Snuffelen op zwarte markt in Beverwijk Zelfs paardevijgen in schoorsteen De Tuin, kruiderij voor kritische klant Klant meer vernieuwde thuis in Jeans-lnn Autogeweld beheerst paasdagen Lezersreïs AUTO'S „Aan elk boompje raak je gehecht" Opleidingen verpleegkun digen belicht KRUISWOORDPUZZEL Jonge ontwerpers brengen zwier in Frans modehuis BOND SCHOORSTEENVEGERS ZOEKT NIEUWE LEDEN MILIEUTIP RODIER NIEUW IN MIDDELBURG Steenbrokken Antiek manifestatie in Zeelandhallen MICMEC Walcheren Zakken bewijsmateriaal hadden ze meegebracht. Oude kraaiennesten, stro vermengd met veren en zelfs paardevijgen vinden de schoorsteenvegers soms terug in oude schoorstenen die een jaar of lan ger niet zijn geveegd. Om te tonen dat vakmanschap een belangrijk onderdeel is van dit beroep, dat niet beschermd is en veel beunhazerij kent, gaven vier er kende bedrijven uit Zeeland vorige week woensdag een demonstratie. BONSAI SPECIAALZAAK IN VIISSINGEN Verzorging 12 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 10 maart 1993 Jeans-lnn aan de Lange Viele in Middelburg heeft een complete verbouwing achter de rug. Vol gens eigenaar André Schout (28) zorgt de vernieuwde aanblik voor een nog betere sfeer. „De klant zal zich meer thuis voelen". De toonbank, stellingen, kleedka mers, kortom het gehele interieur van Jeans-lnn, is in een moderner jasje gestoken. De kleedkamers zijn achter in de winkel geplaatst. Op deze wijze wordt het lange en smalle pand efficiënter benut. In overleg met een architect heeft Schout een kerkraam aan laten brengen. Heel toepasselijk in de Studenten en docenten geven vrijdag 12 maart van 19 tot 22 uur, op de open avond van de Hogeschool Zeeland, informatie over de Hogere Beroepsopleiding tot Verpleegkunde, de deeltijd HBO-V en de Managementoplei ding voor Middenkaderfunctiona rissen. ver de opleiding tot verpleeg- jndige en de verschillende tak en van dit beroep wordt een Jiaklankbeeld getoond. In de praktijklokalen laten de studen ten demonstraties zien van ver pleegkundig handelen. Speciale aandacht is er voor de deeltijd HBO-V opleiding, die naast een baan gevolgd kan worden. De Managementopleiding voor Mid denkaderfunctionarissen duurt twee jaar en is bedoeld voor mensen met een verpleegkundi ge opleiding, een paramedische of sociaal agogische scholing. Op de informatie-avond wordt onder meer uitleg gegeven over onder werpen als belangenbehartiging van patiënten, onderhandelen over voorwaarden en methodisch werken als leidinggevende, die in deze studie aan bod komen. Rebirthing - Dinsdag 23 maart van 19.30 tot 22.30 uur wordt de eerste les gegeven van een zesdelige cursus Rebirthing in het Meditatiecentrum Driewegen aan de Hooglandsedijk in Driewegen. Rebirthing is een techniek waar bij men de adem gebruikt om zichzelf te bevrijden van geestelij ke en lichamelijke spanningen. Cursusleidster is Irene Roo- zenburg. Astrologie - Astrologisch oplei dingscentrum Stichting Ascella geeft een vijfdelige oriëntatiecur sus. Het thema van de cursus is: 'Leer uzelf beter kennen'. De eer ste bijeenkomst is woensdag 31 maart. Voor meer informatie: JM. Deij-Hartenberg, 01184-66725. Papier-architectuur - In maart start in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een cursus Papier architectuur. In vier lessen wor den de beginselen van kartonver werking geleerd. De cursus wordt gegeven door L. Goedege- bure, docente van de Origami So ciëteit Nederland. Voor meer informatie, 01102-43207. kleuren Jeans-blauw en zacht geel. Het assortiment van spijkerbroe ken en andere Jeans-kleding heeft geen rigoureuse verande ringen ondergaan. Nog steeds heeft de klant keuze uit zo'n vijf tien bekende merken. Dobber, Mexx, Mare O'Polo en natuurlijk Levis zijn allemaal vertegenwoor digd. Als de klant bij Jeans-lnn geen spijkerbroek naar keuze kan vinden, dan slaagt 'ie volgens Schout nergens. Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 spraakzaam; 8 uiteinde van een ra; 12 priester kleed; 13 soort tapijt; 14 Technische Hogeschool; 16 grappenma ker; 17 kokertje; 18 motorschip; 19 boom; 21 paardeslee; 22 zang stuk; 23 proper; 24 wijnsoort; 26 werkschuw; 27 geldstraf; 29 jong dier; 30 zuil; 32 ongeschonden; 34 stilstaand water; 36 overblijfsel; 38 tovergodin; 39 waterhoogte; 41 wars van laagheid; 42 schaal dier; 44 chem. symbool; 45 tot en met; 47 vogelprodukt; 49 kleur; 51 pl. in N.-Holland; 53 begrip; 56 houten kom; 58 soort schoeisel; 60 beroep; 61 scherpe kant van een bijl; 63 huisdier; 64 giond- soort; 66 per adres; 67 Europeaan; 68 aardr. aanduiding; 69 grond soort; 70 vis; 72 dieregeluid; 73 val; 74 stad in Italië; 76 deel van het hoofd; 77 restaurant. VERTIKAAL: 1 rubbermelk; 2 sint; 3 stuk stof; 4 heldendicht; 5 tweetal; 6 schrede; 7 titel; 8 onderdeel van de gamelan; 9 vlakte maat; 10 vervoersmij.; 11 herbergier; 13 gevel; 15 deel van de voet; 17 drietal; 18 direct; 20 nauwsluitend; 22 gehoorzaal; 23 fami lielid; 25 struisvogel; 26 soort onderwijs; 28 uitroep; 30 niet groot; 31 speelruimte; 33 babbelaarster; 35 pl. op de Veluwe; 37 plaag geest; 40 trapper; 43 ten naaste bij; 46 makker; 48 deel van een boom; 50 weinig levendig; 52 titel; 54 bakplaats; 55 pers. vnw.; 57 groente; 59 afhangend deel; 61 hoofddeksel; 62 treurspel; 65 riv. in Utrecht; 66 priester; 69 dessertspijs; 70 strandmeer; 71 bladplant; 73 vogel; 74 voorzetsel; 75 de oudere. Oplossing Puzzel week 9 VERTIKAAL: 1 ravijn; 2 eten; 3 ia; 4 schedel; 5 Sh; 6 Uden; 7 robijn; 8 bezet; 11 medoc; 12 hop; 14 lat; 15 doedelzak; 16 bed; 17 nel; 19 sas safras; 21 paltrok; 22 lijzebet; 24 dieet; 25 kater; 27 ent; 28 pui; 30 kus; 31 dia; 36 kaketoe; 39 baron; 41 kop; 42 yen; 43 eigen; 45 ven; 46 leger; 48 keper; 49 net; 51 Laga; 53 Lima; 57 mm; 58 el. HORIZONTAAL: 1 regisseur; 8 bat; 9 ach; 10 dom; 12 hevel; 13 rebel; 15 dozijn; 16 ben; 18 nijdas; 20 open; 21 pedel; 23 nota; 24 dadelijk; 26 de; 28 pil; 29 zak; 31 Ds.; 32 enquête; 33 petunia; 34 Lt.; 35 Ier; 37 bes; 38 af; 40 tokayer; 44 aval; 47 koket; 48 kina; 50 kerel; 52 pen; 53 leges; 54 nogal; 55 pipet; 56 neg; 57 moe; 59 men; 60 rammelaar. Winwoord: PERSONEELSZAKEN Wie herinnert ze zich niet van vroeger. De donkerblauw met rood afgezette tricot mantelpak jes van Rodier. Keurig maar stijf. Die tijd is voorgoed voorbij. Dat zegt eigenares Yvonne Koert van de nieuwe Rodier Boutique, die onlangs in Middelburg aan de Sint Janstraat werd geopend. Vlotte spijkerbroeken, T-shirts, zijden en katoenen tricot pakjes, leggings en pantalons. Het Fran se modehuis heeft jonge ontwer pers in de arm genomen en wist het stoffige imago voorgoed weg. De enige Rodier winkel van Zee land staat in Middelburg. Welis waar zijn er modezaken die een hoekje voor Rodiermode hebben ingeruimd, maar een aparte bou tique had de Zeeuwse provincie nog niet. Combinatiemode, zo noemt Yvonne Koert de collectie luxe dameskleding in haar nieu we zaak in de binnenstad. „Ik denk dat er hier zeker een markt voor is. Met name nu het mode huis jonge ontwerpers in dienst heeft genomen die een moderne collectie hebben samengesteld. Rodier was te lang met haar klan tenkring meegegroeid en niet met de tijd meegegaan. Wie