Mythe van Orpheus centraal Demo presentatie Wolfclan Sister Nieuwe Muziek Unieke uitgave Discussie over architectuur en historie in Middelburg op Festival unicef 06-300121 Kans voor een 24 T/M 30 JUNI IN MIDDEN ZEELAND Xenakis Als opwarmer voor de landelijk Dag van de Ar chitectuur, donderdag 1 juli, organiseren de archi tecten Joos Nijsse en Johan de Koning, de dag ervoor, op 30 juni de 'Dag van de Architec tuurdiscussie'. De opzet is een dialoog op gang te brengen over hoe archi tecten met historie om gaan. De locatie voor de discussie is het dichtgespijkerde- voor malige VOC-gebouw aan de Maisbaai. Forumdiscussie Kunstenaarscentrum Het Middelburgse Nieuwe Muziek festival, dat van zaterdag 26 juni tot en met 17 juli gehouden wordt, heeft als thema Orpheus. Concerten, beel dende kunst en lezingen zijn gebaseerd op deze mythe. Mythe Russisch Woensdag 23 juni 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 m ®E De nieuwe demo 'Cut a Feather' van de Vlissingse formatie Wolf- clan Sister wordt, zaterdag 26 ju ni, in de Piek gepresenteerd. De presentatie wordt voorafgegaan door een optreden van de folk- zanger Gert de Meijer. Wolfclan Sister stelt meteen haar nieuwe drummer Jamie Quite aan het publiek voor. Wolfclan Sister onstond in het najaar van 1991 na het uiteenval len van de bands Fatnose, Lace Wing en Trouble Every Day. Gita rist en zanger Robin Verhage, bassist Michiel van Saagsvelt, drummer Chris Hoornick en zan ger en gitarist Paskal Jakobsen besloten hun talenten te bunde len in Wolfclan Sister. Hun sa menwerking resulteerde in het opnemen van een demo in de studio te Ovezande. Na een suc cesvol optreden op Klomppop besloot drummer Chris Hoornick de groep te verlaten. Zijn plaats werd ingenomen door Jamie Qui te (tevens drummer van G- String). Voorafgaand aan de demopre sentatie is er om tien uur 's avonds een optreden van Gert de Meijer. De Meijer brengt akoestische blues-rock en folk. In een paar nummers wordt De Meijer bijgestaan door saxofonist Tonnie Tilroe. Gert de Meijer maakte in 1976 de instrumentale elpee 'Clear Tunes'. Wolfclan Sister F ra Fra Sound op. Madge ziet het als een uitda ging om verguisde en in de ver getelheid geraakte muziekstukken op te sporen. Hij duikt daarvoor de bibliotheken in en haalt de oude bladmuziek on der de stofnesten vandaan. Kor- teweg: „De werken zijn meestal om politieke redenen nooit uitge voerd. Ze werden niet erkend door de Russische machtheb bers. Ze waren te vernieuwend". „Enkele van zijn stukken kun nen", meent directeur Ad van 't Veer, „als een wereldpremiere be schouwd worden". Zijn stille hoop is dat de toeloop voor Mad ges optreden zo groot is dat er zal moeten worden uitgeweken naar de Oostkerk. Het Xenakis Ensemble en het Willem Breuker Collectief zijn twee gezelschappen van het eer ste uur. „Het eerste festival in 1976 was zelfs helemaal aan Xe nakis gewijd", zegt Korteweg. Dat is de reden dat beiden ieder jaar weer present zijn. Dat het Xenakis Ensemble nog steeds zeer vernieuwend is blijkt volgens haar ook nu weer. „Twee van de stukken die hij voor bariton schreef, La Déesse Athena en Kassandra worden op het festival uitgevoerd door een sopraan. Normaal is Xenakis erg moeilijk als het gaat om veranderingen in zijn werk, maar nu heeft hij zijn hand over zijn hart gestreken. In de oude Griekse theatertraditie de vrouwenrollen ook door man nen vertolkt, meestal was dat een travestie-rol. De mannen moesten piepen om de hoge to nen te halen. De sopraan Jannie Pranger weet het contrast tussen de verschillende zangstemmen, de dialoog tussen man en vrouw, echter goed weer te geven". Verder komen op het Festival Nieuwe Muziek onder andere: zes pianisten die samen op het toneel verschijnen, de winnares van het Gaudeamus cconcours, de 18-jarige pianiste Aleksandra Krzanowska en het Zeeuws Le venlied wordt vertolkt. Volgens Van't Veer is er* een link met het thema van het