iiiliiiiai/lmHlitfiiilliiviiélimiiiilMlI. GEMEENTE MIDDELBURG Samenwerking Vlissingen-Middelburg op steeds breder terrein Informatie-avond Erasmuspark Nieuw schilderij in stadhuis Commissies Bouwaanvragen Verkeer Bestemmingsplan Commissie Collecten ri *4 m Kartonnen drankverpakkingen Openingstijden steunpunt studiefinanciering Week 8 Tafeltje Dekje Woensdag 24 februari 1993 DE FAAM 5 O Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Stadsgewest: een verstandshuwelijk Vraag een rechtgeaarde Middelburger naar zijn mening over Ylissingen en hij zal melden dal Vlissingen twee voordelen heelt: de boulevard en de bus naar Middelburg. Omgekeerd bestaat een dergelijke houding ook bij de echte Vlissingers. In het kader van de vorming van hel stadsgewest Vlissingen-Middelburg moei deze historisch gegroeide rivaliteit worden omgebogen lol een goe de verstandhouding en samenwerking op allerlei gebied. Over de historie van hel stadsgewest en de praktische uilvoering hiervan praten we met Albert de Vries, hoofd van de sectie Bouwen en Wonen, en Gert de Kok, hoofd van de afdeling Economische Ontwikkeling en Grondzaken van resp. de gemeente Vlissingen en Middelburg. "De vorming van het stadsgewest is gaan spelen in 1988. Landelijk bestond er bij gemeenten een trend om meer samen Ie gaan werken en daarvoor werden de gemeenten vanuit het Rijk ook "beloond" door middel van subsidies. De rivaliteit lussen Middelburg en Vlissingen deed eigenlijk beiden ie kort. Het bedrijfsleven speelde ons legen elkaar uit. De samenwerking richtte zich dus in eerste instantie vooral op economische zaken. Er speelden onderwerpen als de aan vaarding van het tracé van Rijks weg 57 en de aanleg van het industrieterrein Vrijburg door de gemeente Vlissingen aan de grens van beide gemeenten, waartegen Middelburg bezwaar aantekende. (Nu zijn we al zo ver dat we bedrij ven waarvoor in Middelburg geen Commissie Bezwaar- en Beroep schriften Middelburg De Commissie Bezwaar- en Be roepschriften Middelburg houdt op donderdag 25 februari 1993 vanaf 16.30 uur een drietal hoorzittingen. Op deze zittingen worden de be zwaarschriften behandeld tegen de besluiten van burgemeester en wet houders geen bijdragen te verstrek ken in de verhuis- en herinrich tingskosten op grond van de Rege ling geldelijke steun huisvesting Gehandicapten 1992. De hoorzittingen zijn openbaar en worden gehouden in hel stadhuis. Inlichtingen kunnen vooraf worden ingewonnen bij de secretaris van de commissie, mevr. A.C. Beije (lek O/ISO - 75434). Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de ko mende periode een huis-aan-huis-collecte te houden: Leger des Heils van I tot en met 13 maart. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verza meld worden in verzegelde collecte bussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar. dienen niet betaald te worden en moeten voor zien zijn van een deugdelijk legiti matiebewijs. uw v 4 J I' "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 7 maart tot en met 7 maart 1993 Maandag Hutspot met blokjes rundvlees Dinsdag Gekruid gehakt, savoyekool Woensdag Runderrollade, rode kool, aardappelen Donderdag Blokjes kalkoen, kerrysaus met vruchten, rijst Vrijdag Visfilet, mosterdsaus, gesne den spinazie, aardappelen Zaterdag Bami goreng kipsateh Zondag Wat de pot schaft plaats is doorverwijzen naar Vrij burg zodat zo'n bedrijf toch be houden blijft voor het stads gewest Na ambtelijk vooroverleg kwamen beide colleges van B en W bij el kaar en besloten tot een "niet- aanvalsverdrag" hetgeen uiteinde lijk is geëvolueerd in een "geza menlijk strijden". In de V1NEX, een rijksnota over ruimtelijke ordening, werden grote steden aangewezen, die de trek paarden moesten vormen voor de economische ontwikkeling in een gebied. In Zeeland stond geen en kel stedelijk gebied aangegeven. Het aanwijzen van stedelijke ge bieden heeft te maken met hel be leid van het rijk om wonen en werken dicht bij elkaar te brengen om zo de mobiliteit terug te