Middelburg is al lang verzadigd' Breed opgezet paardenconcours in Domburg Straattheater op verkeerde been as rijles MOTORRIJLES? Horeca neemt toe in randprovincies Voor achtste keer Elfdorpentocht Hulp toeristen bij aanpak zwerfafval 32irS AC jjStBIBLIOr^ ^?/DDIL6V>5&' Z/e pagina 'Uit het Zakenhart' Met Pen Boer Verkeerstermiddelen bent u beter af! WETHOUDER ONGEVOELIG VOOR PROTESTEN HORECA Alle verhalen over economische terug gang ten spijt, lijkt de horeca in Middel burg te bloeien als nooit te voren. Dit jaar heeft de ge meente al voor acht extra horecavestigin- gen een vergunning afgegeven en nieu we zijn nog welkom. Aan de andere kant dreigen bestaande cafés en restaurants, buiten het toeristen seizoen, door gebrek aan klandizie de deuren te moeten sluiten. Volgens en kele horeca ondernemers op de Markt wordt het tijd dat de gemeente Middelburg een horeca-stop invoert. Verregend PZC WEEKBLADEN Onderbelicht Teleurstellend mm Ed Diest is tegen goudvissen in de tuin. Althans als het zomaar gaat. Hij adviseert vanuit het natuurlijke gebeuren in zijn zaak op Schouwen-Duiveland. In Miniatuur Walcheren worden ook de planten en bomen op miniformaat gekweekt. De hovenier aan het woord op de Uitpagina. Ook een bloemlezing uit De Wete. Concours hippique in Vlissingen praktijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk praktijkboekie voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om! 93e JAARGANG NUMMER 31 4 AUGUSTUS 1993 Zo'n zeventien jaar geleden werkte P. Seymour, nu van restaurant De Ploeg, in bras serie De Huifkar. Toen al vroeg haar baas zich af of er niet wat veel horecagelegen heden in Middelburg zaten. Seymour ging eens tellen en kwam op 42. Nu zijn het er rond de 120 en vindt ze het genoeg. Seymour: „Er mogen best nieuwe restaurants en cafés komen, maar niet op plekken die daar niet voor bestemd zijn. Zoals de juwe lierszaak op de Markt. Die gaat weg en er zou een lunch room in komen." J. Goris, de exploitant van IJssa lon La Palma aan de Markt, schreef in juni een brief aan de gemeente, waarin hij protest aan tekende tegen de mogelijke komst van de lunchroom. „De Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Fax nr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. P. Seymour (links) en J. Goris. gemeente kan niet zomaar overal horecavergunningen voor afge ven," vindt ook Goris. „Het sei zoen duurt maar twee maanden, waarvan nu al weer één is verre gend, en de rest van het jaar is het moeilijk het hoofd boven wa ter te houden. Ik moet er niet aan denken dat er een soortgelijke zaak twee deuren naast me komt zitten." Op één na hebben alle horeca ondernemers op de Markt Goris' bezwaarschrift ondertekend. Maar voor Seymour gaat het pro test verder dan de mogelijke ves tiging van een lunchroom. „Het wordt tijd dat de gemeente een horeca-stop instelt." Ook Goris is voor een horeca-stop, al wil hij nu eerst afwachten wat zich in het pand van de juwelier gaat vesti gen. „Ik ga geen problemen ma ken als ze er niet zijn." F. Caljouw, die de horecavergun- ning voor het juwelierspand had aangevraagd, heeft zijn „niet vastomlijnde" plannen voor de lunchroom -„ook dat was nog niet zeker"- inmiddels afgeblazen. Maar als een andere horeca- uitbater zich in het pand aan de Markt wil vestigen, kan hij op elk moment een vergunning aanvra gen. Burgemeester en wethou ders, die verantwoordelijk zijn voor het horecabeleid van Mid delburg, hebben al aangegeven dat een andere horecabestem- ming voor het pand op de Markt welkom is. Wethouder G. Schoenmakers: „Uit analyses over het functione ren van de binnenstad als ont moetingsplaats blijkt dat het beter kan. Zeker de zon-kant van de Markt is erg onderbelicht. Om de mensen langer in de bin nenstad te houden zou de Markt, zeker als die -op z'n vroegst vol gend jaar- autovrij wordt, eigen lijk één groot terras moeten zijn." Seymour is het daar niet mee eens: „Middelburg is al lang ver zadigd. Kijk maar om je heen, al les wat hier nieuw komt is binnen het jaar failliet. Met zoveel keus gaan je gasten wel eens ergens anders kijken." De horecagelegenheden in Mid delburg moeten het buiten het seizoen van de gasten uit Wal cheren hebben. Goris past zijn assortiment daarop aan, maar steeds meer cafés, restaurants en andere 'verzorgende diensten' zullen volgens Seymour en Goris in de wintermaanden dicht moe ten. Seymour: „Middelburg moet zogenaamd een Bourgondische stad worden, maar dat kan toch niet als iedereen elkaar kapot concurreert?" Schoenmakers vindt deze "be nauwdheid" van de horeca ondernemers „teleurstellend" en is dan