Miljoenen mensen rekenen op steun van het Rode Kruis Puzzel mee met het Rode Kruis Geen zee te hoog voor het Rode Kruis Enkele belangrijke data op een rij Rampenoefeningen bootsen praktijk na Opvangkamp in Gasinci Het Nederlandse Rode Kruis LEERZAAM EN NOODZAKELIJK HULP IN JOEGOSLAVIË Giro 7244 - t.n.v. Rode Kruis, Den Haag HULP OP MAAT OVER DE HELE WERELD Iedere zondagavond op RTL-4 Woensdag 28 juli *1893 DE FAAM 3 Een paar cijfers geven een goed inzicht in de enorme omvang van de hulpver lening door het Nederlandse Rode Kruis. In 1492 besteedde de organisa tie ruim 50 miljoen gulden aan interna tionale hulpverlening. Dal is maar liefst vijf maal zoveel als in 1980. In Neder land werd vorig jaar voor 31 miljoen gulden aan hulp verleend door alle plaatselijke afdelingen tezamen. In to taal ontving het Nederlandse Rode Kruis 166 miljoen gulden waarvan 43 miljoen via de afdelingen. Aan het Fonds Nationale I lulpverlening werd 27 miljoen besteed en aan het Fonds Internationale hulpverlening 46 mil joen. In 1992 waren 130 gedelegeerden van hel Nederlandse Rode Kruis werkzaam in 25 landen. Ter vergelijking: in 1980 waren dat er nog maar 36 in 3 landen. In Nederland omvat het netwerk meer dan .31.000 vrijwilligers, die zijn aan gesloten bijeen van de479 plaatselijke afdelingen. Thuishulp Steeds meer mensen geven er de voor keur aan om bij chronische of ongences lijke ziekte zo lang mogelijk zelfstan dig thuis te blijven. De Rode Kruis vrij willigers helpen bijvoorbeeld met de dagelijkse verzorging in de huishou ding, de boodschappen en het vervoer. Ze doen allerlei groteen kleine karwei tjes die een zieke of een bejaarde hiel of niet meer alleen kan doen. I iet Neder landse Rode Kruis werkt hierbij nauw samen met llumanitas, de Zonne bloem, de Stichting Samenwerkende Vrijwillige I lulpdienslcn en de Stich ting Landelijke Unie van Vrijwilligers. Deze organisaties zijn momenteel aan het onderzoeken of een "één-loket-sys teem" voor de gehele thuishulp moge lijk is. Dat zou betekenen dat een aan vraag voor thuishulp maarfep één adres hoeft worden ingediend. Overigens is nog niet op elke plaats in Nederland elke vorm van thuishulp mogelijk. Vakantieprojecten voor chronisch zieken Op vakantie gaan is iels vanzelfspre kends. Wie ook maar even vrij heeft pakt de fiets, de auto, de trein of hel vliegtuig om te proeven van een ande re omgéving, andere mensen en een andere cultuur. Toch vergeten we dat er mensen zijn die nooit pp vakantie kunnen. Door dat ze érnstig ziek zijn ol een zware handicap hebben zijn ze aan hun bed gekluisterd. Ze kunnen er niet zomaar even uit om van de zon te genieten ot met nieuwe mensen te praten. Vaak zitten ze hele dagen binnen en worden constant herinnerd aan de ziekte of handicap die ze hebben. liet Hoile Kruin verplaatst jaarlijks vele tonnen materiaal voor noodhulp en voor de ophouw van vluclitelinpenkampen en medische voor zieningen. I let Rode Kruis vindt dat iedereen op vakantie moet kunnen. Of je nu ziek bent of niet. Om iedereen die kans te kunnen bieden, heeft het Rode Kruis in binnen- en buitenland een aantal vakantieprojecten. Naast twee vakan- We staan er niet dagelijks bij stil, maar een ramp kan ook ons treffen. Overdag, 's nachts, elk uur van de dag. Er kan een brand uitbreken, ergens op een plek waar heel veel mensen bij elkaar zijn. Op de snelweg kan een groot ongeluk gebeuren waarbij tientallen auto's op elkaar botsen. Een noodweer kan over ons land trekken en enorme schade aanrichten. Allemaal situaties die niet zijn te voorzien en waar hulpverlenende instanties razendsnel op moeten reageren om onnodig veel leed te voorkomen. Een zeer belangrijke laak van het Rode Kruis Korps is om bij rampen te zorgen voorondersteuning van de brandweer, politie en deGGD. Zedoet dat bijvoor beeld door het inrichten van een zoge naamd 'gewondennest' en 'Verzamel