11 11 A I l\ A IO Provincie Zeeland 11—11 |\A/XKSli Plan voor de waterhuishouding Zeeuwse Sportraad zelfstandig Verwaarlozing naast de deur Afval stoffen plan Wfk I AtDdij Nieuws is de I informatierubriek van m A J 4330 LA Middelburg, W V telefoon 01180 31392 Ontwerpafvalstoffenplan ligt ter inzage. Inspraak en insturen van bezwaren kan tot 29 maart. Van 1 februari tot 1 april ligt het ontwerp-waterhuishoudingsplan Zeeland ter inzage in het provinciehuis en de secretarieën van de gemeenten en waterschappen in de provincie. Bejaardenoorden COMMISSIES Aandachtspunten Verenigingsbestuur Lezersreactie Onderwijs Gei/onden Schulden Geld Eenzaam Woensdag 3 februari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Het dagelijks provinciebestuur bereidt een nieuw afvalstoffen- plan voor. Centraal in het plan staat de gewenste verwerking van afval: preventie, hergebruik, verbranden en storten. Ook is beschreven hoe de verwerking gestalte kan krijgen. Afvalver- werkende inrichtingen moeten een vergunning hebben. De eisen waaraan men moet voldoen om een een dergelijke vergunning te krijgen, zijn opgenomen in het plan. Op baggerspecie, che misch afval en mest na, komen alle soorten afval aan de orde. De plannen over het gescheiden inzamelen en verwerken van afval zijn verwoord in een ontwerpplan. Zo wil men onder meer het stor ten van al het afval uit Zeeuwsch- Vlaanderen doen op de stortplaats Koegorspolder. Dat maakt een uit breiding van deze stortplaats noodzakelijk. Als gevolg hiervan moet het Streekplan Zeeland aan gepast worden. De uitwerking in het streekplan is eveneens opge nomen in het ontwerpplan. Be schreven is aan welke criteria lo- katies moeten voldoen, wil een plek in aanmerking komen voor een afvalverwerkende inrichting. Alles bij elkaar heeft het afval- stoffenplan tot gevolg dat de re geling voor de milieu-effectrappor tage van toepassing is. Vandaar dat het milieu-effectrapport (MER) is verwerkt in het ontwerpplan. De richtlijnen die gelden voor een mi lieu-effectrapportage, alsmede het advies van de commissie MER voor deze richtlijnen, liggen even eens ter inzage. Ter inzage Het ontwerpplan afvalstoffen/Mer ligt tot 29 maart ter inzage op de volgende plekken: de gemeente huizen in Zeeland, de Directie mi lieu en waterstaat van de provin cie, Het Groene Woud 1 in Middelburg, en in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Op dit laatste adres, tel. 01180-31400, is het ontwerpplan/MER verkrijgbaar te gen betaling van vijftien gulden. Reacties Zoals gemeld kan men bezwaren indienen tegen het ontwerpplan of opmerkingen maken over het MER tot 29 maart. De reacties kan men sturen naar provinciale staten van Zeeland, postbus 165, 4330 Maandag 8 februari, aanvang 9.30 uur, houdt de statencom missie welzijn een hoorzitting over het ontwerpplan ouderen zorg 1993-1997. De hoorzit ting vindt plaats in de Concert en Gehoorzaal, Singel 13, in Middelburg. Het ontwerpplan ouderenzorg heeft onder meer de sluiting van een aantal bejaardenoorden tot gevolg. Gegeven het grote aantal reacties houdt men een aparte hoorzitting om ieder die dat wil de gelegenheid te geven zijn of haar mening kenbaar te maken. De hoorzitting komt in de plaats van het spreekrecht voor het publiek, zoals dat gebruikelijk is bij verga deringen van statencommissies. De statencommissie vergadert 15 februari, onder meer over de be jaardenoorden. Deze vergadering is toegankelijk voor publiek, maar voor het agendapunt ouderenzorg geldt dan geen spreekrecht meer. Wie tijdens de hoorzitting het woord wil voeren kan zich opge ven tot het begin van de bijeen komst. Voor een goed verloop van de bijeenkomst is het evenwel wenselijk tevoren te bellen met de secretaris van de commissie, de heer J. Stouthart, tel. 01180- 31444. Ideaal zou zijn dat men op papier zet wat men te berde wil brengen. AD Middelburg. Opmerkingen over het MER dienen betrekking te heb ben op het al dan niet goed toe