9 9 3 FILIAALCHEFFIN VELDMAN IN 1 DAG KLAAR! f 525, f 560, f 595, FA. P. DAMMAN ZN 1 ASSISTENT CHEFFIN ft 25 jaar Het Bastion 12004 GRAND-CAFÉ SGILC stomerij MASSIEF EIKEN SENIOREN SALON TAFEL EIKEN SENIOREN FAUTEUIL EIKEN TV-VIDEOMEUBEL "Goed dat ik het weet" EEN KWESTIE VAN MENTALITEIT WIJKPOST HET BASTION Leefgemeenschap, woonzorg en wijkcentrum VAN DE BONDEN U V V-M iddelburg 13e JAARGANG NUMMER 61 ft Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9 30 tot 11.30 uur. Ruilverkaveling "Walcheren" TO Do. Bi. AL DEZE DAGSCHOTELS a f 9,50 HET WEEKENDMENU a f 30,- UW GORDIJNEN, DEKENS EN SPREIEN Steunpunten: - Modehuis Doornen Oost-Souburg - Michelle haarmode M'burg-Zuid - Fleur haarmode Stromenwijk - Marco rijwielhuis Klarenbeek - Michelle haarmode Koudekerke 80 cm. met losse kussens v.a.... vanaf WONINGINRICHTING Nieuwstraat 29, Middelburg s 01180-13437 Wij zijn niet de grootste maar wél de goedkoopste Woensdag 3 februari 1993 DE FAAM De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg. Tel. 01180-27537. Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulp diensten voor ouderen in de wijken 't Zand - Stromenwijk: mevr. P.N. den Hollander, tel, 26513; mevr. E. Stroo, tel. 12814. Magistraatwijk: dhr. C. Rozemond, tel. 27550; mevr. N. Los, tel. 14398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 23918. Nieuw Middel burg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 26385. Telefooncirkels: Stromenwijk - 't Zand mevr. R. Jongerius, tel. 37065; mevr. R. Davidse, tel. 29256. P.C.O.B. Woensdag 24 februari inleiding met dia-presentatie door de heer W. Mandemaker over 'Fauna en Flora van Oostenrijk' in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat. Aanvang 14.00 uur. ANBO Donderdag 11 februari en don derdag 4 maart bingocontact middag in de recreatiezaal van het verzorgingshuis St. Willibrord aan de Bachtensteene no. 1 (bus halte Markt). Diverse aktiviteiten: o.a. tafeltje dekje e vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk Inlichtingen: De Boog, dinsdag en woensdagmiddag tel. 01180-38570. Secretariaat tel. 01180-35223. seniorenkrant Sociale vernieuwing In de politiek wordt de laatste tijd veel aandacht besteed aan de sociale vernieuwing. Ook de Middelburgse overheid wil samen met de inwoners vorm geven aan deze nieuwe manier van denken. Aan het begin van het nieuwe jaar vroeg de se niorenkrant aan de heer L.A. Vorthoren, directeur van de dienst Maatschappelijke Zaken van de gemeente Middelburg wat naar zijn mening deze sociale vernieuwing inhoudt en hoe de verdere uitwerking ervan er voor dit jaar uit zal zien. Een samenvatting van dat gesprek in deze en de volgende seniorenkrant. De heer Vorthoren zegt dat de overheid de laatste tientallen jaren steeds meer taken op zich heeft ge nomen, waardoor de burgers steeds passiever zijn gewor den. Dit beleid is niet vol te houden. Een gedeelte van de verantwoordelijkheid moet terug naar de burger. De mensen zullen meer moeten meedenken en meer inbreng moeten krijgen bij de totstandkoming van het beleid. Dit is een kwestie van mentaliteitsverandering, aldus de heer Vort horen. Wijkgericht In het kader van de sociale ver nieuwing wordt een wijkgericht Naast de reeds bekende activitei ten in de wijkpost nu ook klaver jassen, iedere vrijdag vanaf 13.30 uur. De klaverjasclub heeft al 12 deel nemers, maar er kunnen nog en kele kaarters worden geplaatst. Liefhebbers kunnen zich op vrij dagmiddag opgeven bij de heer Broodman in de wijkpost of tele fonisch bij de beheerder (01180-26385). Ook de sjoelers kunnen nog ver sterking gebruiken. Zij spelen el ke donderdagmiddag vanaf 13.30 uur. Aanmelden op don derdag in de wijkpost bij mevr. Mulders of bij de beheerder (01180-26385). Deze activiteiten zijn niet alleen voor mensen uit de wijk, maar zijn toegankelijk voor iedere Mid delburger. ouderenbeleid gevoerd, dat ook in 1993 verder zal worden uitge bouwd. De Stichting Welzijn Ouderen heeft samen met de ge meente in het kader van het wijk gericht ouderenbeleid