dringen. Samen met de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten en de provin cie werd vervolgens bij hel ministe rie gepleit voor het alsnog aanwijzen van één stedelijk gebied als stadsgewest in Zeeland. De minister bleef steeds nee zeg gen, met name vanwege de schaal van het Zeeuwse gebied. Op grond van cijfers waarbij ook het Sloe'gc- bied werd betrokken reageerde de minister daarna positief, maar hij werd teruggefloten door zijn amb tenaren. Uiteindelijk werd hei stadsgewest toch bij amendement aangenomen door de Tweede Kamer, waarna de vlag in Vlissingen en Middelburg uit kon. Het was toen 17 december 1991. "We werkten eigenlijk al op een paar punten samen. Het groene licht van de Tweede Kamer was een extra stimulans om daar mee door te gaan en de samenwerking ver breedde zich. Was het aanvankelijk alleen in economische zin een sa menwerking, daar voegden zich zaken bij op het gebied van ruim telijke ordening, verkeer en ver voer, bestuur, cultuur, sociale vernieuwing, welzijnsvoorzienin gen en ook technische zaken. Voorbeelden van samenwerking zijn: samenwerking op het gebied van milieuzaken, een gelijke opstelling inzake een mogelijke herindeling, gezamenlijke deelname aan de beurs Contacta '93, de volkshuis- vestingssubsidieregelingen, formu leren van gezamenlijk ruimtelijk beleid, gezamenlijke afspraken over het toepassen van economisch stimuleringsgeld en gezamenlijke reacties op rijks- en provinciaal beleid. Nog meer concrete voorbeelden: De afdelingen Reiniging maken ge bruik van dezelfde auto's en con tainers, die gezamenlijk worden aangeschaft. Afdelingshoofden en dienstdirec- leuren volgen samen een cursus in formatie/automatisering en hou den gezamelijke bijeenkom sten. De reorganisatie en huisvesting van politie en brandweer wordt in overleg begeleid. Symbool voor de vergaande sa menwerking staan ook de afdelin gen milieuzaken. Een gezamenlijk hoofd en gedeelde milieucontro leurs, die in beide gemeenten ope reren, leveren aanzienlijke voordelen op. Zo kunnen de con troleurs zich ieder apart meer spe cialiseren in bijvoorbeeld ge luidshinder of bodemverontreini ging. In feite ontslaat dan één gro te afdeling milieuzaken met dependances in Middelburg en Vlissingen. Het vertrouwen dat beide gemeen ten in elkaar hebben speelt een grote rol in bijvoorbeeld de ge meentelijke herindeling van Wal cheren. De voorkeur van het stadsgewest gaat uit naar op ter mijn één gemeente Walcheren, met als voorlopige tussenstap drie ge meenten, nl. Vlissingen, Middel burg en Walcheren. De nadelen van het prijsgeven wan de autono mie moeten zo veel mogelijk wor den beperkt". Bestaan er naast al deze positieve voorbeelden van samenwerking ook weerstanden tegen het stads gewest, zijn de verschillen in bij voorbeeld ambtelijke cultuur niet erg groot? "Natuurlijk", beamen de heren de Vries en de Kok "bij alle verande ringen ontmoet je weerstanden. We horen wel eens "Waarom moet dat nou samen, liet ging toch goed zo?" En er bestaan inderdaad ver schillen in ambtelijke cultuur. Vlis singen kent de Middelburgse organisatie als hiërarchisch, beslui teloos, overdreven grondig. An dersom oordeelt Middelburg over Vlissingen als te lichtvaardig, on bezonnen. Maar in de praktijk valt dat wel mee, de waarheid ligt ergens in het midden. In feite vullen de organi saties elkaar heel mooi aan. Een ander verschil is de financiële situatie van beide gemeenten. Vlis singen zit financieel veel moeilij ker, een stadsgewestelijk grond bedrijf of gezamelijke financiële deelname in liet Havenschap bij voorbeeld worden daardoor heel moeilijk. Toch krijgt de samenwerking steeds meer vorm. De colleges van B en W vergaderen al twee jaar 5 of 6 keer per jaar gezamenlijk, de gemeenteraadsleden ontmoeten el kaar 1 of 2 keer per jaar. Tiental len ambtenaren voeren al over en weer overleg en profiteren zo van eikaars kennis. Samen sta je sterk, zonder dat daarbij de eigen identiteit verloren hoeft te gaan. 1 lel is toch prachtig dat je de