UIT HET ZAKENHART Vismijn laat publiek van onbekende soorten proeven Moderne modellen bij Tinnen Kroese Pipe world cup Maleisische masseurs bij De Rode Pilaren Spaaractie van Maxis Marco-Leer betrekt nieuw pand Zwemvierdaagse brengt 3,6 duizend gulden op Ongedierte Achtjarige Domburger wint spijkerbroekhangen KRUISWOORDPUZZEL Minderhoud in Westkapelle aangesloten bij Houtland Vrijdagochtend vroeg is er volop bedrijvigheid in de Binnenhaven in Vlissingen. De vissersschepen zijn net teruggekeerd na vijf dagen op de Noordzee te hebben rondgezworven. De ruimen vol met alle soorten en maten vis. Als de trossen uitgegooid zijn en de vis gelost is, begint voor de mannen aan wal het sorteren, wegen en uiteindelijk veilen van de vangst. Hoe dat in zijn werk gaat kunnen de Zeeu wen en toeristen tijdens de Visserijdag, zaterdag 26 juni, letterlijk en figuurlijk proeven. Promotie Garnalen MILIEUTIP MICMEC Walcheren Gevonden Woensdag 23 juni 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 De Vlissingse vismijn gunt de be zoekers een blik achter de scher men en geeft een beeld van het circuit dat wordt doorlopen voor de vis uiteindelijk op het bord be landt. De laatste fase voordat het in de winkel ligt is de veiling. Voor de handelaren, die er iedere vrijdag voor dag en dauw zitten, is het een routineklus. Ze weten hoe duur de vis normaal betaald wordt. Terwijl op de veiling de vangst van de hand wordt gedaan, wordt beneden in de mijnhal de aanvoer gesorteerd op maat. „Het scheiden op soort wordt al aan boord gedaan", legt Koos de Looff, medewerker van de vismijn, uit. „Daar worden tevens de ingewanden eruit gehaald. Daarna wordt de vis gespoeld en in kisten in het gekoelde ruim op geslagen". De schepen werpen hun netten ver op de Noordzee uit, soms in de buurt van Schot land. Dit in tegenstelling tot bo ten uit kleinere plaatsen als Colijnsplaat, die langs de kust vangen. Maar de vissersschepen die in Vlissingen liggen, zijn dan ook niet voor niets twee tot drie tg keer zo groot. Op de Visserijdag kunnen de bezoekers een rond- vaart maken over de Wester- schelde op één van de vijftien schepen van de vloot. De Visserijdag is een promotie- S campagne voor de vis en de vis- serij. „Veel soorten vis zijn voor de meeste mensen onbekend", zegt De Looff. Hij loopt langs een kist met een onooglijk groot en lelijk exemplaar. „Hier", wijst hij, „een zeeduivel. Hoeveel mensen hebben dat nog nooit geproefd? Het is een vrij dure vis, omdat meer dan de helft kop is, maar wel erg lekker. In restaurants staat het vaak op de menukaart. Of neem de tarbot", De Looff pakt de reusachtige vis op, „die is te groot voor een gezin, maar voor een diner of avondje uit eten Op een papier wordt de naam van het schip vermeid. De Zeeuwse vestiging van Marco-Leer zit in een nieuw pand in Brouwershaven. Marco-Leer is één van de weinige bedrijven in Zeeland die de kunst van het kleuren van leer verstaat. Leren bankstellen en interieurs van schepen en auto's kunnen in iedere gewenste kleur worden geverfd. Naast Schouwen- Duiveland doet Marco-Leer veel zaken op Walcheren. „Iedere leer soort kan", zo meldt de be drijfsleider, „worden voorzien van een nieuwe beschermlaag, waar na het meubelstuk weer jaren meegaat". De nieuwe vestiging van Marco-Leer is gevestigd op het industrieterrein van Brou wershaven. De visserschepen worden gelost. is het een delicatesse". Poon is volgens hem een lekkere vis die niet duur is. Het merendeel dat in de Vlissingse haven wordt aan gevoerd zijn platvissen, waaron der tong, schol en griet. Maar ook kabeljauw en wijting, die geen bodemvissen zijn, worden wekelijks geveild. In de winter, als de vis kuitziek is, is de vangst het grootst. Dan wordt er zo'n drie- a vierhonderd ton binnenge haald. 