Betoverende creatie Ad Pro, het voordeel van Europese service KIA als nieuwkomer JAGUAR EN DAIMLER V12 PZC WEEKBLADEN INHOUD Samenstelling en redaktie: A. Hanneman T. Vos tel. redactie 01180-81000 tel. advertenties 01184-84000 Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen Royale Onderstel Vierde jaargang, nummer 6 Sinds 1 januari leven we in een verenigd Europa, al mer ken we daar nog niet zoveel van. Een organisatie die wel al volledig op Europees ni veau draait is Ad Pro. Bij Ad Pro zijn inmiddels meer dan driehonderd Nederlandse ga ragebedrijven aangesloten die niet aan een merk gebonden zijn. Daarnaast telt Ad Pro een groot aantal leden in heel Europa. Dit betekent dat de organistie ook in heel Europa service kan verlenen. Garantie Ad Card Vorig jaar viel het doek voor de Ja guar V12 saloon, het enige model van het vorige sedanmodel wat nog werd gevoerd. Eindelijk is het zover dat Jaguar de 12-pitter in de huidige XJ-serie heeft gelepeld. De klant uit de topklasse kan hier bij kiezen voor de sportief afge- veerde Jaguar XJ12, terwijl op comfort ingestelde personen zich beter in de Daimler Double Six zul len voelen. Uitstraling Woensdag 24 maart 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 BUGATTI EB112 Eén van de belangrijkste gebeurtenissen tij dens de afgelopen autotentoonstelling van Genève vormde de onthulling van de nieuwe Bugatti EB112. In tegenstelling tot de eerste nieuwe Bugatti, de EB110 sportwagen, gaat het hier om een uitermate fraai gelijnde vier- deurs sedan. Dit is de auto de naam Bugatti recht aandoet. Alleen op deze manier zullen Bugattisten er vrede mee hebben, dat de naam van het door hen zo geliefde merk op nieuw wordt gebruikt. Voor liefhebbers van historische automobielen was de komst van de Bugatti EB110, zo'n twee jaar geleden, een regelrechte aanfluiting. Afgezien van een klein hoefijzervormig grilletje heeft deze auto niets wat nog aan de prachti ge creaties van het oude merk doet denken. Deze kritiek kreeg men in Italië van alle kanten te horen. Voor de nieuwe EB112 werd Giorgio Giugiaro van Ital Design in de arm genomen. Heel knap wist deze topontwerper moderne aërodyna mica te paren aan carrosserielijnen die terug denken aan de periode net voor en na de Tweede Wereldoorlog. Door de sterke profiel- lijnen in de motorkap lijkt de EB112 een haast klassieke neus te hebben. Zeer markant is de ribbel die vanaf de grille over motorkap en dak tot aan de achterbumper loopt, ook een haast historisch detail, dat doet terugdenken aan bijvoorbeeld de Atlantic. Heel gedurfd is ook absoluut de gedeelde achterruit. Verder lijken de door BBS gemaakte velgen sterk op die van de zeer exclusieve Bugatti Royale. Motorisch valt de EB112 op zijn sportieve broertje terug. De 3.5 liter V12 is in lengterich ting geplaatst en levert met vijf kleppen per ci linder een vermogen van 455 pk. De zesversnellingsbak levert de krachten aan de vier aangedreven wielen af. Voor een goede gewichtsverdeling is de motor extreem ver naar achter geplaatst. De fabrikant voorspelt de vermogende liefhebber een topsnelheid van maar liefst 300 km/u, waardoor de EB112 de snelste vierpersoons produktie-auto ter wereld is. Mocht Bugatti nog getwijfeld heb ben aan het al dan niet in produktie nemen van deze nieuwe auto, dan moeten de vele en thousiaste reakties na zijn onthulling alle twij fel hebben weggenomen. De produktie-aantallen zullen waarschijnlijk tot enkele tientallen beperkt blijven, maar het ont werp verdient het om op de weg te verschij nen. Als Bugatti op deze manier de toekomst tegemoet gaat, is er wellicht een bestaans grond voor dit exclusieve merk. Overigens heeft Bugatti inmiddels verschillende andere produkten uitgebracht als horloges, servies goed, kleding etc. Zo kunnen ook personen met minder gevulde beurzen een echte "Bu gatti" kopen. Een belangrijk verschil tussen de Jaguar en Daimler is nog niet genoemd. Het gaat hier om de afstemming van het onderstel. Bij de Jaguar is gekozen voor een straffere demping en afvering terwijl de Daimler op comfort is gericht. Hieraan ligt ook de keuze van wielen en banden ten grondslag. Het verschil is dui delijk te merken. De Jaguar gaat wat zenuw achtiger over wegoneffenheden en beschikt over een wat directer aanvoelende besturing. De Daimler heeft met zijn soepeler weggedrag veruit de voorkeur. Bij de ontwikkeling is be wust niet gekozen voor een electronische keuzemogelijkheid tussen een sportieve of comfortabele afvering. Als de wiel- en