Milieufonds Provincie Zeeland Statenvergadering 'Day of thunder', afscheid van studentenleven in Vlissingen Veers hulptransport voor Roemeens dorp Milieutijdingen Raskin ontmoet Warren Golden Earring in concert IN BEROEP fifi Aanvragen Bouwploeg van vrouwen realiseert kinderdagverblijf in Middelburg Donderdag 4 maart 1993 zal voor de vierdejaars HTS studenten van de Hogeschool in Vlissingen voortaan als de 'Day of thunder' de geschiedenis in gaan. Een van de spektakels die deze donderse dag op het programma staat is de sloepenrace tussen vierdejaars HTS-studenten. Een roeiwedstrijd waar bij met lichte vaartuigen zonder dek wordt geroeid. Waarschijnlijk roei je je helemaal kapot", verkondigt één van de organisatoren. „Maar dat is juist de be doeling". Cursus/onderwijs Koffiejuffrouw Spaarlampen MILIEUTIP Ontspanning Warren Woensdag 3 maart 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 De provincie Zeeland heeft een miiieufonds. Individuele perso nen, particuliere instellingen, bedrijven en overheidsinstanties kunnen uit dit fonds subsidie krijgen voor projecten die ten goe de komen aan het milieu in Zeeland. Doel van het fonds is nieu we activiteiten te stimuleren. Projecten die voor subsidie in aan merking komen moeten te maken hebben met vernieuwende ontwik kelingen of werkwijzen (in de vak taal heet dat innovatieve projec ten), met bewustwording, met natuur- en milieu-educatie of met duurzame landbouw. Onder innovatieve projecten kan men van alles verstaan: van een slimme machine die er voor zorgt dat er minder afval overschiet, tot het gebruik van milieuvriendelijke grondstoffen. Bij bewustwording gaat het bijvoorbeeld om voorlich ting of cursussen. De provincie vindt bewustwording belangrijk omdat meer kennis er toe kan lei den dat mensen eerder geneigd zijn het milieu te'ontzien of dat men meer begrip heeft voor mi lieumaatregelen die, op korte ter mijn, soms wat ongemak met zich mee kunnen brengen. Kennis en inzicht is ook van belang om men sen meer respect, verantwoorde lijkheid en zorg voor de natuur aan te leren. Vandaar dat natuur- en milieu-educatie voor subsidie in aanmerking komt. Bij duurzame landbouw denkt de provincie aan producten en pro ductiemethoden die rendement geven en natuurlijke bronnen niet steeds verder uitputten of veront reinigen. Omdat het fonds uitdrukkelijk een stimuleringsfonds is, is het niet bedoeld voor uitgaven ter sanering van bestaande mi lieubelastende situaties. Daar zijn andere geldbronnen voor, bijvoorbeeld bij de bo demsanering. Ook de gangba re milieu-inspanningen, zoals vastgelegd in de vergunning verlening, komen niet voor subsidie uit dit fonds in aan merking. Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Eenmaal per jaar is er een 'subsi dieronde". De aanvragen moeten voor 1 april worden toegestuurd aan het college van gedeputeerde staten, afdeling milieubeheer t.a.v. drs. J.C.M. Verkooijen, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Op dit adres, tel. 01180-31945, is ook mondeling informatie ver krijgbaar. De subsidiepercentages liggen tussen de vijftig en honderd procent van de kosten van het project. Het college van gs neemt als regel voor 1 juni een besluit over de subsidieverzoeken. Als het gaat om subsidies van meer dan tienduizend gulden, heeft het college ook de instemming nodig van de commissie milieu uit pro vinciale staten. Bij een bedrag hoger dan twintig duizend gulden moet ook de sta tencommissie algemeen bestuur zijn fiat geven. In beide laatstge noemde gevallen duurt het als re gel een maand langer voordat de aanvrager weet waar hij of zij aan toe is. Een brochure over het milieu fonds, met bijgesloten een aanvraagformulier voor subsi die, is verkrijgbaar bij het in formatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. Een inwoner uit de gemeente Sint Philipsland heeft een bezwaar schrift ingediend tegen een eerde re beslissing van de commissaris van de koningin over een aan vraag voor spoedshalve bijstand. Voor de behandeling van dit be zwaarschrift krijgen betrokkene en het gemeentebestuur de gelegen heid hun standpunten