ook niet gevoelig voor de roep om een horeca-stop. „Het is de verantwoordelijkheid van b en w te zorgen dat er niet te veel ho- Niet alleen de liefhebbers, ook het grote publiek kan smullen van de vele paardennummers. Dat belooft de organisatie van de - wat genoemd wordt - daveren de paardenshow die vrijdag 13 en zaterdag 14 augustus in Dom burg wordt opgevoerd. De ruiter- vereniging Oranjezon tekent voor de organisatie van dit eve nement. Onder andere IJsbrand Chardon is present om met zijn vierspan een demonstratie te verzorgen. Verder zorgt en Engels team met Welsh ponies voor spektakel. De ze felle beestjes worden met enorme snelheid langs een afge zet parcours gestuurd. De wa gens die ze trekken zijn speciaal geconstrueerd. De demonstraties worden verzorgd op vrijdag vanaf 18 uur en op de zaterdag vanaf 13 uur. Zijn de demonstraties vooral be doeld om de vele mogelijkheden van de paardensport in de kijker te plaatsen, voor de liefhebbers zijn er talrijke wedstrijden. Zo worden de Zeeuwse kampioen schappen tot achttien jaar alsook voor volwassenen verreden en er is een menwedstrijd. Overigens komen ook ruiters en amazones uit andere delen van Nederland steeds met graagte naar dit con cours, waarbij zowel springen als dressuur in alle klassen wordt uit gevoerd. Het toernooi wordt eens in de vijf jaar in Domburg gehouden. Op dat concours worden vaak unie ke combinaties getoond. IJs brand Chardon - van wie wordt verwacht dat hij tijdens de we- reldspelen in 1994 bij de top zal eindigen - en de scurry drivers met de Welsh ponies zijn voor beelden. Daarnaast is er een Be velands team dat bij demon straties altijd voor verrassingen zorgt. Spektakel wordt ook ver wacht van een koudbloed-race waarbij bekende Zeeuwse in structeurs zijn gevraagd er als jockey te functioneren. De wedstrijden springen en dres suur beginnen vrijdagochtend om negen uur. Het grote wedstrijd terrein ligt tussen de Babelweg, de Prinseweg en de Brouwe- rijweg. De explosieve groei van het aantal horecagelegenheden beperkt zich niet tot Middelburg, zelfs niet tot Zeeland. Ook andere provincies die traditioneel minder horecage legenheden telden, lijken bezig met een inhaalrace. In Drenthe bijvoorbeeld zijn er in de jaren 1988 tot 1992 45 restaurants bijgekomen, waarmee het Drentse totaal komt op 249. Friesland kreeg er 58 bij (totaal 361), Gro ningen 17 (totaal 246) en Zeeland 57, waarmee deze provincie er in totaal 317 heeft. Drenthe en Friesland kregen in diezelfde periode twintig en achttien nieuwe cafés en kwamen daarmee op een totaal van respectievelijk 384 en 565 cafés. Groningen leverde vier cafés in (totaal 551) en Zeeland kwam met dertig nieuwe cafés op een totaal van 609. Tussen 1988 en 1992 sloten twee hotels hun deuren in Drenthe (totaal 89), vertrok er één uit Groningen (totaal 54) en kwamen er zeventien bij in Friesland, waarmee deze provincie totaal 134 hotels heeft. Zeeland is ook hier koploper: met een toename van twintig steeg het aantal hotels tot 177. reca in Middelourg komt," vindt Schoenmakers. Volgens de wet houder ligt het aan de horeca ondernemers zelf als ze moeite hebben hun hoofd boven water te houden. Schoenmakers: „De onderne mers moeten de concurrentie aan durven gaan. De potentiële clientele is veel groter dan ze denken. Veel mensen blijven nu weg omdat ze er vanuit gaan dan er geen plek meer in de zon is. Als de horeca een goed produkt maakt -voldoende goede stoelen, snelle en correcte bediening, windschermen en misschien ver warmingselementen op het terras- kan het seizoen veel lan ger duren dan twee maanden. Dan lok je ook mensen die buiten Middelburg wonen naar de stad. Maar als je het op z'n jan boerefluitjes doet, dan lukt dat niet." Tijdens een toeristische wande ling door een Zeeuwse stad opeens overvallen worden door straattheater. Dat kan de niets vermoedende vakantieganger de ze zomer bijvoorbeeld overkomen in Veere. In de week van 9 tot 15 augustus zijn twee kunstenaars van de Utrechtse Stichting San tenkraam in Zeeland, om met plaatselijke kerken en jeugdgroe pen mensen door dans, drama en theater aan het denken te zetten. De Stichting Santenkraam is in de provincie op uitnodiging van de Interkerkelijke Kommissie voor Toerisme en Pastoraat Zeeland (IKTP), een provinciale werk groep van katholieke, hervormde en gereformeerde kerken. De Santenkraam moet op speelse en creatieve wijze de plaatselijke kerken in contact brengen met de toeristen. Op woensdag 13 au gustus zullen jongeren uit het zeil-,surf- en kanokamp van de YMCA Zeeland in Veere een vorm van straattheater