passen van de richtlijnen MER. De richtlijnen zelf staan niet ter dis cussie omdat die al eerder door provinciale staten zijn vastgesteld. Opmerkingen over het ontwerp plan en over het MER dienen apart te worden ingediend. Mondelinge opmerkingen en bezwaren kan men inbrengen tijdens twee hoorzittingen. De eerste zitting is dinsdag 2 maart, aanvang 19.30 uur, in het Churchillhotel in Terneu- zen. De tweede zitting vindt dinsdag 9 maart plaats, aan vang 19.30 uur, in de Prins van Oranje in Goes. Alle water dat niet wordt gerang schikt onder de grote wateren in Zeeland valt onder de werking van het waterhuishoudingsplan. Het is in dit verband het eenvoudigst de uitsluitingen aan te geven: Wester- schelde, Oosterschelde, Grevelin- gen, Volkerak, Zoommeer, Veerse Meer, Kanaal door Zuid-Beveland en Kanaal van Gent naar Terneu- zen. Watersysteem In het plan wordt het begrip watersysteem gehanteerd. Een watersysteem is een geogra fisch afgebakend gebied van oppervlaktewater, grondwater, waterbodems, oevers en tech nische infrastructuur met alles wat daarop groeit en bloeit en daarmee samenhang heeft. Door alle elementen met el kaar in verband te brengen, kunnen afgewogen maatrege len worden getroffen. Het spreekt immers voor zich dat veranderingen in de grondwa terstand van invloed zijn op de plantengroei en dat wijzigin gen in het oppervlaktepeil doorwerken in de grondwater stand. Als watersysstemen worden on derscheiden: dekzandgebied, oud- land/middelland, nieuwland en duingebied. Het zal duidelijk zijn dat in het oudland/middelland met laag, drassig poelgebied en hoge kreekruggen een ander waterbe heer moet worden gevoerd dan in de duinen. Thema's Behalve met de indeling naar land- schapsopbouw de watersyste men wordt in het ontwerp-wa terhuishoudingsplan gewerkt met thema's. De thema's die aan bod komen zijn verzilting, natuur en water, verdroging, grondwater in bebouwd gebied, verspreiding, vermesting en zuurstofbindende stoffen. Verzilting moet in het algemeen worden tegengegaan. Typisch brakke natuurgebieden kunnen worden behouden, maar elders moet de kwel (het zoute buitenwa ter dat door grondwaterstroming in de polders komt) worden ge weerd. Dat kan door het hanteren van een hoog oppervlaktewater peil en door een hoog ontwate ringsniveau aan te houden. Grondwater mag alleen worden onttrokken als dat geen nadelen oplevert voor de natuur. Alleen voor de drinkwatervoorziening wordt enige schade getolereerd. Zoet grondwater moet in de eer ste plaats worden gebruikt als drinkwater en voor de openbare watervoorziening: water dat niet aan de kwaliteit van drinkwater hoeft te voldoen. Als er daarna nog zoet grondwater overschiet, kan dat worden gebruikt voor de landbouw, de industrie en dergelij ke. Onder het thema grondwater in bebouwd gebied wordt aandacht besteed aan overlast door grond water. De hinder uit zich in vochti ge kelders en kruipruimten van woningen en andere gebouwen, doorlopend beslagen ramen, schimmel, ongedierte, drassige tuinen en schade aan kabels en leidingen. Met bouwkundige maatregelen moet de overlast worden tegenge gaan en zo mogelijk voorkomen. Schoon oppervlaktewater wordt onder meer bereikt via een af doend rioleringsstelsel. Zo wordt voorkomen dat zuurstofbinden de stoffen in het water komen en het dood, ziek en stinkend maken. Hier ligt vooral een taak voor de gemeenten. Op een kaart bij het waterhuis houdingsplan is de provincie opgedeeld in functies of ge bruiksmogelijkheden van het water. Van elke functie wordt in het plan de meest ideale si tuatie beschreven en hoe daar kan worden gekomen. De functies zijn: landbouw, na tuur, drinkwater, bebouwing, visserij, recreatie (zwemwater) en scheepvaart. Ook wordt aangeduid waar de ver- schilende functies aanspraak ma ken op hetzelfde water en waar dus sprake is van belangenver strengeling. Kosten In het ontwerp-plan wordt de principe-uitspraak gedaan een heffing in te stellen op het