toe te lich ten in een openbare hoorzitting op dinsdag 9 maart, aanvang 14.00 uur. De zitting is in het provincie huis, St. Pieterstraat 42 in Middelburg. Vrijdag 12 maart vergaderen provinciale staten. Wie wil weten wat voor standpunten de verschillende fracties innemen over een reeks van onderwerpen en welke besluiten de staten nemen, kan plaats nemen op de publieke tribune. De vergadering is immers openbaar. Aan het eind van de vergade ring nemen de statenleden af scheid van gedeputeerde me vrouw G. de Vries - Hommes. Het is haar laatste statenver gadering omdat ze met ingang van 1 april aantreedt als bur gemeester van de gemeente Nijefurd in Friesland. Mevrouw de Vries - Hommes is statenlid sinds 1978. In 1987 werd zij lid van het college van ge deputeerde staten. Na de ingekomen stukken komen een aantal brieven aan de orde die instellingen of personen hebben gestuurd naar provinciale staten. De brieven die diverse gemeenten en instellingen hebben geschreven over hun bezwaren tegen de voor genomen sluiting van een aantal bejaardentehuizen komen aan de orde in de statenvergadering van 28 mei. Dat is de vergadering waarin de nota ouderenzorg aan de orde komt. De brief van de gemeente Middel burg over de zorgelijke situatie bij Pechiney Nederland, zien gs als ondersteuning van hun beleid dat zij langs diverse kanalen kenbaar maakt in politiek den Haag. In re actie op een brief van het Lande lijk Platform Woonwagenbewoners zeggen gs na te willen gaan of ook Zeeland behoefte heeft aan een dergelijk platform en of subsi diëring een taak voor de provincie is. De Arbeidsinspectie wordt ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de veiligheid bij Broom Che mie. De uitkomst van dit onder zoek komt aan de orde in de sta tencommissie milieu. Dit gebeurt naar aanleiding van een brief van de Terneuzense gemeenteraads fractie van Groen Links. In reactie op een brief van TBM zeggen gs dat dit bedrijf zich niet heeft gehouden aan de aanmel dingsrichtlijnen die gelden voor deelname in bouw, financiering of exploitatie van een mogelijke WOV. De aan de commissaris der konin gin aangeboden petitie met hand tekeningenlijsten tegen het voort durend geweld en etnische zuiveringen in Bosmë-Herzegovina is doorgestuurd naar de minister van buitenlandse zaken. De statenleden nemen vervol gens besluiten over een tiental voorstellen van het dagelijks provinciebestuur. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) Het Land van Saeftmghe ontving jaarlijks een subsidie in het exploitatietekort. Gs stellen voor ruim 269 duizend gulden be schikbaar te stellen voor 1993. Het maximum bedrag voor de ja ren tot 1996 moet nog worden vastgesteld. Het dagelijks provin ciebestuur maakt de kanttekening dat subsidiëring voor de jaren na 1993 kan wijzigen als gevolg van de nog te voeren discussie over provinciale kerntaken. Die discus sie kan twee uitersten tot gevolg hebben: beëindiging van de subsi diëring of doorgaan maar dan met een vooraf bekend jaarlijks vast bedrag (budgetsubsidiëring). Een aantal milieu-organisaties, waar onder de ZMF, zijn verhuisd en zit ten nu onder een dak. Voor de kosten van deze verhuizing willen gs vijftienduizend gulden beschik baar stellen. Het samen werken onder een dak en gebruikmaken van eikaars ruimtes en telefoon centrale is uiteindelijk goedkoper dan de manier van werken voor de verhuizing. Handhaven van milieubeleid heeft een hoge prioriteit. Het kan voorkomen dat de provin cie op een gegeven moment besluit direct een eind te wil len maken aan een aan de gang zijnde milieu-overtre ding. Stopt de overtreder niet uit zichzelf dan kan de provin cie stopzetting afdwingen (be stuursdwang) en de kosten verhalen op de overtreder. Voor het toepassen van bestuurs dwang is geld nodig omdat de provincie een actie moet voorfi nancieren. Het dagelijks provincie bestuur stelt voor een miljoen gul den per jaar te reserveren voor dit soort acties. De Postweg tussen Kapelle en Yerseke verkeert in een slechte staat van onderhoud, bovendien is de verkeersveiligheid op deze weg gediend met een reconstructie. De