GEMEENTE DDELBURG Landelijke regels "BOOT" vanaf 1 maart van kracht Zomeravond-beiaardconcert 1A wél Milieubeheer Bouwaanvragen Rooi- vergunning Nieuwe straat namen Faam wel bezorgd bij "neen-ja STATISTISCH JAARBOEK 1992 Statistisch Jaarboek Week 29 Tafeltje Dekje uw Woensdag 21 juli 1993 DE FAAM 5 w w Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Oude tanks huisbrandolie onschadelijk maken Lekkende ondergrondse tanks zijn de oorzaak van 85% van de bodem verontreiniging door olie. Die vervuiling kan gevolgen hebben voor bo men, planten, drinkwater, riool, kabels en andere tanks en kan bovendien stank veroorzaken. Ondanks diverse "akties tankslag" liggen er in Nederland bij particu lieren nog circa 160.000 (huisbrandolie-)tanks onbeheerd en niet-goed- buiten-gebruik-gesteld onder de grond. Vermoedelijk lekt nu al uit 5 tot 20% van die tanks olie. Ook al is een tank leeggehaald, als dat niet vak kundig is gebeurd, kan lekkage toch optreden. Een nieuwe landelijke wettelijke regeling pakt dit probleem aan bij par ticulieren en bedrijven. Besluit opslag in ondergrondse tanks (boot) Sinds 1 maart 1993 geldt voor particuliere huishoudens en voor veel bedrijven het "Besluit op slaan in ondergrondse tanks" (BOOT). Dit besluit regelt via al gemene regels de ondergrondse opslag van vloeistoffen waaron der vloeibare brandstof en afge werkte olie. Het BOOT geldt zowel voor builen gebruik gestel de ondergrondse tanks als voor in gebruik zijnde en nieuwe tanks. Het BOOT vervangt (grotendeels) de plaatselijke regeling (Verorde- Hen aanvraag voor een rooi ver gunning is binnengekomen voor: Nederslraat: 2 k weekers, I berk, populier en I esdoorn. Voor informatie over deze rooi- vergunningen kunt u terecht bij de afdeling Croenbeheer, telefoon UI180-75312. Op advies van de straatnamen- commissie heeft het college van burgemeester en wethouders de volgende nieuwe straatnamen vastgesteld: Torentijdweg voor de weg, die loopt van de kruising Eendraehts- weg/Torenweg en in noord oostelijke richting doodloopt; Ravensteijnweg voor de weg, die loopt van de Torenweg en in zuid oostelijke richting doorloopt; Stromenpad voor het fietspad, dat aan de oostelijke zijde van en parallel aan de Stromen weg loopt van de Koudekerkseweg in zuide lijke richting tot de Nieuwe Vlis- singseweg. Daarnaast heeft het gebied ten noorden c.q. noord-westen van Middelburg officieel de naam "Veersepoortgekregen. De exac te begrenzing zal nog worden vastgesteld. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 26 juli tot en met 7 augustus maandag gekruid gehakt, savooiekool, aardappelen dinsdag rundersaucijsjes, rode bieten, aardappelen woensdag boerenomelet donderdag rundergehakt, andijvie, aard appelen vrijdag vis, aardappelen, groente zaterdag nasi met kipsateh zondag wat de pot schaft ning Opslag Olieprodukten (1987)). Eigenaars van ondergrondse tanks moeten i.v.m. het BOOT o.a. een speciaal standaard meldingsformulier aanvragen en dit vóór 1 september 1993 bij de gemeente inleveren. Melden hoeft echter niet als er voor de tank een milieu- of Hinderwetvergunning is afgegeven die nog geldt. Niet aanmelden bij de gemeente is strafbaar. De gemeente voert het BOOT uit en gaat zonodig tot sancties over om de uitvoering daarvan te bewerkstelligen. De ge meente kan een dwingend bevel opleggen om de vereiste maatrege len te trefeen op kosten van de eigenaar. Formulieren en adressen van KIWA-erkende saneringsbedrij- ven kunt u via afdeling Milieuza ken van de gemeente aanvragen (01180 - 75200) of bij onderge- noemde instellingen. Boot cn bedrijven Het BOOT geldt niet voor bedrij ven die vallen onder de algemene regels van de Wet Milieubeheer (Hinderwet) voor horeca- cn gara gebedrijven, tankstations, melk- rundveehouderijen en woon- en kantoorgebouwen. In die regelin gen zijn al uitgebreide voorschrif ten opgenomen over ondergrondse opslag. De voorschriften van het BOOT gelden wèl voor de meeste onder grondse tanks van andere bedrij ven; de voorschriften betreffende die tanks in hun (eventuele) mi lieuvergunning worden vervangen door die van het BOOT. Verplichtingen als tank-eigenaar Ondergrondse tank buiten gebruik 1. Vóór 1 september 1993 het spe ciale BOOT-meldingsformulier in leveren bij de gemeente. Melden moet ook als uw ondergrondse tank buiten gebruik is en alleen is leeggezogen. Melden