festival de mythe Orpheus. „Het hartverscheuren de van deze tragedie is ook terug te vinden in smartlappen en le vensliederen". Op de laatste dag voetbalt het Willem Breuker Collectief op het sportveld Voorborgh een 'muzi kale' wedstrijd tegen het elftal van de stichting Nieuwe Muziek, met spelers die door het land ver spreid zitten. Als afsluiting treedt het Collectief 's avonds op in de tuin van de Kloveniersdoelen. In de muziekcollectie van de Zeeuwse Bibliotheek is een unie ke uitgave ontdekt van Das Wohltemperierte Klavier Van Jo- han Sebastiaan Bach. Een studie bezoek aan het Haagse Gemeentemuseum en de bestu dering van de uitgave die daar ligt, was aanleiding om het stuk aan een nader onderzoek te on derwerpen. De titelpagina van deel twee van het Middelburgse exemplaar wekte de nieuwsgierigheid van de coördinatrice van de muzie kafdeling, Rea Almawaldi. Uit de titelpagina en de muziekdruk (ko pergravure) viel op te maken dat het een uitgave van Hans Georg Nögerli uit Zürich betreft. Deze uitgever behoorde tot de groep die rond 1800 als eersten Das Wohltemperierte Klavier com pleet in druk hebben uitgegeven. Het Zeeuwse exemplaar werd rond 1801 gedrukt. De uitgave is de komende weken tijdens de openingsuren op de muziekafde ling van de bibliotheek te be zichtigen. DONDERDAG 24 JUNI Manhuistuinconcert, Man- huistuin, Goes, aanvang 12.00 uur. Beiaardconcert, Grote Kerk, Goes, aanvang 19.30 uur. VRIJDAG 25 JUNI Jamsessie, De Piek, Hellebar- dierstraat, Vlissingen, aanvang: 20.00 uur. Rock-night, Discotheek Joy, Se- rooskerke. Orgelconcert, Leen de Broekert, Lutherse Kerk, Middelburg aan vang 20.30 uur. Wijkbuurtfeest, Wijkcentrum de Paraplu, A. Gogelweg, Vlis singen. Dezz, Danstheater Cosmo, Volta- weg, Vlissingen, aanvang 21.00 uur. ZATERDAG 26 JUNI Jubileumconcert van de muziek vereniging 'Caecilia', Dijktheater (naast het Arsenaal), Vlissingen, aanvang 14.00 uur. Muziekvereniging Vlijt en Volhar ding, rondwandeling Oost- Souburg aanvang 12.00 uur. Fiëstaband, Lammerenburcht, Zuidbeekseweg, Vlissingen, aan vang 20.30 uur. Wolfclan Sister (Power Rock), De Piek, Hellebardierstraat, Vlissin gen, aanvang 22.00 uur. Festival Nieuwe Muziek, Xenakis Ensemble, Oostkerk, Middelburg aanvang 20.00 uur. Gospelrockformatie XTN, CWS- aula. Elzenlaan, Middelburg aan vang 20.30 uur. Dubbelconcert Westkappels Da meskoor en de brassband OKK, N.H. kerk, Westkapelle, aanvang 20.00 uur. Fanfare-orkesten De Hoop, Voor uit, ONDA, Concert- en Gehoor zaal, Molenwater, Middelburg, aanvang 19.30 uur Concert Madrigaalkoor en het strijkersensemble van de Zeeuw se Muziekschool, Koorkerk, Mid delburg, aanvang 20.00 uur. ZONDAG 27 JUNI Manhuistuinconcert met Fanfare 'Advendo', Manhuistuin, Goes, aanvang 12.00 uur. DINSDAG 29 JUNI Jamsessie, Frapo's, Bellamypark, Vlissingen, aanvang 22.00 uur. Orgelconcert door Vincent de Vries, Nieuwe Kerk, Middelburg, aanvang 20.00 uur WOENSDAG 30 JUNI Joris en Reuzeneus door poppen theater Sim Bolus, Ambacht scentrum, Goes, aanvang 14.30 uur. ARNEMUIDEN Gemeentehuis Historische collectie DOMBURG Jaarlijks geven de architecten Joos Nijsse en Johan de Koning o'nder de naam De Vliedberg een lezing of expositie die de aan dacht moet vestigen op de archi tectuur. „De Vliedberg staat voor een verheffing in het landschap en doet tevens dienst als een po dium voor architectuur", om schrijft Joos Nijsse het. Dit jaar wordt getracht een discussie op gang te brengen over de relatie architect en historie. Houden ar chitecten rekening met historie wanneer zijn gaan bouwen in een monumentale/historische omge ving? Nijsse: „We hebben geko zen om de dag toe te spitsen op het stukje Middelburg dat als het meest dynamische gedeelte van de stad gezien kan worden; het 'eiland' tussen de binnenhaven en het kanaal. In vroeger tijden waren hier de pakhuizen van de Verenigde Oostindische Com pagnie, later werd het industrie gebied en met het vertrek van de Vitrite enige jaren geleden kwam het gebied vrij voor woning expositieruimte VVV Domburg Teken- en schilderclub Domburg verschillende tech- nieken en onderwerpen. GAPINGE N.H.