Project onderdeel van gemeentelijk mondiaal beleid Hinderwet Bouwaanvragen Bestemmingsplan Bouwplannen De Kaapverdische Eilanden R Enquête consumenten ;md> Vlaggen halfstok Stadsschuur Raden bijeen Commissies KAAP VERDISCHE EILANDEN Week 4 Tafeltje m Dekje Wat kunt u doen? Woensdag 27 januari 1993 DE FAAM 5 muml Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 75450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. llmiiUbltaiiél llllHilf. GEMEENTE MIDDELBURG Ricinusproject op Kaapverdische Eilanden Aasoma da TUNESIË ALGERIJE WEST SAHARA VERDISCHE EILANDEN] NIGER NIGERIA UW "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu ven 1 februari tot en met 7 februari 1993 maandag rundergehakt, andijvie, aard appelen dinsdag hutspot met blokjes rundvlees woensdag varkensgoulash, jachtsaus, bloemkool, gestampte aard appelen donderdag rundersaucijsjes, rode bietjes, aardappelen vrijdag visfilet, groenten, aard appelen zaterdag bami kipsateh zondag wat de pot schaft Een aanvraag voor een vergunning ingevolge de Hinderwet is bin nengekomen van: de heer H. Speijer voor een hobbyloods en een slagerswerkplaats op het adres Herculesweg 59 te Middelburg. Voor informatie over de inzage en bezwaar (en beroeps-lprocedu- re kunt u terecht bij de afdeling Milieuzaken van de Dienst Stads ontwikkeling, Vlissingsestraat 21, telefoon 01180 - 75241. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 27 januari 1993 staat de officiële kennisgeving. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn binnen gekomen: a. het bouwen van een kantoor op het perceel Uyterschootweg 7; b. het bouwen van een woning op een perceel Amnestylaan; c. het verbouwen van het winkelpand op het perceel Se- geersstraat 9a. Voorbereidingsbesluit De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 18 januari 1993 een voorbereidings besluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft vastgesteld voor het perceel gelegen tussen de Rijksweg A58 en de Langeweg (pompstation), zoals dat is aange geven op tekening S 187-77, d.d. 10 december 1992. Het besluit treedt in werking op 29 januari 1993 en ligt met de bijbehorende pre-adviezen en tekeningen voor een ieder bij de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21, ter inzage. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van: a. het bestemmingsplan Noordweg om een ontsluitingspad op de Brigdamseweg te realiseren; b. het bestemmingsplan Buitengebied voor het vernieuwen van het zelftankstation (gebouw luifel) op het perceel Rijksweg A58 (Langeweg 15). De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 29 januari 1993 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage bij de sectie Juridi sche Zaken van de Dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering, zijn bezwaren schriftelijk en gemotiveerd kenbaar ma ken aan burgemeester en wethouders Wan Middelburg, Postbus 61, 4330 AB Middelburg. "De mogelijkheden voor het ontwikkelen van de Cabo Verde zijn beperkt. Veel Caboverdiancn verruilen hun geboortegrond voor een onzeker bestaan in de VS of West-Europa. Zo niet de 140 families binnen het ricinusproject op Fogo. Toen ik ze bezocht viel me op met welk een enthousiasme en inzet zij hun eigen ontwikkeling ter hand nemen. Met uw steun in de rug, bouwen zij aan een goede toekomst Zij verdienen uw steun." Met vriendelijke groet Thomas van Vclthoven, secretaris Afrika, Novib De gemeente Middelburg wil met de ondersteuning van het Kaapver dische project bereiken, dat de be trokkenheid van de bevolking voor ontwikkelingssamenwerking toe neemt. Daarnaast is het belang rijk, dat er een financiële bijdrage wordt geleverd aan het project. Er zijn dan ook verschillende moge lijkheden waarop u als persoon of als vertegenwoordiger van een ver eniging of organisatie, iets kunt doen rond dit project. Wilt u meer weten over deze moge lijkheden, over het project zelf of materiaal voor het onderwijs, dan kunt u contact opnemen met de secretaris van de werkgroep Mon diaal Beleid, Gemeente Middel burg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180. - 75662. Er is een speciale bankrekening ge opend voor het project: bankreke ningnummer 49.65.50.500, ABN-Amro-Bank Middelburg, onder vermelding van: gemeente lijk project Middelburg- Kaapvcrdië. Het gironummer van de ABN-Amro-Bank is 10.68.635. De gemeente Middelburg verdub belt elke ontvangen gulden. Folders Bij de Sectie Voorlichting zijn fol ders verkrijgbaar met informatie en foto's van het Ricinusproject. Grande