Vlissings vakantiepark voor natuurvorsers Met De Faam/De Vlissinger ciders proeven bij de bron c- Horeca Middelburg verrijkt met Argentijns restaurant Duitse Hummelkunstenaar bezoekt Middelburg Italiaanse ijssalon biedt keuze uit vijftien smaken BATTERIJEN KRUISWOORDPUZZEL MILIEUTIP Entourage Rust. Het woord waar alles om draait. Eén zijn met de natuur. Niet voor niks zijn er Finse bungalows neergezet. Die zijn gemaakt van een natuurlijk pro- dukt en vormen een eenheid met de omgeving. Over alles is nagedacht. Alleen het publiek dat op het nieuwe vakantieverblijf in Vlissingen afkomt, dat heeft eigenaar Piet Hardenberg niet in de hand. Vori ge week werd, tijdens de receptie met genodigden, geklonken op de opening van het bungalowpark 'Swaenenburgh' in het Nollebos. Innovatie Hout Woensdag 2 juni 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Per jaar worden er in Neder land 100 miljoen batterijen verkocht. In batterijen zitten de beruchte zware metalen zoals cadmium, kwik en lood. Die zijn erg slecht voor mens en milieu. Het maken van een wegwerpbatterij kost veel meer energie dan hij uiteinde lijk zelf levert en u bent zo'n 2.000 keer duurder uit met stroom uit een batterij dan uit het stopcontact. MICMEC Walcheren Kortom, batterijen zijn geen slimme energiebron. Wat kunnen we er aan doen? Ge bruik om te beginnen zo wei nig mogelijk batterijen. Maar soms kun je eigenlijk niet zonder. Denk maar eens aan een gehoorapparaat. Voor apparaten die vaak worden gebruikt zoals een walkman is een oplaadbare batterij de meest milieuvriendelijke maar ook goedkoopste oplossing. Oplaadbare batterijen zijn wel een stuk duurder maar be denk dat u ze wel duizend keer kunt gebruiken. Voor apparaten die weinig stroom verbruiken (klok, zak lamp) kunt u het beste kiezen voor kwik- en cadmi- um"vrije" zinkbruinsteenbat- terijen. Alle batterijen - ook oplaad bare - doen we in de milieu box. Oude batterijen worden in Nederland opgeslagen in afwachting van verwerking in de toekomst. P&P E1072 58 49 4 14 55 44 15 45 9 1 35 29 63 27 6 Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 wapen; 6 papierprikker; 12 afscheidingsprodukt van naaldbomen; 14 lichtelijk zuur; 15 trekdier; 17 maanstand; 18 etenbereider; 20 zangnoot; 21 op deze wijze; 22 zuivelprodukt; 24 vis; 26 vrucht; 28 kledingstuk; 29 recht vaarwater; 30 oude lap; 32 slaapplaats; 33 vogelprodukt; 34 stand; 35 zoogdier; 37 per procura tie; 38 kraamverzorgster; 39 deugniet; 41 schelpengruis; 42 Argentijn se munt; 43 eetketeltje; 47 jachttrofee; 50 let wel; 52 garenweefsel; 53 de edelen; 54 eershalve; 55 hoogste punt; 57 daaraanvolgend; 58 duw; 59 maand; 60 Engelse maat; 62 mist; 64 wandelhoofd in zee; 65 ten bedrage van; 66 bijwoord; 68 lijst; 69 bolgewas; 70 krachteenheid; 71 lichaamsdeel; 73 plotselinge toeloop; 75 op geen enkele plaats; 76 gebrande suiker. VERTIKAAL: 1 plantje; 2 uitroep; 3 dans; 4 woonschip; 5 Ned. Spoorwegen; 7 titel; 8 verhoogde toon; 9 vogel; 10 naschrift; 11 kou- degrens; 13 gehoororgaan; 16 weinig levendig; 18 cilindervormige doos; 19 insekt; 21 reinigingsmiddel;-23 overblijfsel; 24 stadium; 25 schouwburgrang; 27 laagtij; 29 kledingstuk; 31 scheepsvloer; 34 aardappelgerecht; 36 oor van een haas; 38 jong varken; 40 Roe meense munt; 44 inhoudsmaat; 45 bezieldheid; 46 orgaan; 47 zoog dier; 48 wars van laagheid; 49 rechtsvoorschrift; 51 vereniging; 54 snoeimes; 56 tot rouwbeklag; 59 zangnoot; 61 pl. in Friesland; 63 roofdier; 64 stad in Italië; 67 sierlijk dier; 69 tijdmaat; 71 uiting van kou; 72 de onbekende; 73 radium; 74 lengtemaat, X;X;XvX;X;:vXvX;X;K;XxXvt;:;X;XvXv Oplossing Puzzel week 20 HORIZONTAAL: 1 aanslag; 6 ka- draai; 12 toer; 14 luis; 15 as; 17 kegelclub; 20 PS; 21 log; 23 mon ster; 24 hei; 25 idem; 27 voeg; 28 sabel; 29 ben; 31 voorn; 32 re; 33 paria; 35 eg; 36 karper; 37 grutto; 39 BM; 40 kopek; 42 be; 44 gebit; 46 nar; 47 Bazel; 49 