Zorgeloze planten Vis hoort bij 'lekker eten, met minder vet' Print Photo maakt nu zwart-wit in 1-uur 'Kies een eigen zomersfeer. Prijsvraag tussen mis drijven door opgelost De Wellinge procesmodel brandbeveiliging rijker DE ADVERTORIAL; EEN MANIER OM ANDERS TE ADVERTEREN Droog en warm Droog en donker Vochtig GOED NIEUWS VOOR ZWARTWIT (BEDRUFS) FOTOGRAFEN. C A BAD STRANDCOLLECT/E ZOMER 1993 Ontspanning Natuur Beurs Ouderen Lezingen Verenigingen Sociaal Cursus/onderwijs Bijeenkomst Woensdag 24 maart 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 21 Er wordt vaak gezegd dat mensen die weinig tijd beste den aan het huishouden er geen planten op na kunnen houden, maar die veronderstelling is niet correct. Van zelf groeien, zonder enige verzorging, doen planten nog steeds niet, maar er is een groep planten die met een minimale en onregelmatige verzorging toch goed kan groeien. Het zijn ideale planten voor al die mensen die toch graag wat groen in huis hebben, maar niet de gele genheid hebben daar dagelijks tijd aan te besteden. Centrale verwarming zorgt voor een bijzonder droog klimaat binnenshuis, waar maar enkele planten van nature tegen bestand zijn. Met veel water geven en regelmatig sproeien kun nen we de groeiomstan- digheden voor planten een stuk aantrekkelijker ma ken. Maar vooral het niet regelmatig water geven is een probleem, waardoor uiteindelijk veel kamerplan ten het loodje leggen. Daarom zijn vooral de plan ten die maar weinig water nodig hebben zo geschikt voor 'makkelijke' planten liefhebbers. Een goed voorbeeld zijn de Deonium arboreum en de- onium canariense. Deze decoratieve vetplanten vra gen een minimum aan ver zorging, het zijn mooie planten om op verschillen de lichte plaatsen in huis te gebruiken. Ze groeien niet zo snel, maar kunnen uit eindelijk toch redelijke af metingen krijgen. Beide soorten zijn op z'n mooist in mediteriaan geglazuurde potten. Ze geven een zuidelijke sfeer aan het in terieur. Hetzelfde geldt ook voor de vrouwetong of Sanseviera. Deze soort wordt in verschillende vor men te koop aangeboden, maar opvallend zijn vooral de lage soorten. In platte geglazuurde schalen zijn deze planten bijzonder de coratief. Voor de drogere plaatsen in huis kunnen enkele pe- peromiasoorten gebruikt worden. Bijzonder geschikt zijn Peperomia rotundifolia pilosior en de P. pereskiifo- lia. Beide planten kunnen op donkere plaatsen staan en hebben ook bijzonder weinig water nodig. Het zijn mooie decoratieve soorten, waarbij de polisior toch wel de meest opval lende is, vooral vanwege zijn bijzondere bloeiwijze. Er zijn ook enkele tillandia- soorten geschikt om op donkere plaatsen te gebrui ken, terwijl ze maar weinig water nodig hebben. Acht op de tien Nederlanders eten te vet. Ongemerkt eten wij gemiddeld 100 - 150 gram vet per dag. Terwijl de limiet voor vrouwen op 70 gram per dag ligt en voor mannen op 90 gram. Veel vet is slecht voor de gezond heid. Vet maakt dik en het vergroot de kans op hart- en vaatziekten. Hart- en vaatziekten zijn in Nederland nog steeds de belangrijkste doodsoorzaak. Sinds jaar en dag is de zwartwit fotografie het stiefkind bij fotozaken en afwerkcentrales. De opkomst van de kleurenfoto in de jaren zestig verdrong in snel tempo het zwartwit plaatje. Voor de kleurenafwerking zijn steeds mooiere afwerkmachines gekomen, welke tenslotte hebben uitgemond in het specialisme van de goede 1-uur fotoservice zaken. En zwartwit bleef het