UIT HET ZAKENHART De waterplanten kwekerij van Ed Dijst Een zomer vol prijzen Innovatiecentrum tevreden met resultaat 1992 Veer Kruiningen- Perkpolder vaart beperkt De winnaars KRUISWOORDPUZZEL Goudvissen in een vijver zonder filter vindt hij in principe maar niks, slak ken daarentegen ziet hij graag in een waterpartij. Hovenier Ed Dijst van vijver- en vissencentrum 't Groene Kikkertje in het Schouwse Dreischor, houdt er eigen theorieën op na wat betreft de aanleg en het leven in een vijver. Zo'n vijf jaar geleden startte hij z'n waterparadijsje in het dorp, als onderdeel van zijn tuinadviesbureau. Dit nadat het kweken van waterplanten als hobby steeds groter vor men was gaan aanne men door de toenemende vraag. In middels is zijn centrum uitgegroeid tot een weel derig, bijna parkachtig geheel waar alles wat ook maar enigszins met vijvers te maken heeft, te koop is. Gevonden Verenigingen Ouderen Gevonden 8 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 4 augustus 1993 't Groene Kikkertje geldt al een aantal jaren als het meest gespe cialiseerde bedrijf op vijvergebied in Nederland. Dijst heeft zo'n 300 moeras- en waterplanten in de aanbieding. Een aanzienlijk getal, zeker wanneer Dijst ter ver gelijking voorlegt dat een goed tuincentrum meestal toch niet verder komt dan 100 soorten. Zijn terrein dat uit verschillende schilderachtige maar tegelijk praktisch ingerichte, kleine afde lingen bestaat, herbergt verder een hoekje vaste planten en een met zo'n 30 verschillende vis- jSiSfr V Hovenier Ed Dijst is gespecialiseerd in alles wat met de aanleg van vijvers te maken heeft. soorten, waaronder ook een aan tal inheemse jongens als de snoek e'n baars. "Er wordt zoveel flauwekul verteld over vijvers. Wat tuincentra en bladen aange ven is meestal allang achter haald", zegt Dijst. Als voorbeeld noemt hij het wegwerken van fo- lieranden aan de kanten van de vijver. "Ik krijg hier mensen die een vijver hebben laten aanleg gen of dat zelf hebben gedaan en met van die lelijke randen blijven zitten. Ze komen hier en zien dan dat die gemakkelijk weggewerkt kunnen worden." En inderdaad, de vijvers van Dijst zien eruit of het natuurlijke waterpartijen zijn. Elk stukje kant is volop begroeid of bijvoorbeeld weggewerkt met hard turf. Geen plastic emmer meer te zien. Omdat de vraag naar informatie over vijvers en toebehoren Dijst in de loop der jaren boven het hoofd begon te groeien, bundelde hij zijn ervaring en kennis in een boekje, dat vol gens hem gretig aftrek vindt. Een enorme goudkarper steekt even z'n kop op in het heldere water in één van de vele vijvers en water partijen die Dijst heeft aangelegd op zijn terrein. De vijver met goudkarpers dient in eerste in stantie als demonstratie-object voor zijn biologische filters. Een zelf ontworpen systeem dat het water helder en schoon maakt en zweefalgen buiten de deur houdt. Voor mensen die graag de bodem van hun vijver willen zien en de vijver gezond willen houden, is een dergelijke filter volgens Dijst onontbeerlijk. "Goudvissen, goud-, koi- en graskarpers, kun je eigenlijk niet zonder filter in een vijver houden. Als je niet uitkijkt, heb je constant groen water door de grote hoeveelheid meststoffen die deze vissen produceren." Be ter geschikt voor een 'doorsnee' vijver noemt Dijst vissen als de goud- en zilverwinde en bijvoor beeld de blank- en ruisvoren. Dijst werkt wat zijn vijvers betreft