Provincie Zeeland Traverse Groede Herindeling gemeenten Westerschelde in beeld COMMISSIES Provincie Zeeland Bekendmaking - OP DE VOET GEVOLGD door Hauk Breedveld Hauk Breedveld Bekendmaking Ontwerp-intentieprogramma bodembeschermingsgebieden Zeeland Aanvraag Gieterij Middelburg Bijlage Warmte Woensdag 24 maart 1993 DE FAAM 13 Abdij y'/y i 'v.v "De zin van de Westerschelde" is de titel van een brochure over de Westerschelde. Het boekwerkje belicht de problematiek in en rond de rivier. Het is geschreven naar aanleiding van het be- leids- en beheersplan dat is opgesteld door het rijk, de provincie Zeeland en de gemeenten en waterschappen die aan de Wester schelde grenzen. In de brochure wordt vanuit drie invalshoeken, economie, milieu en natuur, naar de Westerschelde gekeken. De Westerschelde is van groot economisch belang. De havens en industrie bij Vlissingen en in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone bie den aan ruim 12.500 mensen werk. Ook de binnenvaart neemt op de Westerschelde een belang rijke plaats in. Bovendien leent de Westerschelde zich voor visserij, hoewel deze inkomstenbron door de vervuiling afneemt, en voor re creatie. Het strand is daarbij de grootste publiekstrekker. De Westerschelde is ook een be langrijk natuurgebied. Het her bergt o.a. vogels, die bij eb de droogvallende slikken en platen bezoeken, en dient als rustplaats om trekvogels te laten overwinte ren. Ook fungeert de rivier als 'kraamkamer' voor verschillende vissoorten zoals tong, garnalen, schol en schar. De Schelde vindt haar oorsprong in Frankrijk. Hier stroomt zij, on der de naam L'Escaut, 95 km langs dichtbevolkte gebieden als Arras, Lille en Tournaix. Daarna vervolgt zij 200 km haar weg, als de Schelde, door België om ten slotte uit te monden in het estuari um van de Westerschelde. De stroming van de rivier door de dichtbevolkte gebieden brengt vervuiling met zich mee. Afval van de bewoners en van industrieën wordt in de rivier geloosd. Frank rijk zuivert de helft van haar orga nisch afval. België doet dit voor een derde en Nederland voor twee derde. De vervuiling, organisch en anorganisch, doet zijn invloed gelden in de hele Westerschel de tot en met de Noordzee. Vissoorten, vogels en zeehonden blijven weg door verslechtering van de kwaliteit van het water. De Westerschelde vervult verschil lende functies - economische, mi lieu en natuurgebieden, die niet al tijd met elkaar zijn te verenigen. Het fourageren van vogels in na tuurgebieden bijvoorbeeld en aan de andere kant het opkomende toerisme. De brochure De zin van de Wes terschelde" probeert de verschil lende probleemgebieden uit te leg gen. De brochure is gratis te ver krijgen bij het provinciale in formatiecentrum, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180- 31400. Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Een bedrag van achthonder- duizend gulden is nodig voor de aanleg van een fietspad langs de traverse Groede (Zeeuwsch-Vlaanderen). Het bedrag is voldoende om ook de klinkerbestrating van de rij baan te vervangen door een asfaltlaag. Het dagelijks pro vinciebestuur stelt provinciale staten voor dit geld vrij te ma ken. Als de staten acoord gaan met het verstrekken van dit krediet, wordt op korte termijn een eind gemaakt aan de onveilige verkeerssituatie en de verkeersoverlast op de tra verse Groede. Het langzaam en snel verkeer wordt gescheiden door het aanleggen van een fiets pad langs de traverse. Voor de aanleg van deze voorziening is het nodig de rijbaan een eindje op te schuiven. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt de hoofd rijbaan te vóórzien van een asfalt laag. Zo komt er ook een eind aan de geluid- en trillinghinder. Voor fietsers ontstaat een veiliger ge heel omdat ook de aansluitende wegen zijn voorzien van een fiets pad. Aanvankelijk stond dit karwei niet op de nominatie om dit jaar aan te pakken. Inmiddels heeft het minis terie van verkeer en waterstaat besloten de aanleg van het fiets pad te betalen uit de "bijdragere geling wegverkeersvoorzienin- gen", maar dan moet wel voor de zomer met de klus worden begon nen. Met de vergoeding voor de aanleg van het fietspad is veertig procent van de totale kosten ge dekt. Vandaar het voorstel de werkzaamheden nu aan te pakken en een bedrag van vier ton ten las te te brengen van de wegenmidde len. Het is de bedoeling dat de ge meente Oostburg tien procent, tachtigduizend gulden, voor zijn rekening neemt. Nu het rijk steeds meer taken afschuift naar lagere overheden wordt het tijd de gemeenten te versterken. Samenwerking tussen gemeenten is geen echte oplossing. De democratische besluitvorming en controle komt dan in het gedrang. Herindeling is het juiste antwoord, vinden gedeputeerde staten. De huidige zes gemeenten op Schouwen-Duiveland samen voegen tot één gemeente. Dat zelfde doen met Tholen en Sint Philipsland. Op Walcheren zor gen voor één plattelandsge meente naast de twee stedelij ke gemeenten Vlissingen en Middelburg. Instemmen met de gemeentelijke initiatieven tot samenvoegen van de ge meenten Kortgene en Wissen- kerke op de Bevelanden en Sluis en Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen. In grote lijnen is dat de inzet van het overleg dat het college van gedeputeerde staten wil aan gaan met de betrokken ge meentebesturen in Zeeland. Het groter maken van gemeenten is nodig om gemeenten in staat te stellen zelf meer taken op te pak ken en daar ook de mensen voor in dienst te hebben. Dat is nodig omdat gemeenten in toenemende mate meer zaken zelf kunnen re gelen zonder dat hogere overhe den voorschrijven hoe het moet. Hogere overheden schuiven taken af, decentralisatie in de vaktaal, naar een bestuurslaag die zo dicht mogelijk staat bij de inwoners van een gebied, en dat is de gemeen te. Volkshuisvesting is daarvan een voorbeeld. Bij het uitvoeren van taken kunnen gemeenten ge bruik maken van de regelingen en bijdragen van provincie en rijk. Daar is deskundigheid voor nodig en tijd om te overleggen over het rea-liseren van plannen. Eén of twee personen bij een kleine ge meente kunnen nu eenmaal niet behappen waar een grotere ge meente bijvoorbeeld zes personen voor in dienst heeft. Datzelfde geldt voor het bestuur van een ge meente. De wethouders in een kleine gemeente doen dat werk als bijbaan. Dat kan ook niet an ders want de vergoeding voor een wethouder in een gemeente van rond de vijfduizend inwoners is on geveer net zo hoog als die voor een raadslid in een gemeente van rond de vijftigduizend inwoners. Komt een gemeente boven de twintigduizend inwoners dan wordt het wethouderschap een volledige baan en krijgt men daar ook naar betaald. De afgelopen jaren zijn ge meenten wel steeds meer gaan samenwerken. Soms zo ver dat het meer lijkt op het ondervangen van de nadelen van een te kleine schaal dan op het maken van bestuurlijke afspraken, vindt het college van gs. De praktijk laat zien dat dan weinig overblijft van de bemoeienis van gemeente raden. De invloed van ge meenteraden op het bestuur van een samenwerkingsver band is vaak gering. Volgens de rijksoverheid moeten gemeenten op zijn minst zes- tot zevenduizend inwoners hebben willen ze zelfstandig kunnen blij ven. Het dagelijks provinciebe stuur zou die ondergrens het liefst fors hoger maken. Niet alle pro blemen zijn op te lossen door schaalvergroting van gemeenten. Ook in de toekomst is het nodig dat gemeenten onderling bestuur lijke afspraken maken, is de rede nering. En dan