ar beidsintensieve gebeuren, wat fotozaken al lang niet zelf meer deden, en de grote centrales liever niet meer zagen binnenkomen, en waar ze dan ook lange levertij den voor hanteren bij een gemiddeld zeer matige kwa liteit. Een en ander natuurlijk tot verdriet van de enthou siaste zwartwit amateur en vakfotograaf. Want, en dat staat buiten kijf, zwart wit fotografie is natuurlijk zeer mooi, en kan soms zelfs veel meer zeggings kracht hebben dan kleu renfoto's. Bedrijfsleidster Cathy Maas van de Goese vesti ging van de bekende 1-uur fotoservice Sprint Photo heeft als één der eersten in Nederland het nieuwe zwgrtwit fotopapier ter be schikking wat gebruikt kan worden in de moderne printmachines. Dat betekent dat de 1-uur servive die bij Sprint Photo tot dusver alleen voor kleu renfoto's gold, nu ook geldt voor perfekte zwart wit afdrukken vanaf 10 x 15 om tot maar liefst 15 x 21 cm. toe. Ter verduidelij king vertelt Cathy Maas dat zij van elk zwartwit kleinbeeld negatief deze foto's kan vervaardigen, maar dat de zwartwit lief hebbers wel met een spe ciaal type film moeten fotograferen als Sprint Photo ook de filmontwik keling moet verzorgen. De betreffende film, die overi gens niet duurder is dan andere zwartwit films, is bij Sprint Photo in lengtes van 24 en van 36 opna mes te koop. Sprint Photo 1-uur fotoservice z'et deze uitbreiding van haar lever mogelijkheden als een heel belangrijke completering van haar beeldspecialisme. Net zoals alle liefhebbers van kleurenfoto's zullen nu ook de zwartwit enthou siasten de Sprint Photo vestigingen aan de Lange Vorststraat in Goes, de Korte Delft in Middelburg en het Scheldeplein in Vlis- singen goed weten te vinden. De overheid en diverse in stanties die actief zijn op het gebied van voeding hebben de maand maart voor de derde maal uitge roepen tot de Let op Vet- actiemaand. Deze landelij ke campagne moet leiden tot een vermindering van de vetconsumptie met 10%. De campagne bestaat onder meer uit een Postbus 51-spot en een in formatiefolder met tips vopr mager maar toch lek ker. 'Lekker' is het hoofd thema van de campagne. Met het misverstand dat eten met minder vet niet lekker zou zijn, wordt nu voorgoed afgerekend. Een produktgroep die heel blij is met Let op Vet- campagne is vis. In tijden van vangstbeperking en milieuproblemen eindelijk een positief geluid uit deze hoek. Vis is immers over het algemeen mager, maar bevat daarnaast voldoende belangrijke voedingsstof fen. En voorzover vis vet bevat, betreft het hier meervoudig onverzadigde vetzuren van een speciaal type. Onderzoek heeft aan getoond dat er direct ver band bestaat tussen het regelmatig eten van vis en het voorkomen van hart en vaatziekten. In het ka der van de preventie van hart- en vaatziekten advi seert het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding een regelmatige consumptie van vis (1 a 2 keer per week). Ondanks de algemene voedingsadviezen, die steeds weer zijn terug te voeren naar het thema 'eet minder vet', dient bij vis een duidelijke kanttekening geplaatst te worden. Uit onderzoek is namelijk ge bleken dat in de strijd te gen hart- en vaatziekten vette vis juist de voorkeur heeft. Immers hoe vetter de vis, des te meer meer voudig onverzadigde vet zuren van het bijzondere type. Het spreekt voor zich dat het vet dat bij de bereiding van vis wordt toegevoegd, de gezonde eigenschap pen te niet kan doen. Het is daarom belangrijk extra te letten op het