O "O j e e h t e n De Ruyter onlosmakelijk verbonden met Vlissingen Brandweeroefening Zeekadetten komen met De Zaandam Liefdes drankje De aankomst van Michiel de Ruyter aan boord van De Zaandam is het teken om in de binnenstad van wal te steken met de diver se evenementen. De ton nenlegger gooit zijn tros sen uit bij de loodsenstei ger. Daar worden de zee held en zijn scheepsjongen Paddeltje verwelkomd door oud-ondernemer van Vlis singen J. van Gent, waarna zij de hele middag door het centrum van de stad zwer ven. J R u y t e r De jeugdbrandweer Vlissingen demonstreert vrijdag en zaterdags om 14.30 uur hoe een brand aan boord van de Zaandam geblust wordt. De tonnenlegger meert af aan de oude loodsensteiger. Het feest ontleent zijn naam aan Michiel de Ruyter omdat hij, zo meent de ondernemersvereni ging Vlissingen, „onlosmakelijk Michiel de Ruyter. verbonden is met Vlissingen". In de zeventiende eeuw was De Ruyter opperbevelhebber van de Nederlandse vloot. Hij werd in 1607 in Vlissingen geboren als zoon van een eenvoudig zee man, die later bierbrouwersk necht werd. Al op jonge leeftijd werd hij van school gestuurd omdat hij te onrustig was. Zijn enige wens was om te varen. Volgens de overlevering beklom hij zelfs de St Jacobstoren, om dat 'zijn jongenshart zo naar zee verlangde en hij van daar zo'n mooi uitzicht had'. Na enige tijd in de lijnbaan van de gebroeders Lampsins gewerkt te hebben, kwam zijn droom in 1618 uit en werd hij hoog- bootsmansjongen. Later werd hij aan boord geplaatst van een oor logsschip en raakte hij gewond in de Golf van Biskaje, waar hij ver volgens gevangen werd geno men. Hij wist te ontvluchten en trok te voet, bedelend door Frankrijk naar Vlissingen. In de daarop volgende jaren voer hij als stuurman op koopvaardij schepen en walvisvaarders, als kapitein op een kaperschip, als schout-bij-nacht in de hulpvloot die het opnam tegen tegen de Spanjaarden en tenslotte voor ei gen rekening als handelaar in Europa, Noord-Afrika, Brazilië en West-lndië. Hij maakte vervol gens de drie Engelse oorlogen mee, waarvan de eerste, die in 1652 uitbrak, bij de Zeeuwse ad miraliteit en de andere in dienst van de Amsterdamse admiraliteit waar hij het tot iuitenant- admiraal-generaal bracht. In 1676 werd hij zwaar gewond tij dens een slag tegen de Fransen bij Etna. Hij stierf op 29 april aan boord van het vlaggeschip De Eendracht in de baai van Sy racuse. Het standbeeld van Michiel Adri- aanszoon de Ruyter, dat op het Keizersbolwerk staat, werd in 1841 onthuld. Dit jaar werd ook zijn scheepsjongen Paddeltje in klei en brons vereeuwigd. Pad deltje heeft een plek gekregen voor de ingang van het Arsenaal. De zeekadetten van Schelde- mond komen met De Zaandam naar de De Ruyterfeesen. Ze meren vrijdag (28 augustus) in alle vroegte af in de Koopmans haven. Vanaf kwart over tien is de boot te bezichtigen. Verder wordt er een aantal oefeningen op en rond het schip gehouden, samen met de jeugdbrandweer. Met hun aanwezigheid willen de zeekadetten hun organisatie promoten. Of het schip daadwerkelijk in de Koopmanshaven terecht komt staat evenwel nog niet vast. Een pro bleem vormt nog de drempel in die haven. Aangenomen wordt echter dat er met hoog water overheen ge varen kan worden. Lukt dat niet, dan wordt de loodsensteiger hun al ternatief. De zeekadetten maken de bezoekers wegwijs op het schip. Tussendoor worden er brandweer oefeningen gehouden. Dan moet iedereen van boord. De oefeningen kunnen vanaf de wal worden beke ken. De oefening wordt zo natuur getrouw als mogelijk in elkaar gezet. Er zullen ook slachtoffers bij zijn. De Vlissingse jeugdbrandweer lost de problemen op. Het is overigens nog niet zeker of De Zaandam ook 's za terdags beschikbaar is. Is het schip er dan zijn bezoekers weer welkom en tussendoor worden er brand weeroefeningen gehouden. In vroegere eeuwen toen Nederland nog een jonge zeevarende natie was hunkerden de vrouwen naar de thuiskomst van hun echtgenoot. Was het schip van hun gade in zicht, dan spoedden de vrouwen van het scheepsvolk zich naar de keuken om daar mossepopje te be reiden. Mossepopje staat voor drankje en popje voor liefje. Een lief desdrank dus. De horeca serveert dat drankje tijdens de De Ruyter- feesten. Het is een mengsel van eie ren met brandewijn, cacao, kaneel en nog wat kruiden. Overigens wordt het drankje ook geserveerd als Michiel de Ruyter van boord van De Zaandam komt. Het zeekadettenkorps. mm.

de Faam | 1993 | | pagina 19