Provincie Zeeland Steun voor oesterkweek Middelburgse braderie met manifestatie dieren en media I W.M. R0ELSE I Lange wachttijden in bistro-pizzeria voorbij BROMFIETS- VERZEKERING Wildkamperen Bekendmaking cJS In Beroep Commissies De fragiele chauffeur kreunde en steunde Provincie Zeeland OP DE VOET GEVOLGD door Hauk Breedveld Hauk Breedveld Mediamarkt Bekendmaking Melding Hoechst Ook dit jaar weer de laagst mogelijke premie Assurantiekantoor Vergunningen Hoechst en Elf Atochem Woensdag 2 juni 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Met Hemelvaart en Pinksteren net achter de rug en de zomer in het verschiet, neemt de lust om er een paar dagen op uit te trekken weer toe. Zeeland staat klaar om strand-, rust- en cultuurzoekers gastvrij te onthalen. Voor vakan- tievierders gelden ook spelre gels. Een van de regels is dat het niet is toegestaan buiten de campings te kamperen tussen 21.00 en 06.00 uur. De redenen zijn eenvoudig: de natuur heeft rust nodig en keer op keer blijkt dat niet iedereen de discipline op kan brengen zijn eigen troep op te ruimen waardoor vervuiling dreigt. Overheden en instellingen als politie en provinciale VW hebben de handen ineen geslagen en de nodige maatregelen genomen. Op geheide wildkampeerplekken staan waarschuwingsborden. Dat is ook het geval langs veel toegangswegen. Op veel plaatsen zijn informatiefolders beschikbaar en op sommige momenten worden deze folders uitgereikt aan binnenkomende toeristen. De pers besteedt voortdurend aandacht aan de maatregelen tegen het wildkamperen. Kortom, zo langzamerhand kan iedereen op de hoogte zijn van het "wildkampeerverbod". Wie de regels overtreedt kan rekenen op een boete van 150,=. Voor buitenlanders geldt "boter bij de vis", gelijk afrekenen dus. Behalve tijdens de gewone surveillances is de politie al, met Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 inzet van extra menskracht, gericht opgetreden. Ook de komende zomer zullen er op gezette tijden gerichte akties zijn tegen het wildkamperen, onverlet dat hiertegen ook wordt opge treden tijdens het "gewone werk". De oesterkweek in Zeeland moet de concurrentie uit het buitenland, vooral uit Frankrijk en Ierland, kunnen bijbenen. Vandaar dat gedeputeerde staten bereid zijn geld te stoppen in de ontwikkeling van kweek- en produktietechnieken. Maandag 7 juni houdt de hoorcommissie bestemmingsplannen een zitting. Aan de orde komt het bestemmingsplan Rijksweg 58 van de gemeente Oostburg, waartegen een bezwaarschrift is ingediend door de heer E.E. Aer- noudts uit Oostburg. Hij vreest door het bestemmings plan milieuoverlast, moeilijke bereikbaarheid van Oostburg, aantasting van het landschap en waardedaling van zijn woning. De commissie hoort bezwaarde en de gemeente in een openbare zitting die om 13.00 uur begint in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Twee bakken water, elk met een inhoud van duizend liter, filters voor het zeewater waarmee de bakken gevuld worden, verwar mingselementen en een beluch tingssysteem, dat zijn de be standdelen van een nieuwe kweektechniek in de oesterteelt. Aanschaf en installatie van de spullen voor deze techniek, in vaktermen telecaptagetechniek geheten, komt Viskwekerij Neeltje Jans BV op zestigduizend gulden te staan. Gedeputeerde staten zijn bereid de helft van de kosten, dertigduizend gulden, voor reke ning van de provincie te laten komen. Vrijdag 2 juli zullen pro vinciale staten een besluit nemen over dit plan van het dagelijks provinciebestuur. Door deze nieuwe techniek zijn de kwekers in staat de larven van de oester, de Zeeuwse Creus, onder gecontroleerde omstan digheden