Recreatie op politieke agenda ledereen moet meedoen, vindt Martijn Krabbé AlecleWancf stept weer op de flets Bundeling van toeristische kennis Ontdekking in eigen land Nieuw voor de watersporter Leidraad voor ontdekkingstochten Nederland schoon Eén dag helemaal stil Medaille "Si**" Nieuw voor op de fiets Bloesemwandel tocht langs de Linge Woensdag 5 mei 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 De Utrechtse Domtoren, de Efte- ling, de Oosterscheldedam en Drentse Bartje hebben voor de meesten van ons geen geheimen meer. Maar was u wel eens in Muggenbeet of in Lombok? Of in d'Eeuwigheid of op het Ampense Veld? Kortom, heeft u al genoeg ont dekt in ons eigen land? Met bladen als Reizen, Op Pad en de Kampioen zet de ANWB u op het spoor van veel nieuw te ont dekken stukjes Nederland. Zo valt er in het meinummer van Reizen uitgebreid te lezen over het onlangs tot nationaal park verheven natuurgebied De Weer- ribben. Dit park, in de kop van Overijssel, kunt u te voet of met de fiets doorkruisen, maar vooral- vanuit een (eventueel gehuurde) kano komt dit waterrijke gebied prachtig tot zijn recht. Op Pad stuurt u op maar liefst drie boeiende stukjes Nederland af. Daan Kloeg reisde door het Groene Hart van Holland en ver telt op inspirerende wijze over dit gebied tussen Amsterdam en Rotterdam en tussen Den Haag en Utrecht. Marieke Haafkens fietste op een mooie herfstdag over de Drentse Hondsrug en ontdekte het mysterie van dit gebied. Waarschijnlijk met de blaren op de handen roeide Paul Vreuls zich een weg door het natuurgebied Botshol bij Amsterdam. Zijn erva ringen schreef hij neer in een arti kel over rust, rietland en de oprukkende skyline van Amstelveen. U ziet: er valt veel te ontdekken. Zonder leidraad is dat soms niet eenvoudig en een handzaam gidsje biedt dan uitkomst. Op stap in Nederland geeft u ideeën voor een dagje uit in vijftien Ne derlandse streken. Maar ook met de brochure Attractieparken in en rond Nederland met 31 parkbe schrijvingen kunt u een tijdje vooruit. De brochure Transport musea in Nederland (vanaf 15 ju ni bij de ANWB) informeert over ruim dertig musea over vervoer en toeristische spoorlijnen. Tip: Bij de ANWB- en VVV- kantoren ligt de gratis brochure Toeristische treinroutes in Neder land. In deze uitgave worden vier aantrekkelijke routes per trein be schreven, te weten de Overijssel route, de Aspergeroute, de Velu- weroute en de Brabant-Betuwe route. Dit gezamenlijk initiatief van ANWB en NS stelt u in staat Nederland eens vanuit een heel andere hoek te zien. Met de bestseller Het Beste Boek voor de Weg voor handen kunt u in binnen- en buitenland prima uit de voeten. Op 648 pagina's vindt u, naast kaarten, een schat aan informatie over flora, fauna, toe ristisch aantrekkelijke gebieden en afstanden. Het boek ligt in de winkel voor f 115,00 (ANWB- leden f 98,00). Het scala aan informatieproduk- ten over dag- en weekendrecrea tie, dat de toeristenbond zijn leden biedt, is haast onuitputte lijk te noemen. De nieuwe Hotel- gids van Nederland bijvoorbeeld is samen met de nieuwe Neder landse restaurantgids een prima ingang voor een lekker hapje eten of een weekendje weg. Maar ook met een uitgave als De mooiste Steden van Nederland of Dorpen in Nederland weet u waar u be slist eens moet gaan kijken. Is het eens een dagje wat minder weer dan is een bezoek aan een museum zeker het overwegen waard. De vele musea in ons land hebben u heel wat te bieden en met de Museumjaarkaart kunt u dat allemaal heel voordelig gaan bekijken. Nadere informatie over al deze en andere zaken waar de dag- en weekendrecreant zijn voordeel mee kan doen staat in het ANWB-handboek dat voor leden gratis beschikbaar is. Tip: Onder de titel 'Het andere bed' schreef Paul Vreuls zijn erva ringen neer met zeventien alter natieve en goedkope manieren om