tot nu toe een drietal ondersteuningspunten in de wijken ingericht. De Woeli ge Werf voor de Stromenwijk en 't Zand, het Bastion is er voor de Oostkerkwijk en Nieuw Middel burg en de Springplank voor Nieuw- en St. Joosland. Voorts zijn er open clubs in de Ma gistraatwijk, Dauwendaele (in oprichting) en in St. Laurens. Het gebouw van de SWOM in de Molstraat is het ontmoetingscen trum voor heel Middelburg. Een nieuwe ontwikkeling is het ont staan van woon-zorg projecten, die in het land als paddestoelen uit de grond rijzen. Hierop heeft ook de rijksoverheid zijn beleid af gestemd. Er komt een gezamen lijk fonds van de Ministeries van VROM en WVC om deze voorzie ningen te kunnen betalen. Overi gens heeft Middelburg al 8 jaar zo'n woon-zorg project in de vorm van het wooncentrum Bastion. Onderzoek Er zal een onderzoek worden in gesteld naar de samenstelling van de bevolking in de wijken. Di verse instanties zal worden ge vraagd aan het onderzoek deel te nemen, zodat een zo volledig mo gelijk beeld kan worden verkre gen. Duidelijk zal moeten worden welke problemen ontstaan nu ouderen langer op zichzelf blijven wonen. De resultaten van dit on derzoek zijn vooral op de wat lan gere termijn belangrijk, omdat naarmate de tijd voortschrijdt de vergrijzing gaat toenemen. Nu is het percentage ouderen in Mid delburg ongeveer gelijk aan het landelijke, maar het aantal veerti gers van nu geeft aan dat straks de vergrijzing sterker zal gaan toenemen. Ook zelf iets doen Het begrip ouderen is de laatste tijd sterk veranderd. Mede door dat mensen tegenwoordig eerder stoppen met werken en ook doordat de werkzaamheden li chamelijk minder zwaar zijn dan vroeger, zijn de ouderen van nu over het algemeen actieve men sen. Veel van deze 'jongere' ouderen hebben een redelijke tot goede inkomenssituatie en een hoog ontwikkelingsniveau. Zij zijn goed geïnformeerd over aller lei maatschappelijke zaken. Met deze gegevens moet rekening worden gehouden bij de te tref fen voorzieningen. Deze zullen dus andersoortig moeten zijn dan in een situatie zoals die twintig jaar geleden gold. Anderzijds mag ook worden verwacht dat de ouderen zelf iets doen om hun woonomgeving leefbaar te hou den. De gedachte dat de over heid alles maar voor ons moet regelen hoort ook tot het verle den. We kunnen zelf ook veel doen aan het gezond houden van ons leefmilieu. Er wordt bijvoor beeld vaak gemopperd over zwerfvuil en hondepoep, maar we kunnen zelf deze overlast ver minderen door de vuilniszakken pas op de stoep te zetten op de ik ft ft ik ft Europees ouderenjaar dag dat ze worden opgehaald en niet de avond tevoren. Katten en andere dieren krijgen dan niet de kans ze open te scheuren, waar door het vuil zich door de hele straat kan verspreiden. U kunt zich ergeren aan hondepoep op de stoep, maar u kunt het ook even zelf opruimen, ook al zijn het geen uitwerpselen van uw ei gen hond. Als de gemeente dat moet doen kost het geld, dat weer via belastingen moet wor den teruggevorderd. We zullen minder op de overheid moeten leunen zegt de heer Vorthoren. De bij de ouderen aanwezige ta lenten kunnen bijvoorbeeld uit stekend worden ingezet in de wijkverenigingen, waar juist de zorg voor de leefomgeving zo'n belangrijke rol speelt. Vrijwilligers Ouderen blijven langer in hun ver trouwde omgeving wonen, maar zij zullen hierdoor vaker een be roep op hun kinderen of hun om geving moeten doen. De behoefte aan vrijwilligers zal gaan toenemen. Maar zijn die er ook in voldoende mate? Een steeds kleiner gedeelte van onze maatschappij verdient de kost met werken. Dat zijn ruwweg de mensen tussen de twintig en vijf tig jaar. In deze leeftijdscategorie heeft de mens ook de grootste materiële behoeften. De kinderen groeien op, de kosten voor huis vesting zijn hoog, er moet als het even kan minstens twee keer per jaar met vakantie worden ge gaan, er moet een caravan zijn en ga zo maar door. Om aan dit nog steeds groeiende behoeftenpak- ket te kunnen voldoen moeten zowel de man als de vrouw geld /vrijwillige thuishulp Middelburg Op een steenworp afstand van de Middelburgse Oostkerk bevindt zich, grenzend aan het Bolwerk, het wooncentrum Bastion. Ter gele genheid van het 25-jarig jubileum verdient dit 'meer dan wooncen trum' onze aandacht. inbrengen. Hierdoor is er geen tijd meer om vrijwilligerswerk te doen. De animo bij jongeren voor het doen van vrijwilligerswerk neemt af. Zij zien ook graag geld in ruil voor de door hen geleverde prestaties, want ook zij hebben materiële behoeften. Op de oude ren zal dus steeds meer een be roep worden gedaan om zich vrijwillig voor allerlei werkzaam heden in te zetten. Door velen wordt dan gezegd dat zij hun le ven lang al hebben gewerkt en dat het nu welletjes is, maar ze ker zo veel anderen hebben in een stuk vrijwilligerswerk een bij zonder plezierige en nuttige tijd passering gevonden. Europees ouderenjaar Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het Europees jaar van de oude ren. Zij staan dit jaar dus als leef tijdsgroep in het middelpunt van de belangstelling, iets wat hope lijk ook in de volgende jaren nog wat zal aanhouden. Dat die be langstelling niet altijd even posi tief uitpakt blijkt wel uit de provinciale plannen, waarin wordt voorzien in een aantal be zuinigingen, die in sommige ge vallen gepaard gaan met de sluiting of in minder erge gevallen afslanking van een aantal verzor gingshuizen. Toch mag worden verondersteld dat dit jaar met meer aandacht zal worden geke ken naar het functioneren van de oudere mens in onze samen leving. In de volgende seniorenkrant meer over het gemeentelijk be leid op het gebied van de sociale vernieuwing. Bij de opening in 1968 bestond het centrum, dat organisatorisch valt onder het verzorgingshuis Ter Veste, uit 43 woningen en een in wonend beheerdersechtpaar. De dagtaak van de beheerder be stond onder andere uit het onder houd van trappen en verwarming. Verder was de be heerder van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens beschikbaar voor alarmering, voor het waarschu wen van een dokter of familiele den. Nu is het Bastion onder de bezielende leiding van de heer en mevrouw Van Vrouwerf uitge groeid tot een woonzorgcentrum en een wijkpost/wijkcentrum. Zij vervullen onder andere de functie van zorgcoördinator. Woon-zorgcentrum Om de bewoners in de gelegen heid te stellen zelfstandig te blij ven wonen, in plaats van opgenomen te worden in een verzorgingshuis, heeft de coördi nator afspraken gemaakt met de gezinszorg en het kruiswerk (de tegenwoordige Stichting Thuis hulp). Er is een uitstekende sa menwerking met als resultaat dat de bewoners verzekerd zijn van een snelle en goed passende thuishulp wanneer dat nodig is. Daarnaast is het coördinator echtpaar via alarmering perma nent beschikbaar voor eerstehulp-verlening, de inscha keling van doktoren en/of hulp verleners en de begeleiding van bewoners. In de loop van vijf jaar is er ge werkt aan het bouwen van een leefgemeenschap, waarin de be woners solidair zijn met elkaar en elkaar burenhulp verlenen. Dit uit zich onder andere in het doen van boodschappen en het ver richten van eenvoudige hand- en spandiensten. Van Vrouwerf zegt: "Eigenlijk zou de bereidheid om solidair mee te draaien in de ze gemeenschap een toelatings voorwaarde moeten zijn". Het sterke accent op het sociale ge beuren blijkt ook uit het bestaan van een zelfstandige werkgroep van 20 vrijwilligers die huisbe zoek doen, op ziekenbezoek gaan bij tijdelijk in het ziekenhuis opge nomen bewoners, eenvoudige hulp verlenen en gaan wandelen met moeilijk bewegende mensen. De zorgcoördinator vervult op de ze manier de taak van opbouw werker, de spil van het gemeenschapsleven, die anderen activeert en stimuleert in plaats van ze afhankelijk te maken. Wijkpost/wijkcentrum Van Vrouwerf is de contactper soon voor de Oostkerkwijk, Nieuw Middelburg en het Cen trum. Hij neemt zo'n 80 hulpvra gen per jaar in ontvangst, schakelt dan vrijwilligers in of verwijst zonodig door. Daarnaast is hij zaalbeheerder en