ATLANTISCHE OCEAAN «P* 2 weken wordt niet uitbetaald, maar voor 50% gestort in een as sociatiefonds; de andere helft in een individueel fonds. Vanaf de start van het project ont ving elke familie een koe en 10 gei ten, die in een kraal bij hel huis worden gehouden. Ze eten vnl. het snoeisel van de ricinus. De koe en de geiten worden met het indivi duele spaargeld terugbetaald aan het associatiefonds. De associatie bepaalt aan welke winstgevende projecten, dan wel sociale projec ten als schoolverbetering, dit fonds wordt besteed. De opbrengsten van de geiten en de koe (melk, kaas, boter en/of vlees) zijn direct voor de individuele families. Verkoop vindt plaats aan de door associa ties beheerde coöperaties. Naast veehouderij, kaas- en boter- makerij, wordt het project uitge breid met fruitteelt. Op de lagere zönes van de vulkaanhelling zullen binnenkort de jonge stammetjes van appel- en kweeperenbomen staan, terwijl ook wijndruiven het fruitassortiment gaan verrijken. De verkoop van het fruit en het brandhout verloopt via de coöpe ratie. De opbrengst is bestemd voor het associatiefonds. De jongerenorganisatie JAAC-CV, de vrouwenorganisatie OMCV, INC (overkoepelende organisatie voor coöperaties), de gemeente Fo go en het ministerie van landbouw - en visserij - ontwikkeling on dersteunen het project. JAAC-CV verzorgt voor de jongeren alfabeti seringsprogramma's en sociaal- culturele activiteiten. Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn van af vier dagen vóór de vergadering in te zien bij sectie Voorlichting en bij de conunissiesecretaris. Spreek recht kunt u aanvragen bij de com missiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 15 februari om 14.00 uur. In Week 4 en 5 (deze week en komende week) zal een telefonische enquê te worden gehouden onder consumenten op Walcheren. Deze enquête maakt deel uit van een koopstromenonderzoek, dat het adviesbureau R.B.O.I. b.v. te Middelburg, in samenwerking met het N.R.l.T. te Breda, uitvoert in opdracht van de gemeente Middelburg. Dit onderzoek moet een actualisering geven van de cijfers die destijds aan de Detailhandels nota "Middelburg om de markt" ten grondslag lagen. Brava Nova Slntra •SA%P°J Tarrafal Porto Iglés PRAIA uur. Secretaris is de heer J.J. Schroevers, telefoon 75633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 8 februari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw M.J. Marcus, telefoon 75286. Commissie Financiën, dinsdag 9 fe bruari om 16.00 uur. Secretaris is mevrouw E.C. Wat rave, telefoon 75466. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 9 februari om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A. W. de Wolf, telefoon 75304. Commissie Bezwaar- en Beroep schriften, donderdag 25 februari om 16.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. ook als wonderolie furore ge maakt. De olie kan verder gebruikt worden als grondstof voor de farmaceutische-, de verf- en de pa pierindustrie en voor carterolie. Het eiland is door de natuurlijke omstandigheden (vulkanische grond, hoge bergen) altijd geschikt geweest voor het verbouwen van ri cinus. De Portugezen zijn er al in de koloniiale tijd mee begonnen. Voor hen was het een interessante inkomstenbron door de olie. Nog tijdens de koloniale overheer sing kwam er een eind aan de rici nuscultuur. De Portugezen stapten over op ricinus uit de kolonie An gola, met als gevolg dat de planta ges verwaarloosd raakten en de boeren de ricinusplant als brand hout gingen gebruiken. De gevolgen van het wegkappen en verwaarlozen van de ricinusteelt zijn bekend. De schade probeert men met het huidige project zoveel mogelijk te herstellen. De essentie van het project ligt in de overgang naar zelfbestuur van 144 families. Binnen 5 ricinuszones zijn associa ties gevormd, die ieder een leider kiezen. Tezamen met een aan gestelde coördinator vormen deze de dagelijkse begeleidingsgroep van het project: de Centrale Stuur groep. Deze stuurgroep neemt de besluiten over uitvoering van het project en heeft de beschikking over fondsen op een lokale bank in Fogo. De verdere aanplant van ricinus is gestaakt. De helling is genoeg be groeid. In de toekomst leveren de 144 betrokken families elk 1 per soon die in loonarbeid de ricinus oogst en de planten snoeit. Per ar beidsdag ontvangen deze loonar beiders 5 gulden. Eén dagloon per "...Het blikveld van gemeenten wordt wijder. Ontwikkelingen in de we reld worden steeds zichtbaarder en voelbaarder. Dit vraagt om solidari