provincie is sinds kort beheer der over deze weg en heeft van de vorige beheerders een bedrag ontvangen van 380 duizend gul den vanwege achterstallig onder houd. Omdat bij een aantal wegen bouwprojecten vertraging is opgelopen onstaat er ruimte in de begroting van dit jaar. Gs stellen voor, behalve onderhoud, ook de reconstructie van de Postweg dit jaar aan te pakken. Het college vraagt een krediet van 2,8 min. De staten wordt gevraagd in te stemmen met een eenmalige subsidie van bijna achteneen- halve ton en een jaarlijkse subsidie van ruim 67 duizend gulden aan de Stichting Het Zeeuws Landschap (HZL). Met dit geld kan HZL het particulie re deel van natuurgebied Het Verdronken Land van Saefting- he, inclusief de Selenapolder, aankopen en gaan beheren. Het rijk heeft de kostenvergoedin gen voor provinciale politici gewij zigd. Vandaar dat ook de provin ciale regels worden gewijzigd. Gs stellen voor de onkostenvergoe ding voor statenleden te bepalen op tachtig procent van het door het rijk toegestane bedrag. Een aantal gebouwen van de pro vincie is overbodig geworden. Gs vragen de staten hen te machti gen de niet meer in gebruik zijnde kantoorgebouwen te verkopen. De begrotingen van de provincie en van de provinciale stoomboot diensten moeten op een aantal on derdelen worden aangepast. Het dagelijks provinciebestuur stelt de staten voor in te stemmen met de wijzigingen. Gedurende de zomermaanden, dat is van 15 mei tot 16 sep tember, moeten voetgangers en fietsers een gulden gaan betalen voor een overtocht op de veerlijn Vlissingen - Bres- kens v.v. Voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen blijft de overtocht gratis op vertoon van een geldig "zeeuwsch-vla- mingen-pasje". De vergaderstukken voor deze vergadering liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. Het tweede nummer van Mi lieutijdingen is verschenen. Mi lieutijdingen is een tweemaan delijks verschijnend informa tieblad van de provincie, waar in onderwerpen worden opge nomen over natuur en milieu, die te maken hebben met het provinciaal beleid. Het hoofdartikel in dit nummer be treft het Consulentschap natuur- en milieueducatie in Zeeland en de milieuintentieverklaring voor het Plan van aanpak in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Milieu tijdingen is te bestellen bij het In formatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, telefonisch te bereiken onder nummer 01180- 31400. Het is mogelijk kosteloos een abonnement op het blad te nemen. Het volgende nummer ver schijnt in april. VERVOLG VAN VOORPAGINA een voortraject van zes maanden volgt een vakopleiding van ander half jaar. Deze opleiding biedt uit zicht op het diploma primair timmeren of metselen van de Stichting vakopleidng Bouwbe drijf. Er is geen afgeronde LBO- opleiding nodig. Kandidaten star ten met de LBO-bouwvakken in het voortraject. Bij de realisering van het kinder- vangcentrum kan worden gere kend op de inzet van vrouwen die hun mannetje staan. „Het gaat hier om ontzettend gemotiveerde vrouwen", zegt Jeannette Prince van de Janneke Dierxschool. „Door hun inzet, wilskracht en goede scholing hebben ze zich op korte termijn een bassiskennis FOTO ANDA VAN RIET aan de Koningsweg te laten plaatsvinden. Om de scheepvaart niet te hinderen, houdt de brug wachter uit Souburg via een walkie-talkie contact met de roei ers. Het is voor de eerste keer dat een dergelijke sloepenrace wordt georganiseerd. Of het een ver volg krijgt of zelfs een traditie wordt a la Engelse universiteiten? Daar kunnen de studenten anno nu geen antwoord op geven. Dat hangt af van de komende jaar gangen. De organisatie van de 'Day of thunder' ligt voornamelijk in han den van zes werktuigbouwkundi gen. Zij zitten in het laatste jaar van de HTS en willen de kans om van iedereen afscheid te nemen niet voorbij laten gaan. Naast een Italiaans - De Stichting Zeeuw se Volksuniversiteit geeft een cursus 'Italiaans op reis'. De cur sus start dinsdag 9 maart en om vat twaalf lessen van anderhalf uur. De nadruk zal liggen op de spreekvaardigheid. Inlichtingen en opgave: ZVU aan de Span