alleen met folie. De kant-en-klare bakken laat hij voor wat ze zijn: "Om te beginnen is het een ont zettend lastig karwei om ze goed in te graven. Verder zitten er meestal maar twee niveaus in zo'n bak en dat maakt het heel moeilijk om een goed biologisch evenwicht te creëren." En biolo gisch evenwicht is nu juist iets dat Dijst in zijn tuinen probeert te bewerkstelligen. Hij ontwerpt zo genaamde natuurtuinen. Tuinen die door hun opzet zonder onna tuurlijke elementen in wezen 'voor zichzelf zorgen'. Volgens Dijst, die naar zijn zeggen als eer ste met deze term aan het werk ging, heeft een dergelijke tuin door het biologisch evenwicht en de kringloop die erin ontstaan, zo'n 95 procent minder onder houd nodig dan een ander soort tuin. Binnenkort gaat hij van start met de aanleg van zo'n stukje ge makkelijk te onderhouden natuur, in het service-woningencomplex dat nu in Nieuwerkerk wordt gebouwd. Baptisten - De Baptistenge meente aan de Herengracht 74 in Middelburg organiseert op 4, 5, 6 en 7 augustus een verrassende zang- en knutselochtend voor kinderen, met het thema 'Gek bouwt Ark'. De kinderen zijn wel kom vanaf 10 uur. Op zaterdaga vond 7 augustus om 20.00 uur speelt de theatergroep Jess.55 op uitnodiging van de Baptisten 'Kijk, wat je te zeggen hebt'. Hierin laat de groep zien dat een mens niet alleen met woorden, maar ook met gebaren en zijn houding spreekt. Wie die taal be heerst, heeft meer te vertellen. Zomerfestival - De afdeling Midden Zeeland van de Neder landse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC orga niseert in het kader van het COC Zomerfestival 1993 de feesta vond 'Into the 90's'. Tijdens de avond van zaterdag 7 augustus komen in het COC-pand aan de Eigenhaardstraat in Middelburg alle soorten muziek van de afge lopen drie jaar aan bod. Zowel voor COC-leden als voor niet- leden is de toegang gratis. De deur is open vanaf 21.00 uur. Filosofie - De School voor Filo sofie organiseert in de zomer een aantal lezingen over de menselij ke ontwikkeling en over het lei den van een natuurlijk en rechtvaardig leven. De lezingen worden gehouden in de Exodus- kerk in Sommelsdijk en behande len de volgende onderwerpen: op 16 augustus 'Meer over de Re naissance', 30 augustus 'Abhi- naya: devotie in dans' (met demonstratie), 13 september 'Fi losofie: veel praktischer dan u denkt'. De lezingen beginnen om 20.00 en zijn gratis. Zomeravondwandeltocht - De Sportvereniging Aagtekerke heeft voor dinsdag 10 augustus een twee zomerwandeltochten uitge zet, een van vijf en een van tien kilometer. De start is tussen 18.00 en 20.00 uur op camping Westhove aan de Westhovense- weg in Aagtekerke. Bingo - De vereniging De Door douwers organiseert op zaterdag 7 augustus een bingo-avond in het VTV-clubgebouw aan het Baskenburgplein in Vlissingen. De eerste rond is om 20.00 uur en de toegang is vrij. Zingen - De commissie Zingen in Middelburg houdt zaterdag 7 augustus een zangavond in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Naast koperblazers, violisten en een gitarist, verlenen ook de or ganisten Jos Vogel en Rien Zan- dee hun medewerking. De leiding is in handen van ds. L. Wüllschle- ger. De zangavond begint om half acht en de toegang is vrij. Alleenstaanden - Alleenstaan den die niet met vakantie zijn ge gaan, kunnen vrijdag 6 augustus terecht op de alleenstaandena- vond. Om half negen gaan de deuren van buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen open. De toegang is gratis. Fietsexcursie - De Vereniging Natuurmonumenten heeft voor zaterdag 7 augustus een fietsex cursie georganiseerd langs de Bloemdijken in de Zak van Zuid- Beveland. De start is 's morgens om 10 uur bij de schaapskooi in Nisse. Vooraf aanmelden bij R. Wink, 01195-5983. Het Innovatiecentrum Zee land heeft vorig jaar 190 ge richte vragen van het regionale bedrijfsleven kun nen beantwoorden. Hieraan heeft het IC de helft van zijn beschikbare tijd besteed. De overige vijftig procent heeft het centrum gewijd aan het geven van voorlichting over nieuwe technologische ont wikkelingen. Dit schrijft het Innovatiecentrum in zijn jaar verslag over 1992. Hoewel het jaar daarvoor 38 adviezen meer zijn uitge bracht, is het IC tevreden met de resultaten over 1992. Vol gens het jaarverslag is het verminderde aantal adviezen te wijten aan een tijdelijk te kort aan personeel. Verder vermeldt het jaarverslag dat bijna zeventig procent van de tot de doelgroep behorende bedrijven het Innovatiecen trum kent en dat deze, gemid deld genomen, de adviezen van het centrum als nuttig er varen. De meeste adviezen gaf het IC aan de industrie en dan vooral met betrekking tot machines. De adviezen be troffen in de meeste gevallen nieuwe produkten of produk- tontwikkelingen en vragen op het gebied van milieutechno logie. Voor 146 adviesaanvra gen zijn externe kennisbronnen als TNO, uni versiteiten, de overheid of een EG-adviesbureau ingescha keld. Onder de noemer Regio nale Projecten heeft het Innovatiecentrum Zeeland onder meer een studie ver richt naar de haalbaarheid van een verharde landingsbaan op het vliegveld Zeeland Airport. Verder heeft het IC meege werkt aan een milieutechno- logiewijzer voor bedrijven en kennisinstituten binnen de Eu- regio Scheldemond. Een an der Euregio-project betreft de begeleiding van bedrijven die in aanmerking kunnen komen voor een Europese subsidie. Voor vijf bedrijven is een voor stel ingediend bij de Europese Commissie. Het IC heeft in 1992 23 voorlichtingsbijeen komsten en workshops geor ganiseerd, waaraan ruim zeshonderd bedrijven en in stanties hebben deelgeno men. Verder heeft het centrum een bijdrage geleverd aan de Zeeuwse Bouwbeurs en aan de totstandkoming van het werkboek voor de Teleac-cursus 'Schoner Pro duceren'. Het Bastion - Woongemeen schap Het Bastion viert donder dag 26 augustus haar 25-jarig bestaan met een receptie van 14.30 tot 16.00 in de wijkpost Bastion. Tijdens de receptie over handigt de commissie Zomer- postzegels een deel van de opbrengst van de zegelverkoop aan de bewoners van Het Basti on, om aankopen te kunnen doen voor sport- en spelactiviteiten. Educatie - In de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is van 9 au gustus tot en met 1 september in het kader van het 'Europees jaar van de ouderen en solidariteit tussen generaties' een fototen toonstelling te bezichtigen. Het onderwerp van de tentoonstelling is ouderen en educatie. Dit thema wordt verder uitgewerkt in een aantal activiteiten, waaronder ge heugentraining, lezingen, een op treden van het Senioren Orkest Zeeland en de in Zeeland opge nomen speelfilm Lentelied uit 1936. Tentoonstelling en bijbeho rende activiteiten zijn georgani seerd door de Zeeuwse bibliotheek en verschillende educatie- ouderenorganisaties uit de regio. De doelgroep is 55+ en de toegang is gratis. Vergrijzing - Ook in 1992 is het aantal ouderen in Zeeland verder gestegen. Met 585 meer inwo ners van 65 jaar en ouder ten op zichte van 1991 telt Zeeland nu 56.942 ouderen. Dit blijkt uit het jaarlijks statistisch overzicht van de Stichting Volksgezondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur Zeeland. In vergelij king van de rest van Nederland blijft Zeeland de meest vergrijsde provincie. Bijna zestien procent van de Zeeuwse bevolking is 65-plusser. Landelijk geldt een percentage van dertien. Middelburg - De volgende ge vonden voorwerpen worden nog drie maanden bewaard door de politie van Middelburg: bril met bruin montuur; elleboog-kruk; zwarte damestas met ziekenhuis- kaart, goudkleurige ketting met hanger, sleutels en munten; rijbe wijs; een paar wielrenhand- schoenen in de kleur rood, blauw en geel van het merk MM-sport; bordeaux-rode regenbroek, maat S; zwarte portemonnee met sleu tel en geld; zilveren ronde broche, ingelegd met witte en blauwe steentjes; parelketting met goud kleurig slotje en diverse sleutels. Verder zijn in de periode van 17 tot 23 juli drie katten bij de politie afgeleverd: een oranje/witte, een witte en een lapjeskat. Vlissingen - De politie van Vlis singen houdt de volgende voor werpen in bewaring: telefoonkaart; kinderfiets; twee staatsloten; kinderponcho; zwar te trui met opschrift; zwarte por temonnee met een sleutel; klein portemonneetje met inhoud; por temonnee met telefoonkaarten; slavenarmband; twee baby armbandjes met naamplaatje; zil veren schakelarmband met steentjes; tas met overall en werkschoenen; ronde strandtas; sporttas met strandspullen; di verse sleutels. Van zondag 22 augustus tot en met maandag 30 augustus is het Westerscheldeveer Kruiningen- Perkpolder slechts beperkt te ge bruiken door voetgangers en (brom-)fietsers. Het autoverkeer via de Westerschelde is tijdelijk aangewezen op het veer Vlissingen-Breskens. In deze periode voert Rijkswa terstaat Zeeland herstel- en on derhoudswerkzaamheden uit aan de aanleginrichtingen in de veer havens van Kruiningen en Perk- polder. In de uit 1968 daterende staalconstructies van deze aan legplaatsen is metaalmoeheid ge constateerd. Brug en rugoprit krijgen tevens een nieuwe slijt laag. I Óm het verkeer op Vlissingen- Breskens zo vlug mogelijk te kun nen verwerken, zet de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD) twee dubbeldekkers in. Be halve met de op de dienst gebrui kelijke Prinses Juliana wordt dan gevaren met de Prins Willem- Alexander uit Kruiningen. Voor voetgangers en (brom-)fiet- sers wordt op de lijn Kruiningen- Perkpolder het ms Stad Veere in gezet, dat volgens beperkte dienstregeling vaart. Globaal ver trekt het veer aan de Zuidbeve- landse kant op het hele uur en aan de Zeeuwsvlaamse kant op het halve uur. Als alles naar wens verloopt, kan de normale dienstregeling voor alle verkeer op Kruiningen- Perkpolder vanaf 31 augustus worden hervat. Voor winnaars van deze puzzel stelt de organisatie van het Straatfestival in Vlissingen (31 juli tot en met 8 augustus) kaarten beschikbaar. Eén winnaar krijgt twee kaartjes voor een klassiek concert en een winnaar kan naar een voorstelling van Frank Groothof (Sesamstraat). De winnaar van de kaartjes voor het klassieke concert kan kiezen. Maar liefst vier ensem bles van wereldformaat treden er op. De spits wordt op woensdag 4 augustus afgebe ten door I Virtuosi Di Roma, een ensemble