KERMn 25 'Reserve-kampioen is gewoon tweede' in juli rijles MOTORRIJLES? •A2BS ft-C VLISSINGEN tot en met zondag EENSPAN UIT MEUSKERKE SUCCESVOL OP NATIONALE MENDAG J.PA. Rossël tandprotheticus Bedreigd water centraal bij Week van Landschap Rode Kruis Middelburg wil B-cursus voor jeugd De Nationale Mendag die zaterdag op het Hippisch Federatiecentrum in Ermelo is ver reden, is succesvol verlopen voor Adri Lou- werse, de oud-Nederlands kampioen mennen uit Meliskerke. Louwerse werd met zijn paard Barenbrug Z tweede tijdens de vaardigheidsproeven. Daarnaast behaalde de Zeeuwse combinatie de negende plaats bij het dressuurrijden. Een resultaat waar van Louwerse 's ochtends niet had durven dromen. PZC WEEKBLADEN Waterschappen zoeken meer bekendheid ...Een paard met haar karakter krijg ik nooit meer... ...Ach. Ik heb al zo vaak gedacht dat ik slecht had gereden... ...Leuk. Die had ik nog niet... Zeeuwse zwemsters naar Worldgames Reclassering in het nauw NIEUWE KUNSTGEBITTEN De Bakkêête in Middelburg waan de zich even Philippine en serveer de royaal Mosselen. In Uit het Zakenhart. Edith Brinkman toont nog een paar dagen haar beelden. Een van haar kunstwerken wordt van zeer nabij bekeken. 'En dan zien ze dat ze haar tong uitsteekt'. Op de Uit- pagina Circus Bongo trekt door Zeeland met een keur aan acts. Meer op de Uit-pagina. Puzzelen en prijzen winnen. Een etentje in Maritiem Restaurant Ar senaal, kaartjes voor het Zeeuws Museum en kaarten voor het Straatfestival. praktijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk prakiijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om1 Met Pen Boer Verkeersleermidélen bent u beter af! 93e JAARGANG NUMMER 29 21 JULI 1993 (door Liesbet Mallekoote) Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman. 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Fax nr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. De zeven Zeeuwse Water schappen willen uit de hoek van de grote onbekende ko men. Hun werk - zo argumen teren ze - is voor praktisch iedereen van belang. Zeker als er straks verkiezingen volgens de nieuwe Waterschapswet worden gehouden, krijgen meer burgers invloed op de samenstelling van het bestuur. Een brochure is één van de middelen om de popu lariteit van de waterschappen te verhogen. Onder meer de realisatie van de Deltawerken heeft in Zeeuws waterschapsland uit breiding en verdieping van ta ken in gang gezet. Allerlei andere wettelijke bepalingen omtrent milieu, de Wet her verdeling Wegenbeheer en de Wet op de Waterkering staan eveneens aan de basis van een waterschap nieuwe stijl. In maart 1994 worden verkie zingen gehouden voor de besturen van de Waterschap pen. Er zullen kleinere maar tevens breder samengestelde besturen komen die de beslis singen over de dagelijkse gang van zaken moeten ne men. De uitgegeven brochure moet meer dan een sluier oplichten over de handel en wandel van de zeven Zeeuw se Waterschappen en hun nieuwe wettelijk bepaalde taken. m *7 Beeld van de parade in Ermelo. Adri Louwerse, in zijn woon plaats beter bekend als 'de kolenboer', werd in 1990 Ne derlands kampioen samen gesteld, wat wil zeggen dat hij over het totaal van de on derdelen vaardigheidsproef, hindernissen, wegparcours en dressuurrijden in de klasse Z (zwaar) de beste eenspan menner van Nederland was. Enige tijd daarna is zijn paard echter op hol geslagen en liep het zware verwondingen op toen het de menwagen op de achterbenen kreeg. Louwer se: „Haar pezen waren bijna doorgesneden. Ze moest in het gips en was eigenlijk al af gekeurd." Tot Louwerses grote opluchting is Barenbrug Z, een merrie die hij al heeft sinds ze een veulentje was, weer helemaal hersteld: „Een paard met haar karakter krijg ik nooit meer. Ze loopt altijd goed door bij de hindernissen en durft nu ook weer voor de wagen te galopperen. Vlak na het ongeluk vond ze dat, met die rammelende kar achter haar, nogal eng." Sinds dit voorjaar rijdt Louwerse met zijn paard, dat