jaardstraat in Middelburg, 01180 34800. uitgebreide lunch en disco voor alle medestudenten, wordt er die dag ook een sloepenwedstrijd gehouden. De twee sloepen waarin geroeid gaat worden, zijn afkomstig van de zeeverkenners. John van de Sluis is één van de organisatoren. Hij legt uit: „Twee jongens die bij de zeeverkenners zitten hebben ervaring met die dingen, maar voor de rest van ons is het de eerste keer. We zit ten met z'n zevenen in de sloep en moeten ervoor zorgen dat al les synchroon gaat. Als het ons lukt het uitgezette parcours hele maal te roeien, is dat de bekro ning op onze teamgeest". Rijkswaterstaat Vlissingen heeft toestemming gegeven om deze roeiwedstrijd in het Kanaal door Waicheren achter de Keersluis Voor de vierde keer vertrekt de Stichting Veere Helpt Tinca vrij dag 5 maart naar het Roemeense dorp Tinca. In de bagage van de vrachtwagen zit onder meer de volledige inrichting voor een tandartsenpraktijk. Een tandarts reist met de vrijwilligers van de stichting mee om de instrumen ten te installeren in het zieken huis van Tinca. Het transport bestaat dit keer uit hulpgoederen voor de school, het kinderziekenhuis en het laborato rium. Naast de tandartsattributen is de vrachtwagen geladen met voedsel en kleding bestemd voor de arme gezinnen in het dorp. De kleding is geschonken door een aantal kledingzaken op Walche ren. De voedselpaketten zijn sa mengesteld door de inwoners van Veere. De overige goederen komen van verschillende bedrij ven en instellingen. De Stichting Veere Helpt Tinca onderhoudt inmiddels al twee jaar contacten met het Roemeen se dorp. Vlak na de omwenteling in het Oost-Europese land zond de stichting enkele grote voedsel- en kledingtransporten. Daarna besloot ze de hulp meer project matig op te zetten. De oorspron kelijke werkgroep werd een een officiële stichting en de hulp con centreerde zich vooral op ge zondheidszorgvoorzieningen en de scholen in Tinca. eigen gemaakt. Daardoor zijn ze snel enorm productief gewor den". Wat is de meerwaarde van de in zet van vrouwen op een bouw plaats? „Ze zijn doordachter", meent mevrouw Prince. „Ze denken eerst meer na voordat ze aan de slag gaan". Het project 'Vrouwen bouwen voor Kindercentra' waarvan de realisering van het Middelburgse centrum onderdeel uitmaakt, is mede met financiële steun van het Europees Sociaal Fonds tot stand gekomen. Dit fonds pro beert, legt projectleider Ronald van den Ende uit, vrouwen te in troduceren in werksectoren waar ze nog niet eerder werkzaam zijn geweest. Een vrouw op een bouwplaats is nu alleen nog maar hoofzakelijk actief als koffiejuf frouw in de kantine-barak of als administratieve kracht in de bouwkeet. Het uitvoerende werk is er tot nu toe nog nagenoeg volledig in handen van mannen. Volgens Van den Ende zijn er goede ervaringen opgedaan met de inzet van vrouwen in het uit voerende werk op bouwplaatsen. „Ze zijn erg gemotiveerd om te laten zien wat ze kunnen. Vooral voor het aftimmerwerk zijn de bouwvrouwen uitermate ge schikt". Het nieuwe kinderopvangcen trum is hard nodig om mede in vulling te geven aan het streven dit jaar in Middelburg 143 nieuwe kindplaatsen te realiseren. Het centrum gaat drie groepen voor halve/hele dagopvang huis vesten, naast een groep voor bui tenschoolse opvang en een peuterspeelzaal. Voorts worden in het nieuwe pand het kantoor van het gastouderproject en het centraal bureau van de Stichting Kinderopvang Middelburg onder gebracht. Directeur Janny Fioole van de Middelburgse stichting kijkt al halsreikend uit naar het moment waarop alle vormen van kinder- vang op het Meiveld onder een en hetzelfde dak kunnen worden gebracht. „Eindelijk kunnen we nu eens in een gebouw trekken dat helemaal kindgericht wordt opgebouwd. Het wordt zeker hardstikke mooi". Zijn spaarlampen beter voor het milieu en uw porte monnee? Antwoord: ja. Spaarlampen gaan 6.000 tot 10.000 uur mee. Een gewone lamp maar 1.000 tot 1.500 uur. Dus een spaarlamp vervangt zo'n 5 tot 8 gloeilampen. Daarbij verbruikt een spaarlamp 4 tot 5 keer minder energie. Hoe wel een spaarlamp tussen de 25 en 75 gulden