gebruik van 'goede' soorten vet of alternatieven te zoeken waarbij geen vet nodig is. Gezonde bereidingswijzen zijn bereiding in oven of magnetron, stoven, poche ren of grillen. Magere vis Matig vette vis Vette vis tong (1%) heilbot (2%) makreel (12%)* kabeljauw (1%) forel (3%) haring (15%)* schelvis (1%) karper (5%) zalm (14%) wijting (1%) tonijn (3%) paling (20%)* koolvis (1%) schol (2%) snoekbaars (1%) het percentage vet is afhankelijk van het seizoen In de nieuwe folder LEKKER MET VIS, waarmee het Na tionaal Visbureau inhaakt op de landelijke Let-op-Vet- campagne, worden deze bereidingswijzen uitgebreid toegelicht. De folder is gratis schriftelijk aan te vragen bij het Nationaal Visbureau, postbus 72, 2280 AB Rijswijk. Elke 14 dagen kunnen adverteerders in de rubriek Produkt Informatie hun speciale boodschap op 'een andere wijze' aan de consument kenbaar maken. Cathy Maas van Sprint Photo aan de nieuwe Noritsu 120IV printer met 3 formaten zwartwit foto's. Anders dan anders? Ze- eens in de schoenen van ker. Er bestaat immers een een consument. In de lan- logische honger naar in- delijke media ziet u een formatie bij het publiek, nieuw produkt en u denkt, Het wil op de hoogte zijn dat zou ik willen hebben, van ontwikkelingen en Maar waar is dat dan te waar wat te koop is. Stelt u koop? zich als adverteerder maar Wij van de Faam/Vlissin- ger bieden de ruimte om anders te adverteren met produkten of service die uitvoeriger dienen te wor den belicht dan vaak in een gewone advertentie mogelijk is. Dit fenomeen heet 'ADVERTORIAL' en is eigenlijk niets meer dan uw reclameboodschap verpakken in een redaktio- nele vorm. INTERESSE; BEL EVEN DE FAAM/DE VLISSINGER POSTBUS 5017 MIDDELBURG TELEFOON 01180-81000 VRAGEN NAAR: JERRY TUPANWAËL. Het probleem van water geven is natuurlijk ook op te vangen door soorten te kiezen die permanent over water kunnen beschikken. Een van de meest bekende kamerplanten is het para pluplantje. We kunnen de verschillende soorten met gemak in een glazen accu bak of waterdichte schaal planten en rijke voorzien van water. Eens in de twee weken geven we de plan ten weer een flinke gieter water en ze kunnen er weer even tegen. Cype- rusplanten hebben veel licht nodig. "Wat we ook doen in de naderende zomerse vakantie maanden, badkleding zal daarbij onontbeerlijk blijken. Van tropisch zwemparadijs tot Franse camping, van palmenstrand tot bootvakantie. Elke plaats en elk mo ment kent zijn eigen sfeer en vraagt een bepaalde stijl. C A heeft diverse modesferen in een uitgebreid assor timent bad- en strandkleding samengebracht. Aan u de keus: frivool, sportief of misschien allebei...?" Een belangrijk voordeel zijn de uitstekende combinatie mogelijkheden van de nieuwe badcollecties met de zomermode. Vooral in de vakantie een pré! Lekker makkelijk van het strand naar dat leuke terrasje of 's avonds flaneren langs de boulevard. Zó is een slim me keuze uit een van de modethema's, die allemaal perfect bij het modebeeld aansluiten, eenvoudig te maken. Uitbundige kleuren, grote dessins, noppenprints en glanzende materialen ken merken de vrolijke Florida- sfeer. Schitterende bad pakken, maar met name de nieuwe bikini's, trekken de aandacht. Deze zonnige Miami-beach stijl is uiterst frivool en opvallend. Kleine, hoog opgesneden broekjes met zwierige volants doen de benen langer lijken en lingerie-achtige bovenstuk- jes met ingezette cups, vo lants langs décolleté en schouderbandjes