opvoeren, 's Ochtends oefenen zij onder lei ding van dramadocent Marten Buwalda, die sinds drie jaar ver bonden is aan de Santenkraam en al diverse succesvolle straat optredens met amateurs op zijn naam heeft staan, 's Middags zullen de jongeren de bezoekers van Veere onverwachts bij hun uitvoering betrekken. De bedoe ling van het optreden is de men sen even op het verkeerde been te zetten en hen aan het denken te zetten. Het is voor een goed doel, maar tegelijkertijd leerzaam. Zo onge veer luidt de doelstelling van de groep die nu alweer voor de achtste keer de Elfdorpentocht op Walcheren aan het organise ren is. Dinsdag 10 augustus staan de plaatselijke VVV's weer klaar om de fietsliefhebbers in het zadel te helpen. Het goede doel, zo verklaart hoofdorganisator Bouke Bouw man, wordt elk jaar bepaald door Terre des Hommes. Die organisa tie heeft altijd wel een doelwit in een ontwikkelingsland waar op brengsten van in het westen ge houden evenementen goed gebruikt kunnen worden. Vorig jaar ging zo'n negenduizend gul den naar een project dat op eigen 'kracht werkt. Er deden toen tus sen de twee en drieduizend fiet sers mee. Dit jaar wordt de opbrengst overgeboekt naar de leiding van een internaat voor kinderen van arme boeren fami lies in het noordoosten van Thai land. Van de opbrengst van de Walcherse Elfdorpentocht wordt een ruimte gebouwd waar meer gedaan kan worden aan vakoplei: ding. Ook meent de internaatlei ding dat er meer aan voorlichting moet worden gedaan onder de boeren. Ook daarvoor is ruimte nodig. „Met het voor westerse begrippen weinige geld, kan men daar veel doen", weet Bouwman. Aan de basis van de Elfdorpen tocht staan de VVV's op Walche ren, Terre des Hommes en Fietsersbond ENFB. Ook de we reldwinkels doen mee. De af stand van de tocht is ruim zestig kilometer, dus best te befietsen op één dag. Het boekje met stempelkaart is verkrijgbaar bij de VVV's. Ook dit jaar weer zijn er talrijke afstappunten die veelal de moeite van het bezichtigen waard zijn. 'Zeeland aan de kant, dat heb je mooi zelf in de hand'. Met die slo gan probeert de Stichting Neder land Schoon de toeristen in Zeeland tot actieve opruimers aan te sporen. Als steuntje in de rug worden tweehonderdduizend afvalzakjes uitgedeeld aan re creanten met de boodschap hun afval er in te doen en het mee te rug te nemen. Bovendien is aan de actie een prijsvraag gekop peld. Wie de meest originele zwerfafval-tip doorgeeft, wint een fiets. Snoeppapier, patatbakjes, blikjes en sigarettenpeuken veroorzaken allemaal zwerafval. „Omdat we het vaak zonder nadenken weg gooien vervuilen we de natuur", argumenteert de stichting. Zwerfafval ontstaat bijna vanzelf. Een sigarettenpeuk wordt weg gegooid, een blikje wordt neerge legd en vergeten en ga zo maar door. Uiteindelijk ontsiert het de omgeving. Het Zeeuwse provin ciebestuur onderstreept de actie en geeft een bijdrage in de kosten. Zo ook vullers van vervui lende weggooispullen, Mc Do nald en Coca Cola. Jaarlijks wordt 550 miljioen gul den besteed aan het opruimen van zwerfafval. Dat is f 36,- per Nederlander. Hoewel na de vele vingerwijzingen van de overheid het milieubesef toch zou moeten toenemen, lijkt het zwerfafval eerder toe dan af te nemen. Bad plaatsgemeenten in Zeeland be vestigen die stelling. Overigens ligt het probleem van de zwerfafval voor een deel aan de fabrikanten. Verpakking die te genwoordig wordt gebruikt is moeilijk afbreekbaar en wordt veelvuldiger toegepast. Maar de belangrijkste oorzaak van het zwerfafval ligt in de mentaliteit. De stichting constateert dat mensen vaak hun afval zomaar weggooien. „Ze vinden het niet belangrijk, denken er niet bij na". Een succesvol Nederlands ruiterteam (goud en zilver op de Olympische Spelen in Barcelona) heeft de paardesport geen kwaad gedaan. Niet alleen internationaal, ook op nationaal en regionaal niveau mag de spring - en dressuurkunst zich ver heugen in een warme belangstelling. In dat licht houdt de afdeling Evenementen van de Vlissingse Ruitersportvereniging De Scheldestad op 6 en 7 augustus haar jaarlijkse Veronica Concours Hippique. Het concours wordt verreden in het mooigelegen park West duin in Vlissingen, dat met zijn egale grasmat en glooiende hellingen een uitstekend decor vormt voor een paardesport- evenement. De pony's en de B-paarden mogen op 6 augustus als eerste het strijdperk betreden. De volgende dag zijn de paarden uit de hogere klassen aan de beurt. Volgens de organisatie zijn vooral de jachtparcoursen van parcoursbouwer A. Wattel een niet te missen spektakel.

de Faam | 1993 | | pagina 1