UIT HET ZAKENHART Snelpak verspreidt goederen in uithoek Klasseverschillen mm Subsidies nodig om Zeeland te promoten E Y E O U V-filter voor je ogen U Tiroler bj et in De Parel 139,- JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK Irish Pub 'The Duke' in het Hoff van Bourgogne Uithoek ARTEMIS VAN DAMES EN ARBEIDSTERS Jeannette Poorter, RUTTEN DAAGT IERSE AMBASSADEUR UIT Nautische informatiedag in Vlissingen 'Waarom herinneren' lezing over watersnood 1953 Verhalenverteller AstmaCFonds Informatie over astma, bronchitis en longemfyseem werkdagen van 10 tot 17 uur Planten- en strandwerkgroep MILIEUTIP M1CMEC Walcheren KRUISWOORDPUZZEL Beeldvorming Vi Geslepen zonnebril met UV-filtei Woensdag 3 februari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 ledereen die een winkel bin nenstapt rekent er op dat wat hij wil kopen, aanwezig is in de win kel. Of het nu een fles wijn is of een videorecorder, dat maakt niet uit. En het liefst wil hij ook kunnen kiezen uit een ruim aan bod. Wat op dat moment niet voorradig is, kan besteld worden. Als het even kan, hebben we het liever gisteren dan morgen in huis. Niet iedereen zal stil staan bij het feit dat er heel wat aan vooraf gaat voor al deze artikelen in de winkel liggen. Een wereld wijd vervoers- en distributie systeem zorgt ervoor dat alles wat wij nodig hebben bij ons in de winkels terecht komt. Het be drijf Snelpak Zeeland van Leen en Ineke van der Heijden is voor on ze provincie de laatste schakel in dat systeem. Zaterdag 23 januari werd hun nieuwe logistiek distri butiecentrum geopend op het be drijventerrein De Vrijburg in Vlissingen. De eigenaresse vertelt dat de aanleiding om met het bedrijf te beginnen de poststaking van ne gen jaar geleden was. „We be gonnen met één bestelwagen een koeriersdienst voor brieven en pakketjes tot vijfhonderd kilo. We verzorgden een sneldienst. Mijn man reed de bestellingen in korte tijd van de ene plaats naar de andere. In ons woonhuis richt ten we een kantoortje in". Deze sneldienst is nog steeds on derdeel van het pakket van acti viteiten, maar inmiddels is Snelpak uitgegroeid tot het be langrijkste distributiebedrijf voor Zeeland en een deel van West- Brabant. Na uitbreiding van het wagenpark met een aantal bestelbusjes, wordt er inmiddels ook gereden met kleine en grote vrachtwagens. Van der Heijden reed zelf 's nachts naar Schiphol om daar goederen op te halen voor Zeeland. Hij stapte daar an dere bedrijven binnen en vertelde wie hij was en wat hij te bieden had. „Nog steeds halen we zelf vrachten op uit het hele land, die we hier uitsorteren en verder transporteren naar de plaats van bestemming. Dat is iets wat geen enkel ander bedrijf doet, vandaar dat we weinig last hebben van de concurrentie", zegt Ineke van der Heijden. Volgens Leen van der Heijden is Zeeland voor veel bedrijven een uithoek. Met hun actie 'Nooit meer verder dan Roosendaal en wij voor een tientje Zeeland in' Het nieuwe distributiecentrum voor Zeeland. route zet, zetten de sorteerders de pakketten in de goede vakken. De chauffeurs kunnen daarna snel hun vracht op volgorde van de route in de wagen plaatsen, 's Morgens om half acht vertrekt de eerste wagen naar Zeeuws- Vlaanderen. Van der Heijden is heel tevreden met zijn nieuwe pand, maar denkt alweer na over de toekomst: „Nu houden we ons bezig met vrachten vanuit de rest van Nederland te