Epen; 52 loge; 53 lol; 54 fontein; 58 Nes; 59 VS; 60 rammelaar; 62 LB; 63 Pisa; 64 naad; 66 stotend; 67 portiek. VERTIKAAL: 1 analist; 2 N.T.; 3 sok; 4 leem; 5 argon; 7 alles; 8 duur; 9 rib; 10 as; 11 insigne; 13 ulster; 16 soda; 18 en; 19 ct; 20 peer; 22 ge brabbel; 24 hoogtezon; 26 meermin; 27 voetbal; 29 baron; 30 Niger; 33 pek; 34 ark; 38 egelvis; 41 panter; 4C blesbok; 45 epos; 48 egel; 50 roman; 51 piano; 54 fase; 55 n.m.; 56 el; 57 naar; 60 rit; 61 rat; 63 Po; 65 d.i. Winwoord: VLINDERSTRUIK Op de plek waar eens een bakke rij en een tandartsenpraktijk wa ren gevestigd, werd de lokatie verbouwd tot een knusse eetge legenheid met een Argentijns ge tinte entourage. Warme kleuren, veel houtwerk, muren met een bezetting steenbrokken en be schilderingen. De dominerende blikvanger is een afbeelding van de grote kerk in Buenos Aires, naast kleurig neergepenseelde Zuid-Amerikaans ogende figuren. Het restaurant telt 48 plaatsen, verdeeld over banken en rieten stoeltjes. Hoge bankleuningen zorgen voor intieme eethoekjes. De zitjes zijn gegroepeerd rond een bar, die alleen dienst doet om van daaruit spijzen en drankjes door te geven, want het publiek wordt bij binnekomst gelijk uitge nodigd aan een tafel plaats te ne men. Vanuit een deel van het restaurant is er direct uitzicht op de open keuken, waar typische gerechten worden bereid als de Charrasco cuadril, de Argentijnse steak. Nog zo'n specialiteit is de gekrui de kip in wijnsaus. Lekker pittig, maar niet heet. Opvallende bijge rechten zijn onder meer warme rode bonen en pittige gegrilde worstjes. Maar ook de gemari neerde inktvis staat bij de entrees op de menukaart. Als afsluiter heeft Assador bijvoorbeeld soes jes gevuld met kaneelijs. Eten in Assador is ook genieten van Ar gentijnse wijnen. Volle, stevige, gekruide wijn met een lange af dronk. De keuken is zeven dagen per week tot half elf 's avonds geopend. FOTO ANDA VAN RIET Met de hand gemaakte Hummel beeldjes, door de één worden ze afgedaan als kitsch, anderen be schouwen ze als kunst. De Duit se 'Hummelkunstenaar' Horst Höfler was de hele vorige week te gast bij Peeters Geschenken huis in Middelburg, waar hij zijn kunsten vertoonde. We spraken met hem over zijn schilderwerk, zuster Maria Innocentia Hummel en de verzamelrage die de Hum meltjes hebben ontketend. Sinds acht jaar reist Horst Höfler de wereld rond om demonstra ties te geven in het beschilderen van Hummelbeeldjes. Al vanaf 1935 worden de keramieke Hum meltjes vervaardigd in de Goebel- fabriek in het Beierse Rödental. De immer gelukkig ogende pop petjes worden gemodelleerd naar tekeningen van de Duitse non Maria Hummel (1909-1946). Höf ler: "Ze werd geboren als Berta Hummel en behaalde in 1931 een diploma aan de kunstacademie. In plaats van een carrière als kunstenares trad ze toe tot de or de van de Franciscanessen van Siessen. Onder haar nonnen- naam Maria Innocentia Hummel maakte ze vele tekeningen van lieflijke kinderen. Ze hield van kin deren, maar het moederschap was uiteraard niet voor haar weg gelegd". Al pratend schildert Höfler verder, gezeten achter een tafel gevuld met beeldjes, pense len en potjes verf. "De kunst van het schilderen is om veel ver schillende tinten te gebruiken, waardoor de beeldjes en natuur lijke uitstraling krijgen", legt hij uit. En uitstraling hebben ze! Over de hele wereld zijn verzame laars van de Hummelbeeldjes. Speciaal voor hen is er een Hum melclub en worden er beurzen georganiseerd waar de Hummels worden verhandeld. Höfler: "Naast de gewone collectie wor den er in de fabriek verzamelse- ries gemaakt. Die modellen worden maar één jaar vervaar digd en kunnen alleen door leden van de Hummelclub worden ver kocht". Hij laat er één zien, het exemplaar van 1988 dat toen 1100 gulden kostte. Hetzelfde beeldje brengt nu zo'n slordige 5000 gulden op. Volgende week reist Höfler af naar Hamburg om daar zijn kunsten