eigenlijk Zep hyr heet maar is vernoemd naar de huidige sponsor Barenbrug Zaden, in de klasse ZZ. Dat is de hoogste klasse waarin wordt ge reden en Nederland kent maar een handjevol mensen die in deze categorie mennen. Het nadeel van die exclusiviteit is dat er geen afzonderlijke kampioenschappen voor deze menners worden ge houden, maar dat ze 'met handi cap' in de klasse Z meerijden. Deze handicap bestaat hieruit dat de ZZ-rijders, in Ermelo waren het er twee, een zwaardere proef rijden en strenger beoordeeld worden. Voor een ZZ-rijder is het dus moeilijker het kampioen schap te veroveren dan voor een menner die de Z-proef rijdt. Zeker als je de proef, die twaalf minuten duurt en waarin een groot aantal manoeuvres moet worden uitgevoerd, nog maar kort rijdt en nog niet goed in je hoofd hebt, zoals Louwerse. Hij was niet tevreden na zijn eerste rit en vreesde Zephyr die middag in de wagen te kunnen laten staan: „Ik kon de aanwijzingen niet goed verstaan en moest even stoppen. Dat zal me wel een minpunt kosten. Maar aan de andere kant... Ach. Ik heb al zo vaak gedacht dat ik slecht had gereden en dat ik dan toch veel punten kreeg. Andersom trou wens ook". Dat is de reden waarom me vrouw Louwerse niet van plan is langs de kant haar man de men- proef voor te lezen: „Ik heb al niet zo'n harde stem en buiten ver waait dat zo. En als het dan niet goed is gegaan, is het: je hebt niet goed gelezen, of je praatte zo zacht". Haar bijdrage aan de wedstrijd van zaterdag beperkte zich dan ook tot het uitzoeken van de wol waarmee Zephyrs manen waren ingevlochten: pre cies dezelfde botergele kleur van de sponsor waaraan ook de wa gen van Louwerse zo gemakkelijk te herkennen is. Bij de vaardigheidsproef, waarin de menner zijn paard en wagen tussen een parcours van oranje kegels moet doorsturen, ging het voor Louwerse boven verwach ting goed. Op elke kegel ligt een balletje, dat vijf punten kost als je het eraf rijdt. Bovendien staan er een paar obstakels in het par cours die sommige paarden er van weerhouden door de poortjes te gaan. En dat kost tijd. Maar Louwerse stuurde zijn 1.60 meter brede wagen trefzeker tus sen de kegels door en Zephyr was niet onder de indruk van de hindernissen. Het eenspan uit Meliskerke zou die middag dus in elk geval nog een keer in actie komen. In de barrage was slechts één combinatie sneller dan Louwerse en dus kreeg de Zeeuw 's mid dags de beker voor dé Neder lands Reserve-kampioen vaardigheidsproef. „Gewoon tweede dus. Maar toch leuk, want die had ik nog niet. En het is tijden geleden dat ik een goede vaardigheidsproef heb gereden. Ik heb de laatste tijd nogal eens een samengestelde wedstrijd verpest door bij het kegeltjesrij den twee of drie balletjes eraf te tikken". Ook bij het dressuurrijden ging het beter dan verwacht: Louwer se bleek na de ochtendproef als vierde te zijn geëindigd en mocht 's middags met elf andere combi naties meedingen naar het Ne derlands Kampioenschap. Deze tweede proef ging echter minder goed dan de eerste: Barenbrug Z sprong te vroeg in galop en maakte nog een paar foutjes die de oplettende jury niet over het hoofd zag. „Ik had het paard an ders ingespannen en daardoor niet goed onder controle. Zephyr merkt dat meteen en gaat dan protesteren". Louwerse eindigde op de negende plek. Tot zijn volle tevredenheid, overigens: „Ik heb nooit de hoop gehad dat ik hier, met handicap, zou winnen. We rijden deze proef nog maar kort en Zephyr moet nog sterker wor den om hem goed te kunnen af leggen. Maar dat ik toch mocht overrijden, is al prachtig". Water staat centraal tijdens de Week van het Landschap die bij de natuurbeschermers van 18 tot en met 26 september staat geboekt. In Zeeland wor den de Krammersluizen in de kijker geplaatst. De Stichting Zeeuws Landschap is verant woordelijk voor die keuze. De Week van het Landschap wordt landelijk gehouden. De twaalf provinciale landschap pen hebben elk een eigen pro gramma met onder meer tentoonstellingen