plaats Gewonden'; een noodhospitaal in de buurt van een ramp waar gewon den worden heengebracht vooreerste hulp en waar artsen en verpleegkun digen aanwezig zijn. I eden van een ge neeskundig peloton zijn verder spe ciaal opgeleid om die eerste hulp te kunnen bieden. Rampbestrijders hebben een moeilijke taak. Ze weten nooit van tevoren wan neer ze nodig zijn. Maar tegelijkertijd is het wel belangrijk dat ze er staan als er daadwerkelijk een beroep op hen wordt gedaan. Stel, er breekt ergens brand uit, auto's botsen op elkaar en er zijn veel gewonden. Overal schreeu wen mensen het uit van de pijn. Als hulpverlener moet je op zo'n moment je hoofd koel houden. Iedereen moet haast blindelings weten wat er moet gebeuren. Want elke seconde telt im mers. Om iedereen voor te bereiden op deze belangrijke taak, houdt het Korps Rode Kruis regelmatig rampenbestrij- dingsoefeningen. Vrijwilligers worden daarbij getest op hun vaardigheden en werken zeer nauw samen met professionele hulp verleners. Brandende autowrakken en huizen zorgen voor een zo realistisch mogelijk beeld. Oefengewonden spe len hun rol zo overtuigend dat werke lijkheid en oefening.niet meer van el kaar zijn te onderscheiden. Kortom, er wordt gehandeld of het een echte ramp betreft. Alleen opdie manier zijn leden van het Korps Rode Kruisdagen nacht paraat voor hun zware en belangrijke werk. Reddingswerk op zee vindt meestal plaats onder uiterst moeilijke omstandigheden, zoals vanuil helicopters, (foto: Audio Visuele Dienst KM) RADIO MEDISCHE DIENST HELPT OPVARENDEN Hoe komt een gewonde Egyptische matroos op een Griekse vissersboot varend op de Indische Oceaan terecht in een ziekenhuis in de Somalische hoofdstad Mogadishu? Juist, via Nederland met behulp van de Radio Medische Dienst van het Rode Kruis. Sinds I januari 1967 maakt de Radio Medische Dienst deel uit van het Ne derlandse Rode Kruis. De dienst ver strekt medische adviezen en geeft hulp aan opvarenden die zich bevinden op alle zeeën en oceanen ter wereld en op de Nederlandse binnenwateren. Voor medische adviezen heeft de Radio Medische Dienst zes artsen in dienst die bij toerbeurt 24 uur per dag een week lang beschikbaar zijn. De dienst werkt nauw samen met de Nederland se Kustwacht,Schcveningen Radio, de Marine Luchtvaartdienst en de red dingsmaatschappijen. Dat deze samenwerking goed van pas kan komen, bleek maar weer eens op eendruilige I lollandsezondagmorgen toen een Egyptische matroos op een Griekse vissersboot onder Maltezer vlag op de Indische Oceaan door een visongeluk zijn onderbeen kwijt raak te. De Egyptenaar verloor veel bloed en men vreesde voor zijn leven. De vissersboot met de hoopvolle naam "Somalian Glory" voeropdatmoment bijna 200 zeemijlen uit de kust van het Afrikaanse Somalië. Door omliggende oorlogsschepen werd niet gereageerd op de nood roep van de "Somalian Glo ry". Later bleek dat de radio niet goed werkte. Ook pogingen om met de sa telliettelefoon via de Griekse reder in Athene contact te leggen (via de Ame- rikaande ambassade) met het Ameri kaanse leger in Somalië mislukten. Griekse reder I lel was zaterdagavond laat toen de Griekse reder een beetje radeloos maar nog niet moedeloos zijn Nederlandse vriendin Cora I lertog in Rotterdam opbelde. I lij vroeg haar of zij in Neder land niet een organisatie wist die hulp zou kunnen bieden, /ij besloot Artsen zonderGrenzen te bellen, maarookdie organisatie kon geen oplossing bieden voor de stervende Egyptenaar. Uitein delijk ging om half negen zondagoch tend de telefoon bij het Nederlandse Rode Kruis en bij de Radio Medische Dienst. Deze verleent in eerst instantie alleen medische adviezen aan Neder landseschepen, maar bij wijze van uit zondering werd besloten dit buiten landse schip toch te helpen. Opname Direct lichtte het Nederlandse Rode Kruis de dienstdoende arts van de- Radio Medische Dienst, dokter