Een zomer vol prijzen 3 lé>r AC rijles MOTORRIJLES? Ja DAlUXhOOL JAflViE^Z f Kerkuil tentoon in Biologisch Museum Moluks zomerfeest in Middelburg MUSICAL SCHELDELOODSENKOOR EERSTE VOORSTELLING J e u y t e r e J) t e n VVV-DIRECTEUREN BEZOEKEN VLISSINGEN Zie eiders in deze krant Met Den Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! Het laatste stadium in de ontwikkeling van het Arsenaalcomplex is bereikt. Nadat eer der dit seizoen het Arsenaal en de Carous- sel hun deuren openden is het nu de beurt aan het Concertgebouwof Arsenaal theater? Welke naam het voormalige pand van de Vlissingse Pinkstergemeente krijgt is, net als het programma van de officiële □pening donderdag 2 september, nog onze ker. Wie er tijdens deze avond voor geno digden op het podium zal staan is vooralsnog in nevelen gehuld. Scheldeloodsenkoor Theater PZC WEEKBLADEN „Heerlijk, wat is dit heer lijk!" H. Donderwinkel, directeur van de VVV Doetinchem, genoot met volle teugen van het boottochtje over de Westerschelde. De vaart met de nieuwe Wight Prince, het pronkstuk van de Koninklijke Schel de Groep, bleek de per fecte afsluiting van een dagje Vlissingen, dat VVV-directeur J. Jacobs vorige week voor zijn collega's uit den lande had georganiseerd. INSCHRIJVEN DAGELIJKS 14.00 - 17.00 uur 18.30 - 20.30 uur De Zeeland Cultuurmaand staat weer voor de deur. Twee nieuwe onderdelen zijn de oecumenische jazzdienst in Domburg en het folkfestival in Razzmatazz. Zie Uit- pagina. In de Autokrant Extra wordt aandacht be steed aan de voordelen van een aangepaste rijstijl, het links rijden op de autosnelweg en het grijze kenteken. 01100 - 20176 30428 01180 - 38370 01110 -15425 Lees alles over de feesten in de exclusieve Ruyterfeestenkranl Vandaag als bijlage bij uw weekblad. praktijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt. Vraag er uw rijschool om1 93e JAARGANG NUMMER 34 25 AUGUSTUS 1993 Nog onduidelijkheid over naam en officiële opening theater Scene uit de musical Een Reis rond de Wereld. Het theater aan de Vissershaven. „We pakken wat we vangen kun nen", zegt manager Ad Westrate, daarmee in het midden latend of het om een beroemdheid gaat of niet. De geruchten dat er een mega-ster zou komen wimpelt hij quasi-nonchalant weg. „We heb ben een lijstje met namen en de gene die op de dag van de opening beschikbaar is die ne men we". Welke namen zijn be naderd, daarover laat hij zich niet uit. Wat wel vast staat is dat het Scheldeloodsenkoor het theater inwijdt. Zaterdag 28 augustus voeren zij de musical Een reis rond de wereld met het Schelde loodsenkoor op. Mevrouw Marijs, één van de naaste buren van het theater aan de Vissershaven, is ere-gaste tijdens de voorstelling. Zij deed Westrate het idee van het loodsenkoor aan de hand, toen de werkzaamheden nog maar nauwelijks begonnen wa ren. Westrate, tevens Alhambra- directeur en financieel manager van het Maritiem Restaurant Ar senaal, herinnert zich dat zij en kele maanden geleden naar hem toe kwam met de vraag 'of het loodsenkoor nu niet eens een keertje naar Vlissingen kon ko men'. De Vlissingse was al eerder naar 's Heerenhoek afgereist om daar enkele jaren geleden het koor te zien optreden. Ze begreep echter niet dat het koor nooit in Vlissingen op de planken ver scheen. Nu dat uiteindelijk toch gebeurt zit zij als ere-gaste op de voorste rij. „Wat is er meer toepasselijk dan een theater in de Scheldestad te openen met een musical van het Scheldeloodsenkoor", realiseerde ook Westrate zich. Het optreden wordt groot opgezet, volgens hem. Regelmatig komen koorle den de mogelijkheden van de zaal bekijken, zodat alles perfect afgestemd wordt op de ruimte. „Normaal is het moeilijk om het loodsenkoor, dat ook buiten de landsgrenzen optreedt, binnens huis te halen", weet Westrate, „maar voor de inzegening van het Arsenaaltheater stemden zij onmiddellijk toe". In totaal wer ken 75 mensen mee aan de mu zikale show die donderdag 28 augustus op het toneel wordt ge bracht. Het publiek wordt in twee-en-half uur meegenomen op een Reis rond de Wereld. De drie actes spelen zich af in Liverpool waar het schip vertrekt, op de arcti sche wateren tijdens de walvis vaart en tenslotte verplaatst het