hoeft echter niet als er voor de tank een milieu- Foto: J. Sinke. Tot en met 26 augustus worden door de gemeente Middelburg op de donderdagavonden weer zo- meravondbeiaardconcerten geor ganiseerd. De stadsbeiaardier en vijf gastbeiaardiers strooien op deze avonden de carillonklanken vanaf de Lange Jan over de stad van 19.30 tot 20.30 uur. De beste luisterplaats is het Abdijplein. Voor meer informatie over de Ab dijtoren en de beiaard, over de beiaardiers en het programma, dat zij zullen spelen, is de brochu re "Beiaardprogramma Middel burg 1993" verkrijgbaar bij de sectie Voorlichting. Op donderdag 22 juli speelt bei aardier Roel Smit. Roel Smit studeerde aan het Utrechts Concervatorium, hoofd vakken orgel en schoolmuziek. Zijn beiaardstudie aan de Amers- foortse Beiaardschool bij Leen 't Hart en Peter Bakker werd in 1979 bekroond met de toekenning van de "Prijs van uitnemendheid", na een recital, gegeven te Dordrecht. Tijdens het Internationaal Bei aardcongres te Lgumkloster (De nemarken 1982) won hij zowel de publieksprijs als de juryprijs voor het beste recital. Roel Smit maakte verschillende concertreizen naar de Verenigde Staten. In 1990 was hij gastspeler op het eerste internationale bei aardfestival te Wellington, Nieuw Zeeland. Hij is werkzaam als kerkmusicus te Doetichem, en stadbeiaardier van Deventer, Doesburg, Doetinchem en Hengelo. Betrokkene ontving op 13 april 1993 van de stad Deventer de cul turele jaarprijs de zogeheten "Gulden Adelaar". De Beiaardier brengt het volgende programma ten gehore: 1. Suite Archaïque: introduction et courante, sarabande, menuet 1 en 2, tarantelle, van Benoït Franssen; 2. Folklore: daar was laatst een advocaat, daar was laatst een sneeuwwit vogeltje, daar was laatst een wuf die spon; 3. Impromptu (hommage a Chopin) van Ferdinand Timmermans; 4. Evergreens: streets of London, all kinds of everything, those were the days; 5. Carnival Suite: ambiance, popcorn, carrousel, sleepy head, van Frank Dellapenna; 6. Folklore: the big ship, Asiley's ride, the girl with the blue dress on; 7. Strike up the band: The man I love, Oh, lady be good!, van George Gershwin; 8. Improvisatie: "Avondstemming". EEj 1 Géén 1 on geadresseerd 111 Huis aan Huis 1 reklamedrukwerk bladen of Hinderwetvergunning is afge geven die nog geldt. 2. Vóór I maart 1998 ofwel tank laten verwijderen of tank laten leeg- en schoonmaken en vullen met een geschikt vulmiddel. In beide gevallen moet er ook een eenvoudig bodemonderzoek uit gevoerd worden en moet het werk door een KIWA-erkend sanerings- bedrijf uitgevoerd worden. De kosten die deze acties met zich meebrengen zijn voor rekening van de eigenaar. Ondergronds tank nog in gebruik 1. Vóór I september 1993 het alge mene BOOT-meldingsformulier inleveren bij de gemeente. Melden hoeft niet als er voor de tank een Hinderwetvergunning is afgege ven die nog geldt. 2. Particulieren: vóór 1 maart 1996 tank laten keuren en even tueel laten repareren of vervan gen. Vervolgens tank jaarlijks laten herkeuren. Tevens een begin- bodcmonderzock (nul-situatie on derzoek) laten doen om vast te stellen of de bodem al dan niet verontreinigd is. Eventueel is bo demsanering een volgende stap. Bedrijven: idem, maar vóór 1 maart 1995. 3. Zorgen voor financiële zeker heidsstelling (bijv. een aansprake lijkheidsverzekering) voor de tank. Nieuwe ondergronde tank Voor nieuwe ondergrondse tanks gelden de algemene voorschriften van het BOOT. Voor nieuwe tanks geldt o.a.: 1. FIct algemene BOOT- meldingsformulier inleveren bij de gemeente. 2. Begin-bodemonderzoek laten uitvoeren vóór plaatsing van een nieuwe tank. Verplichte bodemsa nering als te zijner tijd olie aange troffen wordt. 3. Zorgen voor jaarlijkse tank controle en jaarlijks bodem- wateronderzoek op aanwezigheid van olie. 4. Zorgen voor financiële zeker heidsstelling (bijv. een aansprake lijkheidsverzekering) voor de tank. Beëindiging van de opslag 1. Het algemene BOOT- meldingsformulier inleveren bij de gemeente om beëindiging opslag te melden. 