verspreiden over Zeeland. In de toekomst wil ik me richten op de interne markt, dat wil zeggen materiaal vanuit Zeeland naar elders ver voeren". Met de uitbreiding is al rekening gehouden. Van der Heij den heeft een optie op het aan grenzende stuk grond, waar hij eventueel overslagruimte kan bouwen. „In dit werk moet je je ogen en oren goed open houden en je ervaring gebruiken, maar vooral plannen. Niet alleen in het dagelijkse werk, maar ook op lan ge termijn", merkt Van der Heij den tenslotte op. haakte Snelpak vier jaar geleden in op de trend van regionalisering van de distributie. Voor een lan delijk bedrijf is het onvoordelig om met een klein aantal pakket ten naar Zeeland te rijden. Snel pak opende een overslagloods in Roosendaal en zorgde van daar uit voor verdere verspreiding van de goederen. Tegenwoordig wor den vrijwel alle opgehaalde pak ketten naar Vlissingen gebracht en daar uitgesorteerd. Het nieu we pand aan de Handelsweg heeft Leen van der Heijden zelf ontworpen. „Ik werk zelf vierent wintig uur per dag mee en kende alle voor- en nadelen van het oude pand. Verder ben ik bij alle bedrijven waar we mee samen werken wel eens geweest en ik heb veel gezien en veel gevraagd. In de distributie is het 'achter land' belangrijk. Dat is de ruimte achter de deuren waar de wa gens staan om geladen te wor den. In de meeste bedrijven is die veel te groot en moet er veel ge lopen worden. In dit pand heb ik de benodigde ruimte precies be rekend", legt hij uit. De binnengekomen goederen worden gesorteerd op postcode. Tegen de wanden hangen borden met de plaatsnamen en de bijbe horende postcodes. De vloer is in vlakken verdeeld, leder dorp heeft één vierkante meter, steden als Middelburg en Terneuzen meerdere. Terwijl Van der Heijden de vrachtbrieven sorteert en op Wat mij al heel snel opviel toen ik studeerde, en dat was op latere leeftijd, omdat het in mijn klasse niet vanzelfsprekend was dat je ging studeren, was dat er geen vrouwen uit de ho gere klasse in mijn groep zaten. De sociale academie is echt een opleiding voor middenklassevrouwen. Ach, zult u denken, in een tijd waar ieder een vrij hoge levensstandaard heeft, doen die klassen er toch niet meer toe. Maar niets is minder waar. De 'boodschappen' die je als vrouw (en man) meekrijgt uit je klasse zijn heel verschillend en heel bepalend, voor hoe je de wereld tegemoet treedt. Je kunt dan ook hele spraakver warringen krijgen, wanneer je je dit niet bewust bent. Ge kwetst kan je ook worden. Zo had ik een hele tijd geleden een gesprek met enkele oudere, hogere klasse dames. Ze hadden het veel over het 'gepeupel', het gewone volk dus. Daar wilden ze niet bij horen. Het resultaat was dat ze zich isoleerden van de buitenwereld. Ze droogden wat op, vanwege het gebrek aan impulsen uit die buitenwereld. Plotseling besefte ik dat ik ook het gepeupel was. Ik voelde me gekwetst en kreeg de nei ging om ze voor een stelletje elitaire ouwe tangen uit te ma ken. Nu begrijp ik het wel. Wat voor hen een gewone uitspraak is, kan iemand uit een andere klasse kwetsen. Andersom geldt dat natuurlijk ook. De hogere klasse had vroeger nogal wat macht en status. Toch hoef je er niet naar op te zien of jaloers op te zijn. Vrouwen uit de klasse zijn volgens mij, de sterkst onderdrukten. Volgens mij (maar ik ben dan ook een lagere middenklasse vrouw, de klasse van de zigeuners, zwervers