verhaal zich naar de aankomst in de Molukken. De decors waarin de scenes zich afspelen en de kleding zijn zelfgemaakt. In totaal kan het theater 276 toe schouwers herbergen. Zoveel plaatsen zijn er althans. De rode pluche stoelen vormen een tribu ne die electrisch in- en uitgescho ven kan worden. Zo kan de zaal ook gebruikt worden voor diner dansants. „Het is de bedoeling om elk cultuur-aanbod hier te programeren", verduidelijkt Westrate. „Musicals, concerten, theatervoorstelling, dans- optredens, ga zo maar door. Vijf tig avonden per jaar worden inge vuld door de Culturele Raad Vlissingen waarmee wordt sa mengewerkt". Westrate denkt niet dat het Arsenaaltheater - of Concertgebouw - in het vaarwa ter van het Vestzaktheater zal ko men te zitten. „Dat is veel kleiner en niet te vergelijken". De theaterzaal is aangekleed met draperieën van velours en kroon luchters. De pilaren worden ge marmerd. Tijdens grote voorstellingen kan het publiek be halve in de foyer ook in het grand-café een drankje bestellen. Westrate: „Het grand-café staat verder los van het theater. Er komt een grote leestafel waar mensen de krant kunnen lezen en er komen tafeltjes waar wat ge praat en gedronken kan worden". 'Leuk he, dat zwaaien' ïFaasa Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissingen Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Het informele samenzijn van ruim vijftig VVV-directeuren begon traditioneel met koffie en Zeeuw se bolussen, gevolgd door een korte wandeling door de 'ver nieuwde binnenstad van Vlissin gen. Slechts een enkeling toonde zich niet erg gecharmeerd van de grote hoeveelheid metalen buizen waarmee een deel van het cen trum is overkapt. Hij werd echter overstemd door zijn collega's die allemaal even enthousiast waren over de manier waarop Vlissin gen de intimiteit van zijn bin nenstad heeft proberen te verhogen. „Ik ben hier een paar jaar geleden nog geweest, maar ik herken het bijna niet meer terug. Heel mooi gedaan," complimenteerde Don derwinkel. Enkele van zijn colle ga's wilden het concept meteen in hun eigen centrum uitprobe ren. Maar het Arsenaal, waar de dames en heren directeuren een uurtje zelf voor toerist mochten spelen, oogstte nog meer be wondering. Roswitha Vlaanderen, VVV- directeur uit Weert, bezocht Vlis singen 25 jaar geleden voor het laatst en was zeer onder de in druk van het maritiem attractie centrum. „Een heel mooi project, J. Jacobs (midden) tussen collega-directeuren aan boord van de Wight Prince vooral in combinatie met Vlissin gen als badplaats. Alleen zee en strand is zo beperkt, zeker met slecht weer." Vlaanderen was dan ook zeer onder de indruk van het aantal bezoekers dat het at tractiecentrum in zijn korte bestaan, mede dankzij de slechte zomer, heeft mogen verwelko men: voor de officiële opening van 2 september wordt de hon derdduizendste bezoeker ver wacht. Jacobs, die naast zijn dagelijkse werkzaamheden het penning meesterschap van de vereniging van VVV-directeuren op zich neemt, toonde zich tijdens de lunch niet minder tevreden dan zijn gasten. „Onze vereniging telt ongeveer honderdtien leden en de helft is vandaag naar Vlissin gen gekomen. Dat lijkt me gezien het tijdstip, midden in het sei zoen, een goede score." Jacobs' enige en achteraf onterechte zorg was de weersgesteldheid. „In verband met de tocht over de Westerschelde: dat is toch veel leuker als de zon schijnt. Voor het Arsenaal maakt het weer natuur lijk weinig uit." Maar daar kan wel wat anders misgaan, zo bleek. Een rij wach tende bezoekers voor de deur gaf al aan dat er binnen iets niet in orde was. En inderdaad bleek een korte stroomstoring in Vlissingen zijn effect op de computers niet te hebben gemist. De vloot- schouw, waarin een aantal mari tieme hoogtepunten uit heden en verleden op schaal de revue pas seert, bleek danig ingekort en vertoonde af en toe lichteffecten waar dat niet de bedoeling was. Het dagje Vlissingen zoals Ja cobs het had gepland, bleek een uitzonderlijke onderbreking van het normale VVV- verenigingsleven te zijn. Roswi tha Vlaanderen: „Normaal heb ben we een vergadering en soms maken we een excursie of een werkbezoek. Maar dit is wel een extraatje." Els van