nu in de winkel komt ziet hoe actueel het modehuis is geworden", zegt Koert, die ook eigenares is van Didi aan de Lange Delft. In de nieuwe winkel staat Ewa de Klerk de klanten te woord. Sonja Barend - LAVA brengt op zaterdag 27 maart een bezoek aan de uitzending van Sonja Ba rend in de Rode Hoed in Amster dam. Voor informatie omtrent vertrektijden en opgave, 01180-29305. Om de drukte beter op te kunnen vangen wordt de truck- en mo delbouwshow in de Zeelandhal len met een dag uitgebreid. De show kan nu op beide paasdagen worden bezocht. De eerste paas dag staat in het teken van een groot truckersbal. Dit jaar dingen er weer zo'n tweehonderd trucks uit de Bene lux en Duitsland mee naar de eer volle vermelding van 'Truck van het Jaar'. Daarnaast zijn de nieuwste show-trucks te bewon deren en worden er verschillende demonstraties gegeven. De muzi kale omlijsting wordt op eerste paasdag verzorgt door Henk Wijngaard. Tweede paasdag be treedt Ria Valk het podium van de Zeelandhallen. Tienduizenden bezoekers bezoe ken ieder weekend de zwarte markt in Beverwijk, die bekend staat als één van de best bezoch te toeristische attracties van Noord-Holland. Reden om de le- zersreis een keer die kant op te laten gaan. Ruim 900.000 bezoekers zwer ven ieder weekend over de 20 hectare marktterrein. Gemiddeld geven zij zo'n vijftig gulden per persoon uit. Dat is geen wonder, want nergens vind je zoveel ver schillende markten bij elkaar. On eindig kan er gesnuffeld worden tussen oude en nieuwe spul letjes. De sfeer op de markt in Bever wijk is door de tientallen culturen die voor en achter de kraampjes staan internationaal. Op bijna el ke hoek is wel een kraampje waar exotische hapjes worden verkocht. De speciale Oosterse markt is vrij toegankelijk voor be zoekers van de zwarte markt en is een wereld op zich. Om U zoveel mogelijk snuffeltijd te geven maken we de heen- en terugreis zonder onderbreking. In de touringcar zijn koffie en thee verkrijgbaar en uiteraard is er een toilet aan boord. Reisdatum: Zaterdag 20 maart 1993. Prijzen voor lezers van de Faam/Vlissinger/Bevelander: f 47,50 p.p. incl. entree Zwarte Markt/Oosterse Markt. Het opstapschema voor deze reis is: Domburg Bushalte Tramzicht 07.30 Biggekerke - Kerkplein 07.45 Koudekerke - Dorpsplein 07.55 Vlissingen - Stadhuisplein 08.00 Vlissingen - NS Station 08.05 Souburg - Bushalte Brug 08.10 Middelburg - NS Station 08.20 Nieuwland - De Rode Leeuw 08.25 Lewedorp Pompstation v.d. Dries 08.35 Goes - NS Station 08.45 Kloetinge - Pompstation 08.50 Kapelle - Caisson 08.55 Kruiningen - Zeeuwsche Paerel 09.00 Krabbendijke - De Koophandel 09.10 Aankomst Zwarte Markt: ca. 11.00. Vertrek Zwarte Markt: 16.00. Boek snel bij Reisburo Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4 te lefoon 01180-39839) of Goes (Opril Grote Markt 2 telefoon 01100-20280). De reisburo's zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 09.30-17.30, op zaterdag van 10.00-16.00. Deze reis wordt onder voorbehoud van voldoende deelname uitgevoerd. De 21 meter hoge schoorsteen van de Campveerse Toren in Vee- re kreeg een grondige opknap beurt. Er kwam een hoogwerker met een lengte van 18 meter aan te pas om de klus te klaren. De demonstratie vormde een onder deel van de actie die de Algeme ne Schoor steenvegers Patroons Bond (ASPB) momenteel voert om meer klanten te winnen voor de erkende bedrijven. Daarnaast wil de bond ook meer bedrijven in Zeeland aanmoedigen om lid te worden. Voor zo'n lidmaatschap is echter een toetsing op vak manschap een voorwaarde. Mo menteel