laten het figuur mooier uitkomen. Een luxe collectie van bad pakken die zo mooi zijn dat u er altijd goed verzorgd uitziet. De schitterende pasvorm garandeert een perfect figuur. Nieuw zijn de brede schouderbanden en de geaccentueerde cups die soms zijn voorge vormd. Prachtige dessins, maar ook effen tinten als zwart zijn verwerkt in com fortabele materialen. De modellen staan ook prach tig in combinatie met de nieuwe zomerrokken en blazers; een veelzijdige aanschaf dus! Comfortabel en sportief zijn de badpakken en sets in allerlei strepen. Brede, smalle, lengte- of geschikt voor de jongere vrouw. De bustiers en breedtestrepen in leuke tin ten, met name in jeans- blauw en naturel. Hierdoor staan de modellen ook leuk als topje in de sportie ve jeansstijl. De hemdach- tige badpakken van rekbare katoen hebben geen cups en zijn vooral bikini-bovenstukjes hebben net als bij de lingeriecollec ties mooi ingezette cups. Chambray-blauw is een veel voorkomende kleur bij bikini's. Leuk zijn de mo dieuze accenten als kleine knoopjes, stiksels en brede schouderbanden. In dit thema zijn er ook badpak ken in frisse fruitdessins of lieve kleine bloemet jesprints op een chambray- kleurige achtergrond. De C A bad- en strand- collectie biedt volop keus. En wie van verschillende sferen en stijlen houdt en niet zo goed kan kiezen: probeer meerdere thema's, Voor de prijs hoeft u het niet te laten!! Tussen de bedrijven cq misdrijven door loste rechercheur De Koeijer uit Middelburg de prijsvraag over de Zeeuwse kadasterkaarten op. Hij was één van de 236 mensen die de map met tekeningen bij het Rijksarchief Zeeland ophaal de. Uiteindelijk kwamen 112 oplossingen terug bij de organi satoren, waarvan 78 goede. De archiefmedewerkers telden onge veer vijftig nieuwe bezoekers tij dens de prijsvraag. Van de vijf winnaars was De Koeijer de eni ge die al als vaste klant van het Rijksarchief stond geregistreerd. De Koeijer zit regelmatig in het archief. Het is voor hem een ba ken van rust, die hij bij zijn werk als rechercheur soms nodig heeft. De zeven kadastrale kaar ten van de prijsvraag, allen uit de periode 1818-1828, nam hij mee in zijn auto. In de verloren tijd tij dens de onderzoeken - de laatste maand waren dat er nogal wat - puzzelde hij aan de kaarten. De Koeijer: „Ik werk vaak op onre gelmatige tijden en zeker de laat ste weken waren het lange dagen. Op de stille momenten, als er even niets doen was, pakte ik de kadasterkaarten erbij". Prijswinnaar Aldenhove uit Mid delburg had voordat hij de prijs vraag ging oppikken nog nooit een stap over de drempel van het Rijksarchief gezet. Nu is hij er twee keer geweest: om de ka dasterkaarten op te halen en in te leveren. Onderzoek in de archief kasten was voor hem niet nodig om de plaatsen op de kaarten te achterhalen. „Als vertegenwoor diger voor een staalbedrijf heb ik veel in Zeeland rondgereden", legt hij uit. „In ieder dorp had ik wel een aantal klanten. Vandaar dat ik alles wel terug kon herken nen op de kaart. De eerste die ik vond was Colijnsplaat". De rech- Prijswinnaar de heer Aldenhove uit Middelburg. te straten lieten er bij Aldenhove geen twijfel over bestaan dat het deze Zuid-Bevelandse plaats betrof. De overige kadasterplaatsen wa ren van Koudekerke, Kattendijke, IJzendijke, Philippine, Brouwers haven en Stavenisse. Rijksarchi varis R.L. Koops hoopt dat de prijsvraag mensen er toe heeft gezet eens een kijkje te nemen in de archieven