Busser, in over het ongeval op de vissersboot. Via Radio Schcveningen probeerde dokter Busser contact te krijgen met de "Somalian Cilory", wat niet lukte van wege de niet goed functionerende ra dio op de vissersboot. Via de Griekse reder in Athene en de satelliettelefoon lukte het om contact met het schip te houden. Dokter Busser besloot verder gebruik te maken van de contacten van de Radio Medische Dienst. Via telefo nisch contact met de Amerikaanse Kustwacht in New York en het compu tersysteem van deze organisatie, kan met behulp van de computer onmid dellijk zien welk schip in een bepaalde- omgeving een helikopter en een arts aan boord heeft. Dit bleek een Italiaan se marineschip te zijn. Via Radio Schc veningen zocht dokter Busser contact met de gezagsvoerder van dé oorlogs bodem. IX'ze stuurde onmiddellijk een helikopter met een arts naar de Griek se vissersboot. Een uur later lag de Egyptenaar in het hospitaal van Mo gadishu, waar hij onlangs ontslagen is uit het ziekenhuis. Een knap staaltje- werk van de Radio Medische Dienst van het Nederlandse Rode Kruis, en dit alles binnen drie uur na de eerste melding! HTM Oprichting Rode Kruis door de Zwitser J. I lenry Dunant. Aanlei ding was de verschrikkelijke situa tie waarin 40.000 gewonden achter bleven na een veldslag in 1859 bij Solferino(Noord-ltalië). Dunant pro beerde het leed van de gewonden te verzachten. Door dit werk ontstond bij hem het ideeom een neutrale vrij willigersorganisatie op te richten voor de verpleging en verzorging van slachtoffers. Zijn ideeën publi ceerde hij in 1862 in zijn boek "Un Souvenir de Solferino". Al spoedig volgde de oprichting van het "Inter nationale Comité van het Rode- Kruis". De basisbeginselen zijn men- senlieyendheid en neutraliteit. ilTTl Eerste "Verdrag van Genëve". Twaalf staten waaronder Nederland ondertekenen dit verdrag waarin werd bepaald dat men tijdens een conflict moest zorgen voor alle gewonde en zieke militairen, ongeacht hun natio naliteit. Alle hulpverleners,alk-zieken huizen en ambulances, die het Rode Kruis embleem dragen, zijn onschend baar QljËB Oprichting van "eene Neder landsche Vereeniging tot het verlenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlóg". Dit gebeur de door ondertekening van een Ko ninklijk Besluit door Koning Willem lil. Wijziging van de naam in "I let Nederlandse Rode Kruis". EQQ Instelling Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis. Bij Koninklijk besluit was in 1909 vast gelegd dat Nederland in vredestijd een dergelijk bureau moest instellen. Met bureau verzamelt informatie over slachtoffers en vermiste personen en geeft die door aan familie. Start Welfare-werk door het Ne derlandse Rode Kruis. Het Welfare-werk, de sociale hulpverle ningdoor vrijwilligers, vindt zijn oor sprong in Engeland. Militairen, die langdurig verpleegd moesten worden, werden in ziekenhuizen door Rode- Kruis Welfare-vrijwilligers bezig ge houden met allerlei handenarbeid- karweitjes. In 1948 werd in Nederland gestart met enkele vrijwilligers in drie plaatsen. De Nederlandse Welfare richtte zich vooral op thüisliggende zieken. i&IKI Vier "Verdragen van Genëve" met betrekking tot de verbetering van gewonde en zieke strijdkrachten, de behandeling van krijgsgevangenen en de bescherming van burgers in oorlogstijd. Tegenwoordig hebben bijna alle lan den ter wereld deze verdragen be krachtigd. dat wil niet zeggen dat zij overal wordt nageleefd. Het is dan ook een belangrijke taak van het Rode Kruis om deze kennis over het internationale humanitaire recht te verspreiden onder alle burgers en militairen. E2J 125 -jarig bestaan van het Ne derlandse Rode Kruis. Groei van luilptaken en activiteiten. 