en artiesten) zijn de 'boodschappen' die deze vrouwen krijgen, de meest belemmerende van alle klassen. Vrouwen uit de hogere klasse kunnen zich moeilijk vrij bewegen. Je kunt immers niet zomaar achter de kassa van de supermarkt gaan zitten. De ge dachte alleen al moet onmiddellijk uitgeband worden. Als je getrouwd bent zou dat te zeer de status van je echtgenoot schaden en als je niet getrouwd bent zou je de kans om goed te trouwen vergooien. Ook kun je niet zo makkelijk bij je buur vrouw op visite, want er is een belangrijke code: Wij hangen de vuile was niet buiten! Dat belemmert je natuurlijk in de om gang met anderen. Ook hebben de vrouwen als geen ander geleerd zichzelf op te offeren. Bezig te zijn voor anderen. Me nig vrijwilligerswerk wordt dan ook door hen gedaan. Vaak en veel wordt de helpende hand geboden en het zijn vaak keien in bestuurlijke functies. Als je als vrouw in de hogere klasse geboren wordt is het heel vanzelfsprekend dat je gaat stude ren. Meestal zijn dat de talenstudies of de verpleegkundigen en secretaresseopleidingen. Ook medicijnen is op dit moment een gewilde richting. Het merendeel van de studenten medicij nen is vrouw, echter nog steeds zijn er meer mannelijke artsen met een praktijk dan vrouwen. Maar dat komt, u raadt het na tuurlijk al, door diezelfde boodschappen van opoffering, van 'goede' en 'slechte' moeders, van 'goede' echtgenotes en 'slechte' echtgenotes. De ontmoeting tussen arbeidersklasse en hogere klasse vindt plaats tijdens de opleiding. Daarover volgende week meer. direkteur 'Artemis', tel: 01180 - 35033. De vraag naar afgestudeerden van zeevaartopleidingen neemt sterk toe. Daarom organiseert het Maritiem Instituut 'De Ruy- ter' in Vlissingen op zaterdag 6 februari weer een nautische in formatiedag, waarop veel rederij en en aanverwante bedrijven informatie zullen verschaffen. De opleidingen voor de zee scheepvaart zullen uitgebreid worden behandeld en ook de sinds 1989 nieuwe functie van Maritiem officier is onderwerp van gesprek. Zowel de HBO- en MBO-sectoren van het Maritiem Instituut als on derdelen van de Hogeschool Zee land en het Zeeland College verzorgen het onderwijskundige gedeelte van deze dag. Alle prac ticumruimtes van de scholen zul len open en in bedrijf zijn. Informatie betreffende studiefi nanciering, huisvesting, studenten- en sportverenigingen kan tevens worden verkregen. Naar aanleiding van de publikatie van haar nieuwste boek 'Het wa ter en de herinnering; de Zeeuw se watersnoodramp 1953-1993' geeft prof. dr. Selma Leydesdorff dinsdag 2 februari om 20 uur een lezing in de Aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Leydesdorff, die in Amsterdam moderne geschiedenis heeft gestudeerd, is hoogleraar directeur van het Belle van Zuy- len Instituut van de Universiteit van Amsterdam. Al vroeg in haar loopbaan raakte Leydesdorff ge fascineerd door het gebruik van mondelinge bronnen voor ge schiedschrijving. Voor het schrij ven van het boek over de watersnood van 1953, heeft zij dan ook gekozen voor een onder zoek op basis van getuigenissen. Het ontstaan van dit nieuwe spe cialisme in de geschiedschrijving zal tijdens de lezing worden ge schetst en bovendien wordt inge gaan op de nieuwe perspectieven die een dergelijke benadering biedt. Tot slot van de lezing zal worden bekeken of het onderzoek naar de Zeeuwse watersnoodramp