KINDERDAG rijles «fe MOTORRIJLES? Voorronde nat. kampioenschap beach-tennis in Westkapelle Domburger keert al 20 jaar terug naar geboortedorp J.P.A. Rossël tandprotheticus PONTMEYER ONDERTEKENT TROPISCH HOUT OVEREENKOMST GAAISCHIETER GEHULDIGD Beeld van het gaaischieten anno 1993 in Domburg. 3i^<r /9- ZATERDAG 10 JULI presenteert de Evenementencommissie Winkelcentrum Vlissingen voor de 4e maal Met Oen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! „Dat zie je bij geen enkele sport. Wij van in de zeventig en jongens van in de twintig die zo met elkaar omgaan. Zij leren van ons, wij leren van hen. En ik geloof nooit dat een voetbalclub zo feest kan vieren als de Gaaischieters kunnen. Lukt ze niet". 2 SHIRTS 98,00 NIEUWE KUNSTGEBITTEN STERTEL STERTEL STERTEL Ouderen kunnen educatief-recreatief - zoals dat zo mooit heet - naar de Zomer school in Goes. Behalve leerzaam is het dus ook gezellig. Hotel Zeelandia meldde zich als vijfhon derdste horecabedrijf aan bij het bedrijfs- schap om deel te nemen aan het project milieuzorg. Op Uit het Zakenhart. Verder: gemeente- en provincievoorlich- tingspagina's. Het Straatfestival (in Vlissingen) staat weer voor de deur. Het programma is klaar, een overzicht op onze Uit-pagina. Olifant Prijs Geen grote bulldozers meer die, een spoor van verwoestingen achter latend, hele voet balvelden aan bos van de aardbodem wegva gen. Geen plundering van het milieu, maar selectief enkele bomen per hectare verwijde ren. Kortom, verantwoord houtkappen. Daar draait het om in het Covenant Tropisch Hout dat onlangs door de meeste Nederlandse houthandelaren ondertekend werd. Ook PöntMeyer Middelburg plaatste een handte kening. Directeur Piet Adriaanse is een groot voorstander van het ecologisch en milieube wust kappen. Zie de advertentie op pagina 10 93e JAARGANG NUMMER 27 7 JULI 1993 t praktijkboek voor motorrijles Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dal uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om! Jaap Vreeke uit Voorburg bij Den Haag is 75 jaar oud en keert nog elk jaar naar zijn ge boorteplaats Domburg terug om het Gaaischieten mee te maken. Op de kermis die on langs Domburg opbeurde werd hij op de Markt gehul digd met een oorkonde en een medaille voor twintig jaar trouw lidmaatschap. 'Jaap van Bao' was al 23 jaar uit Domburg weg toen hij bij de Gaaischieters ging. Zijn vader, die bezwaren had, was toen overleden. „Sommige men sen vonden Gaaischieten minderwaardig. Dat heeft er mee te maken dat het voor gekomen is uit het ronselen voor de scheepvaart op Indië en zo. Toen werd er flink ge dronken om zeelui te strikken". Het geweer waar Jaap mee schiet op de gaaien op de stenge, een hoge paal aan de duinkant, is 150 jaar oud. „De meesten schie ten met jachtgeweren met hul zen. Ik en vier anderen hebben nog een bovenladder, dat is een pijp met een gaatje van onder en een haan. In de pijp gaat een slaghoedje, kruid, een papiertje, een kogel en nog een papieren prop". De controle op het laden is een van de nieuwste elementen in de traditie van het Gaaischie ten. Veertien dagen voor de ker mis begint men met een inschrijving, 'de rolle maken', waarbij een borrel wordt gedron ken. Dat gebeurt ook weer bij het 'tronken boren', een week later, waarbij speciaal hout uit het bos wordt gehaald voor de 'gaaien'. „De week daarna twee avonden hulzen vullen en op woensdag sluiten we de rolle met een borrel erbij en 's donderdags trommelen we de kermis in". Dit jaar was Jaap Vreeke weer tamboer, zoals hij dat eerder ruim tien jaar was. Bijna plechtig is het als de veertig Gaaischieters achter de tamboer elkaar ophalen. De saamhorig heid is groot en alleen echte Domburgers begrijpen dat Ande ren niet. „In Holland snapt nie mand er iets van en de toeristen op Domburg net zo min". Dat een 75-jarige. om vijf uur 's och tends de trom roert in een sla pend dorp (want daarmee begint het echte gaaischieten op kermis vrijdag) is echter