's Zomers is dat ongeveer een derde, „leder jaar worden wel steekproeven gedaan naar het aantal larven", vertelt De Looff erbij. „Aan de hand daarvan wordt bepaald hoeveel er per soort gevangen mag worden. Hoe de koek onder de verschil lende landen is verdeeld, wordt op Europees niveau beslist". Door kleine vishapjes aan de De sinds kort in Vlissingen ge vestigde drogisterij De Rode Pila ren demonstreert donderdag 1 en zaterdag 3 juli het gebruik van Kampong Manis, een huismiddel dat in Oosterse landen al meer dan honderd jaar wordt toege past bij blessures, verstuikingen, spierpijn en dergelijke kwalen. Twee uit Maleisië afkomstige masseurs geven de klanten mas sagebehandelingen met Kam pong Manis. De massage is afgeleid van de Japanse Shiatzu- massage en acupressuur. De Kampong Manis balsem die hier bij gebruikt wordt is bevorderlijk voor de doorbloeding. Voor een massage door één van de mas seurs wordt wel een eigen bijdra ge van tenminste tien gulden gevraagd. De bedrijfsleiders van de drogisterij adviseren om van te voren een afspraak te maken. Optreden - De zangeres Mari- belle komt zaterdag 26 juni naar de Middelburgse VD om haar nieuwe album Esperanza te pro moten. Zij doet dat door een op treden met gitaarbegeleiding, dat begint om 14 uur. Het album ligt op dit moment in de winkel. Winkelpas - Wie van woensdag 23 tot en met zaterdag 26 juni in de Middelburgse V&D een win kelpas aanschaft, krijgt vrijkaart- jes om met het hele gezin een dag in het zwemparadijs Hof Domburg door te brengen. Concert - Het Drum en bugle corps Mayflower geeft zaterdag 26 juni twee concerten in de bin nenstad van Vlissingen. De uit het Engelse Billericay afkomstige band staat vanaf 14 uur op het Scheldeplein. Aerobic - Sandra's Aerobic geeft zaterdag 26 juni van 14 tot 16 uur een demonstratie step- aerobic op de Kleine Markt in Vlissingen. Het moet de drempel naar deze sport verlagen. mensen aan te bieden, hopen de handelaren hen kennis te laten maken met de onbekende soor ten. In de mijnhal staan kramen met verse vis. Een zeevrucht die geen verdere uitleg nodig heeft is de garnaal. Na jaren het domein te zijn geweest van de kleinere vissershavens mag de middelgro te visafslag in Vlissingen dit pro duct waarschijnlijk binnenkort weer verkopen. Gedemonstreerd wordt hoe de garnalen machinaal gepeld worden. Verder wordt in de hal getoond hoe navigatie-apparatuur werkt en is er een videofilm te zien, waarin een beeld wordt gegeven van het werken op zee. Binnen en buiten worden terrasjes uitgezet en in de Binnenhaven geeft de brandweer een demonstratie drenkelingen redden en oliebran- den blussen. Daarnaast worden netten geboet, een karwei dat de vissers normaal onmiddellijk na aankomst doen, zodat alles weer gereed is voor het vertrek maan dagochtend. De ZomerKado Carrousel van Maxis draait vanaf 23 juni weer twee maanden lang. De spaarze- gelactie was volgens de organi satoren vorig jaar een succes, met acht miljoen uitgegeven ze gels. Voor ieder tientje dat de klanten bij Maxis spenderen krij gen zij een gratis zegel die in het KadoSpaarboekje