hebben de firma's Berrevoets Zn uit Zierikzee, d'Oude Smidse uit Yerseke, Pe ters Cleaning BV uit Sas van Gent en Schoorsteenvegerij 't Zanddorp uit Middelburg zich aan een dergelijke toetsing onderwor pen en zijn lid van de bond. „Met onze campagne richten wij ons niet tegen legale schoorsteenvegers die niet zijn aangesloten bij onze bond, maar wel tegen beunhazen, die je in dit vak veel tegenkomt. Het is geen beschermd beroep", zegt de heer W. Wattel, voorlichter van de ASPB. „Wie zich echter bij ons wil aanmelden volgt een intensie ve cursus van drie dagen. In Duitsland, waar het beroep van schoorsteenveger veel meer sta tus heeft, klimt men via het leer lingenstelsel op van leerlinggezel tot meester. Compleet met hoge hoed. Zover zijn wij hier helaas nog niet. Niettemin is er sinds de ASPB actie voert, al een behoor lijke toename van klanten die kie zen voor de erkende bedrijven in Zeeland. Bij één van hen vond zelfs een verdubbeling van de omzet plaats". Terwijl de hoogwerker zich in de ijzige wind richting schoorsteen beweegt, is binnen in de Camp veerse Toren de open haard afge plakt en staat de stofzuiger in de aanslag. Vanaf de bovenkant is de pijp al 25 jaar niet geveegd. Vanaf binnen gebeurt dat regel matig. Met een mobilofoon hou den de schoorsteenvegers contact met elkaar en als het werk opgeknapt is resten twee bakken met roet en wat losge raakte steenbrokken cement. „Het is goed dat die eraf komen, daardoor wordt de schoorsteen gladder", licht één van de vaklie den toe. „Een belangrijk punt voor de mensen is te weten dat een erkende schoorsteenveger verzekerd is tegen eventuele schade die hij aanricht. De klant heeft altijd verhaal en kan zich met klachten tot de ASPD rich ten. Daarbij brengen echte vaklie den altijd hun eigen materiaal mee en zullen nooit om een stof zuiger vragen". Vrijdag 19 maart tot en met zondag 21 maart is er een grote Antiek-, Curiosa- en Verzamel- manifestatie in de Zeelandhal len. Op ruim 5000 vierkante meter oppervlakte geven stand houders uit het hele land acte de presènee. Bezoekers van de beurs kunnen meegebrachte voorwerpen gra tis door een deskundige laten taxeren. De veiling wordt gehou den op maandag 22 maart vanaf 14 uur in het beursrestaurant van de Zeelandhallen. Tijdens de beurs worden tevens kijkdagen gehouden voor een antiek- en verzamelveiling van veilinghuis B. Witte uit Middelburg. Vraag: Waarom is autorijden slecht voor het mileu en wat kunnen we er aan doen? Antwoord: In Nederland draagt autorijden flink bij aan allerlei luchtvervuiling. Zure regen bijvoorbeeld wordt voor twintig procent veroor zaakt door auto's, het broei kaseffect voor elf procent en smog zelfs voor de helft. Roet van dieselmotoren be vat kankerverwekkende stof fen en koolmonoxyde uit uitlaten is giftig voor mens en dier. En dan praten we nog niet over verstoring door au toverkeer van mooie bin nensteden en rustige natuurgebieden. De beste remedie is natuur lijk: laat uw auto staan. Wist u dat de helft van alle autorit ten korter is dan zes kilome ter. Dat is ongeveer twintig minuten fietsen. Dus als het even kan voortaan op de fiets of met openbaar vervoer naar de binnenstad. Korte ritten vervuilen relatief veel door een koude motor. En voor grotere afstanden is er na tuurlijk de trein. Moet u wachten voor de brug of de spoorbomen: zet uw motor eens af. Rijd rustig: bij 120 km/uur vervuilt u ongeveer twee keer zo veel als bij 80 km/uur. Dan nog iets over de tech niek. Een "geregelde" drie wegkatalysator is verreweg het best. Dan vervuilt u tach tig procent