nieuwe vragen naar voren heeft gebracht die oproepen tot verder onderzoek. Waar komen de beste oesters vandaan, uit Ierland of uit Yerse- ke? Over die vraag konden de ambassadeur van Ierland, Mr. O'Leary en burgemeester Rutten het vorige week nog niet eens worden bij de opening van de Irisch Pub 'The Duke' aan de Vlasmarkt in Middelburg. Na hun gezamenlijke openingshandeling, waarbij de ambassadeur een Guinnessbiertje tapte voor Rut ten en de burgervader een Heine- kenpils voor O'Leary, besloten zij deze zaak nader te gaan onder zoeken op een schip halverwege het Kanaal naar Engeland. Over de uitkomst maakten zij zich geen zorgen, zij zouden allebei gelijk krijgen. The Duke is een pub zoals je die in Dublin ziet. Houten lambrize- ring in de kleur van ossebloed, af beeldingen van Ierse landschappen, een aantal oude muziekinstrumenten aan de wand en de namen van veel Ierse zangers en schrijvers in Keltische letters. In het historische pand waar eens wapens en munitie over de toonbank gingen, zijn nu 32 soorten whiskey te krijgen, maar ook allerlei coctails tot alco holvrije toe. Daar zorgt bartender Henk van Dord, alias Harv' voor. Uitbater Freek Kooman en zijn vriendin Caroline Moret willen vooral publiek trekken dat rustig een glaasje wil drinken en een gesprek wil voeren bij mooie Ier se achtergrondmuziek. „Wij rich ten ons vooral op wat ouder publiek, dat genoeg heeft van de disco en met elkaar wil kunnen praten zonder lawaai", zegt Koo man van The Duke, dat zijn naam ontleent aan die van het oor spronkelijke, pand: 't Hoff van Bourgogne. De hertog van Bour gogne, ook wel The Duke gehe ten, Philip Ie Bon, was tevens Heer van Zeeland. Naast een goed glas, met in de toekomst wellicht ook een Iers gerecht, wil de eigenaar in de pub ook culturele actviteiten gaan organiseren: Ierse muziek met een live-orkest laten optre den of een verhalenverteller aan trekken, die aan de stamtafel op de zondagmiddag oude traditio nele Ierse volksverhalen vertelt. Kooman: „Zelfs hopen wij de Zeeuwen zover te krijgen dat zij gaan meedoen aan de zoge naamde 'catches and rounds', een soort samenzang van groep jes, die soms tot achtstemmige koren kunnen uitgroeien. Een vorm van samen zingen, die in Iers Pubs veel wordt beoefend en prachtig kan klinken". Freek Kooman en Caroline Moret, uitbaters van de Ierse pub 'The Duke'. (20 cent per minuut) Een uitgebreid warm en koud buffet met overheerlijke gerechten, zoals Rostbraten 'Esterhazy', Saftgulyas, Wiener Kartoffelsuppe, Kaiser-schmarren en nog vele andere gerechten, staat voor u klaar op zaterdag 6,13, 20 en 27 februari. OPrijs: 37,50 p.p. incl. een glaasje Obstler. >y Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen slechts 40,- p.p. DE, PAREL. h J Babeiweg2,4357 bt Domburg, Reserveer tijdig, restaurant De Parel: 01188-3230. telefoon 01188-3230 MET FITNESS. SAUNA. BO NG EN SOUASHBANEN. KUURCENTRUM. THEATER. CAFES EN RESTAURANTS IN O0 Bij de Natuurvereniging Wal cheren (K.N.N.V.) kunt u te recht om uw natuurkennis te vergroten. Het beschermen en instandhouden van de na tuur is daarnaast een belang rijk doel van deze Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Vooral in herfst en winter zijn er diverse lezingen. Zo laat Henk Mandemaker u op 5 fe bruari kennismaken met mos sen en vertelt Gerrit Geerse op 16 febr. van alles over het leven in het water (beide in de