op te laten groeien tot uitzaaibare grootte. De nieuwe methode is goedkoper en biedt een grotere bedrijfszekerheid dan de oude kweekwijze waarbij onder meer het samenklonteren van oesters een groot probleem was. De Zeeuwse oesterkwekers hebben veel moeite moeten doen om de produktie van oes ters niet te laten verdwijnen. In het begin van de jaren tachtig maakte de oesterziekte Bonamia Ostrea in de Oosterschelde de kweek onmogelijk van de Zeeuw se platte oester. In 1988 trad deze ziekte ook op in het Greve- lingenmeer en het ziet er naar uit dat een bedrijfszekere cultuur van de platte oester voorlopig niet meer mogelijk is. Wel is het gelukt in de afgelopen jaren de Zeeuwse Creus te ontwikkelen. Deze oester heeft inmiddels een eigen plek op de markt veroverd. Dankzij deze ontwikkeling konden de verwerkingscapaciteit en de handelskanalen overeind blijven. Verdere ontwikkeling van kweek en produktietechnieken is echter noodzakelijk om de concurrentie uit het buitenland het hoofd te kunnen bieden en op zijn minst de positie van de Zeeuwse oes tercultuur te handhaven. Vandaar dat het dagelijks provinciebe stuur in zijn motivatie aan provin ciale staten schrijft: wij menen dat dit project van groot belang kan zijn voor de gehele oester branche in Zeeland en voor het instandhouden van de naam die Zeeland heeft in de grote bui tenlandse afzetgebieden. De statencommissie voor ruimtelijke ordening vergadert vrijdag 4 juni, 9.30 uur. Belangrijke agendapunten zijn het afvalstoffenplan 1993-1998, het ontwerp-streekplanafwijking Oranjeplaat, het procedure- voorstel streekplanafwijking Ver- schepolder, het procedure- voorstel streekplanafwijking mosselschelpen en een bijdrage in de kosten van verplaatsen van een groothandel in Veere. Maandag 7 juni, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor welzijn. Aan de orde komen begrotings stukken en jaarplan en beleids plan van de Zeeuwse Bibliotheek. Verder zal worden gesproken over het plan van scholen voort gezet onderwijs 1995-1997 en het onderbrengen bij de Zeeuwse Sportraad van de organisatie van Meer bewegen voor ouderen. De statencommissie voor waterstaat en verkeer buigt zich op 7 juni, 13.30 uur, over de begrotingswijziging van de PSD, een subsidie voor de verkeersveiligheidscampagne in Zeeuwsch-Vlaanderen, de aanleg- kosten van de fietspaden Vlissin- gen-Vlissingen-Oost, de jaarstuk ken van de PZBM en de WOV over 1992, een krediet voor het kruispunt Baljuwlaan (Terneuzen- Sas van Gent) en de verbetering van de weg Scherpenisse-Sint Maartensdijk. De statencommissie voor economie vergadert donderdag 10 juni, 15.30 uur. Op de agenda staat het volgende: evaluatieverslag Piket team 1992 en aanbevelingen 1993, interim rapportage Bureau positieve actie, notitie econo mische situatie in mei 1993 in Zeeland, voorstel bijdrage in vlasvliestrays en -potten, voortgangsrapportage Interreg 1991-1993 Euregio Schelde- mond, opleiding groenvoorzie ning en natuurlijke omgeving, verlenging Euregioproject A5 en project Fl, verslag en aktiviteiten 1992 en telematicabeleid 1993, krediet voor gemechaniseerde oogst van bloemkool, subsidie viskwekerij Neeltje Jans BV voor telecaptageproject oesterkweek, nota zoneringsprocedure luchtvaart-terrein, ontwerpstreek- planafwijking Oranjeplaat en Symposium Kennisaanbod in Zeeland. De statencommissie voor algemeen bestuur vergadert vrij dag 11 juni, 9.00 uur. De agenda is nog niet bekend en wordt in het volgende nummer van Abdijnieuws bekend gemaakt. Vrijdag 11 juni, 14.00 uur, komt de statencommissie voor milieu bijeen. Agendapunten zijn het afvalstof fenplan 1993-1998 met het eva luatieplan