UIT HET ZAKENHART Fusie Rabobank Na Mie nu Mee van de grond De Eetkamer: combinatie restaurant en traiteur JeeCee in Hof Domburg Bouwen aan toekomst Geranium- markt Geef moede en "Parel" kado Verkoop autoslaaptrein Wegrijden of warmlopen 1 P 1 l L, j H 1 KRUISWOORDPUZZEL Het begint bijna een vertrouwd beeld te worden dat het publiek meteen na verschijning van alweer een nostalgisch getint tijdschrift over Zeeuwse zaken naar de dichtstbijzijnde boekhandel snelt om ander maal door Jacques Cats in weet je nog-wel-sferen te worden gebracht. De Middelburgse journalist publicist staat er zelf ook versteld van dat zijn pro- dukten zo enthousiast worden ontvangen. In som mige boekwinkels in Middelburg stonden de kooplustigen dezer dagen in de rij om de nieuwste uitgave 'Mondvol Middelburg' te kunnen aanschaf fen. Een boekwinkel aan de Nieuwe Burg heeft zelfs een complete etalage ingericht met alle andere in middels in herdruk verschenen uitgaven, waarvoor nu ook een handig verzamelkoffertje is vervaardigd. MILIEUTIP 3 6 49 50 58 63 67 70 73 74 Geef voor moederdag een Parel-kadobon voor verschillende schoonheids behandelingen t.w.v. 25,-50 of meer. D"mb"r,ï' Bel voor meer informatie tel. 01188-3092 Kaart Scholen Rectificatie Bloemenzaak Woensdag 5 mei 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Publiek in de rij voor nostalgische uitgaven Het begon allemaal toen PZC- redacteur Cats opdracht kreeg om voor een zaterdagbijlage, waarin Zeeuwse toestanden rond het uitbreken van de Tweede We reldoorlog centraal zouden staan, een artikel te wijden aan de ver woestingen in Middelburg in mei 1940. De journalistieke naspeu ringen leverden toen enorm veel materiaal op. Teveel voor een arti kel in de krant. Cats deed daarop de Zeeuwse uitgeverscombinatie Den Boer/De Ruiter het voorstel daar een aparte uitgave voor te maken. Geen boek en ook geen tijdschrift maar een produkt wat er zo'n beetje tussenin zit. Zo ontstond het fenomeen van de boekbrochure. De eerste uitgave in de reeks sloeg, om even bij het in 'Vreselijke Vrijdag' aangevatte onderwerp te blijven, in als een De IMS heeft de service op de Zeeuwse stations Goes, Vlis- singen en Middelburg uitge breid. Reizigers kunnen er sinds 1 mei ook boeken voor een autoslaaptrein. De boek- hoeken zijn geopend op werk dagen tussen 9 en 16.30 uur. bom. Inmiddels zijn er tiendui zend exemplaren van 'Vreselijke Vrijdag' over de toonbank ge gaan. En dat is, naar Zeeuwse maat gemeten, een bijzonder ho ge score. Ook de boekbrochures die daar na volgden over Zeeuwsch- Vlaanderen, Vlissingen, de Ramp van 1953 en het onder water zet ten van Walcheren op het eind van de oorlog en het Kanaal door Zuid-Beveland kregen een warm onthaal. De maker ziet de belang stelling voor zijn nostalgische uit gaven aan met een mengeling van verbazing en genoegen. 'Ver vlogen Vlissingen' was amper uitgekomen of de Middelburgse boekhandelaren begonnen al te roepen dat men ook zoiets wilde hebben. Men stond meteen ga rant voor de afname van de eer ste druk. Jacques Cats: „Ik moest het toen nog wel even schrijven. En dat 'even' mag je rustig met een flinke korrel zout nemen, want er gaat nog heel wat tijd in zitten. Ik kan in de Zeeuwse Bibliotheek bijna het licht uitdoen, want ik ga daar s'avonds vaak als een van de laatsten de deur uit". De Middelburgse journalist schrijft het sukses toe aan jour nalistieke aanpak en vormgeving van