maakt hij het mogelijk dat daarin op 7 da gen per week activiteiten plaats vinden. Op zondag is er een groep alleenstaanden, op de an dere dagen zijn er spelmiddagen, wordt er gebiljart, gehandwerkt, repeteert er een zangkoor, wordt er bewogen door ouderen of wor den er film en dia-middagen ge houden. Op deze manier is er voor velen uit de buurt vaak iets te doen. Erg belangrijk voor die mensen die hun buurt niet meer uitkomen, zoals die zes en ne gentig jaar oude bewoonster van het Bastion. Toekomst Wat er in de toekomst met het Bastion gaat gebeuren is nog niet helemaal duidelijk. Het verzor gingshuis Ter Veste gaat dicht, maar er zijn plannen om op die plaats een nieuw woon-zorg cen trum te bouwen. Hoe dan ook, de seniorenkrant wenst de leiding en de bewoners van het Bastion toe dat het be staande gemeenschapsleven ook in de toekomst mag blijven bloeien. Landinrichtingswet Kennisgeving ingevolge artikel 88. sub a. Bekendmaking grenzen van het in te richten gebied De Centrale Landinrichtingscommissie heeft in haar vergadering d.d. 27 november 1992 het Landinrich tingsplan voor de ruilverkaveling "Walcheren" in ont werp vastgesteld. De grenzen van het in te richten gebied (alsmede die van ieder tot dat gebied behorende blok) als bedoeld in het ontwerp-landinrichtingsplan zijn aangegeven op bijgevoegde kaart. Een gedetailleerde kaart met voornoemde grenzen kan worden ingezien op het kantoor van de Landin- richtingsdienst, Westsingel 58 te Goes. WALCHEREN VUSSINGE 5km GRENS VAN DE RUILVERKAVELING wilt U met mooi drukwerk aan de weg timmeren wij timmeren niet langs de weg, maar we drukken er wel. heel mooi! den boer drukkers middelburg 01180-81000 drukkers I Massa schoen mode, een dynamisch en groeiend filiaalbedrijf met momenteel 37 filialen in Brabant, Zeeland, Limburg en Zuid-Holland, voert een groot assortiment modieuze en betaalbare dames-, heren, kinder- en sportschoenen. Voor ons filiaal in MIDDELBURG hebben wij plaats voor een m/v U heeft ervaring binnen de detailhandel, liefst in de schoenenbranche en U vindt het een uitdaging om met een grote mate van zelfstandig heid een filiaal te runnen. U geeft leiding aan een aantal verkoop medewerksters en U weet een hecht team om U heen te formeren. Samen staat U klaar voor uw klanten. U bent niet bang om alles aan te pakken en door enthousiasme en inzet er voor te zorgen dat alles in uw filiaal op rolletjes loopt. Ook voor deze functie geldt dat U reeds ervaring opgedaan heeft binnen de detailhandel. Wellicht bent U momenteel nog werkzaam als verkoopster maar zoekt U een baan met meer verantwoordelijk heid en is uw ambitie erop gericht om op termijn een filiaal te runnen. Voor beide functie's geldt een prima salaris en prima secundaire arbeidsvoorwaarden. Geinteresseerd? Schrijf dan snel en brief aan: B.V. Schoenmij '84, t.a.v. de heer J. Moors, Postbus 7821, 5995 ZG Kessel. m/v presenteert 4-2 t/m 10-2 Vr. Za. Zo. Ma. Wo. Stooflapjes, rode kool en gekookte aardappelen Gefrituurde scholfilet, frites en sla Weekendkeuzemenu, 3 gangen Weekendkeuzemenu, 3 gangen Kipschnitzel, frites en doperwtjes Macaroni bolognaise met tomatensalade Enchiladas de Queso, Mexicaanse kaasenchiladas Tevens uitgebreide a la carte kaart Damplein 46-48, Middelburg Tel. 01180-14001 Gortstraat 44a 4331 LC Middelburg Tel. 01180 -39164 golds' ,\taaï HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN OPLAGE 24.600 Woensdags wekelijks huis-aan-huis in Middel burg, Arnemuiden, Aagtekerke, Domburg, Ga- pinge, Grijpskerke, Meliskerke, Nieuw- en Sint-Joosland. Oostkapelle, Serooskerke, Sint Laurens, Veere, Vrouwenpolder, in combinatie met de Viissinger, totale oplage 49.000, versprei ding over geheel Walcheren. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant BV. Druk: BV Rotadruk, Postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: redactie vrijdag 16.00 uur. advertenties vrijdag 17.00 uur. De Faam en De Viissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025

de Faam | 1993 | | pagina 3