en de streekplanuit werking, de NV Sturing Afvalverwerking Zeeland, het ontwerp meerjarenplan verwer king gevaarlijke afvalstoffen en de concept-nota van aanpassing. Verder komen aan de orde het beleidsplan waterbodems en baggerspecie, het milieuverslag 1992, de nota toekenningen uit het milieufonds voor 1993, een subsidie voor onderzoek project vlasvliestrays en -potten en het ontwerp-streekplanafwijking Oran jeplaat. Alle statencommissies behande len voorts de tussenrapportage van de werkgroep subsidiebeleid, de tussenrapportage van de werkgroep kerntaken, de strategische uitgangspunten van de kerntakendiscussie, de verde ling van het onderzoeksbudget 1993 en de nota Zeeuwse Subsidiestromen. De vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg. De statencommissies voor ruimtelijke ordening, welzijn, economie en algemeen bestuur vergaderen in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De statencommissies voor water staat en verkeer en voor milieu komen bijeen in het gebouw Het Groene Woud 1 te Middelburg. Hauk Breedveld maakt een reis door verschillende Aziatische landen. Wekelijks houdt hij ons op de hoogte van zijn beleve nissen. Zoals ik al eerder vermeldde, is de Rickshaw een opvallend vervoermiddel die je haast in iedere Aziatische stad tegen komt. Als toerist ontkom je er niet aan hier eens een ritje mee te maken. Ze zijn er in verschil lende soorten en maten. Nage noeg iedere stad heeft z'n eigen Rickshaw. Meestal zijn ze versierd met toeters en bellen en beschilderd met landschap pen of portretten van beroemd heden. Zelfs Rickshaws voorzien van een radio kom je dikwijls tegen. Eén ding hebben alle Ricksh aws gemeen. En dat is het soort chauffeur. Vaak kleine, tengere mannetjes met een ar moedig uiterlijk. Vol goede moed hebben ze het platteland verlaten om een beter bestaan in de stad op te bouwen. Ze huren daar een Rickshaw om van 's ochtends vroeg tot diep in de nacht mensen en vracht van hot naar haar te vervoeren. Zeven dagen per week zwoe gen en zweten door de over volle straten, omgeven door uitlaatgassen en lawaai van het moderne gemotoriseerde ver keer. En levert dit geploeter nu een vetpot op? Nee. Een deel van de verdiensten staan de Rickshaw-drivers af aan de ver huurder en van hetgene dat overblijft kunnen ze net de maag vullen of de bus naar huis nemen. Is er geen geld voor de bus, dan zoeken ze een beschut plekje onder een brug of boom om daar de nacht door te brengen. De meeste Rickshaw-drivers spreken de Engelse taal niet en kunnen geen kaart lezen. Daar naast proberen ze je te beïn vloeden wanneer het gaat om de keuze van je hotel. Logisch wanneer je weet dat ze van be paalde hoteleigenaars een fooi ontvangen als daar toeristen worden afgeleverd. Ondanks deze minder positieve kanten van de Rickshaw-driver, dwin gen ze respect bij je af. Dat was vooral tijdens één van mijn ritten, toen de fragiele bestuur der zich liet gebruiken als buschauffeur. Tientallen schoolkinderen, gekleed in uni form, kwamen op zijn voertuig afgestormd en propten zich in het koets, dat met veel ge kreun en gesteun in beweging kwam. Tja...je moet toch wat als de onderlinge concurrentie tussen Rickshaw-drivers zo groot is. De Rickshaw die een belangrij ke stempel op het stadsbeeld drukt, zie je helaas steeds min der rijden. Veel stadsbesturen stellen 'niet-Rickshaw zones' in, omdat zij ten eerste vaak de oorzaak zijn van de vele opstoppingen. En ten tweede worden ze als een teken van armoede gezien. Jammer, want ik vind het een fan tastisch vervoermiddel en laat me dan ook regelmatig op een ontspannen manier door de stad rijden. Middelburg