ban denkeus hierop niet wordt afgestemd, is het resultaat nooit optimaal. Al bij al gaat het in beide gevallen om vorstelij ke vervoermiddelen, die absoluut tot de top behoren. Overigens is het goed dat de V12 slechts aan kleine details als zodanig herken baar is, zodat relatief anoniem in deze auto's kan worden rondgereden. Concluderend moet gezegd worden dat de Daimler op alle fronten de voorkeur heeft, met uitzondering van de ronde koplampen, die de Jaguar een meer eigen uitstraling geven. Klei ne minpunten zijn de hoogteverstelling op de gordels voorin, die zelfs in de hoogste stand nog steeds erg laag zitten. Bovendien waaide er bij het door ons gereden exemplaar vlak on der de ruit bij beide voorportieren koude lucht naar binnen. De auto's zijn ook niet windstil, vooral boven de zijruiten heeft de rijwind vrij spel. En tot slot maakt het ventilatiesysteem bij bepaalde instelling van de kleppen een flui tend geluid. Twee verschillende modellen vragen ook om verschillende prijzen. De Jaguar XJ12 wordt aangeboden voor f.204.000,= terwijl de Daimler DoubleSix een investering vraagt van 217.000,= Bij ieder lid, in Nederland in de meeste geval len ook aangesloten bij de Bovag, kunt u te recht voor onderhoud, reparaties en natuurlijk de aankoop van alle merken auto's. Er wordt een totaalpakket geleverd aan accessoires en audio-installaties die uiteraard vakkundig wor den ingebouwd. De monteurs werkzaam bij de afzonderlijke Ad Pro garagebedrijven wor den permanent geschoold, zodat de naam Ad Pro op de gevel een waarborg is voor een up- to-date garagebedrijf. Wie een gebruikte auto koopt bij een Ad Pro garage kan de bestaande Bovag- of vergelijk bare garantie uitbreiden tot een periode van 1 jaar (of naar keuze zelfs 2 jaar). Een heel jaar lang bent u gedekt tegen technische proble men aan de auto. De uitbreiding van de garan tie met 9 maanden heet bij Ad Pro: de Ad Profijt Reparatieverzekering. De uitbreiding van de garantie is mogelijk op alle auto's die niet ouder zijn dan 5 jaar en niet meer hebben gereden dan 100.000 km (benzine) of 120.000 km (diesel). Ad Pro vergoedt niet al leen de mechanische schade maar draait ook op de bijkomende kosten als het huren van een auto, de sleepkosten en bij een noodzake lijke overnachting ook de hotelkosten. Ad Pro heeft ook een service voor als u in het buitenland bent. Ad Pro Assistance is namelijk 24 uur per dag, 7 dagen per week telefonisch bereikbaar. Doet zich pech of een ongeval voor dan wordt met één telefoontje de hulp verlening op gang gezet en kan de klant met een minimale vertraging zijn reis voortzetten met een andere auto, trein of vliegtuig. Als de situatie ter plekke het vereist, worden ook in dit geval de hotelkosten vergoed. De Ad Pro organisatie heeft verder een eigen kaart, de Ad Card. Hiermee kan bij de 300 aangesloten bedrijven in Nederland betaald worden. Maar ook bij duizenden winkels die de Aurora-kaart accepteren. In België en Frankrijk kan de Ad Pro-klant maar liefst bij meer dan 100.000 zaken terecht. De kaart houders kunnen ook voordeel behalen bij de aankoop van handige accessoires of krijgen direct voordeel bij het onderhoud aan de auto. De met de kaart afgerekende bedragen wor den van de bank- of girorekening afgeschre ven. Er kan ook in termijnen worden betaald. Met de Ad Card beschikt de klant over een doorlopend krediet met een standaardlimiet van f.2.000, In pechgevallen kan zelfs met de Ad Card geld gehaald worden bij de ABN AMRO banken. Dit is twee maal per maand gratis. Ad Pro is in een relatief korte tijd uitgegroeid tot een grote Europese organisatie, die de klant een optimale service kan bieden tegen aantrekkelijke prijzen. Lonelv at rijker van uitrusting en onderscheidt zich van de Jaguar door gescheiden stoelen achterin, met hout ingelegde klaptafeltjes en een CD wisselaar voor zes disks. De verdere uitrusting van beide modellen komt geheel overeen. Standaard zijn een bestuurdersairbag, auto matische temperatuurregeling met airconditi oning, wortelnotehouten panelen op het dashboard en de portieren, afstandbediening op de centrale vergrendeling en het alarm, au- diosysteem met acht speakers, elektrisch be diende portierruiten en schuifdak, volledig elektrisch verstelbare voorstoelen en leeslam pen achterin. De eerste Jaguar XJ met V12-motor werd geïntroduceerd in 1971. Met het toenmalige blok van 5.3 liter als basis is de nieuwe ma chine met 6 liter inhoud ontstaan. Waarom heeft het zolang geduurd dat dit topmodel