zijn produkten. De lezer krijgt geen lang, doorlopend verhaal Jacques Cats (donkere bril) en vormgever Kees van der Endt bekijken bij de drukker het popu lair geworden produkt. voorgeschoteld. De samensteller heeft er gemakkelijk toegankelij ke onderdeeltjes van gemaakt. Waar je ook begint te lezen, tel kens betreft het een afzonderlijk geheel, zodat er geen gevaar bestaat de draad van het verhaal kwijt te raken. Deze benadering is consequent doorgevoerd in alle uitgaven. Vormgevers Kees van der Endt en Debby Pouls sluiten daar met hun werk naadloos bij aan. En wat voor de een 'n teken van herkenning is levert voor de ander nieuwe informatie op over de eigen woonomgeving. Belan geloos beschikbaar gesteld foto materiaal maakt de uitgaven betaalbaar voor een breed pu bliek. Sommige lezers voelen zich zo aangesproken, dat ze de sa mensteller bellen om bijvoorbeeld te melden dat er iemand in Aag- tekerke nog een leuke fotocollec tie heeft over het oude gebruik van het slachten aan huis. De on langs als zodanig teruggetreden Vlissingse huisarts Van Dijk komt vaak met leuke tips aanzetten. En onlangs deed het Middelburgse lid van de Raad van State drs M.C. Verburg Cats de suggestie aan de hand een speciale uitgave te wijden aan verdwenen wijken in Zeeuwse steden. Zoals het Ja va in Terneuzen en Het Eiland in Vlissingen. De samensteller is blij met dat meedenken en meeleven. Het roept voor hem vooral herinnerin gen op aan de vele reacties die hij als PZC-redacteur kreeg toen hij de enige en vaste schrijver was van de rubriek 'Hoort, Ziet .Schrijft'. Een nostalgische ru briek in de krant: Jacques Cats zou er vandaag nog mee willen beginnen. „Daar is vast belang stelling voor", zegt hij, met ver wijzing naar het succes van de zeven tot nu toe verschenen boekbrochures. Dit jaar komen er nog vier uitgaven op de markt. Ze gaan over de Vlissingse Boule vard, het Zeeuwse veerbootwe zen, Goes en over scheepsrampen in en om de Zeeuwse wateren. Aan de zelfstandigheid van de Rabobanken in Oostkapelle en Zoutelande komt vanaf 1 juli een eind. Met ingang van deze datum is de fusie tussen beide banken een feit en gaan ze verder onder de naam 'Rabobank Midden- Walcheren'. Het hoofdkantoor van de 'Rabo bank Midden-Walcheren' komt in Oostkapelle te staan. De bijkan- De tuinwinkel Groenleer in Serooskerke zet vrijdag 7 en zaterdag 8 mei 'de bloeme tjes buiten'. Ter gelegenheid van moederdag is er een ge- raniummarkt. Diverse soorten hang- en gewone geraniums worden er verkocht, waaron der de Oostenrijkse (hang) en de Franse, die een andere bloem heeft. Het is nu de tijd om de geraniums te planten, volgens de bedrijfsleider. In een apart kraampje staan ter racotta potten te koop. toren in Biggekerke, Meliskerke en Zoutelande. Het bestuur wil met de fusie de financiële en markttechnische positie van de bank versterken. Ze zal over een groter draagvlak gaan beschik ken. Daardoor kan er nog meer gespecialiseerd worden binnen de financiële dienstverlening. Vol gens P.A.J. Pruijssers van de Ra bobank, zal de fusie geen gevolgen voor de werkgelegen heid van de huidige personeelsle den hebben. Vraag: Wat is beter voor het milieu, uw auto warm laten lopen of meteen wegrijden? En wat is beter voor de auto? MICMEC Walcheren Antwoord: Een auto warm la ten lopen en pas daarna weg rijden is niet goed. Niet voor het milieu en niet voor de motor. Terwijl u bijvoorbeeld ijs