dat gespeciali seerd is in barok. De groep strijkers reist de hele wereld rond om haar virtuositeit te to nen en het bijzondere karakter van de barok muziek voor een breed publiek toegankelijk te maken. Dinsdag 10 augustus komt Moskowskaja Kapella naar de St. Jacobskerke. Dat solistenensemble zingt Russisch-orthodoxe kerkmuziek. Precies een week later is te horen hoe magnifiek blaasmuziek klinkt als het ba rok uitvoert. Voor het Vlissing- se voetlicht treedt dan London Barok Brass. Op woensdag 25 augustus komt het tweede 'Russische' ensemble in de Scheldestad: Het Kamerorkest Litouwen treedt dan op. De winnaar in gezelschap kan dus rekenen op een hoogstandje klassieke muziek. En wie niet wint? Die kan natuurlijk ge woon een kaartje kopen bij de VVV-kantoren. De concerten beginnen telkens om 20.15 uur. Frank Groothof brengt twee familievoorstellingen onder de vlag van het Straatfestival in Vlissingen. Van woensdag 28 juli tot en met dinsdag 3 au gustus speelt hij Idomeneo van Mozart, met tekst van Harry Geelen. Van woensdag 4 tot en met dinsdag 10 augustus speelt hij weer een afgeleide van een opera van Mozart, na melijk De Toverfluit. Telkens in een tent op de boulevard in Vlissingen. Voor beide voor stellingen geven we meerdere kaartjes aan winnaars. Idomeneo is de naam van de koning die tien jaar van huis is geweest om te vechten tegen de bewoners van Troje. Op zijn tocht naar huis is de god Posei don hem echter niet goed ge zind. Het schip van Idomeneo wordt zwaar op de proef gesteld door een hevige storm. Hij belooft de eerste mens die hij tegenkomt te offeren aan Poseidon. Dat is geen nette be lofte, een belofte uit angst. Kennelijk heeft die angst in- Frank Groothof in De Toverfluit. vloed op de god, zodat het rustiger wordt. Maar dan is de koning zijn schip en de beman ning kwijt en spoelt levend en wel aan op een strand. Daar ontmoet hij een hevig verliefde jongeling. En toeval oh toeval: Idomeneo is de vader van deze jongen. Moet de koning deze jongeling offerenOverigens vertelt Frank Groothof dit ver haal op een heel eigen en boei ende manier. Datzelfde geldt voor De Toverfluit die een week later wordt opgevoerd De voorstelling begint om 2015 uur, kaarten in voorverkoop zijn verkrijgbaar bij de VVV- kantoren. Het Arsenaal complex her bergt niet alleen een Maritiem Attractie Centrum. Er is ook een restaurant gevestigd waar PSP E 1101 4 57 47 6 21 1 17 60 41 50 59 20 2 44 54 De oplossing van de puzzel dient maandag 9 augustus in ons bezit te zijn. Het adres: PZC Weekbladen, t.a.v. de re dactie (Postbus 5017, 4330 KA Middelburg). De winnaars van vorige week zijn: 2 Kaartjes voor het Zeeuws Museum - J.W. Gabriëlse uit Vlissingen. 2 Kaartjes voor een klas siek concert naar keuze - E.J. Biondina uit Mid delburg. 2 Kaartjes voor een voor stelling van Frank Groot hof - M.W. de Visser uit Biggekerke. Etentje voor 2 personen in Maritiem Restaurant Ar senaal - J.C. Louwerse uit Gapinge. Lopend Buffet bij Maritiem restaurant het Arsenaal de gast zich tegoed kan doen aan kostelijke spijzen. Er wordt een lunch aangeboden en da gelijks heeft de chef een leuk menu samengesteld, waarvan ook de man of vrouw met de smalle beurs kan genieten. De gastronoom kan er overigens zelf bepalen wat hij neemt en de drank wordt er eveneens op basis van zelfbediening aange boden. Het is wel de bedoeling dat de spijzen die bij het buffet zijn opgehaald nog