moeten gemeenten wat aan elkaar gewaagd zijn. Dat is te bereiken door de onderlinge verschillen niet al te groot te ma ken. In zijn algemeenheid is er sprake van een redelijk machts evenwicht als gemeenten niet klei ner zijn dan ruim twintigduizend in woners. Lukt het de provincie om tot over eenstemming te komen met de gemeentebesturen dan komt de nieuwe gemeente Schouwen-Dui veland, zo'n dertigduizend inwo ners, ruimschoots aan die grens. Tholen en Sint Philipsland overstij gen gezamenlijk ook de twintigdui zend inwoners. De Walcherse plat telandsgemeenten komen in de buurt van de twintigduizend. Het precieze inwonertal hangt ook af van de discussie over de gemeen ten Arnemuiden en Valkenisse. Volgens gs zijn er argumenten om de gemeente Arnemuiden samen te voegen met Middelburg, en een deel van Valkenisse op te laten gaan in de gemeente Vlissingen. Gs accepteert het samengaan van de gemeenten Kortgene en Wissenkerke. Gezamenlijk komen ze aan een inwonertal van 6.700 en dat is boven de door het rijk gestelde onder grens. Datzelfde geldt voor de gemeenten Sluis en Aarden burg die samen net boven de zesduizend inwoners uitko men. Het dagelijks provincie bestuur sluit niet uit dat in een later stadium alsnog gekeken wordt naar de meest wenselij ke situatie voor deze twee nieuwe gemeenten. Gs willen eerst zien rond te komen met Tholen/St. Philipsland, Schou wen-Duiveland en Walcheren. Deze "voorlopige eindsituatie" is op zijn vroegst bereikt over ongeveer twee jaar. Voor het overleg met de gemeenten staat sowieso al een periode van zes maanden. Als uiteindelijk provinciale staten ac- coord zijn gegaan heeft de minis terraad nog een half jaar de tijd om een besluit te nemen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen geldt dat dan geen enkele gemeente onder de grens zit van zesduizend inwo ners. Maar, zegt het dagelijks pro vinciebestuur, gelet op de functie van de Kanaalzone, gaat de voor keur er naar uit daar tot een inde ling te komen die een optimale be langenbehartiging van dat gebied mogelijk maakt. Over een paar jaar verder kijken dus. In de vergadering van 16 april ne men provinciale staten een besluit of zij het met deze visie van hun dagelijks bestuur eens zijn. Is dat zo dan krijgen de betrokken ge meentebesturen zo spoedig mo gelijk een uitnodiging voor het overleg over de herindeling. Donderdag 1 april, aanvang 10.00 uur, vergadert de Pro vinciale Planologische Com missie. Op de agenda staan twee brieven, een reactie op het Trendrapport volkshuisvesting 1992 en verste delijking in de periode 1995-2005. De commissie praat verder over de ontwerpstreekplanafwijking "Bedrijfsterrein Poortvliet" de ontwerpantwoordnota over de in gediende bezwaarschriften, ont- werp-waterhuishoudingsplan, ont- werp-landinrichtingsplan Walcheren, ontwerp-provinciaal af- valstoffenplan inclusief de streek planuitwerking, ontwerp-bodembe- schermingsgebieden en het ontwerp-sociaaleconomisch be leidsplan 1993-1997. De stukken voor de vergade ring liggen ter inzage in het in formatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. De vergadering is openbaar en vindt plaats in het gebouw Groenmarkt 13 in Middelburg De tweede week van mijn reis richting zuid-oost Azië is een hoofdzakelijk Oostenrijkse er varing. Ik wissel mijn overge bleven marken in en verzilver de eerste Travelier cheques, die gekocht waren toen de dollar nog laag stond royaal. Graz, hoofdstad van de provincie Steiernmark en gelegen in zuid-oost Oostenrijk op een kleine 50 km van de Sloveense grens, is de bestemming voor de komende vier dagen. Tho mas, een bekende uit Dene marken, woont samen met zijn moeder in een royaal chalet net even buiten de stad. Enkele maanden geleden loodste ik hem door