te overnachten. Wie eens iets anders wil dan de geijkte hotels moet dit boek zeker in zijn bezit krijgen. Voor f 22,50 is het te koop bij de ANWB en in de boek handel. In veel bedrijfstakken in Nederland gaat het de laatste tijd niet zo geweldig. Dit gaat echter niet op voor de toeristische in dustrie: het toerisme bloeit als nooit tevoren. Zeker in deze tijd van het jaar, wanneer de lente heftig om zich heen grijpt en ons land volop in bloei, lammetjes en jonge eendjes zet, gaan we er met z'n allen weer op uit. De picknickmand komt van zolder, fietsen worden opgepoetst en Nederland ondergaat massaal de nieuwe lente. De mei maand is tenslotte recreatiemaand. Maar hoe zit dat met onze over heid? Ziet die wel voldoende het belang van recreatie en toerisme? Kijken we naar de financiële be trokkenheid van de verschillende overheden bij onze recreatie en ons toerisme dan is het antwoord ronduit teleurstellend. Van rijks wege wordt geen geld meer be schikbaar gesteld voor investe ringen in toeristisch-recreatieve voorzieningen. Het wordt vol gens de ANWB dan ook de hoog ste tijd dat onze regeerders toerisme en recreatie in eigen land weer op de politieke agenda opnemen. Onder meer zal geld beschikbaar moeten komen voor het in stand houden van ons cultuurhistorisch erfgoed, dat veelal door particu liere instanties -en vaak met de nodige (financiële) moeite- wordt beheerd. Daarnaast moet geïn vesteerd worden in aanleg en be houd van recreatieve terreinen als bossen, nationale parken en lan delijke gebieden. Maar ook voor de aanleg van bij voorbeeld fiets- en wandelpaden en de zorg voor schoon opper vlaktewater, met name voor de kleine watersport, is geld nodig. Met de slogan 'Stad en Land aan de kant, dat heb je mooi zelf in de hand' vraagt de stichting Neder land Schoon aandacht voor het probleem van het zwerfafval. Met de oproep 'Doe mee, net als de ANWB' haakt de bond in op deze actie. In de recreatiemaand mei wordt de actie vooral toege spitst op recreanten die deelne men aan activiteiten. Het grootste probleem van zwer fafval blijkt 'in het kleine' te zit ten. Laat één iemand rommel achter in het landschap, dan blijkt dit al snel aanleiding voor ande ren om 'dat dan ook maar te doen'. Dat de omgeving dan snel haar aantrekkelijkheid verliest is natuurlijk een logisch gevolg. De oplossing zit in aanpassing van ons gedrag. Daarom zal de ANWB bij de startpunten van de Rode Kruis Bloesemtocht en de Landelijke Fietsdag (zie elders op deze pagina) papieren afvalzakjes De belangstelling voor de watersport groeit nog steeds. Is het de laatste jaren vooral de kleine watersport (o.a. surfen en kanovaren) die zich stormachtig ontwikkelt, ook in de rest van de sector staat de ontwikkeling be paald niet stil. Parallel aan de uitbreiding van onze nationale vloot loopt de uitbreiding van het assortiment produkten en dien sten voor de watersporter. uitreiken. Met deze zakjes (en de aansporing die er op staat om voortaan zelf zakjes mee te ne men) willen beide organisaties in ieder geval de recreant bewuster maken van het probleem. In de toekomst moet het eigen afval als vanzelfsprekend mee naar huis worden genomen. Tip: Onlangs verscheen in de ANWB- en ANWB/VVV-vestigin- gen de gids 'Natuurlijk wandelen in Zuid-Holland'. Met deze gids leiden ANWB en de stichting Het Zuidhollands Landschap u door de vijftien mooiste natuurgebie den van deze provincie. De gids is voor ANWB-leden verkrijgbaar voor de speciale prijs van f 3,95. Op diverse lokaties in het hele land kan op zaterdag 29 mei aan staande weer kennis gemaakt worden met de vele facetten van de watersport. Deze vierde 'Open Dag Water recreatie' is voor jong en oud een prima gelegenheid om -veelal aan den lijve- te ondervinden wat de verschillende watersporten nu precies inhouden. Staatssecretaris mevrouw Yvon ne