ont trekken van grondwater. In een apart voorstel aan provin ciale staten moet nog worden aangegeven wie voor het beta len van zo'n heffing in aanmer king komen. De grondslag wordt gebaseerd op de hoe veelheid op te pompen water. Verder moet rekening worden gehouden met extra verhoging van de belastingen en heffin gen die de gemeenten en de waterschappen opleggen. De maatregelen voor een verant woord waterbeheer lopen na melijk in de miljoenen guldens. Inspraak Zoals gemeld, ligt het ontwerp-wa terhuishoudingsplan van 1 februari tot 1 april ter inzage in het provin ciehuis (provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg) en in de kantoren van de gemeenten en waterschappen in Zeeland. In dezelfde tijd kunnen schriftelijke reacties op het plan worden inge diend bij Provinciale Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. In de provincie wor den drie informatiebijeenkomsten over het ontwerp-plan belegd. De data worden te gelegener tijd in AbdijNieuws bekend gemaakt. Het ontwerp-plan is voor 15 gul den te koop bij het provinciaal in formatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Een samenvatting is gratis aan hetzelfde adres ver krijgbaar. De provinciale planologische commissie vergadert donder dag 11 februari, aanvang 10.00 uur, in het gebouw van de directie economie, ruimte lijke ordening en welzijn, Groenmarkt 13 in Middelburg. Aan de orde komen onder meer het Structuurschema Groene Ruimte, de discussienota over het functioneren van de commissie en de ontwerpstreekplanafwijking ver- blijfsrecreatie Oranjeplaat en vlieg- veldlawaai. Vrijdag 12 februari, aanvang 9.30 uur, vergadert de staten commissie voor ruimtelijke or dening. De vergadering is in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. Bij het ter perse gaan van deze AbdijNieuws waren de agen dapunten nog niet bekend. De statencommissie voor mi lieu komt vrijdag 12 februari, aanvang 14.00 uur, bijeen in het gebouw van de directie mi lieu en waterstaat, Het Groene Woud 1 in Middelburg. Men vergadert onder meer over het Provinciaal Afvalstoffenplan III (PAP-3), het projectvoorstel voor het tweede Zeeuwse milieubeleids plan, subsidiëring van de Zeeuwse Milieufederatie en de ontwerp streekplanafwijking verblijfsrecre- atie Oranjeplaat en vliegveld- lawaai. De vergaderingen zijn openbaar, de statencommissies bieden spreekrecht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. De Zeeuwse Sportraad heeft zich uit de moederschoot, het Provinci aal Opbouworgaan Stichting Zeeland (sinds kort Stichting VMC), los gemaakt. Na 34 jaar is ze zelfstandig geworden. De Stichting Zeeuwse Sportraad, zoals ze nu heet, heeft vanaf begin 1993 haar thuisbasis in het Nationaal Sportcentrum Het Zilveren Schor aan het Veerse Meer. Naast een verandering van bestuur en omgeving heeft de onafhankelijkheid ook een verandering in het takenpakket met zich meegebracht. Provinciale Staten hakten op 2 oktober de knoop door. De Sport raad moest uit het Provinciaal Opbouworgaan worden gelicht en een eigen plek krijgen. Om een beeld van haar takenpakket te krijgen wilde de provincie ech ter een nauwkeurige analyse van haar werkzaamheden. In de loop der jaren zijn die taken geleidelijk aan veranderd vertelt directeur Ton Kienhuis. „Bij de oprichting 34 jaar geleden was de Sport raad het adviesorgaan van de provincie op het gebied van sport. Langzaam zijn daarin aan passingen gekomen, is ze zelf on dersteunende activiteiten gaan uitvoeren en ontwikkelings werk". In het werkplan 1993 staan de aandachtspunten die de zelfstandige Sportraad voor ogen heeft op een rijtje. In de eerste plaats is een groot deel van de tijd ingeruimd voor de ontwikkeling en stimulering van de sport. „Een belangrijke doelgroep daarin vormt de jeugd", legt staffunctionarris Bart Vossen uit. „Gemeenten, sport verenigingen en scholen worden ingeschakeld om jongeren te la ten kennismaken met verschillen de sporten". Kienhuis