in Domburg niet vreemd. „We gaan van 'De Roo- de Leeuw' naar de toren en dan dragen we de stenge naar de Ho ge Hil. Dan schieten we van acht uur tot de middag en 's middags komen we in 't wit gekleed naar de markt om te zingen. Tot de avond schieten we dan verder". Het sport-element ontbreekt bij het Gaaischieten. „Als iemand raak schiet, vinden we dat alle maal leuk voor hem, maar het wedstrijdelement wordt ge weerd. De prijzen hebben dan ook weinig waarde". Jaap Vreeke uit Voorburg is overi gens niet de verste oud- Domburger die voor het Gaai schieten terugkeert. Een Gaai- schieter woont in de buurt van Amsterdam, een ander in Bra bant. Een aantal jaren geleden is een wel heel bijzondere Dombur ger onder de schutters te vinden geweest. Kees Vreeke, die speci aal uit het Amazone gebied terug kwam, met indianenhoed en Bra ziliaanse vrouw, om tegen de Ho ge Hil de Gaaien uit de lucht te paffen. Jaaps naamgenoot hield het vijf jaar vol. Voor de reden van die verre tocht heeft Jaap Vreeke alle begrip: er is maar één Domburg en Gaaischieten zoals daar vind je nergens. Zelfs het Gaaischie ten op de Westkappelse kermis is anders. „Ze hebben het van ons overgenomen, maar expres niet helemaal hetzelfde". Le Dub Melka John Miller Cavallo Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Ook grote maten kunnen profiteren in de uitverkoop Zie pag. 4 en 16 yd LANGE KERKSTRAAT 41 GOES TELEFOON 01100-16415 Ook lengtematen kunnen profiteren in de uitverkoop Zie pag. 4 en 16 yZ-ik LANGE KERKSTRAAT 41 GOES TELEFOON 01100-16415 Kwartmaten profiteren ook in de uitverkoop Zie pag. 4 en 16 yZ-H LANGE KERKSTRAAT 41 GOES TELEFOON 01100-16415 Convenant is gulden middenweg Beeld van een beach-tennistoernooi. U&asa Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Het strand van Westkapelle is zondag 11 juli decor voor de re gionale voorronde van het Neder lands kampioenschap beach- tennis. Het is de vierde plaats in een reeks van zes. De wedstrij den worden gehouden bij Pavil joen De Stroming en beginnen om negen uur 's morgens. Dit jaar worden de nationale kampioenschappen voor de eer ste keer gehouden. De finale staat voor 24 en 25 juli geboekt in Zandvoort. De spelregels zijn nagenoeg hetzelfde als bij ge woon tennis. Er worden echter alleen volleys gespeeld. De ten- nisbond staat achter dit initiatief. De sponsor van het Nederlandse beach-tennis (Sisi) komt met een aantal stuntvliegers naar West kapelle. Beach-tennis begon als een geintje. Toen volleybal op het ■strand aan populariteit ging win nen, wilde een aantal enthousi aste tennissers eens proberen hoe het met hun spel zou gaan in het rnu'le zand. 'Uitvinder' Paul de prijzen waarschijnlijk stijgen. Volgens Adriaanse hoeft dat ech ter geen probleem te zijn. „Als de prijs omhoog gaat zal de vraag waarschijnlijk minder worden, zo dat de twee op een lager niveau toch in evenwicht komen. Maar", vermoedt hij, „zover zal het waarschijnlijk niet komen. Neder land is een grote afnemer, met drie procent van de wereldex port, en heeft een belangrijke stem. Bovendien importeren wij de beste kwaliteit tropisch hard hout en betalen we er veel geld voor. Er zal vast wel een creatie ve geest opduiken die een oplos sing heeft voor een goed bosbeheer". gesteld. Het hout dat goedge keurd wordt krijgt een stempel. Een soort keurmerk. Adriaanse: „Onze grote angst is dat daar fraude mee zal worden gepleegd, zoals dat bij de scharreleieren ook gebeurd is. We moeten een systeem zien te vinden om dat te voorkomen". In de toekomst zal iedereen die met de houthandel te maken heeft verplicht worden zich aan het Convenant te hou den en mag alleen hout met keur merk worden geïmporteerd. Dat om te voorkomen dat bedrijven die hout verwerken ergens an ders hun produkt vandaan halen. van Geuns legt uit dat het toen feitelijk heel snel ging. „Zelfs van professionele zijde bestond be langstelling". Geuns noemt Mi- chiel Schapers en Esmir Hoogendoorn. In overleg