te tonen. De exclusieve "Lezersreis van de Maand" gaat in juni naar de Bel gische Voerstreek. Naar het land van Aubel. Het Land van Aubel is een streek van weiden en fruitbomen, be kend om zijn schitterende verge zichten. Mooie valleien, onderbroken door groene hagen, Max. sterkte van -4 tot +4 enkelvoudig tot cilinder 2. Aanbieding geldig van 1 t/m 19 juni '93. Andere kortingsregelingen niet van toepassing BEL GRATIS 06 - 02267/6 (tijdens kantoon/ren) zijn typisch voor deze landstreek. Streekspecialiteiten zijn naast roomboter en roomkaas vooral de perensiroop en de ciders. Na koffie met gebak onderweg bezoeken we de ambachtelijke si roopmakerij van de familie Ny- sen. Appelen en peren van onbespoten hoogstamfruitbo- men worden hier - zonder toege voegde suikers of conserveermiddelen - tot siropen verwerkt. Na de uitleg is er uiter aard een proeverij. De warme middagmaaltijd - met onder meer kalkoenrollade - wordt gevolgd door een rondrit door de streek. Het opstapchema voor deze reis is: We passeren daarbij onder meer de abdij van Val Dieu, gesticht in 1216. In de ciderie Ruwat worden fruit van de streek en geïmpor teerd fruit gebruikt voor de berei ding van de meest exotische ciders. Natuurlijk hoort bij de rondleiding een proeverij en u ontvangt een kleine verrassing bij het vertrek. In de abdij van Val Dieu die we eerder passeerden wordt het dagje Land van Aubel afgesloten. Prijzen voor lezers van de Faam/Vlissinger f 77,50 p.p. incl. 1x koffie/gebak, entree siroopma kerij en ciderie, warm mid dagmaal. Domburg - Bushalte Tramzicht 06.15 Biggekerke - Kerkplein 06.30 Koudekerke - Dorpsplein 06.40 Vlissingen - Stadhuisplein 06.45 Vlissingen - NS Station 06.50 Souburg - Bushalte Brug 06.55 Middelburg - NS Station 07.05 Nieuwland - De Rode Leeuw 07.10 Lewedorp - Pompstation v.d. Dries 07.20 Goes - NS Station 07.30 Kloetinge - Pompstation 07.35 Kapelle - Caisson 07.40 Kruiningen - Zeeuwsche Paerel 07.45 Krabbendijke - De Koophandel 07.55 trek Land van Aubel: ca. 16.30 Boek snel bij Reisburo Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4 telefoon 01180-39839)of Goes (Opril Grote Markt 2, telefoon 01100-20280). De reisburo's zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 09.30-17.30 en op zaterdag van 10.00-16.00. Deze reis wordt onder voorbehoud van voldoende deelname uit gevoerd. Rond de Thermen Skandia Sauna staan, aan het water, zes bunga lows geschakeerd, leder op een eigen niveau. „Het hoogtever schil is gemaakt met het oog op de privacy', zegt Hardenberg, daarbij in detail tredend over de wijze waarop de waterstromen worden tegen gegaan. Dit om te voorkomen dat bij een regenbui, onmiddellijk het terras van de la gergelegen buren blank komt te staan. De eigenaar van de sauna loopt één van de houten Finse bungalows binnen. Vergenoegd kijkt hij in het rond. „Je ziet het. Alles in stijl. Zelf bij de keuze van de accessoires, zoals lampjes en kapstokjes is er rekening mee ge houden dat alles zo natuurlijk mogelijk moet zijn". Dus, ...ook van hout. Hardenberg is ervan overtuigd: de gasten zullen zich de koning te rijk voelen. Drie jaar geleden vatte Harden berg het plan op, om bij de sauna een aantal vakantiewoningen te bouwen. „Je ontkomt er niet aan om constant te blijven vernieu wen", oordeelt hij. „Vijf jaar gele den kwam onze dochter met haar beautysalon binnen de mu ren van de sauna, er zijn solaria bijgekomen, dompelbaden, horeca-faciliteiten en nu dan een vakantiepark. De uitbreidingen bij sauna's zijn gigantisch groot, maar als je niet meegaat weet je zeker dat je binnen afzienbare tijd je biezen kunt pakken". Boven dien zag de uitbater van de sauna een markt die hij liet liggen. Tot nu toe werd er samengewerkt met een hotel als het ging om weekend-arrangementen voor de sauna. „Maar waarom zou ik die mogelijkheid zelf niet aangrij pen", is zijn retorische vraag. Het verkrijgen van een vergun