COSMO IN SFEERVOLLER JASJE GESTOKEN 'Je moet altijd blijven veranderen' Voorzieningen vergen veel verrichtingen Verstandelijk gehandicapten tonen kunst in eigen galerie rijles MOTORRIJLES? Met De Faam naar de huishoudbeurs TIAMO f 595,- 32/r /?-C WARMLOPEN VOOR DE DUINEN GRATIS HAMBURGER Als je een opvallende naam verzint In de mist van het Schimmenrijk House Libris de complete boekhandel Vrijdagmiddag vijf uur. Aan de Voltaweg 3 is iedereen nog druk in de weer. De laatste hand wordt gelegd aan de inrichting van het vernieuwde Cosmo. Alles is in kannen en kruiken, alleen de Griekse bankjes ontbreken nog. „Dat is het enige wat mis is gegaan", zegt bedrijfsleider Hans Francken, onder tus sen instructies gevend aan het rondlopende personeel. De tijd dringt. Om acht uur gaan de deuren open en komen de eerste genodig den een blik in het verbouwde danstheater werpen. Francken verwacht een 'afgeladen' Cosmo. .Schoorsteenvegers proberen de beunhazerij tegen te gaan. Een artikel op de pagina Uit het Zakenhart. .Alterna Zeeland '93. Een beurs over alternatieve geneeswijzen en bewustwording in Hotel Britannia. Een gesprek met de organisato ren. Uitpagina. .De autokrant toont deze week de gevaren van aquaplanning en de wijze waarop het voorkomen kan worden Doolhof PZC WEEKBLADEN Onafhankelijk Intuïtie Model 35-delig met businesskoffer LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 SERVICE KWALITEIT GARANTIE aft bo praktijkboek voor motorrijles |an bastmck Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om! Met Oen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! 10 MAART 1993 U maakt vast wel eens een wandeling in de duinen. En ongetwijfeld geniet u dan volop van het mooie landschap en de unieke flora en fauna. Voor zo lang als het duurt, want het gaat hard berg afwaarts met de duinen. Zure regen, waterwinning en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een halt toe roepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie. Telefoon 071-131800/140548. Omroep Middelburg (Radio Atlantis) begint binnenkort met een spiksplinternieuwe TVkrant. Het nieuwe TVstation moet nog een opvallende naam krijgen die jij mag verzinnen. Schrijf in het vakje hieronder de door jou bedachte naam Lever deze bon in bij McDonalds, Bosschaartsweg 1, Middelburg en je krijgt helemaal gratis en voor niks een hamburger (max. 1 bon per persoon, geldig tot 17 maart 1993). Naam: Woonplaats: y Adres: Tel.nr.: De winnende naam zal in april worden bekendgemaakt op Radio Atlantis, op de nieuwe TVkrant en in de Faam en De Vlissinger. Alle inzendingen worden eigendom van de Stichting Stadsomroep i Middelburg. Danstheater is een naam die nu, na de verbouwing, niet meer ge heel de lading dekt. Het 'bruine café' op de bovenste verdieping valt nauwelijks te rijmen met de term danstheater. Het café zit op de plek waar voorheen het bal kon was. Met geluids-isolerende wanden is de ruimte afge schermd van de disco. „Er wordt muziek gedraaid die je ook in een gewone kroeg hoort en er wor den Belgische bieren geschon ken", vertelt Jeroen Verdonk. Samen met Francken voert hij het management van Cosmo. De bedoeling van de nieuwe formule is dat disco-gangers die even ge noeg hebben van het lawaai op de dansvloer, het bruine café in duiken om een pintje te drinken aan de bar of aan één van de Griekse houten tafels met banken. Tijdens de boekenweek krijgt U door W.F. Hermans, cadeau bij aankoop van tenminste f 19,50 aan boeken. Direct nadat Francken en Ver donk Cosmo begin 1991 overna men, verbouwden zij De Foyer tot wat zij zelf een grand-café noe men. Nu twee jaar later was het de beurt aan de disco. Op de vraag: Waarom?, hebben de twee bedrijfsleiders een standaard ant woord klaarliggen. „Omdat de tijd van de mega-discotheek voorbij is". Francken: „We heb ben de naam een house discotheek te zijn, ondanks het feit dat we dat tijdperk allang ge passeerd zijn. De laatste jaren wordt er steeds minder house gedraaid, maar het stempel blij ven we toch dragen". De insinua tie dat de Cosmo-deur het laatste jaar nu bepaald niet plat werd ge lopen legt Francken naast zich neer. „Het heeft altijd goed gelo pen", beweert hij. „Je moet al leen niet stil blijven staan. Het is zaak om bij te blijven en iedere keer details te veranderen en aan te passen. En natuurlijk hoeft dat niet gelijk zo rigoreus als wij het nu hebben gedaan". Van de entree voor tot de ar tiestenruimte achter en het brui ne café boven heeft Cosmo een metamorfose ondergaan. De gar derobe is een afgesloten gedeelte geworden. De gemarmerde witte WALSTRAAT 94 - VUSSINGEN Tel. 01184-12483 32)© 32feaim Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: L.F. Kuijs, tel. 01180-27524. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. nen was. Nu is dat anders". Ver- i r staan er zuilen rond de dansvloer, zijn er terrassen bijge- komen en is er nu ook tegenover i het podium een bar. Ook hierbij j speelde "sfeer' een rol. „We wil- i den de lege plek daar opvullen", i Francken: „We hebben nu drie ruimtes met drie sferen. Een dis cotheek met dansmuziek (oude en nieuwe Top 40 nummers), een j bruin café met kroegmuziek, waar een pintje kan worden ge dronken en De Foyer, waar ge poold kan worden. De bezoekers hebben dan afwisseling". Franc ken en Verdonk willen in de toe- komst de aandacht wat meer gaan richten op bruiloften en be drijfsfeesten. De huur van de zaal is kosteloos afgehuurd, alleen voor de drankjes moet betaald worden. Daarnaast blijft de Cot ton Club avond, 'een gouden vondst volgens Francken', ge handhaafd. Aan verbouwen wil len de twee managers de eerstevolgende jaren niet denken. „We hebben het hele complex nu onder handen genomen. Nu stoppen we er mee". FOTO AN DA VAN RIET bankjes in Goes staat en binnen een half uur voorrijdt. Het Bureau Sociaal Raadslieden in Vlissingen draait goed. Steeds meer mensen melden zich bij het kantoor aan de Brouwenaarstraat. De statistieken onthulden een stijging van het aantal bezoekers in de periode 1991-1992 van 16 procent. In totaal werden tweeduizend hulpvragers te woord gestaan. „Dat is zeker twee procent van de Walcherse bevolking", zegt Jan Kollaart, hoofd Algemeen Maatschap pelijk Werk Bureau Sociaal Raadslieden, niet zonder trots. Kollaart ziet een opgaande lijn in het aantal bezoekers. Het bureau, dat vijf jaar geleden werd op gestart, krijgt volgens hem steeds meer vragen voorgelegd over het invullen van formulieren, over uitkeringen, subsidies en an dere voorzieningen die de Neder landse verzorgingsstaat kent. Een derde ervan gaat over sociale ze kerheid. „In Nederland zijn veel voorzie ningen, maar daarvoor moeten ook veel handelingen verricht worden", oordeelt Adrie Hoefna gel. Hij is één van de twee sociaal raadslieden van het bureau. Vol- maar ook de ontwikkelingen die er op Europees niveau plaatsvin den worden opgenomen in ons archief". Het voordeel van het Bureau So ciaal Raadslieden, onderdeel van de Stichting Thuiszorg Walche ren, is dat het onafhankelijk is. „Natuurlijk kunnen mensen ook bij het GAK of de sociale dienst terecht, maar hier hoeven ze niet terughoudend te zijn", zegt Kol laart. „Ze kunnen alles vertellen wat hen dwars zit en worden geïnformeerd over hoe ze zelfstandig voor hun recht moe ten opkomen. Bovendien hebben wij een breder overzicht. We overzien alle factoren die een rol spelen in een bepaalde zaak en weten welke andere terreinen ze beïnvloeden. De raadslieden signaleren ook vragen die regelmatig terug ko men. Of knelpunten bij instan ties. Tijdens de landelijke vergadering, waar alle bureaus bijeen komen, worden die fouten of onduidelijkheden in de wetge ving besproken en vervolgens doorgegeven aan de betrokken instanties. Tot aan het ministerie toe. muren en zuilen hebben plaats gemaakt voor gele en rode pasteltinten en ook de dansvloer is niet aan een grondige aanpak ontkomen. Het dansoppervlak is een stuk kleiner geworden en de ruimte tussen de bar en het dansgedeelte groter. Dat was wel nodig volgens Francken. „Men sen hebben een soort vrees om er op te gaan staan als ze niet dansen. Ze scharen zich dan alle maal precies langs de rand, ter wijl er in het midden misschien maar twee mensen staan te gens hem hebben de mensen vaak wel rechten, maar hebben zij geen inzicht in de regelingen. „Daar komen wij om de hoek kij ken. Wij informeren hulpvragers over hun rechten en plichten, zo dat zij hun zaken zelfstandig ver der kunnen afhandelen. Dikwijls moeten wij echter