Vlissingse boulevard toe kan voegen aan de toeristische voorzieningen van Middelburg? Voor ons levert het stadsgewest ex tra werk op. Zo zitten we in een ambtelijke projectgroep, die onder wisselend voorzitterschap van de burgemeesters de voortgang van de projecten bewaakt. Maar het is leuk werk. Je leert over je eigen bordje heen te kijken". Op maandag 8 maart houdt de gemeente Middelburg om 20.00 uur in het Ontmoetingscentrum Dauwen- daele een informatie-avond over het in de Erasmuswijk aan te leggen Erasmuspark; voorzitter is wethou der de heer G.B. Schoenmakers. Het Erasmuspark is een voor de regio unieke groenvoorziening op natuurlijke basis. Aan de hand van on der meer dia's worden de inrichting en de diverse elementen van liet park belicht. Tevens bestaat er gelegen heid tot het stellen van vragen. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Het inrichtingsplan ligt ter inzage bij de dienst Stadsbeheer, Vlissingscstraat 21 en bij sectie Voorlichting, Stadhuisstraat 2. foto: E. Engel Sedert woensdag 3 februari 1993 hangt boven de trap in de hal van het Stadhuis een groot schilderij voorstellen de een gezicht op het Munnikenhof bij Grijpskerke. Het is een paneel, in 1659 geschilderd door de 17de eeuwse landschapschilder Willem Schellinks (Amsterdam ca. 1627 - 1678). Dit schilderij is eigendom van het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en hangt hier in bruikleen voor de periode van één jaar. Het hangt er in plaats van het grote schilderij "Gezicht op Antwerpen" dat na restauratie en expositie in Antwerpen in 1994 weer terugkomt. Het Munnikenhof had van oudsher een band met de stad Middelburg. Aanvankelijk was het een uithof van de Middelburgse Abdij en later in de 17de eeuw was het in bezit van de bekende Zeeuwse staatsman en dichter Jacob Cats (1577-1660), die van 1603 tot 1623 in Middelburg woonde en hier o.m. stadspensionaris was (1621 - 1623). M *$gr "Mel blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Stads gewest Vlissingen-Middelburg". Met deze woorden kondigden bei de burgemeesters de geboorte van het Stadsgewest op 17 december 1991 aan. concept: Snelders, Roth en partners foto: Raden Riemens Er blijkt veel verwarring te bestaan over de mogelijkheden voor aparte inzameling van kartonnen drankverpakkingen. Daarom zetten we hier enige gegevens op een rij: Inzamelpunten in Middelburg Afgeven (zonder vergoeding) kan bij de volgende particuliere inzamel- adressen: W. Beckmanlaan 8. inzameling ten gunste van: Zendingscommissie van de Gereformeerde Gemeente (01180 - 25719) (Bel voor afhalen van grote partijen). A. van Driellaan 27, inzameling ten gunste van: Zending "De Verre Naasten" (01180 - 16728). Zelf afgeven met vergoeding bij inzamelaar in Goes. Gebundeld afgeven van kartonnen drankverpakkingen voor 0,08 per kilo met een minimum van 100 kg bij sléchts één adres in Zeeland (tot eind 1993): ZO PC (Zeeuwse Oud Papier Centrale) Recycling BV (Van Son), I lout ka de 38, 4463 AC Goes (01100 - 15018/20216). Overige informatie Drankpakken gespoeld, geplet en gebundeld inleveren en beslist NIKT tussen het oude papier laten komen! Voor hct'milieu is het overigens nog beter de voorkeur te geven aan statie- geldflessen (daarmee voorkomt u afval!) of éénmalige glazen verpakkin gen (- glasbak). Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer Seip, mede werker van de afdeling Milieuzaken van Dienst Stadsontwikkeling (01180 - 75242). Uw suggesties voor aanvullingen op of wijzigingen van deze in formatie zijn welkom. Het Steunpunt Studiefinanciering in Vlissingen is een van de 25 over het hele land verspreide steunpunten, waar ouders en studenten terecht kun nen met hun vragen op het gebied van studiefinanciering, tegemoetko ming in de studiekosten en les- en cursusgeld. Tot nog toe was het steunpunt in Vlissingen zowel telefonisch als voor bezoek geopend op werkdagen van negen tot twaalf en van twee tot vier uur. Vanwege de gro te drukte moesten de vragenstellers vaak lang wachten