2. Eind-bodemonderzoek laten uitvoeren. Vergeleken wordt met begin-bodemonderzoek. Sinds enige maanden zijn bij de sectie Voorlichting stickers verkrijgbaar voor wie geen ongevraagd drukwerk in de brievenbus wil krijgen. Er zijn twee soorten stickers verkrijgbaar: "neen-neen" voor wie niets meer wenst te ontvangen, "neen-ja" voor wie nog wel de huis-aan-huis-bladen in wil zien. In de afgelopen periode werd ook in brievenbussen met "neen-ja"sticker de Faam meestal niet bezorgd. Na overleg tussen de gemeenten Middelburg en Vlissingen, de provincie Zeeland en de PZC-bladen is toege zegd, de Faam voortaan ook bij "neen-ja'-stickers te zullen bezorgen. De bezorgers hebben de volgende instructie gekregen: "Met ingang van heden dient de Faam/Vlissinger wel bezorgd te worden als op de brievenbus de "neen-ja"sticker is bevestigd". In september 1989 gaf wethouder G.B. Schoenmakers het startsein voor de actie "tankslag". Foto: Ruben Oreel. 3. Binnen twee maanden na de daadwerkelijke beëindiging moet de tank door een KIWA-erkend saneringsbedrijf verwijderd zijn of buiten gebruik zijn gesteld (leeg- en schoongemaakt en ge vuld met een geschikt vulmiddel). Verwijderen heeft de -voorkeur, maar is (nog) niet verplicht. De kosten zijn voor de eigenaar De invoering van het BOOT bete kent dat een groot aantal onder grondse tanks moet worden verwijderd, onklaargemaakt, ver- 5 i «HUutiiiSillltiitfttfImiiiif«II. li 3 F M E K T F MD D E L B J. E '3 vangen of hersteld. Daarbij moet ook bodemonderzoek uitgevoerd worden en in sommige gevallen zal er bodemsanering nodig blij ken. Ook zijn er jaarlijkse onder zoeken en controles nodig cn een zekerheidsstelling. De kosten van al deze zaken ko men in principe geheel voor reke ning van de eigenaren. Door aankoop van een bestaande woning kunt u eigenaar worden van een ondergrondse tank met bijbehorende financiële gevolgen. Het laten verwijderen van een tank komt op circa 1.500,- en circa 1.000,-. In deze beide kostenschattingen is een eenvou dig (organoleptisch) bodemon derzoek inbegrepen. Wanneer de, tank in gebruik blijft heeft u te maken met o.a. de volgende kosten. De jaarlijkse kosten voor tankcontroie en grondwateronder- zoek: circa 500,-. De kosten voor een begin- en t.z.t. eindbodemon- derzoek: elk circa 2.500,-. De verzekeringspremie: 250,- per jaar. ongeveer Meer informatie Meer informatie vindt u in de sa menvatting van het BOOT-besluit (VROM 7429/123). Voor particu lieren met een ongebruikte onder grondse tank is er een informatieblad (VROM 7430/123). Deze beide publikaties kunt u evenals het betreffende BOOT-meldingsformulier aanvra gen bij het distributiecentrum van het Ministerie van VROM (079-449449). De adreslijst van KIWA-erkende lanksaneringsbedrijven kunt u aanvragen bij: KI WA (070-3953666). Ook kunt u voor deze informatie, de meldingsformulieren, de KIWA-adreslijst en vragen hier over terecht bij de afdeling Milieuzaken van de Dienst Stad sontwikkeling (01180-75200). Het Statistisch Jaarboek van de gemeente Middelburg is uit. Deze ge meentelijke uitgave, jaarlijks verzorgd door de afdeling Economische Ontwikkeling en Grondzaken, geeft een overzicht in woord en getal van de belangrijkste ontwikkelingen in Middelburg gedurende het jaar 1992. Tal van onderwerpen -waaronder bedrijven, bevolking, brandweer, kli maat, politiek, scholen en toerisme- worden in het Statistisch Jaarboek door middel van tekst, tabellen, grafieken en foto's aan de orde gesteld. Het Jaarboek is verkrijgbaar bij de sectie Voorlichting. Een aanvraag voor een vergunning ingevolge de Wet Milieubeheer is binnengekomen van: de heer R. Goedbloed voor een slijperij aan de Oude Veerseweg 24 te Middelburg. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroeps-) procedu re kunt u terecht bij de afdeling Milieuzaken van de Dienst Stads ontwikkeling, Vlissingsestraat 21, telefoon 01180-75241. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 21 juli 1993 staat de officiële kennisgeving. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn binnen gekomen: a. het bouwen van een garage/tuinberging op het perceel Noord- weg 212; b. het plaatsen van een dakkapel op het perceel Burgemeester Dregmansstraat 12; c. het plaatsen van een dakkapel op het perceel Branderijmolen- gang 12; d. het uitbreiden van de woonkamer op het perceel Wiardi Beck- manlaan 12; e. het verbouwen van de woning op het perceel Zuidsingel 120; f. het verbouwen van de garage tot kleed- en wasruimte op het perceel Achter de Houttuinen 10; g. het vergroten van de woning op het perceel Nieuwe Ooster- sestraat 4; h. het plaatsen van een schutting op het perceel Herengracht 68.

de Faam | 1993 | | pagina 5