-kerk Cursisten Atelier Gapinge tekeningen- en schilderijententoonstelling geopend Za. 10.00-17.00 uur ma. t/m vr. 14.00-17.00 uur. GOES Galerie Nona Schmit. Ilona Schmit schilde rijen en andere werken. Za. 14.00-17.00 uur, hele jaar. Gezondheidscentrum Magnolia Maria Be- melmans Schilderijen en beelden, aquarellen, acryl, geopend di. t/m za. 9.00-18.00 uur. Sichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland Fita Blanco Aquarellen. Lunchcafe Marian Gerards Aquarellen, portretten, stillevens. Galerie Bekenes Alie Bekenes eigen werk t/m za. 26 juni. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland PC. Wondergem schilderijen. Grote Kerk Ilse van Loo 'En Passant', schil derijen geopend di t/m za 10.00-17.00 uur, do 10.00-21.00 uur. Galerie v.d. Berge Stock-Works zomerten- toonstelling. V.d. Spiegelstraat Fort Ad Hoe kunstmani festatie 27 iuni. KAMPERLAND Restaurant Papillon. Lydia Klop-Steendijk. aquarellen en portretten. Ma t/m za. v.a. 10.00 uur, zo. van 17.00 uur. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje Werk van Zeeuwen Schilderijen, aquarellen en tekeningen. Francois Ryckhalshuis Ruyckhals als teke naar tekeningen De Vleeshal Caret Visser Galerie het Gouden Briefke Francis Verlin den en Hans Sturris olieverf (naakten) en strand en duinen (aquarel) t/m 29 juni. Rabobank Han ter Keurs schilderijen Zeeuwse bibliotheek dorpen op Zuid- Beveland. 't Gouden Briefke Elke Wennmann glazen objecten. Achter de Houttuinen 50 Martin Richard son Hologrammen Zeeuws museum In naam van Oranje 16e- eeuwse wandtapijten. Zeeuws museum Leen Quist Keramiek Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Trirum, Dingemans, Rob de Haan, olieverfschilderijen, aquarellen. Di. t/m za. van 10.00-17.00 uur, op afspraak. Galerie Willem Vader. (L. Noordstraat 56), schilderijen, tel 01180-29419. Dagelijks geopend. Roosevelt Studiecentrum. (Abdij) Fototen toonstelling over Martin Luther King. Ontmoetingsruimte Stichting Basiseduca tie Judmila Kalmaeva posters. De Zoute Viever. Ludmita Kalmaeva. expo sitie tekeningen, schilderijen, textiele ont werpen. T. Visser-Adriaanse. expositie kralenboompjes, geopend tijdens kan tooruren. Roskam Kantoorefficiency. Nelly van Nieuwenhuijzen. expositie, tijdens kantoo ruren geopend. Souterrain Zeeuwse Bibliotheek. Kousteensedijk presentatie van beelden, schilderijen, ceramiek, fotografie en certi ficaatcursus weven. L.C.M. Pottenmarkt 10. olieverf schilderij en met als thema 'Indianen van Noord- Amerika'. De vleeshal. Patrick Raynaud 'De torens der lanterfantsters', beeldende kunst. Deltan-galerie Peter Consemulder houts nijwerken Kuiperspoort Sander Littel schilderijen Concertzaal Wilma Richter etsen pastels. Multi Colour Ludie Bakker Zijdeschilderijen en collages. Zeeuwse bibliotheek Foto's en knipsels over d dorpen in de gemeente Borsele t/m 26 juni, SPD-Zeeland Leerlingen van De Klimop- scltool Schilderijen. Middelburgs koffiehuis Niek Peters foto expositie. Van Roskam Anneke Ruimschotel staal- en taalplastieken. Zeeuws Museum Tentoonstelling 'In Naam van Oranje' 16e-eeuwse wandta pijten. Zeeuws Museum Leen Quist keramiek. Wandelkerk Lange Jan tentoonstelling over diverse kerken in Middelburg. Restaurant de Huifkar Addie Nieuwenkamp-Midavaine clowneske por tretten. Aterlier en expositie ruimte Multi Colour Ludie Bakker zijdeschilderijen geopend di t/m vr 10.00-17.00 uur. Vleeshal Caret Visser expositie over koeien geopend di t/m za 11.00-17.00 uur zo 13.00-17.00 uur. Ramschip Schorpioen G. Groenewegen van der Weiden expositie over Ham- magaan. Zeeuwse Bibliotheek tentoonstelling over dichter P.C. Boutens Zeeuwse Bibliotheek Collectie Bal. Zeeuwse Bibliotheek Ko de Jonge 'arts/start'. NEELTJE JANS