merkt op dat er enkele jaren geleden bij verenigingen een grote uitval van tieners was. Een reden voor het kleine ledenaantal is volgens hem onder meer de kleinschaligheid van Zeeland. „Er zijn te weinig teams in de omgeving. Om een beetje behoorlijke competitie op te zetten moet er ook tegen Bel gische clubs gespeeld worden. Er moet veel gereisd worden. Vaak komt de veerboot eraan te pas wat de sporten naast tijdrovend ook duur maakt. Duurder dan in de rest van het land. Een andere reden is dat veel jongeren na school wegtrekken uit Zeeland om ergens anders te gaan stude ren", constateert Kienhuis. „Het is daarom belangrijk om meer mensen bij de vereniging te hou den en de enige manier om dat te bereiken is het aantrekkelijk ma ken. De Sportraad, een 'bolwerk van vrijwilligers', zet daarvoor projecten op met verenigingen en bonden. Daarnaast worden cur sussen gegeven in het begelei den van de jeugd. Projecten zijn onder meer sport- en speldagen of zeskampen. Het uitleencen trum van de Sportraad, waar de materialen voor dergelijke activi teiten te leen zijn, is niet meever huisd naar het Zilveren Schor, maar zit nog steeds in Mid delburg. Een ander punt waar de Sport raad zich over buigt is het advise ren en ondersteunen van het be leid van de gemeente en verenigingen. De gemeente wordt onder meer geadviseerd over de bouw en renovatie van sportaccomodaties, zo staat in het werkplan, en wordt geholpen met het opstellen van subsidiere gelingen. Veel sportverenigingen (er zijn er ongeveer 900 a 1000 in Zeeland, dus allemaal is te hoog gegrepen) worden doorge licht. Daarbij komen volgens Kienhuis regelmatig foute com municatielijnen naar voren. „Zo is het vaak de voorzitter die alle touwtjes in handen heeft. Er is wel een technische commissie, maar die heeft niets te vertellen. De Sportraad kan als onafhanke lijke instelling die situatie aan de orde stellen en adviezen geven. Het komt soms voor dat een bestuur geen enkel benul heeft van het reilen en zeilen van de club. De boekhouding wordt bij wijze van spreken op een siga- rendoosje gedaan. Dat soort din gen willen we signaleren en met cursussen uit de wereld helpen". Kienhuis veronderstelt dat bij sommige verenigingen misschien de vrees leeft dat de stichting vanuit een ivoren toren regeert en haar eigen weg volgt. Die angst is volgens hem ongegrond. Vroeger was het zo dat er leden vergaderingen werden gehouden waarin afgevaardigden van alle sporten zitting hadden. Nu is dat omgedoopt tot een voorzitters- overleg waarbij de voorzitters van verenigingen en bonden bij elkaar komen. Naast de jeugd is de sport voor 40-plussers een speerpunt in het beleid van de Sportraad en de ontwikkeling van gehandicap tensport. Door het geven van medische adviezen - er is een Sport Medisch Advies Centrum - probeert ze zowel geestelijk als li chamelijk gehandicapten uit hun isolement te halen. „We starten voor die doelgroep zwemuurtjes op, maar na een jaar is het de be doeling dat de groep zelfstandig kan draaien onder deskundige begeleiding". Voor de 40-plussers is het een mogelijk heid om de knepen van de sport weer op te pikken en de onzeker heid kwijt te raken. De opzet is dat ze uiteindelijk toch bij een vereniging terecht komen. Of en hoe lang de Zeeuwse Spor traad haar kantoor aan het Zilve ren Schor houdt hangt er vanaf of er een sportcentrum komt. Daarin zouden ook de sportbon den gehuisvest worden. Politiek is dat echter nog een heet hangij zer. Krijgt het Zilveren Schor een andere bestemming dan bestaat de mogelijkheid dat de Sportraad weer kan vertrekken. Kienhuis verwacht in december duidelijk heid te hebben. In het artikel over de masker tentoonstelling in het theater café Schuttershof werd geschreven dat de straatthea tergroep Mamuthones 'inmid dels ter ziele is'. Ondanks dit overlijdensbericht in De Faam/Vlissinger van 27 ja nuari is de Mamuthones springlevend. Binnenkort zelfs vernieuwd en verbeterd en