rijles MOTORRIJLES? VAN GILS J.P.A. Rossël tandprotheticus 2 Z C* /?- RIK VAN WEZEL OPENDE HI-TEC SPORTZAAK IN ST. PETERSBURG FAILLISSEMENTS VERKOOP ...ik droom wel eens dat ik terug ben in Zeeland... NIEUWE KUNSTGEBITTEN Met Oen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! ...voor mensen met een modaal inkomen kost zo'n schoen al gauw een weeksalaris... ...de russen verlangen steeds meer kwaliteits- produkten... ...ik nam altijd sportschoenen uit Nederland mee... De Middelburgse zakenman Rik van Wezel opende afgelopen zaterdag een sportzaak in Sint Petersburg. Hij deed dat met enig vlagvertoon. Daarom waren kranten-, radio- en televisieverslaggevers uitgerukt om het Russische volk op de hoogte te brengen van de economische impuls die de Zeeuw aan hun land leverde. De belangstelling ging daarnaast uit naar (oom) Frank van Wezel, president-directeur en oprichter van Hi-Tec. Deze ex-Vlissinger was uitgenodigd om het lint te komen doorknippen dat twee aanstaande verkoopsters ophielden voor de ingang. Ad Hanneman reisde voor drie dagen naar het vijf miljoen inwoners tellende voormalige Leningrad, dat één dag (20 juni) geen nacht kende. Hij zag ook hoe de Russisch orthodoxe priester zingend biddend de winkel inzegende. PZC WEEKBLADEN ...acht van de tien joint ventures lopen op niets uit... ...ik heb me de Russische maniertjes zo'n beetje eigen gemaakt... ...ondernemers die het goed gaat houden vol... Herenmode '92:93 HOTEL BRITANNIA VLISSINGEN gen mensen op de tennisbaan of ik voor hun niet dezelfde schoe nen mee wilde nemen. Dat deed ik. Eerst leverde ik ze privé af en later aan een winkel. Op gegeven moment ontdekte ik dat er han del in zat en heb mijn eigen schoen ontworpen. Dat liep lek ker. Inmiddels leveren we aan 67 landen en hebben een omzet van pakweg 500 miljoen gulden". In 1989 heeft Hi-Tec overigens ook het Nederlandse sportkledingbe- drijf Bad Boys ingelijfd om meer balans te krijgen tussen schoe nen en kleding. Volgens Van We zel heeft elk goed sportbedrijf een combinatie van 65 procent schoeisel tot 35 procent kleding nodig. Ik heb", zo vervolgt de wel bespraakte Vlissingse Engels man, „veel contact met Zeeland. Minstens één keer per maand kom ik naar mijn moeder. Rik zie ik ook regelmatig. Ik ben zijn eni ge oom. Vorig jaar is zijn vader overleden. Dat heeft hem nogal aangegrepen. Het doet me goed om nu met hem over dezelfde za ken te kunnen praten, over Hi- Tec-produkten dus". Hoewel hij ruim dertig jaar weg is uit Zeeland weten velen hem te vinden. Zeker als het om sportsponsoring gaat. Zo werd hij in de periode van VC Zeeland re gelmatig gebeld om met veel geld de voetbalclub in zijn ge boortestad overeind te helpen. „Maar ik ben daar niet mee be zig", antwoordt hij scherp. „Ik ben be zig in Engeland met de eerste di visie club Southend United, waar ik ook bestuurslid ben". Daarte genover: „Soms droom ik wel eens: ik ben nu de vijftig gepas seerd en voor het geld hoef ik niet meer te werken. Ik zou bij voorbeeld de zaak kunnen verko pen en ergens in de buurt van Middelburg rustig gaan leven. Dan zou ik tijd hebben om mee te helpen om profvoetbal in Zeeland van de grond te tillen. Maar als ik die dingen denk corrigeer ik me zelf onmiddellijk. Ik ben feitelijk nog te jong en ben zeer gedreven om nieuwe initiatieven in mijn zaak te ondersteunen. In Enge land voetbal ikzelf nog. De laat ste wedstrijd scoorde ik nog een hattrick". Dat de Middelburgse pionier in Rusland een invloedrijke oom heeft van wiens firma de produk- ten worden geleverd, heeft eer der na- dan voordelen, oppert Rik van Wezel. „Mijn oom is chair man van Hi-Tec. De handel die ik doe, doe ik met iemand anders in Engeland. Dan wordt er vaak ge dacht: daar komt die neef weer met z'n Rusland. Ik moet dus dubbel en dik m'n best doen om het goed te doen.....". Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN De Vlissingse vismijn gunt de bezoekers van de visserijdag een kijkje achter de schermen, on der meer door een rond vaart over de Westerschelde en een gokje op de veiling. De vishandelaren laten het publiek ook kennis ma ken met de onbekende vissoorten. Zie pagina Uit het Zakenhart. Het Festival Nieuwe Muziek wordt zaterdag 26 juni geopend met de uitvoering van Orfeo l'Ennesimo van Claudio Ambrosini. Het Middel burgse festival staat in het teken van de mythe van Orpheus. Zie Uit- pagina. Wonen hoeft niet altijd duur te zijn. Op de pagi na Huisstijl diverse tips voor het goedkoop in richten en aankleden van het interieur. praktijkboek voor motorrijles 93e JAARGANG NUMMER 25 23 JUNI 1993 'Zaken doen in Nederland is in veraeliikina een makkie' SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessan stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om1 hier niet red, hoef ik mezelf niets te verwijten. Dan heb ik er alles aan gedaan. Ik huldig de opvat ting dat als ik in Nederland twaalf uur per dag moet werken om succes te hebben ik hier minstens achttien uur aan de slag moet. In vergelijking met hier is zaken doen in Nederland een makkie...". Naar Russische maatstaven ge meten is de Hi-Tec-winkel van Rik Van Wezel een beauty. Groot, overzichtelijk en moderne rekken. De Russische tv-presentatrice Irena keek haar ogen uit toen ze opnames had laten maken en Frank van Wezel had geïnter viewd voor het avondprogram ma. „Het is de mooiste zaak van Sint Petersburg",, liet ze weten. „Er is echter één nadeel: alleen de rijksten kunnen hier kopen, al thans voorlopig. Voor mensen zo als ik, met een modaal inkomen, kost zo'n sportschoen al snel een weeksalaris of nog meer. Maar als het beter gaat met onze eco nomie kunnen meer mensen zich deze sportuitrusting aanschaf fen...". Rik van Wezel relativeert: „Er ko men hier steeds meer rijken. Als ik het allemaal eens goed bekijk, rijden er meer grote kwaliteitsau to's dan bij ons. Om een voor beeld te noemen: kortgeleden verkochten we in één klap vijf honderd leren ballen. Ik had ze gelukkig in voorraad, maar had nooit gedacht dat er hier zoveel vraag naar was. En de sport schoenen vinden eveneens gretig aftrek. Regelmatig komen men sen uit andere gebieden van de voormalige Sovjetunie naar ons toe met een videofilm van hun nieuwe zaak. Ze willen graag Hi- Tec-produkten verkopen omdat die hier goedkoper zijn dan Ree bok of Nike en kwalitatief minstens net zo goed. En de Rus sen verlangen steeds meer naar kwaliteitsprodukten uit het wes ten. Ze hebben er alles voor over". Terloops wil de 51-jarige president-directeur en oprichter van Hi-Tec, Frank van Wezel, nog iets over zichzelf en zijn relatie met Zeeland vertellen. „Ik heb een zoon", illustreert hij zijn con tacten met zijn geboortestreek, „die nu al zegt dat hij later minstens één keer per jaar in Zeeland met vakantie gaat. We praten thuis gewoon Nederlands. Mijn beide dochters spreken trouwens zes talen", pronkt hij. Frank van Wezel verliet Zeeland in 1958 met het HBS-diploma op zak. Omdat hij in zaken wilde volgde hij twee jaar lang de oplei ding Nijenrode. In Londen en Pa rijs deed hij praktische ervaring op en na twee jaar dienstplicht bij de luchtmacht vertrok hij naar Kenia voor een Nederlandse kunstmestfabriek. Hij zat daar tien jaar en werd toen overge plaatst naar Engeland waar hij voor dezelfde firma een handels bureau moest opzetten. „Ik ging wonen in Southend". Daar begon zijn interesse voor sportschoenen. „Ik nam