dingen uitzoe ken die over een aantal jaren lo pen. Daar steekt voor ons veel rekenwerk en tijd in". in samenwerking met Carlier biedt De Faam de lezers de mo gelijkheid om voordelig naar de huishoudbeurs te gaan. Let op de lezersreis van volgende week. Deze maand gaat de reis naar de zwarte markt in Beverwijk. Zie elders in deze krant. Zeelands eerste galerie met door verstandelijk gehandicapten ver vaardigde kunstuitingen bevindt zich in Middelburg. Dezer dagen is een eerste aanzet gegeven tot de inrichting. Dat gebeurde bij gelegenheid van de ingebruikne ming van het gerestaureerde en aanzienlijk groter geworden kan toorpand van SPD-Zeeland, het sociaal pedagogisch dienstverle ningscentrum voor mensen met een verstandelijke handicap. In dat kantoor aan de Sin gelstraat in Middelburg is ruimte gemaakt om de kunstuitingen te exposeren. Een deel van die ruim te doet ook dienst als informatie centrum. Verstandelijke gehandicapten, ouders, familie, vrijwilligers en professioneel in en buiten de zorg werkende hulpver leners kunnen daar vrijblijvend kennis nemen van een veelheid aan gegevens over alles wat met een verstandelijke handicap te maken heeft. Voor veel mensen is de wereld van de verstandelijke gehandi capten onbekend terrein. Toch is schilderen en tekenen voor deze groep gehandicapten een vorm van communiceren. Mensen met een verstandelijke handicap kun nen zich doorgaans moeilijk ver baal uiten. Beeldend werken kan een expressie- en communicatie middel zijn, waarbij intuïtie een belangrijke rol speelt. De eerste werkstukken van de galerie zijn gemaakt door bewo ners van Vijvervreugd in Middel burg en Den Berg in Goes. Ook de deelnemers van het dagver blijf De Windroos in Middelburg hebben hun steentje bijgedragen. Het is de bedoeling dat bij toer beurt schilderijen van verstande lijk gehandicapten die gebruik maken van dag- en verblijfsvoor- zieningen in Zeeland worden ten toongesteld. De thans lopende expositie om vat een aantal schilderijen, die volgens het toepassen van uit eenlopende technieken tot stand zijn gekomen. Dat varieert van aquarellen tot acryl op hout. De prijzen van werkstukken lopen op tot in de honderden guldens. Maar hier en daar blijkt dat de makers moeilijk afstand kunnen doen van hun creaties. Zo heeft Martin Barendse van de Wind roos in Middelburg een kaartje bij zijn werken gehangen, waarop staat: 'Niet te koop'. Het publiek kan tijdens de openingsuren van het SPD-kantoot kennis nemen van de verscheidenheid aan werken. swinqen. Nu is er wat meer plaats voor de bar en bovendien ontstaat er geen groot leeg gat als er weinig dansers op de vloer zijn". In het voorbijgaan meldt één van de personeelsleden dat de vrachtwagen met de Griekse 'Gezelligheid' is het kernwoord geweest bij de verbouwing. Alles is er op gericht om het zo sfeer vol en intiem mogelijk te maken. De warme gele en rode kleuren zorgen daar gedeeltelijk voor, maar ook het verlaagde plafond vervult een belangrijke rol. „Er zijn mensen die het onzin vonden om het plafond te verlagen", be kend Francken, „en misschien is het wel gewoon een 'idee-fixe' van ons, maar wij hebben het idee dat het er knusser door wordt. Voorheen leek het leeg als er twee- of driehonderd man bin- De helft van de mensen die bij het Bureau Sociaal Raadslieden aankloppen zijn uitkeringsgerech tigden. Toch kan iedereen vol gens Kollaart informatie opvragen. Ook de mensen met een hoger inkomen. Als het ech ter om belastingzaken gaat, moe ten zij bij een belastingconsulent te rade gaan, vindt hij. „Anders zouden we concurrentieverval send zijn". In eerste instantie is het bureau bedoeld voor mensen die een kennisachterstand heb ben en geen weg meer uit het ambtelijke doolhof aan papieren en regels weten. Wetten en regels die de overheid vereenvoudigt worden er volgens Hoefnagel niet altijd makkelijker op. „Neem nu bijvoorbeeld de discussie rond de WAO. Je moet bijblijven op de oude regels en bijleren op de nieuwe". Hij wijst op een kast met hangmappen, waarin alles naar onderwerp ge rangschikt zit. „Die mappen groeien met de dag en er komen steeds meer items bij. De wetten blijven constant veranderen en dat moet bijgehouden worden. FOTO ANDA VAN RIET t N

de Faam | 1993 | | pagina 1