van de conferentie is door middel van solidariteit van gemeenten over de gehele wereld de wereldvrede te bevorderen en tevens te komen tot de algehele af schaffing van nucleaire bewape ning. In totaal waren 126 gemeenten uit 50 verschillende landen bij de conferentie, die om de 4 jaar plaats heeft, vertegen woordigd. Tijdens deze derde conferentie is in het kader van de wereldvrede aandacht geschonken aan de pro blematiek van vluchtelingen, mensenrechten, honger en armoe de, terwijl ook is gesproken over het milieubehoud en de rol van steden hierbij. Een van de meest opvallende ge luiden tijdens de conferentie was te horen over de rol van Japan tij dens de Tweede Wereldoorlog. Naast indrukwekkende getuige nissen van mensen die de val van de atoombommen persoonlijk hebben meegemaakt, werden nu voor het eerst duidelijke uitspra ken gedaan over het oorlogsverle den van Japan. De waardige herdenkingsceremonie op 6 au gustus in Hiroshima, waar het eerste deel van de conferentie plaats had, werd door bijna alle deelnemers aan de conferentie bij gewoond, de herdenkingsceremo nie op I augustus in Nagasaki kon echter door een groot aantal deel nemers niet meer worden bijge woond in verband met een naderende tyfoon. Bij de zeer goede organisatie van de conferentie waren veel mensen betrokken, waaronder ook vrij willigers die als tolk en gids de be geleiding van de buitenlandse gasten verzorgden. In de zusterstad Nagasaki werd de Mid delburgse delegatie bijzonder har telijk ontvangen en tijdens de welkomstreceptic ter plaatse heeft burgemeester Ruiten op zeer ge waardeerde wijze namens alle gasten het woord gevoerd. Misschien zou men kunnen zeg gen dat de discussies tussen de deelnemers wat tegenvielen, doch door tijdgebrek kon soms niet na der op de zaken worden ingegaan. Verder hadden de diverse culturen <Rf ff? De nieuwe editie van de gemeentelijke informatiegids is er weer. De edi tie 1993/1994 van "Thuis in Middelburg" glijdt deze week in uw brie venbus. Deze handige wegwijzer, die jaarlijks wordt uitgebracht, bevat een grote hoeveelheid aan nuttige informatie, zoals een opsomming van verschillende instanties en verenigingen. Voorts kunt u er onder andere in vinden wanneer het huisvuil in uw straat/wijk wordt opgehaald. Ook zijn er adressen van artsen, schoten, enz. in het boekje opgenomen. Omdat "Thuis in Middelburg" jaarlijks verschijnt kunnen alle beschik bare gegevens tijdig worden geactualiseerd. Toch zulten er ook dit keer onjuistheden in het gidsje slaan, bijvoorbeeld omclal het secretariaat van een vereniging is veranderd of omdat een bepaalde instelling inmid dels is opgeheven. Wanneer er echter gegevens van uw organisatie of vereniging onjuist zijn vermeld, schroomt u dan niet dit te melden. J kunt dit schriftelijk doen bij de gemeentelijke sectie Voorlichting, post bus 6000, 4330 LA Middelburg; de wijzigingen zullen clan in de editie 1994/1995 worden verwerkt. Als u over een week de gids niet heeft ontvangen kunt u schriftelijk of telefonisch contact opnemen met bovengenoemde sectie, tel: 75450. Sinds enige dagen is het aanne mersbedrijf Geldof bv uit Seroos- kerke begonnen met snoei- en rooiwerkzaamheden aan de Over loper. Ten gevolge van de werk zaamheden is de Overloper voor enige tijd afgesloten en kan et- geen gebruik worden gemaakt van het voet- en fietspad dat de Vrijlandstraat met de Torenweg verbindt. Door burgemeester en wethou ders is aan de volgende instellin gen toestemming verleend om in cle komende periode een huis-aan- huis-collecte te houden: Kankerbestrijding tot en met 4 september. Een kledinginzameling wordt ge houden door de Salvatoriaanse Hulpactie, die huis-aan-huis plastic zakken verspreidt en inza melt op dinsdag 31 augustus. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 30 augustus tot en met 5 september 1993 maandag gebraden varkensvlees, tuin bonen, aardappelen dinsdag rundvlees la "stroganoff", wortelen, spaghetti woensdag reepjes rundvlees in kom kommersaus, sperziebonen, aardappelen donderdag gegrilde kippepoot, gemeng de groenten, puree vrijdag gepaneerde visfilet, wortelen, gestampte aardappelen zaterdag bami zondag wat de pot schaft Lekkende ondergrondse tanks zijn de oorzaak van 85n/o van de bodem verontreiniging door olie. Die vervuiling kan gevolgen hebben voor bo men, planten, drinkwater, riool, kabels en andere tanks en kan bovendien stank veroorzaken. Ondanks diverse "akties tankslag" liggen er in Nederland bij particu lieren nog circa 160.000 (huisbrandolie-)tanks onbeheerd en niet-goed- buiten-gebruik-gesteld onder de grond. Vermoedelijk lekt nu al uit 5 tot 20% van die tanks olie. Ook al is een tank leeggehaald, als dat niet vak kundig is gebeurd, kan lekkage toch optreden. Een nieuwe landelijke wettelijke regeling pakt dit probleem aan bij par ticulieren en bedrijven. BESLUIT OPSLAG IN ONDER GRONDSE TANKS (BOOT) Sinds 1 maart 1993 geldt voor particuliere huishoudens én voor veel bedrijven het "Besluit op slaan in ondergrondse tanks" (BOOT). Dit besluit regelt via al gemene regels de ondergrondse opslag van vloeistoffen waaron der vloeibare brandstof en afge werkte olie. Het BOOT geldt zowel voor buiten gebruik gestel de ondergrondse tanks als voor in gebruik zijnde en nieuwe tanks. Hel BOOT vervangt (grotendeels) de plaatselijke regeling (Verorde ning Opslag Olieprodukten (1987)). Eigenaars van ondergrondse tanks moeten i.v.m. het BOOT o.a. een speciaal standaard- meldingsformulier aanvragen en dit vóór 1 september 1993 bij de gemeente inleveren. Melden hoeft echter niet als er voor de tank een milieu- of Hinderwetvergunning is afgegeven die nog geldt. Niet aanmelden bij de gemeente is strafbaar. De gemeente voert het BOOT uit en gaat zonodig tot sancties over om de uitvoering daarvan te bewerkstelligen. De ge meente kan een dwingend bevel opleggen om de vereiste maatrege len te treffen op kosten van de eigenaar. Formulieren en adressen van KIWA-erkende saneringsbedrij- ven kunt u via afdeling Milieuza ken van de gemeente aanvragen (01180-75200) of bij onderge- noemde instellingen. BOOT EN BEDRIJVEN Het BOOT geldt niet voor bedrij ven die vallen onder de algemene regels die op grond van de Wet Milieubeheer (Hinderwet) worden gesteld voor horeca- en garagebe drijven, tankstations, melkrund- veehouderijen en woon- en kantoorgebouwen. In die regelin gen zijn al uitgebreide voorschrif ten opgenomen over onder grondse opslag. De voorschriften van het BOOT gelden wél voor de meeste onder grondse tanks van andere bedrij ven; de voorschriften betreffende die tanks in hun (eventuele) mi lieuvergunning worden vervangen door die van het BOOT. VERPLICHTINGEN ALS TANK-EIGENAAR ONDERGRONDSE TANK BUITEN GEBRUIK 1. Vóór 1 september 1993 het speciale BOOT-meldings- formulier inleveren bij de ge meente. Melden moet ook als uw ondergrondse tank buiten gebruik is en alleen is leegge zogen. Melden hoeft echter niet als er voor de tank een milieu- of Hinderwetvergun ning is afgegeven die nog geldt. 2. Vóór 1 maart 1998 ofwel tank laten verwijderen of tank laten leeg- en schoonmaken en vul len met een geschikt vulmid del. In beide gevallen moet er ook een eenvoudig bodemon derzoek uitgevoerd worden en moet het werk door een KIWA-erkend sancringsbedrijf uitgevoerd worden. De kosten die deze acties met zich mee brengen zijn voor rekening van de eigenaar. ONDERGRONDSE TANK NOG IN GEBRUIK 1. Vóór 1 september 1993 het al gemene BOOT-meldingsfor- mulier inleveren bij de ge meente. Melden hoeft niet als er voor de tank een Hinder wetvergunning is afgegeven die nog geldt. 