kan worden bij geplakt. Vijfentwintig betekent een volle kaart, waarmee een ca deau kan worden uitgezocht, zo als een kindervideofilm, een thermoskan of een foto-album. Het boekje kan ook tegen vijf gul den worden ingewisseld. Het wordt weer zomer. Alles gaat weer groeien en bloeien. Ook insekten worden weer aktief. Soms hebben we daar last van, denk maar aan mie ren en bladluis. Laten we die twee er eens uitpikken en kij ken wat we er tegen kunnen doen, zonder gif. Mieren. Per jaar worden er 2 miljoen mierenlokdozen ver kocht in Nederland. De pro- duktie is zeer milieuonvriendelijk en er ont staat veel chemisch afval. De gebruikte doosjes moet u in uw milieubox doen en t.z.t. weg (laten) brengen als klein chemisch afval. Een milieu vriendelijke manier om mie ren te verdrijven is het strooien of smeren van knof look, peper of kruidnagel op hun route. Of gebruik midde len op basis van plantensap pen zoals "Elimier" van Antos of "AA Mierenweg" van Schering AA. Grunol. Wilt u ze toch doodmaken dan spoort u het nest op en giet daar kokend water op. Bladluis. Een luizenplaag kunt u milieuvriendelijk bestrijden met een mengsel bestaande uit 1 liter water, 1 theelepel groene zeep en 1 eetlepel spiritus. Ook zijn er vandaag de dag allerlei bestrij-, dingsmiddelen te koop die het milieu niet vergiftigen zo als: "Plantschoon", "Luis- weg" en "AA Luisspray". Wie het langste drie gram tabak brandende kan houden. Dat is het wedstrijdelement van de 'Pi pe World Cup', waar eind oktober om gestreden wordt door lan denteams. Pijprokers kunnen zich in Middelburg tot half augus tus aanmelden voor deze wed strijd bij de tabaksspeciaalzaak Van de Waart in de Segeers- straat. Van de Waart is één van de 110 tabakswinkels in Nederland die zich verenigd hebben onder de merknaam Compaenen. Deze club heeft samen met de Stich ting Pijp Nederland en verschil lende pijprokersclubs de organisatie van de wereldbeker in handen. De wedstrijd in Noord- wijkerhout is gekoppeld aan de pijprookdag die door iedereen te bezoeken is. Daar staan stands van fabrikanten die modellen pij pen tentoonstellen en die aan dacht besteden aan het mixen van verschillende soorten tabak. De Middelburgse zwemvierdaagse in het zwembad Poelen- da ele heeft 3,6 duizend gulden opgeleverd. Het bedrag is bestemd voor het Ronald Mac Donald fonds. Dit fonds zorgt er voor dat ouders van ernstig zieke kinderen in de buurt van het ziekenhuis kunnen verblijven. In totaal trokken 512 deelnemers, in de week van 15 tot en met 18 juni, iedere dag 250 of 500 meter baantjes door het zwembad. De oudste zwemmer die zich aanmeldde was de heer J. Kooy (85). De 6-jarige Diana de Nissen was de jongste deelneemster. De zwemvierdaagse werd georganiseerd door de drie zwemverenigingen: Luctor et Emer- go, de Van Dixhoorn reddingsbrigade en de recreative zwemver eniging De Duke/hoentjes. FOTO ANDA VAN RIET Veel grote tingieterijen zijn er niet meer in Nederland. De meesten zijn volgens Hans Nooy te gronde gegaan omdat ze niet met hun tijd meegingen. „Het tijdperk van de maatkannen is voorbij". Nooy is na een aantal omzwervingen weer terug in Middelburg met zijn winkel De Tinnen Kroese. Hij heeft een pand in de Herenstraat betrokken. „Het tijdperk van de maatkannen is voorbij, daarmee wil ik zeggen dat je beter kunt inhaken op nieu we modellen", zegt Nooy. Nieu we modellen van zandgegoten tin, dat is volgens hem een won- derformule. „Zandgegoten