mmmmmw Sport Buurt/wijk Cultuur Gevonden Verenigingen Allerlei Ouderen Lezingen PSYCHOCONSULT COLLECTIEVE WAANZIN (2) Woensdag 5 mei 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 21 üiiüiai Wat te melden? F'ostbus 5017, 4330 KA Middelburg Marathon - Voor de elfde keer wordt zaterdag 8 mei in Terneu- zen de halve marathon gelopen. Jaarlijks doen ongeveer vierhon derd atleten aan de loop mee. Aan de start verschijnen onder andere de Nederlandse toppers Jan van Rijthoven en Chris Ver beek. Het startsein voor de wedstrijdlopers wordt om 14.15 uur gegeven. Overige deelnemers kunnen voor een kortere afstand kiezen. Informatie Bas de Vos tel. 01150-19167. Sportgala - Tijdens het sportga la in het sportcentrum Groene- woud in Kapelle, wordt vrijdag 14 mei de aanmoedigingsprijs voor Jong Zeeuws Sporttalent uitge reikt. De genomineerden zijn ten- nister Kelly Bouman, turnster Monique Slootmaker en atlete Anjolie Wisse. Gehandicapten - Collectanten van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten gaan van 2 tot en met 8 mei in heel Nederland langs de huisdeuren. Het fonds is geheel afhankelijk van de in komsten van de collecte. Het geld gaat onder meer naar ge handicaptensportverenigingen en -organisaties en de Paralympics. Wandel-vierdaagse - Van 13 tot en met 16 juli worden in de omgeving van Apeldoorn voor de vijftigste keer de Internationale Vierdaagse Wandeltochten gelo pen. Info tel. 030-319458. Mars - Op 15 mei gaat de wan- delsportveniging Willen is Kun nen voor de 23e keer van start met de Mars Rond Walcheren. De mars begint om 9 uur bij het clublokaal aan de Oranjestraat in Vlissingen. Op hetzelfde tijdstip en op dezelfde plek start de 2e mars Vlissingen-Domburg van 25 kilometer. In Domburg beginnen de lopers om 12.30 bij café Tram- zicht. Ze leggen een afstand van 40 kilometer af richting Vlissin gen. Inlichtingen tel. 01184-18236 of 16295. Reuma - De Zeeuwse Sportraad geeft donderdag 13 mei een voorlichtingsavond over bewe gingsactiviteiten voor mensen met een reumatische aandoenin gen, in De Stenge in Heinkens- zand. Aan de hand van praktijk voorbeelden en dia's verduidelijkt een fysiotherapeute wat er tij dens de bewegingsuren gedaan wordt. Voor inlichtingen 01182-3534. Toernooi - Donderdag 6 mei wordt de finale gespeeld van het non-profit toernooi Walcheren; een zaalvoetbaltoernooi in de sporthal van Oost-Souburg. Teams van verschillende instan ties doen aan de wedstrijden mee. Fietstocht - De vereniging We reldkinderen organiseert vrijdag 14 mei een sponsorfietstocht in Zeeland. De start is tussen 18 en 18.30 uur bij de Stromenwijk- school in Middelburg. De op brengst van de fietstocht gaat naar het kindertehuis 'Nava Jee- van Rehabilitation Centre' in Ban galore in India Sportkeuring - Het sportkeu ringsbureau in Goes heeft haar activiteiten beëindigd. Alle sport- medische activiteiten in Zeeland vallen nu onder het bestuur van de Stichting Sport Medisch Ad viescentrum Zeeland dat in Vlis singen en Hulst twee bureaus heeft. Terre des Hommes - In samen werking met Atletica houdt Terre des Hommes op zaterdag 8 mei een prestatieloop over duin en strand. Gestart wordt vanaf cam ping Dishoek, om 14.30 uur. De afstanden bedragen vier en acht kilometer. Papegaaienburg - Met man en macht werkt het wijkcomité Pa pegaaienburg er aan om zijn wijk leefbaar te houden. Niettemin moet er een aantal vlekjes wor den weggewerkt. Tijdens de ver gadering op maandag 10 mei - 's avonds om half acht in de Franciscusschool - komen zowel positieve als negatieve zaken aan de orde. Uiteraard krijgen ook de plannen voor de nieuwe wijkac- commodatie aandacht en wordt de vacature van voorzitter besproken. Cassette - Het in dialect ge schreven boekje 'Noe nog Mooi er' van Bei Cok is in overleg met de Stichting Ons Zeeland voor blinden en slechtzienden op mu- ziekcassette verschenen. Op de vier cassettes is de schrijver zelf