aan de St Pie terstraat en dat het aantal in de toekomst zal toenemen. „Keuze is er genoeg", benadrukt hij, „met elf strekkende kilometers aan oude documenten". Wol lo meidon' Postbus 5017. -1330 KA Middelburg Kleding - Peuterspeelzaal 't Wegkruupertje' aan de Prins Hendrikstraat in Middelburg houdt zaterdag 3 april van 10 tot 11 uur een kleding- en speel goedbeurs Speelgoed - Woensdag 31 maart om 19.30 uur wordt er in Peuterspeelzaal De Paddestoel aan de Irenestraat in Oost- Souburg een kleding- en speel goedbeurs gehouden. Kleding - De Vrouwencontact groep 'Kom uit je huis' houdt woensdag 31 maart een kleding- beurs voor voorjaars- en zomer kleding. Avondgebed - De IKV kern houdt vrijdag 26 maart van 19.30 tot 20.30 uur een avond gebed in de Engelse Kerk aan de Simpelhuisstraat in Middelburg. Het avondgebed staat in het te ken van 'de vreemdeling in ons midden'. Orgelconcert - De organist H.G. van Putten geeft zaterdag 27 maart om 20 uur een orgelcon cert op het Bëtz-Witte-orgel in de Hervormde Kerk in Kapelle. Op het programma staan de orgel werken van Bach, Handel, Franck en Reger. Women - Women Aglow Fel lowship, een wereldwijde inter kerkelijke oragnisatie, heeft maandag 29 maart om 20 uur een samenkomst 'in de Stads schouwburg in Middelburg. Spreekster is Rie Mulder uit Goes. Brandwonden - De heer J. Spaeter, voorlichtingsconsulent van de Nederlandse Brandwon den Stichting, legt de ouderen van Veere vrijdag 26 maart uit hoe zij verbrandingen kunnen voorkomen en hoe zij ze kunnen behandelen. De voorlichtingsbij eenkomst is van 14 tot 16 uur in het Verenigingsgebouw aan de Oudestraat. Trekvogels - Het Instituut voor Natuurbehoud in Hasselt houdt vrijdag 26 maart om 20 uur een lezing over 'Energiehuishouding van trekvogels in het Delta gebied'. De lezing vindt plaats in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Diner-dansant - Zondag 28 maart om 10 uur houdt de Stich ting Majoraat een diner-dansant in de Mensa aan de Van Hogen- dorpweg in Vlissingen. Creativiteitsshow - In Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg wordt zaterdag 27 maart een creativiteitsshow ge houden. Een hobby-team toont de vele mogelijkheden die er zijn op het gebied van textielde- coratie. Parkieten - De heer A. van den Muiysenberg laat dinsdag 30 maart, in het buurthuis De Pit aan de Appelstraat 2a in Goes, een dia-reeks zien over grote par kieten, Agaporniden en graspar kieten. Hij doet dat op uitnodiging van de Parkieten Spe ciaal Club. Aanvang 19.45 uur. Diaporama - De diagroep van de Antwerpse film- video- en dia club 'Acina' toont vrijdag 26 maart haar werk in het wijkcen trum het Open Hof aan de Alexander Gogelweg in Vlissin gen. De bekende maker van klankdiareeksen Louis Dickers heeft de leiding. Aanvang 19.30 Beestenboel - Het Zeeuws Bio logisch Museum in Oostkapelle organiseert weer een Beesten boelmiddag voor de jeugd. Woensdag 30 maart kunnen kin deren van 8 tot 12 jaar aan de hand van een speurspel de ten toonstelling 'De egel, geliefd ste- keldier' bekijken. Coby Louwerse van het Vogel- en Egelasiel De Mikke geeft een les over egels. Maximaal 25 kinderen kunnen zich van te voren aanmelden. De Beestenboelmiddag duurt van 14 tot 16 uur en is in het museum aan de Duinvlietweg. Bomen - In het kader van de Boomfeestdag wordt woensdag 24 maart om 10 uur de eerste boom geplant aan de Amnesty- laan in de Erasmuswijk in Middel burg. De bijeenkomst begint om 9.45 uur bij de