met de tennisbond KNLTB heeft Geuns toen een heuse regelgeving voor beach-tennis ontworpen. De par tij wordt gespeeld om twee ge wonnen sets, met in iedere set een ty break op 5-5. Een eventu ele derde set bestaat in z'n ge heel als tybreak. Mathiide Santing is één van de vele artiesten die op het Straatfestival op treden. Brazilië, waar hele gebieden plat gebrand worden. Eén van de beste voorbeelden vindt Adriaanse de wijze waarop in Burma met de bossen wordt omgesprongen - waarschijnlijk zonder dat ze het zelf beseffen. „Uit Burma komt veel teakhout, een soort die veel geld waard is. De grootste bomen worden door de bewoners gekapt, omdat die het meest opbrengen. Vervol gens worden de stammen door een olifant naar de nabijgelegen rivier gesleept. Daar krijgen ze een stempel van de houthakker en worden ze door de stroom meegenomen. Soms pas maan den later komen ze aan in Ran goon, bij de exporteurs". Adriaanse, die de tocht per olifant zelf heeft meegemaakt, is nog steeds onder de indruk van deze werkwijze. Ook in het Verre Oosten, in Maleisië en Indonesië, heeft hij de gang van zaken beke ken. Daar komt het grootste deel van het in Nederland geïm porteerde hardhout vandaan, „omdat het de goede eigen schappen heeft voor de Neder landse toepassingen". Vooral de enorme uitgestrektheid van de bossen in Indonesië maakte veel indruk op hem. Van de houtkap merkte hij weinig. „De beelden die op televisie getoond worden zijn vaak op één plek gemaakt. Wanneer hier een tv-ploeg bij Borsele de afvalberg gaat filmen en vervolgens zegt dat heel Ne derland er zo uitziet is dat ook een vertekend beeld. Maar", be kent hij, „het is goed dat het ge beurt, want als we zo doorgaan als we nu bezig zijn, hebben we over vijftig jaar inderdaad een probleem. Het is alleen niet te recht om alleen de houthandel de zwarte piet toe te spelen. De plaatselijke bevolking zelf kapt grote delen bos om er landbouw grond van te maken. En als het niet meer bruikbaar is trekken ze weer verder". Nederland loopt met het Conve nant vooruit op de internationale afspraken die in het jaar 2000 van kracht worden. De houthan delaren nemen daarmee een risi co, want is er wel genoeg 'goed' hout? En is de lokale bevolking wel bereid om voorzichter met de bossen om te springen? Als er te weinig hout voor handen is zullen Om te controleren of er een mi lieuvriendelijk bosbeleid wordt gevoerd is er een werkgroep in een hectare waar er achthonderd staan. De volwassen exemplaren sterven toch op een gegeven mo ment af". Het weghalen van de bomen zou op een tactvolle ma nier moeten gebeuren. Niet zoals nu met veel geweld of zoals in milieuvriendelijk produkt dat her nieuwbaar is. In tegenstelling tot steenkool of aardgas waarvan de voorraden uitgeput raken". Voor Adriaanse is het Convenant iets waar hij zich al jaren geleden sterk voor heeft gemaakt en waar hij lang naar uit had gezien. Het is de gulden middenweg tus sen waar de overheid en de on dernemers naar streven en waar de milieugroeperingen zich voor inzetten. De overeenkomst komt er op neer dat de houthandelaren al leen nog maar hout mogen ver kopen dat op duurzame wijze geproduceerd wordt. Dat wil zeg gen afkomstig van plaatsen waar een goed bosbeheer wordt ge voerd. Om de verdere ontwikke ling van het bos niet te storen zouden er volgens Adriaanse se lectief bomen weggehaald moe ten worden. „Bijvoorbeeld vijf volgroeide bomen verwijderen op 'Kappen met kappen' riepen de milieu-organisaties jarenlang in koor. Het was tegen dovemans oren. De houthandelaren wilden daar niets van weten en ook de overheid zette haar vraagtekens. Het is volgens Adriaanse een uto pie om te denken dat de mens heid de bomen zal laten staan. „Daar heeft niemand baat bij. Economisch hangt er in Neder land veel van de houtimport af. We zijn een grote afnemer en veel mensen in verschillende sec toren verdienen er hun brood mee. Bovendien is hout een zeer

de Faam | 1993 | | pagina 1