de donkere straatjes van Amsterdam. Nu was het zijn beurt om een toer te orga niseren. De straten van Graz zijn be vlekt met grijszwarte resten sneeuw, die vorige week is ge vallen. Het maakt de stad er niet mooier op. Op de straathoeken smeken moeders en kinderen om enkele schillin gen. Het zijn vluchtelingen uit Joegoslavië die de laatste maanden met grote hoeveelhe den de grens zijn overgesto ken. Met een kabelbaan tuffen we naar een openluchttheater uit de Romeinse tijd op 1000 meter hoogte. Iets verderop staat het symbool van Graz, een torenklok met functioneel omgedraaide wijzers. Halverwege de middag beland den we, bij gebrek aan beziens- waardiheden, in de kroeg. Dan maar de ski-techniek wat bij schaven. Het, door de hoge temperaturen, dunne sneeuw- laken zorgde voor een lange zoektocht naar een redelijk ski gebied. Na anderhalf uur rijden konden we uiteindelijk pas de latten onderbinden. Opnieuw een afscheid. Het lijkt of ik de eerste weken van mijn trip niet anders doe. Wenen is het volgende adres. De nacht breng ik door bij Ulla, een Deense die na de studie haar toevlucht tot Wenen had gezocht. Een prima mogelijk heid om mijn Deens weer een beetje bij te spijkeren. Met het infoboekje Vienna op zak volg de ik 's middags de stadsroute langs de belangrijkste beziens waardigheden, waarvan het merendeel gelegen is aan de Ringstrasse, de vier kilometer lange straat die het oude stadscentrum van Wenen om ringd. Via de gezellige Karntner Strasse, de winkelboulevard van Wenen, loopt de wande ling langs de Stephansdom, één van de imposantste bouw werken van de stad. Ik waag een klim naar de Pummerin, een grote bel in de toren. Een schoonmaakbeurt zal voor het aanzicht van de Dom geen overbodige luxe zijn! Na een avondje stappen, pak ik de volgende morgen mijn volle dig overhoop gehaalde rugzak weer zorgvuldig in: een dage lijkse bezigheid die ik steeds beter onder de knie begin te krijgen. Het is verbazinwek- kend dat alle plastic zakken met kleren, boeken en andere benodigdheden iedere keer weer een plekje in mijn rugzak vinden. Op loopafstand van Ulla's ap partement ligt het Schönbrunn Schloss. Aan de hoeveelheid toeristen te zien moet dit een trekpleister van Wenen zijn. Op een zonnig plekje raak ik ver wikkeld in een gesprek met de bewoonster van het slot, een oudere dame. Ze vertelt over de vele bals en musicals die ieder jaar opgevoerd worden. Ik probeer haar over te halen mij uit te nodigen om een kijkje in het woongedeelte te nemen. Helaas! Tenslotte neem ik de metro en tram naar West-Bahnhof. Net als in het monopoliespel heeft Wenen vier stations. Aan het loket wordt mij verteld door te reizen naar station Zuid. Van mijn laatste schillingen koop ik wat proviand voor onderweg en na nog een hoofdstuk uit 'Een barbaar in China' van Adriaan van Dis te hebben ge lezen stap ik op de trein op weg naar mijn volgende be- stemmjqg. Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat van 22 maart tot 1 mei 1993 ter inzage ligt het ontwerp- intentieprogramma bodembeschermingsgebieden Zeeland. In het intentieprogramma bodembeschermingsgebieden Zeeland is het provinciale beleid voor de bodembescher mingsgebieden vastgelegd. Het programma beschrijft de werkwijze en achtergronden bij de aanwijzing van, én het te voeren beleid in bodembeschermingsgebieden. De plaatsen waar het ontwerp-intentieprogramma kan worden ingezien zijn het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9 te Middelburg, en de secretarieën van de ge meenten in Zeeland. De openingstijden van het informa tiecentrum zijn: werkdagen 9.30-12.30 uur en 13.30- 15.30 uur. Voor de openingstijden bij de gemeenten wordt naar deze instanties verwezen. Tot en met 30 april kunnen schriftelijke reacties op het ontwerp-intentieprogramma bodembeschermingsgebie den worden ingediend bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middel burg. Nadere informatie over het ontwerp-intentieprogramma bodembeschermingsgebieden kan worden ingewonnen bij de afdeling milieubeheer van de directie milieu en waterstaat van de provincie, de heer A. J. Vos, tel. 01180-31733, en de heer P. Meerman, tel. 01180- 31738. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten vairZeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Gieterij Middelburg BV te Middelburg heeft bij hen op 26 februari 1993 een aanvraag ingediend om nieuwe, de gehele in richting omvattende vergunningen (zogenaamde revisievergunningen) ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtver ontreiniging en de Wet geluidhinder voor de ijzergieterij. De inrichting is gelegen aan de Kleverskerkseweg 83 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nrs. 210, 211 en 209 (ged.). Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 25 maart 1993 tot en met 26 april 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 241); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 26 april 1993 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen de aanvraag en wel tot en met 26 april 1993. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daar om verzocht wordt, kunnen tot en met 19 april 1993 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden inge bracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31984). - Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg Eigenlijk is er sprake van een dubbel jubileum. Werd twintig jaar geleden begonnen met het maken van een gesproken krant, na vijf jaar is daar een bijlage naast gekomen. Die bestaat nu dus 15 jaar. Wekelijks krijgen de abonnees de band van 'Ons Zee land' in de bus. En twee keer in de maand zit daar de bijlage van 'De Zeeuwse Babbelaar' bij. Wat dat onderdeel betreft moet ge dacht worden aan reportages en er is ruimte voor een stukje Zeeuwse muziek, een Zeeuws recept of een boek van een Zeeuwse schrijver. 'De Zeeuwe Babbelaar' lijkt om die reden dus ook meer op een radiopro gramma. Met het gesproken weekblad ligt dat anders. Hier gaat het om het voorlezen van Zeeuws nieuws, samenvattingen uit dag- en huis- aan-huisbladen en wat men ver der nog bij elkaar weet te sprok kelen aan op de doelgroep gerichte informatie. Zo is het allemaal gekomen: twintig jaar geleden vroeg de or ganisatie van slechtzienden in Zeeland aan ziekenomroep 'Ra dio Walcheren' of het dagelijkse Zeeuwse nieuws voor deze cate gorie ingezetenen leesbaar zou kunnen worden gemaakt door er een gesproken versie van te pro duceren. Dat heeft de ziekenom roep toen opgepakt. En men doet dat nog steeds, al is er nu wel een aparte stichting als opdracht gever. Ineke Timmerman is voor zitter. Daarnaast is ze ook eindredacteur van het gesproken weekblad dat in twee ploegen wordt ingelezen. Op dinsdag en woensdag wordt al het nieuws van de afgelopen week verza meld, geordend en gelezen. Woensdagmiddag gaat nog net het laatste nieuws op de band en dan moet een medewerker op een holletje naar het voorsorteer- centrum van PTT Post om van daaruit de moederband snel in Grave te krijgen. Daar zetelt het centrum voor gesproken lectuur. Dat centrum is verantwoordelijk voor het op cassette zetten van het Zeeuwse nieuws, dat als het goed is, vrijdag met de andere post op de deurmat ligt. „Daarom zitten we woensdag al tijd in tijdnood", zegt eindredac teur Timmerman. „Er moet dan ook niks tegenzitten, pech in de studio of zo. Ook als de krant niet helemaal vol zit, op een bepaald moment moet toch de moeder band weg". In Grave worden tegenwoordig zeker honderdvijftig