en fiets- en wandeltochten. Ook hebben zij excursies in petto. Ze werken onder de paraplu van de Unie van Provinciale Landschappen in Haaren. De stichtingen be heren meer dan 65.000 hecta re natuurgebied in Nederland en ze steunen op een achter ban van ruim 210.000 be gunstigers. Naast beheer houden de landschappen zich bezig met aankoop van natuur terreinen. Water is centraal gesteld. Dat is niet toevallig, zo verklaart de Unie. Nederland heeft welis waar veel water maar er ko men steeds meer alarmerende berichten over verdroging van de bossen en natuurgebieden. Waterafvoer van de landbouw - aldus de Unie - en lagere wa terpeilen, waterwinning en be regening hebben een ongunstig effect op de natuur. Daarnaast laat de waterkwali teit nog steeds veel te wensen over. Aan de Worldgames voor sporten die niet in het pakket van de Olympische Spelen zitten nemen twee Zeeuwse deelneemsters mee. De Worldgames worden ge houden in Den Haag. De Vlis- singse Conzuela Navest en de Middelburgse Hanneke van Sta- den verschijnen aan de start van het onderdeel reddend zwemmen. De Worldgames worden een keer in de vier jaar gehouden. De twee zwemsters hebben hun sporen al verdiend in het reddend zwem men. Conzuela Navest is Euro pees kampioen en Hanneke van Staden won de eerste prijs bij de Nederlandse kampioenschappen. De wedstrijden reddend zwem men worden gehouden op 23 en 24 juli. De Reclassering Zeeland schrijft in haar jaarverslag het een raad sel te vinden dat het ministerie van justitie vindt dat Zeeland het wel twee jaar zonder Huis van Bewaring kan doen. De organisa tie die zich bezig houdt met het begeleiden van in de maatschap pij terugkerende gedetineerden zit met flinke extra kosten en tijdsverlies doordat Zeeuwse ge detineerden niet in de provincie zelf worden vastgehouden. Nu het oude Huis van Bewaring in Middelburg heeft moeten wij ken voor een nieuw gerechtsge bouw zit de provincie twee jaar zonder inrichting. Voor de Reclas sering Zeeland betekent dit een verhoging van de reiskosten. Haaks op dit feit staat dat het mi nisterie met tien procent bezui nigt op het budget van de reclassering. De organisatie merkt bovendien op dat ook be zoeken aan de gedetineerden van hun relaties bemoeilijkt worden door de reistijden en de com plexiteit van bezoekuren in de in richtingen. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Edith Brinkman. Eén van de winnaars gaat in gezelschap naar een voorstelling van Frank Groothof, die twee uit voeringen brengt tijdens het Straatfestival Vlis singen. Het Rode Kruis wil een vervolg cursus voor basisschoolleerlin gen in Middelburg die op school een EHBO-diploma hebben ge haald. Het wordt een soort B- cursus die in oktober begint. Als dat lukt wil het Rode Kruis een Jeugdbrigade oprichten die naast de Rode Kruis Kolonne kan wor den ingezet. Het idee komt niet zomaar uit de lucht vallen. Op tien basisscholen in de Zeeuwse hoofdstad slaag den dit jaar 174 van de 177 leer lingen voor de A-cursus. Omdat het enthousiasme er op sommige scholen wordt ingehouden door gediplomeerden tijdens het speelkwartier per toerbeurt dienst te laten doen, lijkt er bij de jonge EHBOers honger naar meer kennis. Die kunnen ze tijdens de aangepaste B-opleiding opdoen. Deze B-cursus kan worden ge volgd via een aantal modules. Aan de orde komen onder meer onderwerpen als rolstoelrijden, tillen van gehandicapte leeftijd genoten, omgaan met brancards en ingewikkelde verbanden leg gen. Geslaagden voor deze cur sus kunnen volgens het Rode Kruis in Middelburg worden inge zet in een Jeugdbrigade die werkt naast de Rode Kruis Kolon ne. Beide groepen worden inge zet bij hulpverlening. Het Rode Kruis begon drie jaar geleden met een A-cursus op vier basischolen. Vorig jaar werd een record van tien deelnemende scholen geregistreerd. Voor het komende schoolseizoen hebben zich tot nu toe drie scholen aan gemeld. Adri Louwerse, de kolenboer uit Meliskerke.

de Faam | 1993 | | pagina 1