te horen in zijn eigen dialect. Info tel. 01130-82027. Manifestatie - In de veiling in Kapelle is op 17, 18 en 19 juni een manifestatie van de Zuidelij ke Landbouw Maatschappij. De manifestatie bestaat uit een ten toonstelling van bedrijven in de agrarische sector. Vrijdag 18 juni zijn er keuringen en shows van het vee door de Zeeuwse Rund vee Stichting. De dag erop wordt de Zeeuwse Dag van het Paard gehouden. Psalmboek - In de periode van 3 april 1993 t/m 16 april 1993 zijn de navolgende voorwerpen aan gegeven bij de politie Middelburg: bankbiljetten; halsband (I.blauw leer); psalmboek; fototoestel (2x); motorhandschoenen, bruin/blauw/paars, merk Thinsu- late; 1 paar d.rode damesschoe nen; trui, grijs gestreept, mt. 38; trui, div. kleuren, mt. 38; port., "Scout", paars met gele rand, in houd kleingeld; port., blauw ny lon, "Benneton", inhoud pasje; sleuteletui/port., zwart, inhoud sleutels kleingeld; port., zwart, inhoud lippenbalsem klein geld; 1 oorbel, in de vorm van een zeehond; gouden ringetje, steentje ontbreekt; gouden scha kelarmband, "Figaro"; gouden schakelarmband, geel goud/wit goud; diverse sleutels; strippen kaart; wieldop. Verder werd een kater met tijgermotief gevonden. Fotonegatieven - Op 19 april 1993 is bij de politie Middelburg, door MAXIS Middelburg ingele verd de navolgende gevonden voorwerpen: linnen boodschap pentas, zwart; kadopapier/-folie; wollen kindermuts, wit; plastic boomerang, oranje; dameszonne bril, wit/bruin; fietsframe, grijs; tennisbal; batterijen (button cell); zilverkl. broche met steentjes; autosleutel aan glazen bolletje; 2 sleuteltjes, nagelknipper aan geel/rood touwtje; 45 degrees klantenkaart; sleutelhanger, wit; fotonegatieven; witte envelop t.a.v. Paul ten Hacken. Gevonden - In de periode van 17 april 1993 t/m 23 april 1993 zijn de navolgende voorwerpen aangegeven bij de politie Middel burg: 2 voetsteunen van invali denwagen; fietscomputer; rechter d. handschoen, zwart leer; nachthemd, (nieuw) in ver pakking Hünkemöller; div. sleu tels, wieldop. Verder werd een lapjespoes gevonden. Kom in kooi - Een aantal leden van vogelvereniging De Nagte- gaal stelt op zaterdag 8 mei zijn volières open. Tussen 13 en 17 uur kunnen belangstellenden naar de kweekprodukten kijken. Ook kunnen ze vragen stellen over de hobby die deze mensen intensief uitoefenen. De adressen waar de deuren naar de volière open staan zijn: Burgemeester Geuzestraat 27 Aagtekerke, Schorestraat 4 Arnemuiden, Klein Mariekerke 2 Meliskerke en Duinweg 105 Oostkapelle. Alliance Francaise - Mevrouw Patricia van Nieuwburg-Dadoua verzorgt op vrijdag 7 mei een le zing over Matisse. Ze doet dat op uitnodiging van de sectie Wal cheren van de Alliance Francaise de Pays Bas in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Ze zal aandacht besteden aan een aan tal periodes van deze Franse schilder. Er worden ook dia's vertoond. Woningbouw - Sinds begin ja nuari heeft de Woningbouwver eniging Middelburg een klachten commissie. De WVM heeft tot nu toe slechts één klacht moeten behandelen. Een klacht wordt pas in behandeling genomen als men eerst de werkorganisatie van de WVM de gelegenheid heeft gegeven om de klacht op te lossen. Penning - Burgemeester C.G.J.Rutten van Middelburg ont vangt zaterdag 8 mei in het kader van het 60-jarig bestaan van het OCMA de erepenning van zijn gemeente. De zilveren legpen ning met de inscriptie '60 jaar verbondenheid', is de hoogste onderscheiding die de stad kent. Cheque - Tijdens de viering van het 60-jarig bestaan van de OC MA, 8 mei, overhandigt wethou der E.M.J.van Brummelen, namens de commissie Mondiaal Beleid, een cheque van f65.000,- aan een vertegenwoordiger van de Novib. Het bedrag gaat naar het Ricinusproject op de Kaap- verdische eilanden. De overhan diging gebeurt om 13 uur in de stand van de Novib in de Lange Noordstraat. Deurdouwers - De Deurdou- wers voeren woensdag 12 mei