C.S.W., Elzenlaan te Mid delburg, aanvang: 20 uur). Het hele jaar door zijn er ex cursies naar natuurgebieden onder deskundige leiding. Sommige leden hebben zich gespecialiseerd en werk groepjes gevormd. Zo is er een plantenwerkgroep die bloemen en planten inventari seert in de nieuwe duinen op Neeltje Jans en onderzoek verrichtte in het Nollebos en op Ter Hooge. Inmiddels is er ook een strandwerkgroep ge vormd, die zich gaat richten op het leven in de zee voor onze kust. Voor hen die zich voor de na tuur, met name op Walche ren, interesseren is deze vereniging een "must". Vraagt u eens inlichtingen bij de secretaresse: mevr. H. v.d. Gugten-Marseille te Oostka- pelle, tel. 01188-3122. De milieuwinkel is ge vestigd aan de Reiger straat 2 in Middelburg. Tel.nr. 01180-33419. De openingstijden zijn don derdag van 10 tot 17 uur, dinsdag t/m vrijdag van 13.30 tot 17 uur en zater dag van 11 tot 15 uur. PSP 601 45 54 1 7 64 71 32 5 69 44 39 69 74 28 Welk woord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 zangstuk; 6 geestelijke; 12 wandelhoofd in zee; 14 pantoffel; 15 vervoersmij.; 17 voorz.; 18 vis; 20 onbep. hoofd- telw.; 21 tot rouwbeklag; 22 zwemvogel; 24 rollende trap; 27 ge steente; 28 groot ongeluk; 30 stuwende kracht; 31 gevoel voor wat past; 32 pers. vnw.; 33 antwoord betaald; 35 riv. in Utrecht; 36 en andere; 37 uitroep; 38 deel van het jaar; 40 bijzonder goed; 43 Griekse letter; 44 welpenleidster; 46 niemendal; 48 speelgoed; 50 voorz.; 52 nummer; 53 schaakterm; 55 reeks; 56 soort onderwijs; 57 geregelde toestand; 59 deel van Europa; 61 deel van een schip; 63 bevroren dauw; 64 onzin; 66 pl. op Ameland; 67 motorschip; 68 muzieknoot; 69 dwaas; 70 geheel de uwe; 72 sint; 73 priester; 75 dichte menigte; 77 gereedschap; 78 soort duif. VERTIKAAL: 1 zangvogel; 2 waterhoogte; 3 tocht; 4 kleverige stof; 5 bijwoord; 7 overblijfsel; 8 niet stevig; 9 doortochtgeld; 10 voeg woord; 11 solo-uitvoering; 13 riv. bij Rotterdam; 16 weekdier; 18 rode vloeistof; 19 olifantssnuit; 21 tegenspoed; 23 lengtemaat; 25 voorz.; 26 paardeslee; 27 zangnoot; 29 bonbon; 31 nogal; 34 gees telijke; 36 vrachtschip; 38 onbep. vnw.; 39 vochtig; 41 knaagdier; 42 zangstem; 45 ploegleider; 47 groef; 48 hoofddeksel; 49 pistool foedraal; 51 beloning; 54 plant; 56 vogel; 58 lengtemaat; 59 riv. in Italië; 60 de onbekende; 62 voorz.; 64 moeraspalm; 65 korenhal men; 68 insekt; 71 hoogste punt; 73 per procuratie; 74 voegwoord; 75 titel; 76 Militaire Politie. Oplossing Puzzel week 4 HORIZONTAAL: 1 journaliste; 11 Zeddam; 12 knoest; 14 He; 15 eed; 17 kol; 18 oh; 20 alt; 22 naailes; 25 Ate; 26 noot; 28 ratel; 29 paar; 30 Donar; 32 pek; 33 karaf; 34 GT; 35 COB; 37 oen 38 LS; 39 otter; 40 botaf; 41 AP; 43 ion; 45 rem; 46 ka; 47 neger; 49 bob; 51 lavas; 53 arak; 54 kopek; 56 tint; 57 als; 58 paslood; 60 mee; 61 t.o.; 62 pal; 63 ree; 65 er; 66 noriet; 69 kameel; 71 borsthoning. VERTIKAAL: 1 je; 2 ode; 3 Uden; 4 radar; 5 n.m.; 6 LK; 7 inkel; 8 soos; 9 tel; 10 es; 11 zeloot; 13 totaal; 14 handgranaat; 16 citer; 19 herfstaster; 21 ton; 23 aap; 24 lek; 25 aar; 27 tactiek; 29 paramat; 31 rotor; 33 ketel; 36 ren; 37 oor; 42 perion; 44 copla; 46 kaneel; 48 gas; 49 bos; 50 beo; 52 vim; 54 kales; 55 koran; 58 pair; 59 demi; 62 pro; 64 een; 67 Ob; 68 TT; 69 KO; 70 eg. Winwoord: ROTSTEKENINGEN In 1991 ontstond uit een fusie de Streek VVV Walcheren Promotie, een naam