van Rooy start deze dag op of ficiële wijze door in Loosdrecht de Mijndense sluis symbolisch in werking te stellen. ANWB-direc- teur Barkhof opent die dag de eerste door de ANWB bewegwij- zerde kanoroute. Alle informatie over deze dag en alle lokale evenementen staat in de Waterlandkrant, die verkrijg baar is bij alle VVV- en ANWB- kantoren. Inspelend op de ontwikkelin gen hebben ANWB en VVV kort geleden in een samen werkingsverband waterkaar ten en -gidsen op de markt gebracht. De waterkaarten, zeventien in totaal, bevatten gedetailleerde informatie over onder meer dieptes, sluizen, betonning, verlichting en ma rifoonkanalen. Acht kaarten uit de serie zijn geactualiseerd in ANWB/VVV-verband ver schenen. Prijs per stuk f 14,95. Naast de kaarten en gidsen heeft de bond het al langer bestaande eigen assortiment informatieve watersportpro- dukten. Zo verschenen on langs de nieuwe wateralma nakken (deel 1 en 2), met daarin de meest recente vaar- reglementen, tips voor vaar- gedrag op Nederlands water en veel toeristische vaargege- vens. Ook alle jachthavens, informatie over waterwe gen, bruggen en getijdenta- bellen zijn opgenomen. Deel 1, dat u verplicht aan boord moet hebben kost f 28,50, het tweede deel is een gulden duurder. Nieuw ook is de Vaarkaart Nederland 1993. Op deze kaart zijn de doorgaande vaar routes in verschillende kleuren aangegeven. De kleuren hou den verband met de maximale doorvaarhoogtes. Leden halen deze kaart gratis op. Dit laatste geldt ook voor de Zwemwaterkwaliteitskaart Nederland 1993. Op deze kaart leest u af hoe het met het zwemwater in ons land is gesteld. De kustgebieden worden daarbij niet vergeten. De brochure Snel motorboot varen in Nederland bevat we tenswaardigheden voor bezit ters van snelle motorboten, waterskiërs, jetskiërs en wa terscooters. Ten slotte noemen we nog het nieuwe cursusboek Marifonie voor de watersport, een abso lute 'must' voor wie een mari foon aan boord wil hebben. Voor de twintigste achtereenvolgende keer is er op zaterdag 8 mei aanstaande weer de Lande lijke Fietsdag. Vanuit ruim driehonderd startplaatsen in het hele land kan Nederland op de peda len voor het leveren van een sportieve en -vooral ook- recreatieve prestatie. Aan de routes, in lengte variërend van 30 tot 35 kilometer, kan tussen 09.00 en 13.00 uur worden begonnen. Voor drie gulden koopt u bij het startpunt een uitgebreide routebeschrijving. De opbrengst van deze Fietsdag, waarin naast ANWB ook de TROS, de VVV's en Becel partici peren, komt gedeeltelijk ten goede aan de Nederlandse Hartstichting, in het bijzonder voor va kanties van jonge hartpatiëntjes. De Landelijke Fietsdag, inmiddels verheven nationale happening, blijft toch een evenement met een bijzonder karakter. Honderd duizenden lieten zich de afgelo pen jaren in het zadel zakken om de strijd aan te binden met de elementen. Zon, storm, regen, hitte, kou, het was er allemaal wel een keer. Dé ideale fietsdag bestaat waarschijnlijk niet, maar een filosofietje hierover kan geen kwaad. Dus confronteerden we Martijn Krabbé met de vraag: Hoe ziet jouw ideale Landelijke Fietsdag er uit? De populaire tv-presentator en sinds kort ook gastheer in een ei gen talkshow, hoeft niet lang naar woorden te zoeken. 'Een nationale dag vrij, zodat iedereen eraan mee kan doen,' vindt hij zonder meer. 'Kijk, een Landelijke Fietsdag is natuurlijk heel leuk, maar het wordt pas echt leuk als in heel S3SÜ5 Nederland echt ièdereen zich één dag alleen maar met de fiets voortbeweegt. Betekent dit dat Krabbé op zo'n dag het hele overige verkeer stil zou willen leggen? 'Ja,' zegt hij zonder bedenkingen, 'zo'n dag moet dan helemaal doorgevoerd worden.' Natuurlijk ziet hij de berg prakti sche bezwaren wel die er aan een dag zonder overig verkeer kleven. 