2. Particulieren: vóór 1 maart 1996 tank laten keuren en eventueel laten repareren of vervangen. Vervolgens tank jaarlijks laten herkeuren. Te vens een begin-bodemonder- zoek (nul-situatie onderzoek) laten doen om vast te stellpn of de bodem al dan niet veront reinigd is. Eventueel is bodem sanering een volgende stap. Bedrijven: idem, maar vóór 1 maart 1995. 3. Zorgen voor financiële zeker heidsstelling (bijv. een aan sprakelijkheidsverzekering) voor de tank. NIEUWE ONDERGRONDSE TANK Voor nieuwe ondergrondse tanks gelden de algemene voorschriften van het BOOT. Voor nieuwe tanks geldt o.a.: 1. Het algemene BOOT-mel- dingsformulier inleveren bij de gemeente. 2. Begin-bodemonderzoek laten uitvoeren vóór plaatsing van een nieuwe tank. Verplichte bodemsanering als te zijner tijd olie aangetroffen wordt. 3. Zorgen voor jaarlijkse tank- controle en jaarlijks bodem- wateronderzoek op aanwezig heid van olie. 4. Zorgen voor financiële zeker heidsstelling (bijv. een aan sprakelijkheidsverzekering) voor de tank. BEËINDIGING VAN DE OPSLAG 1. Het algemene BOOT-mel- dingsformulier inleveren bij de gemeente om beëindiging opslag te melden. 2. Eind-bodemonderzoek laten uitvoeren. Vergeleken wordt met begin-bodemonderzoek. 3. Binnen twee maanden na de daadwerkelijke beëindiging moet de tank door een KIWA- erkend saneringsbedrijf ver wijderd zijn of buiten gebruik zijn gesteld (leeg- en schoon gemaakt en gevuld met een ge schikt vulmiddel). Verwijderen heeft de voorkeur, maar is (nog) niet verplicht. DE KOSTEN ZIJN VOOR DE EIGENAAR De invoering van het BOOT bete kent dat een groot aantal onder grondse tanks moet worden verwijderd, onklaar gemaakt, ver vangen of hersteld, daarbij moet ook bodemonderzoek uitgevoerd worden en in sommige gevallen zal er bodemsanering nodig blij ken. Ook zijn er jaarlijkse onder zoeken en controles nodig en een zekerheidsstelling. De kosten van al deze zaken ko men in principe geheel voor reke ning van de eigenaren. Door aankoop van een bestaande woning kunt u eigenaar worden van een ondergrondse tank met bijbehorende financiële gevolgen. Het laten verwijderen van een tank komt op circa 1500,en het laten schoonmaken en vullen met geschikt vulmiddel kost circa 1.000,In deze beide kosten schattingen is een eenvoudig (or- ganoleptisch) bodemonderzoek inbegrepen. Wanneer de tank in gebruik blijft heeft u te maken met o.a. de volgende kosten. De jaarlijkse kosten voor tankcontro le en grondwateronderzoek: circa 500,De kosten voor een begin- en t.z.t. cindbodemonder- zoek: elk circa 2.500,-—. De ver zekeringspremie: ongeveer 250,per jaar. MEER INFORMATIE Meer informatie vindt u in de sa menvatting van het BOOT-besluit (VROM 7429/123). Voor particu lieren met een ongebruikte onder grondse tank is ér een informatieblad (VROM 7430/123). Deze beide publikaties kunt u evenals het betreffende BOOT-meldingsformulier aanvra gen bij het distributiecentrum van het Ministerie van VROM (079-449449). De adreslijst van KIWA-erkende tanksaneringsbedrijven kunt u aanvragen bij: KI WA (070-3953666). Ook kunt u voor deze informatie, de meldingsformulieren, de KIWA-adreslijst en vragen hier over terecht bij de afdeling Mi lieuzaken van de Dienst Stadsontwikkeling (01180-75200), Vlissingsestraat 21. In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken, dinsdag 31 augustus om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Commissie Maatschappelijke Zaken, donderdag 2 september om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroevers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 6 september om 19.30 uur. Se cretaris is mevrouw M.J. Marcus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 7 september om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw E.C. Walrave, telefoon 75466. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 7 september om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Bezwaar- en Beroepschriften, donderdag 9 september om 16.30 uur (begroting). Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier da gen vóór de vergadering in te zien bij sectie Voorlichting en bij de com missiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissie secretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 13 september om 14.00 uur. plein. Dit concert is het laatste in de serie van zes zomeravondbeiaard- concertën. Geert Bierling, geboren in 1956, studeerde af aan het Rotterdams Con servatorium en de Hoge School voor de Kunsten te Utrecht in vijf hoofdvakken, t.w. orgel, piano, clavecimbel, kerkmuziek en beiaard. Als organist is hij verbonden aan de Oude- of Pclgrimvaderskerk te Rotterdam Delfshaven. Tevens is hij daar stadsbeiaardier. Afgezien van deze funkties is Geert Bierling werkzaam als correpetitor op het Bra bants Conservatorium. Geert Bierling bespeelt op donderdag 26 augustus 1993 van 19.30 tot 20.30 uur de beiaard van de Lange Jan. «Beste luisterplaats is het Abdij- PROGRAMMA: 1. Lyrische Stiicke Opus 12 voor piano: Arietta, Wals, Lied van de bewaker, Elfendans, Volks melodie, Noorse melodie, Al bumblad, Vaderlandslied van Edvard Gricg 1843 - 1907. Soeur Monique (rondeau) voor clavecimbel van Frangois Couperin 1668 - 1733. Sonate in C HOb XVI/1 voor klavier: Allegro, Adagio, Me- 2. 3. nuet Trio Menuet van Jo seph Haydn 1732 - 1809. 4. Les Folies Frangaises voor cla vecimbel (thema met 11 varia ties) van Frangois Couperin 1668 - 1733. 5. Suite "Aus Holbergs Zeit", Opus 40 voor orkest: Preludi um, Sarabande, Gavotte en Musette, Rigaudon van Ed vard Grieg 1843 - 1907. Een aanvraag voor een rooivergunning is binnengekomen voor: Twee populieren aan de Rusthofstraat. Voor informatie over deze rooivergunnihgen kunt u terecht bij de afdeling Groenbeheer, telefoon 01180 - 75312. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn binnen gekomen: a. het plaatsen van een dakkapel op het perceel Oude Vlissingse- weg 36; b. het vergroten van de woning op het perceel Prinsenhove 98; c. het vergroten van de woning op het perceel Havendijk 19; d. het plaatsen van sirenes op het perceel Poelendaelesingel 18. die bij de conferentie waren verte genwoordigd natuurlijk ieder een eigen wijze van uitdrukken, wat vaak weer vertaalproblemen ople verde. Van de conferentie zal ver slag worden uitgebracht aan de gemeenteraad en aan de Werk groep Mondiaal Beleid, doch be langstellende inwoners van Middelburg zullen ook in de gele genheid worden gesteld kennis te nemen van hetgeen tijdens de conferentie aan de orde is geweest. Voorts ligt het in de bedoeling sa men met de Rotterdamse delega tie, de enige andere deelnemende Nederlandse gemeente, na te gaan op welke wijze er inhoud zou kun nen worden gegeven aan de aan bevelingen die tijdens de conferentie zijn gedaan. Weer thuis in Middelburg kan de dele gatie terugzien op een nuttig en, mede door de tyfoon, zeer hec tisch werkbezoek aan de derde wereldconferentie van burge meesters voor vrede door middel van inter-stedelijke solidariteit. Elk jaar wordt op 9 augustus de Peace Memorial Ceremony gehouden in het Peace Park in Na gasaki.

de Faam | 1993 | | pagina 5