voor ze een ant woord kregen. Om het probleem van de slechte bereikbaarheid op te lossen hebben er een paar aanpassingen plaatsgevonden. Met ingang van 15 februari 1993 is het steunpunt aangesloten op een lan delijk telefonisch netwerk. Voor de klanten in Zeeland heeft dit tot ge volg dat zij niet meer vanzelfsprekend worden verbonden met het steunpunt in Vlissingen. Als dit steunpunt 'in gesprek' is, verbindt de centrale computer automatisch door met een Steunpunt waar het op dat moment minder druk is. Op deze manier kunnen mensen sneller worden geholpen. Om de telefonische service nog verder te verbeteren zijn de steunpunten met ingang van 15 februari ook langer telefonisch te bereiken dan eerst het geval was. Klanten kunnen nu.bellen op werkdagen van negen uur tot half vijf: de steunpunten zijn nu dus ook tussen de middag te berei ken. De steunpunten zijn hierdoor 2Zi uur per dag langer open voor te lefoon. Omdat er meer telefoontjes in een hoger tempo afgehandeld kunnen worden zal het in de toekomst waarschijnlijk minder vaak nodig zijn om een steunpunt te bezoeken. De openingstijden voor bezoek zijn dan ook aangepast. Vanaf 15 februari worden de bezoektijden verminderd van vijf naar vier uur per dag. De nieuwe bezoektijden zijn op werkdagen van tien tot twaalf en van twee tot vier uur. Het Steunpunt Studiefinanciering Vlissingen is gevestigd in de Hoge school Zeeland, Edisonweg 4. Het is telefonisch te bereiken onder num mer 06 - 3212157 (20 cent per minuut). In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken, dinsdag 9 maart om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Commissie Maatschappelijke Zaken, donderdag 11 maart om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroevers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 15 maart om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Marcus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 16 maart om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw E.C. Walrave, telefoon 75466. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 16 maart om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Bezwaar- en Beroepschriften, donderdag 25 maart om 16.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier da gen vóór de vergadering in te zien bij sectie Voorlichting en bij de com missiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 22 maart om 14.00 uur. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn binnen gekomen: a. het bouwen van een serre aan de Achter de Kerk 1a; b. het bouwen van een entree naar woningen op het perceel Pa- relpein 2 t/m 10; c. het verbouwen van de woning op het perceel Vlissingsesingel 8. Burgemeester en wethouders zijn voornemens over te gaan tot het instellen van een parkeerverbod in een gedeelte van de Prin ses Margrietstraat, tussen de aansluiting van de Zacharius Jan- senstraat en de Willem Alexanderstraat, en wel aan de zuidzijde ter hoogte van de daar gelegen brandgang over een lengte van circa 6 meter. Inlichtingen over dit voornemen kunt u verkrijgen bij de Sectie Ju ridische Zaken van de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. De dienst is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur. Voorbereidingsbesluit De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 15 februari 1993 heeft besloten te verklaren dat een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor de volgende percelen: Kalverstraat 1, zoals dat is aangegeven op tekening S 138-120 d.d. 15 januari 1993; Koudekerkseweg 202, zoals dat is aangegeven op tekening S 187-79 d.d. 5 januari 1993; Briandlaan 2, zoals dat is aangegeven op tekening S 108-51 d.d. 6 januari 1993; Noordweg 67, zoals dat is aangegeven op tekening S 170-10 d.d. 25 januari 1993. Deze voorbereidingsbesluiten treden in werking op 26 februari 1993 en liggen met de bijbehorende pre-adviezen en tekeningen voor een ieder bij de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21, ter inzage.

de Faam | 1993 | | pagina 5