ning voor het park bleek echter niet van een leien dakje te gaan. De plek waar de sauna zich be vindt draagt het stempel stiltege- bied. De gemeente stond niet springen om, juist op die plek, een aantal bungalows.voor toe risten uit de grond te zien rijzen. Maar uiteindelijk wist Harden berg de ambtenaren ervan te overtuigen dat het niet in zijn be doeling lag er een pretpark van te maken, maar dat hij het klein schalig wilde houden en zich vooral ging richten op natuurlief- Tonny Minnaert samen met de ijsbeer die tijdens de ope ningsdag klanten probeerde te lokken voor de nieuwe ijssa/on Gino. maanden door te komen. De volgde hij ooit een cursus tot sauna-badmeester. De manier waarop er in dat Scandinavische land met hout om werd gegaan sprak hem aan. „Niet alleen iso leert hout beter dan welk ander materiaal, het geeft je ook een gasten krijgen, op gezette tijden, ook toegang tot de sauna. Over een aantal jaren moet het geheel van restaurant, sauna, beautysa lon en bungalowpark een econo mische eenheid vormen. In Middelburg is de laatste weken heel wat in beweging op het ge bied van het verzorgen van de in wendige mens. Nieuwe eetgelegenheden schieten de grond uit. Tot de laatste ontwik kelingen behoort de start van een horecabedrijf, waar de pot weer eens wat anders schaft dan wat men in de Zeeuwse hoofdstad gewend was. We hebben het over het aan de Stationsstraat geopende Argentijnse restaurant Asador. Een naam die voor ken ners betekent dat er op die plek, op houtskoolvuur bereide, ge rechten vallen te verorberen. Asador wordt geëxploiteerd door M.I. Hafez. Van huis-uit Egypte naar, maar ervaren in het werken in Argentijnse eetgelegenheden. Na eerst in Den Haag een paar jaar in loondienst in die sferen werkzaam te zijn geweest, vestigde hij zich jaren gelden in Vlissingen om daar in-de Schel- destraat de bistro De Schelde te gaan uitbaten. Zesenhalf jaar er varingen in die horeca-sector vormden voor de 29-jarige Maher Hafez een voldoende hechte ba sis om in Middelburg aan de weg te gaan timmeren met de Argen tijnse keuken. Wie bij het Scheldeplein in Vlis singen uit de bus stapt, kan voortaan onmiddellijk een echt Italiaans ijsje kopen. IJssalon Gi no aan de Aagje Dekenstraat heeft keuze uit vijftien smaken. Daarnaast zijn er ook koffie, thee, frisdranken en enige snoepwaren te krijgen. Wie niet likkend over de straat wil gaan kan de bankjes in de zaak of op het terrasje be nutten. Ed Noordermeer, zowel eigenaar van Gino, alsook van het er vlak- naast gelegen café de Happy Buccaneer en bistro De Monnik, vindt de combinatie van de drie zaken op een rij heel gunstig. „Voor gasten die in de bistro eten, kan ik het dessert bij Gino halen en cafébezoekers die te veel op hebben, kunnen rustig in het café blijven eten, want we voeren dezelfde kaart als de bistro' IJssalon Gino is het hele jaar ge opend vanaf 12 uur 's middags. Tonny Minnaert hanteert de ijs- schep in deze nieuwe zaak in de Scheldestad. Blik op het vakantiepark 'Swaenenburgh'. hebbers. „Het moet bescheiden blijven. Het park is nu berekend op 24 personen. Groter moet ook niet". Hardenberg twijfelt er niet aan dat 'Swaenenburgh', door de wijze waarop het gepresenteerd wordt, natuurvorsers aantrekt. Binnen in de bungalows ruikt het nog naar de nieuwigheid. Het is de geur van hout. Hardenbergs voorliefde voor dit produkt uit de natuur ontstond - hoe kan het ook anders - in Finland. Daar gevoel van rust als je er in woont", vindt Hardenberg. En dat is nu juist waar de hele filoso fie van het park op steunt: rust en ontspanning. In de winterperiode zullen de bungalows gebruikt worden voor weekend-arrangementen. Een verwenweekend met alles erop en eraan. In de zomer wordt het een vakantieverblijf. Hardenberg, die het bedrijf samen met zijn vrouw en dochter draaiende houdt, probeert daarmee de - voor de sauna - slappe zomer- r

de Faam | 1993 | | pagina 9