aan het gamma werd toegevoegd? Daar zijn verschillende reden voor. Allereerst waren er nog steeds liefhebbers voor oude modellen, zodat de verkoopcijfers op niveau bleven. Daarnaast was er in het vooronder geen ruim te voor iets anders dan een 6 cilinder lijnmo tor. Dit stamt nog uit de ontwikkelingstijd van de XJ, toen nog sprake was van een versie met een Rover V8. De Jaguar-ontwerpers wa ren hiervan niet gecharmeerd en maakten de inbouw onmogelijk. Om de V12 te kunnen herbergen was aan beide zijden overigens maar 8 mm aan extra ruinte nodig. Het gigantische blok heeft een exacte zuiger verplaatsing van 5994 cc. Het maximale ver mogen van 318 pk wordt behaald bij 5400 tr/min. De machine beschikt over een Lucas multipoint injectiesysteem en 'gewoon' twee kleppen per cilinder. Veel kleppen zijn echt niet enig zalig makend, dat blijkt uit het vorstelijke koppel van 463 Nm bij slechts 3750 tr/min. De winst van bijna 25% aan ver mogen en koppel zijn niet uitsluitend terug te voeren op de vergroting van de cilinderinhoud. Ook binnenin de krachtbron is er het nodige gewijzigd. Het resultaat is een beresterke ma chine die in staat is de 1985 kg wegende auto tot een topsnelheid van 250 km/u te slingeren en in 7,2 seconden van 0 tot 100 km/u te sprinten. Jaguar kan hiermee de concurrentie weer recht in de ogen kijken. De nieuwe mo tor wordt alleen geleverd met een automati sche versnellingsbak van General Motors. De bekende mechanisch/hydraulische 3 traps is vervangen door een electronisch gestuurde bak met vier overbrengingen. Door deze elec tronische sturing is het mogelijk te kiezen voor een normaal of sportief schakelprogam- ma. In het normale programma trek de auto vanuit stilstand op in de tweede versnelling, wat het comfort ten goede komt. Sportieve lieden kunnen de schakelaar in de S-stand du wen en kunnen dan van alle overbrengingen gebruik maken. De bijna 5 meter lange koets wijkt in niets af van de 6 cilindermodellen. Alleen is voor een extra verstevigingsbalk toegevoegd voor extra stijfheid. De uitstraling van de Jaguar en Daimler is met opzet afwijkend. De Jaguar is enigszins spor tief getint. De auto kenmerkt zich door een zwarte grille met chromen rand, vier ronde kop lampen en sport-sierstrepen. De Jaguar-logo's op de grille en de wielen zijn goudkleurig. De XJ12 heeft 16 inch lichtmetalen velgen met 255/5 ZR16 Dunlop SP2000 banden. Bij Daimler vinden we de rechthoekige kop lampen, chromen flanksierlijsten, een volledig verchroomde, geribbelde grille en ook hier gouden badges. De Daimler staat op 15 inch wielen met 225/65 ZR15 Pirelli-banden uit de P4000-serie. Het interieur van de Daimler is Met ingang van 1 juni dit jaar komt er weer een nieuw merk bij op de Nederlandse markt. Kia produceert in Zuid-Korea jaarlijks zo'n 650.000 auto's en behoort daardoor tot de middelgrote producenten. In Nederland ken nen we Kia van de vorige generatie Mazda 121, die volledig in Korea werd gebouwd. Het programma van Kia start in Nederland met de Sephia, een vierdeurs middenklasse sedan met een moderne 1.6 liter benzinemotor. De Sephia zal later worden uitgebreid met een hatchback-model. De Kia Sephia komt in de prijsklasse van rond de f.30.000,=. De Sephia is 4,28 meter lang, weegt 995 kg en beschikt over een 81 pk leverende 1.6 liter krachtbron. Standaard is een handgeschakelde vijfbak, terwijl ook een viertrapsautomaat beschik baar komt. Het onderstel beschikt voor over McPherson veerpoten, terwijl achter een Dual Link opstelling is aangebracht. Volgend jaar komt Kia met de Sportage, een permanent vierwielaangedreven terreinvoer tuig met een 2 liter benzine- of 2.2 liter diesel motor. Ondanks zijn forse uiterlijk is de Sportage slechts 4,05 meter lang. De 2 liter benzinemotor kan worden geleverd met enke le nokkenas en dubbele nokkenas en levert respectievelijk 90 en 125 pk. De 2.2 liter on geblazen diesel is goed voor 65 pk. Ook bij de Sportage is er een keuze uit een 5-bak of 4-traps automaat. Later zal het leveringsprogramma nog verder worden verruimd met zeer uiteenlopende auto's. Kia, geïmporteerd door de Amster damse Rijtuig Maatschappij (ARM), wil op ter mijn een dealernet van 80 bedrijven. In het eerste jaar verwacht met 1.000 auto's te kun nen afzetten. ARM is op dit moment ook ver antwoordelijk voor de import van Saab, Lancia en Renault bedrijfswagens in ons land. ARM heeft voor de import van Kia een apart bedrijf opgericht onder de naam Kia Motors Ne derland.

de Faam | 1993 | | pagina 15