31.000 vrijwilligers en 479 plaatselijke af delingen. Totale inkomsten: 166 miljoen. Besteding nationale hulp verlening: 31 miljoen. NOORD CIRKEL GOUDEN FEEST WAN SLAG NOOD VERLENEN BOEREN RECI IT WILL WAL TAND PRENTJE THUIS MEESTER WERK FEEST MAAND PAUZE Rampsituaties worden zo realistisch mogelijk napehoolst om rampenbestrijders en Rode Kruis voor te bereiden op echte noodsituaties. Bel voor meer informatie: 06 - 300120 of steun het Rode Kruis door uw gift over te maken op giro 7244 t.n.v. Rode Kruis, Den Haag. EZEL NEER ERF LAGER EEUW HULP PLAK ticluiizcn, de "IJsselvliedt" in Wezep en de "Valkenberg" in Rheden, heeft het Rode Kruis het bekende vakantie schip de J. I lenrv Dunant. Verder wor den vakanties georganiseerd naar Duitsland, Belgiëen Engeland. Jaarlijks verzorgt het Rode Kruis vakanties voor zo'n 5.500 gehandicapten en chronisch zieke mensen. Voor bijzondere groe pen, onder andere voor AIDS-patiën- tenen terminale patiënten, worden spe ciale vakanties georganiseerd. De verschillende projecten beschikken over uitgebreide medische en andere voorzieningen zódat bijna iedereen zorgeloos kan genieten van zijn of haar vakantie. Hierbij zijn ongeveer 3.700 goed opgeleide Rode Kruis vrijwilli gers betrokken, die worden onder steund door beroepskrachten. Een gast tijdens een van de weken op "IJsselvliedt" liet zich ooit ontvallen: "Elke avond zei ik in bed: "Wat een heerlijke dag was dit". Elke ochtend wist ik vol zekerheid: "Ook dit wordt een prachtige dag". Hulp bij rampen I let Nederlandse Rode Kruis heeft een belangrijke laak bij de hulpverlening bij rampen in eigen land. De afdeling die daarmee is belast heet het Rode- Kruis Korps. Dit Korps is door het Ministerie van Binnenlandse Zaken officieel belast met het geneeskundige deel van de rampenbestrijding, liet Rode Kruis Korps is onderverdeeld in 61 geneeskundige pelotons, elk van 65 personen. Hulpdiensten zoals de GGD, brand weer en politie hebben bij rampen of grote ongelukken vaak grote behoefte aan vrijwilligers die snel ter plaatse- kunnen zijn. Daarvoor zijn in Neder land SIGMA's ingesteld, Snel Inzetba re Groepen ter Medische Assistentie. Een dergelijke groep moet binnen 30 minuten op de plaats van een ramp kunnen zijn. I let Rode Kruis heeft SIGMA's gefor meerd uit de eigen geneeskundige- pe lotons. Bij de vliegramp in de Bijlmer zijn - naast een geneeskundig peloton - tweeSIGM A's ingezet. Zowel bij deze- ramp als bij de vliegramp in Faro in Portugal bleek dat het Nederlandse- Rode Kruis bij uitstek de organisatie- is om de opvang en verzorging van slachtoffers te verzorgen. Opsporing en begeleiding Vorig jaar is het project "Opsporing en begeleiding" gestart. Op verzoek van Vanaf 4 juli besteedt Rolf Wouters gedurende dertien weken in zijn programma aandacht aan de activiteiten van het Rode Kruis. De per sonality show Rolf x Alive is elke zondagavond te zien op RTL-4 van half negen tot half tien. het Ministerie van WVC helpt het Rode- Kruis asielzoekers en ontheemden bij het herstellen van het contact met hun familie.Inmiddels zijn bij vijf asielzoe kerscentra en vijf tijdelijke opvangcen tra Rode Kruis vrijwilligers werkzaam om de mensen bekend te maken met het werk van het Informatiebureau van het Rode Kruis. In 1994 moet het pro ject in alle 43 opvangcentra in Neder land werken. Internationaal netwerk Liet Nederlandse Rode Kruis heeft zusterorganisaties in 151 landen. De hulp van het Nederlandse Rode Kruis bij rampen en oorlogen vindt daarom zeer efficiënt plaats. De collega's van de nationale vereniging in het betref fende land kennen de situatie ter plaat se, zij spreken de taal. De internationa le hulpverlening vanuit het Nederland se Rode Kruis gaat dan ook veelal via de Rode Kruis-kanalen in het buiten land. Het Rode Kruis is internationaal erkend en de neutrale status wordt wereldwijd gewaardeerd. Daardoor kan het Nederlandse Rode Kruis hel pen in een door een conflict getroffen gebied, waar andere organisaties niet worden toegelaten. Recht op hulp De basis van