teit: de solitaire gemeente wordt tot een solidaire gemeenschap..." Met deze woorden motiveert de gemeente Middelburg de eigen verant woordelijkheid ten opzichte van mondiaal beleid. Dit gemeentelijk beleid wordt vormgegeven door de werkgroep Mondiaal Beleid, waarover eind vorig jaar een artikel op deze pagina verscheen. In de komende maanden gaan we in op de vier deelgebieden van mondi aal beleid: ontwikkelingssamenwerking, vrede en veiligheid, mensenrech ten en mondiale milieuvraagstukken. Deze week ontwikkelingssamenwerking en meer in het bijzonder het Ri cinusproject van de Novib, dat wordt ondersteund door de gemeente Middelburg, op het Kaapverdische eiland Fogo. Op grond van de vlaginstructie zat dit jaar op maandag I februari worden gevlagd voor de verjaardag van HM. de Koningin, omdat haar verjaardag zelf op de voorafgaande zondag valt. Op februari vinden echter ook de lustrumherdenkingen van de wa tersnoodramp van 1953 plaats. Tegen deze achtergrond is besloten dat, in afwijking van de algemene vlaginstructie voor maandag I fe bruari 1993, de vlag halfstok zal worden gehangen in die gebieden waar men de watersnood herdenkt. Direct en indirect heeft de wa tersnoodramp in 1953 onze hele provincie getroffen. Het wordt op prijs gesteld als ook in de gemeente Middelburg deze gedragslijn wordt gevolgd door in stellingen, bedrijven en particu lieren. Wegens restauratie van het pand Stadsschuur 10-12 is de Stadsschuur vanaf de Vlissingsestraat gedeelte lijk afgesloten voor alle verkeer vanaf deze week voor de duur van ongeveer een half jaar. Op vrijdag 29 januari vindt er om 14.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg een infor mele openbare bijeenkomst plaats van de leden van de gemeenteraden van Vlissingen en Middelburg. Belangrijkste agendapunt is de bestuurlijke organisatie van Wal cheren. I In de komende periode vergaderen j de commissies op de volgende 1 dagen: Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 2 februari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 75434. Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 4 februari om 19.30 De Kaapverdische Eilanden liggen op ongeveer 500 kilometer van de West-Afrikaanse kust in de Atlantische Oceaan. De archipel is ontstaan uit onderzeese vulkanen. Het grondgebied is ruim twee maal zo groot als de provincie Zeeland en omvat 4.030 km-'. Er heerst een droog tropenklimaat. De gemiddelde jaartemperatuur is 20 a 25°C. Regen valt er weinig en zeer onregelmatig. Daardoor is het erg droog en oogt "Cabo Verde" (Groene Kaap) heel kaal. Er wonen 379.000 mensen, waarvan 70.000 in de hoofdstad Praia. Daarnaast werken veel Kaapverdische mannen in hel buitenland. Het grootste deel van de bevolking is Rooms-Katholiek. Steeds meer Kaapverdianen volgen onderwijs. Een groot deel van de be volking is analfabeet, maar bijna alle kinderen gaan tegenwoordig naar een lagere school. De officiële taal is Portugees. Verder wordt er Creools gesproken. De Kaapverdische Eilanden zijn een republiek met aan het hoofd een pre sident. Het voornaamste export-produkt is vis (75%). Consumptie-artikelen, olieprodukten, textiel, bouwmaterialen en auto's zijn de belangrijkste invoerprodukten. Omdat er onvoldoende land bouwgrond is, wordt er ook voedsel ingevoerd, soms in de vorm van ont wikkelingshulp. Daardoor wordt er op de Kaapverdische Eilanden geen honger geleden. Door herbebossing en een verdere ontwikkeling van landbouw, veeteelt en visserij probeert het land economisch sterker en minder afhankelijk van het buitenland te worden. Van de tien eilanden van Cabo Verde kampt Fogo met dc grootste problemen. Door de rigoreuze ont bossing zijn de berghellingen kaal en onvruchtbaar. Het klimaat is droog en de wind heeft vrij spel. Als het dan eens regent kan de bo dem het water niet vasthouden en spoelen grote stukken weg. Van daar dat herbeplanting op dit eiland altijd grote prioriteit heeft gehad. Novib financierde sinds 1977 de herbebossing van ruim 2.500 ha. van de vulkaanhelling met de rici nusplant. De ricinusplant houdt met zijn lange wortels de grond vast en is derhalve een uitstekende erosiebestrijder. De ricinusplant staat ook wel bekend als dc Castor- of Wonderboom (latijnse naam: Ricinus Communis) en komt in het wild voor in Oost- en Noord Afrika, op de Balkan en in het Midden-Oosten. De zaden (of noten) van de plant bevatten het eiwit ricine, dat een laxerende werking heeft. De olie van de ricinusnoot heeft daarom

de Faam | 1993 | | pagina 5