OOSTKAPELLE Het voormalige VOC-gebouw aan de Maisbaai. Tï bouw". De dialoog wordt om half twee ingeleid door wethouder Schoenmakers. Daarna zal de stadsarchivaris R Sijnke met een historische schets de spits afbij ten van een serie lezingen. Na een korte pauze is er 's mid dags een forumdiscussie. De in troductie is van H. van Dijk, architectuurcriticus en medewer ker van het Nederlands Architec tuur Instituut. Het forum bestaat uit klinkende namen, die allen een band hebben met het gebied; H J. Henket (ontwerper gerechts gebouw aan de Kousteensedijk), L. Lafour (ontwerper koopwonin gen Maisbaai), G. van Bebber (ontwerper sociale woningbouw aan de Maisbaai), B. Gillissen (ontwerper belastingkantoor en parkeergarage aan de Kousteen sedijk), P.Dekker (ontwerper Zeeuwse Bibliotheek), P. Wisse (ontwerper van Jac Hermans met bovenwoningen aan de Blauwe- dijk), L.van Oeveren (ontwerper RIAGG in de Nieuwepoortstraat) en B. Molenaar (voorzitter van de welstandscommissie). Naast de architectuurdiscussie is op de eerste verdieping van het voormalige VOC-gebouw het af- studeerprojekt van de Middelbur ger Bernard Vercouteren te zien. Vercouteren ontwierp een cen trum voor beeldende hedendaag se kunst in en om het pand. Zijn projekt zal echter nooit gereali seerd worden. De architect A. van Eyck heeft al een ontwerp gemaakt voor dit kunstenaars centrum aan de Dokhaven. De Dag van de Architectuurdiscus sie begint om half twee. DONDERDAG 24 JUNI Alhambra Vlissingen I, 'Cliff- hanger' 20.00 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Oer- oeg' 20.00 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Falling Down' 20.00 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Loa ded Weapon' 20.00 uur. Grand theater Goes, 'Cliffhan- ger' 20.00 uur. VRIJDAG 25 JUNI Alhambra Vlissingen I, 'Cliff- hanger' 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Oer- oeg' 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Falling Down' 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Stay Tuned' 19.00 uur 'Loaded Wea pon' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Cliffhan- ger' 19.00 en 21.30 uur. ZATERDAG 26 JUNI Alhambra Vlissingen I, 'Cliff- hanger' 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Oer- oeg' 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Falling Down' 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Stay Tuned' 19.00 uur 'Loaded Wea pon' 14.00 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Cliffhan- ger' 19.00 en 21.30 uur. ZONDAG 27 JUNI Alhambra Vlissingen I, 'Cliff- hanger' 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Oer- oeg' 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III 'Falling Down' 19.00 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Stay Tuned' 19.00 uur 'Loaded Wea pon' 14.00 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Cliffhan- ger' 19.00 en 21.30 uur. MAANDAG 28 JUNI Alhambra Vlissingen I, 'Cliff- hanger 20.00 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Oer- oeg' 20.00 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Falling Down' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Cliffhan- ger' 20.00 uur. DINSDAG 29 JUNI Alhambra Vlissingen I, 'Cliff- hanger' 20.00 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Oer- oeg' 20.00 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Falling Down' 20.00 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Loa ded Weapon' 20.00 uur. Grand Theater Goes, 'Cliffhan- ger' 20.00 uur. WOENSDAG 30 JUNI Alhambra Vlissingen I, 'Cliff- hanger' 14.00 en 20.00 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Oer- oeg' 14.00 en 20.00 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Falling Down' 20.00 uur.. Alhambra Vlissingen IV, 'Loa ded Weapon' 14.00 en 20.00 uur Grand Theater Goes, 'Cliffhan- ger' 20.00 uur. Delta Expo. wisselexpositie: Cartografie, van en over kaarten. Windenergie, ten