Prinsenhove- school. Demonstratie - De FNV-bonden demonstreren vrijdag 2 april in Maastricht tegen werkloosheid en rascisme. Vanuit Walcheren vertrekken bussen richting Lim burg. In verschillende plaatsen kan worden opgestapt. Geïnte resseerden moeten zich voor 30 maart opgeven bij de eigen bond. De Wellinge een overeenkomst met het Opleiding- en Ontwikke lingsfonds voor de electronische bedrijfstak over het nieuwe leer plan. Onderdeel is onder meer de uitbreiding van het inventaris. In middels heeft de Middelburgse school ai voor f40.000,- aan elec tronische spullen ontvangen. In het lokaal van de afdeling electro- techniek staan: een simulatie van een woning en procesmodellen van een cv-ketel en een zonne collector etcetera. Varel is het eerste bedrijf dat een procesmo del lévert. De bedoeling is vol gens docent A.L. Slabbekoorn uiteindelijk adoptie door zo'n tien bedrijven. Daarnaast moet er re gelmatig onderling gediscus sieerd worden over nieuwe technieken. De afdeling elektrotechniek van De Wellinge is een procesmodel voor inbraakbeveiliging rijker. Vo rige week kreeg de Middelburgse school voor Voortgezet Beroeps Onderwijs en Basis Vorming het model aangeboden door de firma Varel uit Goes. Daarmee is De Wellinge, volgens adjunct direc teur Boon, de eerste school in Zeeland waarbij de samenwer king met het bedrijfsleven zijn vruchten afwerpt. De schenking van de firma Varel maakt onderdeel uit van het nieu we leerplan dat gericht is om het bedrijfsleven meer in het onder wijs te betrekken. En, om de leer lingen beter,op de praktijk voor te bereiden. Drie jaren geleden sloot Vogelgeluiden - De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit geeft vanaf woensdag 31 maart een cursus Vogelgeluiden. Er zijn vijf theorieavonden en vier veldwerk bijeenkomsten gepland. De cur- suS start om 20 uur. A.L. Slabbekoorn (docent), F. Geldof van de firma Varel en Ad de Leeuw (docent). Werklozen - Deelnemers van het Aktiviteiten Centrum Middel burg kunnen dinsdag 30 maart om 13.30 een deelnemersoverleg bijwonen. Tijdens de vergadering brengt de commissie verslag uit over haar werkzaamheden en wordt er een nieuw deelnemers raadlid gekozen. Herdenkingsdienst -Ter gele genheid van het vijfenzeventig ja rig bestaan van de Staatkundig Gereformeerde Partij, wordt er donderdag 25 maart een herden kingsdienst in de Zuiderkerk in Middelburg gehouden. De bijeen komst begint om 19.30 uur. KZGW - Het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen heeft dinsdag 30 maart om 14.30 een bijeenkomst in verzor gingshuis Ter Reede in Vlissin gen. De op Walcheren spelende film 'Lentelied' wordt tijdens de ze bijeenkomst vertoond. Telefo nische opgave, 01184 71364. Reünie - Vrijdag 26 maart om 19.30 is er een reünie van de oud-leerlingen van drie groepen 8 van de openbare school in Ar- neburch. Vrouwenmanifestatie - Een solidariteitsmanifestatie over vrouwen in voormalig Joegosla vië vindt vrijdag 26 maart vanaf 13.30 uur in de Theologische Fa culteit in Tilburg plaats. Er wordt onder andere ingegaan op de achtergronden van de conflicten en de positie van vrouwen en meisjes aldaar. Banenmarkt - In het kader van de week van de winkel is er vrij dag 2 april een banenmarkt in het Lunchcafé in Goes. Behalve het aanbod van vacatures wor den er video's over de betreffen de sector gepresenteerd en kan er een kijkje achter de schermen van een Goese onderneming worden genomen.

de Faam | 1993 | | pagina 21