staat donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 juni weer in het teken van de brade rie, die dit jaar grootser opgezet is dan ooit. Nieuwe evenementen die in het programma ingevoerd zijn, zijn een volwaardige dieren- manifestatie - niet allen wat die ren van de kinderboerderij die rondlopen, maar demonstraties en stands- en een mediamarkt, waar de lokale omroepen en dag en weekbladen de bezoekers een kijkje in de media-keuken gunnen. De braderie in de Zeeuwse hoofdstad staat al weer bomvol, „en er staan zelfs nog wachtende op de lijst. Een teken volgens pr- man Arned de Jonge, dat de bra derie nog niet uit de tijd is. Dat dit evenement in Middelburg nog steeds aantrekt, terwijl in de meeste steden naar andere for mules wordt gezocht, wijdt De Jonge aan het feit dat 'Middel burg iets heeft'. Wat weet hij niet, maar - zo stelt hij - „blijkbaar komen de mensen graag naar hier. Dat zie je ook met de week markt. Die is ook altijd druk be zocht". Inmiddels hebben zich 173 on dernemers uit Middelburg aange meld voor de braderie, die heel het centrum van de stad beslaat. Van elders uit de omgeving heb ben zich 146 kooplieden inge schreven, maar dat aantal moet worden teruggebracht, vindt de De Jonge. „De braderie is een ge beuren voor en door de Middel burgse ondernemers", meent hij. Dat de braderie zoveel grootser is aangepakt dan voorgaande jaren heeft volgens hem niets te ma ken met de concurrentie van om liggende steden als Vlissingen en Goes. „Je maakt gewoon ieder jaar een analyse van je sterke punten en die buit je uit. De bra derie is dat in Middelburg. En, je probeert vervolgens iedere keer een meerwaarde aan het geheel geven". Die toegevoegde waarden zijn onder meer de mediamarkt en de dierenmanifestatie. Deze evenementen moeten de zwakke loca ties van de braderie, de Markt en Plein 40, wat aantrekkingskracht geven. De PZC en de Stern- weekbladen tonen op de media markt hoe een krant tot stnad komt en opgemaakt wordt. De lokale omroepen Radio Actief en Radio Maximaal doen interviews en spelletjes onder het publiek en zenden dat uit. Daarnaast komt de Veronica Zomertruuk naar Middelburg en is er een 'Vakan tie, Sport en Vrijetijdsfestival Li ve'. De dierenmanifestatie op Plein 40 bestaat uit demonstra ties, spelletjes en stands van Vo gelopvang De Mikke, de dierenbescherming, het dierena siel en de kinderboerderij De Klepperhoeve. Drie dagen lang is er muziek in de stad. Het enige grote podium - dit in tegenstelling tot vorige jaren, toen in elke straat een podium stond - staat op het Damplein. Verder zijn er de looporkesten die door de stad dweilen met jazz- en rockmuziek, maar ook Hollandse meezingers. Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 6.1 van het Inrichtingen- en Vergunningenbesluit Wet milieubeheer bekend dat op 24 mei 1993 een mel ding is ontvangen ingevolge de Wet milieubeheer. De melding is ingediend door Hoechst Holland NV te Vlissingen en heeft betrekking op de bouw van een on derhoudswerkplaats voor bedrijfsvoertuigen. Ter inzage De melding kan worden ingezien van 3 juni 1993 tot en met 2 juli l 993 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en indien daarom wordt verzocht (tel: 01184-87204) iedere woensdaga vond van 17.15-20.15 uur. Het Groene Woud 1postbus 165, 4330 AD Middelburg EXTRA EETZAAL VOOR DE CAPELLE IN WESTKAPELLE Het liep in het hoogseizoen zo storm in de bistro-pizzeria La Ca- pelle in Westkapelle, dat de gasten soms wel twee uur moesten wachten voordat zij een hapje konden eten. Om hieraan een eind te maken besloten de eigenaren, Angelika en Peter Pe permans, hun eetgelegenheid aan de