toonstelling windenergie. Ramp '53 expo sitie Watersnoodramp. Dagelijks geopend 10.00-17.00 uur. Ir. J.W. Topshuis Schilderijen van Samen- werkinosverband kunstenaars. Stichting Revalidatie-Geneeskunde. Roel Heijmans Portretten gemaakt van oliekrijt. Zeeuws Biologisch museum Flip de Nooy- er Natuurfotoqrafie over 'Nat Nederland'. VEERE Gemeente archief Veere. (Markt 5). Veer- se verleden, De gilden, archiefstukken. Ma. t/m za. 12.00-17.00 uur. Grote kerk in Veere Beeldende kunst uit Wes/V/aande/ermiet-multipliceerbare kunstvormen t/m 27 iuni. VLISSINGEN ten, amfibieën en insekten. Zo. ma. en do. van 14.00-17.30 uur, di. wo. vr. en za. van 10.00-12.30 en 14.00-17.30 uur. Maritiem restaurant van het Arsenaal in Vlissingen etsen van Oscar Verpoorten Souterain Openbare bibliotheek Martin Zwennis twee x twee kwadraat. Stadhuis cursisten van Kunstzinnige vor ming Fotografie. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbel deksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Rest. De Gevangentoren Sonja Grootens. gemengde technieken, t/m 19 maart. Hal van het stadhuis Vrouwen in de Sahel. Gemeentearchief/7er bedrijf der levende werktuigen. Galerie Hannelore Meyaard Milenko Divjak grafisch werk. WEM EL DING F Atelier L. Rijks. (Chozeeweg 27). schilde rijen. tel. 01192-1373, Dagelijks geopend. J ZATERDAG 26 JUNI Alhambra Vlissingen III, 'Jung- lebook' 14.00 uur. ZONDAG 27 JUNI Grand theater, 'Het Jungle- book' 14.00 uur. Alhambra Vlis singen III 'Junglebook' 14.00 uur. WOENSDAG 30 JUNI Grandtheater Goes, 'Het Jung lebook', 14.00 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Junglebook' 14.00 De driehonderdvijftigste sterfdag van Monteverdi was voor de stichting Nieuwe Muziek aanlei ding om Orpheus als uitgangs punt te nemen. Monteverdi schreef met Orfeo destijds één van de eerste opera's. „Althans een kunstuiting die daar dicht in de buurt kwam", preciseert adjunct-directrice Gusta Korte weg. „Veel latere componisten hebben zich door zijn werk laten inspireren". Voor het openingsconcert, zater dag 26 juni in de Oostkerk, paste de Venetiaanse componist Clau- dio Ambrosini zijn kameropera Orfeo l'Ennesimo aan. Korteweg: „De originele versie was te om vangrijk. Dat was een monster productie. Met geen mogelijkheid zouden wij hier alle apparatuur en het hele decor kunnen plaat sen". Ambrosini stelt zich het do denrijk in de twintigste eeuw voor als een immens video archief. Orfeo komt daar net op tijd om zijn geliefde in de rij te zien staan om vereeuwigd te worden op film. Daarna zal haar lichaam verloren gaan. Maar, zo blijkt, ook de opnamen vervagen na verloop van tijd. De opera wordt uitgevoerd door het Xena kis Ensemble. Als soliste treedt onder andere de claveciniste Eli sabeth Chojnacka op. De componist Louis Andriessen, laat dinsdag 29 juni in de Stads schouwburg, zijn interpretatie van Orpheus horen. Hij heeft zijn compositie uit 1977 in een nieu we vorm gegoten. In de oude mythologie luidt het verhaal van Orpheus, dat zijn kersverse echtgenote overlijdt aan een slangebeet. Hij daalt af naar de onderwereld om haar weer tot leven te wekken. Met muziek weet hij de heerser Ha- des te vermurwen, echter, op zijn terugweg mag hij niet omzien naar Euridice. Als hij dat in een vlaag van vrees toch doet ver vaagt zij in de duisternis. Uitein delijk worden de geliefden toch voor eeuwig verenigd, als Orp heus later tijdens een Dionysisch vrouwenritueel vermoord wordt. De kunstenares Natasja Boezem maakte voor het Festival Nieuwe Muziek een installatie gebaseerd op Monteverdi's Orfeo. Het kunstwerk is te bezichtigen in de Kloveniersdoelen. In het festivalprogramma zijn twee thema-concerten, één Rus sisch en één Indonesisch, opge nomen. Geoffrey Douglas Madge voert donderdag 1 juli in de Klo veniersdoelen zijn repertoire Rus sische muziek uit de jaren twintig Michael Nyman. (40 cent per minuut) ISi\y\A

de Faam | 1993 | | pagina 7