'Maar het lijkt me zo vre selijk leuk als het eens een dag helemaal stil is. Geen auto's, geen trams, geen bussen, geen treinen, alleen maar mensen op de fiets. Het vooruitzicht van een dagje Nederland dat in elk op zicht totaal verschilt van alle an dere dagen spreekt zeer tot mijn verbeelding. Ik denk dat mensen elkaar op zo'n dag dan ook alle maal gaan groeten, dat er een dagje een echt wij-gevoel gaat ontstaan. Het is, denk ik, datzelf de sfeertje dat motorrijders al ja ren onder elkaar hebben, zo van 'ons kent ons' en daar komt een buitenstaander niet zomaar tus sen.' Het drukbezette leven laat Mar tijn Krabbé weinig ruimte voor vrije tijd. Toch stapt hij regelmatig op de fiets: 'Ik woon in hartje Amsterdam en daar is de fiets zowat het enige transportmiddel dat nog een beetje functioneel kan worden ingezet. Alles wat ik in de stad moet doen doe ik per fiets, dus ook de boodschappen. Dat is natuurlijk wel eens lastig, vooral als ik met twee overvolle tassen van Grootgrut weer naar huis moet.' Martijn Krabbé bewaart goede herinneringen aan een onlangs gemaakte fietstocht voor het goede doel: 'Met een groep wa ren we een dag onderweg voor het Liliane-fonds en dat was ge weldig leuk. Je rijdt eenseen poosje voorin en dan weer eens achterin. Je praat met iedereen en dat wij-gevoel komt dan weer heel sterk naar voren.' Krabbé hield aan het fietsen ooit een gebroken schouder over, maar dat weerhoudt hem er niet van enthousiast te blijven over dit typisch Hollandse vervoermiddel. 'Voor mijn werk heb ik mijn auto absoluut nodig, maar als het even kan, zoals in Amsterdam, dan stap ik op de fiets. Niet al leen omdat dat praktisch is', zo besluit hij, 'maar ook om het mi lieu niet meer te belasten dan noodzakelijk is.' Misschien komt u Martijn Krabbé op zaterdag 8 mei wel ergens te gen op een van de fietsroutes. En zo niet, dan heeft u toch in ieder geval die medaille en een dagje lekker fietsen gehad. Alle details over de Landelijke Fietsdag, die ook dit jaar weer sa menvalt met de Nationale Molen dag, hoort u op radio en televisie en leest u onder meer in de Kam pioen, Tros Kompas en de VVV- magazine. Er is ook een landelijk telefoon nummer: 070-3141460. Al enkele jaren bestaat er een nauwe samenwerkingsvorm tus sen de ANWB en de VVV's in ons land. Zo houden beide orga nisaties op heel wat plaatsen in ons land gezamenlijk kantoor en ook op andere fronten tekent de samenwerking zich steeds duidelijker af. Een nieuw en uitgebreid assortiment toeristische kaarten en gidsen van Nederland is daarvan een gevolg. Dat ANWB en VVV elkaar in de ze situatie hebben gevonden is eigenlijk logisch. De eerste heeft al sinds jaar en dag ervaring met het op de markt brengen van al lerlei, vooral op het buitenland gerichte publikaties, terwijl de tweede werkelijk alles weet over lokale recreatiemogelijkheden en ontwikkelingen in de toeristisch- recreatieve markt. Breng deze kwaliteiten op juiste wijze bijeen en het resultaat is een serie boeken, kaarten en gid sen die voorzien in een duidelijke behoefte aan informatie gericht op recreatie in Nederland. Waar de samenwerking al toe heeft geleid, wordt duidelijk uit het overzicht van kaarten en gid sen, verkrijgbaar bij de ANWB-, de ANWB/VVV-vestigingen en de boekhandel. De eenwording van Europa kreeg vorm in een drietal Euregio- gidsen. De gids Maas-Rijn ver haalt over het grensgebied rond om het drielandenpunt van Vaals; Zeeland en Vlaanderen komen aan bod in de gids Scheldemond. Onder de titel Eems-Dollard Re gio is veel informatie verzameld over de meest noordelijke punt van ons land. En met de nieuwe gedetailleerde wegenkaarten van Noord-, Mid den- en Zuid-Nederland is het geen kunst meer om er te ko men. Begin mei verschijnen de nieuwe Nederlandse reisgidsen over Am sterdam, Zeeland en Zuid- Limburg. Van wallen tot Ooster scheldedam en van Pietersberg tot Betondorp