kost, bespaart u uiteindelijk met een spaarlamp een bedrag MICMEC Walcheren van 50 tot 100 gulden. En bedenk dat ongeveer één derde van de energie die u in uw huis gebruikt, op gaat aan verlichting. Spaarlampen bevatten kwik, dus als ze eindelijk een keer kapot gaan, moeten ze wel in de milieubox. Gelukkig wor den ze in Nederland op een verantwoorde manier ver werkt, zo wordt het kwik te ruggewonnen en hergebruikt. Spaarlampen kun je tegen woordig overal kopen. Er loopt op dit moment geen ak- tie van de Delta nutsbedrijven om er een paar tegelijk te kopen. Gebruik spaarlampen op plaatsen waar het licht wat langer brandt, ze moeten nl. even op gang komen. Doe spaarlampen pas uit als u lan ger dan een kwartier de ka mer uitgaat. Het aan- en uitschakelen kost dan minder energie dan het branden. De rockformatie de Golden Ear ring komt zaterdag 13 maart naar de Zeelandhallen in Goes. De voorverkoop loopt als een trein en de organisatoren verwachten daarom dat het concert net als vorig jaar uitverkocht zal zijn. De Golden Earring heeft het afge lopen jaar veel optredens gege ven in binnen- en buitenland. De cd's 'Bloody Buccaneers' en de verzamelaar 'The complete sing- lecollection 1965/1991' zijn bei den op weg naar platina. 'The Naked Thruth' heeft in korte tijd goud gehaald. Tijdens de show in Goes brengt de viermansformatie naast num mers van de nieuwe cd ook hits uit het verleden. In het voorpro gramma speelt de kerverse Ne derlandse groep Marcel de Groot Band. Marcel is de zoon van Boudewijn de Groot. De debuut singel heet 'Mijn vriendelijke vriend'. Wandeltocht - Het wandelco mité Kasporgo houdt zaterdag 6 maart om 14 uur haar jaarlijkse voorjaarswandeltocht in en rond Hoedekenskerke. De start en fi nish zijn vanuit café Westerschel- de aan de Havenstraat. Voor ver dere informatie, 01100-27179. De Schaapskooi - De Schaaps kooi in het Vlissingse Kana- riesprenk is zondag 7 maart van 14.30 tot 17 uur open voor ont moeting, ontspanning en ge sprek. De aandacht gaat tijdens dit Open Huis vooral uit naar het thema Popmuziek en Geloof. Ver der is er gelegenheid brieven te schrijven naar politieke gevange nen. De namen worden verkre gen via Amnesty International. In het kader van de boekenweek, nodigt de Stichting Literaire Acti viteiten Zeeland dinsdag 9 maart Brigitte Raskin en Hans Warren uit. De bijeenkomst vindt plaats in de aula van de Zeeuwe Biblio theek en begint om 20 uur. Voor de pauze praat Raskin met Warren over het thema van de boekenweek: egodocumenten. Warrens dagboeken zullen bij de ze bespreking een belangrijke rol spelen. Na de pauze leest Warren enkele nog niet gepubliceerde gedichten voor. Ook presenteert hij dan zijn nieuwe boekje 'Dag boek '39-40', dat over de eerste oorlogsdagen in Zeeland handelt. Brigitte Raskin studeerde ge schiedenis aan de Katholieke Universiteit in Leuven. Nadat ze in 1970 haar studie had afge rond, werkte ze van 1971 tot 1976 als journaliste bij het blad De Nieuwe. Bij het publiek werd ze vooral bekend door haar deel name aan tv-programma's als 'Namen noemen' en 'Van de rug af gezien'. Op ruim veertigjarige leeftijd debuteerde ze met 'Het Koekoeksjong' (1988), waarvoor ze oe mi\U-prijs en de prijs van de Vlaamse lezer ontving. Verder verscheen van haar hand Over- winterdagboek (1990), een dag boek waarin een vrouw gedurende drie maanden haar gevoelens opschrijft. Hans Warren maakte in 1946 zijn debuut met de dichtbundel 'Pastorale'. Sindsdien zijn er vele bundels van hem verschenen. Behalve poëzie schreef Warren ook proza. Belangrijke werken zijn: 'Steen der Hulp' (1975) en 'Demetrios' (1976). Sinds 1981 verschijnen zijn 'Geheime dag boeken', waarvan in 1992 het tiende deel verscheen over de ja ren 1973-1975. De publikatie van deze reeks leidde tot een sterke opleving van de kritische belang stelling voor zijn werk. De open hartigheid over zijn homoseksualiteit en de levendig heid van de verteltrant werden geprezen. Warren publiceert dit dagboek zonder enige terughou dendheid. Het is vaak een zeer kritische analyse van de eigen persoonlijkheid.

de Faam | 1993 | | pagina 13