in Bachten Reede in Vlissingen het toneelstuk 'In het bejaardente huis' op. Na de pauze worden er twee rondjes bingo gespeeld. Aanvang 19.30 uur. Eindtijd - Waarom gebeuren de dingen zoals ze gebeuren? Wat is de zin van het leven? dat zijn vra gen die aan bod komen tijdens de lezing van het Rozenkruisers Ge nootschap, maandag 10 mei in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Het thema van de lezing, die om 20 uur begint, is: Leven wij in een eindtijd? Een tweede vorm van collec tieve waanzin is racisme. De gewoonte van sommige men sen om hun medemensen te beoordelen op basis van uiter lijk of culturele achtergrond. Het is zeker geen nieuwe vorm van waanzin, maar wel eentje die de laatste jaren steeds meer van zich doet spreken. Er zijn zelfs politieke groeperingen die hun bestaan goeddeels ontlenen aan racistische denk beelden. Het verleden leert dat de combinatie waanzin en poli tiek uiterst gevaarlijk is. Alle re den voor verontrusting dus. Drs. Henk C.M. Hermans Racisme is natuurlijk geen aan geboren eigenschap. Mensen worden niet als racist geboren, maar kunnen tijdens hun leven sterke racistische neigingen ontwikkelen. Bij dit proces spe len indoctrinatie en zelfindoc- trinatie een belangrijke rol. Als je in een omgeving opgroeit waarin racistische denkbeel den normaal zijn, is het verlei delijk om deze over te nemen. Als een kind bijvoorbeeld door zijn ouders dergelijke ideeën krijgt aangereikt, is de kans groot dat het deze zal overne men. Het geeft ze een plaats in zijn kijk op het leven. En wat we in ons hoofd hebben zitten, is vaak beslissend voor hoe we handelen. Deze indoctrinatie vindt overigens niet uitsluitend plaats tijdens de kindertijd. Ook op andere momenten kan iemand vanuit zijn omgeving geïndoctrineerd worden met rascistische denkbeelden. Bij voorbeeld doordat hij deel uit maakt van een racistische vriendenkring of politieke groe pering. Maar zoals bij praktisch alle vormen van waanzin speelt ook zelfindoctrinatie een be langrijke rol. Mensen kunnen ook geheel op eigen kracht zichzelf racistische denkbeel- Racisme den eigen maken. Een vorm van negatieve zelfstudie dus. Als we ze eenmaal in onze her senpan hebben opgeslagen, kunnen we ze ook nog actief in leven houden. Hoe? Door mid del van de volgende mecha- mismen: Generalisatie. We trekken vaak zeer algemene conclusies aan de hand van enkele erva ringen. Als u in de supermarkt door een blonde jongeman vriendelijk wordt geholpen, kunt u concluderen "Wat een vriendelijke jongeman". Dat is een generalisatie. Misschien dat diezelfde jongeman zojuist zeer onvriendelijk is geweest naar zijn collega's. Of dat hij van zijn baas de opdracht heeft gekregen om eens wat vrien delijker te zijn voor de kopers. U kunt zelfs nog verder gaan in uw generalisaties. U kunt het denkbeeld ontwikkelen: blonde jongens zijn vriendelijk. Nog onjuister zou zijn: vriendelijk heid is een eigenschap van blonde jongens. Racistische denkbeelden zijn welhaast per definitie het resultaat van ge neralisaties. Mensen met een gelijke huidskleur krijgen op grond daarvan dezelfde eigen schappen toegeschreven. Dat is misschien wel gemakkelijk, maar beslist onjuist. Zwartwit-denken. Racisti sche denkbeelden worden bo vendien gekenmerkt door zwart-wit denken is welhaast onuitroeibaar. Het is onderdeel van onze logica. We vinden mensen sociaal of asociaal, laf en moedig, arm of rijk, slim of stom. De werkelijkheid laat zich niet in dergelijke hokjes in delen. Vaak hebben racistische denkbeelden een beschermen de functie. Ze moeten de eigen superioriteit aantonen door an dere rassen in een negatief daglicht te plaatsen. Achter op vattingen als "negers zijn lui" schuilt vaak de impliciete be wering "blanken zijn ijverig". ^Selectieve waarneming. Men sen hebben de neiging om steun te zoeken voor de denk beelden die ze al hebben. Een vorm van denkluiheid: we zien vooral de dingen