Ammers, hoofd- informatrice van de VVV- Vlissingen, vertelt dat Jacobs de terugkeer van de schepen van Eurosail uit Antwerpen heeft aangegrepen om het vernieuwde Vlissingen te promoten. Wat Vlaanderen betreft een goed ini tiatief: „Het is belangrijk om het produkt Nederland van dichtbij te bekijken. Anders blijft het alle maal zo theoretisch. En zien is verkopen." Voor de meesten bleek de vier uur durende vaart met de Wight Prince het hoogtepunt van de dag. Niet alleen de techniek van het prototype wist indruk te ma ken. Ook het, met ruim vijftig ki lometer per uur met een verfrissing in de hand, uitwaaien op het bovendek bleek aan te spreken. De passerende drie- en viermasters, waarvoor de cata maran op luchtkussen abrupt kon afremmen, werden steeds uit bundiger begroet. „Leuk he, dat zwaaien," vond de afvaardiging uit Gelderland. Of de presentatie van 'het pro dukt Vlissingen', zoals Jacobs dat voor ogen had, ook te mer ken zal zijn aan een groeiende toeristische belangstelling voor de stad, valt niet te voorspellen. Maar dat zijn manier van pro- duktpresentatie navolging gaat vinden, lijkt minder onzeker. VVVdirecteur Donderwinkel ver woordde de algemene stemming: „Hier kunnen mijn collega's een voorbeeld aan nemen. En ikzelf trouwens ook." DiGojim ROTO PAUL VAN GOOR In het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle is sinds 28 augsustus tot en met 21 novem ber de tentoonstelling 'De Kerkuil in Nederland' te zien. De ten toonstelling is geleend van het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum in Leiden. De kerkuil, met zijn prachtige ui terlijk, nachtelijke levenswijze, ge ruisloze vlucht en doordringende baltskreten spreekt al eeuwen tot de verbeelding. Tal van spookver halen doen over deze vogel de ronde en hij draagt streeknamen als oranjeuil, lijkuil, torenuil, kransuil en goudglanzige katuil. Ondertussen is deze fascineren de uil echter een van de meest bedreigde vogelsoorten in Ne derland. Door foto's, teksten, geprepa reerde uilen, geluidsopnamen, een film en een computerspel komt de bezoeker aan de ten toonstelling meer te weten over de kerkuil. Onderwerpen als ui terlijk, voedsel, voortplanting, braakballen, bedreigingen en bij geloof komen aan de orde. Voor de jonge bezoekers is een speurspel uitgezet. De ten toonstelling is iederen dinsdag tot en met vrijdag en op zondag te bezichtigen van 10 tot 17 uur. Op zaterdag is het museum tus sen 13.30 en 17 uur geopend. Onder het motto Mari Bersatu or ganiseert een tijdelijke zelfstandi ge werkgroep op zaterdag 28 augustus een zomertentfeest in de Molukse wijk in Middelburg. Mari Bersatu was de titel van een hitsingle van de Molukse artiest Daniel Sahuleka en betekent in het Nederlands 'Laten we een eenheid vormen'. Het thema Mari Bersatu slaat vol gens de organisatie niet alleen op de Molukse gemeenschap maar, met het oog op steeds openlijker racisme, ook op de verschillende bevolkingsgroepen onderling. De werkgroep hoopt dat het Mari Bersatu-festijn een bijdrage levert aan de totstandkoming van een vaste organisatie die zich kan be zighouden met diverse activitei ten voor de Molukse gemeenschap in Middelburg. Het feest in de Rijnstraat en de IJsselstraat begint om 10 uur met activiteiten voor de kinderen, zoals een fietspuzzeltocht en een jeugdvolleybaltoernooi. De Mo lukse Daltons uit Breda openen om 15.30 het muziekfestijn. De band speelt onder meer covers van Jimmy Hendrix, Led Zeppelin en de Doobie Brothers. Vanaf half zeven zorgt de Willy Manusama Band voor Molukse traditionals, de zogenaamde lagu-lagu songs. Verder speelt de Middelburgse band Butcher for President sa men met de Molukse solo-gitarist Gino Taihuttu van Gin on the Rocks. Het feest wordt afgeslo ten door een gelegenheidsforma tie rond gitarist Rudy de Queljoe, bekend van onder meer Vitesse, Massada en Brainbox. Hij wordt begeleid door onder anderen de Molukse vocalisten Jimi Bellmar- tin, Jo-Ann Piris en Francis Parr, drummer Ton Dijkman en percus- sioniste Sandra Sahupala. Voor de versterking van de inwendige mens zijn Molukse hapjes ver krijgbaar. 9 VLISSINGEN 2^28 A"9U"US '993 n GOES MIDDELBURG - ZIERIKZEE - MIDDELHARNIS

de Faam | 1993 | | pagina 1