alle Rode Kruis-hulp is het recht dat ieder mens vanuit zijn menselijke kwetsbaarheid heeft op hulp en bescherming. Internationaal zijn er in de Verdragen van Genëve af spraken vastgelegd over de hulp aan en de bescherming van allen die niet direct deelnemen aan een gewapend conflict. Toch lappen veel landen en vechtende partijen deze mensenrech ten aan hun laars. Voor het Rode Kruis is het uitdragen van de mensenrechten een belangrijke zaak. Uiteraard staal directe hulp aan mensen voorop. Maar daarnaast ziet het Rode Kruis het als haar taak om waar nodig druk uit te- oefenen op strijdende partijen om de- rechten te respecteren. Jeugd Rode Kruis Jongeren zijn voor het Rode Kruis heel belangrijk. Zij immers moeten er in do toekomst voor zorgen dat de hulpver lening door het Rode Kruis in stand blijft, liet project "Help! Aan jou de kens!" is een lesprogramma over het Rode Kruis vooi het basisonderwijs. Verder zijn er speciale Jeugd-EI IBO- programma's, en worden jongeren betrokken bij activiteiten voor gehan dicapten en bij internationale hulpac ties. Jaarlijks is er een uitwisselingspro gramma tussen het Nederlandsejeugd Rode Kruis en het Afrikaanse land Oeganda. Nederlandse jongens en meisjes tussen de 18 en 25 jaar Werken mee aan projecten in Oeganda, zoals herbebossing en het bouwen van wa terputten. Omgekeerd komt een groep van het Oegandese Jeugd Rode Kruis elk jaar naar Nederland om mee te werken aan activiteiten van het Neder landse Jeugd Rode Krüis. Plaats de woorden rechts naast het diagram zodanig in kolom 2, dat zowel kolom 1 als kolom 2 3 samen goede woorden vormen. Bij de juiste invulling vormen de beginletters van kolom 2 een motto. NAVEN LOON POOL Gedroomd wordt er in het voormalig Joegoslavië al lang niet meer. Want dromen komen toch nooit uit. Maar af en toe gebeuren er dingen die de slachtoffers van de burgeroorlog toch weer even adem geven. In het vluchtelingenkamp in Gasin ci bijvoorbeeld, 20 kilometer van de Bosnische grens. In dit stadje in Oost-Kroatië zaten vorig jaar, vlak voorde winter, 2.500 moslimvluch telingen vast in tentenkampen. De toestanden waren erbarmelijk. Re gen, kou en modder waren aan de orde van de dag. In het kamp zaten vrouwen, kinderen en ouderen vol trauma's over de verschrikkingen van de oorlog. Het Nederlandse Rode Kruis besloot wat Ie doen aan d e erba r mëlij ke omsta nd ighed eri i n Gasinci. Op de plek waarde tenten kampen stonden, werd begonnen met de bouw van zogenaamde prë- fabwoningen. Er zouden 3.000 tot 4.000 mensen een droog en warm dak boven hun hoofd moeten krijgen. Stortregens en vorst legden het werk herhaaldelijk stil. Maar de mensen van het Rode Kruis werkten onverdroten voort om het werk voor het intreden van de- eerste vorst klaar te krijgen. Half december konden de laatste tenten worden afge broken en hadden ook de laatste vluch telingen een onderkomen. Toen de- Nederlanders in februari vertrokken waren er niet alleen nieuwe huizen, maar ook een slaapzaal voor oudere mensen en een ziekenboeg voor chro nisch zieken. Ondanks de uiterst moeilijke werkomstandig heden in Joegoslavië, kan het Rode Kruis op sommipe plaatsen de erpste nood verlichten. Iedereen kent het Nederland se Rode Kruis. Al meer dan 125 jaar wordt hulp verleend in binnen- en buitenland. Slachtoffers van rampen en oorlogen worden geholpen met onderdak, voedsel, kle ding en hoognodige medicij nen. In ons eigen land zijn tienduizenden mensen na mens het Rode Kruis dage lijks bezig met-minder zicht bare - vormen van hulpverle ning. Vaak in de vorm van "hulp op maat": persoonlijk, kleinschalig, en plaatsgebon den. Nationaal en internatio naal neemt de vraag naar hulp steeds meer toe. Het ta kenpakket van het Neder landse Rode Kruis is dan ook zeer veelzijdig en de activi teiten worden nog steeds uit gebreid. Groei hulpverlening

de Faam | 1993 | | pagina 3