die we al wisten; de rest doen we af met dooddoeners als "Uitzonderin gen bevestigen de regel". Ra cistische denkbeelden worden vaak middels selectieve waar neming instand gehouden. Ra cisten zien hun vooroordelen bevestigd, omdat ze niet letten op de feiten die deze tegen spreken. Projectie. Van projectie is sprake, wanneer we de eigen slechte gewoonten toeschrij ven aan anderen. Als u zelf erg materialistisch bent ingesteld, dan zult u deze eigenschap ook gemakkelijk bij anderen onder kennen. U kunt daarbij zelfs uw eigen tekortkomingen over het hoofd gaan zien. Datzelfde gebeurt vaak bij racisme: de ei gen negatieve eigenschappen worden alleen waargenomen bij mensen met een andere huidskleur. Door de aandacht op anderen te richten, hoeft de hand niet in eigen boezem worden gestoken. Racistische neigingen sluiten aan bij algemene menselijke eigenschappen. Maar gelukkig hebben we een leven lang de tijd om deze eigenschappen bij ons zelf te beheersen. Mededelingen voor deze rubriek melden voor vrij dag 17 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Zo. 10.00 uur: 10.00 uur: ds. A.E. de Bruijn en 19.00 uur: ds. A. Spaans. ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds M. Gou- driaan en 15.00 uur: ds. M. Goudriaan. Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 uur: drs. D. Westerneng en 14.30 uur: Kand. S. Francke. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", West- dijkstraat 5-7. Do. 20.00 uur, Zo. 10.00 uur. BIGGEKERKE Hervormde Kerk. Kerkplein 1. Zo. 9.00 uur: ds. den Hollander en 10.15 uur: ds. den Hollander. DOMBURG Hervormde Kerk. Markt 8. Zo. 10.00 uur: geen opgave ontvangen. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. Elke 1e, 3e en 5e zaterdagavond om 19.15 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10.00 uur: ds. L. de Ruiter en 19.00 uur: ds. J. Bakker. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25, Zo. 10.30 uur: ds. St. Spanjer. GRIJPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10.00 uur: Ds. B. Ridder en 19.00 uur: ds. R.G. van der Zwan. Hervormde Gemeente. Zo. 10.00 uur: geen opgave ontvangen. HOOGELANDE Christengemeenschap, Kapel van St. Maarten. Zo. 10.30 uur: Mensenwijdingsdienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. geen opgave ontvangen. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 ds. E.V.E. Wijnands en 19.00 uur: Taizé-avondgebed. Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 9.30 uur: ds. J.E.L. Brummelkamp H.A. MELISKERKE Gereformeerde Gemeente Valkenburgstraat 25. *Zo. 9.30 en 14.30. Gereformeerde Kerk. Zo. 10.00 uur: H. Avond maal, ds. R.G. van der Zwan en 19.00 uur: ds. G. Warner. Hervormde Kerk Zo. 19.30: voorganger niet bekend. MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op do. 20.00 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Gemeente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10.00 uur: ds. L. Fabriek. Centrum Middelburg. Zo. 9.30 uur: ds. Th. van Stuijvenberg, 14.00 uur: leesdienst en 18.30 uur: ds. Th. v. Stuyvenberg. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 uur: ds. J.G. Sche- nau en 16.30 uur: ds. D. Dunsbergen. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. geen dienst. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. alle zondagen leesdiensten 9.30 uur, 14.00 en 18.30 uur. Gere formeerde Kerk. Getuigeniskerk, Adr. Lauwe- rijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: ds. W.A. v.d. Berg en 19.00 uur: ds. C. Brakema. Hofpleinkerk, Hofpleinkerk. Zo. 9.30 uur: ds. J. Dubbink en 14.30: ds. P. Paulus. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: Pastor J. Crans en 17.00 uur: ds. P. Paulus, dienst van lied en muziek. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaande ren 75, Zo. 9.30 geen opgave ontvangen. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Evangelisatie- dienst 'Zondag half twaalf', De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. bijbelstudie, Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente. S.O.W. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, Zo. 9.30 uur: ds. C. Brakema. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 9.30 uur: ds. R. van 't Lindenhout. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat, Zo. 10.00 uur: mevr. ds. Chr. Rensink, Odijk. Engelse Kerk, Simpel- huisstraat, Zo. 19.00 uur: geen opgave ontvan gen. Thomaskapel, Zo. 9.30 uur: ds. P. Paulus. Oostkerk, Oostkerkhof, Zo. 10.00 uur: ds. H.G. Hoogenkamp, Hasselt. Wijkgemeente Ge- ref.Bond, (in de Oostkerk) Zo. 11.00 uur: ds. L. Wüllschleger. Kerkgenootschap der Zevende- dags Adventisten. Lange Noordstraat 62, Za: geen dienst Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 9.20 uur: geen opgave ontvangen. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10.00 uur: Mevr. ds. T.K. van Dam. Nederlands Gerefor meerde Kerk, Gebouw Engelse Kerk, Simpel- huisstraat 10. Zo. 9.30 uur: ds. P. Veldhuizen en 17.00 uur: ds. P. Veldhuizen. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Re monstranten. Koorkerk Zo. 9.30 uur: ds. R. van 't Lindenhout. Rooms-Katholieke Kerk Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 1, Zondag 10.00 uur. elke 2e en 4e zaterdag 19.00 uur. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: ds. P. Paulus. Waalse Kerk (EgUse Wallonne). Lange Noordstraat 62. dienst in Antwerpen. Evangeliegemeente "de Wijngaard". Klarenbeek LTS. Zo. geen opgave ontvangen. NIEUWLAND Hervormde Gemeente. Zo. 9.00 uur: Ds. C. Simons. OOSTKAPELLE Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10.00 uur: ds. F.C. van Dijke en 19.00 uur: ds. A.C. den Hollander. Hervormde Gemeente. Wa terstraat 4, Zo. 10.00 uur: ds. F.C. van Dijke, H.Avondmaal en 19.00 uur: A.C. den Hollander, H. Avondmaal. Gereformeerde Gemeente Oostkapelle. Saron- kerk. Zo. 10.00 en 15.00 uur: leesdienst. ritthem Hervormde Gemeente. Zo. 9.00 uur: Ds. C. Simons. serqoskerke Gereformeerde Kerk. Zo. 10.00 uur: Geref. Kerk Ds. G. Warner en 19.00 uur: Ned. Herv. Kerk: Drs. B. Ridder, SOW-dienst. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10.00 uur: Dhr. F. v.d. Louw en 19.00: S.O.W. dienst in Herv. Kerk, Ds. de Ridder. stTaurens Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 9.00 uur: ds. St. Spanjer. Gere formeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10.00 uur: ds. D. Westerneng en 19.00 uur: ds. D. Wester neng (afscheid). oost-souburg Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazer).geen opgave ontvangen. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Ge meente. geen opgave ontvangen. Kanaalstraat- kerk, 9.30 uur: ds. l.A. Woltering, H. Avondmaal. Oranjepleinkerk, Zo. 9.30 uur: ds. R.E.R. van Bui- ren en 19.00 uur: ds. R.E.R. van Buiren, H.Avondmaal. Bejaardentehuis "De Zoute Viever", Dongestraat I, Zo. 19.00 uur: Dhr. J. Antheunisse. Martinuskerk, Kerklaan 19, geen opgave ont vangen. veere Gereformeerde kerk. Zo. 9.30 uur: ds. P.H.L. Lo en 19.00 uur: ds. J. Bakker. Hervormde Kerk. Zo. 11.00 uur: ds. Lukasse. VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion en 19.30: Evening Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. geen opgave ontvangen. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. geen opgave ontvangen. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lan- noystraat 2, Zo. 9.30: Prof. ds. H. Mostert en 16.30 uur: ds. H. Mostert. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Walstraat 23. Zo. 10.00 en 17.00 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17.00 uur, wo. 20.00 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, 10.00 uur: ds. D.W. Koelman. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 9.30 uur: ds. S. Ridder-V. Meggelen. Johanneskerk, Bonedijkestraat 165, Zo. 9.30 uur: ds. Q. v.d. Vrie. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 uur: ds. W.B. Obbink. De Schaapskooi, Papegaaien burg, Zo. 9.30 uur: ds. A.V. de Nooij. Ter Reede, Zo. 19.00 uur: dhr. J.M. Schot. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534, Zo. van 10 tot 12 uur. Di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, za. geen opgave ontvangen. Gereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 uur: leesdienst en 16.00 uur: Stud. M. Karens. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10.00 en 19 uur: Kapt. C. Bijl, Pinkstergemeente. Open Hof, Alexander Gogel weg 57. Vr. 19.30 uur: ds. C.A. Schoorel. Zo. 9.30 uur: ds. C.A. Schoorel. Ziekenhuis Walche ren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10.00 uur: Pastor J.P de Causmaecker. Ter Reede, Koudekerkseweg 81, Zo. 19.00: dhr. J.M. Schot. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), geen opgave ontvangen. Streekzie kenhuis, Koudekerkseweg 88, geen opgave ont vangen. Der Boede, elke 2e, 4e en 5e za. 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrou wenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, wo. 20 uur. Evangelie Gemeente "De' Blinkende Morgenster". Dr.Stavermanstraat 61. Zo. diensten om 10 en 17 uur. Der Boede. Zo. Babbelaar 10.30 uur: ds. J. Herweyer. VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente, geen opgave ontvangen. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans, doopdienst en 19.00 uur: ds. Van der Poll. zoutelande Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. P. Boekesteijn. Rooms-Katholieke kerk. Bosweg, geen opgave ontvangen. Do. 6 mei t/m wo. 12 mei Huisartsen Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15, tel. 39933. zondag tot 24.00 uur: J.L.F. Worte/boer, Korendijk 36, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: F.G. Snijder, Burg van Woelderenlaan 12, tel. 13933. zondag tot 24.00 uur: A.J. Mijnlieff, N. Beetslaan 15, tel. 12525. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St Joosland, Arnemuiden, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid(praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): zaterdag: C. Wattel, Amstelstraat 55, O. Souburg, tel. 01184-61630. zondag: A.B. Bouwmeester, Stati onsplein 1, Arnemuiden, tel. 01182-1308. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: zaterdag en zondag: dr.G.C.M. Rullens en dr. M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Aag tekerke, Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Biggekerke:zaterdag vanaf 12 uur tot zondagavond 24 uur: A.A. van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-1282. West- en Midden-Walcheren: vrij dag, zaterdag en zondag: B. Bouwense, Valkenis- seweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. vrijdag 30 april tot 2 mei: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: J.P.F. Kremer, Pijpstraat 1a, Middelburg, tel. 01180-12565. Apotheken Middelburg: van vrijdag tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek v.d. Boogert, Vrijlandstraat 79, tel.27471. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (ge opend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30-34, tel. 12066. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: van vrijdag tot maandag: H.KIompe, tel. 01184-71140. Middelburg: van vrijdag tot maandag: J. Drijdijk, tel. 01180-26045. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: A.J. Ruys, Stadsschuur 1, Middel burg, tel: 01180-13118. (dag en nacht). Spreeku ren zonder afspraak: za. en zo. 11.00 - 12.00 uur en 17.00 - 18.00 uur. Dierenarts kleine huisdieren: R. Roskam, Kelder- weg 1, Meliskerke, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren. K. Noordstraat 61, Mid delburg, tel. 01180-37077. Spreekuur: Za. van 10 tot 11 uur, verder gehele weekend bereikbaar. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdie ren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom burgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend tel. 01180-28288. Algemeen krisis opvangcentrum "Court Ox- hooft". Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding be reikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Anti Discriminatie Buro Zeeland. Brouwe- naarstraat 4, 4382 LK Vlissingen, tel. 01184-86427. Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, tel. 01180-28800. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Middelburg, Molstraat 13, iedere werkdag bereik baar van 9.30 tot 11.30 uur, tel. 01180-12004. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Vlissingen, Vredehoflaan 42, ma. t/m vr. van 9.00 tot 11.00 uur, tel. 01184-10795. Christelijke Telefonische Hulpdienst voor Zeeland. Dagelijks van 10 tot 24 uur, weekends van 20 tot 24 uur, tel. 01180-36251. GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland): Middelburg, "Jan Matens- huis", Noordbolwerk 33, Vlissingen, Rozengracht 6; Infectieziektenbestrijding: tel. 01180-34085; Geslachtziektenbestrijding: Noordbolwerk 33, iedere werkdag van 9 tot 10 uur. tel. 01180-34085; Informatielijn: tel. 01180-35616; Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384; Tuberculose bestrijding, afspraak maken via: tel. 01184-18395. Bedrijfsgezondheidszorg, Noordbolwerk 33, tel. 01180-34085. Jeugdgezondheidszorg, Noordbolwerk 33, tel. 01180-35664. Regionale Indicatiecommissie Walcheren, Nord- bolwerk 33, tel. 01180-24740, tel. sprekuur op werkdagen van 8.30 - 10.00 uur. Huurdersvereniging Middelburg (HVM), voor be langenbehartiging van huurders en woningzoe kenden. Spreekuur elke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur, p.a. Stichting Thuiszorg Wal cheren, Breestraat 15, Middelburg, tel.01180-84252 (alleen tijdens spreekuur) en el ke vrijdagavond van 19.30 tot 20.30 uur. p.a. Wijk Ondersteunings Punt (W.O.P.) in Winkelcen trum Dauwendaele. Kinder en jeugdtelefoon Zee land. elke dag bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur, ook in het weekend en de vakantie, tel. gratis 06-0432. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij cri sissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel. 01180-12000. NVSH-Midden Zeeland: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma. - vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. Patiëntenplatform Zeeland: Magnolia 26, kamer 1.13/1.14, Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes, tel. 01100-49389. Centraal adres voor vragen en klachten op het gebied van de gezondheidszorg en informatie over alle patiëntenorganisaties, on dersteuning patiëntenorganisaties, belangenbe hartiging patiënten/consumenten in de gezondheidszorg. Stichting Bejaarden- (en gehandicapten) Alarm Zeeland. Domburgseweg 49, 4357 NG Dom burg. tel. 01188-3404. Centraal adres voor inlich tingen over nieuwe aansluitingen. Kantooruren: di. wo. do. en vr. van 9 tot 10.30 uur. Stichting "blijf van m'n lijf Zeeland": Postbus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel. 01184-14645. Stichting La Leche League. Voor hulp en informa tie bij borstvoeding en verhuur elektrisch kolfap- paraat, tel. 01189-1691 en 01180-16812. Stichting Homecare Zeeland. Kraamzorg voor ge heel Zeeland, dag en nacht bereikbaar, tel. 01100-32924, wanneer u op de telefoonbeant- woorder enkel uw tel.nr. inspreekt roept u auto matisch de verantwoordelijke per semafoon op. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Wal cheren; Gezinsverzorging Algemeen Maat schappelijk Werk, Middelburg e.o. Breestraat 15, bereikbaar van 8.30 tot 17 uur, tel. 01180-84000, Vlissingen e.o. Brouwenaarstraat 4, bereikbaar an 8.30 tot 17 uur, tel. 01184-86400; Spreekuren AMW, Arnemuiden Gemeentehuis ma. van 9.30 tot 10.30 uur tel 01182-1553, Serooskerke Het Wijkgebouw, iede re 1e, 3e, 4e do. v.d. maand van 9 tot 10 uur tel. 01189-1226. Bureau Sociaal Raadslieden Walcheren. Spreek uur Middelburg, Breestraat 15, ma. en wo. van 14 tot'16 uur en di. en do. van 9 tot 12 uur, ook tele fonisch 01180-84000, spreekuur Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, ma., di., do. en vr. van 9 tot 12.30 uur, di. van 13.30 tot 15.30 uur, ook telefo nisch 01184-86400. Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Hulp en bege leiding voor slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen, tel. 01180-36108. Stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar, tel. 01180-15551. Stichting VSK (Vereniging tegen seksuele kinder mishandeling binnen het gezin). Telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren: 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur, Dagelijks Telefonisch spreekuur: van 8.30 - 9.00 uur. Tel. 01180-13362. Telehulp (Alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten in Vlissingen), uitgevoerd door Stichting Huisvesting en Verzorging voor Oude ren Vlissingen en Kruisvereniging Walcheren. In formatie en inlichtingen over aansluiting bij: Stichting H.V.O.V., Koudekerkseweg 81, 4382 EJ Vlissingen, tel. 01184-17820 op ma t/m vr van 8.30 tot 17 uur. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulpdienst: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachten bemiddeling gezondheidszorg, Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. VBOK (Vereniging ter bescherming van het onge boren kind). tel.nr. 01180-38132 en 01180-38169. W.A.O. Belangengroep. Spreekuur elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur, p.a. Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84256. De Gezondheidswijzen Voor informatie en docu mentatie over gezondheid en ziekte Bezoekadres ma. t/m vr. tijdens kantooruren: Magnolia 2, Goes. Telefonisch iedere werkdag bereikbaar op tel. nr. 01100-49434 49435. Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Ar nemuiden, Nieuw en St. Joosland): bereikbaar heid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-11877. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost-Souburg, Ritthem, Platteland van Walche ren): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-11877. Kruiswerk Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. Mag nolia 55, Postbus 79, 4460 AB Goes, tel. 01100-49200. Tijdens kantooruren zijn de vol gende diensten bereikbaar: gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding, ent-administratie, specialistische zorgverlening, jeugdgezondheids zorg, voedingsvoorlichting tel. spreekuur iedere dinsdag van 10.00-11.00 uur tel. 01100-49218, meer bewegen voor ouderen. Kraamcentrum rondom de Oosterschelde en Walcheren. Magnolia 65, Goes. Voor directe kraamhulp tel. 01100-49222. Aanmelden kraam zorg via centraal inschrijfbureau tel. 01100-49249. Openingstijden centraal inschrijf bureau maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland. Secre tariaat Postbus 79 4460 AB Goes, tel. 01100-49200. Stichting aanvullende thuiszorg Zeeland. Secre tariaat Postbus 79, 4460 AB Goes, tel. coördina tor 01100-49204 (dag en nacht). Hartezorg voor- en nazorg bij hartziekten Midden- Zeeland, Secr. Noordweg 317, Middelburg, tel. 01180-12502. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), Brakstraat 30, Middelburg, tel. 01180-37320. Bereikbaar op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. Gokspreekuur iedere donderdag van 16.30-18.30 uur. Bereikbaarheid buiten kantooruren tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 9.00-22.00 uur via de alarmcentrale 01180-15551. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Badhuisstraat 25-29, Vlissingen, tel. 01184-13240. Spreekuur op maandag- en vrijda gochtend van 9.00-12.30 uur. Gehandicapten Adviesburo Zeeland. Herengracht 52, tel. 01180-23592. Advisering/begeleiding ge handicapten voor voorzieningen (woon en leef- voorzieningen) en hulpmiddelen. Bereikbaar 9.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur.

de Faam | 1993 | | pagina 21