gesproken versies van kranten en tijdschrif ten gemaakt. Dat is een bedui dend grotere bedrijvigheid dan toen 'Ons Zeeland' werd gebo ren. Dit gesproken weekblad ge niet nog steeds de eer het eerste gesproken regionale weekblad van Nederland te zijn. „En we staan", meldt Ineke Timmerman niet zonder trots, „ook nog steeds boven aan het lijstje van best gewaardeerde gesproken kranten". Grave heeft er ooit eens een onderzoek naar gedaan. Men begreep niet waarom 'Ons Zeeland' niet terugliep in aantal abonnees net zoals andere gesproken kranten. De eindre dacteur schrijft deze afwijking in gunstige zin toe aan de extra ser vice van 'De Zeeuwse babbe laar', waardoor 'Ons Zeeland' minder dan andere gesproken kranten last heeft van een regio nale zender. „Wij brengen Zeeuws nieuws waarvan je kunt zeggen dat je dat ook op Omroep Zeeland kunt horen. Wij houden daar rekening mee door bekende dingen kort te houden in onze krant, omdat we er vanuit gaan dat iedereen het zo langzamerhand wel weet. Wij besteden daarnaast veel aan dacht aan de kleinere nieuwtjes. Bovendien kunnen onze abon nees op een tijd die ze zelf verkie zen het gesproken nieuws tot zich laten komen door op dat mo ment de cassette te beluisteren. Daar is die krant ook door ont staan. Vroeger waren blinden, slechtzienden, mensen met reu ma die de krant niet kunnen vast houden, spastici, bejaarden afhankelijk van voorlezende huis genoten of de buurvrouw. Nu is het een kwestie van een druk op een toets om een cassettebandje te laten draaien. En wie de band met anderhalf uur Zeeuws nieuws wil stoppen om de draad later weer op te pakken kan dat met zo'n cassetteband ook goed". Tijd om even een buitenstaander te laten reageren. En een gespro ken weekblad, 'en Omroep Zee land, is dat niet een beetje teveel van het goede? „Ze kunnen goed naast elkaar bestaan", meent Middelburger Klaas Zwier (72). Hij weet waar hij het over heeft. Het gezichts vermogen van Klaas is tot 2 pro cent teruggelopen. Zijn vrouw ziet niets meer. Beiden zijn dus op gesproken nieuws aangewe zen om te weten wat er in Zee land omgaat. Volgens Zwier vullen de gesproken media elkaar goed aan. „Ik kan werkelijk niks akeligs van 'Ons Zeeland' zeg gen", vindt de Middelburger. „Of het zou moeten zijn dat ik de bij lage van 'De Zeeuwse Babbelaar' soms iets te speels vind. Voor de rest moet me van het hart dat de mensen van 'Ons Zeeland', hoe wel ze toch heerlijke amateurs zijn, er een professionele boel van maken. Je kunt goed merken dat ze er verschrikkelijk veel tijd in steken. Die krant wordt heel se rieus gemaakt". De persoonlijke benadering, de menselijke warmte, het zijn be langrijke factoren, die 'Ons Zee land' tot een niet weg te denken fenomeen hebben gemaakt. Een gesproken krant voor een kleine vierhonderd abonnees. Dat aan tal moet wel met zoveel le zers/luisteraars worden vermenigvuldigd, want er zijn heel wat bejaardentehuizen op 'Ons Zeeland' geabonneerd. Wat die menselijke warmte betreft, dreigt er in gesproken medialand een kille ontwikkeling te naderen. Er wordt druk geëxperimenteerd met electronisch inlezen. Dat be tekent dat je als abonnee straks een mechanische stem thuis krijgt. Een robotstem, die met be paalde intonaties geen weg weet. Ineke Timmerman gruwt ervan. Ook al worden die metaal klinkende stemmen stees verder verbeterd, de eindredacteur denkt toch maar liever niet aan deze ontwikkeling. „Een bijlage als 'De Zeeuwse Babbelaar' zou den we zo niet meer kunnen ma ken. Het spaart natuurlijk wel een hoop tijd. Maar het haalt wel een groot stuk warmte weg. Nee, wij zitten daar niet op te wachten. Laat ze zo'n robotstem maar voor het lezen van een studieboek of een technisch vakblad ge bruiken".

de Faam | 1993 | | pagina 13