Zuidstraat uit te breiden. De aan het pand grenzende gara ge verbouwden zij tot een mo derne eetzaal. Maar eerst ging de keuken geheel op de schop en werd voozien van de modernste apparatuur. Om de bediening vlot te laten verlopen werden twee extra personeelsleden in vaste dienst genomen. Toen meer dan vier jaar geleden de Westkapelse burgemeester met een minuscuul schaartje de toegang tot La Capelle openknip te, konden de uitbaters alleen maar hopen op een grote toe loop. „Het is boven verwachting goed gegaan", vertellen Angelika en Peter Pepermans als de eerste verbouwing net achter de rug is. „Het liep onmiddellijk storm. Zo wel de toeristen als de inwoners van Walcheren wisten ons vanaf het begin te vinden. Wij zijn het hele jaar open en ook in de win ter hebben wij veel partijen en re cepties. Zoiets als deze bistro was er destijds niet in Westkapel le. „De meeste eetgelegenheden hier zijn een beetje ingedut". Pe ter Pepermans laten zijn gedach ten de vrije loop: Alles blijft maar bij hetzelfde en de kaart wordt nooit vernieuwd. De klanten kij ken steeds meer naar de kwa liteit. Wij werken uitsluitend met ge heel zelfgemaakte produkten. Sauzen, soepen, het pizzadeeg, ik maak het allemaal zelf", legt Pepermans uit, die een opleiding in de Franse keuken genoot en daarnaast vele jaren bij een Itali aans restaurant werkte. Sinds de verbouwing beschikt La Capelle over een hypermoderne keuken met een kookeiland en een extra eetzaal met 32 zitplaatsen. De zaak kan met recht een familie- De staf van La Capelle ach ter het nieuwe kookeiland. Van links naar rechts: Cindy Feith, Keiren Thurgood, Ange lika en Peter Pepermans. bedrijf genoemd worden nu ook een nichtje van de uitbater, Cindy Feith en haar Engelse verloofde Keiren Thurgood tot de staf toe traden. La Capelle is in het voorseizoen vijf dagen per week van 17 tot 22 uur geopend. Dinsdag en woensdag is de zaak gesloten. In het hoogseizoen, vanaf 1 juli, kunnen de gasten er iedere dag terecht. SPARTAM ET60,- AUTOMAAT SNORFIETSf 140,- I MET VERSNELLINGf 375,- I incl. alle kosten en plaatje van 1 mei 1993 - 1 mei 1994 I I Blauwedijk 1, Middelburg, 01180-14287 Directie Milieu en Waterstaat Aanvragen Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. 1. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft bij hen op 26 februari 1993 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. Het betreft het inrichten van een losplaats voor tankauto's met zwaveldioxyde en het aanpassen van de opslaginstallatie voor zwaveldioxyde bij de Alkaansulfonaatfabriek. 2. Elf Atochem Vlissingen BV te Vlissingen heeft bij hen op 23 februari 1993 een aanvraag ingediend om vergunning in gevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van de fabriek voor de productie van organotm- en organofosforpro- ducten en polymeer harsen aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie H, nr. 519 en sectie M, nrs. 675 en 738. Het betreft de bouw van een opslaglocatie voor de opslag van organotin- en organofosforproducten. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedures hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvragen, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 3 juni 1993 tot en met 2 juli 1993 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); - bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 3 juni 1993 tot en met 2 juli 1993 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvragers, de betrok ken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 3 juli 1993 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud 1postbus 165, 4330 AD Middelburg.

de Faam | 1993 | | pagina 13