altijd tennisschoenen mee uit Neder land. Op gegeven moment vroe- Zaken doen in Rusland is een avontuur. Dat weet ook Rik van Wezel die er al drie jaar pioniert en er „dubbel zo hard moet werken dan thuis". Maar: „Ik zie het als een uit daging", peinsde hij zaterdag avond na afloop van de recep tie en Russisch etentje in een restaurant vol historie van de havenstad aan de Finse Golf. Hij begon er met felbegeerde westerse auto's en nam ook het initiatief om in de grootste stad van noordelijk Rusland een op westerse leest ge schoeide discotheek te ope nen. „Die kon ik aan een plaatselijke ondernemer ver kopen". Maar ondernemer schap kent geen grenzen. „Met vier Russen heb ik toen op basis van een joint venture een firma opgericht die Hi-Tec sportkleding en -schoenen 3S)@ W@.®m Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Russische verkoopsters houden het lint vast voor de officiële opening. importeert, onder de naam Soto Sport. De zaak die van daag geopend is staat daar los van. Die neemt alleen arti kelen van Soto Sport af. Soto Sport heeft verder in alle voormalige Sovjet staten vaste distributiepunten". In het KLM-toestel op de heen weg naar Rusland was een deel van de passagiers duidelijk za kenlieden die hun geluk beproef den in het nieuwe kapitalistische Rusland. Nauwelijks op loop afstand van de zaak van Van We zel - zo bleek - opende een bouw bedrijf uit de Randstad een filiaal waarin ook Gevier uit Goes mee doet. „Ik heb er nu al zo'n slordi ge twee ton in gepompt", vertelde de directeur die zijn visi tekaartjes niet bij zich had om de naam te laten onthouden. „Er moet nu maar eens wat uitko men". Op de terugreis met Aero- flot zondagochtend liet een directeur van een speelgoed distributiebedrijf uit Amsterdam weten dat hij al twintig jaar zaken doet in Rusland en dat acht van de tien joint ventures aldaar op 'niets uitlopen. Hij knikte veelbe tekenend bij de bout lijkende uit spraak. „U komt uit Zeeland? Dan bent u zeker bij ene Rik ge weest. Die heeft z'n zaakjes wel voor elkaar, dunkt me", compli menteerde de man die zich als Ruslandkenner bij uitstek voor stelde omdat hij ooit Slavische talen had gestudeerd en Russi sche kinderboeken in het Neder lands vertaalde. Oom en neef Frank (links) en Rik van Wezel. Van Wezel kent die mogelijke pro blemen. „Voordat we begonnen hebben we ailes keurig op een rijtje gezet. De Russen met wie ik samenwerk zijn niet de eerste de besten. Het zijn mensen die heb ben gestudeerd en ontzettend bij de pinken zijn. We vormen trou wens een hecht team. Dat komt waarschijnlijk omdat ik me als al gemeen directeur van deze on dernemingen zo'n beetje de Russische maniertjes heb eigen gemaakt. Veel westerlingen ver geten dat ze in Rusland werken, een land met heel eigen tradities en gewoontes. Bovendien ken nen mijn compagnons het wes ten. We hebben de stilzwijgende afspraak dat we nooit uit elkaar gaan zonder dat conflicten uitge praat zijn. En dat werkt perfect". Frank van Wezel liet zich vrijdag middag uitvoerig informeren.„Ik wil uiteraard ook goed verkopen hier. Uit ervaring weet ik dat on dernemers die het goed gaat ook volhouden". De in het Engelse Southend wonende oud- Vlissinger had zaterdagochtend voor de opening niets dan loven de woorden over voor de Russi sche handel en wandel van zijn neef. „Ik heb veel wilde verhalen van hem gehoord. Ik heb me ook laten informeren door anderen die nogal sceptisch staan tegen over zaken in Rusland. Maar het is plezierig om te zien dat mijn neef, de zoon van mijn enige broer, het goed doet". De Middel burger was wel blij met het com pliment van zijn oom. „Als ik het zie advertentie pagina 13 i

de Faam | 1993 | | pagina 1