in staat om elke moderne geest bij de kladden te pakken. De Middelburgse Mamuthones is een replica van een ongeveer 3000 jaar oud herdersritueel. Dit ritueel is nu nog te zien en te beleven op Sardinië, op de feestdag van San Antonio en met carnaval. Mamuthones geeft echter optredens dich ter bij huis. Staffunctionaris Bart Vossen en directeur Ton Kienhuis van de Zeeuwse Sportraad. FOTO ANDA VAN RIET Woensdag - 10 februari houdt de sector MTS van het Zeeland College zijn jaarlijkse 'Open dag'. Belangstellenden zullen tijdens deze dag worden geïnformeerd over de verschillende vakrichtin gen van de MTS en wat er in de lessen aan de orde komt. De ge bouwen van de MTS, hoofdge bouw en dependance zijn op deze dag van 15 uur tot 21 uur voor het publiek geopend. Bouvier - Bij de gemeentepolitie te Vlissingen is in de periode van 20 januari tot en met 27 januari 1993 het volgende aangegeven: een sjaal, portemonnee, gouden armband, sleutels en een tas met gereedschap. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in dezelfde perio de een zwarte oude kat en een zwarte bastaard-bouvier aan gegeven Fietssleutel - Op 25 januari 1993 is bij de gemeentepolitie Middelburg, door MAXIS Middel burg ingeleverd de navolgende gevonden voorwerpen: Kinder boek "Beertje en zijn vriendjes"; Routekaart van Oostenrijk '92;93; spuugdoekje; babysjaal tje, wit; wollen handschoen, paars; oranje etui inh. papieren zakdoeken; bril, look-over, zil- verkl. montuur; C&A pl. tasje inh. 1 paar kinderhandschoenen, paars; fietssleutel met daaraan een wit bandje; fietssleutel 52 S; sleutel; zilveren damesring met steentje; zilveren ketting. VERVOLG VAN VOORPAGINA trekje geeft. Het accent waarmee hij praat verraadt zijn Amster damse herkomst. „Hij is er gebo ren", vertelt hij. „Tot mijn dertigste heb ik er gewoond. Na mijn lagere school heb ik een opleiding tot electro-monteur ge volgd. Daar heb ik mijn hele leven in gewerkt. Later ben ik naar Haarlem verhuisd". Na nog in verschillende andere plaatsen in Nederland te hebben gezeten kreeg hij 35 jaar geleden een baan bij De Schelde in Vlissin gen, waar hij tot zijn pensioen werkte". Nadat hij in 1979 met pensioen ging deed Van Nieuwland zelf het huishouden. Hij deed zijn wasje, kookte voor zichzelf en maakte regelmatig schoon. Dat ging goed tot enkele jaren geleden. Nu neemt hij het niet meer zo nauw. Volgens Tonny de Troije leeft hij in zijn eigen viezigheid. „Het wordt tijd dat er iemand voor hem gaat zorgen", vindt zij. Van Nieuwland lust graag een borreltje en ze weet dat hij tot enkele jaren gele den al zijn rekeningen naar zijn zoon liet sturen. Waarschijnlijk was dat de reden dat deze het af liet weten, veronderstelt ze. Een incasso-bureau legt nu beslag op zijn pensioen om zijn schulden af te betalen. Per maand houdt hij ongeveer zeshonderd gulden over om van te leven, maar dat heeft hij er volgens de soldate van het Leger des Heils voordat de helft van maand om is al doorge draaid. De laatste weken zit er zelfs geen stuiver meer in zijn portemonee om eten van te ko pen. Tonnie de Troije is met haar restjes eten dan ook een welko me gast. Sinds mei zijn gas en licht af gesloten omdat de rekeningen niet meer betaald werden. Wat hij van die situatie vindt? „Weet je hoe het is om je onder een koude douche te moeten wassen vraagt hij. Vreselijk. En slapen doe ik met drie lagen kleding aan onder een dubbele tweeper soonsdeken", zegt hij tussen twee happen eten door. Onver stoorbaar lepelt hij verder. „Op mijn dekens leg ik dan mijn jas. Die is lekker warm. Dat is een heerlijke jas". Hij dwaalt af van het onderwerp en loopt naar de gang om het geliefde kledingstuk tevoorschijn te halen. „Moet je voelen hoe zwaar". Ook afgelopen kerst, met tien graden vorst, zat Van Nieuwland zonder verwarming. Tonnie de Troije: „Ik heb toen maar snel een butagaskacheltje op de kop ge tikt". Eten had de bejaarde tij dens de feestdagen niet in huis. Toen