staat te krabben braakt de uitlaat naar verhouding veel koolwaterstoffen en koolmo- noxyde uit. Doordat de auto stilstaat, blijven de wolken uitlaatgas achter de auto hangen. En zolang de choke uitstaat draait de motor met een hoog toerental, wat nog al wat lawaai maakt. Boven dien zorgt de choke er voor dat er veel benzine wordt aangezogen, die niet allemaal verbrandt. Onverbrande ben zine lost het beschermende olielaagje op de cilinderwan- den op; dat leidt tot extra slij tage van de motor. Rustig wegrijden, met een gematigd toerental, is dus beter dan de motor eerst te laten warmlo pen. Het spreekt vanzelf dat het ook verstandig is om uw motor af te zetten wanneer u wacht voor de brug of de spoorbaan! Deze tip kunt u lezen in de Consumentengids van maart 1993. 1 2 4 5 7 8 9 10 11 12 13 I J 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 28 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 48 51 53 54 56 57 59 60 61 64 65 66 68 69 72 P&P 2123 19 31 68 2 47 29 54 7 60 71 40 57 27 39 5 Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 zwak; 4 test; 7 oogopslag; 10 kledingstuk; 11 sol dij; 12 aardsoort; 14 opsporingsmiddel; 17 bloem; 19 insekteneter; 20 schrede; 21 Ned. rivier; 23 rund; 24 per procuratie; 25 groente; 28 titel; 29 dunne ijskorst; 31 vlaktemaat; 32 slim; 35 mondstuk; 37 meu belstuk; 40 kunsttaal;41 selenium;42 voorz.;43 Europeaan; 44bom barie; 47 vis; 49 grondsoort; 50 sierlijk dier; 52 goochelkunstje; 54 de onbekende; 55 kleine beer; 58 aardr. aand.; 60 boom; 62 mak; 63 grondsoort; 64 plant; 65 deel van het oog; 67 norm; 69 kledingstuk; 70 plek; 71 vogel; 72 soort stof; 73 rangtelw.; 74 hemellichaam. VERTIKAAL: 1 vuiststoot; 2 de edelen; 3 door; 4 sleepnet; 5 verkla ring; 6 riv. in Duitsland; 7 meisjesnaam; 8 aardig; 9 rover; 13 schrift stuk; 15 tap; 16 niets uitgezonderd; 18 onbehouwen; 20 kledingstuk; 22 lengtemaat; 25 door; 26 bijwoord; 27 ontkenning; 30 priesterlijk kledingstuk; 33 groep; 34 chin, deeggerecht; 36 honingdrank; 38 ge sloten; 39 spoedig; 45 kleverige stof; 46 raamwerk; 47 zoogdier; 48 oude lap; 49 deel van het been; 51 landbouwwerktuig; 53 bedwel ming; 54 jongensnaam; 56 planeet; 57 pl. in Drente; 59 inhoudsmaat; 61 bundel; 64 greep; 66 noodsein; 68 vergift; 69 waterdier. Oplossing Puzzel week 17 HORIZONTAAL: 1 touwtjesspringen; 13 as; 14 gras; 15 Eems; 16 bij; 17 aap; 18 nuk; 19 hl; 21 kap; 23 set; 25 de; 26 tiran; 28 keg; 30 retig; 32 inkt; 33 rozet; 35 Rome; 36 GT; 37 thee; 39 keep; 41 en; 42 neon; 43 keet; 44 LK; 46 trek; 48 Bern; 49 SS; 51 Ar no; 53 toren; 55 tent; 57 maand; 59 mud; 60 lijmer; 61 BM; 62 geb.; 64 Ran; 65 LO; 66 lot; 68 ras; 69 ed; 71 stro; 72 oase; 74 ja; 75 kortaange bonden. VERTIKAAL: 1 tachtig; 2 os; 3 wg; 4 traan; 5 jaap; 6 esp; 7 pen; 8 reus; 9 imker; 10 NS; 11 eb; 12 Nijmegen; 20 lint; 21 kattetong; 22 fez; 24 ter pentijn; 25 dime; 27 RK; 28 koe; 29 gek; 31 to; 33 renet; 34 teken; 38 hor; 40 eer; 44 lambiek; 45 kram; 47 kom; 48 bed; 49 snel; 50 stroman; 52 na; 54 ruw; 56 Em; 58 delta; 60 lasso; 63 bora; 64 Raab; 67 ton; 68 roe; 70 do; 71 St.; 73 en; 74 je. Winwoord: FRANKEERSTEMPEL .DE, PAREL, 0£ PAREL IS EEN ^EtAPARAO' lUS MET FITNESS. SAUNA. B «3 EN SOUASH8ANEN. KUURCENTRUM. THEATER. CAFE S EN RESTAURANTS IN lBUR° Bestuursvoorzitter van De Wellinge, C. Hartog, legt de eerste steen. Het bedrijfsleven en De Wellinge, school voor Voorbereidend Be roepsonderwijs, zijn