die de twee organisa ties, de VVV's en Walcheren Pro motie in zich verenigt. Tot nu toe is het zo dat de stichting afhan kelijk is van de contributies van VVV-leden, maar misschien kan ze binnenkort op overheidssteun rekenen. In het Intergemeentelijk Overleg wordt de mogelijkheid aangekaart om per gemeente op Walcheren een subsidie-bijdrage te geven. Streek VVV Walcheren Promotie is een organisatie die de belan gen van de lokale VVV-kantoren vertegenwoordigt. „Walcheren promoten buiten het hoofdsei zoen, buiten de zomermaanden, dat is de opzet", zegt manager Maria Grims. „Door de kunst en cultuur in Zeeland onder de aan dacht te brengen van bui tenstaanders proberen we toeristen ook in stille periodes naar hier te trekken. Mensen wij zen op de rust en de ruimte die de provincie rijk is. Dat is de be langrijkste bezigheid". Om dat werk te kunnen doen is de stich ting aangewezen op de contribu tie die de leden van VVV's betalen. Twintig gulden van dat bedrag gaat naar het promotie bureau en wordt gebruikt voor de organisatie. Het budget dat bestemd is voor promotionele ac tiviteiten is afkomstig van de Stichting Badplaats Belangen, de RABO-bank, de lokale VVV's, VEKABO en de gemeente Dom burg. „De gemeente Middelburg blijft achterwege, iets wat eigen lijk niet kan voor een provinciale hoofdstad", vindt Grims. Zij hoopt dat uit het Intergemeente lijk Overleg uiteindelijk een struc turele subsidie voort zal komen. Platvloers gezegd komt het erop neer dat Grims Walcheren 'ver koopt' buiten de provinciegren zen. Ze loopt daarvoor verschillende beurzen af. Grims staat nog steeds versteld van de eenzijdige beeldvorming die er over Zeeland bestaat. „Het wordt nog steeds gezien als een zon, zee en strandgebied. Dat er zo veel andere mooie dingen zijn wordt over het hoofd gezien of de mensen weten het niet. Zelf noem ik Walcheren altijd de cul tuurtuin van Zeeland. Er is zoveel te bezichtigen. Wanneer ik een groep journalisten rondleid neem ik ze bijvoorbeeld mee naar de Campveerse Toren, het water wingebied Oranjezon, het Zeeuws Museum of ik laat ze het arsenaal zien. De bezoekers staan dan vaak stomverbaasd over het waardevols dat we be zitten". De Stichting Straatbeeld is bezig met de ontwikkeling van een beeldenboekje voor Walcheren. Grims steunt ze bij dit initiatief. In het boekje worden wandel- en fietsroutes langs de verschillende beelden op Walcheren opgeno men. Waarschijnlijk wordt het ge presenteerd tijdens de September Cultuurmaand. Een algemene overzichtsgids van Walcheren, waarin alle accomo- daties staan is er niet. „Een ge brek", vindt Grims. Haar wens is om in de toekomst een promotie- gids uit te geven waarin tevens korte beschrijving wordt gegeven van alle plaatsen op Walcheren. Om dat te realiseren is er geld no dig. Nu is het volgens Grims nog zo dat 'wie betaald (de contribu anten) bepaald'. Typisch Rinck: een complete zonnebril op uw eigen sterkte* met, speciaal voor de winter sporters, een UV-filter. Beschermt tegen fel zonlicht, neemt verblindende schitteringen 'um- weS en geeft een extra helder .■0220088 zjc|1t pus onrnisbaar op de piste. Irmuxm - \t06-022008 Lcvcringsbereik max. sterkte van s -4 tot -4. tot cilinder 2. Deze aanbieding geldt t/m 31 maart 1993 en niet in combinatie met andere aanbiedingen Oe PAREU is EEN Middelburg. Lange Delft 8b. 01180-13792.

de Faam | 1993 | | pagina 9