even wor- den afgerekend. Eën winnaar van deze puzzel hoeft dat ove rigens niet. Hij of zij krijgt een tegoedbon thuisgestuurd om met twee personen een lekker menu te gaan verorberen bij het Maritiem Restaurant Het Arsenaal. Uiteraard hoort er een drankje bij. Omslag van het boek Wie meer wil weten over de geschiedenis van Zeeland kan niet heen om het Zeeuws Mu seum. Daar is veel te zien. Lo gisch dus dat we met enige trots aan de winnaars kaartjes aanbieden voor een gratis be zoek aan de zalen die zijn on dergebracht in het Abdijcomplex in Middelburg. Overigens toont het museum momenteel een wel heel bij zondere tentoonstelling. Onder de titel 'In naam van Oranje - een Camer Tapijten' hangen er zes unieke wandtapijten die de strijd van de Zeeuwse water geuzen tegen de Spanjaarden verbeelden tijdens de Tachtig jarige Oorlog. Ze vormen - als trots van Zeeland - een histo risch document, ooit gemaakt in opdracht van de Staten van Zeeland. Ze dienden als opvro- lijker in de verblijven van de Prins van Oranje in het Abdij complex. Overigens is van deze tapijten een boek uitgegeven. Dr. C.A. van Zwigchem verhaalt in het boek de geschiedenis van de wandtapijten die kortgeleden zijn gerestaureerd. Het boek is onder meer bij het Zeeuws Mu seum te koop en draagt de titel 'Zes unieke wandtapijten: strijd op de Zeeuwse Stromen 1572-1576'. Welk woord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 beroep; 8 watervlakte; 9 bevlieging; 10 jong dier; 12 grondvlak; 13 rivierarm; 15 verhaal; 16 groet; 18 weefsel; 20 stad in Duitsland; 21 zeer matig; 23 violetkleur; 24 kind; 26 eerstkomende; 28 mannetjeshond; 29 gevangenis; 31 landbouwwerktuig; 32 stad in Italië; 33 sierplant; 34 lengtemaat; 35 wig; 37 zaadkorrel; 38 de oudere; 40 gezantschap; 44 staat in de VS; 47 schrijf kosten; 48 li chaamsdeel; 50 wapen; 52 toiletartikel; 53 opbrengst; 54 wijnsoort; 55 wijnsoort; 56 vogeleigenschap; 57 delicaat; 59 aanw. vnw.; 60 telw. VERTIKAAL: 1 stad in Frankrijk; 2 deel van de voet; 3 koninklijk be sluit; 4 motorvoertuig; 5 dat is; 6 guitig; 7 klepper; 8 jaargetijde; 11 nestel; 12 mni. dier; 14 waterkoud; 15 babbelaarster; 16 vrag. vnw.; 17 een weinig; 19 kunstboter; 21 schlemiel; 22 ontvangstbewijs; 24 manspersoon; 25 spelleiding; 27 gezichtseinder; 28 kledingstuk; 30 loterijbriefje; 31 vordering; 36 deel van een geweer; 39 dik touw; 41 dwaas; 42 tot en met; 43 appelsoort; 45 gedwee; 46 vandaag; 48 roofdier; 49 wandversiering; 51 portiershokje; 53 toespraak; 57 fer- rum; 58 bijbeldeel. Oplossing Puzzel week 30 HORIZONTAAL: 1 platina; 6 lakmoes; 12 peer; 14 loom; 15 es; 17 er; 18 ruw; 20 MO; 21 br; 22 slof; 24 degen; 26 idee; 28 iep; 29 rek; 30 zog; 32 ree; 33 de; 34 roze; 35 Edam; 37 nu; 38 kabel; 39 lelijk; 41 naaf; 42 toss; 43 peper; 47 kamer; 50 sr; 52 lila; 53 aker: 54 T.H.; 55 hes; 57 pad; 58 pen; 59 mei; 60 adie; 62 Namen; 64 kiem; 65 me; 66 p.p.; 68 rol; 69 jr; 70 n.m.; 71 zout; 73 gaar; 75 rooster; 76 kas teel. VERTIKAAL: 1 presidentshamer; 2 A.P.; 3 teef; 4 Ier; 5 nr; 7 al; 8 kom; 9 mooi; 10 om; 11 spreeuwschimmel; 13 rug; 16 slee; 18 rekel; 19 wezel; 21 been; 23 op; 24 deze; 25 node; 27 dr; 29 rob; 31 gal; 34 rafel; 36 mijter; 38 kap; 40 kor; 44 pip; 45 elan; 46 radar; 47 kapel; 48 Aken; 49 men; 51 rede; 54 teen; 56 si; 59 mi; 61 epos; 63 mol; 64 krat; 67 put; 69 jas; 71 zo; 72 te; 73 ga; 74 re. Winwoord: GEDRAGSTHERAPIE

de Faam | 1993 | | pagina 8