hij uiteindelijk werd meege nomen naar het kerstdiner van het Leger des Heils schrokte hij achter elkaar zeventien boter hammen naar binnen. „Hij bleef naar het buffet lopen". Aan het begin van de maand doet Van Nieuwland normaal zijn bood schappen, maar aangezien er geen gas is om op te koken blijft het bij een koude hap. „Meestal koop ik brood en melk en wat fruit". De Leger des Heils soldate trof hem op een avond aan terwijl hij probeerde een ei te bakken op het gaskacheltje. Van Nieuwland is teleurgesteld in de maatschap pelijk werker. „Hij zei dat hij er voor zou zorgen dat het gas en licht weer aangesloten zouden worden, maar ik heb sinds maan den niets meer van hem gehoord. Een rare gozer", mompelt hij. „Een mooiprater". De maat schappelijk werker heeft maan denlang niets van zich laten horen en gooit er volgens De Troije met de pet naar. Zelf wil hij geen reactie geven. Volgens het hoofd van de afdeling Thuiszorg, Jan Kollaart is het niet mogelijk om gegegevens aan derden te verschaffen. „Maar", dat wil hij er nog wel over zeggen, „het komt wel vaker voor dat oudere mensen niet meer met hun geld om kunnen gaan. Op Walcheren is er geen instelling die zich daar mee bezig houdt. Dat is een ge mis. We voeren daarom nu overleg met de gemeente en so ciale dienst over een dergelijke voorziening". Kollaart beweert dat er nog steeds aan Van Nieuwlands situatie gewerkt wordt. Wat er gedaan wordt, daar wil hij niet over uitwijden. Het daglicht, de volgende dag, onthult de tekenen van verwaar lozing en armoede. Poep kleeft aan de wc-pot in de badkamer. De muffige walm die ermee ge paard gaat ontsnapt bij het ope nen van de badkamerdeur. Het zeil op de keukenvloer is ge scheurd en de koelkast is leeg. Geen potje jam of pakje boter. Helemaal niets. Volgens Van Nieuwland stofzuigde hij toen het goed ging - toen hij nog electrici- teit had - regelmatig. „Maar nu kan dat niet meer". Keutelend door zijn huisje is hij zich aan het aankleden. Zijn overhemd, de mouwen tot zijn ellebogen op gestroopt, hangt uit zijn broek. Bij het dichtknopen ontdekt hij dat er in het midden drie knoop jes missen. „Nou ja, dat zie je toch niet". Zich scheren doet hij sinds kort zonder water. Twee weken geleden werd de waterlei ding afgesloten. „Zonder iets te laten weten", klinkt het verwij tend. Geen druppel water komt er uit de kraan. Met een emmer tje water dat de soldate van het Leger des Heils hem ieder dag brengt moet hij zich wassen. Ondanks de rotzooi beweert Van Nieuwland regelmatig schoon te maken. De rest van zijn tijd brengt hij door in de bibliotheek, de kroeg of met wandelen. Uren lang kan hij langs de boulevard lopen. Vrienden komen er nooit langs. Alleen in het café ziet hij wel eens bekenden en af en toe komt er iemand langs die hem eten brengt. Van een andere or ganisatie dan het Leger des Heils. Welke weet hij niet. Voelt hij zich alleen? Een bevesti gend knikje is het antwoord. Het liefst zou hij naar een verzor gingstehuis willen, bekent hij. „Daar heb je contact met andere mensen, hè. Je kunt er eens kaarten met anderen, spelletjes doen of gewoon praten. En", voegt hij er aan toe, „het eten is er goed, hè. Morgen ga ik er lun chen". In mei wilde de oude man niet meer terug naar zijn huis, toen hij na acht weken uit het ziekenhuis kwam. Hij was er op genomen omdat hij 'last van evenwichtsstoornissen had', zo als hij zelf zegt. Volgens Tonny de Troije was drank de oorzaak. Van Nieuwland is al bij het verzor gingstehuis Scheldehof langs ge weest om zich in te schrijven. „Ik wil er graag een kamer, maar ze hebben daar een wachttijd van drie jaar", weet hij. Vanmorgen (21 januari) is de indi catiecommissie langs geweest. Van Nieuwland hoopt dat hij bin nenkort een kamer in het verzor gingstehuis Scheldehof krijgt. „Dat is vlakbij. Dat kan ik aanlo pen". Het is hem nog niet duide lijk dat hij dan definitief zijn huisje zal moeten verlaten.

de Faam | 1993 | | pagina 15