vorige week weer een stukje nader tot elkaar gekomen met de start van het project 'Bouw je eigen huis'. Bestuursvoorzitter C. Hartog van de Middelburgse onderwijsinstel ling metselde maandag 26 april de eerste steen van het huis dat naast het schoolgebouw komt te staan. De opzet van het project is de bouwkunde-studenten beter voor te bereiden op de praktijk. De materialen voor de woning worden geleverd door aannemers uit het Zeeuwse. Het project geeft de leraren en leerlingen, volgens directeur van De Wellin ge, J. Kingma, de mogelijkheid om de nieuwste technieken in de praktijk toe te passen. „Normaal gesproken loopt de school altijd achter in de techniek, nu wordt dat geactualiseerd". De bouwkunde-afdeling is de derde afdeling op De Wellinge die een dergelijk oefenobject krijgt. Eerder waren dat afdeling motor voertuigen en electro. De studen ten moeten constant aan het huis blijven werken. Is een onder deel klaar dan wordt het weer af gebroken en opnieuw opgebouwd. Eventueel met de laatste materialen en technieken. Middelburg is weer een eetgele genheid rijker. Aan de Middel burgse Wagenaarstraat is dinsdag 27 april restaurant 'De Eetkamer' geopend, dat plaats biedt voor achtenveertig perso nen. Naast het restaurant is een afhaaltraiteur gevestigd die kom- plete maaltijden bereidt. De initi atiefnemers Jan de Pree en Stef Dolman zien het als een 'extra service voor degene die lekker thuis willen tafelen'. Tot voor kort werkten De Pree en Dolman nog als hofmeester bij de kazerne in Middelburg. De Pree: „Met het oog op de dreigende sluiting hiervan, besloten we het heft in eigen hand te nemen en zelf een restaurant te starten. Onze vrouwen Manuela en Wiek deelden het enthousiasme en we zijn gewoon begonnen. Samen hebben we maar één doel voor ogen en dat is de klanten tevre den stellen met culinaire hoogstandjes waar ze niet te veel voor betalen". De naam 'Eetkamer' is ontleend aan een apart gedeelte van het restaurant dat een huiselijke sfeer uitademt. Zo'n tien personen kunnen in deze ruimte plaatsne men. Dolman is tevreden met de keuze van het interieur. De ver lichting, kapstokken en tafeldeko raties zijn gemaakt door Han Luten, die momenteel met Jean de Bouvrie samenwerkt. De schilderijen zijn van Mare Claeijs en de beeldende kunst van Ba lans. De bedoeling is om wisse lende exposities te houden. Voor dinergangers heeft De Eet kamer een gevarieerde menu kaart samengesteld, die om de drie maanden geheel wordt ver nieuwd. Composities als 'Rogge- vleugel met witte botersaus en rode sjalotjes en Kalfsschenkel in een fluwelige tomatensaus doen het water in mond lopen. Voor de vegetarische fijnproever is er een aparte menukaart. Traiteur 'De Kookwinkel' maakt alles dagvers in eigen keuken klaar. Soepen, pasta's of andere hoofdgerechten en desserts kun nen er worden afgehaald. Hier is ook de partyservice onderge bracht, waar de klanten salades, schotels en bittergarnituren naar eigen smaak kunnen bestellen. Het Milieu-Educatiecentrum 'De Kloek' in Vlissingen is sinds vori ge week open. Een jaar na de start van de Milieuwinkel annex informatiecentrum Mie in Middel burg, is nu ook de tweede poot van de stichting Mie Mee tot le ven gekomen, Mee in Vlissingen. In de voormalige kleuterschool De Kloek aan de Korenbloemlaan is volop ruimte voor cursussen, tentoonstellingen en onderwijs ondersteunende activiteiten. De stichting kreeg het gebouw