tin heeft door zijn grove structuur een oud karakter. Daardoor oogt het als antiek, maar de ontwer pen zijn nieuw". De verzameling die Nooy in huis heeft is voor het grootste deel geïmporteerd uit Italië en Portugal. Zijn atelier zit in Kattendijke. Daar repareert hij beeldjes en maakt hij eigen ont werpen. Het tingieten doet hij zelf als het om kleine voorwerpen gaat, maar het grotere werk laat hij over aan de gieterijen. Regelmatig krijgt Nooy opdrach ten van instanties zoals de ge meente of het ministerie van defensie. Deze laatste vroeg hem enige tijd geleden een vliegtuig motor van een f- 16 na te maken. „Om dat zelf te gieten, dat is een onmogelijk karwei". Bedrijven kloppen bij hem aan voor relatie geschenken, zoals bijvoorbeeld de ambachtsbeeldjes. In de Tin nen Kroese staat een hele serie die elk een beroep weergeven. Nooy combineert ze ook. „In plaats van paarden kan ik een veehandelaar varkens laten ver kopen door de gieterij opdracht te geven dat onderdeel te vervan gen door een deel van een ander beeld". Ook het graveren van wa pens en borden valt binnen zijn werkzaamheden. Het interieur van de Tinnen Kroe se is ingericht met meubelen van buurman De Pagter. De kasten en tafels van deze meubelzaak vor men het decor voor de verschil lende voorwerpen. Het geloogde grenen combineert volgens Mari an Nooy goed met het tin. „Het voordeel is dat je nooit lang met dezelfde inrichting zit. Wanneer er een kast verkocht wordt komt er weer een ander voor in de plaats. Bovendien pikken we er nog een graantje van mee". Verjaardagspartijtjes kunnen bij De Tinnen Kroese gehouden worden, wanneer dat van tevo ren besproken wordt. Nooy helpt de kinderen bij het maken van beeldjes. I ^4. j Het kampioenschap spijkerbroekhangen. „Het is weer eens iets anders dan de geijkte kraampjes", ant woordt Jaap van der Hiele van Jackie's Jeansshop als hem ge vraagd wordt: waarom? Van der Hiele organiseerde tijdens de bra- deriedagen in Middelburg de eer ste Open Zeeuwse Kampioenschappen spijkerbroek hangen. Het Nederlands record waar de deelnemers om streden, stond op 2 minuten en 49 se conden. De deelnemers aan de wedstrijd proberen zolang mogelijk aan de pijpen van eem spijkerbroek te hangen. De organisatoren, Jac kie's Jeansshop en de spijker broekenfabrikant Wrangier, wilden op deze wijze laten zien hoe sterk de broeken zijn. Wrang- Ier had volgens. Remond Wolsle- ger, vertegenwoordiger van het merk, een slecht imago bij de jeugd. Door evenementen als het spijkerbroekhangen op te zetten, proberen de importeurs Wrangier populairder te maken bij de jongeren. De animo voor het kampioen schap was groot. In totaal 125 deelnemers deden een poging het Nederlandse record te bre ken. De 8-jarige Jack van de Vel de uit Domburg werd aan het eind van de dag tot winnaar ge kroond. Met een tijd van 1 mi nuut en 59 seconden kan hij zich houder van het Zeeuws record noemen. PSP 506 25 54 27 47 9 67 24 13 65 36 49 12 59 65 19 Welk woord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 grassoort; 11 jongensnaam; 12 beweeglijkheid; 14 Veere; 15 voorz.; 17 hals; 18 spil; 20 ieder; 22 schoolvak; 25 zangstem; 26 groot mens; 28 vuurpijl; 29 deel van been; 30 verma ning; 32 sportterm; 33 meisjesnaam; 34 vr. munt; 35 lofzang; 37 strafwerktuig; 38 Gare du Nord; 39 de erfgenamen; 40 soort leder; 41 kosten koper; 43 veerkracht; 45 Gem. Energie Bedrijf; 46 Frans lidw.; 47 te kennen geven; 49 schrijver; 51 dichterbij; 53 ontkenning; 54 jongensnaam; 56 buitendijks land; 57 jongensnaam; 58 stuntel; 60 een zekere; 61 water in Friesland; 62 bid; 63 familielid; 65 binnen; 66 imitatie; 69 pl. in België; 71 waarderen. VERTIKAAL: 1 vader; 2 boom; 3 hemellichaam; 4 bosgod; 5 daar; 6 tegenover; 7 meisjesnaam; 8 korenhalmen; 9 trek; 10 Tasto Solo; 11 vroeger; 13 eend; 14obstetrie; 16 vaatwerk; 19 pl. in N.