wordt alles be schreven. De samenwerking tussen de twee grootste toeristische belan genbehartigers werpt ook vruch ten af voor de watersporter. Naast twee nieuwe wateralma nakken liggen in de winkels acht geactualiseerde waterkaarten te wachten op een nieuwe eige naar. Ons vlakke land leent zich na tuurlijk als geen ander voor een fietstocht. Dagjes weg of een he le vakantie, zonder een goede fietsgids beleef je het maar half. Veertien nieuwe fietsgidsen ver schijnen de eerste helft van mei, de drie nog resterende gidsen lig gen in juni op de plank. In heel Nederland is er dan geen fietsplekje meer wat u niet in een van de gidsen tegenkomt. Op stapel staan voorts vier nieu we provinciekaarten van Zeeland, Noord-Brabant (twee kaarten in een box), Friesland en Limburg. Tezamen met de toeristische rou tes voor auto, motor, fiets of bromfiets, die ook dit jaar nog gaan verschijnen, hebben ANWB en VVV een mooie start ge maakt. Misschien is de Rode Kruis Bloe semtocht van zaterdag 1 mei aanstaande wel de mooiste wan delroute van Nederland. Bloeien de fruitbomen, zo ver het oog rijkt, bepalen de sfeer van deze wandeltocht tussen Geldermal- sen en Beesd. Gekozen kan wor den uit afstanden van 8, 15, 25, en 40 kilometer. Het startgeld bedraagt f 6,00 per persoon en u kunt half acht 's ochtends al beginnen. Het startpunt is de fruitveiling van Geldermalsen en dat maakt het interessant om met de trein te komen, want sta tion en fruitveiling liggen naast elkaar. Om alle wandelaars zoveel moge lijk te laten genieten van de pracht van de bloeiende fruitbo men zijn er over de rivier de Linge een viertal tijdelijke oversteekmo- gelijkheden aangelegd. De Genie van de Koninklijke Landmacht zorgt voor twee zogenaamde pontonbruggen, een particulier bedrijf slaat de derde brug. Een uniek pontveer, ten slotte, zorgt voor de vierde oeververbinding. Al deze inspanningen zijn er op gericht het de wandelaar die dag zoveel mogelijk naar de zin te maken en er vooral ook voor te zorgen dat aan beide zijden van de Linge gewandeld én genoten kan worden. In de bruggen schuilt dan ook het unieke van de wandeling. Door een aantal malen over te steken komt de wandelaar op landerijen die normaal niet toegankelijk zijn. Een ander prettig aspect bij deze wandeling is wel het feit dat er op 1 mei geen verkeer op de rou te zal worden toegelaten. Lekker rustig dus! Mee wandelen met deze Bloe semtocht betekent bijdragen aan het goede doel, in dit geval uit breiding van de Rode Kruis- fondsen. Maar natuurlijk wordt u als deelnemer ook niet vergeten. Voor u ligt aan het eind van de tocht een fraaie medaille klaar. Meer informatie over deze op één na grootste wandeltocht van Ne derland krijgt u via telefoonnum mer 070-314.14.60. Natuurlijk bent u voor een fraaie wandeling -of fietstocht!- bij de ANWB altijd aan het goede adres. Want naast de Rode Kruis Bloesemtocht is er nog een scala aan andere mogelijkheden. De wandel- en fietsdagtochten zijn samengebracht in het ANWB- Toeractief-programma. De toch ten in dit programma organiseert de toeristenbond in samenwer king met de VVV's van de streek waar de route doorheen voert. In mei staan wandel- en fietstoch ten gepland door Westerwolde, Goeree-Overflakkee, Baarn en Ubbergen. Meer informatie over het Toeractief-programma vindt u in de Kampioen van mei en is te vens te verkrijgen via telefoon nummer 070-314.14.20. Tip: Fietsen is natuurlijk een van de beste manieren om ons land te ontdekken. Maar een fiets meenemen is niet altijd even een voudig. En ook het aanschaffen van een fiets vergt enig den kwerk. De ANWB heeft voor le den gratis een aantal brochures beschikbaar die u van pas kun nen komen, zoals De Fiets mee op Vakantie, Recreatiefietsen, ANWB-erkende Fietsverhuurders, Fietsvakanties en Fietsverzeke- ringen.

de Faam | 1993 | | pagina 17