gra tis in bruikleen van de gemeente Vlissingen. Nog deze maand is er de tentoonstelling 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren' te zien. De doelstelling van Mie Mee is het bevorderen van de zorgzaam heid ten aanzien van het milieu. „En daarom vonden wij die naam De Kloek wel toepasselijk", zegt coördinator Els Huibregtse van de stichting. Een lokaal voor cur- Sinds begin april het recreatie centrum van Hof Domburg, De Parel, samen met instituut voor sport en fysische therapie Jee Cee. JeeCee is één van de be kendste therapie praktijken in België. De therapeuten, die op maandag en vrijdag aanwezig zijn, passen een 'totaaltherapie' toe die een gezonde geest en een gezond li chaam moeten creëren. Dat moet bereikt worden met onder meer voedingsadviezen, train ingsadviezen, lichaamsbeheer- sing en massages. Het JeeCee team, dat in 1975 werd opge richt, staat onder leiding van Jac ques Caluwé. De therapeuten gaan in de toekomst samenwer ken met de kuur- en beauty afdeling van De Parel. sussen en lezingen, waar ook met de microscoop geëxperi menteerd kan worden, een ten toonstellingsruimte, en een leestafel in de gang moeten het Mee een professioneel aanzien geven. Huibregtse: „In samen werking met verschillende orga nisaties voor natuur en milieu gaan wij vanuit en in dit centrum cursussen en andere activiteiten organiseren om zo het milieu bewuste gedrag van mensen te bevorderen en hun kennis te ver groten". Als voorbeeld noemt zij de cursus Milieusparend huis houden, die onlangs werd gehou den en nog herhaald wordt. Voor de basisscholen op Walche ren houdt het Mee een voorlich tingsdag. Dan kunnen de leerkrachten onder meer kennis maken met de leskisten die het centrum voor gebruik in de klas ter beschikking heeft. Zo is er een leskist over vogels, de ge zondheid en een kist die de titel 'Wees wijs met water' draagt. In het Mee is verder een documen tatiecentrum voor lespakketten ondergebracht waar de scholen gebruik van kunnen maken. „Binnenkort zullen wij samen met een onderwijswerkgroep uit het voortgezet onderwijs overleg gen hoe het vak milieu in de ba sisvorming gestalte moet krijgen. Voorlopig richten wij ons nog op de jongste leerlingen. Naast de leerkrachten worden ook de ouders gestimuleerd om deel te nemen aan natuuroudercursus- sen, waarin zij leren met de kin deren en de leskisten om te gaan", legt de coordinator uit. „Ook willen wij de scholen ertoe aanzetten binnen hun eigen mu ren zorgvuldiger om te gaan met het milieu: het gebruik van schoonmaakmiddelen, isolatie, verfgebruik en dergelijke. Daar voor is de cursus 'Milieuzorg op scholen' bedoeld. Alle natuur- en milieuorganisaties die lid zijn van de deelnemersraad De coördinator van Mie Mee, Els Huibregtse, bij de zeehon dententoonstelling in het nieuwe centrum. met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Het adres is Koren bloemlaan 5 in Vlissingen. Tele foon 01184-17039. van de stichting Mie Mee, mogen gratis gebruik maken van het centrum. Het Mee is geopend op werkdagen van woensdag tot en Door een misverstand is vorige week in een artikel over de Vrouwenpolderse bloemen- en kadoboetiek De Appelbloesem vermeld dat deze zaak zich in Zoutelande bevindt. Daardoor werd de indruk gewekt dat er een tweede zaak is bijgekomen. Dat is niet het geval. De zaak in Vrouwenpolder is alleen in de afgelopen maanden verbouwd. A

de Faam | 1993 | | pagina 11