minder dan zon der katalysator. Dat geldt ook voor rijden op gas. Rijden op gas is nl. maar twintig pro cent schoner dan op benzine. Dieselmotoren zijn helaas re latief nog steeds zeer vervui lend, ze stoten vooral veel roet uit. En tenslotte: rijd loodvrij. FOTO ANDA VAN RIET Op de eerste dag van maart opende De Binderije aan de Walstraat in Vlissingen haar deu ren voor het publiek. Met de ver koop van meer dan vijfentwintig binnen- en buitenminiatuur boompjes, die bekend staan on der de naam Bonsai, heeft De Binderije de grootste sortering in Nederland. Tijdens de eerste drie dagen van de opening zijn er al zo'n zeventig Bonsai verkocht. Er is een verbazend groot aantal soorten bomen en struiken die als Bonsai kunnen worden ge kweekt. Bekende voorbeelden zijn de Treurwilg, Cypres en La- riks. Minder bekend de Ginko, Bi- loba en Sycamore. Volgens de eigenaars de heer J. Meekels en mevrouw C.M. Koldenhof kwe ken de Chinezen en Japanners ze al eeuwen lang. Bonsai vormen zelfs een onderdeel van de Oosterse godsdienst en filosofie. Het soort klant dat een Bonsai bij De Binderije koopt is niet in één categorie onder te brengen. Mee kels: „Oud en jong is geïnteres seerd. Dat is ook geen wonder, want de Bonsai past in ieder inte rieur. Of het nu klassiek is of hy permodern. Ook wordt het De Tuinen, een keten van dro gisterijen in Nederland, opende donderdag de deuren van haar vestiging aan de Lange Delft in Middelburg. In 'De Tuin van Mid delburg' zijn naast het gewone drogisterij assortiment ook fijne kruiden, diverse theesoorten, geurige bodylotions, homeopa thische middelen, dieetproducten en aanvullende vitaminen te koop. De Tuinen is een reeks van dro gisterijen/kruiderijen die zich zo zeggen zij - 'richten op de toene mende behoefte van de consu ment om bewuster met de eigen gezondheid om te gaan'. De klant wordt volgens hen steeds kriti scher bij het eigen gebruik van geneesmiddelen en dagelijkse voeding. Daarom heeft De Tuinen een diversiteit aan kruiden, varië rend van medicinale- en keuken kruiden tot tientallen soorten thee, in huis. Daarnaast ligt er een uitgebreid assortiment pro ducten op natuurbasis in de schappen. De merken Dimedici steeds meer de trend om één mooie boom in je huis te zetten in plaats van allemaal kleine plant jes". Meekels wijst er wel op dat een nauwkeurige verzorging van de Bonsai vereist is voor een op timale groei. Naast het drie keer per week baden, moet er ook re gelmatig worden gesnoeid. En wat nu te doen als de Bonsai ziek wordt? „Dan is er altijd nog de Bonsai-dokter", zegt Meekels lachend. De 'patiënten' kunnen hier worden gebracht en ik help ze er weer bovenop. Ook als de mensen met vakantie gaan, kun nen ze hun Bonsai naar De Binde rije brengen. Ik vind het leuk om ze weer eens terug te zien. Het klinkt misschien raar, maar soms heb ik moeite om van een Bonsai afstand te doen. Je gaat je hech ten aan zo'n boompje". Tijdens de Paas- en Pinksterda gen hangt er een expositie van de Bonsai in de Binderije. (voedingssupplementen), Gard ners (huidverzorgingsproducten op natuurbasis) en Botanies (es sentiële oliën) worden exclusief door De Tuinen gevoerd. Om de klanten goed te kunnen adviseren bij de keuze van pro ducten worden volgens de be drijfsleiding van de keten, hoge eisen gesteld aan de deskundig heid van het personeel. De be drijfsleider van De Tuin in Middel burg is gediplomeerd drogist en beschikt over een ruime kennis van de homeopathie. De heer J. Meekels: 'Soms heb ik moeite om van een Bonsai afstand te doen'.

de Faam | 1993 | | pagina 12