-Brabant; 21 liefkozing; 23 kweekbak; 24 vangwerktuig; 25 meisjesnaam; 27 vastbinden; 29 deel van kar; 31 overnemen; 33 gaan; 36 eikeschors; 37 web; 42 niet dicht zijn; 44 scheel; 46 meisjesnaam; 48 Trans. Eur. Express; 49 muziekuitdrukking; 50 zeer; 52 bevel; 54 toestand van rust; 55 weldra; 58 beschadiging; 59 streek; 62 familielid; 64 lof; 67 slee; 68 kellet; 60 mil. tehuis; 70 lichten. Oplossing Puzzel week 24 HORIZONTAAL: 1 maraboe; 6 ijswa fel; 12 kalm; 14 para; 15 t.d.; 17 levantine; 20 n.m.; 21 rak; 23 Ierland; 24 kom; 25 Oran; 27 riant; 28 kadi; 29 otter; 31 aak; 32 Namen; 33 tred; 35 lire; 36 legger; 37 Sambre; 39 teil; 41 feil; 43 Saone; 45 bok; 47 Seine; 49 rins; 50 Midas; 52 snek; 53 eng; 54 mandaat; 56 gek; 57 go; 58 postil jon; 60 re; 61 pook; 62 egel; 64 ne- friet; 65 stalles. VERTIKAAL: 1 matroos; 2 R.K.; 3 aal; 4 blei; 5 omver; 7 spint; 8 wand; 9 are; 10 fa; 11 lemming; 13 inlaat; 16 dart; 18 aria; 19 tank; 20 node; 22 kattetong; 24 kamerling; 26 nergens; 28 karbies; 30 regie; 32 Nimes; 34 del; 35 laf; 38 asregen; 40 koddig; 42 lekkers; 44 Aino; 45 bint; 46 kaal; 48 neer; 50 maske; 51 sajet; 54 mooi; 55 toga; 58 por; 59 nel; 61 p.f.; 63 II. Winwoord: WOORDENRIJKDOM De doe-het-zelf-zaak Minderhoud in Westkapelle is sinds kort een volwaardig lid van de Houtland- keten. Met de uitbreiding van de winkelruimte voldoet de zaak nu aan het vereiste aantal vierkante meters oppervlakte. De doe-het-zelf zaak heeft er de nodige meters bijgekregen, maar ook de meubelzaak heeft er een nieuwe afdeling met bedden. In de gereedschapwinkel is nu het standaard-assortiment van Hout- land te koop, onder meer hout, lijsten, tuingereedschap en lood gietersbenodigdheden. Voor het op maat zagen van de planken is een nieuwe zaagmachine aange schaft. Een ander pluspunt is dat de leveranciers van materialen nu via een achterdeur de spullen aanleveren. Wal lo melden? Poslbus 5017 .1330 KA Middelburg Hond - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen is in de periode van 9 juni tot en met 16 juni 1993 het volgende aangegeven: twee ko nijntjes, een bankbiljet, een kat, een hond, een portemonnee en diverse sleutels. Bij het dieren asiel te Vlissingen is in die perio de een bastaardherder, een cy perse poes, een zwarte poes, een zwart-witte kat, een rood-witte kat en een zwart-bruine kat aan gegeven. Paspoort - In de periode 12 juni 1993 t/m 18 juni 1993 zijn de na volgende voorwerpen aangege ven bij de politie Middelburg: Poolse bankbiljetten; afsluitdop voor fotocamera; dameshorloge, zilverkl. kastje, zwart leren band je; dameshorloge, goudkleurig; sjaal, donkergroen met afb. van een rijtuig; Brits paspoort t.n.v. Melanie Tates; portefeuille, bruin; parel armband met zilveren slui ting; gouden (naamplaat) arm band; div. sleutels; zwart nylon tasje (eig. Israëliër); plastic tasje inh. kindershirt bijpassende legging; wieldop. De dieren die aangegeven zijn, zijn een gele kanarie en een grijze roodstaart papegaai.

de Faam | 1993 | | pagina 17